Problemen den steun van TREKT MAANDAG 1 NOVEMBER PH os Toeslag verhoogd Goed afgeloopen 1 LOTISICO-AGENTSCHAPPEN VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 Ernstig motorongeluk Middenstandsbelangen Door baldadigheid veroorzaakt Inzittenden bijtijds uit wagen gesprongen De slachtoffers der leesportefeuilles na Tjalkschip overvaren TOON DUPUIS t MINISTER VAN BOEI JEN HEFFING OP MARGARINE DRIE OLIFANTEN OP STAP. HET AFBETALINGSSYSTEEM POGING TOT DOODSLAG Machinisten-examen Bespreking over steun- verleening Steun en loon voor het groote gezin- Een vermaard beeldhouwer heengegaan Loonsverhooging in de kleeding- industrie Vrouw tot twee maanden veroordeeld Van zyn wagen geslagen, toen aanrijding het paard op hol ging TWEE KLEINE KINDEREN AANGEREDEN KOOPT TIJDIG UW KANS BIJ DE BEKENDE GESTOLEN GELD SCHONK GEEN PLEIZIER Oude voerman doodelijk gewond ÏG De opvarenden vielen te water, doch werden gered Na een wilde jacht gegrepen rrcv* e»/ heeft Spoediger hulp hieronder n 1 ftzlj WIELLANTAARN AT de Beiden werden vrij ernstig gewond loon bereikt het over ii Gemakkelijk in werking te stellen met voetschakelaar. Met bloemen welkom geheeten by het hervatten van zyn ambtsbezigheden Men stelle zich de situatie in een groot gezin voor op het Brabantsche land bij voorbeeld. Vader kan in het vrije bedrijf 13 gulden verdienen en krijgt bij voorbeeld 12 gulden steun. De oudsten van zijn acht kinderen verdienen. Met z’n tweeën bren gen zij bijvoorbeeld 12 gulden in. Tweeder den van dit bedrag wordt op'den steun af gehouden. De bepaling dat de eerste 2 gulden van de minderjarige en de eerste 4 gulden van de meerderjarige kinderen vrij stelling genieten, doet daar niets aan af, omdat de totaal-inkomsten van het gezin een bedrag van 1% maal den steun niet te boven mogen gaan. De man krijgt dus nog 4 gulden steun. Dat hangt van één ding af: blijft er vol doende prikkel tot arbeid bestaan, wan neer men dit toestaat? Maakt men dan de vaders van groote gezinnen niet afkeerig van arbeid onder normale loon-voorwaar- den? In vele, misschien zelfs in verreweg de meeste gevallen: neenl een kan mond» tange levensduur wegens robuste uitvoering en magneet van bijzonder soort edelstaal. rijk interieur en werkplaats had. Ook met de fiets aan de hand ruim voldoende zicht De nieuwe Philips' rijwiellantaarn heeft 'n ongekend lichtvermogen. wegens poging tot moord vier jaar gevangenis straf geëischt en ter' beschikking stelling van de regeeiing. De rechtbank heeft Van O. van de ten laste legging van paging tot moord vrijgesproken, doch hem wegens poging tot doodslag veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en met het bevel, dat de straf zal worden doorgebracht In een bijzondere strafgevangenis. Bovendien heeft de rechtbank hem voorwaardelijk ter beschikking van de re giering gesteld, met een proeftijd van drie Met inge- uur J. Vrijmoet te Rotterdam, O, L. van Haatten te Culemborg, L. van Vuure te Zaandam en X Aasink te Zeist. lyga 7405 L 6 V. 0.5A**.3W. f. 6.95 op ver- 88, da :tie. >EN !EN 1.25 Na I Januari I» 'n ilulrlxh achterlicht oer» plicht. Zorgt na voor 'n Philip»' achterlicht. Prij» tlechl» 63 tont, met lampje. Moge minister Rotnme den afstand tus- STsw/v Kia/oefroesi.AO Koae aar ovoob Geurt motorfietsongeluk controleur van de malaria- heer Jansen uit Alkmaar. Minister Colyn bepleit sterke organisatie en goede samenwerking een te was gereden, door een goederentrein, welke van Zutfen op weg was naar Deventer, gegre pen en vrijwel geheel vernield. Zonder een krachtige middenstandsorga nisatie staat de overheid machteloos, daarom wordt door haar het belang van een goede organisatie ook terdege Ingezien en gewaar deerd. Het is dan ook van het grootste belang, dat zij, die nog bulten de organisatie staan, zich zoo snel mogelijk aansluiten, terwijl een goede en hechte samenwerking met andere organisaties eveneens van groote beteekenis is. Kan in die overgangsperiode niet voor het groote gezin de mogelijkheid worden geopend met zijn steun-norm tot honderd procent van het loon te komen en zelfs hooger? Wyziging steunregeling voor IJselmeervisschers gaat 17 October in Het Amsterdamsche gerechtshof bevestigde 1 vonnis van den politierechter, waarbij een vrouw wegens het voortgezet misdrijf van oplichting was veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. De vrouw, moeder van vijf kinderen, heeft kans gezien een afbetallngsmagazijn voor 3000 te benadeelen. Zjj had den directeur verteld, dat zjj veel connecties had, die kachels, stof zuigers e. a. goederen op afbetaling wilden koo- pen. De vrouw nam de blanco-contracten mee, vulde deze In en zette er valsche handteekenln- gen onder. Zoo wist zij 83 kachels en stofzuigers machtig te worden, die ze direct op de markt verkocht. Zelf voldeed ze zooveel mogelijk de wekeljjksche afbetalingen, doch tenslotte liep ze vast. De vrouw legde onmiddellijk een volledige hskentRili af. Te Nieuwe Niedorp is Donderdagmiddag een ernstig motorfietsongeluk gebeurd, waarvan de bestrijding, de het slachtoffer Is geworden. De minister van Biflnenlandsche Zaken, de heer H. van Boejjen. heeft Donderdag te tien uur zijn ambtsbezigheden aan het departement van Binnenlandsche Zaken hervat. Op zijn schrijfbureau prijkte een bloemstuk van den se- cretaris-generaal en de chefs der afdeelingen van zijn departement met een gecalllgrafeenle oorkonde, door hen onderteekend. luidende: „Excellentie, deze welkomstgroet bedoelt te zijn een uiting van blijdschap en dankbaarheid met uw terugkeer In het Torentje.” Ook was er een vaas met rozen van den ka merbewaarder. Verschillende telegrafische en schriftelijke ge- lukwenschen met het herstel van den Minister waren binnengekomen; Dan zal ook de medewerking van de overheid gemakkeljjker worden, want wanneer zjj staat tegenover middenstandsorganisaties, die het onderling niet eens zijn. zal zjj spoedig geneigd zijn te zeggen: Zoolang jullie het met elkaar niet eens zjjn, is ook voor ons de tijd om hulp te bieden nog niet aangebroken. (Applaus) De voorzitter, de heer W. G. Scheeres, dankte dr. Coljjn voor het gesprokene. Hjj zelde de over tuiging te hebben, dat de mlddenstandsboriben alles zullen doen om te geraken tot sterke orga nisaties en goede samenwerking. Katholieke handelaren dringen op verlaging aan Inzonderheid brandstoffentoeslag, spaarregeling en extra bijslag aan de orde De heer Jansen reed tegen een Ijzeren draad, welken een jongen, die wel meer dolle streken uithaalt, over den weg had gespannen. De draad verwarde zich om het motorrijwiel, waardoor de berijder tegen den grond viel en ernstig werd gewond. Hij werd binnengebracht bij een wijkverpleegster, waarop twee dokters de eerste hulp hebben verleend. Hjj is In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar opgenomen, waar Don derdagavond voor zijn leven werd gevreesd. toont duidelijk hoe het loon een streep door de lijn van het ethisch gewenschte steun bedrag van de groote gezinnen haalt. Nog zwaarder wordt de druk op de groote gezinnen, wanneer het loon daalt. De steun basis, het bedrag, dat man en vrouw alléén krijgen, daalt dan in den regel niet evenredig met het loon, doch in veel mindere mate. Met het gevolg, dat de gevolgen van de loondaling het hardst neer komen op de groote gezinnen, die vlak te gen het maximum van 70 pCt. van het loon of een hooger percentage in sommige geval len aanzitten. Wanneer bijvoorbeeld het loon van een metaal-bewerker in een be paalde gemeente van 26 op 23 gulden daalt krijgt een dubbel-uitgetrokken werklooze vakgenoot, die met zijn vrouw alleen leeft 20 cent minder steun, de man met tien, .kinderen echter gaat bijna een gulden ach teruit. Bij de énkel-uitgetrokkenen is het verschil nog grooter. Een gezin van man en vrouw gaat 5 cent achteruit; een gezin met tien kinderen met-/ 1.10. Hoe men deze wantoestand beëelndigd worden? zoo ingrijpend oaóore oa.t. Moet nu in dien tusschentljd het groote 'gezin maar voorttobben? De directeur van den rljksdienst ter ultvoe- ilng van de Zuiderzeesteunwet deelt, in aan sluiting op de bekendmaking van 6 Juli JJ. voor alle IJselmeervisschers en onder verwijzing naar de mededeeling van 16 Maart JJ. van den mi nister van Waterstaat, dat ten aanzien van den toeslag voor IJselmeervisschers naar omstan digheden zou worden gehandeld, mede, dat met ingang van 17 October as. de toeslag voor ge heel volwaardige IJselmeervisschers, die dit be drijf uitsluitend uitoefenen (a), zoowel als voor alle IJselmeervisschers, die tevens de binnen- visscherij uitoefenen, verhoogd wordt van 30 pet. resp. 25 pet. tot 50 pct. van den grondslag en voor de niet geheel volwaardige IJselmeer visschers, die dit bedrijf vrijwel uitsluitend uit oefenen, inclusief hoekwantvlsschers. niet geheel volwaardig (b), verhoogd wordt van 50 pet. tot 75 pet. van den grondslag. De maximum bijzondere toeslag voor IJsel- meer-Waddenzeevisschers, niet te Wierlngen woonachtig, wordt met ingang van 17 October as. verhoogd van 30 pet. tot 50 pct. van den grondslag. Donderdagmiddag omstreeks zes uur is het circus Sarrasanl uit Leeuwarden te Groningen gearriveerd. Bjj het uitladen der wilde dieren op het stationsemplacement kwam de .Jeider"- olifant te struikelen. Als gevolg van de cónstcr- natle gingen de strulkelaar en nog twee olifan ten er van door. De hevig geschrokken bewa kers maakten dadelijk alarm. De politie werd van de vlucht op de hoogte gebracht, die haar maatregelen nam en de straten afzette, man en macht werd een achtervolging steld. Na een wilde Jacht van een half slaagden de bewakers er in de vluchtelingen tot staan te brengen. Ten einde er van verzekerd te zijn, dat het uitstapje zich niet sou herha len, werden de pooten der dieren geboeid. Toen het trio wat rustiger was geworden, werden de boelen weer opgeruimd en wandelden de bees ten rustig naar het circus terug. Gelukkig heeft het slippertje geen persoon lijke ongelukken ten gevolge gehad. 's-ORAVENHAGE Geslaagd voor diplom* A de heeren P. Vis van Heemst te "~'rinnsr~. De Ned. R. K. Bond van boter- en margarine- handelaren heeft zich gewend tot den minis ter van Economische Zaken teneinde aandacht te vragen voor een moeilijkheid, die het be drijf ondervindt en die zich sedert de recente zuivelmaatregelen in sterkere mate heeft doen gevoelen. Meer en meer dringt zich de wenschelljkheld op, dat de heffing op margarine zeer binnen kort een beduidende verlaging zou mogen on dergaan. De bond meent, dat hiertoe te eerder aan leiding zou kunnen bestaan, aangezien de af zet van roomboter naar het buitenland thans beter is dan voorheen. Bovendien Is de melksteun reeds aanmerke lijk verlaagd, zoodat minder geld voor melk steun beschikbaar behoeft te kpmen. Door een verlaging van heffing en daarmee gepaard gaande prijsverlaging van margarine zou worden bereikt, dat de minder bedeelde consument weer meer vet voeding tot zich zou kunnen nemen, hetgeen naar de meening van den bond als een volksbelang van beteekenis mag worden aangemerkt. Om al deze redenen heeft de bond zich tot den minister gewend met het verzoek het daar heen te willen leiden, dat de heffing op mar garine, zoo mogeljjk op korten termijn, op een aanmerkelijk lager niveau wordt gebracht. In verband met de zaak van den leesporte- feuillehouder in Amsterdam-Oost, welke door de politie van het bureau Llnnaeusstraat in be handeling is genomen, vernemen wij, dat nog steeds nieuwe slachtoffers zich blijven aan melden. In de stad Amsterdam zijn het er 250. in Haarlem 200, terwijl ook Zaandam zijn aan deel geleverd heeft met 60. Uit het Gooi zijn tot vandaag 22 slachtoffers binnengekomen waarna ook uit Diemen en Amstelveen gedupeerden zich aanmeldden. i de an- In den Auto rydt door spoorboomen en wordt door trein gegrepen Surveilleerende agenten te Den Haag vonden in den nacht van Woensdag op Donderdag in de donkere, verlaten straten een 12-jarigen jongen. Natuurlijk hielden de agenten het vent je aan. om hem te vragen, wat hjj zoo in net holst van den stormachtigen nacht op straat moest doen. Hjj deed erg vreemd en de agen ten namen den jongen mee naar het bureau, waar hij zijn begeleiders een omstandig en aanvankelijk zeer verward verhaal deed, waar bij de tranen hem over de wangen biggelden. Het ventje, dat in Leiden woont, was Woens dagmiddag uit het huls van zijn vader en moe der weggeloopen, nadat hij kort te voren een inwoonster van Rjjnsburg van een portemon- naie, inhoudende f 16.had bestolen. Naar huls durfde hjj niet terug en dus besloot hij, de wijde wereld in te trekken. Maar ook dat durfde hjj niet goed. Vijfmaal kocht hjj een trein kaartje LeidenDen Haag. Viermaal had hij het biljet weggegooid, omdat hjj er tegen op zag op zjjn eentje in den trein te stappen. Ein delijk trok hl) de stoute schoenen aAn en reis de op het vijfde kaartje naar Den Haag. 's Middags en 's avonds dwaalde de jongen door de Haagsche straten. Met een bioscoopje. lekkere broodjes, sigaretten en champagne- pils wilde het gestolen geld ten deele op. Hui lende van angst en van berouw dwaalde hjj ’s avonds laat en ’s nachts door de Haagsche stra ten, totdat hij de agenten tegenkwam en het bureau de geheele geschiedenis kon tellen. Zes gulden had hjj nog overgehouden, tien gulden waren in den loop van den dag op- Loonpolitiek -w-4r y anneer m^h het probleem zóó stelt: Uy er bestaat een conflict tusschen de rechtvaardigheid van de steun- nonnen en den eisch, dat deze op een be paalden afstand van het loon blijven, geeft men te kennen, dat de oplossing van dit conflict uit tweeërlei richting kan komen. Men kan het vraagstuk aanvatten aan den kant van het loon of aan de zijde van den steun. Van deze twee methoden verdient eerste uiteraard verreweg de voorkeur. De reden, waarom het loon de lijn van den ethisch gewenschten steun doorsnijdt, ligt in het feit, dat het loon zelf niet naar de ethisch meest wenschelijke richtlijnen wordt bepaald. Het toonstelsel van het vrije bedrijfsleven baseert zich vrijwel uitsluitend op de praestatie van den arbeider. Onver schillig of hij alleen staat dan wel een ge zin van tien kinderen moet onderhouden, hij 'krijgt één zelfde loon. Daaronder lijden zoowel de werklooze als de arbeidende vaders van groote gezin nen. Zoodra dat verandert, zoodra in de bepaling van het loon rekening wordt ge houden met het kindertal, waarvoor de loontrekkende het brood moet verdienen, zoodra het kindertoeslag-stelsel de normale vorm van loonbepaling wordt, waarmee dus ook de steun rekening kan houden, raakt het groote gezin, zoowel van den tewerk gestelde als van den werklooze, uit den brand. Men vergelijke slechts de hieronder afge drukte graphiek met de eerste. Het verschil ligt voor de hand. Het loon snijdt den De beide inzittenden van den wagen, de be stuurder 8. en zijn passagier R.. beiden uit Deventer, hadden de tegenwoordigheid vare geest nog op het laatste moment uit het voer tuig te springen, waaraan zjj hun leven tel danken hebben. De overwegwachter N., die nog getracht heeft den machinist te waarschuwen, en daarbij door den auto, welke een eind door den trein werd meegesleurd, werd geraakt, kreeg lichte ver wondingen aan beenen en pols. De machinist schijnt het ongeluk niet te hebben opgemerkt, aangezien hjj is doorgereden. Het gebeurde is toe te schrijven aan het feit, dat de heer 8. door een tegenligger werd ver blind. waarop hjj met zjjn wagen tegen de ge sloten spoorboomen botste en op de spoorlijn terecht kwam. De directeur is er zelf verbaasd Nader blijkt, dat de trein na het ongeluk te Eefde wel tot stilstand is gebracht en na een oponthoud van ongeveer tien minuten is ver trokken. De auto is naast de spoorlijn gewor pen. y oodig moet voor het groote gezlrj |\l verbetering komen in de steunrege- X ling. Op den werklooze met veel kin deren immers wreekt zich het sterkst de onderlinge wrijving tusschen twee uiteen- ioopende beginselen, die aan de steunpoll- Uek ten grondslag liggen eenerzijds 'het beginsel, dat lederen gesteunde recht wordt toegekend op het noodzakelljk levensmini- mum en anderzijds het principe, dat er altijd een zekere afstand dient te blijven tusschen het maximale steunbedrag en het joon, dat de betrokkene in het bedrijfsleven zou kunnen verdienen. Zoodra zij op het groote gezin worden toe gepast komen deze beide richtlijnen met elkander in conflict. Het principe van het ethische minimum vergt, dat men, uit gaande van een basis-steunbedrag voor man en vrouw, een zekeren toeslag verleent voor leder kind. Maar daar komt het tweede principe tusschenbei. Het looi}, dat de werk man in het.vrije bedrijfsleven zou kunnen verdienen, wordt niet hooger naarmate hij meer kinderen heeft, in den regel ten minste niet en naar den regel richten zich de steun-normen. Naarmate een ge steunde dus méér kinderen heeft, komt hij dichter bij de loongrens, waar hij niet bo venuit mag, des te’ meer drukt hem de vierde richtlijn van minister SlingejJberg Steun b 1 ij f t onder het loon I De graphische voorstelling Op Donderdag 7 October JJ. heeft te Amster dam een bespreking plaats gehad tusschen het bestuur van de Vereeniglng van werkgevers in het heerenkleedlngbedrljf (maat- annex con fectiezaken) en de hoofdbesturen van de sa menwerkende Bonden in de kleedlnglndustrie. Deze bespreking had plaats met betrekking tot een verhooglng der bij de collectieve ar beidsovereenkomst van 1936 overeengekomen loo- nen op grond der clausule, waarop de overeen komst werd verlengd. Overeenstemming werd volgende: De loonen van de C. A. O. 1936 worden, in verband met de stijging van het indexcijfer voor het levensonderhoud sedert October 1936 met 43 pct. met een gelijk percentage verhoogd. Deze loonsverhooging zal gelden voor t werk, dat vanaf Maandag 18 October zal wor den uitgegeven. steun niet meer den pas af, wanneer het kindertal grooter wordt. De twee beginse len, die in conflict met elkander lagen, verdragen elkander weer: iedere gesteunde, ook al heeft hjj tien kinderen, kan het noodzakelijk levensmlnlmum krijgen voor zijn heele gezin en de veilige afstand tot het loon, de prikkel dus‘om weer aan het werk te gaan blijft gehandhaafd! Duidelijk heeft Minister Romme in de Troonrede laten doorklinken, dat hij dezen weg wenscht in te slaan. Geheel overeen komstig het Program van Actie, waarmee de Katholieke Staatspartij den jongsten verkiezingsstrijd inging en dat van den Staat de werkdadige zorg voor het groote gezin in de sociale politiek eischte „in het bijzonder met het oog op de inkomens vorming (kindertoeslagen)”, kondigt de Troonrede een wettige regeling van het kindertoeslagstelsel aan. Minister Romme benadert het vraagstuk van den steun aan de groote gezinnen dus van de loon-zijde. Hij stelt zich een loon politiek voor, die de moeilijkheden in de steun-politiek automatisch oplost. schen Troonrede en Staatsblad voor de groote gezinnen overbruggen door voor hén niet angstvallig vast te houden aan den heiligen afstand tusschen loon en steun. Dat vast houden heeft voor het grootste deel van deze gezinnen geen zin. De minister-president, dr. H. Coljjn. Donderdag te Utrecht een gedeelte van de jaar vergadering van den Christelljken Midden standsbond bjjgewoond. De minister heeft in een toespraak, namens de regeering. waardeering geuit voor de po gingen van den middenstand om te geraken tot een doeltreffende organisatie. Alleen langs dien weg zal het mogelijk blijken de moeilijk heden te overwinnen. Hoe het een ondeugend jongetje verging Uit 's-Gravenhage vernemen wij, dat de te kende beeldhouwer Toon Dupuis plotseling is overleden, in den leeftijd van 60 jaar. Een vermaard landgenoot, min of meer „de offlcieele beeldhouwer” te noemen, ontvalt ons door dit overlijden. HU had tallooze goede vrienden en zal door hen zeer betreurd wor den. Van geboorte was Dupuis, In den staatkun digen zin, geen Nederlander. Hjj is op 18 Fe bruari 1877 geboren te Antwerpen en liet zich In 1908 In ons l^nd naturaliseeren. Naar den geest was hij natuurlijk wél Nederlander, zoo goed als Vondel, die ook uit Antwerpen kwam. Toon Dupuis woonde sinds zeer vele jaren aan de Johan Maetsuyckerstraat no. 19 in de residentie, waar hjj ’n zeer smaakvol en kunst levens zjjn veelomvattende Zijn zoon en zijn dochter woonden elders. Het was de huishoudster, die, Donderdagochtend te zijnen huize komende, den meester rustig ontslapen vond. Woensdag avond nog. toen zij zich naar haar huls begaf, was er niets dat er op wees, dat de heer Du puis zjjn dood nabjj was. De rechtbank te ’s-Hertogenbosch beeft von nis gewezen in de zaak tegen den achttien- Jarigen landbouwersknecht A. H. van G., wo nende te Heeae, die 22 April aldaar het zeven jarige jongetje L. A. Dortmans ernstig heeft mishandeld. Hjj heeft het kind daarna In een sloot geworpen, met de bedoeling het te ver drinken. Door een voorbijganger kon het ventje nog tijdig worden gered. geert De Officier van Justitie had tegen Van O.[jaar. -r-x ij al haar voortreffelijkheid heeft de- Hs ze opzet van den minister één ernstig nadeel: het duurt lang eer deze loon politiek den grooten gezinnen van de werk- loozen ten goede komt. Van de Troonred» naar het Staatsblad is een lange weg. Hulde komt den minister ongetwijfeld toe, voor het feit, dat hij na enkele maan den zijn hooge ambt te hebben bekleed principieel voorstel aankondigen bij van Hare Majesteit de Ko ningin doch men hoeft over geen profetische ga ven te beschikken om te kunnen voorspellen, dat er nog vele maanden, dat er misschien wel een vol jaar overheen zal gaan eer deze prlnclpieele overwinning ten volle haar effect sorteert, tot reëele overwinning is uitgebouwd. Donderdagmiddag omstreeks vier uur Is het tjalkschip „Gerdlna” nabij de Lekbrug te Vrees wijk overvaren door het motortankschlp .Shell 4”. Het ongeluk geschiedde doordat de kapitein van de „Shell 4” bjj het verlaten van de slui zen, de tjalk niet bemerkt had. De 48-jarige tjalkschlpper L. J. van Remmer- de uit Tiel, viel met zjjn vrouw en twee kin deren over boord. De schipper wist zich aan het anker vast te grijpen en zich op deze wijze drij vende te houden. De kinderen pakten hun vader vast, doch de vrouw kwam onder het tankschip terecht. Bjj het weer bovenkomen werd zU door de bemanning van het tankschip aan boord genomen, evenals de drie andere drenkelingen. De man werkte volgens het gewone lees- portefeuUle-systeem. Maar de bedragen, die hij 'daarbij rekende, waren tamelijk laag, zoodat hij zelf tegenover de politielijn ver wondering uitspreekt, dat zooveel tntellec- tueelen zich zoo gemakkelijk hebben laten beetnemen. Zjjn administratie was aeer goed in orde en is, zooals bekend, geheel door de politie in beslag genomen. De zaak is nog verder in onderzoek. Nu van tweeën één: wanneer de Staat hem recht geeft op méér steun, wanneer hij hem bijvoorbeeld maar één derde aftrekt van wat de kinderen verdienen, zoodat hij In het bovengenoemde geval nog 8 gul den krijgt houdt hij den prikkel tot werken voor het volle loon geheel en al. Die prikkel wordt zelfs sterker. Geeft de Staat hem dat recht niet, dan wordt die man loon-drukker. Dan is hjj bereid om vér beneden Ijet norm: te werken, voor 7 of 8 gulden bijvoorbeeld dan bederft hij dus het loon v deren, dan gooit hij een ander steun, die niet upor lager dan normaal kan werken, omdat hij £een kinderen heeft die bij verdienen! En in die omstandigheden, waarin de kinderen iets bij verdienen, verkeeren ver reweg de meeste groote gezinnen In omstandigheden dus, waarin het niet alleen gerechtvaardigd, maar zelfs sociaal in hooge mate gewenscht is, dat hun de gelegenheid wordt gegeven om met de to taal-inkomsten van hun gezin, uit steun én loon verkregen, boven de norm van 1% maal het steunbedrag uit te komen. Donderdagavond om half acht is personenauto, welke op den rijksweg Eefde door de gesloten spoorboomen Op het departement van Sociale Zaken heeft Donderdag op verzoek der gemeentebesturen der zeven grootste gemeenten een bespreking plaats gehad tusschen den minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. Romme en de wethouders van Sociale Zaken dier gemeenten, bjj welke conferentie tegenwoordig waren mr. D. G. Draayer, directeur-generaal van de Werkver schaffing en Steunverleenlng, G. W. F. van Hoeven en Mieyer de Vries, referendarissen der afdeeling Werkverschaffing en Steunverleenlng. De onderwerpen, welke op deze conferentie zjjn besproken, zjjn de brandstoffentoeslag en de laatste circulaires van den minister, met name betreffende de spaarregeling en den extra-bjjslag voor oudere kinderen. De minister heeft toegezegd, de naar voren gebrachte opmerkingen te zullen bestudeeren. gemaakt. Donderdagochtend werd de jongen naar Lelden teruggebracht. Donderdagmiddag is te Zwolle op den op rit naar de IJsaelbrug aan de Overijsselsche zjjde een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 80-jarige van D. uit Zwoller- kerspel het slachtoffer is geworden. Met een met paard bespannen wagen, welke geladen was met vaten petroleum, reed de oude voerman den oprit af, toen hij ongeveer hal verwege van achteren door een auto werd aan gereden, bestuurd door den heer J. C. O. uit Colijnsplaat, die op weg was naar Groningen. Door den schok sloeg het paard op hol. De wagen kwam daarbij tegen een paaltje te recht, met het gevolg, dat v. D. van het« voer tuig sloeg en in het prikkeldraad langs den berm viel, waarna hij van de helling van den oprit naar beneden in een weiland rolde. Een vat petroleum viel eveneens van den wagen en kwam tot overmAat van ramp op den ouden man terecht. Deerlijk gewond is hij naar het Sophlaziekenhuis te Zwolle overgebrach), waar hjj in den loop van den namiddag aan de op- geloopen verwondingen is bezweken. Vermoed wordt, dat de auto door de gladheid van den weg bjj het passeeren is geslipt. Het paard is een eind verder tot staan gebracht. over, dat de menschen zich zoo gemakkelijk laten beetnemen Donderdag is op den Kleiweg te HHlegers- berg een ernstige aanrijding gebeurd, waar van twee schoolgaande kinderen het slacht offer zjjn geworden. Bjj het naar school gaan staken de zes-jarige Maria de Kruit en haar vierjarig broertje achter een verhuiswagen om den weg over. Zj) hadden daardoor geen uitzicht op het verkeer, dat van links kwam. Toen de bestuurder van een auto de kinderen plotseling voor zich zag, was een aanrijding niet mrer te voorkomen. Beide kinderen werden tegen de straat ge smakt. Het bleek, dat het Jongetje het linkerbeen had gebroken, evenals het meisje, dat bovendien een hersenschudding had. Verder hadden de kinderen beiden bloedende hoofdwonden opgeloopen. Na door een geneesheer voorlooplg te zijn verbonden, werden zU naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam vervoerd, waar zjj zijn opgenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15