ONS BLAD Marine-vliegtuig T13 in zee gestort De negen inzittenden gedood aan Wordt Hopei overgelaten de Japanners? Berlijn garandeert België’s integriteit I I 1 Het nieuws van heden Madrid beschoten I DE BAROMETER CHINEEZEN TREKKEN OP TSJANGTEH TERUG JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Belgische stap te Tokio WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 Maakt Duitschland een en voorbehoud Een brief witteling naar eerste Britsche auto’s door Japanners beschoten Innsbruck rouwt om Zuid-Tïrol y Spaansch op de Duitsche scholen Nanking is wederom gebombardeerd Nog een kans voor de niet-inmenging Roosevelt ontvangt Vittorio Mussolini Men vjeett, dat het aantal tlacht- offert vry groot it Onderhandelingen zouden reedt gaande zyn Minitter Rutt over de betrekkin gen met de Spaantch-Ameri- kaantche ttaten Het aangekondigde Japantche offentief by Sjanghai it nog niet begonnen De dader van den aantlag geettelyk gettoord De tektf zal vanmiddag in de beide hoofdtteden worden gepubliceerd DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Een Japan sch-Du itsch handelsverdrag Consul-generaal der V.S. te Beiroet vermoord Zal Japan een uitnoodiging Br uttel aanvaarden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ^VXXVWWHHIIUI/fW Bisschop van Vittoria treedt af Gittingen omtrent de plannen van Londen en Paryt Stoyadinowitsj’ bezoek aan Parijs Maar in andere kringen it de ont- vangtt niet zoo hartelijk Cangas de Onis een tweede Guernica? BATAVIA, 13 October (Aneta) Gisteravond om half tien moesten de T 16 en de T 13, twee nieuwe marine- vliegtuigen, die een tocht hadden gemaakt van Priok naar Soerabaja, een noodlanding maken bij Tandjoeng Awarawar aan de noordkust van Java, aangezien het onmogelijk was, tengevolge van slecht zicht, om het West gat van Soerabaja binnen te loopen. De T 13, welke zich in de nabijheid van de T 16 bevond, is door onbekende oorzaak loodrecht neergestort. Het moet als zeker worden aangenomen, dat alle negen inzittenden zijn gedood. Het toestel is nog drijvende, de cabine is verbogen. Een onderzoek binnen boord onder water is nog niet mogelijk geweest. Visschersprauwen, welke in de buurt waren, verleenden assistentie. Zes vliegtuigen zoeken de omgeving af naar drenkelingen. Een lichter en het gouvernementsvaartuig „Pollux” zijn op weg naar de plaats van de ramp. De inzittenden van de T 13 waren: kapitein-luitenant ter zee H. G. de Bruyne, H. Uurbanus, officier van den marine- stoomvaartdienst, M. Vethake, eerste officier-vlieger, P. Sprong, sergeant-vlieger, F. H. Plevier, korporaal-telegrafist, P. J. S. de Groot en G. J. Zuyderhoudt, militiematrozen (bei den in opleiding voor zeewaarnemer) en G. J. Rutte en A. A. Goedhart, korporaal-vliegtuigmakers. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS s EN DERTIGSTE JAARGANG No. 11 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD EEN in het Noorden Zware brand te Barendrecht. o com- van 'o St L I Het bombardementsvliegtuig T-13, dat bij een nachtvlucht in Nederlandsch-Indië is verongelukt bombardeert! en bommen geworpen op het vliegveld en het arsenaal. Het luchtafweer geschut vuurde op de aanvallende toestel len, die tevens aangevallen werden door Chineesche jachtvliegtuigen. i wei hierop geen nader commentaar te li baseerd op den Japansch'n geest; spreker betreurde, dat China in politiek opzicht sa menwerkt met de communisten, hetgeen niet overeenkomt met den Japanschen geest. Volgens de „Dernière Heufe” zou de aan gekondigde Duitsche verklaring het voor behoud bevatten, dat zij slechts van kracht is, zoolang het Belgische grondgebied geen andere mogendheid tot militaire operatie basis dient. De cultureele taak van Japan is een bij drage te leveren In de wereldbeschaving, ge- Auto's van Britsche ambassade door Japansche vliegtuigen beschoten. De consul-generaal der Ver. Staten te Beyroeth vermoord. Ter bevordering van de vrijwillige wordt entstof voortaan kosteloos gesteld. Zonderlinge schietpartij in het huis van be waring t» Semarang. vaccinatie beschikbaar De vierde partij van de match om het wereld kampioenschap schaken is wederom in remise geëindigd. de Britsche vlag op het dak geschilderd en een bagagewagen. In Belgische kringen verklaart men, dat het Belgisch—Duitsche accoord niet, zooals In mededeelingen uit Duitsche bron gezegd is,.den vorm van een „pact* maar dien van een brief wisseling tusschen de belde regeeringen zal heb ben. De tekst van die brieven bevat: SJANGHAI, 12 Oct. (Havas). Het officieuze Chineesche Nieuwsbureau „Central News" heeft medegedeeld, dat de Chineesche strijdkrachten hedenochtend de Japansche stellingen by Tsjangza, vier kilometer ten Noorden van Tan Zang en ten Zuiden van de monding van de Woesoeng hebben aangevallen. Tien minuten Voor den aanval passeerden de auto’s van den secretaris van de Sovjet- ambassade. wiens auto defect was geraakt en die zijn reis In de Britsche auto’s voortaette. Op het zien van zes Japansche vliegtuigen, die de auto's achterop kwamen, steeg de Brit sche assistent van den luchtvaartattaché uit om te laten zien, dat hij een vreemdeling was. Het eerste vliegtuig vloog daarop voorbij zonder te vuren, doch de andere openden het vuur. De eerste auto werd toen door een kogel ge raakt, doch de Inzittenden werden niet gewond. De Duitsche verklaring zal naar den vorm analoog zijn aan de FranschBritsche ver klaring van 24 April 1937, waarbij België van zijn uit het verdrag van Locarno voortvloeiende verplichtingen bevrijd werd. De briefwisseling zal dus een aanvulling zijn van het Fransch— BrltschBelgische statuut, dat de betrekkingen tusschen België en zijn buren op een nieuwen grondslag plaatst. De Duitsche verklaring zal volgens de .jBolr” geen enkele tegenprestatie van de zijde van België Impliceeren. Het gaat derhalve niet, zoo als men heeft gezegd, om een nlet-aanvalaver- drag, doch om een eenzijdige verklaring. SJANGHAI. 12 Oct. (Renter). Drie auto’s van de Britsche ambassade, die op weg wa ren van Nanking naar Sjanghai, zijn onder machinegeweervuur genomen door ses vlieg tuigen, waarvan gezegd wordt, dat ajj van Japansche nationaliteit waren, in de nabij heid van Mintsjong, op een plaats zestien mjjl ten Zuiden van Sjanghai. BRUSSEL, 12 OeL (Havas). De tekst van een Duitsche verklaring over de onschend baarheid van het Belgische grondgebied aal morgenmiddag te Berlijn en te Brussel ge publiceerd worden. JERUZALEM, 12 Oct. (Reuter). Naar verluidt zou de Amerikaansche consul-generaal te Bey roeth zijn vermoord door een genaturaliseerden Amerikaan van Armenische geboorte. Er zouden drie schoten zijn afgevuurd. Omtrent de mo tieven, die tot de daad geleid hebben, verluidt, dat de moordenaar den onjulsten indruk had dat een door hem aan den consul-generaal ge richt verzoek afgewezen was, tengevolge waarvan zich bij hem een geestelijke stoornis had voor gedaan. De dader is gearresteerd en door de Fransche autoriteiten ondervraagd. LONDEN, 12 Oct. (Reuter). Er bestaan ver schillende gissingen ten aanzien van de vraag, voor welke politiek Frankrijk den steun van Engeland zal vragen. INNSBRUCK. 12 Oct. (Havas). De herdenking van den verjaardag der annexatie van Zuid- Tirol door Italië, die In onbruik dreigde te ge raken, heeft dit jaar een bijzondere belangrijk heid gekregen. De meeste gebouwen der stad zijn van rouwfloers voorzien, terwijl in aan wezigheid van groote menigten godsdienstoefe ningen werden gehouden. PEIPING, 12 Oct. (Reuter). Men gelooft, dat de Chlneezen opnieuw stand zullen hou den in de nabijheid van Tsjangteh. in Noord-Honan, na hun nederlaag bij Sji Tsjla Tsjoeang. Wanneer dit zoo is, laten zij de provincie Hopel aan de Japanners ovar. Stand op Woensdag 9 uur 7S7J Voege stand». 76SJ Drie Japansche machines werden neerge haald; twee daarvan moesten dalen bij Nan king, het derde bij Soetsjau. Ook een Chlneesch vliegtuig verongelukte. Het Japansche offensief bij Sjanghai, dat voor heden was aangekondigd, Is nog niet be gonnen. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat aan den oever van den Jangtse, ten Noordwesten van Lloeho, onder bescherming van de scheepskanonnen Japansche landings troepen aan wal zijn gegaan. De landingstroepen werden door de Chineesche mitrailleurs onder vuur genomen, zoodat zij zich terug moesten trekken. De Japansche oorlogsbodems beschoten vervolgens de Chineesche batterijen. De Japansche luchtmacht heeft de opmarsch- wegen van de Chineesche troepen achter het front bestookt. De „Asani Sjansoen” meldt, dat de Japanners het radiostation Tsjitjan op de Saddles-ellanden in den mond van den Jangtse bezet hebben. Zij vonden het echter verwoest. TOKIO, 12 Oct. (AJG>.). Volgens de .Asahl Sjimboen” zal de bestaande handelsovereen- komst tusschen Duitschland en Mandsjoekwo worden uitgebreid lot Japan. De economische samenwerking tusschen belde landen zou nog versterkt worden door een vriencbchappeiyk be zoek van vlce-admiraal Takoeo Godoee aan Duitschland. Naar het blad verder weet te melden, worden op het oogenbllk tusschen DtKtschland, Japan en Mandsjoekwo reeds onderhandelingen ge voerd om te komen tot een handelsovereen- komst, teneinde den handel tusschen deze drie landen te regelen en te bevorderen. Het blad is verder van meenlng. dat de maximum-ultvoer van Mandsjoekwo naar Duitschland tot 200 millloen yen zal stijgen waarvoor Duitschland een credlet zou verstrek ken van 100 millloen yen. Volgens een dier gissingen wil Frankrijk de grens naar Spanje openen; volgens een andere zullen Parijs en Londen tenslotte beslissen de commissie voor de nlet- inmenging nog één kans te geven, waarbij zij echter een termijn zouden stellen, bin nen welken de vrywllligerskwestle opgelost zou moeten zijn. HET MARINE-VLIEGTUIG T 13 IN INDIë VERONGELUKT. NEGEN DOODEN. Er zijn overigens nog geen voorbereidselen voor de bijeenroeplng der commissie getroffen. Een variant op de laatste gissing is, dat men tot zes-mogendheden-besprekingen zou beslui ten, waarbij dus ook Rusland, Duitschland en Portugal betrokken zouden zijn. Men beschouwt dit echter slechts als een verkleinde nlet-tn- menglng-commisale, waarin de kans op een impasse even groot zou sl)n. Men heeft bet ook mogelijk geacht, dat Frankrijk zou voorstellen een FranschBritsche strijdmacht op Minorca te statlonneeren. doch het Is seer twijfelachtig ol een dergelijk voorstel den steun van Londen zou hebben. MADRID, 12 Oct. (Havas). Gisteravond hebben de rechtschen wederom gedurende «en half uur de hoofdstad met hun kanon nen beschoten. Het vuur werd door de bat terijen der regeerlng beantwoord. Het bombardement Is zeer hevig geweest; het aantal slachtoffers Is vrij groot. De offlcleele cijfers geven slechts een zwak denkbeeld van de geleden verliezen. Volgens de politie zjjn een twintigtal menschen gedood en ongeveer vijftig gewond; men vreest echter, dat er meer slachtoffers gevallen zijn. Uit Oljon wordt gemeld, dat de stad Cangas de Onls, gelegen op eenigen afstand van Ovledo, met den grond gelijk gemaakt Is door lucht strijdkrachten der nationalisten tijdens een luchtraid, die slechts vergeleken kan worden met die op Guernica. Honderden gewone en brand bommen maakten de stad tot een puinhoop. Het aantal dooden Is niet bekend, aangezien de stad ontruimd is. Onder enorme koppen als „Na Irun en Guer nica’*, .Nieuwe vemielingswoede bij de rooden”, e.d., schilderen de Duitsche dagbladen de „ver- nlelingsdaden”, welke de Spaansche regeerlngs- troepen zouden hebben ondergaan te Cangas de Onls, voordat zij deze plaats ontruimden. Ter- zelfdertijd maken de bladen van de gelegenheid gebruik om alle beschaafde landen te bezweren .Joo vlug mogelijk partij te kiezen voor het na tionale Spanje tegen de bolsjewistische barbarij”. Naar Reuter verneemt Is in Valencia niets be kend over het gemelde besluit der Spaansche regeerlng haar zetel te verplaatsen van Valencia naar Barcelona. De officieuze consul van de rechtsche Spaan sche regeerlng te Gibraltar, Golzueta, heeft na een onderhoud, dat hij te Sevilla met Quetpo de Llano heeft gehad, zijn ontslag Ingediend. De redenen voor dit ontslag zijn niet bekend, en yan de zijde van het consulaat wen$eht men (eren. Er schijnt geen twijfel aan te zijn, of Sjl Tsjla Tsjoeang Is thans volledig in handen van de Japanners. Japansche verkenningsvliegtuigen melden, dat krachtige verdedigingswerken wor den opgericht rondom de stad Tsjangteh, op 140 mijl ten Zuiden van SJI Tsjla Tsjoeang. Tsjangteh wordt gemeld verf troepen te zijn van het front, waarbij nog talrijke divisies uit het Zuiden zijn gekomen. Intusschen beweren de Japanners zich meester te hebben gemaakt van Joeansji. op 20 mijl ten Zuiden van Sjl Tsjla^ Tsjoeang, terwijl de Japansche 1'---« het steenkoolmüncentrum ten Westen van Sjl Tsjla Tsjoeang genomen heeft. Japansche vliegtuigen hebben Nanking ge- I WASHINGTON, 12 Oct. (Havas). Presi dent Roosevelt heeft een thee aangeboden ter eere van Vittorio Mussolini. De Ita- liaansche ambassadeur. Suvlch. was aan wezig. v Een bijzondere correspondent van Peut Pa- risien meldt uit New York: Een groep Itallaan- sche en Amerikaansche anti-fascisten heeft voor de Italiaansche ambassade te Washington een betooging gehouden, aangezien zich hier Vittorio Mussolini bevond. Daar het gerucht verspreid was, dat Roose velt Mussolini zou ontvangen, droegen ook hier de betoogers borden met opschriften mee. lui dende: Roosevelt mag de handen niet drukken van den zoon van den aanvaller. De politie dreef de betoogers uiteen. Vittorio Mussolini had reeds zijn verblijf te Hollywood bekort. Hij was hier zeer koel ontvangen. Ruim 200 film acteurs hadden gelden bijeengebracht om in een plaatselijk dagblad een gcheele advertentie pagina te plaatsen, waarin geprotesteerd werd tegen zijn aanwezigheid In Hollywood. De Japansche troepen aan het centrum van het front bij Sjanghai hebben zich naar het Zuidwesten gekeerd, om te trachten ae Chi neesche troepen In Tsjapel en Klangwan in te sluiten. Het schijnt, dat de Chineesche troepen na een hevlgen strijd ongeveer drie KM terug zijn gedrongen. Van Chineesche zijde wordt vernomen, dat de Chineesche troepen, na ver sterking te hebben ontvangen, de aanvallers tot hun oude stellingen terug hebben geslagen De Japansche troepen zouden hierbij zware verliezen hebben geleden. SJANGHAI, 12 Oct. (Reuter). De Japanners verklaren betreffende de beschieting van de Britsche ambassade-auto's, dat uit {ie rapporten blijkt, dat de bestuurders der betrokken vlieg tuigen geen enkel kenteeken op de auto’s heb ben kunnen onderscheiden. Zjj veronderstelden, dat in de auto's hooggeplaatste Chineesche of ficieren zaten. Het Fokker-torpedo- en bombarde mentsvliegtuig T-13 in de lucht De „commissie tot handhaven van den vrede”, welke Is Ingesteld na de verovering van de oude Chineesche hoofdstad door de Japansche troe pen, heeft besloten met Ingang van morgen den ouden naam „Peking” weer te gebruiken. De re geerlng van Nanking heeft In 1928 den naam Peking gewijzigd In Peiping. De Japansche minister-president Konoye heeft bij de opening van de „week van de nationale moreele mobilisatie” verklaard, dat Japan in Oost-Azië vrede wenscht, gegrondvest op samen- «nirking tusschen China en Japan. De Belgische minister van Bultenlandsche Zaken, Spaak, heeft doen weten, dat hij voor nemens is, de commissies voor Bultenlandsche Zaken van Kamer en Senaat tegen Donderdag bijeen te roepen, om haar op de hoogte te stel len van de Duitsche verklaring ten aanzien van de veiligheid van België. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt ten aan zien van „de geruchten, welke de ronde doen óver een aanstaande politieke overeenkomst tus schen Duitschland en België, dat door Duitsche offlcleele kringen geen verklaringen worden af gelegd. De strijd was zeer hevig en duurde van des ochtends negen uur tot des middags drie uur. De Chineesche troepen hebben hun tegenstanders verslagen. De Chlneezen schi,--- Tsjangteh terug te trekken. België heeft Japan gevraagd naar zjjn houding, indien het voor de conferentie te Brussel wordt uitgenoodigd. Japan zou met Duitschland een handelsverdrag gaan sluiten. BERLIJN, 12 Oct. (DUB.). De Duitsche mi nister van Opvoeding, Rust, heeft voor het Ibero-Amerlkaansche instituut een rede gehou den, waarin hij met vreugde vaststelde, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en de Spaansch-Amerikaansche landen zich op ver heugende wijze ontwikkelen. Hij deelde mede, «lat In de toekomst In Duitschland de Spaan sche taal aan de hoogere scholen met het Fransch en het Itallaansch zal worden gelijk Besteld. Ook de studie van het Portugeesch zal zooveel mogeljjk bevorderd worden. De minister-president zelde verder geen voor spellingen te kunnen doen omtrent den strijd In China, en hij spoorde Japan aan een gesloten eenheid te blijven vormen. Het Japansche jjzerconcem ,3jowa Sel- kosho” heeft besloten zijn jaarlijksche ruw- Uzer-productie van 700.000 ton tot 1.700.000 ton te verhoogen, door het aankoopen van een patent van de firma Krupp te Essen voor een bedrag van 7 millloen yen. Dit patent heeft betrekking op het behande len van ijzerarme artsen. De „SJowa Selkosho” heeft In Duitschland reeds orders geplaatst voor de benoodlgde technische Installaties. Het Amerikaansche ministerie van Bulten landsche Zaken heeft verklaard, dat, aangezien de moordenaar van den Amerlkaanschen consul te Beyroeth klaarblijkelijk niet over zijn volle verstand beschikte, het niet waarschijnlijk is, dat het Incident een diplomatieke breuk ten gevolge zal hebben. VATICAANSTAD, 12 Oct. (Havas). Z. H. de Paus heeft het ontslag aanvaard van Mgr. Matthleu Mugica y Urrestarazu. Bisschop van Vittoria, die reeds gedurende een jaar in Rome verblijf houdt. Mgr. Lauzlrica Torralba werd benoemd tot Apostolisch administrator van het diocees. Nader wordt echter vernomen, dat «Ie Japansche autoriteiten wel degelijk van tevoren van den tocht op de hoogte waren gesteld. Gereisd werd met twee auto's met PARIJS, 12 Oct. (Havas). Om kwart over twaalf heeft Stoyadinowitsj zich naar den Quay d'Orsay begeven, waar hij met minister Delbos de documenten onderteekende betreffen de de vernieuwing van het verdrag van vriend schap en raadpleging tusschen Frankrijk en Joego-Slavië. Vervolgens onderhielden de staats lieden elkander over de verschillende problemen, die voor hun landen vgn belang zijn, waarna Chautemps ter eere van Stoyaolnowltsj een dejeuner aanbood. Nader wordt gemeldt, dat de Japanners een hevlgen aanval ontketend hebbenaan het centrale front bij Sjanghai, waarbij een twee mijlen vooruitgekomen zijn. In een verbitterd gevecht zouden de Chlneezen hun linies weer hersteld hebben. HU voegde hieraan toe, dat de Belgische minuter-president overeenkomstig artikel zeven van het verdrag de deelheobende landen zou uitnoodlgen. De ambassadeur stelde In verband hiermede de vraag, wat de houding der Japan sche regeerlng zou zijn, Indien zij zou worden uitgenoodigd. 1. Een verklaring, waarbij de Duitsche re geerlng zich verbindt België niet aan te vallen en de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied te eerbiedigen; 2. Een antwoord der Belgische regeerlng, waarbU plechtig kennis wordt genomen van de Duitsche verklaring; en 3. Een Belgischen en een Dultschen mentaar van verscheidene bladzijden. r BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Tglefooo Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS j kwartaal voor Alkmaar 12.— '^oor buiten Alkmaar Z f 2.50 Dagblad uitgegeven door de |s| V. Drukkerij De Speamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger De Spaansche nationalisten bombardeerden Madrid, waarbij talrijke slachtoffers vielen. De ulUteering aan de gemeenten uit de Ge meentefondsbelasting wordt met t 3 millloen verhoogd. Minister Romme heeft een besoek gebracht aan de verschillende werkverschaffingsobjecten in Drente. BEIROET. 12 October. (Havas). De con sul-generaal der Vereenigde Staten alhier is hedenmorgen door een onbekende met revol verschoten vermoord. De motieven van den da der zUn nog niet opgehelderd. Te Cairo ontvangen bijzonderheden betref fende den moord op den Amerlkaanschen con sul-generaal te Beyroeth. Marrlner, melden, dat hU naar het schUnt buiten het consulaat-ge- neraal uit zijn auto stapte, toen een man, naar men meent een Armeniër, A bout portant op hem vuurde. Hieraan wordt toegevoegd, dat den man een visum voor een reis naar de Ver eenigde Staten geweigerd was. TOKIO, 12 October (Havas). De Bel gische ambassadeur te Tokio heeft den Japanschen minister van Bultenlandsche Zaken Arvan In kennis gesteld, dat de Bel gische regeerlng bereid is er mede accoord te gaan, dat de negen-mogendhedencon- ferentie overeenkomstig de voorstellen van de Engelsche regeerlng tegen 25 October te Brussel wordt gehouden. F ■ff*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9