D De avonturen van Profje en Struisje ZAALBERG-DEKEN SIROOP België tevreden Economisch-technologische dienst Noord-Holland De vliegramp in Indië in FINANCIEELE HULP |IES, LIESBETH, ELISABETH DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 VRAGENBUS Garnalendrogerij Een ooggetuige-verslag Lost f io. i Italië voortdurend op de hoogte Provinciale wegen en kanalen STERFGEVALLEN BIJ MOND EN KLAUWZEER 1 - 11 r ver- t blad- Visschery Umuiden er Brei-industrie !U1 Beatryding werkloosheid Een goede om l d (Wordt vervolgd) U 4 De Duitsche verklaring doet het zyn Volkenbonds-verplichtingen niet vergeten a moest echter worden ontraden, aangezien het wrak dan zeker met water zou volloo- pen, zonder dat er mogelijkheid van red ding voor de Inzittenden bestond. 4 1 t c c som voor de „Gemeentefondsbelasting" te be rekenen alle bedragen verhoogen met 3 x t M of met 4 x f 50? Ie krjjgt er niet [at voor fa k BATAVIA, 13 October. (Aneta A. N. P.) Uit Soera ba ja vernam Aneta het eerste verslag van een ooggetuige van de ramp. t o t o zl ;oro verklaarde aan 0 onmlddellljk naar t t e t d r Uit het Fransch vertaald door Christine Kamp 4.90— Peen 1.20, Roode idem goed. voltooiing van een katholieke Unl- versltelt aal al uw inspanning elschen, maar het is Mijn vurigs en tanigs wenseh^dat gij dit groote werk, van zoo’n verstrekkend belang voor uw land en uw geloot, tot een goed einde zult brengen. Paus Plus XI op de audiëntie tg de heiligverklaring van Petrus nimtsim, 30 Mei 1925. Het breibedryf te Enkhuizen be antwoordt aan de wachtingen Toen dit gelukt was, vond men eerst het stoffelijk overschot van den officier van den Martae-stoomvaartdlenst, Uurbanus. daar na dat van de Inzittende korporaals en ver volgens de anderen. VermoedeUJk zijn geen andere slachtoffers In het wrak aanwezig. Grootste gedeelte van de primaire wegen voltooid Van het bijna 349 K.M. lange net van primaire wegen is thans 82 K.M. >n voor bereiding, 20 KJH. in uitvoering en 247 K.M. voltooid. In de wegen voor doorgaand ver keer waren tusschen September 1938Sep tember 1937 24 bruggen in uitvoering. Vol tooid of nagenoeg voltooid zijn thans 133 bruggen, aldus deelen Ged. Staten mede in hun verslag inzake den aanleg van wegen en kanalen door de provincie. nog een hartig woordje worden gesproken Struisje. die van den prins geen kwaad wist, had zich al verbaasd over de strenge gezichten, die hü om zich heen zag. Eh toen de burgemeester hem wenkte, klopte zijn hart opeens erg vlug, t Liefst was h(j hard weg- geloopen, maar dat durfde hü niet. HU volgde het gezelschap schoorvoetend tot bij het vertrapte perk. Via Brondong werden de Ujken met ambu- lance-auto's naar de Centrale Burgerlijke Zie keninrichting te Boerabaja vervoerd. De pogingen tot berging worden voortgezet De begrafenis van de verongelukten zal op een nader te bepalen tijdstip geschieden, doch in leder geval niet voor Vrijdag sus. De T 13 kon het verongelukte vliegtuig niet te hulp komen, daar het toestel bij een nood landing aan den grond was geraakt Een commissie tot onderzoek zal zeer spoedig worden ingesteld. Autoriteiten en hulp der ma rine zijn aanwezig. Met het Departement van Sociale Zaken wordt overleg gepleegd omtrent het eventueel dienst baar maken van den aanleg van den weg Het Schouw-Broek in Waterland aan de bestrijding van de werkloosheid door te bepalen, dat daarbij verschillende onderdeelen In handkracht moeten worden uitgevoerd. De brug over de Ringvaart van de Schermer in den weg Alkmaar—Schagen kwam gereed. Men Is thans bezig met den bouw van de spoor- weghefbrug over het kanaal Hulgendijk-Noord- Scharwoude en het viaduct in de spoorbaan Amsterdam-Den Helder. De*vier bruggen tus schen Noord-Scharwoude en het Niedorper Ver laat zijn voltooid, evenals de bruggen in het traject Nledorper-Verlaat-Lambertschaag. Duitsche verklaring staat te Berlijn in Jlfet middelpunt der belangstelling. De Duitsche bladen leggen er den nadruk op, dat het kern vraagstuk van West-Europa daarmede opge- W ia. Vr.: Ik heb een grooten kalkoen^! gewoon gemengd voer, maartij P® veel van op. Kunt u mij ook zeggen voer een kalkoen moet hebben? >- Antw.: Gewoon voer, kort geknipt gi groen, zooals sla- en andijvieblaadjes. BATAVIA, 13 October (Aneta) Aneta verneemt nader: Bij het met kracht aan gevangen bergingswerk is het wrak van het verongelukte marinevllegtuig T 13 langszij van de „Rigel” gebracht. Het wrak steekt nog ten deele onder water, doch in zooda nige positie, dat verscheidene slachtoffers geborgen konden worden, o.a. de officier van den Marlne-stoomvaartdienst, H. Uur banus, de sergeant-vlieger P. Spronk, de korporaal F. H. Plevier en een der overige leden der bemanning, wiens naam nog niet bekend is. Voor aankoop van grond Is tusschen 1 Sep tember 1936 en 1 September 1937 rond 311.500 en voor het verleggen van leidingen en kabeis van Provinciale bedrijven 58.112 uitgegeven. Het totaal der aanneemsommen van de sedert 1 September 1936 opgedragen werken en leverin- gen bedraagt ƒ785.000, terwijl in totaal in dit verslagjaar wegens deze en vroeger opgedragen werken en leveringen en aankoopen is uitgege ven ƒ2.635.000. Het verslag vermeldt dan verschillende bijzon derheden omtrent de wegen afzonderlijk. De brug over den Amstel te Ouderkerk is in uitvoering Bij den aanleg van de aarden baan tusschen Ouderkerk en Dulvendrecht, welk werk vrijwel voltooid is. zijn ernstige verzakkingen opgetre den. De onderbouw van het viaduct over den spoorweg bij Dulvendrecht is vrijwel gereed. De Bijlmerbrug is voor het verkeer geopend. De gebreken aan de Geinbrug zijn hersteld, de to tale kosten hebben 10.417 bedragen. De brug over het Merwedekanaal is eveneens voor het verkeer geopend. (Een en ander dient voor den aanleg van den weg Haarlem-Schiphol-Diemen- 's Gravenland-Bussum). De bouw van een brug in den Hornmeerpolder en van een brug in den Noorder-Legmeerpolder is voltooid (in den weg Heemstede-Aalsmeer« Uithoorn). Het vernieuwen van vier bruggen in den weg Slochter-Purmerend -Oosthuizen kwam bijna geheel gereed. De geheele Provin ciale weg door de%Beemster kreeg een nieuwe bestrating. Het onderzoek naar de maatregelen, die het geheele visscherijbedrijf te IJmuiden uit de groote inzinking, waarin het sedert jaren ver keert, zullen kunnen opheffen, werd in voort durende samenwerking met de Nederlandsche Visschertf Centrale voortgezet en Is thans bijna geëindigd Aangenomen mag worden, dat het rapport binnen enkele maanden In druk zal verschijnen. Maar er was zoo’n volte, zij kon den heer niet ontdekken, dien zij zocht. Zü bewoog zich on rustig, keek rechts, links, sprak met mama, ging weer zitten, stond op en eindelijk besloot zij de personen, die op onze rjj zaten, te doen opstaan om de zaal door te loopen. Met een zoogenaamden onschuldlgen glimlach vroeg Ik haar, of zij ongesteld was; haar ge zondheid had mjj nooit zooveel belangstelling ingeboezemd. Achter in de zaal stond een raam open, mis schien wilde zij een beetje frtssche lucht in- Ademen. Bet leek, dat ik haar verveelde, zü gat nauwelijks antwoord en begon haar onderzoe kingstocht. Ik volgde haar met de oogen. O, wat amuseerde ik mijl Eerst richtte zü zich naar de rijen, waar de officieren zaten; zou dus hjj, dien zü mij toedacht, in het leger zijn? Br waren daar heel wat borsten met «erekruisen behangen, maar zij bleef nergens staan; met haar face-A-main voor de oogen zocht zij maar steeds. Z|j was eenvoudig bespottelijk; het leek e* spelletje schuilevinkje. Ik had baar willen De president van den Belgischen Senaat heeft medegedeeld, dat Nothcomb heeft ge vraagd den minister van Bultenlandsche Zaken te mogen interpelleeren over de Duitsche ver klaring, opdat de minister zich In het openbaar kan uitspreken in plaats van in een kleine com missie, zooals was aangekondigd. Nothcomb heeft gezegd een debat te willen uitlokken. De minister van Bultenlandsche Zaken wordt geraadpleegd in verband met de vaststelling van den datum. Van bevoegde zijde wordt er te Berlijn op gewezen, dat de Italiaanache regeering voortdurend van de Dultsch-Belglsche on derhandel ingen op de hoogte is gehouden. komt er niet verschijnen, hij zal toch wel eens te voorschijn komen I De ander wenscht een man met fortuin, heel veel geld, maar zulke zijn gewoonlijk niet jong meer. Iemand van geposeerden leeftijd, met een flinke positie, dat is haar Ideaal. Ondanks dat verlangen om te trouwen, zijn mij de tweelingen het liefst. Dat komt, omdat ik hen van kinds af aan ken en ik mjj altjjd er mee amuseerde, dat niemand hen uit elkaar kon houden en dan omdat zij werkelijk verstandig en goedaardig zjjn. Met z’n zessen hebben wij een zeer prettigen middag doorgebracht, die toch niet zoo pleizie- rlg eindigde. Ik had al mijn kussens over den grond voor den open haard uitgespreid en wjj zaten en lagen er op, terwijl zij geurige siga retten rookten en naar het dansen van de vlam men in den haard keken. Gedurende meer dan een uur hadden wij gebabbeld over alles en nog wat, maar daar wij volgens onze vaste gewoonte geen kwaad wilden spreken over onze even naasten, hebben wjj gesproken over schilder- De talrijke sterfgevallen, die zich de laatste weken onder het vee voordoen als gevolg van mond- en klauwzeer, verontrusten de land bouwers in de Langstraat in hooge mate. Op één dag stierven bij den landbouwer W. Puller te Dninen drie kalveren en één koe. De mogelijkheid, een brel-industrie te vestigen in „De Streek”, werd verder onderzocht. Daar bjj dit onderzoek bleek, dat een bedrijf voor het vervaardigen van wollen gebreide boven- kleedlng gunstige vooruitzichten bood, werd met een bestaande onderneming contact gezocht ten einde na te gaan op welke voorwaarden aan deze het beheer over het bedrijf en den verkoop der vervaardigde artikelen opgedragen zou kun nen worden. De bespreking met een te Amster dam gevestigde onderneming, die reeds soort gelijke artikelen vervaardigt, leidde tot over eenstemming. Begin Februari werd de Stichting voor Werk verruiming door Brel-industrie opgericht en be gon te Enkhuizen de opleiding van een aantal werkloozen uit deze en enkele omliggende ge meenten in een gebouw, dat daarvoor door de Stichting is gehuurd en dat met weinig kosten geschikt gemaakt kon worden voor de opleiding en voor het huisvesten van het bedrijf In de kosten van deze opleiding werd door het De partement van Sociale Zaken bijgedragen. Na BRUSSEL. 13 Oct. (Belga). De Duitsche verklaring, die komt na de Fransche en Britsche van 24 April JX, stelt in staat aldus het Belgische persbureau overeen stemming te constateeren tusschen de drie groote West-Europeesche mogendheden ten aanzien van de door België ingenomen positie. Er wordt dus hard gewerkt aan de verbe tering van het Provinciaal wegennet Helaas is hetgeen gereed kwam dikwijls weinig op elkaar aansluitend. Op meerdere plaatsen in de provincie ziet men viaducten en bruggen ergens In het weiland kant en klaar staan zonder dat men er gebruik van kan maken, omdat de wegen erheen nog niet klaar zijn. En vooral aan de aansluitingen van reeds geheel of nagenoeg voltooide we gen met andere en met de steden ontbreekt het dikwijls nog geheel. Daardoor is de waar de van hetgeen voltooid is, voor de gemeen schap nog maar problematisch. Een weg heeft immers pas zijn volle waarde als hjj geheel klaar is. Aan stukjes voltooide wegen heeft de weggebruiker doorgaans niet veel. loeroepen: „Warm, heet, neen, koud. Ijskoud, u bevriest, u verbrandt!’ Helaas, zü kwam on- verrlchterzake terug; de candidaat was niet gevonden. Men had dat wanhopig gezicht van haar moeten zien, toen zjj mama aankeek! ,Jk heb tevergeefs mevrouw Noirln gezocht,” zei zij, „ik had haar aan u willen voorstellen; haar zoon Is erg bezet, och ja, drukke dienst!" Ik begreep, het was een officier, daarvoor voel ik niets buiten den oorlog. Ik vroeg haar lief jes: „Is mevrouw Noirln een vriendin van u?” ,Ja, een allerliefste vriendin.” „Mag zü niet alleen uitgaan, als haar zoon dienst heeft, of hebben zij allebei dienst?” Mama werd kwaad. „Elizabeth, je bent be- spotteljjk, Je let hoegenaamd niet op hetgeen er gezegd wordt en stelt de ónmogelijkste vragen.” Maar Lies antwoordde berouwvol: „Ik vraag u pardon, mama, ik meende heel goed begrepen te hebben.” Stilte, de twee samenzweersters keken elkan der aan. Nooit had ik mij zoo geamuseerd. Toen het concert ten einde was, kwamen verschillende hooggeplaatste officieren mama begroeten, ook twee vliegeniers, die mijn broer kenden. Mama was allerbeminnelijkst, en Lies, die de zooge naamde vriendin op haar plaats had gezet, was lief. De heeren zouden graag het gesprek hebben voortgezet, maar mama verzocht ons door te laten, bet werd laat. „Heeren," zei zij, „Zondagsavonds ontvang ik. er wordt gebabbeld, soms gedanst, maar bridge is verboden, want ik ontvang alleen verstandige menachen en charmante causeurs.” De kanalen De Stolpen-Schagen-Kolhorn zlja voltooid. De plannen ten behoeve van de verbe tering van het Kolhornerdlep werden uitgewerkt De aanbesteding van een gedeelte van het ka naal Omval-HuigendUk met keersluis en voet brug wordt binnenkort gehouden. De schutsluis te Noord-Scharwoude is opgeleverd. De schut sluis bezuiden Kolhorn is bijna voltooid. Het kanaalvak tusschen het Waartje en den Waar- landspolder is in volle uitvoering. Voorbereid werd de bouw van 5 bruggen over het kanaal Oudkarspel-Kolhorn. De voorbereiding van den aanleg van het ka naal Hoom-Medembllk werd gestaakt. Het Hil- versumsch kanaal is gereed en wordt in afwach ting van de overdracht aan ^e gemeente Hil versum door de Provincie beheerd. Verschillende weggedeelten zijn verbeterd of worden verbeterd en allerlei plannen voor den aanleg van wegen en bruggen, grondaankoopen enz. werden of worden voltooid. Sedert maar dan 30 Jaar wordt Siroop Femel door doktoren gawaardaard als een betrouw- baar ganaasmiddol tar bast r IJ dl n g van HARDNEKKIGE HOEST. BRONCHITIS on andara aandoeningen der ademhalingsorganen FAMEL KLSntS H.ACOH 1.1S MOOTS FLACON /1W ie Allgemelne Zeitung” schrijft, dat de Stap der Duitsche regeering een onzelf zuchtige bijdrage tot den Europeeschen vrede is. Opnieuw beeft de directe methode van staat tot staat sneller tot een oplossing geleld dan mogelijk zou zijn geweest bij Internationale be sprekingen in grooter kader -of zelfs in een conferentie. Het „Berliner Tageblatt” herinnert er aan, dat bet streven der Belgische regeering naar een politiek van een onafhankelijk land van den beginne af in Dultschland begrepen en ge waardeerd is. De Duitsche stap is gevolgd op de vredesdemonstratie op het Malfeld, welker beteekenls men heeft trachten te verkleinen. De ..Berliner Boersenzeitung” ziet in de over eenkomst In leder opzicht den uitingsvorm van de door Hitler gevoerde constructieve vredes politiek. Dultschland drijft in geen enkel geval politieken handel, doch het grijpt rustig van geval tot geval In. Terwijl zekere andere mogendheden gevaarlijke experimenten onder nemen, in de nabijheid inmengen en in de verte rondtasten, geeft Dultschland weer eens bet voorbeeld voor doelmatigen arbeid voor den vrede, vrij van sensatie. De ooggetuige verklaart, dat de T-16 slechts weinig beschadigd is. De T-13 echter is red deloos beschadigd. Van de T-16 is alleen het onderstel zwaar verbogen. De T-13 vormt een ravage. De lijken waren geheel verminkt. Zü zü»eerst geborgen in loodsen te Brondong. De plaats waar de ramp is geschied, ligt circa een kilometer van de kust verwijderd, tegenover de plaats waar het monument is opgericht ter gedachtenis aan de schipbreuk van de „Van- der Wück”. De resident van Bodjom Aneta, dat hjj zich om 10. de plaats van de ramp heeft begeven, vergezeld van den assistent-resident van Iwangan Toeban en verscheidene inheemsche bestuursambtena ren. Het toestel zoo verklaarde hü is recht benoorden Brondong. eenige kilometers uit de kust, neergestort. Visschers waren onmlddellljk met prauwen uitgevaren om hulp te verleenen De noodlanding welke de T 16 maakte, had een normaal verloop en slechts even schuurden de drijvers over een karang (koraalbank). Later arriveerden vrachtauto’s met hulpman- schappen uit Boerabaja. benevens reserve-drU- vers. Deze laatste behoefden echter niet te wor den gemonteerd. De duisternis was een belemmering om verder iets te doen, waarop de T-16 de marine te Boe rabaja Inlichtte. Van Boerabaja uit zijn toen de „Rigel” en de mijnenveger „Pollux” naar dr plaats van het ongeluk vertrokken. De „Pollux' heeft onmlddellljk pogingen in het werk ge steld om het wrak overeind te zetten. Maar daar opeens verscheen Struisje. Toen hij zag wat er aan de hand was, had hij het voortvluchtige beest al gauw te pakken, want tegen zijn lange beenen was niemand opge wassen. Nu lachte het brutaaltje niet meer, maar kermde afgrljselljk, net zoolang tot Btrulsje haar in het hok gezet had. Het duurde niet lang meer of alle kippen waren gevangen. Maar met Struisje moest WARMENHUIZEN. 14 Oct. Uien 5.40. ld. groote Drielingen 3.70, Slaboonen 8.2010.80, 20, kleine Peen 50 cent. Groene kool 1 60. kool 22.90. Blauwe Eigenh. 2.403.50, groote 3.10. 34 aanvoerders, handel vrij Profje hielp ook mee. Hl) liep met zUn korte dikke beentjes achter een groote zwarte kip aan, maar telkens als hj) haar wilde pakken, greep hü er juist naast. De profes sor hügde van inspanning en veegde al hol lende het voorhoofd met zijn zakdoek af. De kip keek smalend achterom en hupte behen dig verder. De bemanning van de T-16 zag de T-13 op honderd meter afstand op het water .dalen, kort daarna weer opstijgen en vervolgens neer ploffen. f De T-16 schoot toen lichtkogels af óm de kust te alarmeeren. De bemanning waadde door het water en vond een vlsschereprauw, waarmede zü zich naar het wrak begaf om hulp te bieden. Dit bleek echter niet mogeiljk te zijn. Ik heb vandaag in mijn Oostersche salonnetje vijf vriendinnen ontvangen; het zijn zij, die ik boven al de anderen steL Twee hebben een zeer mooi gezichtje, de anderen zullen door het leven gaan, zonder de aandacht te trekken. Drie- van haar hebben rijke ouders, die gepro beerd hebben hun dochters voor het gewone wereldsche leven op te voeden, door ze van alles iets te laten leeren, maar niets grondig. Maar vanaf hun prille jeugd hebben zjj zich van die opvoeding afgewend, de eene is muziek gaan studeeren, piano en compositie, de tweede is aan de kunstacademie en de derde, aange trokken door de Chemie, droomt over ontdek kingen en uitvindingen. t ZIJ zün uiterst praktisch en willen dus niet de vergaarde kennis enkel als aangenamen bal last door het leven slepen, maar stellen zich voor daarmede geld te verdienen. De revoluties heb ben ons geleerd, dat het kapitaal aan kunde en wetenschap het eenigste is, dat de bolsjewie ken je niet kunnen ontrooven. Ik bewonder ze. Als mijn broer niet zoo’n mislukkeling was ge weest, zou ik hun voorbeeld hebben nagevolgd, maar daarmee zou ik moeder verdriet hebben aangedaan, zü kon het niet verdragen, dat haar dochter meer hersens van betere kwaliteit bezat dan haar zoon. Ik stel mij dus tevreden met op mün eigen houtje te werken, ik leer alles, wat er te leeren is, zelfs die onbegrijpelijke Ein- heltsrelatlvlteltsleer en ik wacht zonder onge rustheid de gebeurtenissen af. Wat er ook ge schiedt, ik zal mü er wel weten door te slaan. De twee andere vriendinnen zün heel anders. drie maanden was het eerste deel der opleiding beëindigd en konden de breiers thuis hun werk zaamheden verrichten, waartoe hun een ma chine in bruikleen werd afgestaan. ZIJ worden thans nog regelmatig door de Instructeurs aan huis bezocht. De vorderingen der breiers zijn voorloopig zeer bevredigend. Tegelük met de opleldlifg der breiers werden te Enkhuizen ook meisjes opgeleid voor het confectionneeren en af werken der gebreide arti kelen. De opleiding dezer meisjes verelschte meer tijd en zorg dan die der breiers, doch de grootste moellükheden zün thans ook op dit punt overwonnen. De meisjes verrichten haar arbeid in" het genoemde gebouw, dat ook ge bruikt wordt voor het inleveren der gebreide stukken door de breiers en dat tevens' als ma- gazün dienst doet. pe Raad van Advies voor het breibedrljf. waatjn de vertegenwoordigers van de Midden- standsqrganlsatles en van twee vereenigingen van Grootwinkelbedrijven zitting hebben, kwam voor deb'duur van één seizoen te huren. Er kan 'flu zoowel doot de visschers als door den Dienst worden 'nagegaan of investeering van eenlg kapitaal iri, een drogerij verantwoord is Daar de proef nog slechts eenige weken aan den gang is. kan uit de tot dusver verkregen re sultaten nog geen conelusje worden getrokken. Tenslotte spreekt het vanzelf, dat de Bel gische regeering, door kennis te nemen van de verklaring der Duitsche regeering en door waardeerlng te gevoelen voor den geest, die haar heeft Ingegeven, geenszins haar verplichtingen als lid van den Vol kenbond uit het oog heeft verloren. Door te erkennen, dat de onschendbaarheid en onaantastbaarheid van België van gemeen- schappelük belang zjjn voor deze mogendheden, consacreert de verklaring de historische zen ding -van België in Europa en versterkt aldus zijn internationale positie. België verheugt zich over het door de nabuurmogendheden aan den dag gelegde begrip, en heeft Dultschland zün levendige voldoening doen weten. Het ziet in de Duitsche verklaring een belangrüke bijdrage tot de versteviging van den vrede en een hoogst gunstigen factor voor de goede betrekkingen tusschen beide landen. kunst, over literatuur, over de uitvinding van een product, dat een heelen ommekeer zou teweeg brengen bij de chemische ververüen. Toen kwam de thee met gebakjes en biscuits en wü hadden het nu over vroolüke dingen. De tweelingen met hun openhartigheid, die een hunner grootste charmes is, spraken over hun vooruitzichten in de liefde, die er niet goed voorstaan. Lachende, hoewel het onderwerp toch treurig was, hebben zü ,ons de jongelieden van den tegenwoordigen tïjci geschetst, dat is te zeggen, de jongelieden van na den oorlog. (De lezer gelieve zich te herinneren, dat deze roman in 1923 is geschreven). De jongelieden zün sol daat moeten worden, toen zü pas him studies hadden aangevangen, zü hebben de klassieke letteren, die het verstand ontwikkelen en het karakter doen rijpen, moeten vaarwel zeggen, wat zou men er ook mee doen, nu er toen alleen sprake was van vechten? Toen dt vrede getec- kend was, moesten zij een positie zoeken. Het geld was de god der wereld en zjj wilden er heel veel van bezitten. Twee middelen waren er om aan dat verlangen te voldoen: hard wer ken of een rüka erfdochter ontdekken. Dat laat ste middel wordt wel het meeste gebruikt. En zoo komt het, dat de tweelingen, die toch zoo mooi zün en zoo beminnelijk, nog nooit een huwelijksaanzoek hebben gekregen. Als zü op bal verschijnen, worden zij door al de jongelieden ten dans gevraagd, maar is de dans ten einde, dan maken de heeren een buiging en gaan de erfdochters opzoeken. Dus geen Prins Charmant, geen heer op geposeerden leeftijd in zicht Terwijl wü de tweelingen beklaagden en met De zeildoeken wanden "an de veronge lukte T-13 werden vruchteloos door de ter hulp geschoten bemanning van de T-16 met pennemessen bewerkt. Daarna werd overwogen, te trachten, den staart van het vliegtuig met een bijl af te kappen Dit Vr. 1: Kunt U mededeelen of de Wereld-Jam- boree-loterü al heeft plaats gehad en wanneer? Zoo ja, is er op no. 93136 ook een prijs geval len? cj 2: Heeft de trekking van de Loterij-vereenl- ging .Nederlandsen Fabrikaat” al plaats gehad? Zoo ja, is er op lot ho. 10416 ook een prüs ge vallen? 3. Is er op lot no. 19943, loterij B-K. Hei?tel- llngsoord-Veijeeniging Spoor- en Tramwegper soneel, trekking 1 Aug. 1936, een prüs gevallen? Antw.: Door de leiders van genoemde loterijen werd ons geen trekkingslüst toegezonden. zoodat wü uw vragen niet kunnen beantwoorden. Wendt u echter tot hét adminlstratle-adres, dat op de loten vermeld staat. Vr.: Mün man, in dienst van de N. S., is voor de tweede maal getrouwd. Indien hü nu sterft, heeft dan de tweede vrouw ook recht op pen sioen? Antw.: Indien het huwelijk gesloten is vóór zün pensionnecring, heeft de tweede vrouw recht op wedtrwenpensioen. Vr.: Weet U ook eeu probaat middel tegen roos tn mün: haar? Antw.: Vragen van geneeskundigen aard wor den in deze rubriek niet beantwoord. Wendt u daarvoor tot een geneesheer. Vr.: In een spleet in den muur zit een wes pennest. Weet U misschien een radicaal middel om ze te verwijderen? Antw.: Indien u het nest goed kunt afsluiten door middel van een stevige prop, goed gedrenkt in zwavelkoolstof, dan zult u er geen last meer van hebben. Anders dient u het nest te bewerken met zwavelkoolstof. Hoe, dat ligt aan de ligging van het nest. Kunt u er onder komen, dan kunt u de dampen in het nest Jagen; is bet op zü dan dient u een spuit te gebruiken enz. Vr.: Maakte mr. Pont, oud-burgemeester van Hillegom, als N. 8. B.-er, deel uit van de Eerste of Tweede Kamer? Antw.: De heer Mr. D. Pont is gekozen ver klaard tot lid der Eerste Kamer op de lü«t der N. S. B. Vr.: Woont er in Nederland een Italiaanache Consul? Zoo ja, wat is zijn adres? Antw.: Een Itallaansch Consulaat is te Am sterdam gevestigd, Hobbemastraat 6. Vr.: Ik heb een oud schilderij, vermoedelük iets voorstellende uit den zouaventüd. Heeft dit waarde? Tot wien moet Ik mü wenden om dit te bepalen? - Antw.: Wü kunnen niet beoordeelen of uw schilderij waarde heeft zonder het te hebben gezien. Wendt u eens tot een handelaar in schil derijen. Vr.: Hoe kan men Amerikaansch eikenblad prepareeren? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Mag iemand die vrijstelling van dienst heeft gekregen wegens kostwinnerschap en die nog jongere broers heeft„niet voor zjjn 25ste jaar trouwen? Antw.: Daaromtrent bestaan geen bepalingen. Vr.: Indien men een büverdlenste heeft van f 12.per week en 14 weken in het jaar 80% van de Ziektewet trekt, hoe wordt dan het in komen berekend? Antw.: De weken, dat men slechts 80% ont ving, worden ook tegen dit verminderde bedrag berekend. Vr.: Bestaat er in Haarlem een teekenacade- mie of teekenschool voor volwassenen? Antw.: Wendt U eens tot den directeui; der Vrije Haarlemsche Schildersschool, Kamper- singel 22, Haarlem. Vr.: 1. Kan ’t juist zün, dat iemand die f 4. per week verdient en ’s middags alleen brood eet in-haar betrekking (dus 1 x p. dag) een vastgesteld zuiver inkomen heeft van f 375. 2. ’n Zus van me is in betrekking, verdient f 6.per week plus den vollen kost, slaapt thuis. Vastgesteld zuiver inkomen f 475. 3. Is deze nu samenwonend met haar zusters thuis? (Ze slaapt er alleen maar). Of moet ze worden beschouwd als samenwonend met haar mevrouw? 4. Als -men met 4 belastingschuldigen sa men woont, moet men dan, om de belastbare Het weer was zeer slecht en moest blind worden gevlogen Zü zün tweelingen en gelijken sprekend op elkaar, tenminste wat het ulteriüke betreft. Maar verder gaat die gelijkenis niet. De een is uiterst praktisch, de andere romanesk, de een zou in de huishouding een soort sovjetrepullek willen stichten, de andere verschuilt zich in de rokken van haar moeder. Daar de ouders geen fortuin bezitten, kunnen zü niet op een bruids- schat rekenen en toch zü verlangen naar en hebben slechts een doel: trouwen. De eene wacht op een Prins charmant, zü zoekt hem overal, op het bal, op straat, in de tram, het op aan waar, maar hü moet Het ongeluk vond plaats om 22.15 uur Java-Wd. Het weer was zeer slecht en het zicht was dermate, dat er blind gevlogen moest worden. Daarom besloot men. een noodlanding te maken. Deze gelukte ech ter niet geheel en de T-16 kwam in de modder terecht. haar lachten, werd opeens de deur geopend en trad mama binnen, vergezeld van mün broer. Dadelijk sprongen wü op, gooiden de kussens op den divan en gingen als nette jonge dames op de stoelen zitten. Mama, die altijd bang Is de jeugd te storen, verontschuldigde haar komst zoo lief, dat wü haar vroegen om te blijven. „O,” antwoordde zü,” het is niet voor mü, dat ik een vriendelüke ontvangst vraag. Jean- Pierre, dien jelui, lieve meisjes, allen kennen, verveelde zich en wilde uitgaan. Ik heb hem verteld, dat zün zuster eenige allerliefste jonge dames bü zich op bezoek had en ik heb hem verzekerd, dat jullie hem wel zullen willen ver oorloven, eenige oogenbilkken hier door te bren gen.” Het knappe, verwaande gezicht van mün broer maakte mü woedend en zonder er aan te denken, dat ik misschien kwetsen kon, riep ik uit; „Verveelt hü zich? Heeft hü dan niets te doen?” Dadelük had ik berouw over mün woorden: het gezicht van mama werd zoo vreemd en haar oogen zoo treurig.... Jean-Pierre, door mün vriendinnen omringd, antwoordde mü niet en mama probeerde bet mü uit te leggen: „Lieve ling, begrijp het toch eens.... help mü; ren jongeman van twee en twintig jaar, die zich verveelt, dat is onrustbarend.I” F». Verschenen is het verslag van den Eoofao- misch-Technologischen Dienst voor Noofd- Holland van 1 October 1936 tot 1 October 1937. Het aantal malen dat den dienst door parti culieren en bestaande ondernemingen om ad vies gevraagd werd, nam aanzienlük toe. Enke le gevallen betroffen verzoeken, na te gaan, of bepaalde artikelen, die de fabriek zelf wilde gaan maken, reeds in Nederland gefabriceerd werden. Éénmaal' werd voor een fabriek een onder zoek ingesteld naar aanleiding van ten vraag om inlichtingen over het beschikbaar zün van werkkrachten in een bepaalds gemeente. Ook werd advies uitgebracht op verzoek van hen, die zich met kapitaal in een onderneming wilden interesseeren, over de te verwachten rendabiliteit van deze ondernemingen. Als niet belanghebbende Instantie is de Dienst voor een dergelük onderzoek het aangewezen lichaam. Voor de instandhouding of uitbreiding van bestaande bedrijven werden wederom nieuwe aanvragen om financieele hulp Ingediend. In één geval kon, mede door bemiddeling van den Dienst, het bedrijf, dat een aanvraag had inge diend, geholpen worden doordat het crisls- credlet. dat het bedrüf reeds verleend was, ver hoogd werd. Verschillende malen kwamen aanvragen bin nen, waaraan door de Maatschappü voor In dustriefinanciering of door de Provincie niet kan worden voldaan, omdat reeds andere be staande ondernemingen het betreffende product vervaardigen en de Overheidsgelden niet ge bruikt mogen worden om een bedrüf in den concurrentiestrijd tegen andere te bevoordeelen. In één dier gevallen kon een credietvrager in verbinding gebracht worden met particulieren, die bü den Dienst kenbaar 'hadden gemaakt ka pitaal beschikbaar te hebben. Het is echter zeer gewenscht, dat meer dergelüke personen, die naar beleggingsmogelükheden zoeken, zich tot den Dienst wenden met het verzoek hen in ver binding te brengen met kapitaalzoekenden. Ook hier ligt een arbeidsveld voor den Dienst, daar deze neutraal tegenover beide partüen staat, deze tot elkaar kan brengen en hen van advies kan dienen. In een ander geval kon een klein bedrüf in verbinding gebracht worden met ren grooter lichaam, waardoor de kans is geschapen, dat het kleine bedrüf niet alleen zich zal kunnen uit breiden op eigen terrein, maar ook dat artikelen van anderen aard, dan de tot nu vervaardigde, zullen gemaakt worden voor het hulpbledende bedrüf. - Het komt het college van Gedeputeerde Sta ten gewenscht voor ook dit jaar over middelen te kunnen beschikken voor het instandhouden en uitbrelden van bestaande, of het in het leven roepen van nieuwe ondernemingen op voorstel van den Economisch-Technologischen Dienst. De hiervoor benoodigde middelen zullen worden ontleend aan het bedrag van ƒ250.000, dat op de begrootlng voor tiet dienstjaar 1938 is uitgetrok ken voor bijzondere maatregelen ter bestrüdlng van de werkloosheid, zooals dit in het loopende Jaar is geschied uit den overeenkomstigen post van de begrootlng voor het Jaar 1937. IQ

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 20