CLEAROSOL Mobiloil We luisteren naar WEK DE GAL IN UW LEVER OP i b I AKKEI I IK LAAG VERBRUIK STARTEN DE VIERDE PARTIJ EINDIGT EVENEENS IN REMISE B H De vliegramp met de „Specht” PROCES F NA DEN 27en ZET VAN ALJECHIN 1 WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 i Kinderbescherming WEREL DKAMPIOEN SCHAP SCHAKEN Koninklijken van geest is ongeschokt De toestand der slachtoffers /r. v. Steenbergen begraven Machinisten-examen Wiskunde L. O. t? Donderdag 14 October VOETBAL Alle mogelijkheden waren tenslotte uitgeput Cipier schoot op schildwacht Zonderlinge schietpartij in het huis van bewaring te Semarang Entstof wordt kosteloos beschikbaar gesteld De stand tusschen beide tegen standers blijft gelijk; ieder een gewonnen partij en twee remises Fransche Voetbalbond zou een vergunning weigeren BAKVERGUNNING NIET VERKOOPBAAR MAG BAKHUIJS NIET IN FRANKRIJK SPELEN? Si H a Ook in Indië was de ontroering algemeen, doch het vertrou wen in de luchtvaart BEVORDERING VRIJWILLIGE VACCINATIE FORTUNA KOOS TUSSCHEN TWEE BROERS Cipier leed aan zwaar moedigheid Katholiek Verbond voor ft eerst bijeen te e6xd5 HU Hoe is het ongeluk gebeurd? 1 1 ierAljechin t 1 1 1 1 1 (dreigt Pb7:) gevolgd door van Kg8—h8 T gr amof oonmuziek en die Hierna AVRO-Dtm- Remlse. com- 1 I w v» i do onvoldoende o inrichting isamsgebre- en der vooraf- ten schijnt een 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heer G. A. de Groot te Rotterdam. ’s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren: C. J. Hesper te Rotterdam, H. W.< Aafjes te Amsterdam, J. G. C. Hesseler te Am sterdam, H. M. van der Steen te IJmulden, B. Groot te Alkmaar, F. Olivier te Alkmaar en N. J. van Staveren te Rotterdam. wi D€ ve i I* ht va ii m. Vi I n kan men. echter gezien het buitengewoon dy namische karakter der geheele partij, nauwe lijks spreken. Willoos leiden liet Aljechin zich nJ. aller minst. HU beet van zich af, zooals van hem verwacht werd en toen de algemeene afwik keling achter den rug was, bleek hü alle ge varen te hebben bezworen. Het eindspel, met loopers van ongelljke kleur, bood geen der beide spelers vooruitzichten. De volgende partij wordt Donderdagavond In den Dierentuin te Den Haag gespeeld. In de groote zaal van „Krasnapolsky” werd Dinsdagavond de vierde partij aangevangen van de match Euwe—Aljechln om het wereldkam pioenschap schaken. Wit: dr. A. Aljechin 1. 2. PALEMBANG, 12 October. (Aneta). De toe stand van de patiënten, die gewond zijn bü de Specht-ramp, en die in het ziekenhuis Charltas zijn opgenomen, is goed. De heeren Groeneveld, Schoch en Munro zullen vermoedelljk aan het eind van de week het ziekenhuis kunnen ver laten. De toestand van den violist Hubermann en van Freule Smlssaert gaat vooruit. te Am- stond voor toe- BANDOENG, 12 October. (Aneta). De begra fenis van het stoffelijk overschot van ir. van Steenbergen van het Marsmann-concem. die gedood is bij de ramp van de „Specht”, had gistermiddag plaats onder zeer groote deelne ming. De droeve stoet, welke van het vliegveld Andir vertrok, werd gevolgd door familie en autoriteiten. Even over vijven kwam de stoet aan op den doodenakker, waar bij de groeve, op verzoek van de familie, alleen werd gesproken door professor Sprenger, voorzitter van de tech nische faculteit. Namens de K. L M. was dr. Wesenhagen en namens de K. N. I. L. M de heer Moes aanwezig. De afdeellng mijnwezen was vertegenwoordigd door ir. Van Heeften, een familielid van den directeur van verkeer en waterstaat. Er waren veel kransen. Dia Indrukken waren, het spreekt vanzelf, van voorioopigen aard, doch onwille keurig werd men daar In Palembang ge ïmponeerd door de duidelijke aanwezigheid van Nederland. Dat is een andere triomf van de techniek. Het moge waar zijn, dat die triomfen some duur worden gekocht, zooals met zulk een ongeval wel eens wordt gedacht, daar staat tegenover, dat de waarde dier technische triomfen zich toch gelijktijdig laat gevoelen. Het Fransche sportdagblad „L'Auto" weet te melden, dat Bakhujjs geen vergunning zal krij gen om In Frankrijk te voetballen. Intusschen heeft de Fransche voetbalbond zelf nog geen beslissing genomen. Dit zou eerst dezer dagen geschieden, zoodat het bovenstaand bericht op zijn minst genomen zeer voorbarig is. SEMARANG, 12 Oct. (Aneta). In het huls van bewaring alhier had gisteravond een schiet partij plaats, waarbij de cipier F. Boermand, die zich vreemd gedroeg, ernstig werd gewond, op een schild- het den De hoofdredacteur van Aneta, die direct na het bekend worden van de ramp met de „Specht” zich per vliegtuig naar Palembang had begeven, heeft met de „Valk” een uitvoerig verhaal gezonden, dat hij onmiddellijk na zijn aankomst In Palembang heeft geschreven. Wij ontleenen er het volgende aan: Deze cipier schoot namelijk wacht. Deze schildwacht, die niet door schot getroffen werd, liet zich plat op grond vallen en vuurde terug, waarbij de cipier ernstig getroffen werd. Johannaatlchtlng", kinderen met llchi Zwart: dr. M. Euwe d2—d4 d7—d5 c2c4 c7—c6 De verkenningen worden dus voortgezet, doch leder doet dat op zijn eigen schijnt bij zijn waardebepaling Van deze ope ning uit te gaan van de resultaf gaande partijen, Euwe- daarentet, onuitputtelljken voortaad nieuw materiaal in zijn mars te hebben. 3. Pgl—f3 4. Pbl—c3 5. a2ai De „Nederlandsche Bakkerij Stichting” ver zoekt ons plaatsing van het volgende: Sedert 21 Januari 1937 is het te Amsterdam en Rotterdam niet mogelljk een bakkerübedrüf te exploiteeren, Ponder dat men in het bezit is van een zg. bakvergunnlng van de Nederland sche meelcentrale. Deze vergunning wordt, uit zonderingen daargelaten, alleen uitgereikt aan diegenen, die op 21 Januari het bakkersbedrijf daadwerkelijk uitoefenden. Blijkens de ervaring schijnen velen de op vatting te huldigen, dat Iemand, die een bak kersbedrijf overneemt van een ander, tegelSk de bakvergunnlng zou kunnen koopen. Niets Is minder waar. De bakvergunnlng is strikt per- soonlSk en Is niet verkoopbaar. Dit heeft er reeds toe geleid, dat in verschil lende gevallen koopers van bakkerijen, nadat zü allerlei onkosten hadden gemaakt, tot de er varing kwamen, dat zü het bedrSf niet konden uitoefenen. WS raden derhalve iedereen aan om zich om inlichtingen te wenden tot de Nederlandsche -Bakkers Stichting/ Oranjestraat-7. Den Haag, haar kantoor te Amsterdam: Keizersgracht 296, of haar kantoor te Rotterdam: Proveniersplein 13c. alvorens een bakkers over te nemen, te huren of te pachten. Dit slaat ook op het geval, dat een deel van een bakkerij zal worden over genomen. Men geloove in geen geval de voorspiegelingen van verkoopers en makelaars, die zg. „garan- deeren”, dat de kooper een vergunning zal krij gen. Deze garantie kan niet gegeven worden. van de heer met een en drukte Dit is de vraag, waarmede de heeren van de K. L. M de K. N. I. L. M. en van het Bureau Luchtvaart zich dadelSk bezig hielden. Doch zS kwamen juist op tSd uit Bandoeng om nog bS daglicht de situatie in oogenschouw te ne men, doch weer net te Iaat, om een grondig onderzoek In te stellen. De K. N. I. L. M. was er onmiddellSk bü- Doch de dooden konden niet spreken en de gewonden mochten niet worden gehoord. En de taal welke het vernielde toestel sprak, was niet duidelSk genoeg om daarop conclusies te ba- seeren. Hoe diep ook de indruk van dit onge val ia geweest, wS sullen weer opnieuw ons vertrouwen geven aan de maatschappijen. 5.30 Jack Hart en zün Band. 6.20 Berichten. 6 40 Boekbespreking. 7 00 Jack Payne’s Band en solisten. 7.30 BBC-orkest. 8 00 Gevarieerd programma. 9 00 Causerie „Men talking". 9.20 Berichten. 9.40 Orgelconcert. 1020 Kerkdienst. 10.40 „Saving wild life”, causerie. 10.55 BBC-Varlété-orkeat en solisten. 11 35 Maurice Wlnnlck en zijn Band. 11.5013.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-J»ARIS, IMS M. 8.20 en 11.30 Gramofoonmuzlek. 13.50 Gevarieerd concert en zang. 3.20 Gramofoonmuzlek. 4 05 Zang. 4 50 Planovoordracht. 5 05 Radlotooneel. 7.23 Zang. 7 35 Planovoordracht. 7.50 Zang. 8.10 Gramofoonmuzlek. 8.50 Benedettl-kwartet en solisten. 10.05 ,La laltlére de Trianon", operette. 10.50 Gramofoonmuzlek. KEULEN, 456 M. 8 50 Gramofoonmuzlek. 9.20 Volksllederenconcert. 11.20 Verzoekconcert. 1.36 Gevarieerd concert. 3 20 Omroep-Amusementeorkeet. 6 30 Gramofoonmuzlek. 7.30 Brlsca-kwartet en solisten. 8 20 Radlotooneel. 9.5011.20 Th. Hollinger's orkest en vo caal ensemble. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 13.30 Gramofoonmuzlek. 13 50 Planovoordracht. 1.00 Klelnorkeet. 1.50 Planovoordracht. 2.002 20 Gramofoonmuzlek. 5 20 Oinroepdaneorkeet. 6 50 Gramofoonmuzlek. 8.20 Klelnorkeet. 9.35 Radlotooneel. 10.301120 Omroepdansorkest, 484 M. 13.30 Gramofoonmuzlek. 12.50 Omroeporkest. 1.303.20 en 6.30 Gramofoonmuzlek, 6.35 Planovoordracht. 6.50 Sollstenconcert. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.30 Omroeporkest en solist. 9 30 Omroeporkest en solisten. 10 3011.30 Gramofoonmuzlek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 30 Radlotooneel met muziek. 8.30 Berichten. 8.35 Populair programma. 9.30 Berichten 9.50 Cembaloeoll. 10.06 Weerbericht. 10.20—11.30 K. Bauachka'a orkest. „Wil de wereld gered worden, dan zal het door de koninklijken van geest moeten zijn," zoo schreef Henri Borel bij de inleiding van zijn vertaling van dr. Frederik van F. eden's „De geeste lijke verovering der wereld." Van Eeden’s oproep is thans actu- eeler dan ooit, al is hij zelf gestorven vóór hij zijn ideaal zag verwezenlijkt. Van Eeden schreef zijn oproep in 1911 en Borel vond het in 1933 noodig de aandacht van Nederland er weer op te ve-tigen. De tijden zijn sedert nog erger ge worden. Overal strijd op de wereld, in vele deelen der aarde haat en bloed. Wil de wereld nog gered worden, dan zal het door de koninklijken van geest moeten zijn en zal het door hen zijn, die waarlijk het Christuswoord van den vrede willen verstaan en be leven volgens het Pauselijk maan woord: „Omnia instaurare in Chris to”, „alles herstellen in Christus”. GIJ weet, hoe de voorlooplge rapporten om trent het ongeval luidden. Het weer was niet alecht, er was een regenachtige stemming, doch de bul brak eerst na het ongeval los. De opstij ging had regelmatig plaats, doch toen het toe stel. dat zich In de richting Batavia bewoog, koen wilde nemen naar Singapore, scheen een der motoren te haperen. Dit gaf een verlies aan evenwicht, waardoor de linkervleugel als het ware de boomen raakte. Het toestel viel, draal de geheel In andere richting en kwam In het groene veld neer. Tot nu toe moesten de geneesheeren, entstof (pokstof) van het Rijk betrokken, daar voor betalen f 0.25 voor een hoeveelheid, be- noodlgd voor één inenting. Naar wjj vernemen heeft de minister van Sociale Zaken thans bepaald, dat deze entstof kostelood beschikbaar zal worden gesteld. SEMARANG. 12 Oct. (Aneta.) Inzake de schietpartij, waarvan wij reeds melding maak ten, kan nog worden medegedeeld, dat de cipier F. B. leed aan buien van zwaarmoedigheid In verband daarmede is hem eenigen tijd geleden zijn revolver afgenomen, waarover hij krachtens zijn functie beschikte. Hedenmorgen nam hij uit de kast, waarin de reserve-wapenen zijn ge borgen, een revolver, waarna hij een schot loste op een schildwacht. De schildwacht schoot te rug, hierbij geheel uit noodweer handelende, welk schot B. In de borst trof. De kogel verliet het lichaam aan de rugzijde en ketste daarna tegen den muur. De oorzaak van de schietpartij Is dat B. waar schijnlijk gaarne met Europeesch verlof zou gaan, hetgeen hem echter niet kon worden toe gestaan en ook niet mogelijk was, daar hu nog niet In vasten dienst Is. De toestand van B. Is zeer ernstig. die met zulk een groote regelmaat de diensten tusschen Nederland en Indië en ook In Indië zelf weten te onderhouden. In het groote veld, dicht bij Talang Betoetoe, ligt machteloos een toestel van de K. L. M„ Het bewijst, dat de techniek nog niet alle moeilijkheden heeft over wonnen. Maar het is ook een bewijs, dat het hier een uitzondering geldt. Het geval wordt betreurd, doch het ver trouwen in de luchtvaart is niet geschokt. Dezer dagen Is te Utrecht de eerste bUeen- komst gehouden van de R. K. vereenlgingen en liefdewerken voor kinderbescherming uit alle deelen van het land, welke georganiseerd zUn In het Katholiek Verbond Voor kinderbescherming. Reeds vele Jaren zijn ernstige pogingen ge daan om ook aan R. K. zUde tot een daadwer- kelUke samenwerking te komen van allen die by den arbeid ten bate van het verwaarloosde en misdadige kind zUn betrokken, doch eerst thans kan worden gezegd, dat die pogingen, re sultaat zullen hebben. Immers bü den aanvang der bUeenkomst kon de voorzitter van het Katholiek Verbond. Ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst mededee- len, dat de goedkeuring van het Episcopaat op de statuten was verkregen en tot geestelijk ad viseur was benoemd pastoor B. H. de Groot uit Driebergen, die tot voor kort de functie van rector aan het Rüksopvoedlngsgesticht te Amersfoort bekleedde en dus geen onbekende Is op het terrein der kinderbescherming. en U zult *s morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheldlng ia. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrjje toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Leverpllletjea, verkrijgbaar bü apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Pg8—f6 d5xc4 Lc8—f5 Reeds in 1896 werd een partij van het tour- nool te Neurenberg aldus geopend en trachtte de zwartspeler, de bekende Poolsche meester Wienawer, met 5Pd5 (in plaats van den tekstzet) den pion te behouden. 6. Pf3—e5 e7—e6 7. f2—f3 Aljechin geeft ditmaal In afwüking van de tweede partü, de voorkeus-- aan een set, welke door den wereldkampioen In zUn cyclus over openingen wordt aanbevolen. 7Lfg—b4 8. Lelg5 c6c5 Langzamerhand begint zwart's diepe en bü- zonder füne bedoeling door te schemeren. Door zün actie in het centrum moet het In de lucht hangende e2e4 achterwege blüven en ten slotte wordt aan dezen zet, dank zU een technische finesse de voornaamste kracht ontnomen. 9. d4xc5 Dd8—d5! Pe5 wordt aangevallen en kan moeilijk weg, terwül dekken door Lf4 het bezwaar heeft, dat De passagiers waren door een ontzettenden schrik bevangen. Zü bevonden zich nog In de cabine. Er werd geroepen en het scheen, alsot allen er heel slecht aan toe waren. Dat kwam, omdat büna allen aan het hoofd waren gewond en bloedden. De motoren van het toestel waren eenlge meters weggeslingerd. Gelukkig was er geen brand uitgebroken. De zittingen waren verbo gen, doch de cabine was intact gebleven. ZU die geheel vooraan zaten, zooals de bemanning, waren gedood. Ook was een passagier zeer ern stig getroffen, dat was de heer Steenbergen van de firma Marsman, die later overleed. Allerlei uitroepen werden gehoordHuber- mann vreesde, dat hU nooit meer zou kunnen spelen. HU vreesde het verlies van zUn rechter hand en was diep onder den Indruk. HU “g zün vlooi gered door den burgemeester van Palem bang en later werd dit Instrument angstvallig bewaard door de secretaresse van den violist, die slechts licht was gewond. De heer Plesman was aanstonds aan de tele foon. ZUn stem was ook In Indië. ZUn zorg strekte zich ook tot hier uit. De heer Plesman sprak uitvoerig met den vertegenwoordiger van de K. L. M den heer Moes, die uit Ban doeng was meegekomen met het hulptoestel en die zün eerste Indrukken kon geven. HILVERSUM I. 1875 M. 8.009 15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 3.0013.00 NCRV. 8009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 13.15 KRO-orkeet 2.00 Handwcrkcursus. 3.00 Gramofoonmuzlek. 4 00 Berichten. Bijbellezing. 5 00 Cursus Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Christelijk Frlesch uurtje. 6.30 Gramofoonmuzlek. 6.45 CNV-kwartlertJe. 7.00 Berichten. 7.15 ..De voor ken”, causerie. 7.30 Reportage. 8 00 Berichten ANP. 8 15 Evangelisaties» menkomst. 10.15 Berichten ANP. 10 20 Gramdfoonmuzlek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0013.00 Gramofoonmuzlek. Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. A VRO-ultzendlne 8.00 Gramofoonmuzlek. 10 00 Morgenwijding. 10 15 Gewijde muziek (gr pl.). 10 30 Het Omroeporkest en soliste (In de pauze: Declamatie). 12 30 Sollatenconcert. I. 30 Gramofoonmuzlek. 3.00 Knlples. 2 30 Het Sylvestre-Trto. 3.00 Knipcursus. 3 45—4.00 Grsmofoonmuzlek 4 05 Voor zieken en thuiszittenden. 4.35 Gramofoonmuzlek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportprsstje. 7 00 Voor de klndersn. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7 30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. Gra mofoonmuzlek. 8.15 Concertgebouworkest en solist. (In de pauze: Zangdeclamatie). 10 30 Reportage schaakmaten. 10.40 Gramofoonmuzlek. II. 00 Berichten ANP. Hierna: orkest. 11.40—13.00 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. H 05 Causerie „At home today". 11.35—11.45 en 12 05 Gramofoonmuzlek. 13.50 Trocadero Clnema-Orkest. 1-353.20 Gramofoonmuzlek. 3.103 30 ..News from Nowhere”, cause rie. 3.35 Stedelyk orkest Bournemouth en so liste. 5.05 Sportdlaloog. daarna e2e4 nog steeds faalt, ditmaal op Le4:, fe4:t en Df4:. Wit moet dus op d5 slaan en aaarna komt een zwarte pion op d5 het veld el controleeren. 10. Ddlxd5 11. e2—e4 Er dreigde d4 en op 11. Tdl zou Pc6 onver- kwlkkelük zün geweest. Het sterke paard op e5 zorgt dus ook voor nadeelen, vooral nadat het door f2f3 den terugtocht Is afgesneden. 11 d5xe4 12. Pe5xc4 g Wit moet oppassen, In het heetste van den strijd den tel niet kwijt te raken en niet uit- eirtdelük een pion achter te blüven (cö). zal daartoe op den duur Pf6 moeten slaan en dan heeft zwart het eerste, zü het ook kleine succes geboekt: het verkrijgen van de beide loo pers. Intusschèn' dreigt de tekstzet Pd«t. 12 0—0 13. Lg5xf6 g7xf6 14. 14. Ook In deze partü werd de Slavische verde diging de inleiding tot onoverzienbare plica ties. Dank zü zün voortreffelüke voorbereiding van dezelfde variant der Slavische verdediging, die ook in de tweede partü werd toegepast, en waarin Aljechin ditmaal de door Euwe In zün theoriewerk aanbevolen zet 7. f3 aanwendde, mocht de wereldkampioen zich gedurende het grootste deel der partü, welke 27 zetten telde. Voorts kon worden gewag gemaakt van het besluit der vereeniglng .Jloomsche zorg voor het verwaarloosde kind” en eveneens van de „Vereeniglng ter behartiging van de belangen der R. K. weeshuizen en opvoedlngslnrichtin- gen in het bisdom Haarlem”, In welke beide vereenlgingen het meerendeel der oversten, di rectrices en directeuren der gestichten was georganiseerd, om hun vereeniglng op te heffen en zich op te lossen in het Katholiek Verbond voor kinderbescherming. Een definitief bestuur werd gekozen, bestaan de uit: mevr. I. DroogDeckers, Haarlem, en de heeren S. Kromslgt, 's-Gravenhage; mr. dr. L. Janssens, Eindhoven, mr. J. Notermans, Ven lo en dr. J. Harbers, Hengelo (O.), Mr. Ernest Lamers uit Voorburg, secretaris van het Verbond, gaf daarop een uiteenzetting van het wetsontwerp tot wijziging der kinder wetten. De portier van de Effectenbeurs sterdam, de heer D. Koevoets, gistermiddag met een glunder gezicht zlln loge en drukte vele hem gul gestoken handen Fortuna toch had hem dien morgen toegelachen en niet zoo zuinig ook: de f 50 000 was gevallen op no. 17573, waarvan een tientje in handen was van Koevoets en zün verloofde, 4.250, als Je trouwplannen hebt. Inderdaad een reden om( vrooiyk het le ven In te küken. Terzelfder tüd, waarop portier Koevoets de overtuiging kreeg, dat het leven ten slotte nog zoo kwaad niet is, kreeg een andere Koevoets een flauw gevoel in zün maag. HU stond achter zün bok op de smoutzetterü van *t Kasteel van Aemstel en keek Ietwat mistig naar twee num mers: 17573 en 17574. Op het eene dat van zün broer de 50 000; het andere het züne een niet. En hü dacht met een lichte huivering aan een oogenbllk, dat hü bel de nummers in handen had en kiezen mocht. „Laat mü trekken. Ik ben altüd nogal ge lukkig”. zei zün vrouw nog. „Bemoei Je d'r niet mee" was Koevoets' ant woord en hü trok zelf: 17574. Is het te verwonderen dat hü nu een weinig cpzag tegen zün thuiskomst gisteravond. Het blüft In de familie, troostten de collega's maar J. Koevoets keek toch den verderen dag een beetje sip. Ooggetuigen hebben ons verhaald, wat er ge schied was. De eerste, die het toestel bereikte, was een employé van de Bataafsche Petroleum MÜ-. onmiddellük gevolgd door den agent van de K. N. I. L. M. ZU vonden een paniek, zü von den een ravage en zü hebben veel moeite gehad om de overlevenden te sussen. Men had hier met een ramp te doen, dat zag onmiddellük iedereen en het was gelukkig, dat zoo snel uit Palembang hulp werd verleend, passagiers waren door een 0—0—0 Pd6, Lg8, Pe4:, Le4. fe4:, Lc3:t, bc3 laat wit met een troostelooze pionnenformatie over en 14. Pd6, Lg6. Pb7is al evenmin een gelukkige gedachte in verband met ef3:, waarna wit we gens de dreiging Lc3: en Le4 (aanval op b7 en g2) geen gelegenheid heeft zün koning door büv. de rochade In veiligheid te brengen. 14. e4xf3 Zwart mag niet op c3 slaan, daar hü zich de mogelijkheid moet voorbehouden, den c5-plon te nemen. Deze pion Immers zou een belangrük steunpunt voor een paard op d6 kunnen vormen. Thans echter wenscht J*c3 op zün beurt niet langer de mogelükheid van een lüdelük sneu velen onder de oogen te zien en stort zich als een held In den strüd. 15. Pc3—d5 Wit had natuurlük ook gerust op f3 kunnen nemen, immers zwart was stellig niet van zins op c3 te slaan. Doch Aljechin hoopt op fg2:, waarna hü in de open f-lün een machtig wapen zou verkrügen. 15 Pb8—c6 Zonder zich een oogenbllk te bedenken blüft Euwe zün eigen weg volgen. ZUnerzüds hoopt hü trouwens op Pb4:, waarna wit door de drei ging Pa2-f- in niet te onderschatten moeilük- heden komt. 16. g2xf3 Pd6 haalt nog steeds niet» uit: Lgö, Pb7:, Tab8. Pd«. Lc5:, enz. of: Pd6, Lg& Pb7:, Tab8, La5?, Tb7:l Lb7:, Pa5! met matdreiglngen op b3, ter wül tevens Lc5 fg2, in de lucht hangt. 16 Lb4xc5 Elndelük. Door den mist van alle verwikke lingen heen beginnen thans scherper omlünde vormen van den strüd te schemeren. Evenals in de tweede partü heeft het den schün alsof wit’s verzwakkingen zwaarder zullen wegen dan die yan zwart. Doch de bedrleglükheld zulk een schün Is reeds in de tweede partü aar. den dag getreden. 17. Pd5xf6-f- 18. Tdl—d5 Nauwelüks zou men willen aannamen, dat de storm Is geluwd, of een nieuw trommelvuur doet de gemoederen in opstand geraken. In de zaal hield men zich druk bezig met het plau sibele Pd7, doch daarop volgt schitterend Le7! en dan zou Pf3: falen op Lg5-j-, Pd2, Pb4, (dreigt mat), b3 (of Lc4, Pa2+!i, La2:, Tc8+), Tc8-H Lc4, Pd3 gevolgd door Pf2 schaak enz. Dat zwart nu wederom ondanks den schün geen stuk verliest, laat zich denken. Immers anders zou de wereldkampioen op den IBden zet een tweezettige combinatie over het hoofd hebben gezien. lgPc8d4! Dit paard beschermt belde raadsheeren. den een direct, den ander indirect (Tc5:? Pb3-f-). Ten overvloede dreigt Pb3+ gevolgd door Ta8 d8 met overwegend spel voor zwart, terwül het veelbelovende 19. b4 ni®ts oplevert wegens Le7, Td4:, Lf6:, (Tf4? Lg5!) 19. Pf6—e4 Daarop heeft zwart geen keus. 19Lf5xe4 20. f3Ke4 Ta8—d8 21. Pc4—e5 Op complicaties spelen is altüd Aljechin’s bü- zondere voorliefde geweest. Anders had men hier wel het gezonde Ld3 verwacht. De tekstzet die eenlge voorbügaande dreiging schept, rtiaakt den fndruk, denkbeeldige finesses na te streven. 21Td8xd5 22. e4xd5 Tf8—e8 Plausibel (in verband met de dreiging Pd7, terwül Td8 faalt op Pf7+) maar ook sterk. Te genover het tüdelüke verlies van een pion staan de bezwaren van zwart s achterstand In ont wikkeling. 23. Pe5xf7 v Kh8—g7 24. pn—g5 h7—h6 Een directe actie der zwarte stukken is niet bü machte eenig voordeel op te brengen. Daarom besluit Euwe na tien minuten denken den tegen stander voor de keus te stellen, den pion voor alsnog te behouden (Ph3) of hem vrüwillig terug te geven (Pe6 Moeilük Is die keus overigens niet te zeer, want na Ph3 krügt wit door Tel4-, Kd2, Pf3+, Ke of c3, Te3+, Kc2 (Kc4. Lb8I, dreigt Pd2+) nieuwe bezwaren te overwinnen. 2j. Pg5—eö+ Pd4xed 26. d5xe6 Te8xe6 En nu dan elndelük de handtastelük- heden tot het verleden behooren, zün ook in eens alle mogelükhedvn der stelling uitgeput. Een schitterend gevecht. 27. Lfl—c4 In Palembang is de stemming zeer gedrukt en dat moet ook In geheel Indië het geval zün. Weliswaar heeft men hier met een on geval te doen, dat een uitzondering vormt, maar toch ontkomt men niet geheel aan de entaettende gedachte, dat weder vier koene Hollanders het leven hebben geofferd In den dienst der snelheid. De Specht, die den nieu wen dienst opende, is gevallen. Misschien zal men de oorzaak kunnen vinden, misschien ook niet. doch de luchtdiensten worden voort gezet. de snelheid zal worden opgevoerd, daar is geen ontkomen aan. Het verdient vermelding, dat men In Palem bang snel hulp wist te verleenen. Verschil lende geneesheeren hebben wfj gesproken. ZU gewaagden van het feit, dat de slachtoffers niet geleden hebben en dat de passagiers alleen van den schrik te lelden hebben gehad, zü het ook, dat freule Smlssaert ernstiger is gewond. De autoriteiten van Palembang hebben even eens gedaan wat zü konden en als men weet, hoe ver het vliegveld van de stad is vtrwüderd, dan verbaast men zich er over, dat de hulp zoo snel kon worden verleend, ook van de zijde van het Roode Kruis en van Pladjoe, waar de administrateur van de B P. M„ de heer Oosten zich zeer actief betoonde. Wat er nu gebeurt, is verder begrüpelük. Elleman, de chef van den technischen dienst van de K. N. I. L. M zal nagaan, of tiet toe stel, dat gevallen la, direct naar Amerika moet worden gezonden of naar Bandoeng. 2

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6