het z ook WYBERT Betere resultaten den landbouw De koloniale actie Derde Rijk R De ramp met de T 13 Madrid werd met bommen bezaaid 50 35 20 et in in Kerkelijk leven NATIONALISTEN LEZEN AZANA’S MEMOIRES EEN UITLATING VAN HITLER TUINBOUW ECHTER NOG ONGUNSTIG DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 Slachtoffers worden morgen begraven Doodvonnissen in Wit-Rusland Manuscript gestolen Wettelijke maatregelen gevraagd E Thans 0 met menthol-smaak! Vorstelijke gasten vertrokken Gouden dienstjubileum Geen audiëntie Jongen verdronken Academische examens PATER B. HART OJ*. t Greiser protesteert ten Vaticane Steeds meer troepen naar Lybië Juridische en politieke moeilijkheden Zoolang export-moeilykheden de pryzen drukken, blijft steun geboden Ziektekiemen onder het vee Verspreid? Nieuwe gezant in Zuid-Afrika beëedigd Het aantal slachtoffer» nog niet bekend; de materieele schade is groot Het stoffelijk overschot van overst De Bruyne en dat van officier-vlieger Vet- hake zijn nog niet geborgen Vereeniging der gemeenten Veur en Stompwijk Uitschakeling van den middenstand DE WERKTIJDEN DER HANDELSREIZIGERS De vaste lasten nog steeds te hoog Loonsverhooging in de kleeding- induztrie Tegen oprichting van twee Poolsche parochies in Dantzig Barcelona gebombardeerd Die weinig vleiend zijn voor een aantal vooraanstaande republikeinen 100 gulden uit een aangeteeken den brief verdwenen olftcier-vlieger rokrembangan worden (Ongecorrigeerd.) veel het bereikt OVtt het St. Bavo- vergadering en karakter terwijl op- dle vooral bestaat uit Italianen en Duitschers, zou gebruikt worden voor den aanleg van een spoorlijn van Madrid naar Guenca. BANDOENG, 14 Oct. (Aneta.) Heden is’ kapi tein Kengen, wnd. luchtvaart-commandant, met een Glenn Martin naar Soerabaja vertrokken, vergezeld van bet hoofd van de waarnemera- school. Beiden zullen de begrafenis bijwonen. De commandant van de marine-kazerne Goe- beng is belast met de voorbereiding van de uit vaart. H. M. de Koningin op Het Loo beëedlgd zant in Zuid-Afrika, jhr. W. F. van T^nnep De hertogin von Mecklenburg Schwerin en haar dochter, die eenigen tijd als gasten van H.M. de Koningin op het paleis Het Loo heb ben vertoefd, zijn Woensdag naar Dultschland teruggekeerd. HM de Koningin heeft hen tot aan den trein vergezeld. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Woensdag 20 Oct. SA niet wor den gehouden. De 15-Jarige W. Windrake, wonende aan de Schans te Rotterdam, is bij den vischafslag aan den Westkousdijk bij het spelen te wider geraakt en verdronken. Er zijn thans geen slachtoffers meer in bet wrak aanwezig. Behalve het stoffelijk overschot van overste De Bruyne en offi cier-vlieger Vetbake njn alle lijken geborgen. Alle stoffelijke overschotten rallen te Soe rabaja in een msar»-graf worden MjgvaeL De majocr van de Infanterie Drost zal den legercommandant en generaal-majoor Ilgen. wnd. inspecteur van de Luchtvaart vertegen woordigen. De Gouvemeur-Generaal zal zich laten ver tegenwoordigen. De marine-commandant zal bij de begrafenis aanwezig Zijn als vertegenwoor diger van den commandant der zeemacht. BU het uitbreken van den nationalistlschen opstand, aldus meldt de Telegraaf, had Azana deze mémoires drie gebonden deelen aan zjjn zwager Rivas Cherif toevertrouwd, die te Genève het Spaansche consulaat beheerde. Een der andere leden van het consulaatpersoneel, die de zijde van generaal Franco koos, maakte zich echter van de manuscripten meester. Hij vertrok met zijn buit naar Spanje, waar thans de nationalistische bladen tot publicatie zijn overgegaan. De mémoires dateeren van 1932 en zóó scherp is Azana's critiek, dat ander anderen de oud- mlnlster Miguel Maura geweigerd heeft, de zitting der Spaansche Cortes van September j.l. bij te wonen. Azana noemt namelijk Maura een „koppig", onbekwaam en impulsief Iemand, Nog veel heftiger is de critiek op Prieto, die in het huidige kabinet-Negrin de func tie van minister van Oorlog bekleedt. Azana noemt hem een „onopgevoeden godslaste raar". Hij Is zóó opvliegend, schrijft de oud- president, dat hij zijn medemlnlsters ter roriseert. De „Manchester Guardian” meldt vanmorgen, dat men goede redenen heeft te gelooven, dat de Italiaansche regeering zich gereed maakt een nieuw legercorps naar Libyë te zenden. „Zelfs wanneer het nieuwe legercorps uit slechts twee divisies zou bestaan zoo schrijft het blad zouden de Italiaansche troepen in Libyë nog vier maal talrijker zjjn dan de Fransche troe pen in Tunis”. SOERABAJA, 4 Oct. (Aneta.) De ..Pol lux". het gouvernementsvaartuig dat ber- gingsarbeid verrichtte na het vergaan van de T13. wordt in den loop van 15 dezer te Soerabaja verwacht. De .T13 zal naar Mo- gesleept voor het technisch onderzoek, om na te gaan of her stel nog mogelijk is. De kans hierop is echter niet groot. De T16 zal naar Morokrembangan war den gesleept, daar terugkeer op eigen kracht onmogelijk is. Tegen half elf vereenlgde men zich hier, na dat te half tien de geestelijke adviseur van den L. T. B., prof. A. H. P. Cleophas, In de kerk aan de Jansstraat een stille H. Mis tot geeste lijk en tijdelijk welzijn van de leden van den L. T. B. had opgedragen. De vergadering werd geopend door den alge- meen-voorzitter, den heer O. W. Kampschöer te Monster, die In zijn openingswoord een wat optimistischer geluid dan den vorigen keer meende te mogen laten klinken. De opleving, welke in de Industrie sedert het loslaten van den gouden standaard hier en daar kan worden waargenomen, heeft helaas in den land- en tuinbouw niet die beteekenls. Wel kan gezegd worden, dat het In den land bouw beter gaat, dan vorige jaren. Er moet Aan het front van Madrid. In den sector Cuesta de la Reina zijn verscheidene aanvallen met zware verliezen voor den tegenstanders af- geskagen. Aan het front van Aragon, in den sector van Sabinanigo, zijn de rechtsche stel lingen verbeterd en vijandelijke aanvallen af geslagen. Voorts zijn aanvallen afgeslagen in de sectoren van Oma, Mediana. Fillero en Fuen tes, waar de regeeringstroepen den steun had den van vijftig tanks, waarvan er vijftien in de rechtsche linies werden vernield. 27 September werd uit een aangeteekenden brief, welken notaris J. Mulder te Uithuizen aan den ontvanger der registratie te Winsum had verzonden, een bankbiljet van honderd gulden vermist. Aanvankelijk meende men, dat er een vergissing in het spel was. waardoor geen aan gifte bij de politie werd gedaan. Thans is echter gebleken, dat het geld wel degelijk verzonden is. Het is de recherche tot nu toe niet gelukt, den dader te arresteeren. Gisteravond tegen tien minuten voor acht hebben rechtsche vliegtuigen een aanval op Barcelona ondernomen, waarbij zij geen enkel militair doel bestookten. Enkele personen wer den gewond. De luchtafweerbatteryen beletten den rechtschen meer schade aan te richten. Uit goede bron wordt vernomen, dat de link- sche regeering binnenkort arbeidsplicht zal op leggen aan krijgsgevangenen. De eerste groep. Ingediend is een wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Veur en Stompwijk en wij ziging van de grens tusschen de gemeenten Leitjpchendam en Nootdorp. De vereeniging zal in werking treden met 1 Januari 1938, terwijl de nieuwe gemeente Leid- aebendam zal heeten. Vrijdag is October as. zal het vijftig Jaar geleden zjjn, dat de heer Willem van der Kaay als bediende zijn intrede deed in de sociëteit „Amlcitia” te Leiden. MADRID, 14 Oct. (Havas) Van half negen tot half tien heeft de artillerie der nationalisten Madrid gisteravond w*er ge bombardeerd. Bijna alle wijken der hoofd stad, zelfs de wijk van Salamanca, die tot dusverre gespaard was, werden letterlijk met bommen bezaaid. Belangrijke gebouwen zijn getroffen, o.a. het staatsministerie. dat door drie granaten werd geraakt. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers gevallen zijn. De materieele schade is groot Tijdens de meeste kablnetszlttlngen zit hij te slapen, maar als hij aan de discussies deel neemt. dan geeft hij slechts uiting aan zijn haat voor zijn mede-socialisten. Als gevolg van zjjn antipathie tegen vrijwel iedereen heb ik eiken dag heftige debatten met Prieto. Den oud-ambassadeur te Londen, Ayala, be schrijft Azana in de volgende bewoordingen: Ayala bezocht mij te Madrid. Als men hem wil gelooven, dan draalt om hem het heele diplomatiek? leven te Londen. Hij verklaart, dat hij een van konlng Georges intimi is en dat hjj bevriend is met alle leidende persoon lijkheden uit het Britsche politieke leven. Vol gens hem zjjn alle mjj goedgezinde artikelen in de Engelsche bladen door hem geïnspireerd. Onomwonden heeft hjj verklaard, dat hij mijn manager is. zooals hjj voorheen ten behoeve van den toreador Belmonte persagent voor de Madrileensche bladen was”. Over den intusschen overleden schrijver Una muno is Azana evenmin goed te spreken. In November 1932, schrijft hij in zijn mémoires, hield hy een lezing te Madrid, waarbij hij mijn regeering aanviel. Het was een treurige bij eenkomst. waarin hij hetzij opzettelijk hetzij uit louter stupiditeit ook mij persoonlijk aan viel. Ja. hjj voorspelde zelfs., dat wij linea recta op een burgeroorlog afgingen. Vele bladen ver klaarden. dat de regeering Unamuno niet met een H officieele functie had mogen belasten en vele drongen er op aan. dat wjj hem zouden ontslaan. Maar dat doen wjj niet, want wij Willem hem niet de gelegenheid geven, dat hij er zich later op beroept, dat men hem heeft vervolgd. Da nationalistische bladen verklaren met de publicatie der mémoires te zullen voortgaan, totdat alle manuscripten de revue gepasseerd zijn. In verband met deze mémolres-affaire her innert men er aan. dat bij het uitbreken van den opstand ook de mémoires van oudpresl- dent Zamora uit diens huls te Madrid verdwe nen zijn. BATAVIA, 14 Oct. (Aneta.) Het departement der Marine deelt nader het volgende mede: De begrafenis van de stoffelijke overschotten der slachoffers van de T13 zal 15 October te half negen des morgens met militaire eer ge schieden. Van alle zijden zijn betuigingen van deelne ming ontvangen, zooals van den Gouvemeur- Generaal. den leger-commandant, van autori teiten van zee- en landmacht in Nederland, van den directeur van Verkeer en Waterstaat, van den hoofdvertegenwoordiger van de BP. M„ van den bestuursraad van de K. N. I. L. M_, van de vereeniging „Onze Vloot” e. a. I> Fransche consul-generaal bracht een deel- nemingsbezoek aan den wnd. commandant der zeemacht; ook de Japansche consul-generaal betuigde zijn deelneming. NAUPEL8. 14 October (Havas) Drie sche pen zjjn Woensdag met 138 officieren en 3000 minderen naar Lybië vertrokken. Heden zou den nog 6000 man met dezelfde bestemming scheep gaan. teeft Woensdagmiddag h nieuwbenoemden ge- Op Donderdag 7 October JJ. heeft te Amster dam een bespreking plaats gehad tusschen het bestuur van de Vereeniging van werkgevers in het heerenkleedlngbedrijf (maat- annex con fectiezaken) en de hoofdbesturen van de sa menwerkende Bonden in de kleedingindustrie. Deze bespreking had plaats met betrekking tot een verhooging der bij de collectieve ar beidsovereenkomst van 1936 overeengekomen loo- nen op grond der clausule, waarop de overeen komst werd verlengd. Overeenstemming werd volgende De loonen van de C. A. O. 1936 worden, in verband met de stijging van het indexcijfer voor het levensonderhoud sedert October 1936 met 4.2 pct. met eet) gelijk percentage verhoogd. Deze loonsverhooging zal gelden voor 't werk, dat vanaf Maandag 18 October as. zal wor den uitgegeven. (Ukeizit. IdVdat het aan handelsreizigers if te werken: jedflëende den wekelijkschen rusttijd van uur tot des Maan- In het Allbertinum te Nijmegen is telegra fisch bericht ontvangen, dat de Weleerw. pater Bonifacius Hart OP. missionaris der Curaqao- sche missie daar, na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten deh Ster venden, is overleden. Hij werd 19 November 1300 te Amsterdam geboren, studeerde op het St. Domlnicuscol- lege te Nijmegen en trad 14 September 1931 in de Dominlcaner-orde te Hulssen, 23 Sep tember 1933 legde hij zijn H. Gelofte af en werd 19 Juli 1928 priester gewijd. 19 November 1928 vertrok hij als missionaris naar Curacao. Hij was thans pastoor der parochie „Sancta Marta** op het eiland Curacao. die steeds een ongunstigen Invloed Op Spaansche politiek heeft uitgeoefend”. Het groote rechtsche hoofdkwartier deelt mede, dat in den Zuidelijken sector van Asturië de weerstand der tegenstanders is gebroken. Sierra Miques werd bezet. In den Oostelijken sector trokken de rechtschen de rivier Pilona over en marcheerden om Ar- rionda heen. Acht dorpen, oa. Argonal, twee heuvels en verscheidene hoogten war den bezet. Uit Rorfie" wordt aan de „Tel.” gemeld, dat aldaar op het ooger.bllk majoor Franco de broer van den leider van het nationalis tische Spanje, zou vertoeven. Hij zou een mededeellng overgebracht hebben van den generaal, waarin deze zich bereid verklaart over het terugtrekken der vrijwilligers te onderhandelen, mits hij ais oorlogvoerende wordt erkend. moskou; 14 Oct. (Havas.) Het dagblad .Bovletskaja Belo-Russia” van 12 October meldt, dat de krijgsraad te Minsk den vroegeren direc teur van den veeartsenijkundigen dienst van het commissariaat van landbouw van Wlt-Rusland Pasmanik, twee onder-dlrecteuren en de twee voornaamste veeartsen heeft ter dood veroor deeld. „wegens doelbewuste vernietiging van den veestapel in Wlt-Rusland door de verspreiding van ziektekiemen, en wegens de levering van besmet hooi aan het leger.” De Federatie van Nederlandsche Vereenlgin- gen voor den kantoorboekhandel en aanver wante vakken heeft zich gewend tot het be stuur der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, waarin geprotesteerd wordt tegen het voornemen dier vereeniging om op grootere schaal diverse bureau- en schoolbehoeften in te koopen. De Federatie staat op het stand punt, dat de detailhandel dient te worden in geschakeld. Volgens het officieele communiqué van het ministerie van nationale defensie zjjn de re geeringstroepen eenlgszlns opgerukt in de sec toren van de Jarama en van Cuesta de la Reina aan het centrale front bij Madrid. De recht schen hebben des morgens den weg naar An- dalusië aangevallen, waarbij zjj de loyalen dwongen terug te trekken en eenige stellingen, die den vorigen dag veroverd waren, te verla ten. Aan het Noordelijk front, in den Oostelijken sector, verhinderde de regeeringsartillerie vij andelijke versterkingen Piba de Cella te berei ken. Daarentegen bezette de rechtsche infan terie, gesteund door luchtstrijdkrachten, San Martin de Bada en drong zij door in de Sierra Cosmentor. Aan het Oostelijk front werden de vjjandelijke aanvallen afgeslagen in de sectoren Fuentes de Ebro en Fillero. De mémoires, die de Spaansche presi dent Azana geschreven heeft, toen hy nog minister van Oorlog was, en die scherpe critiek bevatten op zjjn mees te medewerkers, onder wie minister Prieto, den ambassadeur te Parijs Ossorio y Gallardo, oud-minister Marcelino Domin go, den schrijver José Ortega y Gasset, den oud-ambassadeur te Londen Ramon Perez de Ayala en tal van andere persoon lijkheden, zjjn plotseling op een voor Azana onaangename wijze gepubliceerd. y et is in Dultschland thans groote mode II geworden over het terugwinnen der vroegere koloniën te praten. Eiken dag. dien de lieve God schenkt, houdt de een of andere leidende persoon van het Derde Rijk een rede over het koloniale probleem. Verleden wgek viel de Führer, staande boven op den hem geschonken Bückeberg. ter gelegenheid van het Emtedankfest, scherp de landen aan, die beweren, dat Dultschland geen koloniën noodig heeft, omdat het immers alle grond stoffen, die het uit deze landen moet betrek ken. daar tegen marktprijzen kan koopen. waar bij dat snoet worden erkend de deviezen kwestie geheel over het hoofd wordt gezien. Een hoorgetuige, die geheel in den bruinen ban staat, de leider der „Berlyrische Tijdin gen" schrijft daarover: „Hitler noemde dit „Quatsch", dat zooveel ais wartaal beteekent en geen salon-uitdrukklng is. Hjj had bet ver der over de „blödsinnige” opmerkingen van bepaalde buitenlandsche zijde; ook het woord „blödsinnig” is noch salon-, noch stadhuistaal. Het officieele verslag heeft hiervan „unver- standlich” en „unsinnig” gemaakt. Waarom, begrijpen wjj niet. Want de Führer kreeg bjj deze zinnen een stormachtig applaus. Het Is een taai, die de Duitscher verstaat en die wel scherp is, maar toch een zekere gemoedelijk heid verraadt-” Men ziet hieruit, dat ook Hitler niet aan Goebbels’ perscensuur ontsnapt. In dit opzicht is er geen verschil met het keizer lijke Dultschland, waar de kanseliers, vooral prins von Bülow, scherpe censuur uitpefenden op de spontane redevoeringen van den Impera- tor-Rex, welke dikwijls meer studentikoos dan diplomatiek waren. Men kan trouwens Hitler geen ongeljjk geven, dat hjj de vroegere kolo niën terug wil hebben, al ware het alfeen om redenen van prestige. De mogendheden van Versailles hebben alles geslikt, wat Duitsch- land tegen het verdrag van Versailles heeft ondernomen. Wat de koloniën betreft gaat het echter om materieel goed. En daar liggen de zaken anders. Evenals voor het individu, geldt hier ook voor de staten dat wat wjj kernachtig- vaderlandsch in de woorden uitdrukken: „heb ben is hebben en krijgen is de kunst.” WARSCHAU. 14 October. (P. A. T.) De pre sident van den Dantziger Senaat. Greiser, heeft aan het Vaticaan een scherp telegrafisch pro test gezonden tegen het besluit van den Bls- schop Van Danzig. Mgra O’Rourke, waarbij in Danzig twee Poolsche parochies worden ge sticht. De openbare meenlng in Polen heeft met groote verbazing kennis genomen van dit tele grafisch protest. Het protest heeft, zoo merkt men op, geen enkelen jurldischen grond. De beslissing toch van den Bisschep van Dantzig beantwoord ge heel aan de waarborgen, welke in de constitu tie van Dantzig en in de accoorden tusschen Polen en de vrije stad zjjn vastgelegd voor de vrjje nationale ontwikkeling van de Poolsche bevolking. Zij is bovendien geheel in den Se naat van Dantzig dienaangaande afgelegd. mlng gewaarborgd dienen te worden, dat het bedrijf loonend kan worden uitgeoefend. Daar om zullen ordenlngs- en steunmaatregelen nood zakelijk blijven. Het is een nationale zaak, een nationaal belang van eerste orde dat de regeering zorg draagt, dat de Nederlandsche land- en tuinbouw in stand blijft en daarvoor is noo- dig, de mogelijkheid van een loonende ex ploitatie voor den producent. Zoolang de prijzen gedrukt worden door exportmoeilijk- heden of door andere Invloeden, zoolang zal steun aan het agrarisch bedrijf volstrekt geboden zijn Zoolang het vraagstuk der vaste lasten niet wordt opgelost, zal er veel steun, bedoeld voor den producent, niet in zijn zak terecht komen, doch in dien van zijn geldgever en mist de pro ducent de noodlge middelen om zjjn bedrijf goed op peil te houden. Daarbij komt nog, dat door het loslaten van den gouden standaard de prijzen der grond stoffen, die de boer of tuinder noodig heeft, sterk gestegen zjjn. Daarnaast zijn de prijzen van zijn producten niet in verhouding gestegen, zoodat hij dubbel getroffen wordt Bij den tuinbouw is dit wel heel sterk het geval. Andere landen hebben voorzieningen getrof- tot het landbouwbeleid consta- fcn,op gTO"d Jar]overweging dat een ge zond agrarisch bedrijf voor het land van te groot belang is en daarom zal ook Nederland dit vraagstuk tot oplossing moeten brengen. De regeling voor den kleinen boer hebben wij met veel blijdschap aangekondlgd gezien. De uitvoering ervan zal moeten leeren of de voorgestelde regeling die beteekenls zal hebben en dat doel zal bereiken, dat de regeering zich daarvan voorstelt. Dit neemt niet weg. dat wij gaarne openlijk dank brengen aaffde regeering voor deze daad. Een groot sociaal belang wordt gediend bij het behouden van deze groote groep van kleine zelfstandigen. WU zjjn daarvan zoo innig overtuigd, dat wij niets hebben nagelaten om de regeling ook voor de tuinders toege past te zien krijgen, al zal de regeering voor den tuinbouw iets anders moeten zijn. Wij heb ben gegronde hoop, dat ons verzoek ten deze zal worden ingewilligd. Vele Inwonende zoons van land- en tuinbou wers wachten al jaren om een bedrijf te kunnen opzetten. Doordat geen uitbreiding van tuin bouwbedrijven en sierteeltbedrijven mag ge schieden, is dat thans vrijwel uitgesloten. Een zeer belangrijk vraagstuk raak ik hier aan, aldus spr. Het beperkt zich helaas niet tot het agra risch bedrijf maar is van algemeenen aard. Bjj De verschlllende*bonden, waarin de han delsreizigers georganiseerd zijn, hebben zich in een adres tot den minister van Sociale Za ken gewend met het verzoek om op grond van het bepaalde in de Arbeidswet 1919 de rust tijden voor de handelsreizigers te regelen. Gepleit wordt voor een zeer eenvoudige re geling, die aan minimum elschen voldoet. Gevraagd wordt een rusttijdenbesluit voor handelsreizigers af te kondigen, waarin wordt bepaaldJLdat het aan handelsreizigers ver boden a. gedi des Zaterdagsmiddags 1 dagsochtends 6 uur; b. gedurende den dagelijkschen rusttijd van 9 uur des avonds tot 6 uur des morgens. het leven gekomen leden der bemanning. Kap.-lt. ter Zee H. O. de Bruyne (met vliegkap)M. Vethake, eerste c"’ ’- - Vandaag is te Haarlem in gebouw aan de Smedestraat de algemeene van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem (L. T. B.) gehouden. In het begin van dit Jaar liet het zich aan zien, alsof ook voor den tuinbouw een “keerpunt gekomen was en dat het Jaar 1937 veel betere flnancleele resultaten te zien zou geven. Het verloop der prijzen in den zomer is echter zeer teleurstellend geweest, terwijl bij den landbouw het zoozeer gevreesde mond- en klauwzeer in den nazomer veel schade aan den veestapel bracht. De toestand in den tuinbouw is bepaald on gunstig, ondanks het feit, dat de totale export cijfers hooger liggen dan het vorige Jaar. De resultaten bij den intensleven tuinbouw zijn dit jaar slecht, wijl de tomaten den geheelen zo mer laag in prijs zijn geweest of wel onver koopbaar, terwijl de druiven zeer slechte prij zen maakten, en dit zjjn wel de hoofdproducten. Daarbjj komt, dat bepaalde bedrijven door mis oogst ernstig zijn getroffen. De werkloosheid op het platteland is nog al tijd zeer groot. Overgaande teerde spr. dat sedert de vorige vergadering het zelfstandige departement van Landbouw weer verdwenen is. By deze nieuwe regeering zijn de belangen van land- en tuinbouw toevertrouwd aan den minister van Economische Zaken. De maatre gelen in het korte tijdsbestek van zjjn optreden genomen, geven reden om vertrouwen te schen ken in dezen bewindsman en in de Troonrede zjjn wij ook versterkt in de meenlng, dat het de bedoeling is maatregelen te treffen om den export te doen verbeteren. Uit alles blijkt dat de minister van Econo mische Zaken blijkbaar de regelingen meer in handen van de belanghebbenden zelve wenscht te leggen. Reeds Jaren heeft onze organisatie daarnaar gestreefd. Laten wjj thans hopen, dat het spoe dig werkelijkheid zal worden. Nu getracht wordt de crisismaatregelen zoo veel mogeljjk In te krimpen, zal gestreefd moe ten worden naar een beleid, waarbij voor het bedrijfsleven beslissingen genomen zullen wor den, die den landbouw niet zoo afhankelijk zul len maken van het buitenland, zooals dat in het verleden wel geweest is. Zoolang de export- I moeilijkheden blijven bestaan, zal aan de pro- de oplossing hiervan zal ook aan emigratie ge- I ductle van eigen bodem een zoodanige beacher- dacht worden. den door den Óppersten Raad het van mandaat te willen handhaven, Dultschland de volledige souverelniteit eischt. Er zijn ook geweldige politieke moeilijkhe den te overwinnen, daar de vroegere Dultsche koloniën overal een sterke strategische positie vormden tegenover de Britsche verbindings lijnen met Zuid-Afrika. Ook vreest Engeland nauwe koloniale samenwerking van Italië met Duitschlaqd, die het gevaar mede zou kunnen brengen van bedreiging der Britsche heer schappij in de Roode Zee en der verbindings lijnen met Indië. De conclusie van den heer Rost van Tonningen is zeer pessimistisch voor Dultschland: „Men ziet, op den weg naar een teruggave van de Duitsche koloniën liggen nog zoovele politieke en juridische perikelen, dat op een regeling voorshands niet mag worden gerekend”. Men begrijpt de beteekenls van deze conclusie uit den mond van een zoo groot minnaar van het Derde Rijk. Zijn oordeel 13 heel helder. Maar hoe zijn oordeel meteen ver troebelt, wanneer de „groote politiek" zich doet gelden, blijkt grappig uit het volgende. Dultsch land is nauw bevriend met Japan en de we reld vraagt zich verwonderd af, waarom Japan zyn boezenvriend niet de vroegere koloniën, die het in bezit heeft, teruggeeft. De heer Rost van Tonningen weet een antwoord: „In den Pacific valt het overweldigend belang der Ka- rolinen en Marlannencilanden voor Japans toekomstige expansie naar het Zuiden op Dultschland weet, dat deze expansie moet ko men met de zekerheid van een noodlot en dat is de reden, waarom het Derde Rijk voor de vroegere koloniën in het Verre Oosten geen be langstelling meer heeft.” En als nu bij die andere Duitsche koloniën ook eens die „zekerheden van het noodlot” Ir. werking kwamen? Daarover zwijgt de heer Rost van Tonningen als een ,jnof”. n het Nationale Dagblad heeft de oud- Hooge commissaris van den Volkenbond, de heer Rost van Tonningen, eenige in teressante beschouwingen gewijd aan de juri dische en politieke moeilijkheden, die nog moe ten worden overwonnen. Hij wijst er op, dat Dultschlands koloniale aanspraken vooral de gebieden in Afrika betreffen, waarbij men m?t vier mandaatmogendheden te maken heeft: Engeland, Frankrijk, Zuid-Afrika en België. Aannemende, zoo luidt ’t betoog, dat na voor afgaande accoorden in West-Europa een zoo danige stemming van wederzijdse): vertrouwen (de gisteren gepubliceerde verklaring van Dultschland tegenover België verschijnt hier in nieuw licht) tusschen de vroegere Locarao- mogendheden waarbij ook Dultschland be hoorde zou kunnen worden geschapen, dat teruggave der Duitsche koloniën zou worden overwogen, zouden de volgende juridische moei lijkheden moeten worden overwonnen: Er be staat twijfel wie de overdracht der mandaatsge- bieden kan bewerkstelligen. Is hiervoor ’n nieuw besluit van den Óppersten Raad der vroegere geallieerden vereischt of is slechts de Volken- bondsraad hiertoe bevoegd? In elk geval schijnt de Volkenbond zelfs bjj erkenning der be- evenwel heel wat ten gunste veranderen om het voegdheid van overdracht der mandaatgeble- landhmiwhedriif op gezonde basis te krijgen ooals men weet, eischt Duitschland geen nieuwe koloniën, maar verlangt *t alleen teruggave van de gebieden, die het vroe ger bezat. Deze gebieden werden door de we- reldoorlogoverwlnnaars niet eenvoudig gean nexeerd, doch zij werden, evenals de van Tur kije losgerukte deelen, onder het mandaats- regiem gebracht, waarvoor Artikel 22 van het Handvest van den Volkenbond den grondslag heeft gelegd. Krachtens dit artikel moet men onderscheiden tusschen drie soorten van man daten, welke met de letters A, B en C wor den aangeduld. De A-mandaten omvatten de vroegere Turk- sche gebieden van Irak (Transjordanlë), Pa lestina en Syrië (Libanon). Zjj genieten een status die steeds meer dien van souvereine rij ken nadert. Irak is trouwens practisch sinds 1932 nagenoeg onafhankelijk, terwijl over Pa lestina thans onderhandeld wordt en ook Sy rië op weg naar zelfstandigheid is. Onder de B-mandaten vallen de vroegere Duitsche gebieden in Centraal Afrika, die wer den verdeeld krachtens de besluiten van den Óppersten Raad der Geallieerden dd. 7 Mei 1919 en 26 April 1920. Frankrijk kreeg het OosteliJk en Groot-Brittannië het Westelijk deel van. Togo en Kameroen in West-Afrika In Oost-Afrika kreeg België het N.W. deel Ruanda en Urundl, dat bij den Belgischen Congo aansloot en Groot Brittannië het overigs deel: Tanganyika. De B-mandaten worden als afzonderlijke gebieden beheerd. Onder de C-mandaten vallen de overige mandaatgebieden, die weliswaar onder toe zicht van den Volkenbond, doch desalniette min als integreerende gebieden van de man daatmogendheden worden beheerd. De Unie van Zuid-Afrika beheerscht het voormalige Duitsch Zuid-West Afrika de meest waarde volle vroegere kolonie van Duitschland; da vroegere Duitsche gebieden in den Pacific ten Zuiden van den evenaar ddus oa. Duitsch Nleuw-Guinea. kwamen aan Australië en Nieuw-Zeeland, de gebieden ten Noorden van den evenaar, d. w. z. de Karollnen, de Ma rtonen en de Marshall-eilanden aan Japan. GRONINGEN, Doctoraal examen rechten, de heer B. H. Kazemler. De ramp van het Nederlandsche bombardementsvliegtuig. Fokker

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19