ONS BLAD w De Chineezen vieren feest Nanking p- Spil «k t li F I m1 van ieuws van heden He in Snelle vlucht de „Valk” ^1 B Asturië voor de beslissing Mussolini eischt autarkie Ondanks de dreiging van Japans lachtmacht DE BAROMETER M Wat zal Frankrijk doen? Geweten boven de brute kracht VALENCIA BEREID TOT MEDEWERKING JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Japan krijgt zijn „braintrust” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 12 OCTOBER 1937 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. IQ i i i 1 f?; Onderhoud met Smirnoff 4 DE VESUVIUS WERKT WEER Gebruikt Japan gif ga»? Si I i Italiaansche troepen naar Libye Brussel vrijwel zeker uitgekozen Na den Kabinetsraad te Londen zal Parys Donderdag vermoedelyk besluiten nemen De Spaansche regeering stemt in met het plan alle vrijwilligers te doen vertrekken Officieuze gegevens over troepen verschepingen te verwachten By Kwosjien in de provincie Sjansi wordt nog een hevige slag geleverd Japanse he granaten kwamen in de internationale nederzetting te Sjanghai terecht De partyen staan langs de Sella tegenover elkaar Roosevelt over het ideaal der Vereenigde Staten DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 o p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 BLACK GEHANDHAAFD ALS RECHTER ‘MAYONNAISE enSALADESAUS De post van de „Specht” binnen gebracht op het vastgestelde uur HOTEL - CAFE - RESTAURANT DIJJERS Mts spreekt over onze keuken niets dan goeds Vluchtelingen in de ambassades Oneenigheid in Tokio*® Kabinet De regeering naar Barcelona? Geheel Italië moet van den geest ervan doordrongen zyn N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD MAGER MENU ■f .5 i 3 Spanje naar ■1 del Oude Lekdijk bjj WUk-bU-Duuntede opgeblazen. de match Euwe—Aljechin X o o I I =s t ne nieuwe collectieve «r*n (|*»S i rakn—f in het havenbedrijf. J««ea. Stand up Dinsdag uur TJSJ 7«4A Vorige stand: W7A van de naar Libye Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, heeft Zondag j.l. in een der volk rijkste wijken van de Fransche hoofdstad een nieuwe kerk, toggewijd aan den heiligen Don Bosco, geconsacreerd. Rijke giften hebben de Paters Salesianen in staat gesteld hier een nationaal heiligdom te bouwen ter eere van dezen populairen ai LONDEN, 11 Oct. (Reuter) Naar te Lon den verklaard wordt, la het vrijwel zeker, dat de conferentie voor het Verre Oosten binnen veertien dagen te Brussel zal worden geopend. sche wet met tien jaar gevangenisstraf bedreigt de Amerlkaansche burgers, die aan een vreem den oorlog deelnemen. De Japansche artillerie heeft vanmiddag tusschen vier en zes uur hevig het Noorder- station te Sjanghai en de wijk Tsjapel ge bombardeerd. Een twintigtal granaten kwam In de Internationale nederzetting terecht, doch zij zijn niet alle ontploft. Het gedeelte der nederzetting, waar de granaten gevallen zijn, wordt door Britsche troepen bewaakt. en vallen van den Unies zonder van de SeUa, ne beslissende steg in Asturië schijnt binnenkort geleverd te zullen worden. De „bralntrust”, die als raadgever van het Ja pansche kabinet tijdens het conflict met China zal optreden, zal thans gevormd worden. Snelle vlucht van de .Valk"; de post van de verongelukte .Specht" Op het vastgestelde uur binnengebracht. NAPELS. 11 Oct. (Havas). De Vesuvius is in werking getreden. De uitbarsting biedt echter geen gevaar. willen kaansche mee rendeel Dit gas werd des nachts gebruikt, nadat een Japansche aanval op de Chlneesche linies, welke gevolgd was op een vruchteloos gebleven po ging van 200 Japanners de Chlneesche prikkel draadversperringen door te snijden, was mis lukt. Viering van het 50-jarig bestaan van het kloos ter der Franciscanen te Wychen. Mede dakik zfj bet hotelplan, brachten denen zomer 35.000 Nederlanders een bezoek aan Zwtt- seitend. Mussolini wenscht in Italië de meest volledige autarkie door te voeren. WASHINGTON. 11 Oct. (Reuter). Het Amerlkaansche Hoog Gerechtshof heeft Levitt en Kelly het recht ontzegd, beswaar te maken tegen het zitting nemen van Hugo Black in het hoogste rechtscollege. r ROME, 11 Oct. (Havas). Het centrale corpo ratieve comité van Italië is vanmorgen bijeen gekomen voor besprekingen over de nationale autarkie. Bjj de opening der bijeenkomst gaf Mussolini een uiteenzetting van de grondbeginselen, die de nationale activiteit moeten leiden. Het tijdperk der-voorbereidende studie moet worden afgeslo ten; men moet beginnen met de verwezenlijking der verschillende plannen. De geheele natie moet doordrongen worden van den geest der autarkie: zij moet er zich op voorbereiden afstand te doen van nlet- onmisbare producten, die vervangen kunnen worden door nationale voortbrengselen, het geen voordeelig is voor de Italiaansche han- delsbalans. WASHINGTON. 11 Oct. (Reuter). In een voor het geheele land bestemde radiorede zeide Roosevelt, dat het volk der Vereenig de Staten vast besloten is, het ideaal der menschheid. dat het geweten hooger stelt dan de brute kracht, het ideaal dat in re- geeringsopzicht vrijheid in de plaats stelt van kracht, hoog te houden. Roosevelt sprak naar aanleiding van de over brenging naar het nationale kerkhof van Ar lington van Buitenhor Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS In een radio-rede zeide Roosevelt het geweten honger te steilea dan do brute bracht. Binnenkort zouden officieuze gegevenz grpuhM ceerd worden over de Italiaansche troepen transporten naar Spanje, Libye en Oort-Afrika. De cholera-epidemle. die de vorige maand te Sjanghai een onrustbarenden omvang had aangenomen, neemt thans in de Fran- schq concessie af. De gezondheidsdiensten in de internationale nederzetting vertrou wen, dat de ziekte spoedig tot het verleden zal behooren. TOKIO, '11 Oct. (Domei). In de studie commissie van, de Japansche privy council is heden het voorstel van minister-president Konoye om een „bralntrust" te vormen goedgekeurd. Deze „bralntrust” ral als raad gever van het kabinet optreden, zoolang het Chineesch-Japansche conflict duurt. LONDEN, 11 Oct. (Havas) De ambassadeur van Spanje te Londen heeft heden op hst Fo reign Office een nota van zijn regeering over handigd, waarin wordt geprotesteerd tegen den Italiaanschen uitleg van de verklaring van Az- carate te Genève inzake het vertrek van de vrij willigers uit Spanje. Op last van de autoriteiten wordt overal in de stad gevlagd, ter viering van het nationale feest. Alle verdere feestelijkheden zijn volgens programma verloopen. In de bijeenkomsten van de regeering en van het centraal bureau van de Kwo Min Tang hebben president Lin Sen en Wang Tsjing Wel, voorzitter van den politieker, raad, redevoeringen gehouden, waarin zij hulde bradhten aan den dapperen Chlneeschen geest. Aldus doet zich de vraag voor, of de grens .der Pyreneeën zal worden geopend. Deze beslissing sou de onderstelling van eventneele Fransche troepenzendingen naar Spanje volkomen uitsluiten. Zjj zouden zich bepalen tot de afschaffing van het speciale visum, dat is ingevoerd door de niet-toepas- Mng der ntet-lnmengingsovereenkomst, L»z een herstel van bet normale stelsel ter zake van de afgifte van paspoorten. offensief over te gaan en alle Chlneesche troe pen uit Sjanghai te verdrijven. Naar verluidt zullen geheraal Oegakl, gene raal Arakl, admiraal Abo en admiraal Suetsoe- goe leger en vloot vertegenwoordigen; baron Ikeda, oud-gouvemeur van de Japansche Bank zal de geldwereld vertegenwoordigen en de par tijen zullen worden vertegenwoordigd door de leiders van Mlnselto en Seijoekai. teriaal, dat uit bet buitenland wordt gezonden. Wat Frankrijk betreft, zouden dan particu liere ondernemingen vrij kunnen leveren, ter wijl de genationaliseerde bedrijven slechts ten behoeve van het Fransche leger zullen werken. In het Noorden van de provincie Guadalajara hebben de regeerlngstroepen een uitval gedaan welke hen In het bezit bracht van een stelling nabij den berg Tajada. Maandagmiddag te 4.20 uur is op Schip hol geland het Indlë-vliegtuig „Valk”, dat 9 October van Bandoeng was vertrokken en de post aan boord had van het verongeluk te vliegtuig „Specht” Dank zij de vlotte vlilcht van het onder commando van Smirnoff staande toestel, was de post op hetzelfde uur binnen als met de „Specht" het geval zou zijn geweest. I Dt F IJZSPDCF vf O CtAfrb tTACKs Het gerucht gaat, dat de zetel van de Spaan sche regeering van Valencia naar Barcelona zal worden overgeplaatst. Het Spaansche consulaat te Perpignan heeft dienaangaande verklaard, dat geen enkele bevestiging kon worden ver kregen. Wel was er sprake van de oorlogs industrie over te brengen naar Catalonié, om dat hier de groote fabrieken gevestigd zijn. Mis schien worden hiermede de geruchten verklaard Ten aanzien van de vrijwilligers betwijfelt men, of hun werving anders dan een zuiver in dividueel karakter kan dragen. Voorts zou deze maatregel de vrijheid var! transitoverkeer in Frankrijk herstellen van ma- PARIJS, 11 Oct. (Havas) Direct na zijn on derhoud met Chautemps, waarvan Léon Blum een deel heeft bijgewoond en dat van half zeven tot half acht heeft geduurd, heeft Delbos gedu rende drie kwartier geconfereerd met den Brit- schen ambassadeur. Sir Eric Philips. Het Fransche standpunt ten aanzien van de Italiaansche nota zal. naar men verzekert, pas worden vastgesteld in volledige overeenstem ming met Oroot-Brittannlë. Waarschijnlijk zal het noodige overleg worden gepleegd met de ministers van Landsverdedi ging. De Britsche regeering zou dit initiatief van Frankrijk goedkeuren, doch een derge- Hjk besluit zou verschillende modaliteiten voor zijn toepassing medebrengen, welke Parijs slechts in overeenstemming met Lon den zal kunnen vaststellen. Reuter verneemt, dat in een ter Chlneesche ambassade te Londen uit Sjanghai ontvangen telegram beweerd wordt, dat 24 Chlneesche sol daten Zondag aan het front bjj Sjanghai in den sector van Lotien door gifgassen gedood zijn. De gebouwen in de omgeving van de St. Pieterskerk te Rome worden afgebroken. Mussolini (met hoed) laat zich door de architecten de veranderingen toonen partij van in remise. Aan het front van Noord-China hebben de Japanners TSJILsun, op 13 K-M. ten Westen van Tsjengtlngfoe veroverd. Daarmede zijn alle be langrijke sleutelstellingen langs de rivier de Hoeto in Japansche handen. Het Chlneesche agentschap „Oentral News” verneemt uit Nanking, dat Tsji-tsjla-tsjwang nog steeds in handen der Chlneesche troepen is. Zeven Japansche vliegtuigen hebben Soetsjau gebombardeerd. Een toestel is neergeschoten. Het aantal slachtoffers en de om vang der schade zijn niet bekend. De beoogde besluiten zullen definitief worden genomen tijdens een ministerraad, welke Donderdag zal kunnen worden gehou den, daar de Britsche ministers Woensdag hun wekeiyksche vergadering zullen houden. Het Is waarschijnlijk, dat het voor dien UJd niet mogelijk zal zijn nauwkeurige aan wijzingen te krijgen over de beraamde maatregelen. Ondanks de bedreiging van Japan vieren de Chineezen in Nanking het nationale feest. By de nationalisten en vooral in vlootkrlngen bestaat een zekere strooming. die wil, dat het negenmogendhedenverdrag wt>rdt opgezegd en China de oorlog wordt verklaard. De diploma ten daarentegen zjjn van meening, dat opzeg ging thans geen voordeefen, maar wel moeilijk heden sou veroorzaken. Zij zou gelijkstaan met het aanvaarden van de blaam, die op Japan geworpen is met de beschuldiging, dat dit land het verdrag heeft geschondeh. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken 13 van meening. dat men liever moet trachten te onderhandelen over deelneming van Japan aan de voorgestelde conferentie, zoodat men zou kunnen probeeren de intrekking der tegen Japan gerichte beschul diging te bewerken. In welingelichte kringen te Tokio verklaart men, dat de minister van Buitenlandsche Zaken wegens het bestaan van een zekere tegenstelling tusschen hem en eenige andere leden van het kabinet alleen het communiqué ter beantwoor ding .van Amerika en den Volkenbond heeft moeten publlceeren, terwijl het de bedoeling was geweest, dat dit een verklaring der geheele. regeering zou zijn. NAPELS, 11 Oct. (Havas). Vandaag zullen met twee schepen 5.400 Italiaansche soldaten naar Libye scheep gaan. BU het Noorderstation te Sjanghai hebben de Japanners tijdelijk terrein verloren tegen de heftig aanvallende Chineezen. doch zD konden dat door tankaanvallen heroveren. In den sector van Lloehang en Lotien werden de Chlneesche stellingen verscheidene honderden meters terug gedrongen. Japansche vliegtuigen bombardee- ren de wegen, waarlangs de Chlneesche troepen naar het front trekken. De Chlneesche batterijen te Poetoeng hebben de oorlogsschepen op de Wangpoe beschoten, waarbij de loodsen van een Chlneesche reederlj in brand raakten. Hedenochtend heeft de Japansche luchtmacht Lotsjong, 200 kilometer benoorden Kanton ge bombardeerd. De vliegtuigen der Japansche ma rine hebben hedenochtend Kanton en Tsoenfa, zestig kilometer ten Noorden van Kanton be stookt en hier de militaire gebouwen en vlieg velden onder vuur genomen. Een ander esca drille bombardeerde troepentreinen van de Chi neezen op den spoorweg TientsinPoekau. Iften der «vloeien. Dank énnenge. herland. re »eer. SJANGHAI, 10 Oct (Havas) Dit Nan king wordt gemeld, dat men hier reeds niet veel geloof had gehecht aan de Japansche bedreiging heden de Chlneesche hoofdstad krachtig door de luchtmacht te doen aan grijpen en werkelijk is geen enkel Japansch vliegtuig boven de stad verschenen. tt door F. Stam, kunnen 548 ten De Spaansche regeering herhaalt haar verzekering, dat zij bereid is het vertrek van alle vrijwilligers, die aan haar zijde strijden, te verzekeren, in het kader van een alge meen plan tot terugtrekken van de vrijwil ligers uit Spanje. Het tijdschrift „Informazione diplomatice" protesteert tegen de berichten in buitenland sche bladen over het aantal Italiaansche vrij willigers in Spanje. Het noemt de bewering, dat zich niet minder dan 100.000 Italianen in Spanje bevinden, belachelijk. Wanneer, aldus het blad, te zijner tijd de juiste cijfers bekend gemaakt kunnen worden, zal men zien, dat Imksche kringen bewust liegen. De Brazlllaansche ambassadeur, van een matieke vertegenwoordigers, die nog politieke vluchtelingen herbergen. Deze conferentie, die werd btjgewoond door een vertegenwoordiger van het Int. Roode Kruis, had ten doel, een plan te bestu- deeren tot uitwisseling van deze vluchtelingen tegen krijgsgevangenen, die zich in handen der rechtschen bevinden. Aan het front van Sjanghai zijn de gevech ten nog steeds tengevolge van den hevigen regenval gestaakt. Generaal Matsoei. de commandant van de Japansche troepen te Sjanghai, heeft den ver tegenwoordigers van de pers medegedeeld, dat hU besloten 1* binnenkort tot een algemeen De rechtschen hebben het centrum van Madrid hevig gebombardeerd. Er vielen verscheidene gewonden. De Japanners hebben in de avonduren Poe- toeng hevig gebombardeerd. De tegen vandaag verwachte Japansche aanval wierd door den stroomenden regen opgehouden. De Chineezen hebben vandaag hun linies ver sterkt. Zij ontvangen op groote schaal verster king. de rivierbocht ten Zuiden van Arrionda. De rechtsche bevelvoering heeft gisteren al haar troepen op dit front in het veld gebracht den vijand opgedrongen. Gisteren bij het nacht volgden onderbreking den vanaf Rlba de rechtsche rechteroever SeUa tot de Uit Rome meldt Havas, dat men binnen kort de publicatie van een officieel of officieus communiqué verwacht, waarin mo- dedeelingen worden gedaan omtrent de ware beteekenis van de Italiaansche inmen ging in Spanje en van de Italiaansche troepen transporten naar Libye en Oost- Afrika. Pagina; staarde «ten in “ng van n°g zoo net Ki. fe te krij. “co ge- ooit fa- toch rat een 'Hesteri, gemerkt U gebed 1e van De regeering heeft te Genève verklaard vol ledig gezag te bezitten over de buitenlandsche riljwllligers in haar legercorpsen en de regee ring is vastbesloten mede te werken aan een plan alle buitenlandsche gLrtjders uit Spanje te doen vertrekken. Zij aanvaardt hierbij In be ginsel een internationale oontröle. - - Bij de definitie van „vreemdeling” zal niet ge let worden op het al of niet bezitten van een Bpaanschen pas, doch zal alleen een objectief criterium, zooals de moedertaal, gelden. llngton van de stoffelijke resten vsn generaal Krzyzanowsky. den Poolschen patriot, die tij dens den burgeroorlog in het leger der Ver eenigde Staten streed Roosevelt sprak van Polens roemrijken strtjd voor de vrijheid, die tot het gelukkige resultaat heeft geleld, dat Poten tot een volkseenheid is geworden en zijn recht matige plaats als souvereine staat heeft her wonnen. Zooals wij, vervolgde Roosevelt, sym- pathiseeren met den Poolschen zin voor vrij heid. verheugen wij ons over het verkrijgen van zijn onafhankelijkheid. W(j als natte zoe ken geestelijke aaneensluiting met alten, die de vrijheid liefhebben. 1 Volgens het Chlneesche blad „Ta Koeng Pau” woedt een hevige slag bij Kwosjien in de pro vincie Sjansi. De Chineezen verdedigen zich tegen een aanval van de Japansche troeiien in de richting van Tal Joean. De Chineezen heb ben zware verliezen geleden. De Chlneesche strijdkrachten bereiden krachtige tegenaanval len voor. Aangezien de rivier TSejoe, welke Ho pei van Zuid naar Noord doorstroomt, sterk ge zwollen is en den spoorweg TientsinPoekau heeft vernield, is het voor de Japansche troepen moeilijk geworden voldoende proviand te ont vangen. De Duce constateerde met voldoening, dat in verschillende belangrijke takken van productie de autarkie reeds geheel of vrijwel bereikt is. Mussolini zal een belangrijke politieke rede voering uitspreken ter gelegenheid van de in wijding van het ïrieuwe landbouwcentrum ..Aprills" in de Pontljnsche Moerassen op 29 October aa. Een twintigtal buitenlandsche vliegers heeft dienst genomen in de Chlneesche luchtmacht, als men geloof mag schenken aan een bericht uit Hongkong van de North-China News. Dit bericht zegt verder, dat zich te Hongkong twintig andere vliegers bevinden, die 'eveneens dienst willen nemen. Er zouden tien Ameri- bestuurders bij zyn, die voor het uit Spanje zouden zijn gekomen. Het blad herinnert er aaq, dat de Amerikaan- de deken het diplomatieke corps te Madrid, heeft conferentie bijeengeroepen van de diplo- Nadat de voorhoede van het Japansche leger in het Noorden de versterkte stad Tsji Tsjia Tsjoeang heeft bezet, hebben de Japansche troepen de achtervolging van de Chlneeschc legers ingezet. De Chlneesche troepen hebben aanzienlijke verliezen geleden. De Japansche strijdkrachten, die vanochtend de Chlneesche verdedigingslinies by Tsji Tsjia Tsjoeang hebben aangevallen, zijn er In ge slaagd twee bataljons te doen ontschepen, on der het vuur der Chineezen. aan den Zuidely- ken oever van de Hoeto tegenover de Chlnee sche stellingen by Pingsjang, op 40 KM. ten Westen van Tsji Tsjia Tsjoeang. Tegen de onverzettelijkheid van Italië moet men, aldus wordt verklaard, maatregelen over wegen, welke het gebroken evenwicht van krachten door de massieve inmenging met menschen en materiaal vanwege de regeering ▼an Rome ten voordeele van Franco op bet Iberisch schiereiland en zijn onderhoorigheden kunnen herstellen. Van het front van Leon wordt gemeld, dat het overloopen van vluchtelingen naar de rechtsche linies gisteren tot een waren uittocht is geworden De vluchtelingen deelden mede, dat In som mige plaatsen voedselgebrek heerscht en dat zich van de Asturièrs een gedemoraliseerde stemming meester ^heeft gemaakt. Even nadat Smlmoff met de Valk uit Indié op Schiphol was aangekomen, heeft het A. N. P. een onderhoud met hem gehad over zyn retour vlucht, welke In verband met het ongeluk met de „Specht” vervroegd was. Het was natuurlijk een beroerde reis, zoo zeide hy, pas zoon ongeluk, waarbij de besten van je kameraden omgekomen zijn en met hun post en vracht in je eigen toestel, ja, het was wel deprimeerend, en een zware reis. Maar wat gered kon worden, is in orde ge bracht. In Bandoeng hoorde ik het nieuws. Eerst was bericht doorgekomen dat de ..Specht” normaal gestart was en pas later vernamen wij wat zieti had afgespeeld, ‘s Avonds laat kreeg ik toen opdracht mij gereed te maken om den volgen den morgen met de „Valk” naar Nederland te vertrekken. Dat is gebeurd en in Palembang heb ik de post en de goederen van de ..Specht” overgenomen. De passagiers van de „Specht" kon ik niet meenemen, omdat de dokter van meening was. dat het beter was hen nog een pear dagen in observatie te houden. TOen de verdere reis, waar niet veel van te vertellen valt De post van de „Specht” Is op hetzelfde moment hier aangekomen als zonder het ongeluk het geval zou zijn geweest Smir noff meende, dat deze laatste vlucht niet bij zonder vlug is geweest. Wel Iets vlugger dan gewoon, maar dat mag toch geen naam heb ben. t Is zonde, aldus sprak hij over de gevallen kameraden, het waren de beste jongens, die wo hadden, t is Jammer. Daar kom je in Palem bang aan en je ziet het toestel liggen, de neus en het voorstuk wat ingedeukt maar verder oogenschynlljk niets bijzonders Waarschljniyk zal de oorzaak van het ongeluk ook wel nooit worden ontdekt I A8TURISCHE FRONT. 11 Oct (Haras). De strydende partijen staan tegenover el kander voor de weeratandlljn. die de As- turlërs opgeworpen hebben langs de rivier Sella. Men verwacht dat zich hier de be slissende slag zal afspelen, welke het lot van de provincie Asturië en het Noorde lijke front zal bepalen. f#»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1