ONS BLAD naar I Weer op het doode punt gekomen? s Waarom stuurt Italië troepen Libyë f Het nieuws van heden Nieuw incident bij Soetsjau I Il I EGYPTE HET VITALE PUNT ITALIË PROBEERT HET KAPITAAL TE LOKKEN DE BAROMETER k Te Jeruzalem is het rustiger Italië zal Japan verdedigen GROOTE TERREINWINST VAN DE RECHTSCHEN 0 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALK MAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Chineesche successen in het Noorden De H. Vader naar Rome terug Zuid-Afrika en Engeland L I Regeering in Luxemburg treedt af o o o 8 0 0 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 Metaxas te Istanboel aangekomen OH ADVERTENTIEPRIJZEN X Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Italië’s agitatie zeer gevaarlijk LI BYE MET QMGEVING TRIPOLITANIË LIBYË EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 17 te 7 Te Jeruzalem is het rustiger geworden. (Van onzen Londenschen correspondent) O o schip .Jleina" zou tot zinken op geheel Sinds bijna anderhalf jaar is de Britsehe Vanmorgen hebben de rechtschen, die te Opnieuw oneenigheid in de sub commissie voor niet-inmenging Japanners beschoten een auto, waarin een Italiaansch di plomaat gezeten was 70 vierkante kilometer door d’Avila’s troepen in Asturië bezet De datum definitief bepaald op 30 October Een brief van de lersche Bisschoppen DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Stand op Woensdag 10 uur v.na.: 783.7 Vorige stand: 7884 rave i by 3et 203 De trein uit Haifa naar Egypte is op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontsnapt, toen vandaag ontdekt werd, dat onder de rails naby Gaza een myn was gelegd, welke tnen juist bytyds heeft kunnen verwijderen. De troepen hadden zich sedert eenlge dagen van deze plaats teruggetrokken, omdat talryke verdwaalde granaten en bommen hier terecht kwamen. Evenals de Duitsche consul-generaal heeft ook de Britsehe consul-generaal by het Japansche consulaat geprotesteerd tegen het bombardement van Britsehe hulzen. Het nieuwe directlegebouw van den spoorweg SjanghaiNanking is door bommen getroffen, waardoor brand is ontstaan. De Japansche troepen by Sjanghai hebben ten koste van zware offers een kleine terrein winst verkregen. De stryd duurt overigens voort en de uitslag is nog niet te voorspellen. De Chineesche woordvoerder verklaarde, dat de Chineezen geen gas gebruiken, en het ook by wyze van represaille niet zullen gebruiken. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat Japansche vliegtuigen op de Gele Rivier ten zuiden van Tsiflan een zestigtal jon ken tot zinken hebben gebracht, die soldaten en munitie vervoerden. Hy deelde mede, dat de Japansche vliegtuigen „alle Jonken zouden bom- bardeeren, die voor militaire transporten dienst deden”. De aard van de lading zou door waar neming vanuit Japansche vliegtuigen worden vastgesteld. In een officieel Chineesch bericht uit Nan king wordt beweerd, dat de Chineesche troe pen ten Noorden van TaUoean hun offensief voortgezet en Joeanping heroverd hebben. De Japansche troepen zouden tot op 120 K.M. ten Noorden van Tajjoean teruggedrongen zijn. De rechtschen maakten nieuwe vorderingen in Asturië. De non-interventie-besprekingen schijnen weer op het doode punt gekomen te zijn. Italië zou op de conferentie te Brussel de pleit bezorger van Japan zijn. Euwe verliest de zevende party van den wed strijd om het wereldkampioenschap schaken. De burgemeester van Ouddorp voor de Rotter- damsche rechtbank verdacht van verduistering en omkooping. IS 1 2 IS 18 10 >9 IS IS Re mde >00 22 1.70 l 12 >23 >09 1.22 Het Koninklyk Besluit tot wederinstelling van den rang van sergeant der eerste klasse treedt 1 November In werking. Tweede; Kamer behandelde de Grondwetsher ziening! in tweede lezing. Geraffineerde verduistering van aangeteekende stukken te Rotterdam aan het licht gekomen. Voortgezet Congres van den Katholieken Gra- fischen Bond te Utrecht. ISTANBOEL, 18 Oct. (D. N. B.) De Grieksche minister-president Metaxas is alhier aan boord van den kruiser Averoff aangekomen. Des avonds heeft hy met een speclalen trein de reis naar Ankara voortgezet. Japansche vliegtuigen beschoten een Italiaan- schen auto in China. Do Chineezen houden vol, dat zy in het Noorden de Japanners terug drijven. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I w r In Syrië zou een nieuw Hoog Ara bisch comité gevormd zyn SJANGHAI, 19 Oct. (Havas.) Het Chi neesche telegraafagentschap „Central News” meldt uit Nanking, dat drie Japansche vlieg tuigen vanmorgen by Soetsjau een auto heb ben beschoten, waarin zich de Italiaansche militaire attaché en drie Duitschers bevon den. Geen der inzittenden werd gewond. De auto was op weg van Sjanghai naar Nanking. Een door een Japansch vliegtuig ge worpen bom heeft het centrale blokhuis der Britsehe troepen, die het aan het Noorder- station grenzende gedeelte der Interna tionale concessie te Sjanghai bewaken, ge heel vernield. Er zyn geen slachtoffert te be treuren. VALENCIA, 19 Oct. (Reuter). Het mi nisterie van Landsverdediging te Valencia publiceert een communique, waarin wordt medegedeeld, dat de rechtsche luchtmacht Gyon hevig heeft gebombardeerd. Verschei dene gebouwen zyn er verwoest; er zyn verscheidene dooden en gewonden te be treuren. Naar uit Tokio gemeld wordt, zouden de onderhandelingen over een nieuw handels- verdrag van Japan met Italië met succes zyn bekroond. De ministerraad heeft verder maatregelen genomen tot vergemakkeiyklng van de toe vloeiing van buitenlandsch kapitaal. De ka pitalen, dle-vóór J1 December 1939 in Italië belegd worden, zullen talrijke fiscale facili teiten genieten. De beroemde kathedraal van Reims is M aandag j.l. plechtig door den Aartsbis schop van Reims, Kardinaal Suhard, geconsacreerd. Op onze foto ziet men de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders, die de plechtigheden bijwoonden. Van links naar rechts: Mgr. Meneschet, bisschop van Soissons, Mgr. Beguin, bisschop van Auch, Kardinaal Suhard, Aartsbisschop van Reims, Mgr. Valeri, de Apostolische Nuntius, Mgr. Tissier, bisschop van Chalons s. Marne ROME, 19 Oct (Havas). Italië zou deel nemen aan de conferentie der negen-mo gendheden te Brussel als verdediger van de Japansche zaak. Volgens Inlichtingen uit goede bron kan men verwachten, dat de Italiaansche delegatie zal optreden als pleit bezorger van Japan. Asn het slot van de vergadering van het lersche Episcopaat, dat in het Maynooth-Col- Icge, onder voorzitterschap van Kardinaal Mac- Rory, Aartsbisschop van Armagh en Primaat van Ierland, in vergadering byeenkwam. Is een plechtige verklaring afgelegd over den toestand In Spanje, in den vorm van een antwoord op het collectief herderiyk schryven van de Spaan sche Bisschoppen. „Met diepe ontroering” zoo wordt In de verklaring van het lersche Episcopaat o. m. ge zegd „moet men het rldderiyk en tragisch schrijven lezen, dat Uwe Excellenties aan het Katholieke Episcopaat der heele, wereld hebben gericht. In dit document, dat vooral beheerscht wordt door den waarachtigen geest der Chrlste- iljke naastenliefde, vindt men een uiterst ge motiveerde rehabilitatie van de eerbiedwaardige Kerk van Spanje tegenover den schandeiyken laster, dien de vyanden van het Christeiyk Ge loof haar in het gezicht geslingerd hebben. Wy kunnen Uwen Excellenties Intusschen de verzekering geven, dat het Katholieke volk door de Katholieke en nationale Pers van Ierland, alsmede door middel van vlugschriften en voor drachten, van den werkelyken stand van zaken op de hoogte Is gebracht; de groote meerder heid van het lersche volk heeft wat zijn sym pathie betreft voor het Katholieke Spanje, voor het zwaarbeproefde Episcopaat, priesters en re ligieuzen nooit geaarzeld. Zelfs onder een volk, dat zooals het onze reeds van de gerech tigdheid uwer zaak overtuigd is, zal de ver spreiding van Uw herderiyk schryven goede diensten bewyzen, daar deze brief voor alle menschen de rampzalige gevolgen der valsche leer, die thans met satanische kracht en met de vooropgezette bedoeling onder alle volkeren der wereld verspreid wordt, In haar totale afschu- weiyke werkeiykheld voor oogen stelt.” Tenslotte spreken de lersche Bisschoppen hun bewondering uit voor den heldenmoed der Kerk in Spanje, terwyi zy hopen, dat het Geloof ten slotte zal triomfeeren. Aan de troepenzendingen naar Libyë schenkt men te Londen, schynbaar althans, weinig aan dacht. Maar Vrijdagavond zinspeelde Eden er zeer duldelyk op. toen hy in zyn buitengewoon krachtige en scherpe rede te Llandudno in Wales zelde; „wy zullen nauwgezet toezien, dat onze belangen in de Middellandsche Zee en by de handhaving van onze verbindlngslynen met het Na bye Oosten en Indië, niet in gevaar ge bracht worden.” Het Britsehe zyn gebracht. By Llloyds is echter geen enkel Britsch schip van den naam ..Reina" bekend. Een schip van den naam „Reina” is in Panama geregistreerd). Carabanchel omsingeld dreigden te worden, een myn einde lucht ontploffing evénwel tot een aanval over, die hun eenlge terreinwinst opleverde. FRONT IN ASTURIë, 19 Oct. (Havas) De driehoek, gevormd door Riba de Sella, Colunga en Cangas de Oma. is gisteren geheel door de troepen van generaal d’Avil la bezet. De rechtschen hebben hierdoor 70 vierkante kilometer terrein gewonnen. Het aantal krijgsgevangenen bedroeg gis termiddag 500. Bijzondere faciliteiten voor beleg gingen uit het buitenland Volgens berichten uit Arabische bron te Je ruzalem is een nieuw hoog Arabisch comité in Syrië gevormd. Het zal bestaan uit de uitgewe ken leden van het oude comité te zamen met vyf Arabische nationalisten uit Irak, Egypte, Syrië en den Libanon, die deelgenomen hebben aan het congres in Bloedan naby Damascus in September j.l. Britsehe vloot is in de Middel landsche Zee zoo sterk, dat zy, ook zonder Frankryks steun de zee volkomen kan beheerschen” Toen Mussolini zichzelf verhief tot bescher mer van den Islam, volgde hy het voorbeeld van Wilhelm II, en met dezelfde minder vriend- scliappeiyke bedoelingen jegens Engeland Thans hebben de voornaamste Moslemhoofden in Libyë een telegram aan Mussolini gezonden, waarin zy hun solidariteit met de Arabieren van Palestina betuigen „na de gebeurtenissen welke zich daar afgespeeld hebben tengevolge van de door de Mandaatmogendheid tEnge- !ana) genomen maatregelen." Natuurlijk wordt zulk een telegram verzonden met goedkeuring der Italiaansche overheden, waarschyniyk zelfs met voorafgaande goedkeu ring van Mussolini. Het Is een van de vele kenmerkende symptomen van Italiaansche agi tatie tegen Engeland, en dit is het veront rustende het zyn dezelfde symptomen, die soortgelyke agitatie in het verleden gekenmerkt nebben; een agitatie, die steeds gevoerd werd door een land waarmede Engeland ten slotte In oorlog geraakte, of waarmee oorlog ter elfder ure vermeden kon worden, nadat evenwel de betrekkingen hopeloos gecompromitteerd waren. Utrechtoehe communist wegens runseisrtj tot geldboete veroordeeld. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d- 19 October: De datum, waarop Z. H. de Paus naar Rome terug zal keeren, is thans definitief, zooals ver wacht werd, op 30 October bepaald. Volgens gewoonte heeft Z. H. de Paus mid den October de audiënties „di tabella" voor de Kardinalen en Prelaten van de Congregaties hervat. Volgens het nieuwe rooster echter, dat geldt van midden October tot midden Augustus 1938. worden deze audiënties alleen des morgens ge houden, terwyi zy vroeger ook des middags wer den toegestaan. Dit staat, zooals nauweiyks ver meld behoeft te worden, in verband met de voorschriften omtrent ’s Pausen gezondheids toestand. Op 28 October a s. zal Kardinaal Pacelli van zyn vacantie te 'Zwitserland te Rome terugkee- ren. ’•■’s'- I I KLERK SDORP, (Transvaal), 18 October (Reuter). Tydens een campagne voor een tus- «chentydsche verkiezing heeft de minister van Verdediging Plrow, de meening, dat de Zuld- Afrikaansche regeering erin toegestemd zou hebben Groot-Brittannië in tyd van oorlog oy te staan, of de Britsehe koloniën te verdedigen beiacheiyk genoemd. Hy zelde os,: „Indien gy ooit wordt opgeroepen tot werkelyken dienst of Indien u gezegd wordt de wapens op te nemen omdat wy een verbintenis hebben met Engeland ooi ten oorlog te gaan, zoo zeg ik u thans als minister van Verdediging, dat Ik u verlof geeft te muiten en te weigeren in den oorlog te gaan Onder zulke omstandigheden zou Ik de eerste rijn om te muiten. Wy zullen niemand milten de grenzen der Unie op ons bevel laten stry- den". De Sovjet-regeering is bereid, de kwestie van de toekenning der rechten van oorlog voerenden te bestudeeren na de algeheels verwydering van alle niet- Spaansche ele menten, die aan den burgeroorlog deel nemen. De Italiaansche ministerraad tracht het bwl- tenlandsche kapitaal te lokken doer allerlei bijzondere faciliteiten. De,Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph” herinnert eraan, dat onlangs ver klaard werd, dat deze troepenbewegingen voor geschreven werden door „belangen van Inter nationalen aard”, en dit wordt beschouwd als een waarschuwing aan het adres van Engeland en Frankrijk, dat verdere versterkingen naar Libyë gezonden zullen worden, indien deze lan den een wyzlging brengen in hun non-inter- ventie-politiek, dat wil zeggen: indien de Fransch- Spaansche grens opengesteld en het embargo op oorlogsmateriaal voor de regeering van Valencia opgeheven wordt. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger tot ontploffing gebracht, ten te krygen. Onmiddeliyk na de gingen de regeeringstroepen Vrijdag, dus aan den vooravond van de bijeenkomst der non-inter- ventie-commissie, zyn opnieuw 2300 officieren en manschappen van Napels naar Libyë vertrokken, waar zich reeds een legercorps van 40.000 blanken en 20.000 inlanders bevindt. Van Italiaansche zijde wordt toege geven, dat, zoo noodig, de troepen met nog een divisie versterkt zullen worden. JERUZALEM, 19 Oct. (Reuter). Het verbod, zich te Jeruzalem des avonds op straat te begeven, is ingetrokken, waaruit biykt, dat de autoriteiten den toestand aan- zlenlijk verbeterd achten. vloot In de Middellandsche Zee zoo sterk dat zy, zelfs Indien er geen hechte samen werking tusschen Engeland en Frankrijk bestond, volkomen in staat zou zijn in geval van een conflict deze zee te beheersrhen. De waarschuwing van Eden had betrekking op Spanje, op de Balearen, en ook op het aan Egypte grenzende Libyë, hetgeen niet zeggen wil, dat men zich te Londen zóó bezorgd maakt over de troepenbewegingen naar en in laatst genoemd gebied, als men te Rome schynt te meenen. Napoleon heeft een machtlger lefct niet by, maar in Egypte gehad, onder een op perbevelhebber, die zonder dat wy tets tegen de Italiaansche legeraanvoerders willen inoren- gen, toch waarschyniyk hun theerdere was nameiyk Napoleon zelf. Maar het lot van Egyp te, en dat van Indië en van het Britsehe Ryk. a^rd niet beslist aan de oevers van den Nyi. maar op zee. by Trafalgar. Wy gelooven de meening in bevoegde Engel- sche kringen juister te vertolken. Indien w’j zeggen, dat het dezen betrekkelyk onverschil lig laat of Italië twintig- dan wel vyftigduizend man naar Libyë zendt, maar dat men zich be zorgd maakt over de diplomatieke beweegrede nen. welke aan de trcepenverschepingen ter grondslag liggen. Duitschland had Ir. 1914 een veel machtige; vloot dan Italië thans heeft, hetgeen niet be lette, dat Engeland op den dag der oorlogsver klaring de volle heerschappy over alle zeeën had. Indien Italië van Libyë uit Egypte, en hiermede het Kanaal van Suez en dus de ver binding met Indië, het Verre Oosten efl Austra lië poogde te bedreigen, zou de Britsehe vloot In de Middellandsche Zee onmiddeliyk Italië blokkeeren. en de verbindingen tusschen dat land ey de Afrikaansche kust afsnyden. Mus solini maakt er geen geheim van hoeveel troe pen hy naar Libyë zendt; de Britsehe admira liteit daarentegen gaat steeds met de grootste discretie te werk, en men kan ervan overtuigd zyn dat zy haar werkIn de Middellandsche Zee goed verricht heeft. De vorige week nog werd erop gewezen, dat een groot en volkryk land, maar toch een land met eenlgszins beperkte middelen, zooals Italië, zeer veel hooi op zyn vork neemt door legers te onderhouden in Abessinië, Libyë en Spanje en dat het hierdoor op een gegeven oogenblik niet krachtiger, maar minder sterk is dan het anders zyn zou. Men ziet hienn een der vele teekenen. die erop wijzen dat Mussolini niet denkt aan een oorlog tegen Engeland, maar tevens gelooft men dat hy door dergelyke troe penbewegingen. die bezorgdheid met betrekking tot Egypte kunnen gaande maken, diplomatieke pressie wil uitoefenen, op de eerste plaats op Groot-Brittannië, doch ook op Frankrijk. Men herinnert zich de Italiaansche agitatie in Egypte^lwee Jaren geleden, tydens den veld tocht In Abessinië. LONDEN, 19 Oct. (Reuter). Ver nomen wordt, dat de besprekingen in de ondercotnmiasie voor de niet- inmenging, die heden onder voor zitterschap van Eden gehouden zijn, weer op het doode punt zjjn geko men, daar Italië en Duitschland de voorkeur geven aan behandeling van het Britsehe plan van Juli boven be spreking van de Fransche voorstel len, terwijl de Russische gedelegeer de er op aandringt, dat geen oorlogs rechten worden toegekend, alvorens alle vrijwilligers uit Spanje verwij derd zijn. LUXEMBURG, 19 Oct. (Belga) De Groot hertogin heeft het aftreden van de regeenng- Bech aanvaard. Het verzoek om ontslag was In- Cedlend In verband met den uitslag der verkie- öngen. De Groothertogin heeft Bech belast met vorming van een nieuw ministerie. Engeland heeft weinig te duchten van eenlge tienduizenden Italianen in Libyë. Maar voot een politiek van vrede en toenadering zyn zy niet bevorderiyk, ook wanneer zy, gelyk Mr. Lloyd George en hy niet alleen beweert, grootendeels bestemd zyn voor.... Spanje. Gedurende de eerste twintig jaar na het in werking treden van dezen maatregel zal van de kapitalen geen successiebelasting worden ge heven, terwyi zy zelfs niet in tyd van oorlog aan sequ-stratle of onteigening kunnen worden onderworpen, zonder dat schadevergoeding ge seven wordt. Verder zyn decreten aangenomen, waarin uit voering wordt gegeven aan zekere overeen komsten van commercieelen aard, die tot stand zyn gekomen met België, Luxemburg, Neder land. Polen. Portugal, Zweden, Denemarken en Estland. Ook is een decreet goedgekeurd betreffende uitvoering van het accoord tusschen Frankryk an Italië, ten aanzien van de verlenging van den modus vlvendi en andere accoorden tusschen belde landen. 8 October j.l. begon Italië nieuwe troepen te zenden naar zijn Noord-Afrikaansche kolonie Libyë; deze troepentransporten verontrustten Egypte. Italië motiveerde het zenden der versterkingen met redenenvan internationalen aard Niettegenstaande kringen groote ongerustheid aan den aanleg »an militaire Tsjecho-Sfbwakye, België en Zweden steunden de Fransche voorstellen. Eden constateerde, dat er geen vorderingen in zicht waren en verdaagde de vergadering tot morgen. Hy sprak de hoop uit, dat men middelerwyi de tegengestelde standpunten iets nader tot elkander zou kunnen bren gen. In zyn openingsrede nad Eden gezegd, dat neen was byeeifgekqmen tot het aanhooren en bespreken van de antwoorden der verschillen de regeeringen op de Fransche voorstellen. Grandi verklaarde, dat de ondercommissie vergaderde tot het bespreken van het Britsehe plan van 15 Juli, dat het Fransche voorstel geen verbetering beteekende, en dat over het Brlt- sche plan reeds een groote mate van overeen stemming was bereikt. Eden antwoordde, dat er geen groot verschil tusschen beide voorstel len bestaat, en dat de Fransche voorstellen in hoofdzaak hun grondslagen in het Britsehe plan hebben. De Russische gedelegeerde. Maisky, verklaar de in de vergadering, dat hy gemachtigd was, mede te deelcn, dat zyn regeering niet in de geringste mate de verantwoordeiykheid op zich kan nemen voor de handhaving der zoogenaam de niet-inmengingspolitiek. Indien echter de' regieringen van Frankryk, Engeland en an- dëre landen voortzetting van deze politiek noo dig achten en nog eenlg vertrouwen in een mogelijk succes daarvan hebben, zal de Russi sche regeering geen aanleiding tot moeilykhe- den geven. ROME, 19 Oct. (Stefani.) In den hedenmor gen gehouden Italiaanschen ministerraad Is o. a. besloten tot oprichting van een drietal kolonlsatle-organisaties. Verder werd besloten »ot oprichting van een vrywlllige fascistische militie, waarin alle Italianen, die In Oost- Afrlka verblijven, zullen worden opgenomen. Voorts is bepaald, dat een belasting van tien procent zal worden geheven op het kapitaal van Italiaansche maatschappyen op aandeelen. deze verzekering blijft er in Egyptische politieke heerschen. Met spoed wordt er tn Egypte gewerkt wegen, vooral nu de Italianen nabij de Egyptische grens te Solloem een militaire luchtbasis hebben aangelegd; hierop beslootde Egyptische regeering haar leger met eenlge nieuwe divisies uit te breiden Villa Viciosa wordt met omsingeling bedreigd; de rechtsche troepen staan op 8 K.M. van deze stad. De rechtsche luchtmacht is voortgegaan mei het bombardeeren van dorpen en steden ach ter het front. Vanmorgen en vanmiddag heb ben elf rechtsche toestellen, geëscorteerd door jachtvliegtuigen, Gyon bestookt, waarby zy hun bommen o. m. op de haven Musel wierpen. Ook de dorpen Granda Vega. Elberron en Viüabona werden gebombardeerd. Men is zich zeer wel ervan bewust dat Italiaansche agenten en Italiaansche radio propaganda eenig aandeel hebben in de on lusten in Palestina. Het vitale punt op deze verbindingslyn is steeds Egypte geweest; deze rol deelt het thans met Palestina. Napoleon, en een eeuw later Duitschland, nebben gehoopt het Britsehe Ryk in Egypte te kunnen tref fen, en beiden moesten, lang vóór zy hun grooten oorlog verloren hadden, toch alle hoop, dat zy het Britsehe Ryk op de knieën zouden brengen, opgeven.' daar beider pogingen om Engeland van zyn steunpunt In Egypte te berooven, mislukt waren, ofschoon op geheel verschillende manieren. IRIHDISI .TRIPOLI YRENE TARHOeNA italiaansch oesiea TROEPEN VERVOEQ MARSA- BREGa HQMS ^SsMISOURATA- 'ALEXANDRIA)^4/’ R ADAMES SOKNA L I «LEBBa MOERZOEK

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1