H I 1 aan Voor hulp werldoozen Zware brand te Barendrecht Het St. Joseph- Studiehuis Uitkeeringen aan de gemeenten 4 GEPENSIONNEERDEN. OP DE ARBEIDSMARKT L HET DEGEUJKSTE ONDERGOED^ Kerkelijk leven Zilveren jubileum te Tilburg Meer onderofficieren noodig Het werk van Father Ahaus MOTORRIJDER GEDOOD MAATKLEEDINGBEDRIJF Universiteitsmuseum Gouden klooster jubileum ie DOOR DUISTERNIS MISLEID Pater W. Jonckbloedt VRIJZ.-DEM. BOND MAN VERDRONKEN Clearingkoersen Steunnormen en loonen in werkverschaffing Groote loods van waschmachine- fabriek in vlammen De verdeeling der gelden Nieuw scheepvaartkanaal bezichtigd Maatregelen om in deze behoefte te voorzien Viering van het zilveren priester feest van den Redemptorist Oud-minister Slingenberg wordt voorzitter By nota van wyzigingen met f 3 millioen verhoogd MINISTER ROMME BEZOEKT DRENTE Het R.K. Werkliedenverbond vraagt opnieuw verhoo- ging, alsmede verdere verbeteringen DROEVIG EINDE VAN EEN PLEZIERTOCHTJE BROEDER MATERNUS MARIA t PATER CALLISTUS BECKERS O.F.M. la Reeds thans kan vastgesteld, dat de actie voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds zal slagen Plechtige opening door Mgr. Huibers op 16 October a.s. Vader van zeven kinderen omgekomen Gelocaliseerd Duopassagier Werd zwaar gewond Opsporing van overtredingen bij autovervoer Bij het laden van huiden uitge gleden en te water geraakt WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 on ge- i ge it het vuur zeer bevorderde, door de it 0) ver- Ze zijn vatbaar op dien leeftijd ^bescherm ze met’/T? i> Wanneer de plannen nopens de uitbrei ding van de weermacht tot uitvoering ge- rakert, zal zich een sterke behoefte aan on- derofficierskader doen gevoelen. Met het oog daarop worden reeds nu maatregelen getroffen om in die behoefte te voorzien. 0) 1) 1) Gistermiddag te kwart voor een was de brand by de Velo Waschmachine-fabriek nog steeds niet gebluscht. Het vuur is thans echter ge ïdealiseerd De krullenloods moet als verloren worden be schouwd. Het ketelhuis is, dank zij het geza menlijk actief optreden van brandwee en perso neel, behouden gebleven; het heeft slechts on- beteekenende schade gekregen. De firma is tegen brand verzekerd. Maatregelen zijn genomen om het bedrijf in gang te houden. De exhauster is naar de za gerij verplaatst en de arbeid kan, zij het In langzamer tempo, voortgang hebben. ■I Blijkens den beschrijvingsbrief voor de alge- meene vergadering van den Vrljz. Dem. Bond op 27 en 28 November te Leeuwarden te hou den, is mr. M. Sllngenbdvg te Haarlem, de eenige candidaat ter vervulling van de vacature ont staan door de periodieke aftreding van prof mr. R. Kranenburg, als voorzitter van de partij. Mrs. A. M. Joekes en P. J. Oud, die eveneens candidaat waren gesteld, hebben voor deze can- didaiuur bedankt. net tide er- bet de (jnt aar 1 J iet de MD tn- ele O- iet sie iet en ig. ?n, rie Dinsdagmorgen te omstreeks kwart voor 10 werd brand ontdekt In een groote loods, gebouwd aan de Velo Waschmachlnefabrlek te Barendrecht. Deze loods, welke een af meting heeft van 48 x 11 meter, is verbon den met het ketelhuis van de fabriek en dient als opslagplaats voor krullen, welke door middel van een exhauster hun weg naar de stookplaats vinden. Als bijzonderheid moge vermeld worden, dat veertig jaren van dit rijke religieuze legen ge wijd zjjn geweest aan de opleiding van priester studenten In het aloude Megensche externaat, waar de jubilaris duizenden van zijn .Jongens", die nu in de kerkelijke hiërarchie en In de bur gerlijke maatschappij hoog-eervolle posten be- kleeden. ten zeerste aan zich verplicht heeft, niet alleen als docent en opvoeder, doch ook als een voorbeeld van stipte plichtsbetrachting in altijd-blljden Franciskaanschen eenvoud, steeds voor allen gelijkelijk toegankelijk. Met Ijver heeft de jubilaris zich ook langen tijd gekweten van de taak van biechtvader in de Megensche kloosterkerk, waar hij met zijn inzicht, zijn geest van gebed en van opoffering en zjjn vaderlijke goedheid duizenden en dui zenden zielen een hulp en troost is geweest. Op het oogenbllk is Pater Callistus Rector van de Megensche Clarissen, aan welk ambt hy zich dagelijks geeft met hart en ziel. Ongetwijfeld zal het tien hoogvereerden jubi laris ia Donderdag niet ontbrekert aan bewij zen van innig en dankbaar meeleven. De receptie ia in het Mlndertoroederskkxwtar van half twaalf tot half een. In het gesticht Relnler van Arckel te ’s-Her- togenboech is de Eerw. Broeder Maternus Maria in den ouderdom van 72 jaar en in het 51ste jaar van zjjn religieuze professie overleden. Broeder Maternus is aan bovengemelde in richting van krankzinnigen 50 jaar lang In al len eenvoud en verborgenheid werkzaam ge weest en daarvan den langsten tjjd in den jiachteiyken verplegingsdienst. Dinsdag bracht de minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, vergeield van den hoofdinspecteur van de werkver schaffing, den heer M. de Vries, en den rjjksinspecteur van de werkverschaffing voor Drente, den heer E. J. Buiskool, een bezoek aan de verschillende werkverschaf- flngsobjecten in Drente. Donderdag 14 October hoopt Pater Callistus Beckers O. F. M. te Megen (N. Br.) zijn gouden kloosterfeest te vieren en plechtig te worden gekroond door den hoogeerw. pater Provinciaal Prudentius v. Leusden. Geboren te Venlo in 1889. maakte hy in zijn vaderstad de lagere studiën, om daarna het PrancLskaansche kloosterkleed asm te nemen te Maastricht in 1887. Utlgaande van de „Kleermakers Examen Cor poratie”, waarbij aangesloten zijn* de Bond van Maatkleedingbedrjjven in Nederland, de R.K. Bond van kleermakerspatroons, de Nederland- sche Bond van kleermakerspatroons en de Alg. Ned. Kleermakerspatroonsbond. zullen dezen winter over het geheele land cursussen worden georganiseerd ter opleiding voor het meester en gezelexamen onder rljkstoezicht. Het werk dezer commissie heeft ertoe geleid, dat nu zeer binnenkort, hoogstwaarschijnlijk reeds te beginnen in de maand November, in Zondag werd te 's-Hertogenbosch het zilveren priesterfeest van den bekenden redemptorist Pater W. Jonckbloedt onder bijzondere belang stelling gevierd Om negen uur werd door den Jubilaris in de St. Josephkerk der Paters Redemptoristen een plechtige H. Mis van dank baarheid gecelebreerd. Onder de vele geestelijken die op het priesterkoor hadden plaats genomen, waren o.m. Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicarls-generaal van den Bisschop van Haarlem en Mgr. J. J. J. Noordman. kolonel hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot. De jubi laris werd geassisteerd door Pater van Orinsven, rector van het klooster te Den Bosch als pres- byter-asslstens; Pater Carlier, Den Bosch diaken; Pater Jonckbloedt uit Wittem, neef van den jubilaris, subdiaken. Om half twaalf ving in een der zalen van het klooster een zeer druk bezochte receptie aan. Namens het huldiglngscomité werd het woord gevoerd door Pastoor B. Kosters uit Hille- gom. die den jubilaris een schitterend paramen- tenstel aanbood, vergezeld van een album, waarin de namen van allen, die tot dit prachtige ge schenk hadden bijgedragen. Van de gelegenheid om den gevierden priester te compllmenteeren, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Te Reek heeft zich een tragisch ongeval voor- gedaan, waarvan een 53-jarig huisvader het slachtoffer is geworden. H. J. Morlog had zich per rijwiel op weg be geven naar een naburig dorp, toen hjj, door de duisternis misleid, in een wiel geraakt moet zjjn. Daar niemand hulp kon verleenen, is de ongelukkige, die vader was van een gezin van zeven kinderen, jammerlijk verdronken. Het lijk van het Slachtoffer is Dinsdagmorgen uit het water opgehaald. De minister van Waterstaat maakt bekend, dat de ambtenaren van de Rijksverkeersinspec tie, die. Ingevolge artikel 13, eerste lid der Wet fa ge- ïaantal Op het tijdstip dat eigenlijk de Specht" op Schiphol zou zijn aangekomen, landde thans een ander Indië-vliegtuig: de „Valk". Smirnoff,, bracht de post en bovendien de eerste foto’s van het zoo tragisch ongeluk. Duidelijk ziet men op bovenstaande foto hoe de cockpit volkomen is weg gerukt van de gaaf gebleven passagier scabine, waarvan zelfs de deur nog normaal te openen is. Geheel links gaapt duidelijk het gat in den vleugel, waaruit een der motoren werd weggeslingerd Hoe de brand is ontstaan, heeft men tot dus ver nog niet kunnen vaststellen. In de loods was op het oogenbllk, dat de brand ontdekt werd, niemand van het personeel aanwezig. On- middeflUk werd de exhauster, welke door zijn zuigkracni eigen brandweer van de fabriek bulten werking gesteld, terwjjl de Rotterdamsche brandweer werd gealarmeerd. Deze was spoedig ter plaatse Tezamen met het fabriekspersoneel bestreed zij het vuur, dat in den brandbaren voorraad krul len snel om zich heen greep. Wat precies een prooi der vlammen is geworden en hoe groot de schade is, valt op het oogenbllk nog niet na te gaan. De loods zal vermoedelijk geheel ver loren gaan, terwijl ook het ketelhuis geheel ver- schade heeft bekomen en niet meer te gebrui ken is. i Uit de bijdragen, die naar aanlei ding van de door den minister houden radiorede binnenkomen, mag reeds thans met dankbaarheid wor den vastgesteld, dat de begonnen ac tie zal slagen. Van Nederlanders in het binnen- en buitenland worden giften ontvangen, terwijl onderschei dene landgenooten zelfs een zeer be langrijke bijdrage hebben gestort. Koersen voor stortingen op 13 October 1937 tegen verplichtingen luidende in: Relchsmarken 72.64, lires f 9.81, peseta’s 12. In 19091910 maakte de eerw. heer Francis Henry, na den dood van den Stichter Kardinaal Vaughan gekozen tot Algemeen Overste van de St. Joseph's Congregatie van Mill Hill, een lan ge 35 plaatsen cursussen zullen worden gegeven, die een rechtstreeksche opleiding bedoelen te zijn voor bovengenoemde examens. Speciaal de opleiding voor gesel zal Intensief worden ter hand genomen. Verwacht wordt, dat zeer vele kleermakers, zoowel patroons als gezellen, deze unieke ge legenheid zullen aangrijpen, niet alleen om het volgende Jaar daadwerkelijk aan de deel te nemen, doch tevens ook om i kenden schat van vakkennis op te d< Het secretariaat der organiseerende commis sie is gevestigd Stationsplein 104 b te Zeist. Bü de circulaire van 1 October 1937 aan de gemeentebesturen heeft de minister van So ciale Zaken als termijn voor de inzameling van gelden ten behoeve va» het kleeding-, schoei sel- en dekkingfonds voor werkloozen de maand October gesteld. Minister Romme verzoekt thans, te willen mededeelen, dat hij heeft besloten dezen ter mijn te verlengen met twee weken en wel op 'grond van de volgende overweging: jaar verdeeld. Met de priesterwijding van de eerste Studie- huizers in 1923 had het Studiehuis het doel zijner oprichting bereikt: Priesters uit te zen den naar de missies. Sinds dien dag heeft het Studiehuis 160 priester-mlsstonarlssen voortge bracht, jongens afkomstig uit alle oorden des lands, nu werkzaam in de verschillende missies van Mill HUI, terwijl vele oud-studenten hun studies voortzetten in Roosendaal en Mill Hill om ook eenmaal naar diezelfde missies te gaan. Telkenjare onder de zomervacantle komen ze in het Studiehuis op reunie, om tegelijkertijd het afscheid te vieren van pasgewljde missiona rissen. wier voorbeeld zij dra hopen te volgen. BIJ de herdenking van het zilveren bestaan van het Huls, dat plaats zal hebben vandaag 13 October, gaan onze gedachten terug naar „den Heer van den oogst”, die zulk een wasdom gaf aan het werk van Dr. Ahaus, die 20 jaar het Huls bestuurde, en van zjjn getrouwe medehel pers Father Thyssen en Father J. Padberg, die hier 17 jaar als Professor en 6 als Directeur werkzaam was. En wy vragen katholiek Nederland, om mede te bidden op dezen herdenkingsdag, dat ‘t Stu diehuis onder Gods zegen moge voortgaan met zyn taak, de opleiding van waardige priester- mlssiona rissen. hoefte hebben aan verhooging van steunnormen en werkverschaffingsloonen de hoofden van groote gezinnen door de bepalingen der steunregeling respectievelyk de loonbepaling voor de werkverschaffing daarvan toch niet zouden profiteeren, zou kunnen worden onder vangen door in de bepalingen van steunrege ling en de regeling van loonen voor de werk verschaffing zoodanige wyzigingen aan te brengen, dat ook de groote gezinnen van een eventueele verhooging zullen kunnen profitee ren. openbare vervoermiddelen en artikel 38 van bet reglement autovervoer personen, zijn be last met de opsporing van overtredingen van daarby getroffen of daarop steunende rege lingen, als teekén voor bestuurders van voer tuigen; dat deze het voertuig moeten doen stilhouden, zooveel mogeiyk gebruik zullen ma ken van een schyf, geschilderd in de nationale kleuren met een hart van 5 cM. middeliyn in rood en daaromheen kringen ter breedte van 2J4 cM. In wit en blauw. Het bestuur van de St. Rad bouds tlch ttng heeft eenigen tyd geleden een der lokalen van de instituutsgebouwen te Nymegen laten in- rlchten voor museum. De inrichting van dit lokaal is bedoeld als een bescheiden begin om geleideiyk te komen tot een universiteitsmuseum. Dit museumlokaal zal 16 October as. op den 14den dies der R.K. Universiteit door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem en lid van het bestuur der St. Radboudstichtlng, op plechtige wyze worden geopend en Inge zegend. De plechtigheid zal plaats hebben onmiddel- lyk na de pontificale H. Mis om ongeveer 12 uur. Het R. K. Werkliedenverbond heeft een brief gericht aan den minister van Sociale Zaken naar aanleiding van diens antwoord op den brief van het Verbond d.d. 10 Juli JJ. waarin, in verband met de prysstyging van de aller- noodzakeiykste levensmiddelen, voor de steun normen en de werkverschaffingsloonen een dienovereenkomstige verhooging werd gevraagd. Het standpunt van den minister zoo wordt betoogd om van een algemeene verhooging der steunnormen en der werkverschaffingsloo nen te moeten afzien, omdat ten gevolge van zoodanige verhooging de marge tusschen het loon, dat in het vrye bedryf kan worden ver diend, en de ondersteuning, aan de werkloozen uitgekeerd, te gering zou worden, wellicht ge heel zou worden opgeheven of dat .zelfs be doeld loon zou worden overtroffen, zou te ver dedigen zyn, wanneer de loonvorming in het vrye bedryf zou plaats hebben naar het meest elementaire beginsel, dat het loon voldoende moet zyn om in de noodzakelyke levensbehoef ten van iemand, die naar Gods gebod leeft, te voorzien. Dit is In het algemeen In ons economisch leven niet het geval en was zeker niet het ge val in de crisis-jaren, die achter ons liggen. Het heeft het Verbond teleurgesteld, dat de regeering meent te moeten vasthouden aan de bekende marge tuszehen het voor velen reeds onvoldoende loon en de ondersteuning inge volge de steunregeling of voor arbeid in werk verschaffing. Het wil het Verbond voorkomen, dat hier een inconsequentie aanwezig is, waarvan werkloo sen, die naar de laagste loonen worden ge steund, nog zeer gerulmen tyd het slachtoffer kunnen zyn. Een tweede bezwaar, dat zou liggen in de Allereerst werden de nieuwgebouwde boerde rijen in het Zwinderscheveld naby Coevorden bezichtigd. Zyne Excellentie bezocht eenige boerderyenen liet zich voorlichten aangaande de resultaten van de verbouwde producten, waarvan de kwa liteit uitstekend is en die tegen goede prijzen waren verkocht. Hierna werd een bezoek gebracht aan het nieuwe scheepvaartkanaal Coevorden-Zwin- deren, dat byna voltooid is en aangelegd- wordt door de N.V. Zanen's aannemingsbedryf te Haarlem. Hier voegden zich nog by het gezel schap de heer G. Wierenga, architect te Coe vorden, onder wiens leiding de werkzaamheden geschieden, de burgemeester van Coevorden, de heer A. Gautier en de wethouder voor Sociale Zaken te Coevorden de heer J. B. Hemel. Ook ir. A. J. de Vries, thans directeur van gemeente werken te Coevorden, doch voordien werkzaam by het architectenbureau Wierenga, aie hier door aan het tot stand komen van het kanaal werkzaam is geweest, was ter toelichting aan wezig. De heer C. Wierenga lichtte den minister in betreffende de nieuwe constructie van de sluis in het kanaal te de Vossebelt, welke constructie voor het eerst in 1932 is toegepast en die thans ook in deze sluis in toepassing is gebracht. Vooral de twee waterschotten van de sluis hadden alle aandacht van den minister. Vervolgens gaf de heer Wierenga een uit eenzetting betreffende de capaciteit van het kanaal voor den waterafvoer, de grootte enz. en wees erop dat het kanaal eveneens voor het scheepvaartverkeer geschikt is. Daarna sprak nog ir. Raat van N.V. Zanen’s Aannemingsbe dryf, waarna de ophaalbrug in den weg Coe- vorden-Steenwyksmoer werd bezichtigd. De minister noemde ook dit een knap product van bouwkunst. Tegen half twee ging het gezelschap per auto wan Coevorden naar Emmen, waarna tenslotte de werkobjecten in Witteveen werden bezich tigd. In afwachting van ’s ministers beslissing op deze meer principieele punten, verzoekt het Verbond verhooging van den brandstoftoeslag, herstel van den huurbyslag pver de geheele linie, zoowel voor „oude” als voor „nieuwe” werkloozen, wyziglng van de maximum-percen tages in de steunregeling ten gunste van de groote gezinnen, het nemen van de contrac tueel vastgestelde loonen, alsmede de arbitrair vastgestelde loonen als basis van de steunver- leenlng en de werkverschaftingsloonen op het platteland en het treffen van maatregelen om by Ingevoerde loonsverhoogingen in de vrye bedryven de betrokken gemeentebesturen te bewegen, deze verhoogde loonen als basis te ne men van de steunverleening en de werkver schaffing der werklooze arbeiders uit de be trokken bedryven. Verder wordt den minister verzocht te willen bevorderen, dat de bydrage van de overheid voor extra-b-steun ook kan worden verleend. Indien het betrokken werk loos gezin het vereischte kwartje niet heeft ge spaard en te willen besluiten, dat de byslag voor extra-b-steun voor groote gezinnen hoo- ger wordt gesteld dan 40 cent. Aangedrongen wordt om den leeftyd, eischt om voor het verkrygen van den extra- byslag aan Inwonende werklooze gezinsleden in aanmerking te kunnen komen, te verlagen tot 18 jaar, om den termyn van 13 weken te ver kleinen en om den extra-bijslag te verhoogen tot de helft van den thans in de steunregeling geldenden kostgangerssteun, alsmede om de be paling, dat dubbel-uitgetrokken werkloozen minder ontvangen dan uitgetrokkenen, te doen omstandigheid, dat degenen, die het meest be-vervallen. Ingediend is een nota van wyzigingen voor de begrooting van het gemeentefonds voor het begrootingsjaar 1938/1939. Nadat het wetsontwerp aan de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal was aange boden, bleek, dat de opbrengst van de gemeentefondsbelasting over het boexings- tydvak 1938-1939 aanvankelyk geraamd op f 60.000.000.nader kon worden ge raamd op f63.000.000. Het bedrag, hetwelk voor de ultkeerlng. als bedoeld in artikel 3, letter c. der wet van 15 Juli 1929 voor de gemeenten be schikbaar biykt, kan derhalve eveneens met f 3.000.000.worden verhoogd en nader worden gesteld op f 57.405.000. visitatiereis In de zeven uitgebeelde missie- velden aan de Congregatie toevertrouwd. Hy had reden om het werk zyner missionarissen ten zeerste te bewonderen, maar stond verbaasd over het gebrek aan materieele middelen en vooral het gebrek aan priesters, waarondez die missies gebukt gingen. Door nleuwbekeerden en heidenen werd hy ontvangen met den noodkreet „Zend ons meer priesters." En Inderdaad waren de gebieden aan alleenstaande missionarissen toevertrouwd te omvangryk. Father N. Stam, onze bekende missionaris, de huidige missie bisschop van Kisumu (Oost-Afrjka) schreef dan ook toen ter tyde: een parochie is hier zoo groot als een provincie. De St. Joseph's Congregatie bezat toen reeds in Nederland het Missiehuis te Roosendaal voor de phllosophlsche studies, doch vanwege het steeds toenemende getal missiehuizen, kon Roo sendaal niet meer voldoende zeker zyn van een geregelden toevloed van studenten. Father Oud. directeur van het Missiehuis, huurde in het Wilhelminapark te Tilburg een huis van de familie Pessers, en verkreeg van de Fraters de welwillende toezegging dat zy het nieuwe huis in alles behulpzaam zouden zyn. Het is hier de bedoeling niet om de vele edel moedige weldoeners te vermelden die het plan met raad en daad hebben gesteund. Hun na men staan opgeschreven in t Boek des levens, beter dan de geschiedenis zulks kan doen. De verdere zorg voor de nieuwe stichting werd toevertrouwd aan Dr. H. Ahaus. In 1900 priester gewyd te Mill Hill ging hy naar' Rome voor hoogere studies. Nadat hy in 1903 den doc- toralen graad behaald had in de Wysbegeerte en de Godgeleerdheid, werd hy benoemd tot Pro fessor in de Godgeleerdheid aan het Moederhuis te Mill Hill, waar hy zich dra een naam ver wierf om zyn welsprekende uiteenzettingen van de Godsdienstleer. Op 31 Aug. 1912 deed Dr. Ahaus met tien stu denten zyn intrede in het Huis, dat op 5 Sept, d.a.v. plechtig werd ingezegend door Mgr. Bots, deken van Tilburg. Weldra kreeg hy zyn eer sten medehelper in Father J. Thyssen uit Beugen, die onnoemelyk veel voor ’t Huis deed. Het Studiehuis had zyn bestaan aangevangen. Weldra werden dd aanvragen zóó talrijk, dat er besloten werd een groot huis op te richten aan de Reitsche Hoef. Op 27 November namen ruim 50 studenten hun Intrek in het nieuwe huis, dat een paar later 150 studenten telde over 6 klassen Twee personen uit Nymegen, A. B. en A. van den E„ zyn Maandag met een auto op den weg NymegenDen Bosch naby Grave met een anderen auto in botsing gekomen met het ge volg. dat beiden ernstig werden gewond en de auto totaal vernield werd. De beide Nymegenaren werden naar het 8t. Canislus-zlekenhuis te Nymegen overgebracht. In hun toestand was Dinsdag eenige ver betering getreden. Uit een onderzoek is gebleken, dat belde heeren een auto, die aan iemand anders toe- behoorde, genomen en daarmede den tocht ondernomen hadden. zy worden nu vervolgd wegens diefstal van benzine, omdat niet vaststaat, dat zy den auto hebben willen stelen. A. B. en A. van den E. zyn reeds gehoord. Vermits biykt, dat het Ne^erlandsche volk 'in al zyn geledingen met liefde bereid is een gave uit dankbaarheid ten behoeve van het fonds te offeren, meent de minister den ge meentebesturen over iets ruimeren tyd voor de inzameling de beschikking te moeten geven, ge let ook op de van enkele gemeentebesturen ontvangen verzoeken om goed te keuren, dat de actie in het begin van November wordt ge voerd. Tevens wordt aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat in overweging is een andere methode voor de berekening van de verdeeling van de gelden van het fonds, dan aangegeven is in de circulaire van 1 October, aangezien van eenige zyden als bezwaar naar voren bracht, dat by berekening van het spaarders op 1 November vele landarbeiders en andere seizoenarbeiders bulten de bereke ning zouden, vallen. Ten slotte zy er nog de aandacht op geves tigd, dat het gironummer van het K. S. D.- fonds: 141400 te. Hiertoe zal worden nagegaan, wie der dienst plichtige onderofficieren van de verschillende regimenten of korpsen, behoorende tot een der lichtingen 1934, 1935 of 1936 en geboren op of na 1 Januari 1914, alsnog genegen zyn om voor den tyd van zes maanden op den voor capitu-' lanten geldenden voet vrijwillig in werkelykaa. dienst te komen (c.q. te blijven). Degenen onder hen, die zich tydens hun diensttyd goed het^ben gedragen en een nauw gezette plichtsbetrachting hebben getoond, kunnen voor het bekomen van dfe vergunning tot dat verbiyf in werkelyken dienst in aan merking worden gebracht. Zoodra belanghebbenden drie maanden zul len hebben gediend, zal nader op hun aanvrage worden beslist. Het laat zich aanzien, dat alle voor onder- officier-capitulant geschikt beoordeelden mo gen biyven. Zy, die de functie van capitulant niet begee- ren, zullen er op hebben te rekenen, dat zy na de zes maanden weder in het genot van groot verlof zullen treden. Voor bedoeld vrijwillig verbiyf In werkelyken dienst komen ook in aanmerking de dienst plichtige onderofficieren, die by de school voor dienstplichtige onderofficieren der administra tie tot administrateur of fourier zyn opgeleid, alsmede zy, die anders dan uit hoofde van een minder gunstige beoordeellng in eerste instantie niet als capitulant geplaatst konden worden. Maandagavond te naby de spoorwegviaduct in de Steeg een ernstig verkeersongeval gebeurd. De dertig-jarige J. N. uit Westendorp (gem. Wisch) reed op zyn motorfiets met op de duo den 16-jarigen H. W. uit Doetinchem. in de richting Dieren. Door de zeer snelle vaart, waar mede gereden werd, heeft de bestuurder waar- schyniyk een paard en een wagen, die voor hem reden, te laat bemerkt. De beryder probeerde door sterk remmen een aanrijding te voorko men. Dit gelukte Inderdaad, maar de motor slipte en sloeg met groote kracht tegen den grond. Op hetzelve oogenbllk naderde uit de richting Dieren een auto. Remmen was niet meer mogeiyk, de auto botste te gen den motor op. De motorryder J. N. werd op., slag gedood, de duo-rijder werd zwaar ge wond. Het lyk van den bestuurder en de ernstig gewonde duo-ryder werden haar het ziekenhuis te Velp overgebracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag, om streeks drie uur, te aan den loswal te Dongen bij het laden van huiden, de 53-jarige A. Me- gens uit Oirschot uitgegleden, in het Wllhel- mlnrtanaal terechtgekomen en verdronken. Dd man was met zyn zoon aan het werk, toen hy plotseling weggleed. Hy heeft geen kans ge zien zich langs den stellen kanaaldyk omhoog te werken. Door de duisternis kon men den drenkeling geen hulp bieden. Het lyk te later door de politie opgehaald en naar het ziekenhuis te Dongen overgebracht. Een en ander geeft ons aanleiding aldus het schryven om met grooten aan drang ons verzoek tot algemeene verhoo ging van steunnormen en werkverschaf fingsloonen te herhalen. et bestrijden van de werkloosheid en haar jammerlijke gevolgen is een nationale en sociale plicht. Niet alleen voor de Regeering, de Over heid, maar ook voor allen, die op eeniger- leiwijze aan die bestrijding kunnen deel nemen. Voor ons, Katholieken, is het bovendien in het bijzonder nog een onafwijsbare plicht van Christelijke naastenliefde. Dit geldt niet slechts voor werkgevers, maar ook voor werknemers onderling. Ook de werknemers, die zoo gelukkig zijn geweest hun werk te be houden of weer in het productieproces als arbeidskracht te zijn ingeschakeld, hebben de verplichting, voor zoover in hun vermogen ligt, anderen datzelfde geluk deelachtig te maken, b.v. door hun te goeder naam en faam bekend staan de, bekwame of bruikbare werklooze medebroeders bij hun werkgevers aan te bevelen en niet uit on-christelijke concurrentie-zucht, alleen omdat zij zelven hun kansen op loonsverhooging of andere voordeelen daardoor verkleind achten, hun werkloozen medebroeders den weg naar geregelden arbeid af te snijden of te bemoeilijken, b.v. door het aan vaarden van bijverdiensten In een mate, welke niet redelijk en sociaal te ver antwoorden Is. Immers, het gaat er niet om, dat zoo weinig mogelijk menschen het zoo goed mogelijk hebben, maar het gaat erom, dat zoovelen, als maar mogelijk is, een menschwaardig bestaan krijgen. Deze zeer eenvoudige, principieele ge dachte wordt soms te graag vergeten. Zoo komt het nogal eens voor, dat ge- pensionneerden, die, zoo niet hun ge wonen, dan toch een levensstandaard bezitten, welke ver boven het bestaans minimum van werkloozen staat, mede dringend in de sollicitantenqueue gaan staan voor het schaarsche opengevallen of nieuwe plaatsje, waarop een steun trekker een niet gesteund bestaan sou kunnen leiden. Wij begrijpen zeer wel, dat gepensionneerden er nog gaarne wat willen bijverdienen, maar wij achten het sociaal niet verantwoord. Indien zij op de overvoerde arbeidsmarkt zouden meedingen ten koste van hen, die nog niet aan een ethisch en sociaal verant woord bestaansminimum toe hebben kunnen komen. Bovendien brengt de mededinging van gepensionneerden, die slechts een bijverdienste zoeken en dus met minder dan een vol loon tevreden kunnen zijn, het gevaar mee, dat zij als loondrukker optreden. Slechts gepensionneerden, die zoo wei nig pensioen genieten, dat zij practisch niet het hun toekomende bestaans minimum bereiken, mogen zichzelf ge lijkstellen en gelijkgesteld worden met hen, voor wie geen andere arbeid te vinden is dan stempelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5