a te Amsterdam WRIGLEY Gr. Bickersstraat LICHTZINNIGE DEMOCRATIE Het lot der Grondwetsherziening in Tweede Kamer beslist DE BEIDE SCHULDIGEN ONBEWOGEN PRINSELIJK PAAR TERUG UIT DUITSCHLAND ZORG VOOR TERTIAIRE WEGEN J JI DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 Kerko, het overhemd met de 7 extra-voordeelen. Hier is voordeel No. brief van De stemming JNA EIKEN MAALTIJD k Clearingkoersen 1 N.V. PHILIPS BELEEDIGD? haar E Luguber relaas van het gebeurde Ouddorp» burgemeester voor den rechter Zonder op te letten overgestoken Beroep op nietigheid der dag vaarding verworpen Oproep van de Rotterdamsche politie By aankomst te Apeldoorn was H. M-. de Koningin ter be groeting aanwezig „Hier is een je zuster” Evenredige verdeeling van den spreektijd f ia SHIRTS Grievend artikel over bedrijf apolitiek Vermiste meisje nog niet terecht Zorg voor tertiaire wegen Den Haag, 20 October 1937 ontwerpen De Kamer was dus 97-man sterk. als doL ml/ 3 sd o Op 9 November zal de Ryksbe- grooting 1938 in openbare behandeling komen De eisch tegen hem luidde: één jaar gevangenisstraf Doodelijk ongeluk op den ryksweg Rotterdam-Dordrecht Tegen beiden vyftien jaar geëischt Tegen overdreven wel sprekendheid De VOORZITTER heeft wederom zijn maat regelen genomen tegen welsprekendheid-over- •troomlngen by de behandeling der Begrooting. Deze cal, naar de president mededeelde, op 9 November in de Kamer aan de orde komen Een botsing kon de bestuurder niet meer vermijden. M. kreeg zulk een hevigen klap, dat hy 25 meter werd weggeslingerd. Hij was op slag dood. De ontmoeting was zeer hartelyk. Het gezelschap is per auto naar het paleis Het Loo gereden. Naar wy vernemen, zal het prinselijk paar hier eenigen tijd blijven logeeren. beschuldigt een mensch in den dood te hebbgn gedreven. Dit artikel staat overigens niet op zichzelf, want gedaagde is reeds geruimen tijd bezig met een campagne tegen Philips, welke krenkend en grievend is en waaruit nadeel voor Philips kan ontstaan. Bovendien is de inhoud van het ar tikel in strijd met de waarheid. Pleiter per sisteerde bjj den eisch van de dagvaarding. De president zal 26 October uitspraak doen. Het wetsontwerp wil 10 pct. van de op brengst der Wegenbelasting tot dit doel geven aan de provinciën, die dan echter 5 pet. minder zullen krijgen voor de secundaire wegen der provinciale wegenplannen. PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM Koersen voor storingen op 21 October 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72,68, lires 9,61 en peseta’s f 12.—. it het lijk leverde een >e vrouw bleek reeds sn de :n M j« Beide verdachten luisterden met belang stelling naar *t juridisch steekspel tusschen officiei er. verdediging zij waren blijkbaar weinig onder den indruk van hun zware misdaad. rder di« Hat ebak Voor redevoeringen in eersten termijn kregen R. K.- en S. D.-fracties leder twee uren toe gemeten; de A. R.-fractle 1.30 uur. de C. H. 1J0 uur, de V.D. 1.15 uur, de V.B. en de NJS.B. Spr. requireerde tegen beide verdachten wegens het dooden van een weerlooss oude vrouw vijftien jaar gevangenisstraf. Dinsdag zijn ir. A. H. Roebroek, directeur- generaal van den Landbouw te ’s Graven hage, en xnej. L. Peltenburg te Bussum in het huwelijk getreden. Het bruidspaar arriveert aan de kerk, waar de inzegening plaats vond den, doch het O.M. kon dit niet toestaan. Het requisitoir duurde twee uur. zelfde straf eischen, er dient immers rekening mede te worden gehouden, dat R. niet bijster gunstig bekend staat, eenigszins verminderd toerekeningsvatbaar is. Van verd. N. heb ik aldus de officier een zeer ongunstigen in druk gekregen. Tot voor kort ontkende hij op de meest theatrale wijze schuldig te zijn; op het heiligste wat wij kennen bezwoer hij zijn onschuld. R. heeft pas bekend, nadat N. had verteld, hoe de vork in den steel zat. omdat hy zyn kameraad niet «rilde verraden. De •weeringen naar de uit de ouderiyke wo ning te Rotterdam verdwenen zevenjarige Lijn tje Hulser hebben nog geen resultaat opgele verd. De commissaris van politie In de tweede afdeeling houdt evenwel rekening met de moge lijkheid. dat behalve de automobilist uit Dor drecht, die op een desbetreffend verzoek afwy- zend heeft geantwoord, nog meer automobilis ten Vrydagavond na zeven uur op den weg Rot terdamDordrecht van een man het verzoek hebben gekregen om een jeugdig meisje mee te nemen naar een adres in Zwyndrecht. Wanneer dl*, eventueel het geval is, worden deze veraocht zich te willen vervoegen aan 't bureau Sande- Ungenplein te Rotterdam tot het geven van in lichtingen. In den ochtend van den 5en December van het vorig jaar deed men in een woning in de Groote Bickersstraat te Amsterdam een vreeselyke ontdekking. De alleenwonen de zestigjarige mej. Teeseling werd ver moord gevonden. De vrouw lag op 't bed, op en om haar lagen kussens, de schedel van het slachtoffer was Ingeslagen. Zij bleek reeds geruimen tijd dood te zyn.. Hy achtte de zes aan verdachte ten laste gelegde feiten bewezen en etechte derhalve een gevangenisstraf voor den tyd van één jaar. Tegen het ontwerp betreffende het inkomen van de Kroon stemden alleen de 3 Communis ten; tegen het ontwerp betreffende de schade loosstelling en pensioenen der Kamerleden: de 3 Communisten en de 4 N.S.B.-ers; tegen de ministers zonder portefeuille: de 3 Communis ten. de 4 N.S.B.-ers, de 2 Staatkundlg-Gerefor- meerden en de 2 Christen-Democraten; dezelf de tegenstemmers vormden front tegen het ont werp, dat beoogt, het kiesrecht niet meer zoo hlnderiyk strikt-evenredig te doen toepassen. Het Ordenings-ontwerp werd by de stem ming alléén maar door de Communisten, de NB.B.-ers en de Staatkundig-Gereformeerden onvriendelijk bejegend. De adspirant-.xevolutionnalre vertegenwoor digers” vonden beschermers in de 23 S.D.AJ*.- ers. de 5 V.D.-ers. de 3 Communisten, de 4 N.S.B.-ers en de 2 Chrlsten-Democraten; hier werd dus de twee-derden-meerderheid niet be reikt; in den stryd tegen het „Verzamelont- werp” kwamen zich ook nog de beide Staat- kundig-Gereformeerdqn aan de zijde der be lagers scharen, zoodat dit ontwerp de thans vereischte meerderheid nog minder haalde. Woensdagmiddag is op den nieuwen ryksweg RotterdamDordrecht, ter hoogte van de grens RidderkerkHendrik Ido Ambacht een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer zestigjarige Monshouwer uit, Rot terdam, die by de wegverbreeding werkzaam was, stak zonder op te letten met zyn rywiel den weg over, juist op het pogenblik, dat uit de richting Rotterdam een personenauto naderde. De heer BONGAERTB (R. K.) hoopte, dat nu ook de tollen op de tertiaire wegen opge heven zouden worden en. de Regeering blijkt daartoe te willen medewerken. Tydens de debatten werd het den nieuwen minister, den heer van Buuren, die vandaag x voor *t eerst in de Kamer optrad, niet gemak- keiyk gemaakt en deze toonde zich dan ook nog weinig zeker van zyn zaak. Maar *t zal wel wennenI Een amendement-De Geer, beoogende, niet de oppervlakte der provinciën tot maatstaf te doen nemen voor de verdeeling van de 10 pct.-ult- keering, maar de verdeeling in dezelfde ver houding te doen geschieden als die van de Ryksbydrage voor de provinciale wegen, werd met 43 tegen 36 stemmen verworpen. Zonder hoofdelyke stemming Kwam bet ontwerp er door. teder 50 minuten, de C.P. 45 minuten en de St. Ger. en de C. D. U. ieder 40 minuten. In tweeden termyn kregen de fracties een naar toegewezen, worden gemaakt met loste en vatte boorden. (Oók met de beroemde „Trabeni)t"-boord, die nooit gesteven mag wor den.) En alleen KERKO ver werkt in ons land het vermaal de, altijd-glanzende KERKO- Trlcollno. KERKO in Tricoline Het woord te dan aan den officier, tnr. Was senbergh. Spr. schetst eerst de ontdekking van het misdryf. De kamer l vreeseiyken aanbllk op. geruimen tyd dood, zy was door verstikking gestorven. De officier bracht hulde aan dr. Hulst en dr. Hammer; hun rapporten zyn later volkomen bevestigd door de bekentenissen. Tot het misdryf komende beschreef de offi cier de sluwe wyze, waarop het misdryf te ge pleegd en de jonge mannen de woning zyn bln- nengekomeii. Nadat de vrouw bewusteloos was hebben zy kussens op haar hoofd gestapeld. ZU hadden moeten begrypen, dat de dood van de vrouw het gevolg van hun handeling zou zyn. Spr. acht echter den moord, het primair ten laste gelegde, niet bewezen. Wel echter het ten laste gelegde art 288: doodslag gevolgd door een strafbaar feit met het oogmerk om de uitvoe ring van dat feit straffeloos te kunnen begaan. Het maximum, by dit artikel bedreigd, te le venslange gevangenisstraf. Dit door deze man nen gepleegd misdryf te buitengewoon ernstig [en zeer laf. Spr. wil tegen beide mannen de- Nadat de fractle-woordvoerders gisteren al geopenbaard hadden, hoe dj fractieleden hun stemmen zouden uitbrengen, kon zelfs de minst knappe rekenmeester zich niet meer vergissen. Alleen een noodgedwongen of opzettelyke af wezigheid kon nog eenige speling in den stem- mlngs uitslag mogeiyk maken, maar op een speling van eenige beteekenis bestond alweer geen kans. oowel de communisten als de natio- f naai-socialisten hebben de voorge- stelde maatregelen bestreden, om dat zij deze speciaal tegen de C. P. N. en de N. S. B. gericht dachten. Zij hebben daardoor indirect toegegeven, dat hun afgevaardigden in staat zijn zich aan il legale en revolutionnaire actie schuldig te maken. Dit had den socialisten en den vrljzinnlg-democraten moeten bewijzen hoe dringend noodig de voorgestelde grondwetsherzieningen waren. Maar he laas, is dit bewijs langs hen heen ge gaan. Zij schijnen meer vertrouwen te hebben in de democratische gezindheid van de communisten en de N. S. B.-’ers dan in die van de Christelijke regee- ringspartijen. Waartoe democratische 6p- vattlngen, zooals de socialisten en vrljzin nlg-democraten die blijken te huldigen, kunnen leiden hebben Duitschland en Spanje toch duidelijk genoeg laten zien. De schellen zijn hun echter niet van da oogen gevallen. Ziende zijn zij blind wil len blijven. Zullen hun de oogen eerst opengaan, als het onherroepelijk te laat zal zijn? De gevonden vingerafdrukken gaven een kostbare aanwyzing. Enkele dagen later arresteerde de politie twee nog jonge man nen, den 23-jaiigen metselaar G. T. N. en den 29-jarigen koopman A. O. R. Geduren de het geheele vooronderzoek bleven zy hardnekkig ontkennen, hoewel het netwerk van bewijzen steeds nauwer om hen werd aangehaald. Eind September echter veran derden zy van houding en legden zy voor den rechter-commissaris een volledige be kentente af. zy hadden de vrouw ’n slag op het hoofd gegeven, haar op het bed geworpen en kussens en andere voorwer pen op haar hoofd gestapeld, zoodat zy aan verstikking overleed. Daarna hebben de beide misdadigers de woning doorzocht en het geld en de sieraden, die de vrouw bezat, gestolen. Gister stond het tweetal terecht voor de vierde kamer aer Amsterdamse!» Recht bank. Nadat ook de officier nogmaals zyn stand punt had* uiteengezet ging de rechtbank in raadkamer. Nadat de Rechtbank een half uur in raad kamer te geweest, heropent de president de zit ting en deelt als beslissing mede, dat zU de ex ceptie van nietigheid, door de verdediging opge worpen, vernietigt, doch dat zy hiermede niet de wyze van beteekenen sanctionneert. Het onderzoek wordt dan voortgezet. Als eer ste deskundige komt dr. J. P. Hulst, die de sectie heeft verricht, voor het hekje. Hy verklaart, dat de vrouw twee slagen met een stomp voorwerp op het hoofd heeft gekregen. Het te niet on- waarschyniyk. dat de aanvallers haar met de vuist hebben geslagen. Daarna te zy bewusteloos geworden. Men heeft toen kussens rp haar ge zicht gestapeld, waardoor verstikking Intrad. Voor den president der Haagsche rechtbank is Dinsdag in kort geding behandeld een vor dering van de N.V. Philips’ Gloeilampenfabrie ken en de N.V. Philips’ Radio tegen den redac teur van het weekblad „Radio”, büvoegsel yan het weekblad „Electra", die in het nummer van 9 October JJ. een artikel heeft geschreven, waar in er op werd gewezen, dat de bedryfspoiltiek van Philips zoodanig te, dat vele kleine hande laren door het optreden der N.V. overstuur ge raken. zoo zelfs, dat een electrlcien in Rotter dam zich tengevolge daarvan het leven had be nomen. Philips achtte toon en inhoud van het artikel in hooge mate krenkend en grievend, terwyi het artikel bovendien allerlei onwaarheden zou be vatten, op grond waarvan zy den president vroeg, het schryven en openbaar maken van be doeld artikel onrechtmatig te verklaren en den gedaagde te verbieden met het publiceeren van dergeiyke artikelen voort te gaan Deze eisch werd namens gedaagde bestreden door mr. Smalhout, die de bedryfspolltiek van Philips onereus, grof en stuitend noemde. zoo- dat het algemeen belang etecht, dat zulks open baar wordt gemaakt. Voor Philips werd de dagvaarding in het kort toegelicht door mr. Van Rossum uit Rotterdam, die er op wees, dat men de perken van het fatsoen zeer ver te buiten gaat, wanneer men. zooals in het bewuste artikel te geschied, iemand bestreed mr. H. A. Wassenbergh vervolgens de argumenten van den verdediger, waarna hy concludeerde tot verwerping van het beroep op nietigheid der dagvaarding. Mr. van t Hoff Stolk sloot zich aan bjj het betoog van zyn medepleiter, a. 1. dienen de for maliteiten in het belang der verdachten nauw keurig in acht te worden genomen. By een stemming als deze kon natuuriyk een maximale opkomst verwacht worden. Voor op- zetteiyke afwezigheid kon alleen maar aanlei ding zyn voor den heer Oud (V.D.), die ate mi nister ook aan de door zyn fractie gewraakte ontwerpen zyn hulde niet had onthouden en die thans als Kamerlid bezwaariyk tegen het consigne van zyn fractie kon stemmen. De heer Oud speelde dan ook schuilevinkje. Overigens bleken alleen de heeren Truyen (R.K.) en Stumpel (R.K.) verhinderd te zyn. en alle andere kwaliteiten en prijzen. En hiermede was In de Tweede Kamer over het lot dezer Grondwetsherziening be slist. Zoodra was het spel niet ten einde, of de heer Oud kwam luchtigjes van achter het klapdeurtje de zaal binnenhuppelen, waar hy met gepaste vToolykheid en open armen ontvangen werd door minister De Wilde. De oude plunje kon den heer Oud nu niet meer hinderen! De raadsman van verdachte, mr. Fokma, wees in zyn pleidooi op de onbetrouwbaarheid van verschillende getuigen en de hetze, die er in het dorp tegen den burgemeester gevoerd werd en nog gevoerd wordt. Deze hetze hield verband met de kerkeiyke en politieke opvattingen van den burgemees ter. Een toppunt is wel, dat hy aan niemand een cent schuldig te. PI. concludeerde vry- spraak. Uitspraak 2 November. -j-^ e democratie telt in Nederland nog T vele lichtzinnige aanhangers Het alleszins verheugende feit, dat bjj de laatste verkiezingen de overgroote meerderheid van ons volk zich ondubbel zinnig heeft uitgesproken voor het be houd van ons democratisch staatsbestel, is weinig geschikt gebleken om hen vau hun lichtzinnigheid te genezen. Integen deel, zij zijn blijkbaar versterkt in de meening, dat ons land éen onoverwin nelijk bolwerk der democratie is en dat het totaal overbodig is grondwettelljke machtsmiddelen in het leven te roepen om de democratie tegen illegale of re volutionnaire volksvertegenwoordigers, die zich aan opruiing tegen het staats gezag of het schenden van geheimen van* nationaal belang zouden schuldig maken, te beveiligen. De desbetreffende bepalingen In de voorgestelde grondwets herziening hebben niet de vereischte tweedérden-meerderheid kunnen ver werven. Dit is jammer en kan gevaarlijk worden voor de democratie. Dat de prin- cipieele dictatuurlingen als de commu nisten en de nationaal-socialisten, die de democratie zoo snel mogelijk ten verder- ve wenschen te voeren, niets voor deze grondwetswijzigingen, die de democratie enkele nieuwe deugdelijke wapenen in de hand zouden hebben gegeven om zich zelf te verdedigen, voelden, is te begrij pen. Maar dat overtuigde democraten als de socialisten en de vrijzinnlg-demo- craten den communisten en den natio naal-socialisten in de valsche „democra tische” kaart hebben gespeeld ter bevor dering van de kansen van de dictatuur, is minder begrijpelijk en betreurens- waardlg. Dat de liberalen, die waarach tig niets van dwang en dictatuur willen weten, toch vóór deze grondwetsherzie ningen hebben gestemd, bewijst, dat zij een beter Inzicht in de rechten en de plichten van democratie en ee'n zuiver der democratisch begrip hebben dan zij, die tegenstemden, omdat zij de demo cratische vrijheid in gevaar meenden gebracht door de voorgestelde bepalin gen. Het is het recht en de plicht van de democratie zichzelf met alle geoorloof de middelen te beschermen en te verde digen en haar vrijheid kan alleen ge waarborgd worden, wanneer zij over de middelen beschikt om zichzelf te handhaven en haar belagers onschade- lijk te maken. Gedoogt de democratie, dat zij tot in de volksvertegenwoordiging toe straffeloos op onwettige wijze kan worden aangevallen en ondergraven, dan handelt zij met eenzelfde onverantwoor delijke lichtzinnigheid als een gezond mensch, die aan één tafel met ernstig besmettelijke t.b.c.-patiënten gaat zitten in het vermetel vertrouwen immuun voor die kwaal te zijn. Na de pauze was het woord aan de verdedi ging. De Rechtbank zal 3 November in deze zaak vonnis wyzen. t -- President was mr. 3. Boon, officier van Jus titie was mr. Wassenbergh; als verdedigers traden op mr. P. van t Hoff Stolk en mr. Th. Eskens. De officier had in de eerste plaats moord ten laste gelegd, subs, was doodslag gevolgd door diefstal en nog meer subs, diefstal met ge weldpleging den dood ten gevolge hebbende In de dagvaarding opgenomen. Vanmorgen om kwart voor acht zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per D-trein uit Duitschland. waar zij eenige weken hebben vertoefd, te Apeldoorn aangekomen. De Konin gin was op het perron aanwezig om hen te begroeten. In verband met het aanstaand winterverbiyf van H. M. de Koningin in de residentie maken de grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin en de chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin bekend, dat civiele heeren en heeren officieren uit alle deelen des lands (du, ook zy, die in de provincie Nóord-Holland wonende, in de termen zouden vallen om ig Amsterdam aan H. M. de Koningin te worden voorgesteld) die wenschen voorgesteld te wor den aan de Koningin, worden uitgenoodigd zich daartoe tusschen 1 en 7 November a.s. schrif- teiyk te wenden: le. civiele heeren, tot R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, groot- officier van H. M. de Koningin, paleis Koord einde 's Gravenhage; 2e. heeren officieren, tot den adjudant van dienst van H. M. de Konin- rin. paleig Noordeinde te ’s Gravenhage. Dames uit alle deelen des lands dus ook ■it de provincie Noord-Holland die wenschen te worden voorgesteld aan H. M. de Koningin, (ongehuwde dochters zoo mogelijk door de moe ders) worden uitgenoodigd zich daartoe tus schen 1 en 7 November a.s. schrlfteiyk te wen den tot de grootmeesteres van H. M. de Konin- rin, gravin van Lynden van Sandenburg, ge boren baronesse van Nagell van Ampsen. Ama- itestraat 3 te 's Gravenhage. Hët is Harer Majesteits bedoeling degenen, die zich voor deze audiënties aanmelden, des namiddags te ontvangen. By deze ontvangsten te het dragen van ge- kleede jas ot jacquet voor civiele heeren, uni form (gekleede tenue) voor heeren officieren, en wandeltoilet voor dames verplichtend. Er te niet veel moed, noch ook veel profe tisch vermogen voor noodig geweest, te voorspellen, dat alle Grondwetsherzienlngs- met royale twee-derden-meer- derheden In de Kamer aangenomen zou den worden.... op twéé na. verhouding gerlngeren spreektyd varieerend van 55 tot 15 minuten. De heer d’ANSEMBOURG (N.S.B.) waagde de opmerking, dat aan iedere fractie een gelyke spreektyd behoort te worden toebedeeld, maar de VOORZITTER wenschte na zooveel jaren goede practyk op het .princiep” niet meer in te gaan. Ons dunkt ook. dat een fractie van 31 méér rechten mag doen gelden dan een van 4. Bovendien moet de heer d'Ansembourg niet te veel gewagen van spreektyd-toekennlng: wy hebben er een flauw vermoeden van, dat in den N. S. B.-heilstaat aan alle nlet-N. 8 B.-sche fracties tezamen (zoo die dan zouden bestaan) geen enkele seconde spreektyd zal worden toe gewezen! De voordracht ter vervulling van een vacature in de Algemeene Rekenkamer kwam met drie stemmingen gereed. Niftnmer één werd de heer D. O. Norel, Inspecteur der directe belastingen; nummer twee dr. O. Bakker, accountant by het Centraal Bureau voor de Statistiek, en num mer drie dr. H. H. Schippers, inspecteur oer registratie en domeinen. n Dit beteekent, dat de Kamer zeer sterk afge zeken is van de door de Rekenkamer ingezon den aanbeveling. De nummers een en twee dier aanbeveling zyn gepasseerd; nummer vier werd nummer één, nummer vijf: nummer twee; num mer drie alleen verkreeg de hem toegedacnt» plaats. De overige agenda bestond uit hamerstuk- ken. Alleen één wetsontwerp dat tot wyzl- ging van de Motorrytulgenbelastingwet en van de wet tot instelling van een Verkeersfonds. inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen etechte nog geruimen tyd van bespreking. Van belang was dit ontwerp, om dat het beoogt, den provinciën, die tot nu toe te zeer belast zyn, om aan tertiaire wegen de noodlge zorgen te besteden, vit de op- De Rotterdamsche rechtbank heeft Woensdag de zaak tegen den burgemeester van Ouddorp, den 46-jarigen G. J. F. G. du 8., die terecht staat, verdacht van ver duistering en omkoopbaarheid, voortgezet. Woensdag waren het in hoofdzaak de ver duisteringen, die behandeld werden. Het bleek, dat verschillende menschen, die toeslag kregen op hun pensioenultkeerlng, deze gelden veel te laat en alleen als zy reclameerden by den bur gemeester, ontvingen. Ook kwam nu uit, dat de burgemeester eens 25,had aangenomen van het bestuur van de zangvereeniging te Ouddorp, welke hy had geholpen by een zang uitvoering. Tegenover alle getuigen A charge stond de verzekering van een oud-wethouder, dat hy altyd heel prettig met den burgemeester had samengewerkt, en nooit iets van onbetrouw baarheid had gemerkt. De verdediger, mr. J. Fokma, legde een ver klaring over van verschillende notabelen in de gemeente, die zich eveneens ten gunste van den burgemeester uitspraken. Zy maakten gewAg van het bestaan van een hetze tegen den bur gemeester, aan welke hetze verschillende der gehoorde getuigen zouden meedoen. De officier van Justitie, mr. J. F. Hoeffel- man, ging aan de hand van verschillende ver klaringen van getuigen en verdachte zelf de strafbare handelingen van verdachte na. Hy merkte hierby op, dat het aan den brlgadier- veldwachter van Ouddorp te danken is ge weest, dat deze zaak aan het rollen werd ge bracht. Naar aanleiding van zyn rapport, aan den officier voomoemd gedaan, is deze er toe overgegaan, de zaak gerechtelyk te vervolgen. Weliswaar heeft verdachte al het noodlge gedaan om de zaak bulten de justitie te hou- Het model van elk KERKO- ahin is aangepast aan de mode van nü. Met microsco pische nauwkeurigheid wor den uit de gegevens van borst- breedte, mouw- en ruglengte de ideale verhoudingen samen gesteld. De KERKO-shirta Mr. Eskens begon met een aanval op de dagvaarding, die volgens hem nietig was, daar by de sluiting van het vooronderzoek niet op de juiste wyze door den ryksveldwachter was beteekend en de formaliteiten dus niet in acht zyn genomen. De officier begreep niet, wat de verdediger denkt te bereiken in ‘t belang der verdachten. Wanneer inderdaad de dagvaarding nietig zou worden verklaard, zou de behandeling alleen korten tyd moeten worden uitgesteld. Uitvoerig De verdachten doen dan onbewogen hun af- schuweiyk verhaal. De jongste verdachte had de vrouw vast gehouden, de oudste had haar een vuistslag op het hoofd gegeven. Zy waren samen de woning binnengekomen met een brief, welken zy de vrouw ter lezing gaven.Ze moes ten op antwoord wachten. „We zeiden,” aldus een der verdachten, „hier is een brief van je zuster. Ze ging naar de ka mer en wy wachtten in de gang. Toen ze te rugkwam, zei ze: /t Is niet waar. Dat briefje is niet van myn zuster." Verd. N. had haar toen vastgegrepen en R. had geslagen. De vrouw was bewusteloos geworden en na haar op het bed te hebben geworpen, hadden ze samen kussens op het hoofd gestapeld en.... aangedrukt. „We waren bang, dat ze zou gaan schreeuwen, maar we hadden geen oogenbllk de bedoeling het oude mensch dood te maken." Commissaris van IJsendyk, chef van den dac- tyloscopischen dienst, heeft de vingerafdrukken aangetoond, waardoor dit gevaariyke tweetal zoo gauw in handen der politie vleL De nikkelen voorwerpen, waarop de verraderiyka afdrukken voorkwamen, staan op de groene tafel: een kruikje, een theepot, een klokjewaarschyn- lyk hebben de verdachten ze aangepakt om te zien of die huishoudeiyke voorwerpen de moeite van het meenemen loonden. Ze hebben ze ech ter voorzien van het visitekaartje van den misdadiger achtfrgelaten. Achtereenvolgens hoort de rechtbank dan politlemenschen, die een onderzoek hebben in gesteld, nadat de agent, die de deur forceerde, het misdryf had ontdekt Hun verklaringen zyn formeel. Inspecteur Bos heeft in het by- zyn van den officier, mr. Wassenbergh, de verdachten voor het laatst op 24 September in het huis van bewaring gehoord, zy legden een bekentenis af en de inspecteur kreeg toen den indruk dat toen de volle waarheid naar voren kwam. Het plan tot den diefstal had het twee tal zorgvuldig beraamd. Verd.: We wilden niet dooden. Pres.: Hoe kunt u dat nu zeggen? Eerst slaat u de vrouw bewusteloos en dan stapelt u kus sens op haar hoofd, waardoor ze stikt. Rechter mr. Jutte: Waarom nam u de kus sens niet weg, toen u den roof had gepleegd en weg ging? U was natuuriyk bang, dat ze u en uw mededader had herkend. Verd.: We waren zoo zenuwachtig. Uit het reclasseeringsrapport biykt, dat verd. N. een zeer behooriyke jeugd heeft gehad. Pas kort voor het misdryf werd hy werkloos, hy kwam toen in aanraking met R. Het rapport noemt het onbegrypeiyk, dat hy een dergeiyk ernstig misdryf kon plegen. Uit het onderzoek van den psychiater dr. Bakker biykt, dat verd. volkomen toerekeningsvatbaar is. Verd. R. is reeds eerder met de justitie in aanraking geweest. Hy is van de eene betrek king naar de andere gegaan, tenslotte werd hy werkloos, zyn jeugd is over het algemeen on gelukkig geweest. Zyn grootmoeder wilde hem niet langer in huis hebben, hy drong toch binnen en sloeg haar. Met geweld moest hy uit het huis worden gesleept. Deze verd. is ge trouwd, doch leeft met een vrouw van ver dachte zeden. Ook hy is door dr. Bakker on derzocht en deskundige komt tot de conclusie, dat verd. dom. verwaarloosd, onevenwichtig en onsociaal is, zoodat hy eenigermate vermin derd toerekeningsvatbaar is. Van den auto werd de voorruit verbryzeld. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Ten eerste het ontwerp, strekkende tot het openen van de mogeiykheid, leden van ver tegenwoordigende lichamen, „die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verande ring van de bestaande rechtsorde met toepas sing of bevordering van onwettige middelen”, van hun lidmaatschap vervallen te verklaren, en ten tweede het z.g. „vsrzamelontwerp”, met oa. de mogeiykheid der benoeming van staats secretarissen, het verlies der verkiesbaarheid op grond van veroordeellng óók wegens eenig politiek misdryf en de beperking dpr par lementaire immuniteit in geval van opruiing of schending van geheimen. in n F* dflL i.-ïf***”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15