STAD S li F Alkmaar, 14 Oei. LIND MIENT DAMESHOEDEN DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 W eer bericht Het had oni weer te pakken Opbrengst collecte COVOTO BURGERLIJKE STAND AGENDA UIT DEN OMTREK Film CASTRICUM T entoonatellingen DAMMEN KEGELEN Gem. Radio-dittribatie Apothekertnachtdierul DE ZONDAGSKERMIS Dierenbescherming den Minister OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Restauratiefonds Groote Kerk Mannenkoor Orpheus WERK GEGUND TUITJENHORN De Wienersangerknaben, Een afdeeling in de „Schermeer” EGMOND-BINNEN la I De K.J.M.V. op het platteland Jubileum R.K. Rijwielclub „Maria Kevelaer’' ALKMAARSCH KLEEDING- EN DEKKING-COMITÉ Einduitslagen der verschillende nummers NATIONAAL CONCOURS TE AMSTERDAM 44 I DE ONDERGANG VAN DE „WILLIAM BROWN” Wijlen Mevrouw Esther de BoerVan Rijk als Kniertje in de film „Op Hoop van Zegen", welke vanaf Vrijdagavond in het Corso-theater te Castricum wordt vertoond die Vrijdag in Alkmaar zullen optreden w van den V Z ONOVERTROFFEN SINDS 1854: Be r Herziening uitbreidingsplan Overdie en Achtermeer Een adres aan Verantwoordelijkheid tii!iiiipaaaaa»ipa»iBipq!!tiiiai!iiii)4HMi!t!!E!tit!aai rnnuiiuiiiTirTiiirtiTTfiTTTTTTittirBiiiitiiieiij. Comité voor Tooneeluitvoeringen den weduwnaar van Paddenstoelen- VRIJDAG 15 OCTOBER 12.35—13.20 Keulen; werden als Vorige verantwoording Het Dinsdagnamiddag Doer 'n hond gebeten 4* 1 lend, ellen De slmultaan-séance, Damvereenlging „Voorwaarts' P. de goede De einduitslagen der verschillende nummers van het door den Amsterdamschen Kegelbond in de hoofdstad georganiseerde nationaal con cours luiden: Clubkampioenschap van Amsterdam: eerste Na een gezellig samenzyn. waarbU eenige le den iets ten beste gaven, keerde het gezelschap in vier autobussen en eenige luxe-auto's huis waarts die van Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3 8.00—10.35 Keulen; 10.36—12.35 Partis Houtenbos werd door het dier aangevallen in de wang gebeten. Geneeskundige hulp 6. N. C. Het hoofd van het gemeentebestuur van Alk maar brengt ter algemeene kennis, dat van IS October tot en met 12 November as ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage 5 van het ;esteld by De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 10 tot en met 18 October worden waarge nomen door de Apotheek van Mevrouw de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 1L Alkmaar, 14 October 1937. Het hoofd van het gemeentebestuur P. H. VAN KINSCHOT. i i i i i I i 1 I i de rs; Be dero Tc d. P D Z Es leem den met R aide veri vooi telü well van tritn wan E< heel te 1 avm Hi kiesl dam maa Vall Ni hier Al verg Moo VI tnaa vólg LA VAN B keil in B mer. OP zljr dln De koe aai vai sch 39 GROOTSTE KEUZE be- be- Do Ge Ma Ril Lei Ra Bit Scl Ma Do Ma La: Ma DU Ra Ka Ma Va Do Lei Le’ Bk FU LI ledei ntte ring Va van Vo was te h welk den Na gade geen W< den voort Hl bescl voor, hebt) Be oprit lente De hien bolle den smaakvol ingerichten theetuin en voor de jongeren zal de bekende The Sonny Band zor gen voor aangename verpoocing in de groote zaal. Zullen er, evenals vorlgen keer, weer 733 klinkende guldens in de fanfarekas kunnen ge stort worden? wy zouden het, gezien de me ts gelegd het ontwerp tot herzien! uitbreidingsplan (le gedeelte), vas raadsbesluiten van 17 Maart 1909, nr. 10. en 22 Juni 1909, nr. 5, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland by hun besluit van 7 Juli 1909, nr. 105. zooals gemelde raadsbeslui ten naderhand zijn gewijzigd, welk ontwerp betrekking heeft op het Zuidelijk en Oosteiyk deel der gemeente, zooals de begrenzing daarvan nader is aangeduid op de kaart behoorende bij het ontwerp tot herziening, terwijl mede ter inzage ligt het ontwerp der bebouwingsvoor- schriften. behoorende bij deze herziening van het uitbreidingsplan. 1534 45 gironummer van den penningmeester, ■den heer Ringers, is 61341. Wico Studio Tentoonstelling van schilde rijen, vervaardigd door leden van „Dóórwerken’* van 919 October. Geopend van 1012 en van 25 uur. Voormalig Politiebureau tentoonstelling tot 14 October. Geopend van 10 tot 22 uur. De doodsvijand nummer 1 van alle snel en slecht schrijvende journalisten, het onsterfelijke zetfoutenduiveltje, heeft z'n satanische lusten weer botgevierd op ons verslag van de vergade ring der R. K. Staatspartij, waarbij ouderge woonte enkele namen het loodje hebben moe ten leggen. Zoo behoorde tot de candidaten. op wie stemmen waren uitgebracht voor het kring- bestuur niet mej. Bom, maar mej. Boom, de be kende oud-voorzitster van den R. K. Vrouwen bond. Verder was het niet de heer Vermeulen, die de houding der Raadsfractie toelichtte, maar de kranige voorzitter van onze vertegenwoordigers in den raad, de heer Venneker. „K.Z.”, Alk- A. Vorst, spraak, waarin hij de aansluiting van de studie club bij de K.J.M.V. in herinnering bracht en waarin hy de heerlijke taak van de K.J.M.V.-ers schetste, in het bijzonder die van deze afdee ling, die later de menschen, die thans den L.T. B vormen, zullen opvolgen en vervangen. Ten stelligste legde spr., die zijn vreugde over de aansluiting niet onder stoelen of banken stak, er den nadruk op, dat de afdeeling haar be lofte. in de kerk gedaan, zou nakomen, dat de leden hun insigne met eere zouden dragen en zouden zorgen, dat hun gedrag daarmee niet in tegenspraak zou komen. De zeereerw. heer pastoor zei, dat de K.J.M. V. een heerlijke steun is voor de priesters in de Katholieke Actie. De leden moeten zichzelf ge heel geven, voelen, dat van hen veel afhangt en dat leder van hen zich bewust moet zijn van z’n verantwoordelijkheid. Met de installatie van dezen avond was spr. zeer ingenomen. georganiseerd door de •rtï” is een groot suc ces geworden. Tengevolge van den geweldigen tegenstand door den heer Lize ondervonden, mocht 't hem niet gelukken de séance, in één avond te beëindigen, weshalve deze waek ver der gespeeld werd. Het resultaat was Gewon nen door den heer Lize 12 partijen, partijen. Tegen de heeren K. A. Jak Woonwijk. Jb. Hagens, D. Homma, Stam, L. Ravestein, J. Dogger. G. JB Slooten, J. Schuit en L. Verver, partijen; tegen de heeren E. Hol Wijn en G. Oudshoorn. Voorwéai prestatie. De wlntercompetltie-afdeellngen volgt samengesteld: Hoofdklasse: 1. K. A. Jakschtov, 2. G. Woon- Ijk, 3. A. Burgert, 4. E. Hofman, 6. Jb. Hagens, 6.. Jn. Mooij. le klasse: 1. M. Hemels, 2. G. Oudshoorn, 3. D. Marees, 4, A. Koreman, 5. F. Appel, 6. P. de Wyn. 7. J. v. Montfoort, 8. D. Stam. 9. S. Schu- re. 10. L. Ravestein, 11. C. Masereeuw. 2e klasse: 1. P. Bakkum, 2. J. Schuit, 3. C. Staal, 4. J. Ravestein, 5. J. Dogger, Pietersen, 7. Th. Zijlstra, 8. C. Bussen, 9. Slooten, 10. G. Bussen. De derde klasse is nog niet samengesteld. ..Tweemaal dertien”. Haag, 358 treffers. Hoogste werper De Alkmaar, 83 treffers <10 worpen). Hoog- •rper van Amsterdam: Bouwen, met 80 Burgemeester en Wethouders hebben het dempen van de Boezemsingelgracht en het ma ken van rioleeringswerken met bestratingen en trottoirs voor verbetering van den Boezemslnge) en den Tienen wal. benevens het afbreken van het transformatiehulsje aan den Kanaaldijk en het weder opbouwen daarvan aan den Boezem- singel opgedragen aan den heer P. Buis, aan nemer, te Oudorp <N. H.). Maandagavond j l. gaf het Mannenkoor ..Or pheus” opnieuw een concert in de Ned. Herv. kerk te De Rijp. De belangstelling hiervoor was matig. Na afloop van het concert richtte de pres -kerkvoogd, de heer T. P. van Houwelin- gen, woorden van dank tot den dirigent, de solisten P. A. van Langen (orgel) en Otto Bauer (cello) en tot het koor. Het was een prachtige avond en spreker besloot met de woorden, dat Alkmaar trotsch kan zijn op zoo n koor en dat het bovendien heeft aangedurfd met zoo’n groot gezelschap (124 personen) naar De Rijp te komen. Aan bijdragen voor de restauratie van de Groote of St. Laurenskerk werd nog ontvangen: mej. A. R. S„ Alkmaar f 120, G. H. Sch., Den Haag f 2.50; mej. T. Br.. Bergen 1.; ds. H. J. V„ Utrecht 10.—; C. C. WAlkmaar 3. Totaal f 18.— 1516.45 Dezer dagen is op den Ryksstraatweg aan gereden een groote Cyp. poes. Kenteekenen: witte borst, pootjes en neus- Inlichtingen te bekomen by den heer C. Ver- wer. inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. GehuwdWilhelmus Anthonie Boersen en Bar bara Margaretha Agatha den Nijs; Johannes Duits en Josephine Agnes Kemmerling; Corne lls Borst en Geertrulda Wilhelmina Telleman; Cornells Jacob Sjjpheer en Hendrlkje Bredewout; Johannes Pieter ten Boekel en Antje Zwaan; Gerardus Plekart en Petronella Maria Martin; Jacob Elzas en Alida Nol; Antonius Cornells van den Broeck en Andrea Hendrika Elisabeth Goet- tel. Overleden: Jan Heiland, Krijntje Oud, oud 74 jaar. De Woensdag gehouden collecte heeft f 530.40 opgebracht, terwijl nog nagekomen is f 8.03. Aan de pers, dames en heeren collectanten en allen, die ons hun steun verleenden, hartelijk dank. De opbrengst heeft de verwachtmgeu overtroffen en het Comité zal in staat zijn weer vele ondersteunden en armen van de noodzake- Hjjtste k.ceding en schoeisel te voorzien. Men schrijft ons verder nog: Het Kleeding- en Dekking-comité heeft gis ter een collecte gehouden, welke collecte boven verwachting is geslaagd. Welk een bemoedigend succes voor hen, die met zoon groote liefde dit werk hebben opge bouwd; in t klein, als „Brokkenhuis” begon nen. Stap voor stap is het voortgegaan, het kleine groepje dappere vrohwen en mannen, met hunne warme harten. Tot ze gekomen zijn tot wat 't thans is, het „Kleeding- en Dekking-comité”, dat, dank zij veler medewerking, de beschikking heett over een zeer goed geoutilleerd gebouw, door de jeug dige werkloozen en hun leider zoo keurig inge richt. Maar wat zou dit alles beteekenen, als het Comité niet de beschikking had over geldmidde len? Daarvoor klopte het gister aan Uwe deu ren, burgers en burgeressen. En gy hebt begre pen, dat gu door Uwe gaven, groot en klein, het Comité niet alleen helpt, maar het waardeering geeft, voor wat ’t doet. Dat moet gy niet gering achten 1 Dat geeft het kracht, op den ingeslagen weg voort te gaan, en het zegt U daarvoor harteiyk, zeer hartelijk dank natuuriyk. Maar het vraagt nog meer van U. Komt eens k J ken in zyn lokalen met goe deren; gebruikt en nieuw; dan krijgt gij een dui- delyk beeld van wat daar leeft lederen Donder dagavond aan de Ooster-Kolkstraat. Want weer of geen weer lederen Donderdag avond trekt een groote groep dames en heeren naar het gebouw, om opge roe penen zoo moge lyk aan het gevraagde te helpen. De heer en mevr. Brrgsma, Westerweg 55, en vele andere Comité-leden zullen U gaarne van voorlichting dienen. dewerking en het medeleven met onze fanfa re. byna durven voorspellen. Als het weer medewerkt, zal echter deze fan cy-fair een onvergetelyke worden. Burgemeester Nolet, die het eerevoorzitterschap aanvaardde; zal Zaterdagavond te 7 uur de fancy-fair ope nen. Vrijdag vergadert de commissie voor de laat ste maal. Van Vrydagavond wordt in de Harmonie de film „De ondergang van de William Brown" vertoond. Deze film is vervaardigd door den be kenden regisseur Henri Hathaway, die meerdere voortreffeiyke rolprenten maakte. Het is een ruige geschiedenis van de zee, vol kloeke man- neiykheid en romantiek, waarop we nader zul len terug komen. emise 12 ïhtov, G. f Appel, D. tussen, K. er lor en drie man, een len kan beschikken, voorloopig programma zijn mag. Wy zullen hierop niet vooruitloopen, daar t geheel een verrassing zal zUn. De kerkeiyke herdenking zal plaats vinden op Zondag 21 November as.; er zal des mor gens om 7 uur een H. Mis worden opgedragen in de 6t. Domlnicuskerk door den weleerw. pa ter H. Schaeffer, geesteiyk adviseur van de Rijwielclub. De feesteiyke viering zal worden gehouden op Woensdag 24 November as, waaromtrent nadere byzonderheden nog zullen volgen. Het zal de club zeker niet aan belangstelling ontbreken, daar zij de .jnoeder'-afdeellng is van den groeten R.K. Rywielbond in Noord- Holland ,3t. Christophorus”, daar deze bond Het woord was hierna aan rector Beune. die de leden op de eerste plaats gelukwenschte met hun installatie, waardoor ze meer deel waren geworden van de Katholieke Actie, die heden ten dage zoo zeer op haar plaats is. Deze afdee ling was volgens spr. zeker een goede en fyne afdeeling, hetgeen zeker voor een groot deel te danken was aan de leiding van den pastoor- moderator en van het bekwame bestuur, dat de zaken zoo goed door heeft. Na een korte uiteenzetting gegeven te hebben van de verschillende Katholieke Jeugdorganisa ties, wydde spr. aandacht aan de doelstellingen van de K.J.M.V. en wel speciaal van de groep in deze vereeniglng, die een aanvulling en voor bereiding vormt op en voor de boerenorganisa tie. De verschillende jeugd- en jongeren-orga- nisaties hebben alle tot doel de leden beter te maken. Ieder jaar stelt men zich een nieuw doel, heeft men een andere hoofdgedachte. Was deze het vorige jaar het beoefenen van het apostolaat, dit jaar is het de bewustwording van een ieders verantwoordeiykheld We heb ben verantwoordeiykheid tegenover God. ons geschapen heeft en ons behoedt en Gemeentelijk gaabedrfjf Uit het jaarver slag van het Gemeentelyk gasbedrijf over het jaar 1936 biykt, dat de uitbreiding van het gas- deblet weer zeer bevredigend was. De gasafle vering nam toe met 117876 M3 en de verkoop met 16.2 pet. Deze styging is niet alleen te danken aan de 82 nieuwe verbruikers, die in het afgeloopen jaar werden aangesloten, doch mede aan de toename v^i het gemiddeld ver bruik per aansluiting, dat in* 1936 ruim 552 M3 bedroeg tegen 502 M3 in 1935. Daar deze cy- fers erop wyzen, dat ons gemeentelyk bedryf erin is geslaagd, de toepassing van gas in steeds ruimer mate te bevorderen, hebben wy den directeur van het bedryf de vraag gesteld, of de gang van zaken in het loopende jaar en de vooruitzichten omtrent de toekomstige ontwikke ling van het bedryf eveneens bevredigend zyn. Ter beantwoording van deze vraag werden ons de hierna volgende gegevens verstrekt over de eerste 9 maanden van 1937: a. vermeerdering van het aantal verbruikers 102 of 8.3 pet.; b. toename van de gasaflevering 79008 M3 of 13.2 pet. Ook dit jaar dus weer een belangryk grootere styging van het verbruik dan overeenkomstig de vermeerdering van het aantal consumenten was te verwachten. Verder werd ons een lange lyst van de in den loop van dit Jaar aangesloten verbrulks- apparaten ter inzage verstrekt, waarop voor komen vele 10-tallen toestellen voor de spus- berelding als fornuizen, kookplaten, comfo- ren en ovens een aantal kachels en radia toren. een 60-tal warmwaterapparaten voor de keuken of het bad en verder een groote ver scheidenheid van branders voor verlichting, gas- waschketels, strykbouten, theelichtjes, gaspo ken enz., te veel om op te noemen! Niet onvermeld mag blyven, dat het GaAe- driJf ook belangstelling heeft voor de koeling van spys en drank en reeas enkele gaskoel kasten leverde, welke, naar wy vernemen, tot groote tevredenheid van de gebruikers function- neeren. Wy werden in de gelegenheid gesteld, in de toonzaal van het bedrijf een kykje te nemen en zagen daar n^Bt zeer fraaie in- en uitwen dig geëmailleerde fornuizen met uitneembare branders, een aantal keurig uitgevoerde warm waterapparaten met verchroomde armaturen, kookplaten en comforen, complete waschketels en branders hiervoor, haarden, radiatoren enz. Een paar van de nieuwste snufjes, welke 9ns werden gedemonstreerd, aehten wy «eer ver meldenswaard. Het een is een comfoor met draaibare branders, waarby het aanbranden van spy zen practised onmogeiyk is; het andere be treft de kamerverwarming in vóór- en najaar, dus in de maanden, dat het stoken met vaste brandstof gedurende den heelen dag duur en onnoodig is. Hiervoor wordt thans geleverd een eenvoudig gasbrandertje, dat in eiken kolen haard en de meeste kachels past en waarmede men heel goedkoop de huiskamer behaaglyk kan verwarmen en een beduidende besparing op de brandstoffenrekening verkrygen. Allen, die nog oude primitieve gasstellen in gebruik hebben, of kennis willen nemen van iets^mieuws op het gebied van koken, warm- waterbereiding of verwarming, kunnen wy een bezoek aan de monsterkamer van het Gasbe drijf ten zeerste aanbevelen. Corso-theater Vanaf Vrijdagavond 15 Oc tober zal in de Corso-bioscoop alhier, vertoond worden de film „Op Hoop van Zegen”, naar het bekende tooneelstuk van Herman Heyermans. In deze film zal men twee artisten kunnen bewonderen, die gl gestorven zyn: Esther de Boervan Ruk en Willem Hunsche! De tooneelspeelkunst is niet langer een kunst die met den dood ophoudt. Kennen wij hen, die lang voor onzen tyd eens groot Waren op de planken, slechts van de overlevering, die na ons komen zullen de grooten van onzen tyd kunnen zien zooals wy ze zagen, kunnen hoo- Zon op 6Jt3 - onder 17.99 - Licht op 1739 Maan op 14.34 onder 19 October V.M. i i 1 i i Het comité zal in dit seizoen 12jaar be staan. De burgemeester heeft zich bereid ver klaard als-eere-voorzitter toe te treden.. Het dertiende speeljaar wordt op 3 November a s. geópend met een voorstelling van George en 1. M. Smit, Eyck, R’dam, 125 tr. 25 Ballenwedstryd: 1 J. A. Mol Mies. Breda. 202 tr.; 2. Stevens, A’dam, 200 tr. Vryebaan: gewone telling: 1 .Duif”, A’dam 9 x 45 tr 2 M. Smit, A'dam. 4 x 45 tr. Vrye baan. Hamburger telling:. 1. Clifford, Adam, 9 x 45 tr.; 2. „Duif”, Adam, 8 x 45 tr. Verrasslngwedstryd1 Clifford, Amsterdam, 4 X 364 tr.; 2 Hinnen, A’dam, 3 x 864 tr. Vryebaanwedstryd, dames (gewone telling) 1 mej. Hoogland. Adam. 2 x 43 tr 2 mevr. Dintther, Breda 1 x 43 tr. ren spreken met dezelfde stem die ons zoo be kend is. Als dat het eenige was, wat de film ons heeft gegeven, dan zou het reeds veel zyn, reeds tot dankbaarheid moeten stemmen. Of is het niet iets geweldigs, dat we, nog zoo kort na haar dood, Esther de Boervan Ryk andermaal lebend voor ons zien in haar glansrol Kniertje en dat wy dan tevens nogmaals den zoo raak getypeerden Simon van den reeds lan ger van ons heengeganen Willem Hunsche mo gen bewonderen? r Velen hebben de film reeds gezien; maar iedereen zal haar nu opnieuw willen zien, om de herinnering levendig te houden aan de zielige Kniertje van een groote kunstenares. Men kent ongetwyfeld het gegeven. Kniertje, een oude vlsschersvrouw. heeft reeds twee zoons en haar man aan de zee moeten afstaan. Nu reeder Bos de „Op hoop van zegen” wil laten uitvaren en twee visschers zoekt, vraagt hy de zoons van Kniertje om aan te monsteren. De oudste, Geert, doet zulks; de jongste. Barend, is bang van de zee en weigert. Wanneer hij echter wordt geprest door zyn moeder, teekent hy. doch by een onderzoek in de schuit ontdekt hy. dat de boot niet zeewaardig is, hetgeen wordt bevestigd door Simon, den ouden scheeps timmerman, die de boot een drijvende doodkist noemt. i. Barend, die weigert aan boord te gaan, wordt door de politie gehaald en gedwongen. Geert, de opstandige, is reeds lang aan boord en ziet vergeefs uit naar zyn moeder, die beloofd had naar de haven te zullen komen, doch wegens de schande om Barend niet door het dorp durft gaan. Later, als de stormen over dé kust gieren en de „Hoop" wekenlang wegbiyft. begint de angst over de menschen te komen, een angst, die in wanhoop overslaat, als het lyk van Barend is aangespoeld, Geert’s verloofde, Kniertje, Boe’ dochter en alle visschers en de vrouwen bestormen het kan- too{ van den reeder, die zyn verzekeringssom gegarandeerd weet en Kniertje vertrekt met haar bekende pannetje coteletten eenzaam naar huis, waar zy geen kinderen meer zal vinden. Deze film, die behalve haar Nederlanderschap nog vele andere goede eigenschappen bezit, is een boeiend stuk werk geworden, dat wy aan volwassenen van harte kunnen aanbevelen. Zeker, het stuk, dat Heyermans schreef, past, dank zy voor een goed deel dat stuk zelf, niet meer op onzen tyd de toestanden zyn, God dank, veel verbeterd, maar dat neemt niet weg, dat het nog niets van zyn dramatische kracht heeft verloren en nog in lange jaren niet ver liezen zal. Een werk, dat zóó krachtig heeft meegehol pen aan het wegruimen van wat er rot was in de maatschappy, is-waard te blyven leven en dubbel waard, wanneer het kan blyven leven in haar, die de voornaamste rol creëerde onder regie van den schrijver zelf. Wie weet voor hoelang, na deze week, de film „Op Hoop van Zegen" weer zal worden weggeborgen wie nog eenmaal Kniertje wil zien, verzuime de nu door de directie van het Corso-theater geboden gelegenheid niet. In het voorprogramma wordt op veelvuldig verzoek nogmaals de film vertoond, gemaakt by de officieele opening van de vernieuwde Dorps straat. Radio; 12.3513.20 Keulen; 13.30—13.35 Necfc Brussel; 13.3514.20 Droitwich; 14.2018.06 Nor» mandië; 16.05—16 20 Deutschl. Sender 17.20 Parys Radio; 17.20—18.20 Fr. 21.20—21.40 Woensdagavond heeft de feestcommissie, last met de herdenking van het 25-jarig staan van de R.K. Rywielclub Maria Kevelaer, vergaderd. Het spreekt vanzelf, dat dit jubi leum op bescheiden wyze zal worden herdacht. Niettemin zal de feestcommissie alle krachten inspannen om dit heugiyke feit op waardige wyze te vieren. Zooals de plannen nu zyn vast gesteld, staat den leden een buitengewone feestavond te wachten. Ofschoon de commissie over weinige midde ls zij erin geslaagd een vast te stellen dat er GAAT U VERHUIZENT Roep ons. wy zyn zeer goedkoop met het leggen van Linoleum en het veranderen van gordynen. traplopers, enz. - Telefoon 2638. BROUWER’S COMPLETE MEUBILERING LAAT 183185 ALKMAAR Fancy-fair Het fanfarecorps ,JBt. Hilde- gardis” hetwelk in de muziekwereld lang geen onbekende is, houdt as. Zaterdag en Zondag een fancy-fair. Het feit dat een vereeniglng en meer speciaal een muzlekvereenlging een fancy-fair houdt, is op zichzelf niets byzonders, want eën dergeiyk middel moet nogal eens te baat worden genomen, wanneer door tijdsom standigheden de zoo onontbeeriyke financiën niet ruim genoeg toevloeien. Een muziek- vereeniglng in stand houden kost nu een maal veel geld. Toch heeft het houden van de St. Hildegardis-fancy-falr een geheel an dere oorzaak. Op het dezen zomer te Lutje- broek gehouden concours nj. waar het corps een eersten prys wist te behalen, werd voor de zooveelste maal de wensch weer geuit dat het corps een paar pauken broodnoodig heeft. On der leiding van den heer Peetoom uit Alkmaar heeft het corps zich een goede plaats ver overd onder de corpsen in N.-HoUand, maar wanneer het zich nog verder wil opwerken, dan zal de paukenslag daarby nuttig werk kun nen verrichten. Uitbreiding van het aantal instrumenten kost echter geld en met het aanschaffen van een tweetal pauken is een aardige som gemoeid, die men zoomaar niet ulk de korpskas te voorschyn kan halen. Om nu echter toch tot de gewenschte uit breiding te komen, hebben eenige St. Hildegar- dis-vrienden een comité gevormd met het doel het veel gebruikte middel te beproeven om aan geld te komen nj. een fancy-iair. De mede werking die dit comité noodig heeft laat niets te wenschen over. Van alle kanten melden zich parochianen aan, om leder op zijn wijze steun te verleenen. 1 Het R.K. Kerkbestuur stelde het Vereenigings- gebouw beschikbaar, ^enlge tientallen dames en heeren gaven hunne pérsoonlyke medewerking. 1 terwyi anderen vele luxe- en huishoudeiyke ar tikelen beschikbaar stelden. In de laatste com missievergadering hebben wy kunnen constatee- ren dat de commissie alles in 't werk stelt de fancy-fair zoo aantrekkelyk mogelyk te maken. De nieuwste attracties krygen een plaats, zoodat wy een bezoek ten zeerste kun nen aanbevelen. Men heeft gezorgd voor elck wat wils. Voor de ouderen is er een gezellig zitje in brak de hond van S. door den ketting en liep de straat op. Het driejarig kind van zyn buur man en moest worden ingeroepen. In ons raadsoverzicht van j.l. Dinsdag heb ben wy voorspeld, dat de heer Hoytink cj. zich tot den Minister zou wenden over het openingsuur van de Zondagsche kermis. Wy lezen nu in het A. R. weekblad de „Noordhollander” dat het volgend adres reeds is verzonden aan den minister van Binnenland- sche Zaken. Geven met verschuldlgden eerbied te kennen, ondergeteekenden, J. Vogelaar Czn„ G. Gronds- ma en G. H. Hoytink. allen leden van den ge meenteraad te Alkmaar en domicilie kiezend ten huize van laatst onderteekende, Maclaine Pontstraat 4 te Alkmaar; dat de jaariyksche Alkmaarsche kermis wordt gehouden van den Zaterdag af, tusschen den 21sten en 27sten Augustus tot en met den tweeden daarop volgenden Zondag: dat het aanvangsuur van de kermis on Zondagen is bepaald op 4 uur des namiddi dat de laatste godsdienstoefening afloopt ongeveer half acht; dat in de vergadering van den gemeenten van 6 October j.l., een voorstel werd Ingaxn om het aanvangsuur op de Zondagen te "te op des avonds 8 uur; dat het voorstel werd verworpen, op grond van de overweging, dat geen aanleiding wordt gevonden, wyzlglng In de gedragslijn te bevor deren. die hier al sedert menschenheugenls ten aanzien van het aanvangsuur van de kermis op Zondag is gevolgd: gelet op het bepaalde by art. 4 van de Wet van 1 Maart 1815, St.bl. 21, gewyzigcpby de Wetten van 22 April 1864, St.bl. 29 en 15 April 1886. St.bl. 64; verzoeken Uwe Excellentie beleefd het besluit van den gemeenteraad bovengenoemd te ver nietigen en alsnog te bepalen, dat het aan vangsuur van de kermis op de Zondagen ge steld moet worden op des namiddags 8 uur.” 1626— 17.20 Parys Radio; 17.20—18.20 Fr. Brussel: 18.20— 21.20 Keulen; 21.20—21.40 Droitwich; 21.40—2220 Boedapest; 22.20—22.30 Ned. Brussel- 22.30—22.45 Fr. Brussel; 22 45—23 20 Berlyn; 23 20—24.00 Parys Radio. Lyn 4 8.009.20 Ned. Brussel; 92010.35 Lu xemburg; 10.3517.20 Londen Reg-I 17.2018.20 Droitwich; 18.2019.05 Deutschl. Sender; 19.05— 20.30 Droitwich; 20.30—22.20 Deutschl. Sender; 22.20— 24.00 Droitwich. zyn bestaan heeft te danken aan de Jublleeren- de vereeniglng. Het moge ook hier gezegd worden „Van Alk maar begint de Victorie", want genoemde Bond telt thans 40 afdeelingen met niet minder dan ruim 2000 leden. Met recht mag dus de Alkmaarsche club het 25-jarig bestaan feestelyk vieren. ipend met een voorstelling van George en Margaret, van Gerald Savory, het blyspel, dat in Londen reeds maandenlang onafgebroken wordt gespeeld en waarmee de Tooneelgroep Het Masker, onder leiding van Ko Arnoldl, met zooveel succes op 8 October in den Stads schouwburg de Amsterdamsche première gaf. L. T. B. Onder leiding van den heer Jaa Blokdyk vergaderd# de plaatselyke afdeeling In verband met de jaarvergadering te Haarlem. By de Ingekomen stukken deelde voorzitter mede dat te Bergen een retraite voor de leden van den L. T. B. zal gegeven worden van 8 tot 11 Januari, van 19 tot 22 Januari en van 5 tot 8 Februari. De geestelijke adviseur mag tot zyn genoegen constateeren dat meerdere vereeni- glngen in deze parochie het retraite-werk hel pen bevorderen en overweegt het plan om hier in meer eenheid te brengen door het oprichten van een algemeen retraite-spaarfonds. Dit plan houdt echter verband met het onlangs opge richte parochie-comité voor Katholieke actie, zoodat hy te gelegener tyd hierover met mede- deelingen zal komen. In verband met het feit dat het uit de hand verkoopen van producten den laatsten tyd weer toeneemt, herinnert voorzitter aan het verplicht veilen en zeide dat ook eigenheimer^ niet uit de hand mogen worden verkocht. Volgde be handeling van den beschryvingsbrief van de vergadering welke heden te Haarlem wordt gehouden. Verskillende agenda-punten wer den door den voorzitter uitvoerig toege licht en door de vergadering besproken. O'er het algemeen voelden de leden niet voor het oprichten van een vakgroep siertelers; de af gevaardigden kregen echter vry mandaat. Ver schillende leden zagen het L.T.B.-blad liever weer in zyn ouden vorm. Als men een dagblad leest, is liet Bondsblad geheel overbodig. Op voorstel van het bestuur wordt besloten om na gezamenlyk overleg met de andere tuinbouw- vereenlgingen, aan den gemeenteraad een ver- bouwverbod van blauwe aardappelen te vragen. Daar de teelt van goedgekeurde poters steedz toeneemt, zou een verbouwverbod door de tuin ders zeker op prys worden gesteld. Gemomoreerd wordt dat de blauwe aardappel slechts in kleine hoeveelheden wordt verbouwd, terwyi deze zeer goed vervangen kan worden door de Bevelanders. De zetkoolregellng, die in samenwerking met andere vereenlgingen Is tot stand gebracht, Is gereed. Voor belanghebbenden zal ipzage worden gevraagd. De heer Pronk bepleitte het In blok veilen van goedgekeurde poters, waarop voorzitter op merkte dat dit in de practyk wel eens moeiiyk- heden oplevert. Daarna sluiting. Voor de katholieke actie op het platteland ten Zuiden van Alkmaar was het Woensdag een belangrijke dag. Toen Immers sloot de bekende Katholieke Studieclub van de Schermeer zich officieel aan by de K.J.M V.. zoodoende gehoor gevend aan den wensch van den Bisschop, die ook de Jonge boeren wil inschakelen en verster kend de Katholieke Actie, die ook voor het platteland een groote en byzondere beteekenls heeft. Ter gelegenheid van dit feit werd in de parochiekerk van St Michael des morgens te 8 uur door den zeereerw. heer pastoor v. d. Meer, Moderator der nieuwe K.J.M V.-afdee- ling een H. Mis opgedragen tot intentie der vereeniglng. Des avonds te 7 uur had in de kerk de plechtige installatie der eerste achttien leden plaats. Door den algemeenen Moderator, den zeereerw. rector Beune uit Haarlem werd een korte toespraak gehouden, waarin hy in het kort de geesteiyke beteekenls van het K.J.M.V.- lidmaatschap schetste: oprechter en beter ka tholiek zyn, het wezen van een steunpilaar der Kerk en een hulp der priesters en mede-apostel en trouw zyn aan Christus Koning. Na de Installatie, welke gepaard ging met de wyding en uitreiking der insignes, werd een kort Lof gehouden, gecelebreerd door rector Beune. Nadien ging men naar het vereenlglngs- gebouw naast de kerk, waar een byeénkomst ge houden werd. De voorzitter, de heer Joh. v. Baar, opende de officieele byeenkomst met gebed, waarna hy allen harteiyk verwelkomde, in het byzonder den zeereerw. heer rector Beune, den zeereerw heer pastoor en de bestuursleden van de plaat selyke L.T.B.-afdeeling. die als gasten op dezen avond aanwezig waren. Spr. hield hierna een I korte maar keurige en beteekenisvolle toe- VERWACHTING: Meest matige wind uit Westeiyke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschyóiyk en kele regenbuien, aanvankeiyk nog weinig verandering in temperatuur, later wel licht iets koeler. Hoogste barometerstand 769.9 te Dyon Laagste barometerstand 749.4 te Isafjord ben tegenover Hem rekenschap af te leggen over ons leven en over Tie talenten, ons door Hem geschonken. God was niet om de schep ping verlegen, maar Hy schiep het menschdom om het deel te doen hebben aan zyn heeriyk- held en het mee te laten werken aan zyn plan nen. Hét is dus door Zyn goedheid, dat we ver- antwoordeiykheid tegenover God hebben. De vorming van een gezin is het levensdoel van nagenoeg alle jonge mannen boven de 17 jaar en van alle leden der K.J.M.V., een enkele uitzondering daargelaten. Het levendig maken van de verantwoordeiykheidsgedachte is by uit stek geschikt om dat levensdoel jutst te doen zien. Door de grootere vrijheid is de tyd van nu een van groote mogelykheden tot het uiten van de Katholieke gedachten.'maar een feit is echter weer, dat uit die situaties vaak botsin gen voorkomen tusschen de ouderen en de jon geren, die meestal tegengestelde opinies heb ben. Over de verhouding tusschen de generaties wordt in de K.J.M.V. gesproken, alsook -over de keuze van een levensgezellin, over de verkee- ring, over het huwelyk, de opvoeding, waarvan het zaak is, dat men er het juiste inzicht over heeft. Dit zyn de punten, die speciaal dit jaar zul len worden behandeld, terwyi ook over tech nische zaken zal worden gesproken. De leiden de gedachte in dit alles is, zooals reeds gezegd, het aankweeken van het verantwoordeiyk- heidsgevoel, dat niet zwaar behoeft te wezen maar dat wel degeiyk verheffen kan boven het alledaagsche en boven de sleur, hetgeen vooral tot uiting komt in de verantwoordeiykheid van het ouderschap. De voorzitter dankte rector Beune hartelyk voor zyn toespraak, terwyi de zeereew. heer pastoor de verzekering gaf, dat het programma, waarvan rector Beune eenige der belangrykste punten opsomde, in deze afdeeling zoo goed mogelyk zal worden uitgevoerd. Het zal echter noodig zyn, dat de leden zelf ook iets doen. Na een korte rondvraag werd de byeenkomst met een woord van dank gesloten. Moge de Jonge en wakkere Schermer afdee ling der K J.M.V. flink groeien en Jonge man nen in andere plaatsen inspireeren tot na- Wien we volkomen afhankelijk ziin. We heb- I volging. Biouooop Harmonie .Het begon in Pa rys”. Alle dagen 7.30 uur. Zondag van 2 uur af. prys: „Bredasche Latjesgooiers” met 364 tref fers. Korpswedstryd, afd. A: Den Haag, 358 Lange, ste wei treffers. Korpswedstryd. afd. B: 1. „ZR. maar. 196 treffers. Hoogste werpêt Den Haag, met 77 treffers. Gecombineerd tweemaal drie ballen: „Je Maintlendrai”, Den Haag. 364 treffers. Personeele wedstrijd (enkele kaart, 5 wor pen): 1. W. v. Eyck, Rotterdam, 45 tr.; 2. M. Smit, A'dam, 45 tr. Personeele serie (15 worpen) A dam, 127 tr.; 2 W. LAAGSTE PRIJZEN

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12