1 Er wordt recht gesproken r Langendijker Groentencentrale Economisch-technologische dienst Noord-Holland BESTUURSVERGADERING TE ALKMAAR l EEN MISLUKT INCASSO BUREAU in - FINANCIEELE HULP DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 T De heer Slot herdacht Een kostbare fout 0 Ook nog eens voor Misplaatst vertrouwen De dood op den weg Bestryding werkloosheid Kanalen Brei-industrie Garnalendrogerij b A Provinciale wegen en kanalen De hertog en hertogin van Windsor brengen tijdens hun verblijf te Berlijn bezoeken aan verschillende instellingen F Het breibedryf te Enkhuizen be antwoordt aan de ver wachtingen Visschery Umuiden Recht voor allen werd recht voor één Ook een adspirant-moordenaar Burgemeester Sc helt haas als voor zitter van het marktbestuur geïnstalleerd Grootste gedeelte van de primaire wegen voltooid Garnalendrogery S3 afschrijving en werden moeilijkhe- u be- als finan- voor werden B September 102.943.85 Jaar Is geschied uit den overeenkomstig en post van de begrooting voor het Jaar 1937. p« de va ka Cl te 68.85 5.269.39 4 889.32 964.72 resp. per- mls- voor- J» te pa w< he O vil de ba ri( h< he in te he to aa ve I* he SU ve la wi Ja Cl be BO Wl he te nt ge Ji X di ze ds T h( or de ee VI ld 14 829.60 11.206.76 32 443 15 8.300 67 7.499.25 13 424 86 2.524.01 676.60 625.29 221.38 «4 va be ze te> lai dl be da de he m' ke dc Het oordeel van dezen raad over het be drijf en de vervaardigde producten Is zeer gunstig. Naar het zich thans laat aanzien, zullen de resultaten van het bedrijf aan de gestel de verwachtingen beantwoorden. Ruim vijf tig gezinnen genieten inkomsten uit het be drijf. De breiers kunnen door hun arbeid geheel' In hun onderhoud voorzien. Met het Departement van Sociale Zaken wordt overleg gepleegd omtrent het eventueel dienst baar maken van den aanleg van den weg Het Schouw-Broek in Waterland aan de bestrijding van de werkloosheid door te bepalen, dat daarbij verschillende onderdeelen in handkracht moeten worden uitgevoerd. De brtlg over de Ringvaart van de Schenner In den weg Alkmaar—Behagen kwam gereed. Men is thans bezig met den bouw van de spoor- weghefbrug over het kanaal Hulgendyk-Noord- Scharwoude en het viaduqt in de spoorbaan Amsterdam-Den Helder. De vier bruggen tus- schen Noord-Scharwoude en het Niedorper Ver laat zijn voltooid, evenals de bruggen in het traject Niedorper-Verlaat-Lambertschaag. Totaal waarvan van: Broek op Langendijk Koedijk 8t. Pancras St Pancras L.T.B. Heerhugowaard Heerhugowaard., L.T.B. Zuidscharwoude Zuldscharwoude L.T.B. Oterleek Ursem De Rijp en Omstreken De Rijp L.T.B. Schermerhorn Hensbroek Schermer Diversen v Verleden jaar waren f 79.686.76 en 77329.85. Eind September was voor een mlllloen ge veild, deelde de secretaris mede. Het onderzoek naar de maatregelen, die bet geheele vlsscherijbedrijf te IJmulden uit de groote inzinking, waarin bet sedert jaren ver keert, zullen kunnen opheffen, werd in voort durende samenwerking met de Nederlandsche Visschery Centrale voortgezet en is thans bijna geëindigd o Aangenomen mag worden, dat het rapport binnen enkele maanden In druk zal verschijnen. geval over de grens zou worden gezet, zoodat van een voorwaardelijke veroordeeling niets terecht zou kunnen komen, waarop Mr. v. d. Loos antwoordde, dat de man dan maar beter direct de grens over* gezet kon worden. Overi gens had dat oveF de grens zetten geen zin. want de weggestuurden kwamen langs een an deren weg weer in Holland terug. Uitspraak op Dinsdag a.s. De kanalen De Stolpen-Schagen-Kolhorn ztja voltooid. De plannen ten behoeve van de verbe tering van het Kolhomerdiep werden uitgewerkt De aanbesteding van een gedeelte van het ka naal Omval-Huigend.ijk met keer&lyls en voet brug wordt binnenkort gehouden. De schutsluis te Noord-Scharwoude Is opgeleverd. De schut sluis bezuiden Kolhom is bijna voltooid Het kanaalvak tusschen het Waart Je en den Waar- landspolder is in volle uitvoering. Voorbereid werd de bouw van 5 bruggen over het kanaal Oudkarspel-Kolhom. De voorbereiding van den aanleg van het ka naal Hoom-Medembllk werd gestaakt. Het Hll- versumsch kanaal is gereed en wordt in afwach ting van de overdracht aan de gemeente Hil versum door de Provincie beheerd. Verschillende weggedeelten zijn verbeterd of worden verbeterd en allerlei plannen voor den aanleg van wegen en bruggen, grondaankoopen enz. werden of worden voltooid. .Voor aankoop van grond is tusschen 1 Sep tember 1936 en 1 September 1937 rond f 311.500 en voor het verleggen van leidingen en kabels van Provinciale bedrijven 58.112 uitgegeven. Het totaal der aanneemsommen van de sedert 1 September 1936 opgedragen werken en legerin gen bedraagt ƒ785.000, terwijl in totaal in dit verslagjaar wegens deze en vroeger opgedragen werken en leveringen en aankoopen is uitgege ven 2.635.ÓÖ0. Het verslag vermeldt dan verschillende bijzon derheden omtrent de wegen afzonderlijk. De brug over den Amstel te Ouderkerk is in uitvoering. By den aanleg van de aarden baan tusschen Ouderkerk en Dulvendrecht, welk werk vrijwel voltooid is, zijn ernstige verzakkingen opgetre den. De onderbouw van het viaduct over den spoorweg bij Dulvendrecht is vrijwel gereed. De Bijlmerbrug is voor het verkeer geopend. De gebreken aan de Oelnbrug zijn hersteld, de to; tale kosten hebben 10.417 bedragen. De brug over het Merwedekanaal is eveneens voor het verkeer geopend. (Een en ander dient' voor den aanleg van den weg Haarlem-Schiphol-Diemen ’s Oravenland-Bussum). De bouw van een brug in den Hornmecrpolder en van een brug in den Noorder-Legmeerpolder is voltooid (in den weg Heemstede-Aalsmeer- Uithoorn). Het vernieuwen van vier bruggen in den weg Slochter-Purmerend-Oosthulzen kwam bijna geheel gereed. De geheele Provin ciale weg door de Beemster kreeg een nieuwe bestrating. 9 De mogelijkheid, een brel-lndustrie te vestigen In „De Streek", werd verder onderzocht. Daar bij dit onderzoek bleek, dat een bedrijf voor het vervaardigen van wollen gebreide boven- kleeding gunstige vooruitzichten bood, werd met een bestaande onderneming contact gezocht ten einde na te gaan op welke voorwaarden aan deze het beheer over het bedrijf en den verkoop der vervaardigde artikelen opgedragen sou kun nen worden. De bespreking met een te Amster dam gevestigde onderneming, die reeds soort gelijke artikelen vervaardigt, leidde tot over eenstemming. Begin Februari werd de Stichting voor Werk verruiming door Brel-lndustrie opgericht en be gon te Enkhuizen de opleiding van een aantal werkloozen uit deze en enkele omliggende ge meenten in een gebouw, dat daarvoor door de Stichting is gehuurd en dat met weinig kosten geschikt gemaakt kon worden voor de opleiding en voor het huisvesten van het bedrijf, in de ‘kosten van deze opleiding werd door het De partement van Sociale Zaken bijgedragen. Na drie maanden was het eerste deel der opleiding beëindigd en konden de breien thuis hun werk zaamheden verrichten, waartoe hun een ma chine in bruikleen werd afgestaan. Zij worden thans nog regelmatig door de instructeurs aan huis bezocht. De vorderingen der breien zijn voorlooplg zeer bevredigend. Tegelijk met de opleiding der breien werden te Enkhuizen ook meisjes opgeleid voor het confectlonneeren en afwerken der gebreide arti kelen. De opleiding dezer meisjes verelschte meer tyd en zorg dan die der breien, doch de grootste moeilijkheden zijn thans ook op dit punt overwonnen. De meisjes verrichten baar arbeid In het genoemde gebouw, dat ook ge bruikt wordt voor het inleveren der gebreide stukken door de breiers en dat tevens als ma gazijn dienst doet. I* Raad van Advies voor het breibedryf waarin de vertegenwoordigen van de Midden standsorganisaties en van twee vereenlglnger van Grootwinkelbedrijven zitting hebben, kwam enkele malen bijeen. In de tyden van de groote seizoendrukte in den tuinbouw kunnen zjj nog in hun oude vak terugkeeren. In den afgeloopen zomer heeft een tiental hunner dit gedurende eenige weken ge daan. Hij vertelde ook nog. dat hij in het huis van bewaring, waarin hij een tijdje had gezeten, een best leven had gehad. De officier bekeek de zaak van den psypho- logischen kant en zei, dat de menschen in het algemeen voor een burgemeester groot ontzag hebben. Zoo spoedig deze echter afdaalt tot hun dageiyksche beslommeringen en dusdoende iets van zyn aureool prijs geeft, wordt het mis en zien zij de verhoudingen gemoedeiyker en wor den zy ook gemoedeiyker tegenover den burger vader. Vooral by lastige menschen is dit het geval Ee® burgemeester kan daarom beter In de middagzittlng stond terecht de Hporn- sche carrosseriemaker Dirk K., die op 3 Novem ber van het vorige jaar op den hoek Groote Noord-Breed te Hoorn de fout beging geen voorrang te geven aan een vrachtauto, bestuurd door W. Slikker, met het 'gevolg, dat hy met zyr. motorfiets onder den auto terecht kwam, zelf zwaar werd gewond, terwyi zyn duo-passa- gier, de ongeveer 65-jarige 8. v. d. Meulen een schedelbasis-fractuur en een gecompliceerde beenbreuk kreeg en een dag later overleed. K. zelf moest 6 maanden in het ziekenhuis ver pleegd worden; nu is hy nog invalide, terwyi hy bovendien werkloos is en van een beetje moet rond komen. Beschuldigd van het veroorzaken van dood door schuld, hoorde hy thans door den officier, na het hooren van verschillende getuigen, 150 boete of 60 dagen hechtenis plus 1 jaar ontzeg ging der rybevoegdheld tegen zich eischen. Verdachte, die volledig zyn schuld erkende en nog zeer onder den Indruk bleek, zei een der- gelpke boete niet te kunnen betalen. Hy had liever een hechtenisstraf. Overigens meende hy al zwaar voor zyn fout gestraft te zyn. Uitspraak Dinsdag a.s. Een, wiens zaak eveneens was aangehouden, was de reclame-teekenaar Arie B. uit Dordrecht die te SchoorI in pension zijnde, de fotohan- delaren Spandau in Bergëh en Kater in Alk maar onder vplsche voorwendselen' toé afgifte van 8 m.M. clné-Kodakfllms had bewogen, zon der dat hy er voor betaalde. Dergeiyke prao- tyken had dit jongmensch, dat van goeden huize was, op tal vkn plaatsen in den lande uitge haald, maar de justitie vond het Alkmaarsche geval voldoende om een middel tot correctie te vinden. De aanhouding der zaak was geschied om den heer Wlggers een reclasseerlngsrap- port te laten uitbrengen. De heer Wlggers ver klaarde nu, dat er inderdaad reclasseeringsfcan- sen waren. Opneming in een landkolonie voor den tyd van een Jaar was evenwel gewenscht. Na eenlg gedellbereer over het feit, of ver dachte later al dan niet zyn teekenvak diende te beoefenen, zei de officier, dat verdachte eerst maar eens met de gevangenis kennis moest maken alvorens gereclasseerd te worden. Aan- vankeiyk had spr. een Jaar onvoorwaardelijk geëlacht, nu vroeg hy een jaar gevangenisstraf, waarvan dan v7 maanden voorwaardelijk die nen te zyn. De landkolonie moest den overgang van de gejgngenls naar de maatschappy vor men. t Mr van Gulik, de verdediger, bepleitte cle mentie en vroeg de langdurige preventieve hechtenis af te trekken en het overbiyvende voorwaardelijk te geven. Uitspraak Dinsdag a.s. De voorzitter Jlchte deze woorden toe en hoopte dat de tuinders hun eigen belang be grepen door hun bollen hier te veilen. De heer Maddernu had een klacht over het ontvangen van witte kool. Over de veiling moet men aan de fabriek leveren, terwyi by contract- teelt de kool op den steiger wordt gelost. Dat geeft voor sommigen dubbele vrachtkosten. die Van het bUna 349 K.M. lange net na primaire wegen is thans 82 K.M. <n voor, bereiding. 20 K M in uitvoering en *47 K.M. voltooid. In de wegen voor doorgaand ver keer waren tusschen September 1836—Sep tember 1937 24 bruggen in uitvoering. Vol- tooid Of nagenoeg voltooid zyn thans 133 bruggen, aldus deelen Ged. Staten mede in hun verslag Inzake den aanleg van wegen en kanalen door de provincie. Er wordt dus hard gewerkt aan de verbe tering van het Provinciaal wegennet Helaas is hetgeen gereed kwam dikwijls weinig op elkaar aansluitend. Op meerdere plaatsen in de provincie ziet men viaducten en bruggen ergens in het weiland kant en klaar staan zonder dat men er gebruik van kan maken, omdat de wegen erheen nog niet klaar zyn. En vooral aan de aanzluitingen van reeds geheel of nagenoeg voltooide we gen met andere en met de steden ontoreekt het dikwyis nog geheel. Daardoor Is de waar de van hetgeen voltooid is, voor de gemeen schap nog maar problematisch. Een weg heeft immers pas zyn volle waarde als hy geheel klaar ie. Aan stukjes voltooide wegen heeft de weggebruiker doorgaans niet veeL De secretaris las het rapport voor van den accountant van de boekhouding van den pen ningmeester. Alles was In orde De exploitatie rekening sloot op een totaal van f 17.054.58, met een voorlooplg overschot (zonder e.d.) van 4369.74. De De secretaris zelde, dat de fabrikanten niet aan den weg zyn gevestigd, daarmede wor den ten achter gesteld. Spr. zal verzoeken te bevorderen, dat ook aan den weg kan worden afgeleverd. Op een vraag van den heer Bakker deelde de secretaris mede, dat aan den steun voor de vroege aardappelen, na 15 Juni geveild, wordt gewerkt. Men zal nog wel wat moeten wachten. Daarna sluiting. diend, geholpen worden doordat het crlals- crediet, dat het bedryf reeds verleend was, ver hoogd werd. Verschillende malen kwamen aanvragen bin nen, waaraan door de Maatschappy voor-. In dustriefinanciering of door de Provincie niet •kan worden voldaan, omdat reeds andere be staande ondernemingen het betreffende product vervaardigen cn de Overheidsgelden niet ge bruikt mogen worden om een bedryf In den concurrentlestryd tegen andere te bevoordeelen. In één dier gevallen kon een credletvrager In verbinding gebracht worden met particulieren die by den Dienst kenbaar hadden gemaakt ka pitaal beschikbaar te hebben. Het Is echter zeer gewenscht, dat meer dergeiyke personen, die naar beleggingsmogeiykheden zoeken, zich tot den Dienst wenden met het verzoek hen In ver binding te brengen met kapitaalsoekenden. Ook hier ligt een arbeidsveld voor den Dienst, daar deze neutraal tegenover belde partyen staat, deze tot elkaar kan brengen en hen van advies kan dienen. In een ander geval kon een klein bedryf In verbinding gebracht worden met een grooter lichaam, waardoor de kans Is geschapen, dat het kleine bedryf niet alleen zich zal kunnen uit beelden op eigen terrein, maar ook dat artikelen van anderen aard, dan de tot nu vervaardigde zullen gemaakt worden voor het hulpbledende bedryf. Het komt het college van Gedeputeerde Sta ten gewenscht voor ook dit jaar over middelen te kunnen beschikken voor het Instandhouden en uitbrelden van bestaande, of het in het leven roepen van nieuwe ondernemingen pp voorstel van den Economlsch-Technologlschen Dienst. De hiervoor benoodlgde middelen zullen worden ontleend aan het bedrag van 250.000, dat op de begrooting voor het dienstjaar 1938 Is uitgetrok ken voor byzondere maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, zooals dit In het loopende Voor de Alkmaarsche Rechtbank stonden Dinsdagmorgen terecht de Alkmaarders Frans M., scheepsbouwer van beroep en Oostenrijker van origine en Christiaan D. v. V. bankwerker, die al eerder voor den politierechter waren ge weest wegens het stelen van een party koper ten nadeele van de Alkmaarsche Ijzer- en me- taalgietery, waar zy in dienst waren. De offi cier had toen 6 maanden gevangenisstraf tegen leder geëlscht, doch de politlereehter had de zaak naar de groote rechtbank verwezen. Na de behandeling der zaak, waaruit bleek, dat de party koper een waarde vertegenwoor digde van ongeveer 75.en aan den Loge menthouder M. voor f 18.was verkocht, met welk geld het tweetal schulden wilde betalen, elschte de officier wederom zes maanden ge vangenisstraf tegen beiden. De verdediger van V., Mr. Schuurman, er kende, dat het gepleegde feit zeer ernstig was. maar dat geen blyvende schade was veroor zaakt, omdat de bestolen firma het koper weer had teruggekregen. Hy belichtte dan den per soon van verdachte, die uit een net gezin stamde, lang werkloos was geweest en door een ongeluk een geschikte betrekking in Amsterdam was kwyt geraakt. By de IJzergletery verdien de hO een schaarsch loon, dat minder was dan hy ooit gewend was geweest, zyn vroegere patroons waren over hem tevreden en dit was de eerste keer, dat V. met den strafrechter in aanraking kwam. Pleiter vroeg een voor- waardeiyke veroordeeling. Mr. V. d. Loos, da verdediger van M. stelde In het licht, dat M. al reeds zwaar was gestraft door de lange preventieve hechtenis. De man had het moeiiyk gehad In de maatschappy en het was ook voor hem de eerste maal, dat hy terecht stond. Pleiter vroeg ook voor zyn cliënt een voorwaardeiyke veroordeeling teneinde den man nog een kans te geven. De officier repliceerde en zei, dat M. In leder De 72-jarige Anton W. uit De Rijp werd hierna voorgeleid en er van beschuldigd, den burgemeester van De Ryp, den heer van Sta veren, met doodslag te hebben bedreigd en zich voorts by zyn arrestatie te hebben verzet te gen den gemeenteveldwachter A. van Kluyver. Hy had een sleutelden een mes to de hand ge had en tegen den burgervader van het rustige en schoone Noord-Hollandsche dorp gezegd: „Ik sla Je dood De puntjes verbeelden een leeiyken vloek. De burgemeester, als getuige verhoord, vertel de, dat verdachte telkens ruzie had en vocht met. zyn zuster, bij wie hy Inwoonde. Op her- haal'de verzoeken was getuige er heen gegaan om den vrede te herstellen, by welke gelegen heid hy proces-verbaal tegen den ouden heer wilde opmaken. De woedende W. hid hem toen bedreigd. By de latere arrestatie van Wwelke in een café geschiedde, had de man zich hevig verzet, zoodat er zelfs boeien aan te pas waren gekomen. De president: Was het nu wel noodig dezen man op te sluiten? Waarom deed U het? Getuige: Omdat Ik niet kan hebben, dat men my bedreigt. Tusschen de bedryven door stond de bejaar de wat te glimlachen, terwyi hy telkens zyn zondaarsbankje verliet om de trappen van het rechteriyk podium te beklimmen en op fluis tertoon iets tegen den president te zeggen; wat hy zei, bleef den anderen onbekend. Verschenen is het verslag van den Econo mlsch-Technologlschen Dienst voor Noord- Holland van 1 October 1936 tot 1 October 1937. Het aantal malen dat den dienst door parti culieren en bestaande ondernemingen om ad vies gevraagd werd, nam aanzienlijk toe. Enke le gevallen betroffen verzoeken, na te gaan, of bepaalde artikelen, die de fabriek zelf wilde gaan maken, reeds In Nederland gefabriceerd werden. Éénmaal werd voor een fabriek een onder zoek Ingesteld naar aanleiding van een vraag om Inlichtingen over het beschikbaar zyn van werkkrachten In een bepaalde gemeente. Ook werd advies uitgebracht op verzoek van hen. die zich met kapitaal in een onderneming wilden Interesseeren, over de te verwachten rendabiliteit van deze ondernemingen. Alt niet belanghebbende Instantie Is de Dienst voor een dergeiyk onderzoek het aangewezen lichaam. Voor de instandhouding of uitbreiding van bestaande bedryven werden wederom nieuwe aanvragen om financieels hulp Ingediend. In één geval kon. mede door bemiddeling van den Dienst, het bedryf, dat een aanvraag had inge- danigheid aangedaan, terwyi hy bovendien al lerlei nonsens vertelde, die door de eenvoudlgen worden geslikt als Deventer koek. Spr. elschte tegen verdachte 1 Jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. Schuurman, achtte de op lichting niet bewezen. - De twintig advocaten waren weliswaar slechts in de verbeelding van verd. aan zyn bureau verbonden en het was niets dan bluf, maar bluf ia in den handel ge oorloofd. Dat verd. zich voor makelaar had uit gegeven, mocht weliswaar niet, maar in weien handelde hy dlkwyis als makelaar, want leder die in zaken bemiddelt is een makelaar. Verd. was In principe geen onbehooriyk mensch. Hy stamde uit een net Alkmaarsch ge zin, was agent In Den Haag, waar hy. om zijn socialistische gezindheid onder een voorwend sel ontslagen werd met het etiket: ongeschikt voor den dienst, waardoor een beroep tegen net ontslag geen effect had. Met goede voornemens was hy een incassobureau in Alkmaar begon nen, waar men tegen een vast bedrag per jaar lid van kon worden pleiter vond een der- geiyk lidmaatschap, in tegenstelling met den President en den Officier, heelemaal niet gek, omdat het overal In den lande gëbrulkeiyk Is (Mr. Prins bevestigde dit) en waar men to gen een zeer blliyk tarief geholpen kon worden. Doordat verd. al spoedig zaakwaarnemer werd genoemd, kwam hy in een verkeerd daglicht te staan, waardoor de boel vast liep. Hy beging toen de eene dwaasheid na de andere, noemde zich rechtskundig adviseur, gleed af en beging de groote fouten, waarvoor hy thans terecht stond. Verd. verkeerde in groote armoede, zyn vrouw kon daar abswluut niet tegen en om toch huishoudgeld op tafel te kunnen leggen had hij de verduisteringen gepleegd. Pleiter vroeg vryspraak van de oplichting en een voorwaardeiyke veroordeeling voor de ver duistering, want wanneer verd. in de gevange nis terecht zou komen, werd hy heelemaal een mislukkeling, tot nog meerdere schade van de gemeenschap, terwyi hy by een voorwaardelyke veroordeeling een geschikte betrekking zou kun nen krijgen buiten Alkmaar. Uitspraak volgende week Dinsdag. Te verantwoorden had zich hierna de Allernaarder Jan K., voorheen houder van een incassobureau, zaakwaarnemer en zich noemen de rechtskundig adviseur, thans gedetineerd. De man had zich by den heer Jan 8.' te SchoorI vervoegd en verteld, dat aan zyn bureau twin tig advocaten waren verbonden, waarvan Mr. Prins het hoofd was en dat 8. van dat bureau voor 10.per jaar Ud kon worden, waardoor zyn oninbare vorderingen tegen een vergoeding van 5 pet. zouden worden geïnd. Toen 8. daar in goed vertrouwen op inging en K. met het in vorderen en betalen van verschillende bedragen belastte, hield deze van het aan hem toever trouwde geld verschillende bedragen achter, tot een totaal van ruim f 120.—. Ook had K. zich voor makelaar uitgegeven, met de bedoeling zooveel mogelyk indruk te maken. Verd., die de verduistering erkende, ontkende de eveneens ten laste gelegde oplichting door middel van de valsche voorspiegelingen. Wat hy over die advocaten vertelde, was niet geheel duldeiyk, maar wel kon men hooren, dat hy toegaf den naam van Mr. Prins te hebben ge noemd, omdat hy dien wel eens om advies had gevraagd. J. 8., de gedupeerde, vertelde, dat hy naar K. was gegaan, omdat hy wel eens van hem had gehoord en omdat hy achterstallige vorderin gen had. Het bord naast verdachtes .deur. Rechtskundig Adviesbureau R. V. A. (Recht voor allen beteekende dat). Directie J. K. en Co. had getuige zeer geïmponeerd. Verd. was niet thuis, maar een paar dagen later bij ge tuige gekomen, wien hy ’t verhaal van de twin tig advocaten deed, zich beëedigd makelaar noemde en getuige, die direct vertrouwen in K. had, overhaalde Ud van zyn bureau te worden. De huishoudster van dezen getuige, mej. M. B. vertelde ongeveer hetzelfde. Alleen had zij niet gehoord, dat verdachte zich beëedigd makelaar had genoemd. Mr. Prins, advokaat te Alkmaar, kwam ver volgens natuurlijk vertellen, dat hy niet aan het bureau van verdachte „verbonden" was ge weest. Wel had hy K. wel eens een advies ge geven, maar nog nooit een zaakje vdfr hem behandeld. Na verhoor van verschillende getuigen, waar onder een getuige 8 décharge, die klant van verd. was geweest en correct was bediend, zei ver<L desgevraagd, dat hy het uit armoede had gedaan. Hy was getrouwd en vader en kon geen voldoenden steun krygen. De Officier zei, dat er altyd nog menschen zyn te vinden, die zaakwaarnemers en adviseurs als verdachte vertrouwen. Het „Recht voor al len", dat verd. als devies op zyn deur had was in werkelykheid „recht voor één" gewor den. De op het bord staande compagnon was er niet en K. was de directie en het personeel te- geiyk. De geheele zaak was opgezet om de Juis te veronderstelling, dat het gewone publiek zich door bluf laat verleiden vertrouwen In derge- lyke zaken te stellen. Verd. had zich, door zich voor makelaar uit te geven, een valsche hoe- 8 662 42 5219 88 23 099.90 5.840.90 4.18*1.65 12.351.63 3.693.01 1.239.64 383.33 115.89 684.09 1.125.46 1.824.07 3242.36 1.499.65 1.175.72 de omzetten geval Eeg burgemeester kan daarom thuis biyven en zich niet In die kleine dingen mengen. Spr. maakte den burgemeester van de Ryp geen verwyt, maar sprak in het alge meen, omdat voorvallen als deze vaak voorko men. In verband met het zeer bescheiden Inkomen van verdachte vroeg de officier ƒ25.boete of 15 dagen. De oude heer zei daar niet op gerekend te hebben yi vroeg een bewijs van onvermogen! Algemeene vrooiykheid. Verdachte verliet glimlachend de zaal. Het zal wel schappeiyk met hem e^oopen. Met de Visschersvereenlglng te Wierlngen is een overeenkomst aangegaan, waarby deze door de Provincie In staat wordt gesteld een drogerij voor den duur van één seizoen te huren Er kan nu zoowel door de vlsschers als door den Dienst worden nagegaan of Investeering van eenlg kapitaal In een drogery verantwoord is. Daar de proef nog sleéhts eenige weken aan den gang is, kan uit de tot dusver verkregen re sultaten nog geen conclusie worden getrokken. exploitatierekening van de bollenvelllng -sloot op een totaal van 3250.62. De winst was 2264.81. De accountant rapporteerde dat de boekhou ding van den penningmeester in orde was een accuraat beheer was geconstateerd. De voorzitter dankte de functionarissen voor hun verrichte werkzaamheden. Medegedeeld werd, dat de grafische voorstel ling van den omzet door den heer F. Glas, tuln- bouwonderwyzer. keurig Is bygewerkt. Aan het adres van den heer Glas harteiyke woorden van dank gesproken. Het uien sorteeren kost In het vervolg 20 ct. per 100 K G De voorzitter vestigde de aandacht op de te houden vergadering met gladiolenkweekers, hetgeën door den secretaris werd toegelicht. Ten aanzien van het veilen van andyvie deed de secretaris eenige mededeellngen. De andyvie kan los worden aangevoerd, met de struiken naar bulten. Het gewicht is tot 1 Dec. 3 ons. Geveild wordt volgens de bekende voorschrif ten van de N.G.F C. De heer A. Hoogland noemde het groote be zwaar tegen het vellen: den minimumprys van 60 ct. en den, vergoedingsprys van 30 cent. De thans gevolgde regeling geeft veel moeiiykhe- den, meende spr. Deze moeiiykheden werden door spr. duideiyk naar voren’ gebracht. De heer De Boer vond het tweeslachtige stel- stel voor de tuinders zeer kostbaar. Actie voor verandering van het andyvie-veilen zal volgens spr. niets geven. De moeiiykheden zyn er wel. doch sommige worden overdreven. Spr. becri- tiseerde de handelwijze van sommigen, die ver leden Jaar niet volgens de besluiten hebben ge handeld Spr. meent, dat het volgens de voor schriften heel best kan. De heer Bijpost vroeg wat er met de men schen gebeurde, die de voorschriften negeerden., De secretaris zelde, dit niet te weten. Het Is nog niet geconstateerd Men kan moeilijk vast stellen wanneer geveild wordt, dat vooruit Is verkocht. Het bestuur is van plan om te pro- beeren den minimum- en vergoedingsprys ge- iyk te krygen. Deze andijvle-kwestle werd breedvoerig sproken. De heer Hoogland betwijfelde of de secretaris de bezwaren van de andyvie-vergaderlng wel goed naar voren gebracht heeft in Den Haag. De secretaris protesteerde tegen dezen sooniyken aanval, welke aantyging hy plaatst vond. Dit is meer gebeurd met mannen van den tuinbouw. Spr. heeft meer gedaan dan hem eigeniyk was opgedragen. Voorzitter hoopte dat de heer Hoogland z*n woorden .terugnam. De heer Hoogland beschouwde het niet een persoonlijken aanval. Spr. geloofde niet, dat de heer De Boer het op de juiste wijze heeft gedaan. De heer De Boer ziet de belangen van de andyviekweekers anders in dan van de kweekers. HU is n.l. voorstander van het veilen. Hiermee was het incident gesloten. Het bestuur stelde voor, wanneer de cliën het toelaten, een ligkap van een andere bedekking te voorzien. De hoer Visser critiseerde de werkzaamheden van den architect die deze dakbedekking heeft aanbevolen. Dat Jaagt ons nu op onkosten. De kosten worden geraamd op 1000. Eenige Ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De heer Glas wilde naar aanleiding van een Ingekgmen stuk vragen den minimumprys voor pootaardappelen op te heffen. De voorzitter meende, als gevolg van een artikel In „De TulnderU”, dat men wel van de poters af zal komen. De heer 8. dé Boer achtte opheffing funest. Waar zou men tenslotte terecht gekomen zyn? De oorzaak Is dat het niet zoo best loopt met den afzet der poters. De heer Glas wilde den garantieprys wel la ten vervallen, maar dan den mlnimtimprys. De heer Tromp was het met den heer De Boer eens. Het Is een onderlinge afspraak van de tuinbouwers, waar men niet onder moet gaan. Eenige besprekingen werden nog gevoerd, waarbij wel werd aangedrongen, dat haast werd gemaakt om de menschen zoo spoedig mogelijk los te maken. Het Is de bedoeling dat -de aard appelen zoo spoedig mogelijk zullen worden af genomen. deelde de secretaris mede. Tuinders kunnen voor eigen gebruik poters koopen op de veiling zonder In het bezit te zyn van een handelaarsvergunning. De E*rov. Comm. adviseert de goedgekeurde poters enbloc te veilen om ontduiking van den minimumprys en uit-de-hand-verkoop tegen te gaan. Een verzoek om een medaille van de polltie- schietvereeniglng te Heerhugowaard werd af gewezen. De heer Tromp betreurde het. dat een groot gedeelte van de leden zyn bollen niet naar de eigen veiling heeft gebracht. De prUzen wa ren hier heel goed, terwijl men met 14 dagen het geld binnen had. Propaganda hiervoor be val spr. den bestuursleden aan. Over de flnancieele resultaten van het bedryt valt nog weinig te zeggen, doordien de arbeiders nog niet geheel volleerd zyn en de verkoop der vervaardigde artikelen eerst sinds kort een aan vang heeft genomen. Er zyn redenen, aan te nemen, dat op den duur het bedrijf niet met verlies zal behoeven te werken. De Langendyker Groenten Centrale hield Maandagmiddag een bestuursvergadering in het vergaderlokaal. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz„ opende de vergadering met woorden van welkom, in het byzonder aan den heer Schelthaas. den nieuwen burgemeester dezer ge meente, die tevens voorzlter van het marktbe stuur zal zyn. Spr. herinnerde aan de herden king van het 50-Jarig bestaan van het veiling wezen. We zyn een nieuw tydperk Ing^treden. Het Is wel merkwaardig dat wy ook een nieu wen- voorzitter krygen. Spr. memoreerde de oorzaak van de regeling dat de Burgemeester voorzitter van het marktbestuur moest zyn en dat ook de handel In het bestuur zitting kreeg. Dit werd aanvaard omdat men geen bezwaar zag en het nuttig was. dat de köoplisden In het marktbestuur zaten. Dit heeft ons nooit be rouwd. Steeds hebben wij alic medewerking ge had van de gemeente en van de burgemeesters. Voor u, aldus richtte spr. zich tot den heer Schelthaas. Is dit wel een moeliyke taak, het voorzitterschap van een marktvereeniging op te nemen. Uw voorganger was van huis uit een tuinder en een vooraanstaand persoon In den tuinbouw. U bent reeds 13 Jaren hier in de ge meente en hebt samengewerkt met burgemees ter Blot, die steeds alle zaken, ook die van de veiling, met u samen behandelde, wy twijfelen dan ook niet of wy zullen In u krygen een man die zyn best voor de veiling zal doen en geloo- ven dat er een goede samenwerking zal komen. Uw voorganger had liefde voor het bestuur. Vol vertrouwen geven wy u dan ook den voor zittershamer over. Spr. uit den Wensch, dat de nieuwe voorzitter vele jaren in het belang der veiling mag werken en hoopt dat de tuinders spoedig weer op zich zelf kunnen staan. Hier mee gaf spr. de leiding over aan den nieuwen voorzitter, die het woord nam en o.m. het vol gende zelde: Zeer getroffen ben ik door de woorden die u tot my gericht hebt. U begrUpt dat het my niet gemakkelijk valt heden de plaats te moeten in nemen van een man die zyn gaven en krachten in den dienst van den tuinbouw in het alge meen en van de Larigendyker groentenveiling in het byzonder heeft verteerd. Burgemeester Slot heeft byna zyn geheele leven gewerkt en geworsteld voor het welzyn van den tuinbouw in al zUn schakeeringen. Van jongs»f opgegroeid temidden van de tulnbouwbevolklng heeft hy in latere jaren veel gedaan voor het organisatieleven. Den grooten opgang heeft hy niet alleen mee gemaakt. doch ook den neergang tot In de diepte heeft hij meegevoeld en meegedragen. Dag en nacht was hy bezig met datgene, wat naar zUn beste overtuiging kon strekken tot opheffing van de zoo diep ineengezonken welvaart in on ze streek. Waar het my vergund was zoo dicht bij heni te leven en waar hy my vertrouwd maakte met de zorgen die hem drukten en met de proble men waarmede hy te worstelen had. daar kan ik iets gevoelen van den geweldigen last die op zyn schouders rustte. Hy heeft het niet mogen beleven dat de op gaande iyn in den tuinbouw weer helder zicht baar was. Wel was by hem de hoop levendig dat na het duister van den nacht, de dageraad spoedig zou verschyneiï. maar den dageraad zelven heeft hy nlA mogen zien. Spr. is er van overtuigd geen lichte taak op zich te nemen en hoopt met den secretaris van het marktbestuur en veillngleider, met de leden van het dagelyksch bestuur en met de leden van het bestuur en ook met den betaalmeester en het overige personeel eendrachtig samen te werken om de belangen van de veiling voor te staan en te behartigen. Spr. noemde het een gelukkige omstandigheid dat hier niet alleen de tuinbouw samenkomt, doch dat ook de handel hier aanwezig is. Onze belangen loopen parallel. Een bloeiende tuin bouw heeft een bloelenden handel tot gevolg en een bloeiende handel kan niet anders dan ten goede komen aan den tuinbouw. Inzonder heid hebben de laatste jaren het wel geleerd dat een ineenschrompellng van het afzetgebied oorzaak Is van den nood In den tuinbouw. Spr. deed een ernstig beroep op allen om hem de leiding van de vergaderingen niet tot een last, doch tot een lust te maken, de verze kering gevend, dat het zyn streven zal zyn, de leiding van de veiling als een voornaam deel van zyn arbeidsterrein te beschouwen. Op de mannen van de praktyk doet spr. een beroep. Mocht er iets in de leiding zyn, dat niet in het belang van de markt Is. zegt het mij ge rust. Ik houd, van openhartigheid. Bamen moeten wij werken om datgene voor - onze veiling tot stand te brengen, wat kan ■trekken tot voordeel van tuinbouw en handel. De tyden zyn nog moeiiyk. Knellende ban den zyn er nog genoeg. En al heeft de Troon rede in uitzicht gesteld, dat de boelen welhaast zullen moeten wórden geslaakt, wy weten dat dit niet maar zoo opeens gaat. Dat zal lang- ■amerhand aan moeten geschieden. Doch dat zal niet eerder kunnen, dan wanneer de tuin bouw weer een loonend bedryf zal zyn. Niet eerder zal de steun kunnen worden gemist. Het zyn voornamelijk de handelsbelemmerin- gen, die aan den bloei van den tuinbouw Ifl den weg staan, welke spr. uitvoerig besprak. Wy zullen hopen dat in 1938 Inderdaad twee mlllloen steun minder noodig zal zyn, dan In dit jaar. Inneriyke versteviging van onze positie als veiling blijft noodig. De weg die daartoe door u ia ingeslagen verdient allen steun, t Vormen van een fonds of reserve om zelf een stoot te kunnen opvangen, heeft myn volle sympathie De verzekeriifë gevende, dat hy zUn ambt naar z’n beste krachten zal waarnemen, aan vaardde spr. de leiding. De notulen .der vorige vergadering goedgekeurd. De omzet was als volgt geweest: Augustus 74.346.^ V..-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10