ONS BLAD China protesteert tegen den aanval op open steden 1 MOOR' Parijs en Londën en de niet-inmenging n Treinaanslag in Palestina Euwe wint vijfde partij Franco verplaatst zijn hoofdkwartier X^^HOENEN Het nieuws van heden >p ONRUST IN ABESSINIË DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS „Franco’s strijd is gerechtvaardigd” Japan poogt zijn optreden te rechtvaardigen VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DERTIGSTE JAARGANG No. 13 EEN EN in n Nieuws van de fronten Karikaturen van Hitler Joodsche autobus beschoten België’s neutraliteit De Valera wil niet herkozen worden Italianen stroomen Cadiz binnen k. Directeur der '„Swiss Air” overleden Soei-Joeans hoofdstad bezet Geen dwingende voor schriften Mijnongeluk kost zeven levens De H. Vader ontvangt gezant van Nicaragua Leidende katholieke persoonlijk heden in de Ver. Staten kiezen de zyde der rechtschen De versterkingen volgen elkaar in steeds sneller tempo op Sluit Italië zich bij de Duitsche verklaring aan? Duitschland eischt verontschulcfi- gingen door Tsjecho-Slowakye DE „OSSERVATORE” OVER ROOSEVELTS REDE STOYADINOW1TSJ TE LONDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Vele slachtoffers in Madrid ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Nieuwe troepen naar Lybië het gen im TnetdulbeljL --- VULPENHOUDERS*?^ Tokio hoopt met Italië en Duitsch land te kunnen samenwerken voor de vestiging van den waren vrede In September verloren de Italianen 71 man in gevechten NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD O. BLAZER METZ ;N G»O1 Aanslag op een trein in Palestina. motortankachip x aan zich krengen deling van het seint ons 0 Veearts te Naarden, die aangeklaagd was wegens smaad, buiten vervolging gesteld. herzien, en de samenwerking met de -Komintern op te geven. NE^TJWW“WPT)ct. (DJt.B.). Honderd vijf en zeventig vooraanstaande Katholie ken der Ver. Staten, waaronder verschei dene geestelijken, opvoeders, redacteuren enz. hebben een manifest gepubliceerd, waarin zij uitdrukking geven aan hun sympathie voor generaal Franco. Ook bovenstaande foto toont duidelijk, hoe in de omgeving van den Sint Pieter het uitzicht op dit monumentale kerk gebouw is verruimd Het bombardement van Madrid van gister avond heeft meer slachtoffers gemaakt den men veronderstelde. De onverwachtheid en snelheid van 't uitbarstende vuur verrasten. Er vielen tal rijke dooden en gewonden. Toen enkele bios copen op da Granvia en op het plein Callao uitgingen, ontploften verscheidene granaten en wekten een paniek onder de naar buiten komen de bezoekers. De granaatscherven doodden een man en een vrouw en verminkten velen uit de menigte. Stand op Vrijdag 9 nwr v.m. 766J Vorige stand: 763.4 V >c te be- Xf 40 China protesteert te Genève tegen de aanvallen op open steden. Toeslag voor IJselmeervisschers met ingang van 17 October verhoogd. N S.B.-verslaggever weer toegelaten op de pers tribune van de Tweede Kamer. De stand was: Wit, Euwe: Kc4, Lf6, pionnen b4, g3. Zwart, Aljechin: Kf4, pionnen a6, e6, f5. h7. »n. :ar an re- op :er al ui re te et :n e n P r LONDEN. 14 Oct. (Reuter). De Joego-Slavl- sche premier, Stoyadinowitsj, is om negen uur vijf in Londen aangekomen. Hij werd door Eden verwelkomd. Opnieuw zjjn Italiaansche troepen naar Libya verscheept. Het hoofdkwartier van Franco wordt verplaatst naar het front van Aragon. J da r MET GARANTIE De beeldhouwer Toon Dupuis overleden. O O. Unl- ning «rlge uw nut ■rheid h een heden, zen- aldus zich i den zijn et in irage oogst ngen - Mgt er niet zt voor If-blad- BChO en t sen- drle ten nen el an en len Ins ol- llen «che de □aat Ka lken ver baar om- in che m- ga- Jft. :lf- ede aat lan be- ■en Ernstig verkeersongeluk te Zwolle; oude voer man om het leven gekomen. 1 Gasontploffing te Gelsen- hirchen-H or st ROME, .14 Oct. (Havas). Politieke kringen te Rome zijn ervan overtuigd, dat Italië zich zal aansluiten bij de Duitsche verklaring betref fende de Belgische neutraliteit. dictug XV z.g. bezigde In zijn oproep tot vrede in den wereldoorlog. Het Is een vreugde op te merken, dat kracht en bewustzijn van kracht niet overal vervreemd zijn van rechtschapen heid en begrip voor de Europeesche beschaving. Macchiavelli zou perplex staan. Indien hij nu leefde en de tegenwoordige groote staatslieden zou hooren protesteeren tegen hen, die zjjn re gels toepassen”. Deze laatste zin, aldus Reuter, heeft een pi kanten smaak voor Italiaansche lezers, aie zich herinneren, dat de heer Mussolini een groot be wonderaar is van Macchiavelli. BERN. 14 Oct. (D.NB.) Gisteren is de directeur van de Zwitsersche luchtvaartmaat schappij „Swiss Air”, Balthasar Zimmermann, overleden. Omtrent den aanslag op den trein wordt door Reuter nader gemeld, dat de trein van Haifa naar Lydda vanavond nabij Kalkileh, twintig mijl ten Noord-Oosten van Jaffa werd opgeblazen door een mijn. Drie passagiers zijn om het leven gekomen. Nadat de mijn was ontploft, werden nog ver scheidene schoten op den trein gelost. BURGOS, 14 Oct. (Havas) Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat het groote hoofdkwartier van generaal Franco naar het front in Aragon is verplaatst. De te San Sebastian verschijnende Diario Vasco deelde hedenochtend mede, dat de am bassadeurs van Duitschland en Italië met vol ledige instemming van de regeering van Sala manca hun residentie hebben overgeplaatst naar San Sebastian. De Japansche opmarsch in Noord-China loopt vlot van stapel. De Japansche woordvoerder heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen de hoofdstad van Soeijoean, Kwei Hau Soejjoe- an hebben bezet en thans de omgeving zuiveren van ongeregelde Chineesche benden. Vermoede- HJk zullen .de Japansche troepen, gesteund door Mongoolsche afdeelingen, thans in Westelijke richting oprukken naar Pautioe, teneinde de Mongtflen, die nog afhankelijk zijn van Kankinv. te onderwerpen en de Chlneesch-Russlsche ver bindingen te bedreigen. Verder rukken de Ja pansche troepen op aan de grens van Hopel en Sjans! en in de richting van de Gele Rivier. De Chineesche pers te Peking kondigt de op richting van een administratief comité voor Hopei aan, afhankelijk van de commissie tot behoud van den vrede te Peking, belast met het burgerlijk bestuur van de provincie Hopei. JERUZALEM, 14 Oct. (Havas) denavond hebben onbekenden een trein op de Ijjn LyddaRaseles opgeblazen. Het aantal slachtoffers moet aanzienlijk zijn, doch nadere bijzonderheden zjjn nog niet bekend. Te Jeruzalem mag nieman^ zonder nood zaak na zonsondergang op straat verblij ven. De besprekingen, welke gisteren zijn ge voerd door het Britsche kabinet en heden door de Fransche regeering, hebben bewe zen, dat beide landen het eens zijn over de wijze waarop geantwoord moet worden op de Italiaansche nota. Belde regeenngen aanvaarden het voorstel van Italië de kwestie in de niet-inmengingscommissle te bespreken, doch het debat mag niet dood- loopen zooals tot nu toe meermalen is ge schied. Havas meldt uit Cerbere. dat Eduardo Bar- riobero, de vroegere directeur van het. juridische bureau te Barcelona, en al zijn medewerkers, benevens den anarchist Aurelio Fernandez, die raadslid voor maatschappeljjken steun de re geering der generaliteit was, in de gevangenis te Barcelona zijn opgesloten. Barriobero, de vroegere adviseur der Herische anarchistische federatie, heeft In Catalonië een soort dicta tuur op het gebied van de rechtspraak uitge oefend, waarvan vooral personen, die beschul digd werden te behooren tot rechtsche organi saties, hel slachtoffer waren. De anarchisten hebben volledig hun vroegere overwicht In Catalonië verloren. Verscheidene honderden van hen zitten in de gevangenis en een groot aantal heeft de grens overschreden om voor het meerendeel naar Zwitserland te gaan. Men acht het ónmogelijk, dat het anar chisme nog eens de geringste rol zou kunnen gaan spelen In de regeering van Spanje. Het vroeger plan om de C.N.T. (de nationale ar- beidsfederatie) te onttrekken aan de leiding en de contröle der anarchisten en haar het karak ter terug te geven van arbeidersvakorganlsatie zonder anarchistische strekking, wordt weer naar voren gebracht. Het schijnt, dat de leden der C.N.T.. die niet verdacht worden lid te zijn van de FAX, zooals de Vroegere minister Peiro en de syndicalistische schrijver Angel Pestana zich wijden aan het verwerkelijken van dit plan Tjalkschip te Vreeswijk door overvaren; opvarenden gered. ESSEN, 14 Oct. (D. N. B.) In de mijn „Nord- stern" te Gelsenklrchen-Horst zjjn In den afge- oppen nacht tengevolge van een mijngasont ploffing zeven arbeiders om het leven gekomen lichtgewond. De ontploffing is waar door een fout van een Aljechin geeft na den 40en zet op VATICAANSTAD, 14 Oct. (Reuter). De „Os- servatore Romano” ondersteunt in een hoofd artikel de veroordeeling door Roosevelt en Chamberlain van de landen, die op oorlog aan drijven. „Deze woorden van de hoofden der twee machtigste landen ter wereld klinken als pas sages uit Pauselijke encyclieken, schrijft het blad. Zij lijken veel op de woorden, die Bene- ADDIS ABEBA, 14 Oct. (Stefani) Gedu rende de laatste regenperiode hebben tal rijke Abesslnische opstandelingen een gue rilla gevoerd tegen kleine, geïsoleerde Ita liaansche garnizoenen In de Abesslnische hoogvlakte. Vijf mijl buiten Jeruzalem zijn dertig scho ten afgevuurd op een Joodschen autobus. Hier bij werden vijf personen gekwetst. Verder Is een Arabier om het leven gekomen, toen de bom, welke hjj naar een Joodsche autobus wil de werpen, ontplofte, terwijl hij het projectiel nog in de hand had. LONDEN, 14 Oct (D. N. B.) Op de te Dublin gehouden jaarlijksche conferentie der Fianna- Fallparty heeft De Valera laten doorschemeren, dat hij zich niet meer candldaat voor het pre sidentschap zal stellen, wanneer aan het einde van het jaar de nieuwe grondwet in Ierland van kracht wordt. Volgens de „News Chronicle” wordt de minister van Volksgezondheid, O'Kelly, als candldaat genoemd. Vijf leden van het Arabische hooge comité die uit Palestina zijn gevlucht, hebben opdracht ontvangen tot nader order buiten Palestina te blijven. Zij schrijven daarin: „Franco's strijd is even zeer gerechtvaardigd als de Amerikaansche om wenteling van 1776. En mocht men soms Mooren, Italianen en Duitschers aan Franco’s zijde zien strijden, dan vergete men toch niet de Sovjets, Franschen en Amerikanen aan den kant der com munisten. Franco is waarlijk de verdediger der Spaansche democratie en van het Christendom tegen de Soyjet-dictatuur.” Dit manifest is een antwoord van Amerika's Katholieke leiders op een onlangs gepubliceerd manifest van leidende protestantse!» en liberale persoonlijkheden van Amerika, die zich voor Valencia verklaarden. Beide landen bereid aan de Spaansche partyen de rech ten van oorlogvoeren den te verleenen Optreden tegen de anarchisten het, republikeinsche deel van Spanje Bij den strijd in het Verre Oosten werd ook de DuitschChineesche hoogeschool in Woesoeng bij Shanghai slachtoffer van de bombardementen. Bij de ruïne hebben de Japansche soldaten een kampement opgeslagen GIBRALTAR, 14 Oct. (Reuter) Personen, die uit Cadiz komen, beweren dat Italianen in grooten getale Cadiz bijna dagelijks binnen- stroomen. Van offlcieele zijde is hiervan nog geen be vestiging gekomen. Onze Romelnsche correspondent d.d. 14 October: >- Z. Exc. dr. C. Herdecla, de nieuwe gezant van Nicaragua, heeft heden zijn geloofsbrieven aan Z. H. den Paus overhandigd. Hij werd daartoe in solemneele audiëntie ontvangen. Dr. Herdecla is doctor in de medicijnen en chirurgie en was als zoodanig werkzaam in Ni caragua. Eerst later is hij In de diplomatie ge gaan. HU vertegenwoordigde zijn regeering o.a. in Engeland en Frankrijk. PARIJS, 14 Oct. (Havas). De nota, welke Delbos hedenochtend heeft voorgelegd aan den ministerraad is niet gelijk aan de ontwerp-ver- klaring, welke de Fransche ambassadeur te Londen, Corbin, in de bijeenkomst van de commissie van de nlet-inmengingsconferentie tegelijk met den vertegenwoordiger van Groot- Brlttannlë moet Indienen over bet terugtrekken van de Duitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. Dit laatste document zal heden aan de Brit sche regeering worden voorgelegd, opdat de beide regeerlngen twee overeenstemmende tek sten kunnen opstellen. Het Is evenwel mogelijk, dat in enkele kleinigheden afwijkingen voor komen. GENèVE, 14 Oct. (Havas). De directeur van het permanente bureau van de Chl- neesche delegatie, dr. Hoo Tsji Tsal, heeft - del: secretaris-generaal een nota overhan digd over: „het bombardement van open steden en het gebruik van strijdgassen en dumdumkogels door de Jepansche troepen aan het front van Sjanghai sedert 3 Octo ber JJ.” pebruik makende van het mooie weer heb ben de Japansche luchtstrijdkrachten zich zeer actief betoond aan het geheele front van Sjanghai. Het Noorderstation en de spoorweg achter de Chineesche linies ten Zuiden en Wesiten van de Fransche concessie werden be stookt Twee en twintig Japansche vliegtuigen vertrokken naar Nanking. Slechts zes hebben om half tien vanmorgen bovep de hoofdstad gevlogen en het vliegveld, benevens vijf plaats jes in de omgeving gebombardeerd. Te Poetoeng hebben de Japanners, na een geweervuur, dat geopend was op de Japansche oorlogsschepen en waarbij verscheidene ge wonden vielen, 't bombardement geopend. Ver volgens stoomden twee Japansche kanonneer- booten dé Wangpoe op en losten mitrailleur- salvo’s. De 'gevechten worden voortgezet op verschil lende plaatsen in Sjanst, waar het operatieplan moeilijk te volgen is, het schijnt echter, dat de Japansche troepen bij hun aanval gister morgen op krachtlgen tegenstand zijn gestuit. Volgens berichten uit Chineesche bron zouden de Japanners zware verliezen hebben geleden. De strijd om Sjanghai Auto te Eefde door spoorboomen gereden en door trein gegrepen: beide inzittenden wisten zich te redden. De Italianen zouden de orde Inmiddels weer hersteld en verschillende groepen Abessinlërs letterlijk vernietigd hebben. Talrijke hoofden werden gedood; de voornaamste leider, Dedjac Hailoe, werd gevangen genomen en gefusilleerd. Van 1 tot 30 September hebben de Italianen de volgende verliezen geleden: 58 personen in een gevecht gedood; 10 zijn aan hun wonden overleden en drie verdwenen. Tengevolge van ziekten overleden er 31. Sedert 1 Januari 1935 verloren de Italianen in totaal 2357 man in Abessinië. en twee schjjnlük veroorzaakt Jeëtricien, die aan de lichtleiding werkte. Derhalve verlangen zij dat binnen korten tijd een overeenkomst tusschen de belanghebbende staten tot stand komt inzake het beginsel, dat de vrijwilligers teruggetrokken moeten worden en over de wijze, waarop dit doel moet worden bereikt. Indien deze overeenkomst niet tot stand komt, dan achten Frankrijk en Engeland zich gerechtigd hun vrijheid van handelen te hernemen. Vier „volks”-ambassadeurs, die zich naar Amerika en Europa zullen begeven, ten einde het buitenland op de hoogte te brengen van het standpunt van Japan ten opzichte van het conflict met China, hebben zich vanmiddag te Yokohama ingescheept. Een hunner, de oud- minister van Handel en Nijverheid, Takoeo Godoh, die zich naar Duitschland zal begeven, verklaarde voor zijn vertrek, dat Japan tot het bittere einde zal vechten, teneinde China er toe te brengen zjjn anti-Japansche houding te NAPELS, 14 Oct. (Reuter) Heden zullen zevenduizend man Italiaansche troepen van de divisie Cirene naar Tripolis vertrekken. De staf van deze divisie is gisteren naar Lybië ver trokken. Centrales van Overheidspersoneel achten sala— risverbetering urgent. Dr. Colün en minister Van Dijk hebben op Schiphol den nieuwen Fokker-bommenwerper bezichtigd. Drie passagiers om het leven gekomen NV Q-OASAj BERLIJN. 14 Oct. (Havas) In verband met de opening van een tentoonstelling te Praag, waar karikaturen van persoonlijkheden uit het Derde Rijk te zien waren, heeft de Duitsche pers een campagne tegen Tsjecho- Slowakije ontketend. Deze karikaturen zijn thans uit de tentoonstelling teruggetrokken, doch de Duitsche pers is hiermede niet tevre den. In hun oogen waren de karikaturen een beleediging voor den Führer. De Lokal Anzeiger schrijft dat Duitschland op ernstige wijze is aangevallen. Tsjecbo-Slo- wakije kan de zaak niet regelen door eenvoudig de karikaturen weg te nemen. De regeering te Praag moet een offlcieele verklaring afleggen en algeheele genoegdoening geven. De Duit sche natie zal In geen geval de houding, welke de Tsjechische regeering tot nu toe heeft aan genomen, aanvaarden. Godoh sprak waardeerende woorden over hei sympathieke begrip, dat Italië en Duitschland voor Japans standpunt hebben getoond en h(j hoopte, dat Italië Duitschland met Japan zouden blijven menwerken In het streven naar het gemeen schappelijke doel, de vestiging van den waren vrede. Beide regeerlngen werken thans een methode uit om de vrijwilligers te doen terugtrekken. De gedachtenwisseling tusschen Parijs en Londen stelt in staat een gemeenschappelijk plan op te stellen. Beide staten verlangen geen dwin gende voorschriften op te leggen, doch wel ver langen zjj goeden wil bij dé betrokken mogend heden om de buitenlandsche strijders terug te trekken. Beide landen zijn bereid, zooals reeds in Juli JL werd verklaard, aan belde.strijdende partypn het recht van oorlogvoerende mogend heid toe te kennen, wanneer de vrijwilligers werkelijk teruggeroepen zijn. Dr. Hoo heeft verzocht deze &ota ter kennis te brengen van alle leden van den bond. Ver der heeft dr. Hoo een verklaring, onderteekend door den directeur-geneesheer van het roode- kruis-hospitaal te Nanking, dr. Ettinger en door dr. Borcic, den vertegenwoordiger in China der hygiënische organisatie van den Volken bond, inzake het gebruik van strijdgassen door de Japansche troepen aan het front van Sjanghai, overhandigd. De versterkingen naar Lybië vertrekken in steeds sneller tempo. De troepen, welke hler- heeu worden gezonden omvatten niet alleen het twintigste legercorps, waarvan de oprichting in het voorjaar werd aangekondigd, doch ook het een en twintigste, dat ongemerkt is opgericht. In verband met deze troepenzendingen wordt de aandacht erop gevestigd, dat bij het begin van den veldtocht in Abessinië de inheemsche troe pen uit Tripolis naar Oost Afrika werden ge zonden. Deze troepen keeren thans naar hun garnizoenen terug. Bij de troepen, welke uit het moederland naar Lybië zijn gezonden, be vinden zich ook speciale mitrailleur-compag- nieën en afdeelingen van den geneeskundigen dienst. 'De troepen zijn thans aanzienlijk sterker dan de garnizoenen in Tunis of Egypte. Verder zijn verscheidene koopvaardijschepen gereedgemaakt veter een eventueel troepen transport, zoodat Ratië beBChtkf over een vloot, welke gereed is snel tïeepen over zee te ver plaatsen In Engelsche diplomatieke krjngen wordt tegengesproken, dat men een bepaalden ter mijn verbonden zou willen zien aan de behan- vrjjwilligersvraagstuk in de commissie voor de nlet-inmenging. Niettemin legt men er den nadruk op, dat men den arbeid der commissie zoo spoedig moge^ük wenscht te voltooien. Men geeft te verstaart, dat. zooals het Britsche plan van 14 Juli wilde, een com missie naar Spanje zou kunnen gorden gezon den om toezicht te oefenen op het vertrek der vrijwilligers, zoodra overeenstemming bereikt zou In offlcieele kringen geeft men te verstaan, dat er geen wijziging in de meening der Brit sche regeering is gekomen ten aanzien van de vraag, of een mogelijke toekenning der rechten van oorlogsvoerenden aan het terugtrekken der vrijwilligers moet voorafgaan of daarop moet volgen. Zooals bekend is, rees over dit punt bij de laatste besprekingen der commissie een ver schil van meening tusschen Engeland en Frank rijk eenerzijds en Duitschland en Italië ander zijds. De vijfde partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin is Donderdagavond in Den Haag na 40 zetten afgebroken. Korten tijd later besloot Aljechin de party gewonnen te geven. Aan 't front in Arragon hebben de regee- ringstroepen gisteren op groote schaal een aan val gedaan in den sector Saragossa, zonder evenwel een aanzienlijke wijziging te brengen in de frontlijn. In den ochtend ojsende de artil lerie van de regeeringstroepen het vuur uit alle vuurmonden, van loopgraaf mortieren en veld geschut van 7.5 cM. tot zwaar geschut van 15 en 21 c.M. toe. De artillerie van de rechtsche troepen beantwoordde dit vuur. Na een artille- riegevecht van twee uur zonden de regeerings troepen tanks in den strijd. De vechtwagens passeerden de eerste versperringen en stopten voor de eerste loopgravenlinie van de recht schen. Hier vuurden zij met alle kracht om de infanterie, welke een kilometer achter was ge bleven, gelegenheid te geven op te rukken. De manschappen van het vreemdelingenlegioen en Mooren slopen naar de tanks en slaagden erin met handgranaten en flesschen benzine tien wagens buiten gevecht te stellen. De ovepg^ tanks trokken zich terug, doch op den terugweg werden nog zes wagens buiten gevecht gesteld. Later in den middag werd het artillerievuur ge staakt, doch tot den avond ratelden de mitrail leurs van de rechtschen om de regeeringsinlan- terie te beletten den aanval te hervatten. Hedenochtend werd gestreden rond Cuesta de la Reina ten Noorden van Aranjuez. De wijzi gingen, welke in de frontlijn zijn gekomen, zijn evenwel nog niet bekend. Generaal Miaja heeft aan de pers verklaard, dat de regeeringstroepen bij een aanval op 8e- sena Casa de Majuelo Grande hun stelling aan merkelijk hebben verbeterd. Zij maakten hierbij een honderdtal krijgsgevangenen. Gisteren hebben den geheelen dag de vlieg tuigen van de rechtschen de stellingen van de regeeringstroepen by Cangas de Onls en Arrion- das aan het front by Gyon bestookt. De mate- rieele schade is aanzienlijk. De regeeringstroe pen hebben ten Zuld-Westen van Arrlondas moeten wyken voor de hevige aanvallen van de troepen van Franco.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1