ook WYBERT R I r-- 1 VERBIJSTERDE KATHOLIEKEN I bijeen 50 35 20 Katholieke typo’s De Rijksmiddelen in September Nog in stijgende lijn DINSDAG 19 OCTOBER 1937 Vrachtauto met paarden gekanteld olie. Kerkelijk leven Pastoor H. v. Beek i* r In hooger beroep drie jaar geëischt ’NATUURSCHOON BEHOÜDEN Italiaansche onderscheiding BENOEMINGEN i In het Aartsbisdom Een jubileum in zicht NAAR DE MELAATSCHEN In de Co’ngo-missie Reden tot optimisme ■I Visitatiereis in onze Oost VERDACHT VAN RONSELARIJ Inwoner Camillishuis te Vaals 4 „HISTORISCHE BEHANGSELS” Honderdduizend gulden verduisterd BRANDSTICHTING BIJ EEN WETHOUDER Tydens het Lof plotseling in de kerk neergevallen '<oud loei- die rijk ring nog Icnl Vroegere sous-chef der Robaver te Rotterdam gearresteerd Het doodelijk verkeersongeluk bij Muiden Tentoonstelling verlengd tot 26 October Prettig scheren! :hte om- w.z. dus ens aag van Soest te Amersfoort aangehouden Thans met menthol-smaak! Het Eerste Kamerlid A. C. de Bruyn spreekt over per spectieven voor de toekomst Verpleging van zenuw- en zielszieken In een verward kluwen lagen de dieren door elkaar n E r te Den Bosch Met te er op geabon- De arbeidsduurverkorting is voor de grafl- Alle volkeren voelen, dat gebroken moet wor den met het verleden. We worstelen om iets nieuws, iets betera. Voor een uitzicht op de toekomst dienen de Nederlandsche vereenlging en bestuurslid der Ned Kamer van Koophandel te Milaan De konlng van Italic heeft tot officier in de Kroonorde van Italië benoemd de heeren dr A. C. B. Arts en Leo Arts, directeuren der Nieu we Tliburgsche Courant te Tilburg. en de hem vergezelli sen na een voorspoec kawang zUn aangekomen. Bij de kohierbelastingen steeg het accrès ten opzichte van vorig Jaar tot boven de 9 millioen, wat vooral te danken is aan de Inkomstenbelasting. Naast een vlugger werken der admini stratie zal jdit wel verkregen zijn doordat de aanslagen over het dienstjaar 1937/1938, die de verdiensten van het kalenderjaar 1936 belasten, reeds iets hooger waren dan het voorafgaande Jaar door de toen al licht verbeterde economische omstandigheden. In Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht werd Maandag de algemeene vergadering van den Ned. Katholieken Orafischen Bond geopend, die he den, Dinsdag, nog voortduurt. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer B. Leijn, Utrecht, op de opleving in het Nederlandsche bedrijfsleven sinds de wijziging van de monetaire politiek. Ook de grafische bedrijven hebben hiervan geprofiteerd, doch nieuwe moeilijkheden heb ben zich voorgedaan, o.m. tengevolge van de aanzienlijke verhooglng der papierprijzen. Het aantal werkloozen, dat einde Augustus 1936 het topcijfer van bijna 4200 bereikte, daal de op 1 Januari 1937 tot 3598, doch was 1 Juli wederom tot ruim 3900 gestegen. In dè periode van seizoendrukte, September Januari, is weer een lager cijfer bereikt. Het aantal werknemers in de georganiseerde grafische bedrijven is In tien jaren tjjds met bijna 6000 vermeerderd. Ook in de aanhangige grondwetsherzieningen zit een stuk sociaal perspectief. De heer De BruUn noemde nog tal van an dere punten, die een gelukkig perspectief ge noemd kunnen worden. In de des avonds voortgezette vergadering kwamen verschillende reglementswijzigingen aan de orde. Het voormalige Camlllianenklooeter te Vaals wordt ingericht als tehuis voor ouden van da gen en zal bestuurd worden door Zusters Ca- millianen. Een viertal zusters van Duitsche en Nederlandsche nationaliteit zijn reeds uit Italië in Vaals aangekomen. Het is zoo buitengewoon goed na het scheren Witte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. Goedgekeurd werd een voorstel van het hoofd bestuur om leden, die lid zijn van nationaal- socialistlsche en andere fascistische organisa ties en van de Katholiek Democratische Partij, of daaraan in welken vorm ook steun verleenen, alsmede hen, die uitgaven of periodieken van deze organisaties verspreiden, neerd zijn of regelmatig lezen, te royeeren. Medegedeeld werd, dat in 1940 de bond veertig Jaar zal bestaan, welk Jubileum feestelijk zal worden herdacht. Uit Antwerpen zal Vrijdag as. naar de Congo- Missie vertrekken de eerw. Mère Marie van St MÓndolf, F. M. M. (in de wereld mej. M. van Loon te Roozendaal) van de Congregatie dm Franclscanessen-Mlssionarissen van Maria. Mère Mondolf zal zich in den Congo gaan wijden aan de verpleging der melaatschen. In het Instituut St. Marie te Huybergen bericht ontvangen, dat de Algemeen Overste nde Broeders Missionaris- ige reis behouden te Slng- De voorzitter van het R.K. Werkliedenver bond, de heer A. C. de Brujjn, heeft vervolgens een inleiding gehouden over: Perspectieven voor de toekomst. Te Rotterdam is gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld een eenige jaren ge leden reeds ontslagen sous-chef van de Rotter- damsche Bankvéreenlging te Rotterdam, die zich gedurende den laatsten tijd, .dat hij in functie was en wel de laatste zes tot zeven jaar, schuldig heeft gemaakt aan verduisteringen op groote schaal, genoemd wordt een bedrag van ongeveer honderdduizend gulden, ten nadeele van de Rotterdamsche Bankvereeniging. De fraude zou thans ontdekt zijn, omdat de rekeningen van de Robaver en het stadhuis niet overeenstemden. Het betrof naar verluidt voorschotten aan de gemeente. De Kath. Ned. Boeren en Tuindersbond hield Maandag in hotel De Witte Brug te Den Haag zijn algemeene vergadering. Z. Exc. minister Steenberghe tijdens zijn rede Behalve do eleowsM vorkoor». voorschriften moot óók nog do oudste ongevallenoorzokon (roe keloosheid en drankmisbruik 0 kennen! t Zjjne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer O. O. Smit op zjjn verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag verleend als pastoor te Dinxperlo en heeft benoemd tot pastoor te Dinxperlo'den zeereerw. heer O. Engelen, en tot pastoor te Frederiksoord den zeereerw. heer J. L. Gerritsen; en heeft voorts den weleerw. heer R. G. Lom- merse belast met het treffen van voorbereidende maatregelen tot het oprichten van een nieuwe parochie onder de bestaande parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Soest, en heeft be noemd tot kapelaan te Utrecht (H. Nico laas) den weleerw. heer P. J. Röling en tot kapelaan te Losser den weleerw. heer H. G. Kwakman (Neom.). Een der weinige middelen, die in Sep tember van dit Jaar bleven onder de op brengst van vorig Jaar, is de Dividend- en Tantiémebelasting. Nog geen millioen kwam hierop binnen, tegen 1.3 millioen in Sep tember 1936. Dit is nu echter een décrès waarover wij ons niet ongerust maken. De verklaring ligt eenvoudig in de ongekend hooge opbrengst van Juli, toen meer dan 8 millioen in het laatje vloeide. In 9 maanden bracht degp heffing bijna 19 millioen op. Schatten wê de nog resteergnde 3 maanden op 2 mil lioen, dan zijn de geraamde 21 millioen voor 1938 voor dit jaar reeds werkelijk bereikt. De Invoerrechten deden het ook in deze maand niet kwaad. Ruim 8.3 millioen brachten zij op. Rond 73 milloen is nu binnen. De praktijk heeft bewezen, dat de laatste maanden van het jaar voor deze voor naamste bron van inkomsten nooit de slechtste zijn, zoodat op een vierde kwartaal van 25 a 26 millioen gerust gerekend mag worden. Waaruit blijkt, dat ook hier de verhoudingen slechts stabiel behoeven te blijven om de nieuwe raming van 98 mil lioen te halen. Hierbij schakelen wij nog heelemaal de mogelijkheid uit, dat via het nieuw ingediende wetsontwerp een of meer dere rechten volgend Jaar, om redenen van handelspolltieken aard, verhoogd zullen worden. Ook het Statistiekrecht geeft reden tot tevredenheid met een opbrengst van een kwart millioen. Het zet niet veel zoden aan den dijk, maar is een bewijs van een leven dig handelsverkeer. Als groep kwamen de Accijnzen niet kwaad voor den dag. Behalve zout dat 7 mille lager lag kwamen alle boven 1936 en boven de raming uit. Waar die verhooglng echter beduidend *88, nj. bij het gedistilleerd, is de verklaring *el heel nuchter: September van dit jaar had een betaaldag meer. Overigens is juist hier nog weinig reden tot jubelen. Wanneer de opleving werkelijk reeds de breede massa’s van ons volk bereikt had, zouden deze middelen sprongsgewijs omhoog moeten gaan en niet langs de flauwe helling, die wij nu constateeren. Alleen wanneer de koopkracht door be duidend minder werkloosheid en algemeene aalarisverhooging belangrijk gestimuleerd wordt en wanneer tevens sommige artikelen bevrijd worden van hun óver-belasting, is hier verbetering mogelijk. Trouwens ook de Minister is niet, zoo bijzonder optimistisch. HU raamt op de heele groep slechts een accrès van rond 6 millioen. Gelet op de Pijn. 4J4 millioen overschotsaldo over de voorbije 3 kwartalen, is dat wel verant woord. Oppervlakkig gezien is er misschien een «ekere tegenstelling tusschen de trage stij- Sing bij de Accijnzen en het pittige tempo, waarmede de omzetbelasting omhoog mar cheert. Ditjniddel, da£ voor 3 Jaren ge creëerd werd, toen de nood van de schat kist ten top was gestegen, is na de invoer rechten het belangrijkst geworden op den middelenstaat. Het prijkt na 9 maanden reeds met bijna 55 millioen ontvangsten, Bij het eind examen voor Diploma B. in de St. Wllllbrordus-Stichtlng te Heiloo zijn voor verplegers van Zenuw- en Zielszieken geslaagd: M. H. Adams (Br. Cyrlacus M.); E. C. M. v.d. Boom (Br. Aventinus M.) en A. L. F. Ros (Br. Laethus M.) Naar w« vernemen heeft de politie te Amers foort op de markt op den Hof een man aan gehouden. van wien zjj vermoedt, dat hij vruch teloos heeft gepoogd eenige inwoners van deze gemeente naar Spanje te ronselen. De aangehoudene Is A, wonende te Soest Na op het politiebureau te Amersfoort te zijn ver boord, la hU op vrije voeten gesteld. Betreffende het doodeljjk ongeluk op den Rijksweg tusschen de Hakkelaar en de Lepe laar, onder de gemeente Muiden, vernemen wjj nader, dat het slachtoffer is de 38-jarige motor rijder, de heer J. W. 81beyn, wonende te Hilver sum, die met zijn motorfiets op de thuisreis was uit Amsterdam. Zijn 19-jarige stiefzoon J. Wou ters zat op de duo. Of de autobestuurder te veel op het linker weggedeelte heeft gereden, kon nog niet worden vastgesteld. Wel is gebleken, dat de motorrijder zich rechts van den weg bevond. De rjjksveld- wachter uit Muiden, die spoedig ter plaatse was, heeft de remmen van den auto geprobeerd en deze functionneerden naar behooren. Utlek terrein, op sociaal en economisch terrein beschouwd te worden. Intusschen blijft de kans bestaan op een aller- verschrlkkeiyksten oorlog en ook in ons land worden mUlioenen meer voor militaire doel einden uitgegeven. Wat de.nationale politiek betreft, is de sfeer in ons land sinds de laatste verkiezingen ge zuiverd. We leven in een periode van overgang, waar in de al te vrij gelaten economie plaats maakt voor een meer gebonden economie. Van veel beteekenis is ook het perspectief op godsdlenstig-zedelUk gebied, als een belangrijk deel van onze taak als katholieke arbeidersbe weging. Hier beperkt spr. zich echter tot het perspec tief op soclaal-economlsch terrein. Het econo misch leven ontwikkelt zich niet meer in hoofd zaak mechanisch, zooals tot 1920 het geval was. Een wankel vertrouwen maakt de conjunc tuur minder spontaan en kan een beweging van neergang stimuleeren. Een andere factor van onzekerheid is de in ternationale sfeer van bewapening. Dit voor oogen houdehd is het moeilijk op sociaal terrein voorspellingen te gaan doen. De wereldconjunctuur is voor Nederland van groot belang vanwege de internationale ver bondenheid. In ons land is de ontwikkeling gezond. De regeering is voornemens alles te doen, wat ertoe leiden kan het economisch leven in ons land te versterken. De sociale perspectieven dan belichtend, roert spr. allereerst het vraagstuk van de bedrijfs organisatie aan. Verwacht mag worden, dat aan de bed rij fs- radenwet en de bedrijfschappen meer inhoud zal gegeven worden. In verband daarmee wordt de volgende alge meene vergadering, die steeds om de twee jaar wordt gehouden, verschoven naar den zomer van 1940. Het ligt ook in de bedoeling een Ge denkboek uit te geven. Besloten werd ƒ2000.beschikbaar te stel len, te verdeelen over twintig leden voor het maken van een reis naar Rome in 1941, om deel te nemen aan de herdenking van de uit vaardiging der encycUek .Rerum Novarum”, dan 50 jaar geleden. -w-^a e prlnclpleele houding der univeraeele ^Kath. Kerk, zooals die door t Vaticaan bepaald en gehandhaafd wordt, is in de „Ozservatore Romano" en door den Paus zelven helder en onbetwijfelbaar uiteengezet. De' Katholieke Kerk verfoeit en bestrijdt net goddelooze communisme en alle ideologiëen en systemen, waarin de onvervreemdbare rechten van God, Zijn Kerk en den tnensch worden aangetast of miskend. ZU keurt den oorlog als poUtlek machtsmiddel principieel af. veroordeelt alle onmenschelijke wreedhe den en gruweldaden, en pleit slechts voor vrede en eerbied voor de vrijwillig gesloten verdragen. groote instemming heeftzU de ver- klaringeru van president Roosevelt en Eden vernomeiren stelling genomen tegen elk Ma-* chlavellistlsch streven. Dit prlnclpleele en onveranderUJke standpunt houdt het meest krachtige en afdoende démenti in van alle tendentieuze berichten, die ten doel hebben de Katholieke Kerk en het Katholicisme in de politieke controversen te betrekken en te compromitteeren. Recht, vrede en orde over eenkomstig de door God zelven aan de menschheid gegeven beginselen, ziedaar de drie pijlers, welke het Katholicisme en de Kerk alleen deugdelijk achten voor het duur zaam welzijn van de wereld en het mensch- dom. Hier en daar mogen sommige Katho lieken onder bepaalde omstandigheden net spoor bijster raken, dit doet niets af aan den lichtenden gloed der Katholieke beginselen, zooals die telkens door de witte gestalte van den H. Vader op de onwrikbare rots van het Vaticaan over de woelige en duistere wereld vol toomeloooe begeerten naar macht en geld en goed worden uitgezonden. Wie deze beginselen niet huldigt, wie ze verwringt of verdacht tracht te maken, wie ze bestrijdt of miskent, veroordeelt alleen zichzelf. Jhr. A. Elias van Btabrouck, directeur van het Unlleverconcem in Italië, is door Z. M. Konlng Victor Emanuel benoemd tot officier in de kroonorde van Italië. Jhr. Elias van Btabrouck is vlce-voorzltter der - eze Septemberstaat der rijksmiddelen 1 is de laatste waarnaast wij als ver- ■Lx gelijkingsmateriaal cijfers uit het vóór-devaluatietijdperk moeten leggen. Nog éénmaal dus moeten wij er op wijzen, dat het mooie accrès ten opzichte van vorig jaar van bijna 5 millioen niet enkel te danken is aan een betere (jonjunctuur, maar voor sommige middelen als b.v. de invoer rechten, omzetbelasting enz. automatisch voortvloeit uit de, door een gewijzigde muntpolitiek, verhoogde prijzen. Evenzeer moet er op gewezen worden maar dat duurt nog drie maanden dat bij een vergelijking met de ramlngcijfers niet uit het oog moet worden verloren het feit, dat die óók gebaseerd waren op den toen nog gaven Hollandschen gulden. Wèl had de Minister met zijn begrooting 1937 wat hooger gemikt dan voor 1936, doch dit enkel, wijl er óók reeds in het vol-gouden tijdperk een glimp van opleving viel te aanschouwen. Wanneer wij bovenstaande in aanmer king nemen, valt een September-opbrengst der „Overige Middelen” ad 36.8 millioen nóch mee, nóch tegen. Reeds enkele maan den bevinden zich de rijksmiddelen onge veer op dit niveau; van een sterk omhoog loopende Hjn Is dus jammer genoeg nog geen sprake. Doch óók is er nog geen reden om pessimistisch te zijn, want de meer speciale conjunctuurmiddelen vloeien nog ruim, waardoor het saldo boven de raming na drie kwartalen is gestegen tot ruim 46'/2 millioen. Als er in de verdere opleving geen stag natie komt de beurscrisis der laatste weken doet - daarvoor wel even vreezen, evenals* de verminderde industrieele be drijvigheid, o.a. in de textiel dan zal het surplus-saldo per ultimo December niet zoo heel ver van de 60 millioen liggen. Waar Minister de Wilde zijn begrooting voor 1938 heeft gebaseerd op een meerdere ontvangst van ruim 61 millioen, behoeft de conjunctuur in het komende jaar slechts gelijk te blijven, om voor de rijksschatklst het verwachte resultaat te bereiken. Deze becijfering is nog heel aan den voor- zichtigen kant, want in de begroote meer dere ontvangst van 61 /2 millioen zitten ook ruim 6 millioen van de kohierbelastingen, welke bij het door ons geschatte accrès van 60 millioen niet zijn inbegrepen. Heelemaal ongelijk hebben zij niet, die de jongste millioenennota van onzen schat- klstbeheerder betitelden met „rijkelijk conservatief.” sche bedrijven bijzonder actueel en uit alles blijkt, dat uitelndelijk ook In ons land deze weg moet worden ingeslagen. Ten aanzien van verbindend-verklaring der Collectieve Arbeidsovereenkomst verleende de vergadering het bestuur machtiging, dat bin nenkort ook voor de binders een aanvrage wordt Ingediend. De stichting „Het Geldersch Landschap' ge vestigd te Arnhem, die os. In het bezit Is van het prachtige natuurreservaat op de Noord- Veluwe t.w. „De Dellen”, liggende onder de gemeente Heerde, heeft thans aangekocht een aan dat natuurreservaat grenzend terrein, het welk Is gelegen aan den betonweg, loopende vanaf den Kamperweg naar de legerplaats Olde- broek. Bedoeld terrein, dat ongeveer 28 hectare groot is, Is aangekocht van de heeren Rakhorst te Heerde en bestaat uit bosch en helde. Het is een prachtig stuk natuurschoon, dat door dezen aankoop voor het nageslacht ge spaard zal blijven. ----y ezer dagen bracht Reuter het bericht I J dat 200.000 Japansche katholieken een -L-' patriottische beweging zo-iden aibber japan” In de wereld bekend te maken. Zij zouden verklaard hebben, dat hun loyauu/t bewogen is „bij bet zien van de Japansche helden, die dag en nacht vechten om hst Bolsjewisme uit China te drijven en ee 1 heftige kastijding toe te dienen aan wettek»- ze Chineesche soldaten.” De nieuwe organi satie zou het departement van buiteruana- sche zaken verzoeken een .'apansche delega tie in de Vaticaanstad te vestigen en .evens een pamflet uit te geven tn vele talen, waar in ac bolsjewlseering van China en ..de nood: akelUkheld voor de Yamoto-rassen om op te rukken tn Noord China” behandeld wor den. Indien dit bericht waar is. zou daar voor de zooveelste maal uit blijken, dat ook ka tholieken evenals andere merischen onder bepaalde omstandigheden en in een bepaald milieu het spoor bijster kunnen raken in den doolhof van met hartstocht en geweld geschapen actueels problemen. Dat Japen- sche katholieken den strijd tegen China zien zooals de Japansche regeering en de Ja pansche pers hun dien voorhouden, spreekt wel vanzelf. ZU zün niet gespeend van na tionale gevoelens en gezindheid. Hetzelfde verschijnsel hebben wij gezien gedurende den wereldoorlog, toen In de verschillende oor logvoerende landen de katholieken het wet tig gezag overeenkomstig hun plicht gehoor zaamden en volgden. De houding van des» 200 000 Japansche katholieken, die boven dien eenigszlns besmet blijken met een soort van rassenwaan, mag dus niet uitgespeel*! worden tegen de katholieken in het algemeen en zeker niet tegen de Katholieke Kerk en het Katholicisme. Dit blijkt trouwens duide lijk uit het commentaar, dat de Apostolische Vicaris in Japen, Dr. Marella. op hun actie heeft gegeven. De H. Stoel, zoo verklaarde hU. kiest nergens ter wereld partij in politie ke controversen. Alleen in zooverre Japans verzet fundamenteel tegen het bolsjewisme is gericht, is het in overeenstemming met de Katholieke idealen. Inderdaad, wanneer het Japen zou gelukken, het goddelooze bolsjewisme een zwaren gjag toe te bren gen. zou daardoor de wereld een weldaad zijn bewezen. Het blijft echter de vraag, of Japan daartoe in staat zal blijken, terwijl het een feit is. dat Japen zeker niet uit anti-boisjewistische gezindheid alleen, maar vooral uit imperialistische expansie- zucht oorlog in China voert. Het anti-bolsje- wlsme wordt heden ten dage maar al ta vaak gebruikt als een dekmantel voor de eigenlijke, minder fraaie bedoelingen. Bo vendien is bet eerste gevolg van het on rechtmatig en gewelddadig optraden van Ja pan tegen het souverelne China geweest, dat Tsjang Kal Sjek, die steeds tegen het com munisme in eigen land heeft gestreden, thans noodgedwongen toenadering zoekt tot Sovjet- Rusland en dé roode troepen in China. Het in den steek gelaten, uitsluitend op *igen krachten aangewezen China accepteert mo menteel 'eiken bondgenoot, dien het voor zijn zelfverdedlgenden strijd ter handhaving van zjjn souverein bestaan maar vinden kan. Maarschalk Tsjang Kal Sjek, die Christen is, zal het echter, voor zoover het in zijn macht ligt, nimmer gedoogen, dat China gebolsje- wiseerd wordt. wat de verwachting wettigt, dat het eind resultaat zoo tusschen de 70 en 75 millioen zal liggen. (Hetzelfde wat de Minister ook voor 1938 verwacht). Hier doet zich dus het feit voor, dat een heffing, welke evengoed als de accijnzen afhangt van de koopkracht der massa, wèl een betere conjunctuur registreert. Wij meenen de eenige verklaring hiervoor te moeten zoeken In de omstandigheid, dat het publiek bij voorkeur andere artikelen koopt dan de zwaar veraccijnsde, wat dan óók al weer een argument zou zijn om enkele der meest drukkende accijnzen het komende jaar eens geducht op de helling te zetten. Sedert September 1936 zijn jfle Zegel rechten een middel waar muziek in zit. Percentagegewljze zijn nergens zulke groote schommelingen te zien geweest als hier. Men zie slechts de cijfers: In de eerste negen maanden vorig jaar 12'^ millioen; raming ongeveer evenveel, terwijl de op brengst nu is 26 millioen. Een stijging met meer dan 100 procent! Zouden wjj deze cijfers als basis mogen nemen voor volgend jaar, dan mocht dan 33 a 35 millioen ver wacht worden. Toch raamt de Minister slechts 26 millioen en wij gelooven dat Zijne Excellentie gelijk heeft! Want men vergete niet, dat het resultaat van dit jaar wel zeer sterk beïnvloed is doordat het publiek niet enkel de beroepsspeculant, maar óók de kleine man zwaar gegokt heeft In binnen- en buitenlandsche waarden, vooral in Amerikaantjes. De koude douche der laatste weken zal echter velen den lust en net geld om daarmede door te gaan wel benomen hebben. Bovendien komt er aan het converteeren van leeningen óók een maal een eind, zoodat al met al de op brengst van 1937 wel als een voorloopig niet meer te bereiken record zal gelden. Weinig minder hoog, maar op degelijken grondslag rustend, is de stijging bij nummer twee der rechtsverkeerbelastlngen, de Registratierechten. Hier is het accrès bij verleden jaar ruim 85 procent, doch het is verkregen doordat de meer reëele handel in vaste goederen, na een periode van stil stand, weer tot normale proporties kwam. De Successierechten deden ’t deze maand niet best. Hoewel nu toch de devaluatie en de verbeterde positie der vermogens vol ledig tot uitdrukking komen, bleef de op brengst beneden vorig'jaar en zelfs onder de raming. Wij hebben echter al vaker betoogd, dat bij dit middel *t toeval een groote rol speelt. Een enkele maand kan ongunstig zijn, maar op de lange baan moet hier de betere conjunctuur tot uiting komen. Een ongeval, dat merkwaardig goed is afge- loopen, Is vanochtend In de vroegte te Emmen gebeurd. In* verband met de groote paardenmarkt te Zuidlaren was er een druk autoverkeer in de richting Groningen. Omstreeks zeven uur na derde een groote vrachtauto van de fa. Jansen en Zn. uit Dedemsvaart, geladen met zjstien paarden, die toebehoorden aan landbouwers uit de gemeente Dalen en onderweg waren naar genoemde paardenmarkt. In de bocht aan het einde van de Wilhelminastraat te Emmen is de levende lading in beweging gekomen met het gevolg, dat de meer dan tien meter lange wagen naar den kant van den weg gleed en omkan- telde. Doordat de chauffeur sterk remde, was een groot deel van de vaart reeds verloren. De paarden lagen in den omgevallen wagen in een verward kluWen van lichamen en pooten door elkaar. De chauffeur, de heer Jansen, en twee uit Dalen afkomstige landbouwers, die in de ca bine zaten, bleven ongedeerd en konden onmid- dellijk beginnen met het bevrijden der dieren, utaarbjj zij spoedig hulp kregen van passeerende boeren. Het bleek, dat vier paarden verwondingen hadden bekomen, waarschijnlijk één doodelijk. De wagen werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. De tentoonstelling „Historische Behangsels” in het gebouw der firma Rath Doodeheefver te Amsterdam, is wegens de bijzonder groote be langstelling verlengd tot en met 26 October as. De directeur-conservator van het Behangsel- papier-Museum te Kassei, welks waardevolle collectie oude handgedrukte behangsels en veel kleurige tafereeldécors uit de 17e, 18e en 19e eeuw op bovengenoemde expositie tentoon wordt gesteld, hield zijn vijftigste persoonlijke rond leiding. Tot en met den 26sten October, *s avonds, bluft dus de gelegenheid nog open voor bewon deraars van decoratieve Kunst, om deze unieke expositie te bezoeken en wel lederen dag van 10 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur; des Zaterdags alleen van 10 tot 17 uur. De toegang is vrij, 's Morgens om half elf, 's middags om half drie en ’s avonds om half negen kunnen bezoekers zich desgewenscht aansluiten aan de persoon lijke rondleiding door Prof. Dr. Heinrich Apell. Pastoor H. W. van Beek werd 12 Juni 1879 te Purtnerend geboren. HU studeerde aan het Bisschoppelijk college te Roermond en aan de seminaries te Hageveld en Warmond. Priester gewijd in Augustus 1903 werd hü in September daarop benoemd tot kapelaan te Halfweg. In September 1907 werd hU overgeplaatst naar de parochie van den H. Hildegardis te Rotterdam, waar hjj bleef tot Januari 1913, toen hjj benoemd werd tot kapelaan In de pa rochie van den H. Jacobus te Den Haag. Ge durende de mobilisatie was hij aldaar direc teur der mllitairenvereeniglng, in welke functie hU buitengewon veel ervaring heeft opgedaan HU genoot daar een groote populariteit en was algemeen bekend als de „soldatenkapelaan”. In 1921 kreeg pastoor Van Beek opdracht van zUn bisschop een nieuwe parochie te vormen in Bentveld-Aerdenhout. HU bouwde daar de 8t. Antoniuskerk, welke met Kerstmis 1922 gereed was. Hier bleef hU pastoor tot 1926, toen hU de opdracht kreeg de St. Agneskerk aan den Am- stelveenschenweg af te bouwen. Van deze kerk was alleen het voorste gedeelte klaar. Pastoor Van Beek voltooide de kerk en liet tevens een pastorie bouwen. Ook werden tUdens zUn pas toraat twee nieuwe scholen gebouwd, een voor jongens en een voor meisjes. Pastoor H. van Beek was tevens adviseur van Huize Lydia. Hedenavond zal om half acht in de parochie kerk de rozenkrans worden getieden. Maandagavond is de ZeerEerw. Heer H. W. van Beek, pastoor der St. Agnesparochle te Amsterdam, plotseling In de kerk over leden. Terwijl het Lof aan den gang was, kwam pastoor v. Beek de kerk binnen en begaf zich naar kapelaan J. Knots, die daar zat te bidden. HU boog zich naar zUn kapelaan toe alsof hU hem iets wilde zeggen. Plot seling sloeg hU achterover en met een har den slag viel hU met zUn hoofd op de stee nen. Kapelaan Knots diende hem het H. Oliesel toe, waarna pastoor Van Beek in de kerk is gestorven. Na het Lof hebben de geloovlgen een rozenhoedje gebeden voor hun overleden herder. P. H., arbeider te Nuland, die door de recht bank te ’s-Hertogenbosch veroordeeld was tot twee jaar gevangenisstraf wegens brandstich ting bU wethouder v. Santvoort te Nuland (wat in verband werd gebracht met ontevre denheid over de steunregeling ter plaatse) op 13 Juni 1937, kwam van dat vonnis in hooger beroep voor het Bossche Gerechtshof. De advocaat-generaal eischte tegen hem drie jaar gevangenisstraf. Verdediger mr. Adelmeyer pleitte vrUspraak. - -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15