ONS BLAD Scheepsramp voor de kust De kerk in Spanje Onderzoek door een commissie Gunstige wending bespreking te Londen Duitschland en Het nieuws van heden Italië verklaren in te stemmen met het oorspronkelijke Britsche vrijwilligersplan VEREENIGDE katholieke pers Asturiërs steeds meer in ’t nauw VAN ZEELAND ZAL EEN VERKLARING AFLEGGEN DE BAROMETER Wat gebeurt met den Moefti? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Duitsch vrachtschip tengevolge van een botsing gezonken. Acht opvarenden vermist te i N t- >r Frankrijk gereserveerd Bandieten ontvoeren Amerikaan Eden tevreden Het rumoer om de België Belgische Bank I DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 Thans maakt Maisky een voorbehoud Uiteenzetting van de Osservatore Romano Niet medestrijdster in den oorlog, maar martelares De IJzer-herdenking te Brussel Italië bindt zich echter niet ten aanzien van de aantallen der te verwijderen vrijwilligers Voorloopig accoord in afwach ting van ratificatie reeds onderteekend Hoe Duitschland zijn woord houdt Ondanks betaling van 50.000 dol lar losgeld keerde hy niet terug Nalatigheid jegens de regeering doet optocht-plan mislukken Geen spoor van over levenden ZES MILLIARD LIRE EXTRA- BELASTING DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN :h D ■S De „Peuple” bericht, dat het parket ook een Door hot Concordaat beschermde vereeniging ontbonden Goede bekende in de Rot terdamse he haven De nationalisten thans op 22 K.M. afstand van Gyon ADVERTENTIEPRIJZEN I Por lossen regel 20 c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contrad sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 4 R’ commissie naar Spanje, die toezicht moet oefenen op de ver wijdering der vrijwilligers. Deze commissie zal de verhouding vaststellen, waarin de vrijwilligers moeten worden terugge trokken; Duitschland en Italië zullen zich bij haar beslissing neerleggen. Over de voorwaarden van de voortzetting der samen werking in zyn regeering t Parket te Brussel heeft een instructie geopend Amerika verpacht zes torpedojagers De neutraliteit van Engeland zou Frankryk verzoeken hem niet naar Egypte te laten gaan LONDEN, 20 Oct. (Reuter). De Duitsche en Italiaan sche gedelegeerden ter ondercommissie voor niet-inmenging hebben het oorspronkelijke Britsche plan aanvaard en er in toegestemd niet aan te dringen op de toekenning van de rechten van oorlogvoerende aan Franco vóór de terugtrek king der vrijwilligers is begonnen. Duitschland en Italië stemmen toe in het aenden van een De ken. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD l Duce laste ia hierbij ^gezon- Westfalia" raak genomen. t kO ie Volgens een radlo-telegraflsche mededee- noo verkeersongevallen te Ridderkerk Maisky, ■dlger, de Russische vertegem EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. T« 1 Stand op Donderdag la aar tjs.i Iggj Vorig» stand: 762J De Romeinsche politie heeft dezer dagen voor Mussolini gedefileerd, reikte bij die gelegenheid eenige onderscheidingen uit Graaf della Torre wijst er vervolgens op, dat de Kerk het eerste slachtoffer van den burger oorlog was, een slachtoffer, dat reeds van te voren was aangewezen; de beschuldiging van oorlogvoering, die tegen haar wordt ingébracht, is absurd. Haar eenige schuld was, dat zy zich bevond op den weg, dien de verwoesting volgde. wordt afgezien. Slechts zal het vaandel zich boegen by ,.de vaandelgroep van den bond van oud-strüders, die by het graf van den Onbe kenden Soldaat haar hulde zal brengen. Het voorioepige Nederlandsch elftal wint la Rotterdam met 1van Bournemouth. Samenstelling van hei Nederlandach elftal, dat tegen Frankrijk zal uitkomen. LONDEN, 30 Oct. (Havas). Tusschen Londen en Parijs vinden op het oogenbllk gedachtenwisselingen plaats over den Groot- Moefti van Jeruzalem, die op het oogenbllk in Syrië verblijf houdt. Wel was men algemeen van oordeel, dat de verklaring van den Italiaanschen verte genwoordiger een stap In de goede richting beteekende. VATICAANSTAD, 20 Oct (Havas). Naar aanleiding van de brieven van Kardinaal Verdler en Mgr. Hlnsley aan de Spaansche bisschoppen stelt graaf della Torre, de di recteur van de „Osservatore Romano", het officieuze orgaan van het Vatlcaan, de po sitie der Kerk in het Spaansche conflict vast. Het Brusselsche Hof van Appèl heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de aanvallers van den oud-mlnlster van Justitie, Hoste, tij dens een betooging te Bergen tegen het aan vaarden van de amnestiewet. De twee beklaag den werden veroordeeld tot een maand gevan genisstraf; twee andere tot een- geldboete. De Rjjksbegrooting 1938 komt 9 November openbare behandeling bij de Tweede Kamer. ekkig niets reken met chter heeft aan had van >vez- Wat de terugtrekking der vrijwilligers betreft: Italië is ook bereid het Britsche voorstel van 31 Juni te aanvaarden, daar dit zich voor practl- sche en gemakkelijke toepassing leent. Doodeiyke en Groningen. Engeland soa Frankrijk verzoeken den Groot- Moeftl niet alt Syrië naar Egypte te laten vertrekken. te 3, Ze» kijkje in de Fransche concessie te Sjanghai, waar Chineesche vluchtelingen sea. tpealucJU aao? deoiKukkeudr. laengsrie AeWjest gezocht, noo- visten et al len. nbre- voor- ïriyke omen twain dealde N*r. ari ta arlem itolen, r met In offlcleele Fransche kringen bewaart men de gewone reserve ten aanzien van de bijeen komst van de nlet-lnmenglngs-sub-commlstoe van hedenmiddag, en in het bijzonder ten aan zien van de verklaringen van Grandl. Men acht het waarschijnlijk, dat Delbos, al vorens zijn houding ten opzichte van de Ita liaansche verklaring te bepalen, met zijn col lega's in de Fransche regeering besprekingen zal willen voeren. „informatie” heeft omgezet in een instructie. De rechter zal de Instructie moeten openen o a. ten aanzien van de betrouwbaarheid van bepaalde documenten, die aan den raad van bestuurders en het college van censoren zijn voorgelegd. Het O. M. heeft opdracht gegeven, om o. a. de boekhouding van verscheidene fl- nancieele instellingen te controleeien De instructie houdt in geen enkel opzicht ver band met de activiteit der Nationale Bank op financieel of monetair gebied ling van den kapitein van de ..Schwalbe” zijn nog acht opvarenden van de ..West falia” zoek. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat deze menschen zich nog in een boot hebben kunnen redden en op zee rond zwalken. „De „Schwalbe” heeft gerulmen tijd de omgeving afgezocht, doch men heeft niets kunnen ontdekken. Zonder de persberichten, volgens welke Lon den aan Parijs verzocht zou hebben het ver trek van den Moefti naar Egypte te verbieden, te bevestigen, weigert men in Britsche diploma tieke kringen hierop commentaar te leveren. Volgens Reuter kan er geen sprake zijn van een uitlevering van den Groot-Moefti, aange zien hij een politieke uitgewekene Is. Het dorp Sjaharlya, waar onlangs een over val op het politiebureau is gepleegd, is door de Britsche autoriteiten gestraft met een col lectieve boete van 3.000 pond. Tevens is mede gedeeld, dat een aantal hulzen opgeblazen zul len worden, wanneer de bij den overval buitge maakte geweren niet teruggebracht worden. BRUSSEL, 20 <5ct. (Belga.) Van nict-offlcieele zijde wordt vernomen, dat het parket te Brus sel het onderzoek, dat Is Ingesteld inzake be paalde ongeregeldheden, die by de enquête be treffende het beheer van de Nationale Bank van België aan den dag zijn getreden, de z.g l'Yser'' deelt thans mede, dat van een optocht Er bestaat een meenlng, zoo schryft hy, dat Spanje verdeeld is in twee partyen: de rooden aan den eenen kant, de Kerk en de nationalis ten aan den anderen kant. De Aartsbisschoppen van Parys en Westmin ster hebben nu in die landen, waar deze mee nlng het meest verbreid is, de juiste verhou ding der verantwoordelijkheden en posities uit eengezet: die van de rooden, van de Katholieke Kerk, en van de nationalisten. BRUSSEL, 20 Oct. (Belga). De Belgische rechtsche Katholieke Kamerfractie I komen om den polltieken toestand te bespreken. Minister Rubbens gaf een overzicht van het geen zich de laatste weken in den boezem der regeering heeft afgespeeld. Een jaar gevangeniaatraf geëischt tegen dsa burgemeester van Ouddorp. Tientallen dorpen en een aanzienlijke hoe veelheid materiaal zyn In handen der recht- schen gevallen, die in alle sectoren verder zyn opgerukt. Tot tweemaal toe heeft de rechtsche lucht macht Gyon en de haven van Musel hevig ge bombardeerd. Er werden verschillende gebou wen verwoest, terwijl onder de burgerbevolking verscheidene slachtoffers vielen. In het noorden der provincie Guadalajara hebben de regeerlngstroepen in den sector van Hlta, ten Westen van den hoofdweg naar Ara gon, hun posities eenigszins kunnen verbeteren door twee kilometer verder op te rukken. Na een kort, doch hevig gevecht maakten zy zich van verscheidene loopgravenllnles der na tionalisten meester. Te Apeldoorn is een goederentrein op een stil staande locomotief gereden. Groote materieel» schade Grand! voegde hieraan toe, dat hy zich er van bewust was, dat deze verklaring in be langrijke mate aanvaarding van het Brltsch Fransche standpunt beteekent, en dat hy er niet aan twyfelde, dat dit ten volle zal worden gewaardeerd en een overeenstem mende tegemoetkoming aan de andere zijde tot gevolg zal hebben, zoodat men zal kun nen komen tot de door ieder gewenschte overeenkomst. ROME, 20 Oct. (Stefan!) Volgens de „Tri- buna” hebben economische deskundigen bere kend, dat de nieuwe financleele maatregelen van de Italiaansche regeering zes milliard Lire op zullen brengen. De buitengewone belasting op de kapitalen van naamlooze vennootschap pen zullen naar schatting vyf milliard opbren gen en de overige belastingmaatregelen vermoe- deiyk een milliard. In een samenvatting van de vergadering van heden zelde Eden, dat. Indien op de volgende bijeenkomst even groote vorderingen worden ge maakt als vandaag, het vraagstuk voor een ■eer groot deel zal zyn opgelost. FRONT VAN ASTURIE. 20 Oct. (Havas). De rechtschen rukken in steeds sneller tempo op en overal breken zy het verzet der Asturiërs. De colonne, die gisteren Villa- vicloea heeft bezet, bevond zich by hét val len van den nacht op nog slechts 22 K.M. van Gyon. CHICAGO. 20 Oct. (D.N5.) Naar pas thans bekend gemaakt Is, hebben drie mannen op 25 September een 72-jarlgen 'fabrikant, Charles Ross genaamd, ontvoerd, zy eischten voor zyn vrijlating een losprys van 50.000 dollar, welk be drag reeds den achtsten October is betaald, zon der dat Ross tot zyn verwanten Is teruggekeerd De politie heeft dit geval van ontvoering tot nu toe geheim gehouden om de onderhandelln- gen met de ontvoerders niet te belemmeren. Men vreest, dat Ross reeds dood is. onderzoek heeft ingesteld by de „Banque Fa- bri" te Huy by Luik. Het parket heeft enkele belangrijke documenten in beslag genomen en de particuliere brandkast van Charles Fabn verzegeld. De In beslag genomen documenten gaan te rug tot 1930, toen de broer van den bankier van Huy, Henrl Fabrl, nog vlce-gouvemeur van de Nationale Bank was. Men vermoedt, dat dit onderzoek dus in verband staat met bet onder zoek naar de onregelmatigheden by de Natio nale Bank. De „Nation Beige” heeft medegedeeld, dat ook een onderzoek Is Ingesteld by de Belgische Congo Bank, waarvan Franck ook voorzitter van den raad van beheer is. Het onderzoek by de -Nationale Bank Is aanleiding geweest tot strenge maatregelen. Den geheelen dag moch ten zekere leden van het personeel en van de directie hun kantoren niet verlaten. In Noord-Chinr trekken de Japanner» terug. Roede Kruis-doktoren teekenden «en verkla- u Ang over hel gebruik van gifgassen door Japan. Tweede Kamer heeft aangenomen een wets ontwerp, beoogende u. m een betere verdeellng van de lasten voor tertiaire wegen. maakte beswaar tegen het overwegen van de werkwijze, die het Britsche plan uit voerbaar moet maken, omdat hy het niet roet dat plan eens is. Hy behield zich daar om het recht voor op de volgende bijeen komst reserves te formnleeren. Volgens een door de Italiaansche ambassade gepubliceerd communiqué heeft Grandl in de vergadering der ondercommissie verklaard, dat de Italiaansche regeering bereid is er in toe te stemmen, dat een Internationale commissie, belast met het treffen van een regeling voor en het oefenen van toezicht op de verwijdering der vrijwilligers, onverwyid wordt benoemd en onmiddeliyk naar Spanje gezonden wordt, om het Juiste aantal aan belde zyden vechtende vrywllllgers vast te stellen. In de beraadslagingen der non-interventie» commissie ie een gunstige wending gekomen: Italië en Duitschland aanvaarden het eor- spronkeiyke Britsche plan. De schrijver besluit met de opmerking, dat de Aartsbisschoppen in hun brieven herinnerden aan de regels, die Paus Pius XI in zyn Encycliek over Mexico gaf, om de bescherming van den godsdienst en de hiërarchie te verzekeren binnen de grenzen van rechtvaardigheid, vryheld en de ge vestigde orde, „zonder dat de zaak van God meegesleept kan worden met de zaak der menschen.” BRUSSEL, 20 Oct. (Belga.) Daar.de Belgisch» oud-stryders opzettelijk hebben nagelaten de regeering en de leden van het parlement uit te noodigen tot deelneming aan den optocht ter herdenking van den slag aan den IJzer, heeft de regeering besloten, dat de optoent zich niet mag begeven In de neutrale zone van het konlrikiyk paleis, het parlementsgebouw en de departementen, en. medegedeeld, dat de Koning niet aanwezig zal zyn. De „Amicale Anciens de BRUSSEL. 20 Oct. (Belga.) De Belgische Se naat heeft heden de interpellatie van senator Nothomb. over den invloed op de bultenland- sche politiek van België van de verklaring der Duitsche regeering. behandeld. Minister Spaak herinnerde aan zyn verkla ringen, welke die van de Duitsche regeering vooraf gingen. België heeft geen verdrag on derteekend, noch met Frankrijk er. Engeland, noch met Duitschland. De Duilscho verklaring van 13 October legt België geen verplichting op; België behoefde niets te weigeren, omdat Duitschland niets vroeg. Er kan in dezen geen dubbelzinnigheid bestaan; alleen sou men van kwade trouw kunnen zyn. BERLIJN, 20 Oct. (Havas.) De vereeniging van Katholieke onderwijzeressen in Duitschland is door den minister van Nationale Opvoeding ontbonden. De ontbonden vereeniging was een der belang rijkste Katholieke beroepsorganisaties in Duitsch- land, welker bestaan gegarandeerd was door het tusschen het Derde Ryk en den H. Stoel gesloten Concordaat. De „Neeltje Jacoba" van de Noord- en Zuid- hollandsche ReddlngmaatechappO kruist thans op de plaats van het onheil, doch de reddings pogingen worden door den dikken mist uitermate bemoeiiykt. De „Westfalia” is een zeer goede bekende in de Rotterdamsche haven, waar het schip gedu rende een reeks van jaren regelmatig aanlegde. De „Westfalia" was Maandag jj., komende van Stolpmuende, met een lading graan In de Ryn- haven gearriveerd. Na de lossing heeft het schip Dinsdag In de Maashaven opnieuw een lading graan aan boord genomen, waarna het Woens dagavond wederom naar Duitschland is vertrok ken. Ook de ..Schwalbe” komt reeds Jarenlang regelmatig te Rotterdam. Dit schip heeft op het oogenbllk een lading stukgoederen aan boord. Met deze aanvaarding bindt de Iteliaan- •che regeering zich niet ten aanzien van de verhouding der aantellen vrywiiligers, die verwijderd sullen worden. Daarover zal men het een» moeten wor den, wanneer men tot de verwijdering overgaat, aldus Grandl. De minister legde er den nadruk op. dat niets In de verklaring de militaire maat regelen van België raakt. België heeft nog steeds het recht de maatregelen, welke het noodlg acht voor zyn verdediging, te nemen en in dit optocht zal de regeering niet van politiek veran deren. Nader wordt omtrent de scheepsramp op de Noordzee gemeld, dat gered zyn de eerste offi cier Frenz, de eerste machinist Rust, de ma trozen Gutsch en Okroy, de llchtmat oos Irm- ler, de stoker Saeringer en de bootsjongen Jaenlske. Tuaechen de twee politieke en sociale knappen ligt het godsdienstige kamp; tao- schen de twee groepen, die strijden om de zaak van het leven van het Spaansche volk ligt de zaak van God voor het geloofsleven; buiten de twee gewapende partijen staat de Kerk, niet als medestrydster, maar als martelares.” Reuter voegt hieraan nog toe, dat men algemeen begreep, dat geiyke getallen vry wiiligers aan beide zyden zullen worden teruggetrokken, en wel voor de onder commissie uiteengaat. Hedenochtend te negen uur heeft plaataeiyke commissie van de Noord- en Zuidhollandsche ReddlngmaatschappiJ te IJmulden van den schipper van de motor- reddingsboot „Neeltje Jacoba” draadloos- telefonlsch bericht ontvangen, dat, hoewel men sinds vanochtend omstreeks half vier op de plaat» van de ramp van de „Westfalia” naar drenkelingen had gevocht, geen speer van overlevenden werd gevonden. De „Neeltje Jacoba” blijft neg eenigen tyd op see om naar drenkelingen te toeken, doch sou In den loop van den dag naar Umuiden ierugkeeren. Hy deelde mede, dat de eerste minister voornemens is, e*n verklaring af te leggen over de voorwaafden. waaronder hy zich de voortzetting van de samenwerking In de re geering denkt. Deze verklaring zal half No vember by de debatten over het optreden der regeering worden afgelegd. De motor-reddingboot van IJmulden Is on- mlddeliyk naar de plaats van de ramp uitge varen. De ,J3«hwalbe" kreeg avery boVen de water lijn en kon de reis voortzetten. Het gezonken schip is de „Westfalia” van de Koelner Reed. A. O. te Keulen, met een Inhoud van 945 bruto en 513 netto ton. Het vaartuig, een dubbelschroefschlp, Is in 1911 te Rostock gebouwd. De „Schwalbe” is het eigundom van de „Argo' Reed. A. G. te Bremen. Wet schip heeft een bruto Inhoud van 842 en een netto-tnhoud van 461 ton. Het Is In 1920 te Bremen van stapel gekropen. Woensdagavond om kwart voor elf heeft zich voor de Nederlandsche kust, op vijftien mijlen afstand van IJmuiden, een ernstige scheepsramp voorgedaan. Tijdens den dikken mist zijn twee Duitsche vrachtschepen, de ..West falia**, welke van Rotterdam op weg was naar Kolberg (Duitsch-Pom- meren), en het Duitsche stoomschip „Schwalbe'*, dat van Riga kwam, met bestemming Rotterdam, via Ant werpen, met elkander in botsing ge komen. Van de dertien of veertien opva renden konden slechts zeven man aan boord van de „Schwalbe" worden BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR felefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar 2.50 Dagblad uitgegeven door de |4.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger RIO DE JANEIRO, 20 Oct. (D. N. B.) Naar 'het blad „Journal” meldt, heeft de Brazlllaan- sche ambassadeur te Washington een voorloo pig accoord onderteekend. Inzake de verpach ting van zes gebruikte Amerlkaanscbe torpedo jagers aan Brazilië. Nog vóór de ratificatie van deze overeen komst door den Amerlkaanschen Senaat zuilen de torpedojagers voor „bezoeken” naar Brazilië komen en hier het besluit van den Senaat af wachten. i J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1