den steun van Zee, duinen bloemen en M z Problemen Bestrijding der werkloosheid de bedrijven A Mill-Hill-Father« jubileeren in 1 SHIRTS NOORDWIJK LONKT DEN VREEMDELING INSTALLATIE VAN DE COMMISSIE Kerko, het overhemd met de 7 extra-voordeelen Hier is voordeel No. 4 DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 VIER RICHTLIJNEN La plage fleurie J r. C. A. M. Michels- Veraart naar DE LEIPZIGER MESSE Groote uitbreiding aangegeven GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Clearingkoersen Werkgelegenheid dient ten volle benut Minister C. Romme heeft eenige richtlijnen ter verbetering Jhr. G. A. A. Alting von Geusau Feest in het St. Joseph-Studiehuis te Tilburg MOGEN DROGISTEN GEEN ABDIJSIROOP VERKOOPEN? Uitbreidingsplan-Schiphol niet goedgekeurd - sa, sn, af w- I Veroordeelend vonnis van den Rotterdamschen kantonrechter Vele autoriteiten by de begrafenis aanwezig De jeugd plant 40.000 bloembol len op het Koningin Emma- duin, aan het Noord zeestrand i4 lande" aan de Amsterdam se Universiteit gepromoveerd Wéér een bloemencorso in Tricohne en alle andere kwaliteiten en prijzen. 6 (Van onzen specialen verslaggever). TILBURG. 13 October. (Van onzen eigen redacteur) een I Beneden het ethisch minimum bood schil i. T toene- r I» B worden, ook al omdat or aoo boel veel be langstelling uit allerlei kringen bestaat. an vier richtlijnen achtte de vorige minister van Sociale Zaken de rege ling van de steunverleening onder- Sommige van die voorstellen lagen op het terrein van de spreiding van arbeid. rf r! i ordineer en en op grond daarvan en van eigen inzicht mij zoo mogelijk voorstellen binnen het zoo even aangeduide terrein dienen te doen, welke tot daadwerkelijke vermindering van de werkloosheid in ons land in de eerstkomende tijden zullen strekken. In de voorafgaande bespreking op 2 Sep tember heb ik reeds gezegd, dat met inacht neming van de zooeven weer aangedulde per ken, met name dus blijvende op het gebied van dén arbeid in het Nederlandsch bedrijfsleven men zoo breed mogelijk kan adviseeren. Met betrekking tot een plan betreffende in voering van een wandelweek heeft, zooals ik op 2 September reeds aeide, de regeering blijk gegeven, in beginsel genegen te zijn om daad werkelijk mede te werken. Daarvan getuigen immers haar toezeggingen aan den bedrijfsraad voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedryf. Beschikkende op de beroepen tegen het be sluit van Ged. Staten van Noord-Holland tot gedeeltelijke goedkeuring van het uitbreidings plan der gemeente Haarlemmermeer (omgeving van de huidige êr van "het Ked drijfsleven door regelingen op het gebied van den arbeid. Die werkcommissle zal voorts de bedryfsgewyze onderzoekingen hebben te co- De dienst stelden vast, dat het gei arbeiders bjjvoè en, den geëlsch' xeerden zij den Zelfs indien niet meer arbeiders aan het Ne derlandsch productieproces deelnemen, vpor den is de Voor- i banen ver n, De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft Woensdagmorgen dk onlangs ingestelde commissie, welke be drijf sgewijs een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheden tot bestrijding van de werkloosheid in de bedrijven zelf, met de volgende rede geïnstalleerd: Elke maatregel, dien men doeltreffend oor deelt, kan te berde worden gebracht. en daar- ik gewijd ^de Noordwyk van de inter nationale belangstelling zal brengen. Heel het land zal bij zulk prjjzenswaardig initiatief wel varen! Den studenten wees father Ahaus er op. dat slechts van God alleen de kracht is gekomen" om tot stand te brengen, wat hier bestaat, dat slechts aan Hem dank moet worden gebracht op dit Jubileum. De burgemeester van Tilburg bood geluk- wenachen aan namens het gemeentebestuur. Mgr. Diepen herinnerde vervolgens aan ver schillende banden, die hem speciaal met dit missiehuis verbonden. Het is mij een aanvankelijke voldoening, dat u allen hebt willen gevolg geven aan mijn ult- noodiging om zitting te nemen in een werkcom- missie, welke bedrjjfsgewijs een onderzoek zal hebben voor te bereiden naar de mogelijkheden van bestri Het bisdom Den Bosch telt op dit oogen- blik 51 opleidingsinstituten voor priesters en onder deze zijn er slechts twee, die hun menschen niet naar de missie sturen. On der de 49 andere echter neemt het St. Jo seph Studiehuis, dat zelfs door familieban den met Mgr. Diepen verbonden is. ‘n bijzon dere plaats in het hart van den Blsschop in. Haar promotor, professor dr. J. D. van der Waals Jr, wenschte haar, na haar schitterende verdediging van haar proefschrift „3«rtne Phy sical Properties of compressed Carbondioxyde" en van hare stellingen, hartelijk geluk met het verkregen resultaat. Zij heeft dit resultaat be vochten op andere plichten de promotor zin speelde hierbij op het feit dat de nog Jonge doctor moeder van vier kinderen is en prof, v. d. Waals roemde zoowel de wetenschappe lijke conclusies waartoe hare onderzoekingen hebben geleid, als het perspectief dat haar arbeid voor de wetenschap biedt. Haar echt genoot, lector dr. A. M. J. F. Michels, direc teur van het Van der Waalsiaboratorium. haar vader, de heer Chris Veraart, secretaris der R. K Staatspartij in den Rljkskieskring Am sterdam, haar oom professor J. Veraart en tal van bekende persoonlijkheden, woonden de pro- motieplechtigheld bij. Een der eersten, na den rector-magniflcus en den promotor, die de nieuwe doctor gelukwenschte was een harer vier kinderen, die moeder bloemen aanbood. De receptie na de promotie was uiterst druk bezocht. Koersen voor stortingen op 14 October 1937 tegen verplichtingen luidende in: Retchsmar- ken 72.65, Urea 9.61. Peeeta s 12. Schiphol), is bij Kon. Besl. met vernietiging van het bestreden besluit van Oed. Staten aan dit uitbreidingsplan goedkeuring onthouden. Blijkens de overweging van dit Kon. Besl heeft het uitbreidingsplan by de Kroon bezwa ren ontmoet voor zoover daarbij gronden zijn bestemd voor landbouw en veeteelt zonder meer omdat deze bestemming zich met de strekking van de woningwet kwalijk verdraagt. Deze wet heeft slechts ten doel een stelselmatige bebou wing te bevorderen. eenige Jaren voor andere doeleinden bezigd. weer ten dienste van de Messe in reedheld wordt gebracht. Verder wordt „Deutsche Buchgewerbehaus" aanzienlijk hetgeen aan <Je overzichtelijke De organisator van het feest, de ziel van de geheele nieuwe actie, de heer J. P. C. Wely. gaf dan van het podium af een sein aan het onderwijzend personeel en toen begon een stormloop naar de verschillende toegewezen vakken. Ieder kind had een zakje met her- inneringsopschrlft en kreeg zijn aandeel in de planting. Het was een kostelijk gezicht, die kleinen daar zoo serieus aan het werk te zien. Mgr. eindigde zijn toespraak met een opwek king aan de studenten om vooral in hun studie tijd hun plichten goed te doen, ook al lijken ze niets uitstaande te hebben met hun latere werk. Hiermee was de plechtigheid ten einde. 's Middags was er nog een drukbezochte re ceptie. Om vier uur werd een plechtig Lof ge celebreerd. Daarna bood de vereeniging waarts” een Jublleum-concert aan. Buitengewoon groote belangstelling in de wetenschappelijke kringen bestond er voor de promotie aan de gemeentelijke Amster- damsche Universiteit gisteren van mevrouw Christina Augusta Maria MichelsVeraart tot doctor in de wis- en nauurkunde en wel, naar de rector-magrpftCTs prof. dr. A. H. M J. van Rooy mededeelde „cum laude”, met lof. xs. De gemeente- en rijkspolitie te Opende heb ben in samenwerking met de rijksambtenaren te Grootegast twee complete In volle werking «Ünde distllleertoestellen ontdekt bij M. P. te 'Opende. De, toestellen, welke onder den grond 111 een opgemetselden kelder waren verborgen, By een goede steunregeling zou nu, schrijft hfj, In de verschillende gezinnen, zoowel groote als kleine, een nagenoeg even groot bedrag per verbruikseenheld voor voeding ca beschikbaar moeten zijn. Aan dezen eisch wordt echter allerminst voldaan, hetgeen al aanstonds kan 'worden afgeleid uit de beide zooeven genoemde voorbeelden. Wordt nl aangenomen, dat het evenbedoelde gezin, be staande uit man, vrouw en 1 kind van twee Jaar, hetwelk derhalve 22 verbruikseeitheden telt, een huur van 5.25 verwoont, dan blyft voor dit gezin voor voeding ca. over 14.35 525 Is 9.10 of per verbruikseenheld 9.10 22 is 4.14. Wordt voorts aangeno men, dat het gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen van 18. 16, 13, 11 en o jaar, hetwelk derhalve 6.15 verbrulkseenheden telt, een huur van ƒ6.50 zou verwonen dan blyft voor dit gezin voor voeding ca. brulkseenheid 1325 6.15 Is 2.16. Uiteraard is in de schatting der huurbe dragen een speculatief element verscholen; het wil my echter voorkomen, dat voor de groote steden eerder zal kunnen worden be toogd, dat het kleine gezin wel een goedkoo- pcre woning zal kunnen vinden, dan het grootere. Het reeds enorm groote verschil in De duinen worden met bloembollen beplant. Honderdduizend tulpen en hyacinten zullen een sprookjesachtigen aanblik geven, daar op het Koningin Emmaduin, met de zee als achter grond. Een bloemenshow aan de zee, het moet voor Amerikanen byna ongeloofeiyk klinken! Het weer werkte mee, toen de plant-plechtlg- heid Woensdag zou beginnen. Er woei een stevige wind, die de feestelijke klanken van twee muziekcorpsen een heel eind het land injoeg. Even trachtte zelfs de zon door te breken. Zingend en dansend, allen met een oranje vlaggetje in de hand, begaven tweeduizend schoolkinderen zich van Noordwyk naar de zee en het spreekt vanzelf, dat ook vele ouders rondom in de duinen een plaatsje zochten. Op een der hoogste toppen van de duinen was een podium opgeslagen en daar overzagen verschillende autoriteiten het terrein. Wy zagen o.a. burgemeester en wethouders van Noord wyk, den heer v. d. Tets, voorzitter van de Kon. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, dr. A. J. Verhage, voorzitter der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur en andere vooraanstaande figuren in de bloemen- en plantenwereld. Allereerst sprak burgemeester v. d. Mortel. Nadat wy in'April de ontdekking hebben ge daan, dat de combinatie van zee en bloemen ons voordeel kan verschaffen, aldus spr., begin nen we vandaag aan de tweede phase van onze ontdekkingsreis. Denkt u eens in, dat Amerika deze combinatie zou bezittenwat zou er een reclame voor gemaakt worden, wy zullen echter de organisatie van een bloemenaatie flink ter hand nemen, op grond ook van het goede slagen van het eerste pogen. hebben bijgedragen, om de schrynende werk loosheid in ons land en in dezen tyd verder te doen verminderen en om het levensgeluk van velen te verhoogen”. Met genoegen heb ik uit de kringen van het bedryfsleven in die bespreking al aanwyzingen ontvangen, welke er toe kunnen leiden, dat in de bedryfsgewyze onderzoekingen voorstellen worden uitgewerkt, die doel zullen kunnen tref fen. Kent u de ..roode pannen"? Als u met den trein van Breda naar Tilburg rijdt, ziet u stellig, tegen dat u de stad nadert, aan uw linkerhand in de verte liggen vriendeiyk In al hun eenvoud tusschen het groen-Brabantsche land de roode pan nen! Het studiehuis van de Fathers van Mill-Hill met die roode ceintuur op hun toog. De Roode Pannen jubileeren. zy vieren hun zilveren bestaansfeeat. Zy dat is te zeggen de fathers en de jongens, de broeders en de zusters en met hen mee veler, in de stad Het staat dan ook vast, dat we in het voorjaar van 1938 weer een bloemencorso zullen organteeeren. Dit zal veel grootscher KERKO-shins en óók de super- kwaliteit Kerko-Trlcollno zijn er met losse en vaste boorden. Ook met „Trubenijs' -boorden, die nóóit mogen worden geste ven en steeds prachtig blijven! J verbruikseenheld beschikbare be- voeding wordt dan echter nog Dan was het oogenblik van de planting aangebroken. De ailtortlel'hui gaven het voorbeeld en knielden voorde putjes, waar in ze de bolleiyztdWstêiT'begraven. De bur gemeester en irmxrouw v. d. Mortel hadden zooveel plezier in het werkje, dat ze er nog wat kuiltjes b|j namen. En de kindertjes, de speelkameraadjes van het Belgische prinsje en prinsesje, wilden er wel tot den avond mee bezig blijven. Rcr der directe belastingen en accünzen te Zuldhorn vervoerd. Honderdzeventig liter vloei stof werd ter plaatse vernietigd. De muziekcorpsen speelden om beurten vrooiyke liedjes, de talryke dundoeken rondom hete terrein wapperden breed-uit in den Noor denwind en over het heele terrein overheersch- te het feesteiyke oranje van de by de kuiltjes geplaatste vlaggetjes. Een kinderfestyn bü^Glt- nemendheld In de raadzaal kwamen de autoritei] na nog even byeen en werd een dooi aan het welslagen van deze actie, In het voorjaar in het brandput^ afstand-be1 slist benedi ondersteund aanzienlijk worden verlicht. Stellig, meenen wij, kan ten deze op welwillende medewerking van Mi nister Romme worden gerekend. Nederlgndschen kring is iets bereikt, Indien het bedryfsleven zichzelf zoo ordent, dat net zoo veel mogeiyk Nederlanders en niet buitenlan ders zyn, die er In werken. En ook kan. het leed van werkloosheid worden getemperd, door betere verdeellng van den beschikbaren arbeid over mannen en vrouwen, over personen van verschillenden leeftyd. Zoo zal bedryfsgewyze kunnen worden onderzocht: ten eerste, of In eenlgen tak yan het bedrijfsleven mogelyk is een verhooging van de leeftydsgrens van het verbod van kinderarbeid (hetzy voor allen, het- zy voor meisjes), met daarby gepaard gaande voorziening In de vakopleiding, ten tweede, in welke bedryfstakken en hoe het technisch en economisch mogelyk is, het 2 op L-stelsel toe te passen. Verder is gewezen op regularisatie van den arbeid over seizoenen en conjunctuur- perioden. Meer doelmatige verdeellng van den beschik baren arbeid over menschen en machines zal in sommige bedryven kunnen worden nage streefd. Tot dusver heb ik niet gesproker? over de mogelijkheden van werkloosheidsbestrydlng in dier voege, dat werkgelegenheid ten volle wordt benut. Indien dat verkregen kan worden, b.v. dank zfj scholing of herscholing van arbeiders, dan zal ook daardoor op zeer doeltreffende wijze de werkloosheid bestreden kunnen wor den. Uw taak kan worden vergemakkeiykt, doordat reeds een aantal bedryfsraden is ingesteld. Voor zoover dat nog niet is geschied, twyfei Ik er niet aan of er zullen bedrytscommlssles kun nen worden gevormd. In die raden en com missies zullen, naar Ik aanneem, ambtelyke en niet-ambteiyke leden van uw commissie kun nen medewerken. Bovendien is het allerminst uitgesloten, dat uw commissie of de bedryfsraden en bedryfs- commlssies zich doen voorlichten door niet van uw commissie deel uitmakende ambtenaren of personen, betrokken by lichamen welke zich op verwant gebied bewegen. Myne heeren, naast die lichamen ligt er voor u een nieuwe taak. Ik hoop en vertrouw, dat Ik binnen niet te langen tijd de volledige vol- En voorts kunnen wellicht wegen worden ge vonden om, gepaard met vermindering van over- wêrkioosheid I werkuren, door betere organisatie, aan den ar- I d“omtag"*ii^V sm»k7n dat^ tandsche be- txdfl meer KrWMeTX“te döen deelnemen. Ingevolge de wet op de artsenybereidkunst, is het behalve aan artsen en apothekers ver boden, een aantal nader aangeduide chemi caliën te verkoopen beneden een hoeveelheid van tien gram. Op de lyst vermeldende welke geneesmiddelen hieronder vallen komt ook voor codeïne, dat in uiterst geringe hoeveel heid wordt verwerkt in Abdijsiroop. Een drogist te Rotterdam had een flesch Abdy-siroop als geneesmiddel verkocht en «ag zich deswege geverbaliseerd. Dinsdag diende de zaak voor den Rotter damschen kantonrechter, die den drogist ver oordeelde tot f 6 boete of twee dagen hechte nis, conform den eisch van het O. M. De veroordeelde gaat, van dit vonnis waar schijnlijk in hooger beroep. Naar uit Leipzig wordt medegedeeld, begindatum van de in 1938 te houden Jaars-Messe bepaald op 6 Maart. De technische en bouwvakgroepen blyven geopend tot en met 14 Maart, de algemeene afdeelingen tot inclu sief 11 Maart. Teneinde tegemoet te komen aan de mende vraag naar plaatsruimte, worden op het terrein van de Technische Messe twee nieuwe hallen gebouwd, waardoor het aantal van de aldaar ter beschikking zynde hallen zal stygen van 18 tot 20. Bovendien wordt het „Haus der Elektrotechnik” en eveneens hal no. 11 belang- ryk uitgebreid, terwyi hal no. 14, die gedurende was ge- 8e- het ver" groot, hetgeen aan de overzichtelyke rang- schikklng van deze groep voor de grafische vak ken en het boekbindersbedryf ten goede zal komen. Ook ontstaat hierdoor een betere, ge legenheid tot demonstratie van zware druk persen. De in gebruik te nemen nieuwe hallen hebben een tentoonstellingsoppervlakte van rond 18.000 M2, waardoor het aanbod op de Technische Messe met ongeveer U wordt ver meerderd. Alles byeen zullen op deze en de Bouwvak-Messe meer dan 5000 machine. in werking te zien zijn. ooals gezegd: deze kwestie dringt zieh op het oogenblik sterk naar den voorgrond. Er zijn namelijk gevallen aan te wijzen, waarin het bedrag van den steun beslist niet toereikt om den betrokkenen ’t tevens- mlnimum te garandeeren. Met name vindt men zulke gevallen onder de groote gezin nen. In het Tijdschrift van den Nederland- achen Werkloosheidsraad berekende Ir. van Mill in het begin van dit jaar, dat volgens de steunnormen in de groote steden gezin nen met meerdere en vooral oudere kinde ren veel minder in hun noodzakeljjke le vensbehoeften kunnen voorzien, dan klei ne huishoudens. Bij zijn berekening ging hij uit van wat hij noemde „verbruikseen- heden”. Als zoodanig beschouwde hij den normalen volwassen man. De volwasser, vrouw taxeerde hij op 0.9 verbruikseenheld een kind van een jaar op 0.2 enz Het altaar staat ryk in bloemen en groen, wanneer Z' H Exc Mgr. A. Diepen, verge zeld van de assisteerende priesters, onder wie deken Sanders van Tilburg en de fathers dr. Ahaus en Padberg, aan den ingang verschynt en naar het koor schrydt, waar hy een pon tificale Hoogmis opdraagt. In de groote zaal, die met breede dundoek. met vlaggen en wapens te fraaid. is het podium opgesteld, omringd door palmen en tapyten. Daar was de burgemeester van Tilburg, mr. Vonck de Both met Mgr. Pessers S. V D. van Timor en den Algemeen Overste van Mill-Hill. Father O’Callaghen. die speciaal uit Engeland kwam, om het feest mee te vieren. Nu hebben de groote steden nog betrek kelijk hooge normen. Op het land liggen deze op een aanzienlijk lager peil. Daar zit dus het groote gezin heelemaal in zak en aach. Dat komt juist omdat de regeering tot eiken prijs vast hield aan de vierde richt lijn van minister Slingenberg, ook al raak te daardoor de derde, die van het noodza kelijk minimum op den achtergrond. Op de dorpen ging dat zóó:- ambtenaren van den werklooshelds- op een gegeven oogenblik uniddeld loon van de land- irbeeld 18 gulden bedroeg i\en afstand bewarend, fl- i maxlmalen steun op bij voorbeeld 15 gulden. De boeren-werkgevers redeneerden dan: wanneer de Staat maar 15 gulden geeft, hoeven wij niet hooger te gaan en zij stelden hun loonen - op 15. Bij de eerstvolgende Inspectie constateer den de ambtenaren dat het loonpeil met 3 gulden was gedaald en verlaagden zij den steun tot zeg 12.50. Leve de afstand! De „dikke boeren", om de woorden van communisten te gebruiken, dachten weer, waarom zouden wij meer geven dan de Staat. En als dat spelletje een tijdlang voortging werden de toestanden onhoud baar. Op het oogenblik staan dientengevolge In sommige werkverschaffingen de loonen op 18 cents per uur. Dat beteekent, dat een vader van een groot gezin met een heele week hard, ingespannen werken, waarvoor hij dus behoorlijk moet worden gevoed, zegge en schrijve acht en een halven gulden verdient. Niemand met éénig hart voor het lot van den werklooze, voor de zorg van zijn huis vrouw en voor den lach van zijn kinderen en dat heeft de tegenwoordige minister van Sociale Zaken In zéér groote mate, zooals hij In zijn radlo-rede getuigde kan ontkennen, dat hier de grens van het noodzakelijk levensminimum vér wordt overschreden terwllle van den afstand tot het loon Tot zelfs «an de knoopies wordt bij ’n KERKO-shin extra zorg besteed! Ze zijn w/zyJ van Austra lisch Paarlemoer, de zuiverste die de wereld kent. Altijd glanzend, altijd mooi! KERKO het per drag voor grootev. Drie maanden duurt het seizoen in onze badplaatsen, maar Noord wijk maakt er vyf van, door in het voorjaar grootsche bloemenfeesten te organiseeren en den vreemdeling daardoor te betooveren. Honderd duizenden hyacinten en tulpen op de blanke toppen der vaderlandsche duinen, het moet een sprookje zyn! worpen. Ten eerste moet men rekening houden piet de financieele mogelijkheden van het land, met het in totaal voor de steunver- Jeenlng beschikbare bedrag. Dit bedrag dient vervolgens zoo recht vaardig mogelijk te worden verdeeld tus- schen de betrokken werkloozen. Ten derde kenne men ieder der gesteun- den een recht toe op het noodzakelijk le- vensminimum. En tenslotte beware men altijd een ze keren afstand tusschen het maximale steunbedrag en de loonen, die In het be drijfsleven worden betaald. Wanneer men leder van deze vier richt lijnen op zich zelf beschouwt moet men hun juistheid volkomen erkennen. Een steun-politiek, die geen rekening zou hou den met het evenwicht in de begrootlng zou tot toestanden voeren, die den werk-, loozen bezwaarlijk-ten goede kunnen ko men. Dat de overheid bij het toekennen Van den steun de verdeelende rechtvaar digheid in acht neme, dat zij dus de ge- steunden helpt naar de mate van hun noodtoestand, zal nauwelijks eenige tegen spraak ontmoeten. De verdeelende recht vaardigheid moet practisch iedere hande ling van de overheid tot richtlijn dienen Evenmin lijdt het eenlgen twijfel of de werkloozen het noodzakelijk levensmini mum moeten krijgen. Zoolang men deu steun niet opvat als een middel om den hongerdood van de werkloozen en hun ijte- zinnen te rekken, ontkomt men niet aan dezen eisch. En óók de stelling dat er een afstand hoort te bestaan tusschen loon en steun is op zichzelf volkomen juist. Laai, men dien afstand in beginsel los, dan komt men voor totaal onaanvaardbare conse quenties te staan. Een arbeider, wien men meer steun geeft, dan hij in het vrije be drijfsleven kan verdienen, kan men prac tisch niet meer verplichten te gaan werken en dat zou een Inbreuk beteekenen in het niet liberale, doch christelijke en door de socialisten niet aangevochten beginsel, dat leder, die de kracht en de gelegenheid ertoe bezit, door arbeid zijn brood verdient. Of men dient een stelsel van loontoeslagen in te voeren maar waar ligt dan het einde? Wanneer deze vier richtlijnen alle geheel konden worden toegepast kan men zieh voorstellen, dat de werkloozensteun geen moeiiykheden van algemeenen aard zou opleveren. Moeilijkheden echter verrijzen aanstonds wanneer er tusschen deze richtlijnen on derling iets hapert. Wanneer bijvoorbeeld om de kwestie te'noemen, die op het oogenblik het meest urgent op den voor grond treedt het bewaren van den af stand tusschen loon en steun ertoe leidt dat een deel der ondersteunden niet aan het noodzakelijk levensminimum toekomt, wat dan? Welke van beide richtlijnen komt dan de voorrang toe? Welke van belde moet wijken ten behoeve van de andere? Moet dan aan het levensminimum worden vastgehouden óf aan den afstand? De actie, die Noordwyk onderneemt Is on weerstaanbaar aantrekkelyk en moet tot succes leiden. Dit voorjaar hebben duizenden reeds het bloemencorso en de mozaïekwerken in het dorp bewonderd. Als de langste dagen weer voorby zyn, zal het bloemenfeest grootscher en indrukwekkender dan ooit zyn en jaar op Jaar zal de roem van het domein van burgemeester Van de Mortel ook In het buitenland toenemen. Voor de landarbeiders oet die afstand dan tóchljKvorden bewaard? Voor de landarbeiders? En voor de groote gezinnen? Wat de eersten, de landarbeiders, betreft kan men èe vraag stellen: kon de minister van Sociale Zaken niet aanhaken bij wat zijn ambtgenoot van Economische Zaken reeds voor de landarbeiders deed? Toen het bleek, dat de boeren-werkge- vers wél den prljs-steun van de regeering incasseerden, doch daarvan niets, of ten minste zoo weinig mogelyk wilden mee deden aan hun arbeiders, dat zij dus min of meer de rol wilden spelen van den die naar, die il zijn schuld kwijtgescholden kreeg, doch zijn mede-knecht in de ge vangenis liet werpen om een ongelukkigen grijpstuiver, dien hij had geleend, be paalde de Minister van Economische Za ken, dat er overleg omtrent de loonen plaats moest hebben met de land-arbeiders en dat. Indien dat overleg niet tot een gunstig resultaat leidde, de loonen door een arbiter zouden worden vastgesteld. Verschillende omstandigheden leidden ertoe, dat de werkelijke loonen vaak nog beneden de arbitrair vastgestelde lagen. Moet nu de minister van Sociale Zaken bij het vaststellen van de steun-normen aan die werkelijke loonen vasthouden of aan de arbitraire, die hooger liggen en die een zekere garantie van ethische recht vaardiging in zich bevatten? Daar lijkt Alles voor te zeggen. Daarmee zou het lot van één der twee groepen on der de werkloozen, die tengevolge van het ren. tegenover het loon, be- het ethische minimum wordt en billijkerwijze Vandaag zullen de schoolkinderen 40000 bloembollen planten. Dit aantal zal in de komende weken tot ruim honderdduizend wor den opgevoerd en als de resultaten goed zyn zal het cyfer tot het half millioen worden ver groot. Spr. bracht dank aan H. M. de Koningin, voor Haar toestemming de duinen te mogen noemen naar haar helaas te vroeg ontslapen Koninkiyke Moeder. De kinderen, die reeds eerder het toepasae- lyke vaderlandsche lied „Waar de blanke top der duinen" hadden gezongen, zongen nu twee strophen van het „Wilhelmus" en daarna „Aan mijn Noordwyk”, met woorden van J. E. Kok en muziek van Teod. Polman, waarvan d première ging. De algemeen voorzitter van de Ned. My vooi Tuinbouw en Plantkunde bracht hulde aan al len, die deze planting mogelyk maakten. Hy wees er op. dat dit bloemenfeest mogelyk werd door eendrachtig samenwerken van verschil lende organisaties en gaf den kinderen als gevqjg daarvan de les mee, dat alleen eendracht in hun verder leven groote daden zou kunnen brengen voor ons vaderland. De heer de Boer, oud-schoolhoofd. verklaarde Iets te moeten zeggen uit liefde voor Noordwyk en de bewoners, uit liefde voor de opgroeiende jeugd, maar vooral uit liefde voor de duinen, waaraan hy zyn hart verpand heeft. Als de Jeugd liefde voor de bloemen heeft, «al ze een blije toekomst brengen. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, sprak een krachtig propagandawoord voor het echt Hollandsche gebruik: in het voorjaar in eiken tuin en voor ieder raam de feestelyke, kleurige bloembollen! Woensdagmorgen te elf uur is op de R. K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te ’s-Gra- venhage het stoffelyk overschot van Jhr. G. A. A. Alting von Geusau. oud-Mlnister van Oorlog en oud-directeur van P.T.T., ter aarde besteld. Te half tien werd een plechtige H. Requiem- Mis opgedragen voor den overledene >in de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum aan de Stadhouderskade door pastoor J. M. v. d. Burg met assistentie van de parochiekapelaans Een groot aantal burgeriyke en militaire auto riteiten was op het kerkhof aanwezig, om den overledene de laatste eer te bewyzen Onder hen merkten wy op dr. H. Colyn, Mi nister-president en Minister van Algemeene Zaken, Z.Exc. J. C, v. Dyk, Minister van Oor log, en oud-Mlnister mr. drj L. N. Deckers. Voorts een deputatie van chefs, officieren en res.-officieren van den Gen. Staf en een de putatie van den directeur en leeraren van de Hoogere Krygsschool, verder den Belg, mili tairen attaché majoor Diepenryckx, alsmede verschillende oud-collega’s. De lykbaar werd o.a. gevolgd door jhr. J. T. Alting von Geusau. commandant van de eerste divisie, een broeder van den overledene. Nog waren aanwezig de president van de Al gemeene Rekenkamer, de heer R. Zuyderhoff, de secretaris dier kamer, de heer H. F. C. Berckenkamp, het oud-lid dier kamer, dr. W. C A. baren van Vredenburch. de algemeen se cretaris van het Staatabedryf der P. T. T„ mr. Van Royen, de hoofdlngenieur-directeur der P. T. T„ ir. Boetje, de heeren Duynstee. hoofd inspecteur van het Staatabedryf der P.T.T., A. van Veen, directeur van het postkantoor te Amsterdam, P. Bossen, directeur van het tele graafkantoor te Amsterdam en vele anderen. In den stoet bevonden zich met de familie de generaal G. D. J. Bauduin en de heeren W. D. Nolting, oud-dlrectei>r-generaal P. T. T. en A. G. Verbeek, voorzitter Kamer van Koophan del te 's-Gravenhage. Onder de kransen was er een van het Staata bedryf der P T T. De plechtigheden op het kerkhof werden ver richt door pastoor J. M. v. d. Burg. En eindeiyk de Bisschop zelf. Mgr Diepen, die, toen hy zich naar den voor hem be stemden eerezetei begaf, door een jongenskoor werd verwelkomd met een Ecce Sacerdos. De Overste van het huis. Father Vlasveld, verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzon der de vertegenwoordigers van het kerkeiyk en burgeriyk gezag en verzocht den Hoog eerwaarden pater O’Callaghen. eenige woor den tot de studenten te willen richten. Deze betreurde het. zich niet van de Ne- derlandsche taal te kunnen bedienen, of schoon hy toch zooveel met Nederlandsch® oedegenooten laad samengewerkt. Het ver heugde hem ten zeerste hier in Tilburg te zyn. Als Algemeen Overste heeft hy zooveel waar dering leeren koesteren voor het werk van de Nederlandsche fathers, dat hy zich niet gaarne by dit feest van de Nederlandsche Provincie on betuigd had gelaten. In het byzonder huldigde hy den stichter van dit huis, father dr. Ahaus. in wien hy «eer by zonder het Nederlandsche volk en de Neder landsche paters huldigde Niet het laatst om hèm nog eens te ontmoeten, is de Algemeen Overste naar Nederland gekomen by dit feest. Father O’Callaghen vermaande de studenten, steeds het voorbeeld voor oogen te houden van hun landgenooten in de Congregatie. Wanneer zy in hun voetstappen voortgaan, zal dit de ge heele Congregatie en aan het missiewerk in het algemeen ten «eerste ten goede komen. Deze rede van den Algemeen Overste werd met groote Instemming verschillende malen door applaus onderbroken. Father P. Oud, oud-directeur van het St. Jo sephs Studiehuis, haalde vervolgens een groot aantal herinneringen op uit de eerste dagen van het huls, uit de voorgeschiedenis van den bouw en uit het moeizame werk van den stichter. Father dr. Ahaus wees de hulde, aan zyn persoon gebracht, geheel af. Tal van menschen hebben aan het werk, dat hy verrichtte, levendig aandeel genomen. In het byzonder de vorige blsschop van Den Bosch. Mgr. W. v. d. Ven. dien father Ahaus als een heilig mensch heeft leeren waardeeren en waarvan hy hét betreurde, dat over dezen modernen heilige nog steeds geen biografie werd geschreven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5