de Volendam klopt V.V.A hoofdstad I li i] ■1B1E m EUWE HEEFT WINSTKANSEN IN DE DERDE PARTIJ VOSTA EN HULHUIZEN SPELEN GELIJK SITUATIE IS EVENWEL NIET GEMAKKELIJK WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN VAN HET KATHOLIEKE KAMP Onze Gezellen in Delft met 4-3 geklopt D.H.L. Wederom de Slavische verdediging Brabantia en Treffers verliezen WIELRENNEN Excelsior maakt een half dozijn vol Forsch formaat. n BROCHES product Felle strijd tusschen V.V.A. en Volendam Zwaarbevochten zege van V.V.Z. op de Meer SLAATS EN PELLENAARS TE PARIJS Geweldig goed Productievee dag van Leonidas DbC—tfl b2xc3 9. Met duidelijke bedoelingen. Pf3—d2 10 e6—e5 a Ld3—e2 Dc«:t. b7—Ö5 een stuk Stelling na 12 wegens Zwartdr. Aljechin h7—h» 22. voor 1 8 7 Dc2—c7 23. 1 6 5 1 3 2 Wit dreigde Tt>7 en dit faalt nu wegens Tel 1x17X08 Kgl—f2 13— 4 c6xb5 1 28. Lb2—a3 8—11 28. Wl—d5 n Zuid Wilhelmina schijnt in voortzetting, het Een ongebruikelijke zegevierde, bewijst wel. dat de Limburgers heel böxa4 c3c4 d5xo4 15. Kge—f7 2 Pd2xc4 18. elkaar in het Hulhuizen gaven en 37. Lc7—e5 Pd7 b6 16. a7xb6 Pc4xb6 17. Dr. Euwe gaf hier zijn zet in couvert at Ddl—bl 20. 6 5 Ta8—e8 20. ©ogenblikkelijk beseft Aljechin het gevaar en 4 3 nu 2 Wl—dB 1 Het spel h 8 de partij" i* 1 2 2Oc’GARETTES25CENr IV SS i Lo8—d7 Tf8xa8 Amsterdammers in matigen wedstrijd met 43 geklopt Hedenavond zal de afgebroken party worden voortgezet Nederlanden winnen 100 K.M.- koppel wedstr ij d T.Y.B.B. verliest in Schiedam met 60 Amsterdammers verliezen tenslotte met 31 Afgebroken stand Zwart: dr. Aljechin 4 3 4 4 3 4 4 3 3 4 4 3 3 2 2 2 2 1 1 1 4 4 4 4 2 4 4 3 4 3 4 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 3 3 3 4 1 2 1 2 2 2 2 3 1 1 1 1 1 1 8 6 6 5 5 4 4 4 2 2 8 6 5 4 3 3 3 2 1 1 7 7 6 5 4 4 4 2 2 1 1 4 2 3 3 3 3 3 3 3 3 2 1 1 1 1 1 1 1 1 3 1 1 3 3 2 2 5— 11 6— 12 7. 8. 3. Pgl—f3 4. Pbl—c3 0—0 a2—a3 Pb8—d7 Lf8—b4 d7—d5 C7c6 De tekstzet observeert de beide strategische punten b6 en e4. 21. 22. 11. IX 14. 15. Ld8xb6 h2—h4 Lb6—c7 Lc8—b7 Pf6—e8 Pc4xe5 g5xh4 WH Laura RKONS Klmbrla Kerk rade Sitt. Boys Valkenburg RKNAC Chevremont £KWL 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 3 4 3 3 2 2 2 2 2 1 1 DHL Excelsior Santpoort HBO Onze Gezellen Spartaan SJC Leonidas TYBB Graaf Willem 4 4 4 2 3 3 3 3 3 3 7 6 4 3 3 3 3 2 1 10—6 6—6 8—10 10—6 2—15 6—17 plaatst hij op het beslissende moment den bal naar A. Janse, die het halve dozijn volmaakt (6—0). De thuisclub won den fraaien kamp verdiend, doch geflatteerd. 0—0 Lb4xc3 Vrijwel gedwongen in verband met de drei ging La3 en Pd6. Het spel van den wereldkampioen maakt, evenals in de eerste partij, 'n verbluffend onge- kunstelden indruk. Met ’n serie schijnbaar dood eenvoudige zetten wordt het eerder omschreven kleine overwicht gerealiseerd. Wit’s beste kans ligt klaarblijkelijk in het eindspel en dus stuurt de wereldkampioen daar met vaste hand op aan. 13. 14. cixbó a3a4! Tfl—cl Dbl—c2 e5e4 b7—b5 Natuurlijk Tc8? Nu Vandaar: Doch nu kan de ruil der dan.es reeds vrijwel worden afgedwongen. 26 27. 39. Kf2—gl! 40. Kgl—h2 Dd6xc7 Te8—c8 PV8—d6 Pd6—c4 en 135 16—9 10—6 10—8 17—7 6—3 Zondag is te Parijs een 100 K.M.-koppelwed- strijd gehouden, v.Vlke volgens de verwachting door het sterke Nederlandsche koppel Staats Pellenaars werd gewonnen. Pg8—f6 e7—e6 34. 35. Le2—h5t 36. Lh5—g4 «7—g5 Kf7—e7 Ld5—b7 Lb7—«6 Ke7—f? 14—5 13—6 10—10 23— 8 13— 7 22—15 11— 7 9—14 11— 7 8— 5 7— 9 9— 13 7—13 6—12 4—20 f7—f5 f5xe4 7—7 4—6 31. 32. 34. 33. 13—14 6—10 10—17 4—7 10—13 3 16 4 4 3 D.H.L. wint van Onze Gezellen. Nederlaag van De Meer tegen V.V.Z. - Groote zege van Leonidas op Graaf Willem i i i 1 2 1 3 Zware nederlaag van Graaf Willem in Rotterdam In de eerste plaats zijn dit b.v. de over winningen van Wilhelmina op Brabantia en van Kolping op Treffers en verder de neder laag van WA tegen Volendam. niet zijn opgewassen. Nadat Vloemansden stand ueberdeckt pion e4. teneinde zich zoo moge- met pd5 tegenkansen te verschaffen. Doch komt Euwe’s ruimtevoardeel tot zijn recht. En niet Db6:, La3. gevolgd door Lc5 en Ds4:, met hevigen druk tegen a7. De voor de hand liggende, maar daarom riet minder sterke pointe. Na onmiddellijk slaan op a4, kan zwart zich door Pb6, Le6 en Tc8 een permanenten druk verschaffen. En ook de contra-bedoelingen zijn niet zeer verborgen: wit wenscht straks niet op e5 te ruilen (zooals trouwens vanzelf spreekt, daar dit zijn pionnenstelling te zeer zou verzwakken) en haalt nu bij voorbaat zijn paard uit de vork. Intusschen is de stelling reeds vol mogelijkheden. 4 3 2 2 L 1 1 1 Hedenavond om zeven uur wordt in Krasnapolsky voortgezet. Wilhelmina Venl. Boys Kolping Schyndel 6 VB Treffers Brabantia Best Vooruit Mulo Eendracht, Dongen RKTVV Ook een minder standvastig meester dan de we reldkampioen zou zich hier wel tweemaal hebben bedacht alvorens'het Danaeus-geschenk op b5 te aanvaarden. Na 14. Lb5:, Tb8; 15. a4. a6; 16. Ld7:, Ld7:; 17. La3. Tfc«; 18. Lc5, Pg4, enz.. verkrijgt zwart een langdurig initiatief en blijft voor het uiterste geval gedekt door de ongelijke kleur der loopers. Met den tekstzet bereikt wit weliswaar klein, maar tastbaar voordeel. Ove rigens moest wit wel contra-ageeren, aangezien zwart anders zijn druk op den damevleugel con solideert. H. M. S. Volendam V. V. A. Wilskracht ,V. V. Y. V. V. Z G. V. O. De Meer N. E. A. E. M. M. Ook wit staaj voor problemen. Dadelijk Lc4 zou wegens Pd6. eventueel gevolgd door La6, tot niets leiden. Trouwens, zulke vage doeleinden Streeft Euwe niet na. En passant Pd6 verhinde rende stevent hy recht op den b-pion af. toU DE SPORTWERELD Over dezen zet dacht Euwe langer na dan ver wacht werd. Misschien overwoog hij 16. Dc2 (aanval op e4) teneinde na Te8 met de Dame op c4 te kunnen slaan, maar dit levert na Dc4:, Pc4:, Pb6. Pb6:, ab6:, Lb5, Ld7 geen positieve resultaten cgf. De pointe van wits geheelen opzet. Zwarts pion e4 is een waardevol aar.knoopingspunt, niet alleen om.' de wttte pionnenmeerderheid op den koningsv teugel te accentueeren. doch mede cm de belde loopers beter tot hun recht te laten komen (bewegingsvrijheid). Veel tijd tot het ontwikkelen van spanning in verband met de variant, die nu weer zou worden toegepast, lieten de spelers het publiek niet, want de zetten volgden elkaar met de gebruike lijke snelheid op. Het is wel eigenaardig, dat beide spelers het terrein blijven verkennen door steeds dezelfde opening te kiezen, alvorens naar nieuwe wapenen te grijpen. Wit heeft het kleine, maar waardevolle over wicht der beide loopers behouden, heeft een veelbelovende en onverzwakte pionnenformatie, terwijl zwarts b-pion wel vrij, maar ook zwak is en ook pion e4 onder omstandigheden bescher ming zal behoeven. Wit heeft nu de beste kan sen. De Bredasche keeper in actie tijdens den gisteren gespeelden wedstrijd P.S.V.N.A.C., welke door de Eindho- vensche club met 42 werd gewonnen Onder groote belangstelling vond het eerste treffen tusschen Volendam en WA plaats in Amsterdam - Noord De wedstrijd is. wat spel betreft, van tamelijk goed gehalte geweest en beide elftallen hebben elkaar de punten fel bewist. Nadat WA heeft afgetrapt neemt Volendam den bal over en weet een veldmeerderheid te verkrijgen, die gevaarlijke momenten voor het WA-doel schept, voortil door het snelle open spel. Als WA er dan wat beter inkomt, krijgt ook de Volendam-achterhoede gelegenheid om te toonen. wat zij waard is. Na ongeveer 20 minuten valt aan de bezoe kers een strafschop ten deel wegens „hands" in het beruchte gebied. Konlng neemt de pe nalty, maar schiet keihard in de handen van Hendrix. Het is echter uitstel van executie, jvant 5 minuten later zet Smit van de rechtsbuiten plaats prachtig voor en Jonk schiet ineens fraai in, waardoor Volendam met 10 leidt. Beide partijen blijven zich geheel geven en om beur ten zijn de doelen in gevaar, zonder dat het tot verdere doelpunten komt. Nadat de lat Vo lendam te hulp is gekomen breekt de rust aan. De tweede helft zet in met een geregeld of fensief van WA. Het spel wordt echter te kort gehouden om tegen de trapvaste Volendam- backs succes te hebben, terwijl Sier op uitste kende wijze zijn doel verdedigt. Wegens onge oorloofd aanvallen valt de thuisclub een straf schop ten deel, maar deze kans op den gelijkma ker gaat verloren doordat W. Letschert in filer's handen schiet. Hoewel minder talrijk, blijven de Volendam-aanvallen gevaarlijk, hetgeen na 20 minuten tot uitdrukking komt in een twee de doelpunt, dat door middenvoor Sier kalm ingezet wordt. WA gaat nu sterk aanvallend spelen en de Volendammers moeten zich tot het uiterste inspannen om doelpunten te voor komen. Tenslotte heeft H. Letschert succes als de Volendam-doelman den bal niet vast heeft en een beslissend tikje een tegenpunt tenge volge heeft. Naarmate de tijd verstrijkt wordt de strijd spannender, waarbij ook de gemoederen wat verhit raken. Tot tweemaal toe voorkomt de lat schijnbaar zekere doelpunten voor WA, terwijl Sier een hard schot over zijn heiligdom stompt. Volendam probeert het ook nog eens en heeft 7 minuten voor het einde succes, als Konlng in oi. buitenspel-posltie no. 3 in de touwen Jaagt. Hiermede is de strijd beslist, met welk resultaat Volendam tevreden kan zijn. Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. Phw nu voor het overigs i pion e4 be- op 31 gebracht heeft, scoort Cornelissen twee maal en uit een corner, welke door Ciolina goed wordt genomen, brengt Haanappel door een fraaien kopbal den stand op 61. Na eenige wedt rzydsche aanvallen drijft Vloer- mans op en plaatst den bal naar Cornelissen, welke hem doorgeeft aan Ciolina, die een schot tegen de bovenlat lost. Heinricbt vangt dan den bal op en schiet in (71). Uit een corner scoort v. d. Meer met een vlie gend schot het tweede tegenpunt. Vlak voor het einde scoort Cornelissen uit een vooreet van Ciolina het achtste doelpunt (82). Bereidt cd5: en c3. c4 voor. Strikt noodig was deze voorbereiding niet: wit kon ook dadelijk cd5: enz. spelen, doch wenscht blijkbaar zijn d-pion niet te laten isoleeren (door éd4). sprong te behouden en van dit oogenblik af regent het vrije schoppen. Wijbenga en Baijens spelen keurig samen en de bal gaat tenslotte precies langs het Meer-doel uit. Intusschen valt bij De Meer Kloosterman uit, voor wlen de Konlng verder meespeelt. V.V.Z. wordt dan weer iets sterker en 15 min. voor het einde vergroot Bayens den voorsprong tot 24. Even later omspeelt Broks de V.V.Z.-backs en brengt den achterstand terug tot 34. Verandering in den stand komt er verder niet meer en het einde brengt een zwaar-be- vochten 43 zege voor de Zaandammers. Een ongebruikelijke voortzetting, die voorloopige karakter der partij vastlegt. Immers de looper moet vroeg of laat worden afgerulld (anders heeft Lb4 geen zin) en daarna moet zwart zjjn heil zoeken in verwikkelingen in het centrum. Blijkbaar wordt de tekstzet gespeeld met de bedoeling het leven in de brouwerij te brengen, dat het insluiten van Lel door 5. e3 „dreigde” te elimlneeren. Het oude verschijnsel: complicaties tot lederen prijs. Het begin is sensationeel.' want binnen de minuut krijgt A. Janse een pass van R. v. Lin gen, die hy onhoudbaar benut (10). Er ont wikkelt zich een gelijkopgaande strijd met de bezoekers iets in de meerderheid door hun groot enthousiasme. De Excelsior-verdediging, die aan vankelijk niet zoo betrouwbaar is. krijgt even wel geen moeilijke problemen op te lossen. De Schledamsche aanval daarentegen is veel ge vaarlijker maarvPut en Nunhick en in de laatste Instantie v. d. Lit, voorkomen veel onheil. Een omhaal van R. v. Lingen werkt v. d. Lit over de lat en een fraai vliegend schot van Hunnlker stopt J. Broeren fraai. Wanneer Put den bal niet geheel raakt, kruipt de aalgladde A. Janse er -tusschen door en zwaar gehinderd vergroot hij den voorsprong (20). De T. Y. B. B.-aanvallen, welke steeds door v. Drift worden geleld, brengen geen succes. Juist voor de thee kopt R. v. Lingen een corner fraai in (3—0). Na de thee hebben de Schiedammers direct het beste van het spel, temeer daar halflinie en verdediging er goed in zijn. Reeds na 10 minuten snelt R. v. Lingen achter een pass aan om den voorsprong te vergrooten (40). Als van Drift is doorgebroken, schiet hij rakelings over. Een penalty voor hands wordt vervolgens door A Janse TelUoos benut (50), terwijl v. d./Lit en kele kogels van denzelfden speler afweert. T. Y. B. B. blijft enthousiast verder spelen, maar ge luk hebben de Haarlemmer» niet. Wanneer de Excelsiof-recbtsbuiten zijn hielen laat zien, Eindelijk kan dit paard zijn post verlaten om zijn vroegere functie zoo spoedig mogelijk aan pion f7 over te dragen (f7, f5). 1 1 1 1 1 1 2 2 3 In dergeljjke gevallen geeft Euwe er de voor keur aan, den looper dadelijk tot een verkla ring te dwingen. In aanmerking kwam anders ook 8. Db3, ten einde later met de dame op c3 terug te slaan en aldus e6e5, den zet dien zwart voor zijn bevrjjdlng noodig heeft± zooveel inogelijk te verhinderen. van de dekking van e3 te ontheffen Lf4 zou natuurlijk worden beantwoord Eindelijk is het voordeel ‘gesublimeerd pion en looperpaar moeten r- zorgen. Eventueel zal bovendien scherming behoeven. Leonidas had A. v. d. Sande en C. Ciolina weer in de gelederen. Hierdoor was de voor hoede flink versterkt. Als beide elftalen het gladde veld‘wat verkend hebben, neemt Leonidas uit een corner de lei- dings, als Luxemburg het schot van v. Kessel eenigszlns van richting verandert, waardoor Teu- nlssen het nakjjken heeft. Nadat een doelpunt van v. d. Meer wegens buitenspel van Dresfelt geannuleerd is, maakt Koekebacker. na schitterend door de verdedi ging heen gebroken te zijn, met een hard schot langs den uitloopenden Meys gelijk. Als kort daarop Vloemans alleen op doel af rent, loopt Teunissen te laat in (21). Met dezen stand breekt de rust aan. Na de hervatting geeft Leonidas een snel open samenspel te zien, waartegen de Grafelijken - In verschillende omzichten is het gisteren voor de eerste klasse van den I. V. C. B. een zeer belangrijke dag geweest en het staat wel vaat, dat de uitalagen van enkele wedstrij den op het verder verloop der com petitie van veel invloed zullen zjjn. Daar de aangewezen scheidsrechter op het laatste moment verhinderd bleek, werd deze wedstrijd met goedvinden van beide partijen geleid door den heer C. Mok veld, die zich uit stekend van deze moeilijke taak kweet. Als begonnen wordt blijkt DHL met een in valler te spelen voor Schouten, in wiens plaats de veteraan Vervloed nu back speelt. De Geael- ien zijn volledig. Na het gebruikelijke terreinverkennen zet DHL. er zulk een geweldig tempo in dat de gasten er merkbaar beduusd vanazjjn. De Haar- lemsche verdediging kan den bal haast niet uit het doelgebied wegwerken en tenslotte maakt, een der backs „hands”.Hermsen weet voor D.H.L. uit dezen strafschop te scoren. 10. Behoudens enkele Haarlemsche uitvallen blijft de thuisclub sterk domineeren en wanneer de wedstrijd nauwelijks 20 min. oud is, heeft D.H. L. door goals van C. Alsemgeest (2) en Jïerm- sen zijn voorsprong op 40 gebracht. Eerst nu herstellen de gasten zich en weten het spel in evenwicht te brengen. Als Vervloet voor de goal „haakt”, zien de Gezellen zich een straf schop toegewezen, waaruit Sturk den stand op 41 brengt, met welken stand gedraaid wordt. Na de pauze is eerst het woord weer aan DHX, doch de Haarlemsche verdediging speelt nu veel zekerder en geeft Alsemgeest cs. geen kans meer. Naarmate de tijd echter verstrijkt, gaan de Gezellen zich meer en meer roeren en ontstaan er diverse gevaarlijke situaties voor de Delftsche veste, waarbij Kuiper tenslotte een voorzet van links benut. 42. De spanning raakt op zijn hoogtepunt als zeven minuten voor het einde Wolfers met een mooi schot andermaal den achterstand van de Haarlemmers verkleint (4—3), doch hoe de Ge- zeilen zich ook inspannen, de gelijkmaker blijft, door stug verdedigen van de Delftenaren, uit. In een matig gespeelden wedstrijd heeft V.V.Z. kans gezien de eerste overwinning te be halen op de Meerbewoners, die in dezen strijd zeer beneden hun gewonen vorm speelden. De roodbaadjes bleken gehandicapt door het gemis van llnks-back Schoor!, voor wlen Kuy- per inviel. Toen na een kwartier spelen V.V.Z. reeds met 30 de leiding had. dreigde voor De Meer een déb&cle. Vooral Wijbenga wandelde voortdurend door de rood-zwarte verdediging heen en hierin kwam eerst verandering, toen Blank en Kuyper van plaats verwisselden. Het eerste gevaarlijke moment ontstaat voor het V.V.Z.-doel als Wiegman ter ver uitloopt en Kloosterman een vrijen schop krijgt te nemen. Deze wordt goed geplaatst en Wiegman kan slechts redden door den bal corner te stompen Tien minuten na het begin zet Wijbenga goed voor en door missen van de geheele achter hoede scoort Oly onhoudbaar voor Hoeboer 01. Direct hierna maakt De Meer gelijk, welk doel punt scheidsrechter Prauenfelder afkeurt we gens buitenspel. Nog geen vijf minuten later passeert Wijbenga de geheele verdediging 02. De Meer is beduusd en kan maar niet in z’n spel komen. Onmiddellijk hierop weer een V. V.Z.-aanval en Goudeleeuw brengt den stand op 03. Door een omzetting van de backs .gaat het dan iets beter bij De Meer. Broks schiet eens, wanneer een goede kans zich voordoet, hoog over. Als na 30 mln. spelen Wiegman een bal onvoldoende stopt is Willemsen er vlug bij om den achterstand te verkleinen 13. Onmid dellijk hierna rehabiliteert Wiegman zich met een zeker schijnend doelpunt te voorkomen, door hoog opspringend den door Van Veen ingescho ten bal te stoppen. Even later is het rust. In de tweede helft stelt De Meer alles ln\t werk om den achterstand in te loopen. Nadat eerst een vrije schop den bal via den onder kant van den paal weer het veld doet instui ten, schiet Kloosterman na 8 min., wanneer Wiegman te ver voor de doellijn staat opgesteld, den bal hoog in het net 23. De roodbaadjes bemerken dat de wedstrijd nog niet verloren is en werpen zich vol geestdrift in den strijd. V.V.Z. tracht met kunst- en vliegwerk zijn voor- Inderdaad groote plannen te hebben en het feit, dat deze club gisteren in Weert met 41 over Brabantia dus in een overwinning van vereeniglngen. Wit: dr. Euwe De „greep naar Initiatief”kenmerkend voor de meeste partijen van deze matches. Het denkbeeld, op dergelijke wijze Hulhuizen Vogido S.D.O.U.C. Vosta Achilles Emoe Quick N E. O. V. D. Z. Altior Lób. Boys V. V. G. wat in hun mars hebben. De concurrentie agf overigens in deze afdeeling zeer fel worden en het ziet er naar uit, dat er heel wat gegadigden voor den titel zijn. Hiertoe behoort ongetwij feld ook Kolping. tegen welke club de Treffers, die in Helmond met 52 verloren, hun eerste nederlaag leden. Ook de Venlosche Boys ne men een uitstekende positie in, waartoe de gis teren behaalde 3—2-zege op RKTVV het hare bijdroeg. Best Vooruit gaf Eendracht geen kans en versloeg de nieuwe eerste klassers met 30 Mulo verloor met 21 van Schjjndel, terwijl Dongen het in Blerick tegen SVB niet kon bol werken en hier met 32 ten onder ging. Alle wedstrijden in deze afdeeling eindigden de thuisspelende 29. La3—e7 30. f3xe4 31. Le7—d8 Te2eü^. sPe'en en aldus den koring Dadelijk met <5. 2 2 1 1 1 1 1 3 2 3- Aljechin schijnt principieel alle pionnen te slaan, welke Heul in den weg komen. Wel was La6 hier sl^fht wegens Da4, Lc4:, Pc4:. Dc4:, met fraai spel voor wits looperpaar, maar het slaan op c4 was toch niet gedwongen, want de zet c5 voor wit. die weliswaar een sterken vrijpion in het leven roept, vermindert de waarde der beide loopers door de insluiting van Lb2. Doch Aljechin wenscht geen stelling met beperkte vooruitzichten, ondanks zijn ver hoogde voorzichtigheid is hü nog steeds een vriend van ..Beunruhigungspölitik' en accep teert liever een klein nadeel dan een stelling op te offeren, waarin plaats is voor allerlei verrassingen. In aanmerking kwam Pb8, even tueel gevolgd door Ld7 en Pc6. a b c d e f Wit: dr. Euwe 5. e2e3 6. Lfl—d3 Met f5 kon zwart den b-pion behouden (Le7, Lc6), doch daarop komen de loopers in gewel dige actie, te beginnen met Lb5. bijv. PC7. Ld7, g6. Ld6 en het paard komt in de verdrukking Na den tekstzet is de b-pion verloren. De derde partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin werd Zondagavond in Krasnapolsky te Amsterdam gespeeld en na veer tig zetten afgebroken in een voor den wereldkampioen gunstigen stand, die verschillende winstmogelijkheden biedt. Het verloop der party was: Wit: Dr. M. Euwe Zwart: Dr. A. Aljechin Beide spelers waren intusschen min ci meer m tijdnood geraakt. Het is echter duidelijk, dat zwart zijn h-pion zal moeten verhezen. Moet inen nu uit deze afwijking van de bel de vorige partijen opmaken, dat dr. Aljechin de variant 4Dc4:, waarmede wit beide ma len de overwinning behaalde, als weerlegd be schouwt? Men Is geneigd, zulks aan te nemen. Welke bedoeling de voormalige wereldkampioen overigens met de gekozen voortzetting heeft, is moeilijk te beslissen. Wel is het bekend genoeg, dat hjj na zjjn match met Capablanca een ex pert is op het gebied van het orthodoxe daxne- gambiet (5. Lg5, Pbd7. 6. e3, Le7, enz.) en dat hjj zich ook met voorliefde op de Cambridge Springs-variant (5. Lg5, Pbd7, 6. e3. Da5> in laat, evenals op de Meraner-variant (alsnog slaan op c4, gevolgd door b5, a6 en c5>. Moge!ijk heeft de wereldkampioen dus psychologische redenen om den zet 5. Lg5 geheel achterwege^ te laten. nam een 40-voorsprong In West II heeft DHL zijn uitstekende posi tie behouden door een 4—3 zege op Onze Ge zellen. dat in Delft wel kranig party gaf maar tenslotte toch beide punten moest afstaan. Leo nidas verraste zjjn aanhang met zjjn eerste overwinning en nog wel mes. cyfers. die lang niet mis waren. Graaf Willem moest n.l. in de Maasstad met 82 de meerderheid der Rot terdammers erkennen. Excelsior toonde zijn kracht door TYBB in Schiedam met 60 te verslaan. Santpoort hield de eer hoog van de clubs uit het Haarlemsche rayon, want de rood- broeken wonnen met 43 van Spartaan. Ook in deze afdeelirtfc waren het dus alleen de thuis clubs, welke gisteren succes hadden. Beslissend wegens de dreiging L«7, bijv. KfT, Lh5t, Kf8. hg5:, hgö:, Lf6 of gh4:. Lg7 en zwarte h-pion is bovendien hulpbehoevend. 37 38. d4xe5 in het centrum een oplossing af te dwingen, is welis waar niet nieuw, doch gaat hier gepaard met een pionoffer. Tot éénmaal r.emen is wit vrij- wel gedwongen, want het alternatief, door schuiven, zou den damevleugel vastleggen en zwart op den koningsvleugel dus de vrije hand laten. 18. Talxa4 19. Ta4xa8 Zwart doet reeds verlegenheidszetten Inder daad is het moeiiyk te zien, hoe hy zyn kansen zou kunnen verbeteren. Immers gh4:, Lf4 weinig hoopvol en Indien het paard naar d6 gaat, kan het wel worden afgeruild, daar er dan loopers van gelyke kleur overblijven. In Zuid I gaan WH en Laura onverstoorbaar verder met het boeken van successen. Gisteren werden de Valken in eigén huis door de club uit Heerlen met 3—1 geklopt, terwyi Laura In Maastricht met dezelfde cyfers over RKVVL zegevierde. Klmbrla was dezen keer weer eens goed op dreef, wat RKNAC, dat in de Limburg- sche hoofdstad op bezoek was tot zyn schade ondervond, want de gecombineerden verloren met 52. Kerkrade slaagde er in de Sittard- sche Boys op eigen grond met 21 te verslaan, en Chevremont behaalde zyn eerste winstpunt door RKONS een gelyk spel af te dwingen in een wedstrijd, waarin geen doelpunt werd ge scoord. 2 2 2 3 1 2 1 3 2 25. Tc7xc8t 26. f2—f3 z Vosta Oosten niet toe. met het gevolg, dat de punten in Enschede werden gedeeld. Het resultaat was een 22 gelijk spel. Intusschen kon Vogido, dat in Bomé met 3—1 van N. E. O. won. zich tot de tweede plaats opwerken en ook de derde Enschedesche club behoeft niet ontevreden te zyn, want Emoe verbeterde zyn positie in De venter door een 31-zege op Altior. Quick en S. D. O. U. C. kunnen eveneens op goede prestaties terugzien. V. D. Z. kreeg n.l. in. Ol- denzaal geen kans tegen de zwarthemden en verloor hier met 53, terwijl de Lobltsche Boys in Ulft met 43 het onderspit moesten delven. Met belangstelling zal men in deze afdeeling de verdere resultaten van Achilles afwachten, want de Hengelosche club wist ook haar twee den wedstryd in een volledig succes om te zet ten. Thans won zy thuis met 32 van V. V. G. 10. 11. Lel—b2 23 24. Tclxc7 V. V. A. met 31 door Volendam geslagen! Dat is wel het feit van den dag in West I, in welke afdeeling de wydbroeken dit seizoen mogeiyk weer een groote rol gaan spelen. De Meer kon het op eigen terrein niet bolwerken tegen V. V. Z., dat door een 43-zege op de Amsterdammers beide punten meenam naar Zaandam. Het was de eerste overwinning der Zaandammers, die echter nog wel meer van zich zullen doen spreken. E. M. M. kon ook nu weer geen succes boe ken. Thans moest de Hilversumsche club de vlag stryken voor H. M. S.. dat door een 53- zege op den vollen buit beslag legde. N. E. A. slaagde er in tegen V. V. Y. met 22 gelyk te tpelen, waardoor de club uit Ouderkerk haar tweede winstpunt bemaebtigde. 1. d2—d4 2. c2—c4 Als men bedenkt, dat de eerste acht A tien zetten tame! yk vlot waren gespeeld, moet wor den toegegeven, dat de schermutselingen van het middenspel veel bedenkt yd hadden gevor derd. Wit had hier n.l. 1 uur 43 mln„ zwart 1 uur 24 min. verbruikt. I, d. ir.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9