ONS BLAD Non-interventie-com missie Zaterdag n a.s De onrust in Mandsjoekwo wordt dreigend I i Duitschland en België 1 Het nieuws van heden Leiders ontbreken den LINKSCHE SUCCESSEN BIJ MADRID Het Vaticaan en Duitschland VRIJWILLIGERSKWESTIE WORDT BESPROKEN DE BAROMETER Geen boycot van Japan SPECHT VERGAAN DOOR GEBROKEN DRIJFSTANG EEN MASSAMOORD OP KOREANEN? JOH. LAÜW.ERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANC OOK SPOORFONDS opstandelingen echter CLEARINGVOORSTEL UIT PRAAG l'i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Hevig luchtgevecht Mislukt offensief IER Ook Parys beraadslaagt I A Vuur uit alle wapen* was het antwoord Onder bestaande omstandigheden onmogelyk, zegt Londen Weer troepen naar Libyë In Asturië bezetten de nationa listen talryke dorpen Door de breuk werd het geheele mechanisme geblokkeerd DEJEUNER TER EERE VAN STOY ADINOWITSJ Staking in een Ford fabriek Vliegtuig kon geen hoogte houden Geen sprake gen over DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Vliegtuigen voor onze weermacht 106 toestellen by de Fokker fabrieken besteld DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 Een tegemoetkoming op korten termijn Berlyns verklaring en België*s antwoord daarop Woensdag gepubliceerd 'edere Chineesche overlooper krygt een dollar,** zeggen de Japanners van onder hand elin- het Concordaat Arbeiders verzetten zich tegen een fabrieksbond Parys en Londen verwachten, dat deze concessie geen nieuwe obstructies tengevolge zal hebben ^X\\\\WUUIIII lllf advertentieprijzen» Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40c p. regel; idem op peg. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433G By een deportatie zouden zy „by ongeluk** zyn omgekomen Een overeenkomst met Rome en Belgrado zou veel orde scheppen NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD EEN EN door I door eigen- 1 o o De Belgische nota luidt: werden 3 blijft. van Italië hebben geleverd. autoriteiten aaniatrn. A I Stand op Donderdag 9 nr VJK: 743.4 Vorige stand: 747.4 De ramp van de „Specht” veroorzaakt gebroken drijfstang- iden- i be es in recht nneer aan niet Nanking 41 niet-str|jders gedood. 312 doodelijk gewond en 687 licht gewond. Na voorbereidend artillerie-vuur bezetten de Japanners een spoorwegstation aan de H/n PeipingHankau De oud-groothertog Ernst Ludwig von Hessen is op het jachtslot „Wolfsgarten" bij Darmstadt overleden. Van moeders kant was hij een neef van Koningin Victoria van Engeland. Zijn zuster was de echtgenoote van den laatsten Tsaar, die door de bolsjewisten werd vermoord De Dultsche regeerlng ia evenals de Britsche en Fransche regeerlng bereid, aan België bij stand te verleenen in geval het land het slacht offer zou worden van een aanval of van een invasie. Herdenking van het 25-jarig bestaan van bet St. Joseph Studiehuis te Tilburg. i be- over- at er Jtjes- »llcn De poging om de Chineesche verdedigings werken te verwoesten hervattende, hebben de Japansche luchtstrijdkrachten systematisch de Chineesche stellingen in Tsjapei en Kiangwang bestookt, vanaf den vroegen morgen, toen de zon voor de eerste maal van deze week aan een wolkenloozen hemel opging. Behalve bommen hebben de Japansche toestellen ook vlugschrif ten omlaag geworpen, waarin zij er bij de Chi neesche troepen op aandringen zich over te geven, aangezien tegenstand nutteloos is. LONDEN, 13 Oct. (Reuter) .Tijdens de be sprekingen der laatste dagen zijn de Fransche en Britsche regeerlngen, naar Reuter meldt, over eengekomen een nieuwe ernstige poging In het werk te stellen om een oplossing van het vrjj- wllligersvraagstuk in de commissie voor de nlet- inmenging moge lijk te maken. LONDEN, 13 Oct. (Reuter) In de sitting van het Britsche kabinet is mede de toe- stand in het Verre Oosten besproken. Men verneemt, dat het kabinet het stand punt handhaaft, dat een voorstel van een economisch boycot tegen Japan onder de bestaande omstandigheden niet te verwe zenlijken is. Terwijl te Saragossa gisteren het feest „van bet ras” en van O. L. V. del Pilar gevierd werd, werd b(J en boven de stad het grootste lucht gevecht geleverd, dat de burgeroorlog tot dus verre gekend heeft. Tegen 8.40 uur naderden verscheidene regee- rlngsv lieg tuigen, waaronder 10 bombardements- toestellen. Op eenlge kilometers afstand werden zjj aangevallen door talrijke escadrilles recht- sche jagers, boven het dorp Pastrlz. De strijd duurde vijf kwartier. in de commissie niet tot overeenstemming komt FREIHERR VON NEURATH. Minister van Buitenl. Zaken van Duitschland. In Mandsjoekwo neemt do Mitl-Japanache be weging dreigende vormen aan. In het Noorden rukken de Japanners op; bil Sjanghai leden hun aanvallen echter een gevoelig échec. Ten aanxien van de Dultsche verklaring geeft België blijk van tevredenheid, maar segt sjjn verplichtingen jegens den Volkenbond daarbjj niet te vergeten. Opzienbarende bekentenis van twee Amsterdam mers ter terechtzitting. Bedrag van f 42.644, door hen als executeurs- tea tarnen (air verduisterd en verborgen, aangewezen en door de politie ge vonden. Iseert ekers leren Inmiddels melden de Chineezen officieel, dat Japansche oorlogsschepen den Jangtse zijn op gestoomd ongeveer 15 mijl ver. Men verwacht, dat zjj zullen trachten troepen aan land te letten. De verklaringen van den woordvoerder, die niet van een aanval wil spreken en de omstandigheid, dat de linies ongewijzigd zijn, lijken dus te bevestigen, dat de Chi neezen een belangrijke overwinning behaald hebben door de Japansche troepen te dwin gen terug te keeren naar hun punt van uitgang. In tegenstelling tot de berichten in eenlge Fransche en Engelsche bladen, als zouden Engeland en Frankrijk bezetting van Mi norca overwegen, wordt van bevoegde zijde vkn ttergdyite voornemens niets bekend ia. DERTIGSTE JAARGANG No. 12 men «t, er BU een Sovjet-Russische deportatie van Kores- nen zouden er 3446 „bjj ongeluk” zijn omge komen. van de den tech- vordt, eerste i. Er oens- wor- Z(j beloven verder lederen deserteerenden Chineeschen soldaat een dollar. Het Chi neesche antwoord hierop bestond uit een intensief vuur alt alle wapenen. Niettemin pochte de Japansche woordvoerder later: „Wij zullen spoedig gereed zijn twee mil- lioen dollar uit te reiken”. BERLIJN, 13 Oct. (D. N. B.) Hedenmid dag heeft in het Departement van Buiten- landsche Zaken de uitwisseling plaats ge had van d* nota’s van den minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath en den Belgischen Ambassadeur Vicomte Jsegues d’Avignon. Omstreeks den middag werd medegedeeld, dat dertien regeerings vlieg tuigen in brand waren geschoten of binnen de rechtsche llnlën hadden moeten dalen, en dat zes an dere met moeite het terrein der regeerlngs- troepen hadden kunnen bereiken. „De Koninklijke regeerlng heeft met groote voldoening kennis gé nomen van de verklaring, die haar heden door de RUksregeerlng werd gedaan. ZU betuigt haar daarvoor haar leven- digen dank”. De Japansche hoofdmacht rukt, na het be zetten van Joeantsjl, 309 kilometer ten Zuidwes ten van Peking, verder naar het Zuiden op, langs den spoorweg PeipingHankau. Hedenmiddag hebben Japansche vliegtuigen de Chineesche stellingen b{j Nanslang gebom bardeerd, waarbij ernstige schade werd aange zicht aan de Chineesche artillerie. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen niet hebben aangevallen aan het front van Sjanghai in den nacht van negeh op tien October. Gis teren echter deelde de woordvoerder mede, dat hevige gevechten geleverd werden in de sec toren van Lotien en Lloehang. Toen men hem aan eerstgenoemde verklaring herinnerde, be vestigde hij opnieuw, dat de activiteit der troe pen zich tot patrouilles beperkt had. Uit deze verklaringen leidt men nu af. dat het Japansche offensief op zeer hevlgen tegen stand is gestuit. In feite heeft de veldslag reeds versctftldene dagen gewoed in den sector van Lloehang, ten Zuiden van de Woesoengkreek. Men schat, dat de gewapende strijdkrachten, die daadwerkelijk hun vijandschap jegens het bewind over Mandsjoekwo doen blijken, meer dan 100.000 man sterk zijn, en voortdurend wor den nog deserteurs der inheemsche troepen bij hen ingelijfd. Vele districten hebben zich, naar men zegt, volkomen aan elk toezicht onttrok ken, met het gevolg dat de levens en dommen der Japanners gevaar loopen. Ook in den sector van Carabanchel hebben de rechtschen na een aanval der regeerlngstroepcn eenlg terrein verloren. Een aanval der troepen van Franco op het onlangs door de linkschen veroverde Usera werd afgeslagen. Van het front van Asturië wordt door een verslaggever van Havas gemeld, dat de recht- schen belangrijke operaties hebben ondernomen ten Zuiden van den weg van Cangas de Onls naar Arriondas, waardoor een groot gebied in hun bezit is gekomen. Bloembollenplantdag o* hei Koningin Emma- duin te NoordwUk. Onze Romeinse he correspondent seint ons d.d. 13 October: In de buitenlandsche pers circuleert het be richt. dat tusschen Duitschland en het Vaticaan onderhandelingen gaande zouden zijn over de uitvoering van het Concordaat. Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen is van dergelijke onderhandelingen geen sprake. flteen >proep Het ia ‘ar de er de Set ta snscht De steeds stand, cal de *pen. del In ande- Oeneraal Pal Tsjoeng Hsl, militair comman dant van de provincie Kwangsi, en generaal Li Tsoeng Jen, zijn te Nanking aangekomen. Zij hebben verklaard het actieve verzet tegen Japan onder leiding van de regeerlng te Nanking zon der voorbehoud goed te keuren. Het is voor het eerst sedert den Noord-Chineeschen veldtocht van 1927, dat Li Tsoeng Jen te Nanking ver- PARIJS, 13 Oct. (Havas). De President der Fransche Republiek, Lebrun, heef’, ter eere van Stoyadlnowitsj hedenmiddag In het Elysée een groot déjeuner aangericht, waaraan tal Minister Romme heeft de Commissie tot be strijding van de werkloosheid in de bedrijven geïnstalleerd. Aan de spoorlijn Peiping-Hankau hebben de Japanners heden Joeantsjl, op ongeveer 300 K.M. ten Zuld-Westen vap Peiping, ingenomen. Ja pansche afdeellngen, die Joejoe aan de Noord- westgrens van de provincie Sjansl veroverden, hebben ook Toengtahelho, op 6 K.M. ten Zuid oosten van Soejoean, de hoofdstad der pro vincie, bezet. Uit het Noorden naderen Mongoolsche troe pen de hoofdstad. In de provincie Sjans! zijn de Japanners reeds tot 80 K.M. ten Noorden van Taijoean doorgedrongen. Zij hebben Sln- kautsjen veroverd. De luchtmacht van de Japansche marine heeft gisteren op groote schaal de militaire objecten van de Chineezen In de provincie Kwantoeng bestookt. Parijs en Londen zijn het er verder over eens, aldus verneemt Reuter, dat aan die poging een vrij beperkte termijn moet wor den verbonden, en dat men niet kan ver wachten, dat de tegenwoordige ontwikkeling 4eTe«.*ënv.T2lTsérj, a>t^ In Spanje kan blijven voortduren, als men TOKIO, 13 Oct. (Havas). In Japansche diplomatieke kringen acht men het aeker, dat Japan niet aan een negen-mogend- heden-conferentie zal deelnemen. Men geeft daarvoor de volgende redenen: MADRID, 13 Oct. (Havas) In den sector ten Zuiden van Madrid blijven de regee- ringstroepen hun stellingen langs den weg naar Estremadura verbeteren. De recht schen moesten zich terugtrekken; een tegen aanval hunnerzijds mislukte. BELGRADO, 13 Oct. (AH?.) Naar ge meld wordt, heeft TSJecho-BlowakUe aan Italië en Joego-Slavië voorgesteld een drie zijdige dearlngovereenkomst te sluiten, waardoor vele bestaande moeilijkheden aou- den kunnen worden opgelost. NAPELS, 13 Oct. (Reuter). Het bericht, dat de generale staf van de divisie Cirene vanavond naar Tripolis is vertrokken, heeft eenlge verbazing gewekt. Bovendien zijn no vierduizend man naar Libyë vertrokken, waar door de sterkte van het garnizoen aldaar is ge stegen tot vier divisies. Dezer dagen is gemeld, dat de Regeerlng bu de Fokkerfabrieken te Amsterdam een belang rijke order van eenlge tientallen vliegtuigen ten behoeve van de Nederlandsche weermacht heeft geplaatst. Nader verneemt het Utr. Dagblad, dat het Juiste aantal is 106. Het bedrag, dat de Regeerlng hiervoor besteedt, bedraagt circa zeven mlllioen gulden. Het ligt in de bedoeling van de Regeerlng om eerlang tot het plaatsen van een tweede order van ongeveer gelijken omvang over te gaan. KANSAS CITY (MO), 13 Oct. (AN J>.) In de Ford-fabnek alhier Is gisteren een staking uitgebroken, welke is georganiseerd door de by de CIO aangesloten „United Automobile Wor kers”. De arbeiders verklaren te protesteeren tegen een lock-out, waardoor men ben zou wil len dwingen zich aan te sluiten bij een fabrieks bond. Men hoopt, dat de commissie nog voor het einde van deze week bijeen zal komen. Het PranschEngelsche besluit wordt als een con cessie aan Italië beschouwd en In verband daar mede wordt de hoop uitgesproken, dat de po gingen der commissie niet zullen worden ver ijdeld door een tactiek van obstructie van welke zijde ook. Wat betreft het denkbeeld, een tijdlimiet te stellen, meent Reuter’s Lobby-correspondent te weten, dat dit wellicht In nadere overweging zal worden genomen. In sonmlge politieke kringen is men van oordeel, dat een dergelijke tijdlimiet ongewenscht is, tenminste zoolang er geen tee- kenen zijn, die er op wijzen, dat nemen van een besluit op de lange baan geschoven dreigt te worden. Na afloop van den Britschen kabinetsraad, die 2</z uur geduurd heeft, gaf men in politieke kringen te kennen, dat voorloopig voor deze week geen nieuwe bijeenkomst der ministers op het program stond. S f 1. Daar Japan zich uit Oenéve teruggetrokken heeft met de bedoeling niet meer aan politieke Volkenbondsbespreklngen deel te nemen, kan het niet medewerken aan een conferentie, die op initiatief van den Volkenbond bijeengeroe pen wordt. 2. Wegens redenen van prestige en nationale eer kan Japan niet deelnemen aan een con ferentie, die wordt bijeengeroepen uit kracht van een verdrag, dat het geacht wordt te heb ben geschonden. 3. Het aanvaarden van de ultnoodlging sou beteekenen, dat men erkent, dat het negen mogendhedenverdrag op de tegenwoordige om standigheden van toepassing is, waardoor de nadruk zou worden gelegd op het onregelmatig karakter van de Japansche actie in China, die immers in strijd met het verdrag wordt geacht. Japansche diplomaten voegen hieraan toe, dat het inderdaad voor Japan moeilijk, is deel te nemen, vóór het heeft beslist over oe poli tiek, die ten opzichte van China gevoerd moet worden ter regeling van het conflict. Men is van meening, dat 1 verdrag moet verdwijnen, doch niet door onmldaellljke opzegging. Japan zou slechts tot opzeg ging overgaan, indien de conferentie zou besluiten tot het toepassen van sancties tegen Japan, of dat land tot aanvaller zou stempelen. BU Madrid behaalden de linkschen eenig voer deel, terwijl de nationalisten in Asturie nnn optnarzeh voortaetten. VWgens ~te Nanking bekend gemaakte offl- cieele cijfers zijn gedurende Augustus en Sep tember tengevolge van de luchtaanvallen op VICOMTE JACQUES DAVIGNON, Belgisch ambassadeur te Berlijn. Zij bevestigt haar besluit om onder geen en kele omstandigheid Inbreuk te maken op deze onaantastbaarheid en onschendbaarheid en te allen tijde het Belgische grondgebied te eer biedigen. FEIPING. 13 Oct Reu ter I. De onrust, die zich sedert het uitbreken der vUande- ■ijkheden tusschen China en Japan in Mandsjoekwo heeft doen gevoelen, heeft volgens hier ontvangen berichten van bui tenlanders dreigende vormen aangenomen. BU de Fokkerfabrieken lijn 166 vliegtuigen voer onae weermacht besteld. Nadere nota van wUsigingen Ingediend ter be spoediging van de afachafflng van gemeentelijke belMtingtollen. De Britsche regeerlng heeft den Britschen consul-generaal te Sjanghai een volledig rap port gevraagd over het incident van Mlnhong, waarbij drie Britsche ambassade-auto’s Japansche vliegtuigen zijn beschoten. Uitgezonderd wordt evenwel het geval, dat België in een gewapend conflict, waarbij ook Duitschland betrokken is, mee zou werken aan een militaire actie, die tegen Duitschland ge richt is. Het ontbreekt de beweging echter organisatie en leiders, waardoor het waarschijnlijk is, dat zij zoo gevaarlijk zal worden, dat zij de Japansche militaire operaties in Noord-Chlna kan belemmeren. Bij het tegenwoordige clearingverdrag tus schen deze drie landen Is Italië aan Joego-Sla vië aanzienlijke, nog steeds toenemende bedra gen schuldig, daar Italië groote hoeveelheden Joego-Slavische grondstoffen koopt. Joego-Sla vië op zijn beurt is belangrijke bedragen schul dig aan TSJecho-Slowakije door groote wapen- aankoopen. Daar Joego-Slavië niet voldoende grondstoffen aan TSJecho-Slowakije kan ver- koopen. is de handelsbalans niet in evenwicht te brengen. Tenslotte heeft Tsjecho-Slowakije een groote schuld aan Italië, welke nog dateert van vóór de sanctleperiode. Tsjecho-Slowakije stelt nu voor de vorderin gen tegen elkaar te laten wegvallen. De Joego slavische regeerlng bestudeert eveneens een plan voor het verminderen van de in Italië uit staande vorderingen, door het plaatsen van groote staatsorden In Italië. Om hiertoe te geraken, heeft zij groote be dragen aan cleartng-llres van de Itallaansche Bank gekocht, welke deze op haar beurt heeft Tsjecho-Slowakije stelde Joego-Slavië en Italië voor ren clearing-ovrreenkomst te sluiten, waardoor veel orde in den toestand geschapen wordt. De non-interventie-commtaale kamt Zateidag u. bUeen om over het terugtrekken van de vrij willigers te beraadslagen. Londen en ParUs lou den een tijdlimiet bepaald hebben, waarbinnen het vraagstuk meet sUn opgeloat. Bet Britache kabinet acht een baycot van Japan in de gegeven omstandigheden ónmogelijk. Volgens Japansche diplomatieke kringen moet het negen-mogendheden-verdrag verdwijnen. Toen zich tegen 15 uur de processie opstelde, werden opnieuw vijandelijke toestellen waarge nomen. Ditmaal werd boven de stad gevochten; zeven aanvallers werden neergeschoten, njf andere toestellen getroffen. HSINKING, 13 Oct. (Domei). Heden heeft het bestuur van den bond van Korea- nen te Hsinklng vergaderd en besloten op 15 October een massa-demonstratie te or- ganlveeren, uit protest tegen het ter dood brengen van drieduizend Koreanen te Ussuri door de Sovjet-autoriteiten. BUREAUX» HOF 6, ALKMAAR fglgfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS kwartaal voor Alkmaar f2.— doof buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de V Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem MM geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Nabij Kanton werden twee Chineesche kamonneerbooten tot zinken gebracht; ver scheidene spoorwegstations werden ver nield. Volgens verkenners van de Japansche luchtmacht bevinden zich geen belangrijke Chineesche verdedigingswerken meer in het Zuiden van de provincie HopeL Het bericht van dezen massamoord was door het bestuur ontvangen van den Koreaanschen bond te Soelfenho, een stad aan de grens van Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo. Volgens het telegram, dat uit Soelfenho was afgezonden, zouden de Sovjet-autoriteiten driehonderd duizend Koreanen uit het kustgebied naar Usaurl hebben getransporteerd, uit vrees voor hun pro-Japansche gevoelens, en zouoen bo vengenoemde drie duisend Koreanen door op zettelijke spoorweg-ongevallen zijn gedood. In tegenwoordigheid van den Japapschen Keizer heeft heden de Privy Council het vor men van een „braintrust” als hulp van het kabinet goedgekeurd. Aan den vooravond van de kabinetszitting is een vergadering gehouden, waaraan werd deel genomen door minister-president Chautemps, Léon Blum, drie ministers van Staat, de mi nisters van Buitenlandsche Zaken, Nationale Defensie, Luchtvaart, Marine en Financiën, de chefs der generale staven van Marine en Lucht macht en den secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken. Over deze besprekingen zjjn geen mededee- llngen verstrekt. De Dultsche nota bevat de volgende punten: le. De Dultsche regeerlng heeft kennis ge nomen van het standpunt, dat de Belgische regeerlng heeft ingenomen, namelijk: a. dat zij in volledige souverelniteit een poli tiek van neutraliteit denkt te volgen; b. dat zij vastbesloten is de Belgische gren zen met alle kracht te verdedigen tegen Iedere schending en elke invasie en te verhinderen, dat het Belgische gebied zal gebruikt worden als opmarschgebied of als operatie-basis te land, ter zee of In de lucht voor een aanval op een anderen staat, en tot dit doel België's ver dediging op krachtdadige wijze te organiseeren. De Dultsche regeerlng stelt vast, dat de on aantastbaarheid en onschendbaarheid van België voor de Westersche mogendheden van gemeenschappelijk belang Is. Na vaak moorddadige gevechten hebben de troepen onder generaal d'Avlla verschei dene hoogten en tal van dorpen, wx>. Ban Martin, Villanueva, Vallolll, Vlga, Bobrs en Piedra beset. LONDEN, 13 Oct (Havas) Behoudens onvoorziene omstandigheden is de non- interventie-commissie bijeengeroepen op Za terdagmorgen e.k., ter beraadslaging over het terugroepen der vrijwilligers uit Spanje. In verband met het ongeval „Specht" heeft de K.L.M. van waarnemend chef van den nischen dienst van de K.N.Ü.M. te Bandoeng, waarheen de motoren van de „Specht" getransporteerd zjjn, telefonisch vernomen, dat in den linker motor de verbinding van de drijfstang van cylinder 9 met de hoofddrijfstang is gebroken, waardoor deze motor plotseling tot stilstand kwam. Tengevolge hiervan kon het vliegtuig, zich nog in stjjg- stand bevindend en nog niet over voldoende snelheid beschikkende, geen hoogte houden en kwam het na een korte linkerbocht met de boomen in aanraking. Door de breuk werd het geheele mechanisme geblokkeerd. De betrokken motor heeft 700 draaiuren en 50 uren na zijn laatste volledige revisie. Later onderzoek van het materiaal van de gebroken stang zal uit wijzen, wat de breuk veroorzaakt heeft. <5?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1