m 2 H De herziening der Grondwet tweede lezing BRUINE KOFFIE fracties motiveeren voor KOFFIE H/IG Problemen der typografen HUN STEM Een burgemeester den rechter 1 WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 TWEEDE KAMER N.S.B. in het geweer Ter orienteering RUNDVEETEELT-BEPERKING In handen van de N.S.B. Pastoor Leonards de Concurrentie van de cyclostyle Standpunt der Kath. fractie aanrijding Op visitatie naar Ned.-Indië Clearingkoeraen I Aangeteekende brieven verduisterd Verduistering en omkooping Geen meerderheid voor *t ontwerp tot wering van revolutionnaire vertegenwoordigers Antwoord van minister De Wilde Kantoorbediende ver valse hte de adressen Benoeming van dr. J. E. baron De Vos van Steenwyk te wachten? Slachtoffer overleden Korte motiveering der stemmen NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAARLEM BROEDER-OVERSTE VAN OUDENBOSCH Wanttui tCapelfftnktid en kooge Uoeddhuk kun waaA- sekuwende stem (alen kooien, dan: Nadat hij vijftig maal het publiek had rondgeleid over de expositie van Historische Behangels te Amsterdam, werd Prof. dr. Heinrich Apell, directeur- conservator van het Behangselpapier Museum te Kassei, door den heer F. C. Doodeheefver met een krans gehuldigd Terug naar 1814? Merkwaardige toestanden in de gemeente Ouddorp aan het licht gekomen Uitvoerige besprekingen over verhouding tusschen deifbond en de Bedryfsraden u rt in n 4 L DEN HAAG, 10 October 1937. ver- Voor de Rotterdamsche rechtbank stond motlveerlng 0 Naar wy vernemen, zal een dezer dagen de Staatscourant de benoeming bevatten van den nieuwen burgemeester van Haarlem. wy hebben reden aan te nemen, dat de keuze gevallen is op dr. Jacob Evert baron de Vos van Steenwyk, sinds 1933 burgemeester van Zwolle, waar hy zyn schoonvader, mr. dr. I. A. van Royen, opvolgde. De in eerste Instantie elgeniyk verantwoor- delyke minister, de heer Van Boeyen, was nog niet zóó ver hersteld, dat hy ter vergadering kon verschynen, maar dit belette den eersten spreker, den heer D’ANSEMBOURG (N. 8. B.) niet, den reconvalescent maar alvast te feil* citeer en met zyn herstel. Vermeld dient nog, dat de bondsvoorzitter, do heer B. Leyn, werd herkozen, alsmede de aftre dende bestuursleden, de heeren G. D. Kamstra, W. Sluiter en C. van Wessum. Uitvoerige besprekingen zyn gevoerd over de verhouding tusschen den Bond en de BedrUfs- raden, naar aanleiding van een voorstel der af- deeling Amsterdam, om de vertegenwoordigers in de Bedrtjfsraden te doen kiezen door leden van den Bond. In den nacht van Dinsdag is de heer C. van Breemen uit de Leeuwertkstraat te Hilversum die Zaterdagavond naby de Crallooschebrug door een slippenden auto werd aangereden, aan de bekomen verwondingen bezweken. De heer van Breemen laat vrouw en vUf kin deren achter. In plaats van den nieuwen voorzitter der katholieke fractie, die evenals de heer Oud ten deze een ministerieel verleden heeft (zy het ook, dat zyn meenlng In zyn frac tie niet zou detoneeren), sprak de heer KORTENHORST: de Katholieken zouden hun stem geven aan alle acht voorstellen, hoewel heel deze Grondwetsherziening niet overmatig belangryk was. Tenslotte werd verd. ten laste gelegd, dat hy In het tydvak van 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1930 In zyn functie van burgemeester verschillende gel den zich wederrechteiyk sou hebben toege ëigend. Deze gelden, die de dagvaarding nader specificeert, en die In totaal het bedrag van 53.761 beloopen, behoorden toe aan een stich ting en waren bestemd voor byslag op pensioe nen en op ongevallenrenten. Interessant waren de discussies over de con currentie, die het steeds meer toenemende cyclostyle-werk het drukkersbedryf aandoet en Utrecht - verzocht, In samenwerking met de pa troonsorganisaties en andere werknemersorga- 'nlsatles, daartegen maatregelen te doen nemen De voorzitter zette uiteen, dat het hier een verantwoordeiyke en belangryke positie betreft, waarby men voldoende vertrouwen kan hebben In de leiding, dat hierin de Juiste menschen worden aangewezen. Bovendien hebben de ver tegenwoordigers, al zyn ze zelfstandig, rekening te houden met de wenschen der organisatie. Do vrees, dat niet de belangen van alle bedryfs- genooten behartigd zouden worden, Ut ongemoti veerd. Eveneens werd de Instelling van een Bondsraad, ook een idee van Amsterdam, ont raden, omdat deze geen taak meer heeft door het tegemoet komen aan het verlangen van eer vakgroepvertegenwoordlglng. Het onderzoek wees echter uit. dat niet de posterijen in gebreke gesteld konden worden, maar dat een 23-jarlge kantoorbediende op ge raffineerde wyze fraudeerde. Minister DE WILDE had geen zware taak. Na nog een korte verdediging geleverd te heb ben kon hy niet nalaten, de N. S. B. weer eens extra van repliek te dienen; deze had er over geklaagd, dat de voorstellen, tot wet gewor den, onze volksvrijheden zouden ondermynen. Maar wat nu, zoo vroeg de Minister, we hebben hier toch vryheid van godsdienst, van onder- wys, van pers, we hebben hier toch kerkelyke en staatkundige vryheid, en al die vryheden zouden Juist bedreigd worden en de kllekgeest zou Juist gaan triompheeren, als één party de macht In handen zou krygen. Er werd over geklaagd, dat zelfs de stands- organlsaties haar mededeelingen laten cyclosty- leeren, in plaats van te doen drukken. Waar hier een object van werkverruiming ligt, moes ten de standsorganlsatles toch voorgaan en een andere afgevaardigde verklaarde onder hilari teit, dat In zyn afdeellng gecyclostyleerde stuk ken, van wie ze ook komen, naar de papier mand worden verwezen. De voorzitter betoogde daarop, dat het niet aangaat te eischen, dat alles zal gedrukt wor den, maar gaf In ieder geval in overweging, plaatseiyk actie te voeren. Het probleem der Jeugdorganisatie, waarover Rotterdam een voorstel had, gaf den geeste- lyken adviseur aanleiding eenlge opmerkingen te maken. Spr. zal gaarne eventueele moetiyk- heden tengevolge van de betreffende bisschop- pelyke bepalingen met den directeur van het Manneiyk Jeugdwerk bespreken. Het hoofdbestuur zegde toe, dat In den zomer van 1938 een nationale Jeugdlanddag wordt ge houden. Ook in den kring van deze organisatie sche nen bezwaren te bestaan tegen het verplichtend stellen van een abonnement op „Herstel" en uit de besprekingen kwam vast te staan,, dat de exploitatie van dit blad weinig loonend is en dringend wyzlging behoeft. Een hartelijk woord sprak de heer Arthur Mayeur, voorzitter van den Belgischen bond van Chr. Typografen, die daarby den heer De Jong feliciteerde met zyn 25-Jarig lidmaatschap van den Ned. Katholieken Graflschen Bond. Ook de voorzitter complimenteerde den heer De Jong. Als verdedigers treden op mrs. W. A. Hoek en J. Fokma. President der rechtbank is mr. Huyser, offi cier van Justitie mr. Hoeffelman. In verband met het eerste ten laste gelegde werd gehoord de heer T. T., koopman en wet houder van Ouddorp. Verdachte echter gaf een heel ander relaas van het voorgevallene. Hy sou T. nooit om een „fooitje” gevraagd hebben. De heer O. J. O., de vader van P. J. O., ver telt, dat hy op zekeren dag door een onbeken de werd opgebeld, die hem over de verduiste- De heer de Vos van Steenwyk werd 30 April 1889 te Zwolle geboren. Hy bezocht het gym nasium te Zwolle en studeerde In de wis- en sterrenkunde aan de Universltelt van belden. Van 1913 tot 1918 was hy assistent aan de Leldsche sterrenwacht en in 1916 promoveerde hy. Gedurende de mobilisatie was hy reserve- officler. Van 1919 tot 1935 was hy leeraar aan het Nederlandsch lyceum te Den Haag, onder lei ding van professor Casimir. Van 1925 tot 1930 was hy chef van de afdee- ling „Wetenschappen” aan het Instltut Inter nationale de Cooperation Intellectuelle te Pa rijs, een Instelling van den Volkenbond, onder leiding van prof. Lorentz. Van 1931 tot 1933 was hy secretaris honorair van het Nationaal Crisls-Comlté te Den Haag Baron de Vos van Steenwyk is officier in de Orde van Oranje-Nassau. De Jongeman ontkende eerst hardnekkig Iets van de zaak te weten, maar viel al spoedig door de mand. De manier, waarop hy te Werk ging, was al byzonder geraffineerd. Hy maakte de aangeteekende brieven klaar en voorzag deze van een adres, dat slechts gedeeltelijk overeen stemde met het ware. Het gevolg was. dat de brief als onbestelbaar terugkwam en daar de jongeman zyn eigen adres, of het adres van zyn meisje of van een bevrlenden kastelein achterop den brief zette, kwam de aangeteekende zending altyd weer by hem terug. De vervalsching kwam daarom niet aan het licht, omdat de jongen, nadat de foutief ge adresseerde brief en de valsche entrée in het boekje door de postambtenaren waren vergele ken en gesanctionneerd, de ontbrekende letters van den naam en plaats In het boekje byschreef. Uiteraard konden deze manipulaties slechts op zeer geringe schaal worden uitgevoerd, om dat slechts weinig namen en plaatsnamen zich tot deze verbastering leenden. In den eenen brief bevond zich een bedrag van ƒ500.dat hy heeft onderschept ten nadeele van een diént in Brabant. te recht de 46-Jarige burgemeester van Ouddorp, G. J. du 8., beschuldigd van verduistering en omkooping. Koersen voor stortingen op 30 October tegen verplichtingen luidende in: Relchsmarken 173,67. Urea lljl en peseta s <13. e NBB. huldigt het leidersprtnclpe j J Het leldersprinclpe eischt van de vol- A-'gellngen een onbeperkt, onvoorwaar- deiyk, volstrekt vertrouwen in den Algemeen Leider en in alles, wat hy doet en laat, zegt en niet «egt. Volgens dit principe is dus de Algemeen Leider aan niemand ver antwoording schuldig en niemand heeft vol gens dit principe het recht om hem ver antwoording te vragen, maar als rechtgeaard Nederlander zelfs tr. A. Mussert blijkbaar bruine koffie. Verwonderiyk et mag zonderling schynen. dat de Algemeen Leider, die zich in de be trouwbaarheid van verschillende kop stukken zyner beweging vergiste, de zeker heid had. dat de plm. 40 000 aanwezigen allen zonder onderscheid in goed vertrouwen en overgave aan hem naar Lunteren waren ge komen, nóg zonderlinger is de wyze, waarop hy zyn verantwoording als geen verantwoor ding trachtte te verantwoorden. Immers wat is wetende maken over den duisteren gang van aaken in de beweging practlach anders dan een soort van verantwoording afleggen over den gang van zaken? Had zyn hernieuwd beroep op t blinde vertrouwen In zyn leiding" niet het karakter van een vraag om goed keuring van zyn aangevochten beleid? De'1 hierboven aangehaalde poging om zich «e verantwoorden, dat hy geen verantwoording wilde ge’ zich zelf „Ik weet, dat er velen onder u zullen zyn die zich afvragen: waarom wil de Leider ons rekenschap geven van zyn daden. HU behoeft dat toch niet, wy vertrouwen toch! Ik weet het kameraden. gU vertrouwt! Maar Juist daarom heb ik den plicht tegen over u te vervullen, dleri Ik nu vervul! Wanneer Iemand tot my komt, zeggende: ik vertrouw het niet, wat is er aan de hand, is het wel goed? Dan is mijn antwoord: ga heen, ik heb niets met u van doen. Wanneer zy komen, gelyk gU zyt gekomen, vol vertrouwen en overgave, dan zeg Ik: ik zal u wetende maken. Dat is nu mUn taak: u wetende te maken, omdat (vermoedeiyk bedoelde de Leider „op dat". maar de Nederlandsche taal ligt niet alleen voor Graaf de Marchant et d' An- sembourg vol voetangels en klemmen. Red.) gy gewapend met deze wetenschap uw vU- snden kunt weerstaan en verslaan.” Uit verdere stemmotlveerlngen bleek, dat met de Katholieken en de Liberalen ook de Chris- teiyk Historlschen en de Anti-RevolutlonnaL ren voor alle ontwerpen zouden stemmen. De Communisten bleven mordicus tegen alles, en de heeren Van Houten (Chr.-Dem.) en Kersten (Staatk.-Cer.) bleven bezwaren opperen tegen enkele ontwerpen. 1 of schuldig was. beteekende op Iweer een poging tot verantwoor ding. Waar nu selfs de gedachte aan ver antwoording door den Leider te geven tn strijd is met het volstrekte leidersprtnclpe, biykt Mussert self dit principe niet gaaf en volstrekt te handhaven. Hy mag het ande ren, minderen, dus niet kvralyk nemen, dat zy ermee breken. Het democratisch Instinct scbUnt selfs by Mussert soms sterker dan de dictatoriale onnatuur. Laten wy ons houden aan de door Mussert gebezigde terminolo gie. HU wilde zyn toehoorders, waaronder behalve verstokte N S B.ers, ook tal van al leen maar geestverwanten of enkel op sen satie en onthullingen tukke nieuwsgierigen, wetende maken. HU heeft hun laten weten, dat In Indlë 5000 leden zyn. vyfdulzend le den in gansch onze Overaeesche bezittingen. Deze wetenschap zal zyn gehoor, dat van NB.B.-zyde steeds vernomen heeft, dat de zaak in Indië bloeide en zelfs de helft van de ambteiyke en militaire wereld had ver overd, weinig genoegen en bemoediging, laat staan vertrouwen hebben gegevep. Dit la een slok klare wyn, die tusschen alle brui ne koffie door de verstokte NS.B. wrang moet hebben gesmaakt. De door de drie centrale landbouw-organisa- ties en den Alg. Ned. Zulvelbond ingestelde com missie ter bestudeering van de rundveeteeltbe- perklng is. naar het Handelsblad verneemt, tot de conclusie gekomen, dat de teeltregeling dient te worden gehandhaafd met het oog op de vee- prUzen. doch dat voor het volgende jaar het aantal kalverenschetsen dient te worden uitge breid wegens te verwachten grooter vleeschver- bruik. Dit Is klare wUn. houdt meer van is dat niet, want de kleur van koffie moet hem politiek sympathieker zijn dan die van rooden «rijn. By de geïmproviseerde hagespraak te Lunte ren heeft de Algemeen Leider der NBB. dan ook meer bruine koffie dan klaren wUn geschonken. De bijeenkomst op de Vel uw- sebe hel werd gehouden naar aanleiding van het feit, dat verschillenden leiders het lei- dersprlnclpe van de N SB te zwaar was ge worden en zy hun volstrekt vertrouwen in den Algemeen Leider hadden opgezegd. Het feit, dat Mussert zUn getrouwen byeen- riep om hun tekst en uitleg te geven van het opzienbarende, dat zich achter de NBB.-coulisses heeft afgespeeld, bewijst, dat-ook hy zelf het absolute leidersprtnclpe niet geheel trouw is gebleven. Dat dit aan zyn fabelachtige scherpzinnigheid niet is ontgaan, bewees de volgende gewrongen re- deneering, die wU aan „Volk en Vaderland ontleenen - Eenige weken later werd weer een zending naar den cliënt gezonden, waarin voor 100 aan effecten was geborgen. Tevens was daarby Ingesloten een brief, waarin de bank zelde het te betreuren, dat de cliënt niet de goede ont vangst van de 500.— had bevestigd. Noodzake lijkerwijs moest dus ook deze brief worden on derschept en zoodoende kreeg de jongeman ook effecten in handen, waaraan hy niets had. Het geld heeft E. voor een klein gedeelte ge bruikt te eigen bate, het grootste deel was ech ter bestemd om vorige onregelmatigheden te dekken. Buiten deze adressenvervalsching, welke in totaal driemaal is gepleegd, heeft E. nog een keer effecten weten te bemachtigen, welke hU verkocht heeft. De opbrengst diende eveneens om ontbrekende geldsbedragen aan te vullen. Een huiszoeking by E. heeft een deel van het verduisterde opgeleverd. Van de 500.— waren nog 335.over en de effecten zyn eveneens teruggevonden E. is in het huls van bewaring opgesloten. De algemeen Overste der Broeders van Oudenbosch, Broeder Tarclsius, zal 18 Novem ber met de Lloyd Raplde van uit Roosendaal naar Marseille vertrekken, om vandaar den 19 November met t s-z. „Dempo" van den Rott. Lloyd, een visltatlereis naar Ned.-Indië te ma ken. In Maart 1938 wordt de alg. Overste weer In Oudenbosch terug verwacht. Minister De Wilde, dien hy den eigeniyken schuldige noemde aan wat er met onze Grond wet dreigt te gebeuren, zou zyn fulminante critiek in ontvangst te nemen krygen. De beer d’Ansembourg herhaalde het sprookje, dat de herzleningsvoorstellen geboren zouden zyn uit angst voor de N. S. B. en ten doel had den, de politieke partyen met de R. K Staatsparty aan het hoofd aan de dicta, tuur te helpen. Niets deugdè er van de regee- ringsvoorstellen en overal constateerde de N. 8. B.-er boosaardige bedoelingen. Kamerleden mochten geen „salaris” opstryken. Tot minister zonder portefeuille zouden alleen maar politieke vriendjes benoemd worden. Dv kiesrechtwyziglng was natuuriyk tegen de N. 8. B„ (als kleine party) gericht, alsook na tuuriyk het voorstel tot wering van revolu tionnaire vertegenwoordigers. Van ordening zou in de huidige maatschappU niets goeds terecht komen. De beperking der Immuniteit was in het byzonder tegen de N. S. B. bedoeld en de aanstelling van Staatssecretarissen was poli tiek al even bedenkelyk als die van ministers tonder portefeuille. In een van geest en vroolykheid sprankelend i edevoerlnkje stelde de heer Kortenhorst den N. 8. B.-er voorts de vraag, of hy de Katho lieken voor zoo onverstandig aanziet, dat zy mét de N. 8. B. terug zouden willen naar de Grondwet van 1814, nadat de Grondwet van 1848 het begin van de katholieke emancipatie had mogeiyk gemaakt. Tydens onze verdruk king was het zóó, dat wy politiek ontwapend waren en economisch uitgeschud. Alleen op zelfbehoud konden wy bedacht zyn. WU mochten ademen, maar niet hoorbaar, wy mochten er zyn, maar niet zichtbaar! Onze emancipatie is begonnen onder Koning Willem II, die en hier wendde de heer Kor tenhorst zich tot den heer d’Ansembourg eenmaal het konlnkiyk woord gesproken heeft: „Ik ken geen andere Katholieken dan die staan onder gehoorzaamheid der geesteiyke overheid; de andere vertrouw ik niet....” Namens den VrUheldsbond sprak de heer BIEREMA, die kwam met de verrassing: dat de Liberalen zouden stemmen vóór het ordeningsontwerp! En dit na de bestrydlng In eerste lezing door den heer Wendelaar! De Liberalen schynen met spoed te willen leeren, evenals In 1918. De tweede dag van de algemeene vergade ring van den Katholieken Graflschen Bond te Utrecht begon met een H. Mis, welke om 8 uur door den geesteiyken adviseur, kapelaan 9. Nierman, werd opgedragen In de H. Hartkerk en waaronder vele leden ter H. Tafel naderden. Ongeveer twee maanden geleden kreeg de po litie van het bureau Centrum te Rotterdam een zaak in onderzoek, welke aanvankeiyk slechts op een fout bU de posterijen scheen te berusten. Er raakten nj. eenige malen aangeteekende brieven van een effectenkantoor in de Rotter damsche binnenstad zoek. nu ook eens een poging gewaagd om op te tre den tegen revolutionnaire stroomingen en ze kere zuiveringen aan te brengen. Een compli ment van den heer d’Ansembourg, als zou hy de auctor Intellectualis zyn van het hier ge noemd voorstel, moest hy bescheidenheidshalve echter afwyzen. Niet hem, maar den liberalen heer Knottenbelt kwam deze eer toe; de N. 8. B.-er had zich In naam en persoon vergist (de heer d’Ansembourg verontschuldigde zich later door te zeggen dat de namen op elkaar geleken!) ring van zijn zoon Inlichtte, en hem vertelde, dat als hy niet voor zyn zoon zou busprlngen, deze op den Noordsingel terecht zou komen. De burgemeester bekent ter zitting, dat hy dit telefoongesprek met C. J. G. heeft gevoerd, maar ontkent ten stelligste me* den Noordsin gel gedreigd te hebben. Hierna werd het vierde ten laste gelegde feit behandeld. Verdachte sou op 30 April 1933 zekeren H. v.d. D., wynhandelaar te Ouddorp. nu rustende te Ryswyk, 60,schuldig geweest zUn. V. d. D. had hem al tientallen malen om het geld ge vraagd. Op dien bewusten 30 April moest v.d. D. 40,aan de gemeente Ouddorp betalen, ter voldoening van het per 1 Mei 1933 verschul digde vergunningsrecht. Had hy op 1 Mei het geld niet, dan was hy zyn vergunning kwyt. Hy was toen ’s avonds naar het woonhuis van den burgemeester gegaan, met de hoop, dat hy zyn 60.nu elndeiyk eens zou krUgen. De burgemeester wilde toen niet betalen, zoo- dat v. d. D. tot het uiterste overging en den burgemeester voor 15,zyn schuld van 60. wilde kwytschelden, omdat hy zelf nog 35, had en nu de vergunningsrechten kon betalen. Deze afkoop is strafbaar. De burgemeester ont kent dit ten stelligste en beweert, dat v. d. D. hem 40,had gegeven ter voldoening van zyn vergunningsrecht aan de gemeente. In de mlddagzltting werd het derde ten laste gelegde behandeld. Getuige M. P„ winkelier te Ouddorp, die gehoord werd, vertelde o.m. dat hy filiaalhouder voor Albert Heyn te Ouddorp kon worden. By zyn sollicitatie had hy geschre ven, dat men by den burgemeester van de ge meente om eventueele Inlichtingen kon komen. De burgemeester heeft dit inderdaad gedaan, doch hy had tegen P. gezegd, dat de eene dienst den anderen waard was en hy ’n enveloppe met Inhoud wilde hebben. Eerst gaf P. hem 30, doch daarmee was hy niet tevreden. Hy wilde 300.hebben. P. kon dit hem onmogelyk ge ven. Toen wilde de burgemeester, dat hy een schuldbekentenis voor f 300,— zou teekenen. P. is hierop niet ingegaan, zoodat verd. met de 30,genoegen moest nemen. Toen verdachte het woord kreeg, zelde hy, dat G. een hoogst onbetrouwbaar persoon is en dat hy later by Albert Heyn wegens groote slordigheid hy had by syn ontslag een tekort van 800, Is ontslagen. P. strooit in Ouddorp allerlei lage kletspraatjes over den burgemeester rond. De zitting werd hierna tot heden. Woensdag, geschorst. De vertegenwoordiger van het Nationale Dagblad was weer op de perstribune versche nen; zyn hoofdredacteur heeft, sooals reeds ge meld. plechtig moeten beloven, dat zyn ver tegenwoordiger geen Kamerleden meer belee- digën zou. Hun laatste wensch werd vry aardig vuld, want ook vele ministers legden door hun aanwezigheid belangstelling aan den dag voor deze eerste openbare werk-byeenkomst der Volksvertegenwoordiging; achter de mlnisters- tsfel figureerden de heeren Colyn, Goseling, Van Buuren. Van DUk, Welter en De Wilde, die als minister van Blnnenlandsche Zaken uit bet vorig kabinet de wetsontwerpen verdedi gen zou. Later kwam de heer Slotemaker de Bruine nog acte de présence geven. Zooals men weet, kunnen er in tweede le zing geen wUzigingen meer aangebracht wor den en is voor aanneming der ontwerpen geen gewone, maar een twee_derden-meerderheid van nood® »n andere wetenswaardigheid, welke de heer Mu-isert zyn volgelingen me dedeelde, was, dat hy den „schop tegen de Beweging" van ex-kameraad Hogewind reeds sinds drie maanden verwachtte. Mus- sert's rechterhand, van Geelkerken, ver klaarde echter, toen Hogewind zyn vertrou wen in den Algemeen Leider opaegde, da* alt nem een volkomen raadsel was, te meer, daar Hogewind een persooniyken eed van trouw in handen van den Algemeen Leider had afgelegd. Of behoort van Geelkerken dan niet tot de wetenden in de party? Is het in de N. 8. B. al zoover, dat de linker hand niet weet «rat de rechter doet? Het is wel heel bruine koffie, die den volge lingen te Lunteren werd voorgezet. ZU heb ben het echter biykens de verslagen geslikt, in blind vertrouwen met de oogen dicht zoo als t rechtgeaarden NBB.ers betaamt. Een „bakkie troost” kan het voor ben niet zUn geweest. Dat was het voor ons, die gesterkt door deze ververschlng krachtig voorwaarts zullen marcheeren. Ter orlënteering van den lezer herinneren wy er nog even aan, dat het hier gaat om acht wetsontwerpen. Ten eerste wyzlging en aanvulling van de bepalingen betreffende het inkomen der Kroon. Ten tweede wyzlging en aanvulling van de bepalingen betreffende de schadeloosstelling en het pensioen der Twee de Kamerleden. Ten derde het opener, van de mogeiykheid, het ambt van minister zonder portefeuille in te voeren. Ten vierde aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht, waardoor niet meer al te strikt behoeft te worden vastgehouden aan de volstrekte even redigheid. Ten vyfde het openen van de moge lijkheid bepaalde revolutionnaire volksverte genwoordigers te weren door hen van hun lid maatschap vervallen te verklaren. Ten zesde het openen van de mogelykheld, openbare li chamen in te stellen voor beroep en bedryf (Ordening). Ten zevende het z.g. „verzamel- sntwerp”, waarop vele heterogene voorstellen teorkomen, o.a. betreffende de instelling van het instituut der Staatssecretarissen en de op heffing van de parlementaire immuniteit voor volksvertegenwoordigers, die zich schuldig ma ken aan opruiing of schending van geheimen Nummer 8 bevatte alleen maar de noodige overgangsbepalingen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hy in Juni 1929, als burgemeester en hulp-offlcier van Jus titie, van den kolenhandelaar T. T. de belofte zou hebben aangenomen, dat deze by totstand koming van een betalingsregeling tusschen T. als directeur der N. V. Beurtvaartondememing „Ouddorp" en een In zyn dienst staanden schip per, die een bedrag van 700,zou hebben ver duisterd, of by een overeenkomst met de fami lie van den schipper, een bedrag van 100, zou afschryven van de kolenrekening, welke de burgemeester by hem had. i Vervolgens zou verdachte in 1933 van M. P. de belofte hebben aangenomen van ontvangst eener enveloppe met geld, Indien P. door gunstige In lichtingen en verdere tusachenkomst van ver dachte zou worden benoemd tot flllaalchef eener firma te Ouddorp. Verder zou verdachte op 30 April 1933 een door H. v. d. D. gedane belofte hebben aange nomen van kwytscheldlng eener rekening van f 60.wegens geleverde dranken, wanneer de burgemeester een bedrag van 15,zou bU- passen by de f 35,welke v. d. D. beschikbaar had ter voldoening van het per 1 Mei 1932 ver- schuldlge vergunningsrecht aan den burgemees ter. He* „Nationale Dagblad” van de NB.B. la het eenige blad, dat trouw de berichten en ar tikelen afdrukt van het zoog. Ned. Kath. Cor- respondentiebureau te Beriyn, waarvan paatoor Leonards te Prenslau als opvolger van pater Vriens de leider is. Zooals men weet, hebben de berichten van dit bureau de strekking, het godsdienstig karakter van den stryd tegen de Kerk in Duitschland te ontkennen of te ver helen en de actie van het nationaal-sociallsti- sche regime op elk gebied te verheeriyken. Ons blad had herhaaldelyk gelegenheid, tegen het misleidende karakter van Pastoor Leonards’ berichtgeving te waarschuwen. De hoofdredacteur van het „Nationale Dag blad”, biykbaar overtuigd van de geringe plaats, die zyn orgaan In de publieke opinie inneemt heeft nu den Dultsch-Nederlandschen Pfarrer ultgenoodigd, in Nederland een reeks van spreekbeurten te komen vervullen. Men maakte deze ultnoodlging aan den propagandist voor den pastoor aantrekkelyk door een eventueel batig saldo te bestemmen voor uitzending van de kinderen zyner parochianen. Pastoor Leo nards ging hierop In onder voorwaarde, dat hy zich zou beperken tot wat hy noemde een per- soonlUke aangelegenheid; hy zou slechte de Katholieke Wereldpost van antwoord dienen op de aanvallen, die zy op hem had gericht. De NB.B. heeft haastig 'n reeks vergaderin gen georganiseerd, waarvan de eerste Maandag avond te Haarlem heeft plaats gehad. De paa toor, die uit Beriyn was komen vliegen en een mengsel van Duitsch en Nederlandsch ^prak vertelde nogal onsamenhangend over zyn eigen figuur en levensbyzonderheden, zooals zyn dienst in het Pruisische leger (applaus) en trachtte de conïbinatle van BA.-man en pries ter in zyn persoon voor Nederlandsche ooren aannemeiyk te maken. Hy begon met een be schrijving van zyn vliegtocht en eindigde met een mln of meer hartstochteiyke katholieke geloofsbeiydenls, waarmee de heer Rost van Tonnlngert zichtbaar verlegen zat. Het geheel van deze, In taal zoowel als In mentaliteit „gebroken” rede was geenszins ge schikt om het aanzien van Pastoor Leonards persbureau te verhoogen. De NB.B. tracht ech ter dezen geestelijke als lokvink te gebruiken en verspreidt In de steden waar hy optreedt circulaires, die alle katholieken oproepen om de rede van „Paatoor W. Leonards” te komen hoeren, terwryi er met geen letter van gerept wordt, dat de NB.B. achter die byeenkomsten staat. t Men zy gewaarschuwd. Uit het speechje van den heer ALBARDA bleek, dat de S. D. A. P. haar afwUzend stand punt tegenover het „verzamelontwerp" en te genover de wering van revolutionnaire verte genwoordigers handhaafde, maar nadrukkeiyk Voegde deze spreker er aan toe, dat de 8. D. A. P. iedere illegaliteit veroordeelt. Ook de Vryzinnig-Democraten waren biykens een korte tede van den heer JOEKES niet bekeerd. Zy staan op vrijwel hetzelfde standpunt als de 8. D. A. P.-ers. De heer Oud, die als minister uit het vorig kabinet achter de regeerlngs. foorstellen gestaan heeft en allicht nóg staat, *as begrypeiykerwyze maar niet verschenen! Behalve de heer d’Ansembourg heeft geen der fractle-woordvoerders het nog noodig geacht, In uitvoerige beschouwingen ta tre den. Men bepaalde zich tot van de stemmen die uitgebracht zouden worden. het „verzamelontwerp** de vereisch- te twee-derden-meerderheid niet zullen halen. Het belangrUkst achtte deze spreker het foorstel ten aanzien van de nieuwe openbare Hohamen, waaraan een groot deel van onze ver- ^««tagsactie was gewUd. Eindelijk werd hier Morgenmiddag zal er worden ge stemd, maar reeds nu staat wel vast, dat het ontwerp tot wering van re volutionnaire vertegenwoordigers èn Over belangstelling mocht de Kamer niet klagen; propvol waren de beide tribunes met politiekers, die de Kamer In haar nieuwe sa menstelling wel eens wilden monsteren en ook de nieuwe ministers wellicht gaarne In Ka- mer-functle wilden zien. Namens de Ned. organisatie van Chrlsteiyke Typografen, die eveneens de gast was op deze bondsvergadering, sprak de heer Hofman. Aan het einde der vergadering prees kap. Nierman den écht katholieken geest van deze organisatie en drong ook aan op een goeden gemeenschapsgeest In de afdeelingen. Met een woord van dank aan de afgevaar digden voor de prettige samenwerking, In deze dagen ondervonden, sloot de voorzitter de ver gadering. De nieuwe Tweede Kamer is haar eerste werkperiode ingetreden, en wel met de behandeling van de ont werpen tot Grondwetsherziening in tweede lezing. ir h 1 i J Hl in usU 9* zee I-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13