H Eau de Colognes EEN ABRAHAMS- OFFER? Taak van m den katholieken officier de maatschappij I Kerkelijk leven n COOPVAERT r JAARVERGADERING DER A.R.K.O. VRIJDAG 22 OCTOBER 1937 Pater A. Kuyper» O.P. f Tosea Op strekdam geloopen Schip later vlotgealeept Pastoor H. W. van Beek i* TUINBOUWEXPORT NAM TOE Meisje aangerand PATER NIC. WALTA Een verdienstelijk missionaris Geen audiëntie Rede jhr. J. Alting v. Geueau DE LEGER-UITBREIDING Aanbesteding Boternoteering 1 A lOCENT PER 72 ONS lil Felle brand bij rijwiel handelaar Souterrain uitgebrand tachtig tal karretje? vrywel vernield Waardeering voor de aalmoezeniers Tydent Miaaieweek te Volendam plotaeling overleden De „Neeltje Jacoba** zocht tevergeefs De droeve acheeparamp bij onze kuat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibera dankte de leden voor hun goede voorbeeld aan de jonge aoldaten Toeapraak van Haarlem? Biaachop Verdachte blijft voor het hof ontkennen Onvoorzichtige handelaar veroordeeld BRUTALE ROOF UIT EEN KERMISTENT WEER HET ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN LANDBOUWER AANGEVAL LEN DOOR EEN STIER ZONDERLINGE REIN1G1NGS- METHODE IN KOKEND WASCHWATER GEVALLEN DOODELIJK VERKEERS ONGELUK TE EDE I te Advies-commissie wordt 3 Nov. geïnstalleerd De plechtige Metten in de parochiekerk te Amaterdam 18 R. I. gaat naar Harderwijk Naar waarde en gewicht verbeterd Zij wiet echter aan haar belager te ontkomen Drie gewonden bij een aanrijding Vüptabak V coopvaehi 1 De •l Set H. De verdediger. ;i De vlammen tastten spoedig het geheele souterrain in no. 23 aan en uitslaande aan de achterzijde bereikten zy de vensters van achterkamer en keuken, zoowel op de belétage als de eerste verdieping. De bewoners der bovenhuizen brachten zich snel langs de trap in veiligheid. -scharen voor keurd. In de kerk van de H. Agnes aan den Amstelveenscheweg te Amsterdam rijn Don derdagavond de plechtige Métten gezongen voor de zielerust van den plotaeling over leden derder der parochie, Pastoor H. W. van Beek. In een onbewaakt oogenblik ia een driejarig kindje van den heer V. d. M. te Kerkdrlel in een ketel met kokend waschwater gevallen. In deernis wek kenden toestand is de arme kleine opgenomen. Voor het leven van bet kind wordt gevreesd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verleenen. het kaf k(>ren te ken. De commlsslenoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 102 cent per kg. De officieele noteering voor Deensche boter bedroeg Donderdag 372 kronen of X 1.00 per kg. Tosco Cau<u ;-a Hierna gal hij het woord aan den generaal- majoor Jhr. J. Th. Alting von Geusau, com mandant der le divisie, voor het uitspreken van zijn rede, die tot onderwerp droeg: „De positie van den officier in de hedendaagsche maatschappij”. gen tachtig-tal karretjes is gistermiddag omstreeks kwart over twaalf ten prooi ge- vsllen aan een feilen brand, welke door nog onopgehelderde oorzaak ontstond in de rij wielstalling en -handel van den heer H. d. Berg. V. Oldenbameveldpleln 2123 te Amsterdam. Op den Lltschen weg te Den Dungen is een ernstige aanrijding geschied, waarbij drie ge wonden zijn te betreuren. Naar thans bekend wordt, is Dinsdagavond een 25-jarig meisje uit Zevenhuizen, gemeente Roden, in het stadspark onder de gemeente Peize (Groningen) op gewelddadige wijze aan gerand. Het meisje had zich echter weten los te nikken en haar belager toegevoegd: „Mijn broer staat hier vlak bij.” Toen de dader dit hoorde, schrok hij, liet het meisje los en ging aan den haal. De politie uit Roden en Peize heeft deze zaak in onderzoek, terwijl ook de Gronlngsche re cherche met het gebeurde in kennis is gesteld. Tot dusver is het niet mogen gelukken den aanrander op te sporen. i .Neeltje Jacoba”, de motorreddingboot de Noord- en Zuld-Hollandsche Redding- tschappU. vis. na urenlang vruchteloos de hebben “afgezocht naar de vermiste op- tigheid, daarbij geassisteerd door kapelaan S. Unthorst van de 8t. Willibrorduskerk, oud- kapelaan van de St. Agnesparochle en Rector L. Henneveld van de Priesters van het H. Hart als diaken en sub-diaken. Als cantores fungeerden de parochiekapelaans, de weleerw. heeren J. J Suyker en Th. van Baar. Een sobere en stijlvolle rouwbekleeding was in de kerk aangebracht. Na afloop van de plechtigheden bleven nog velen bidden bij het stoffelijk overschot, dat bij het altaar stond opgebaard. .neexv aanoesievo nes aan- *“8®n up ueu rcasweg nu. s Sassenheim—Haagsche Schouw— in gedeelte Pos tbrug—Ringvaart, Ik breng U mijn hartelijken dank voor den goeden geest en de leiding en voor het goede voorbeeld, dat gij geeft voor de jonge soldaten, die aan Uw zorg in kazernes en vereeniglngs- lokalen zijn toevertrouwd Er gaat van Uw voor beeld een zeer groote invloed uit. Ik breng U dank voor de goede samenwer king met de aalmoezeniers en hulp-aanmoeze- nlers. Mgr. sprak den wensch uit, dat Gods zegen over de officieren moge neerdalen en dat het ledental der A. R. K. O. steeds moge stijgen. Mgr. spoorde hen aan. steeds het voorbeeld te blijven voor allen. Trouw aan het vaderland, trouw aan den afgelegden eed in liet volle be wustzijn van de groote en schoon» opgelegde taak. Mgr. eindigde met de woorden: ..Leve H. M. de Koningin, leve A R. K.O.” Deze groet werd driemaal door de aanwezigen overgenomen. Hierna sloot de algemeene voorzitter, kolonel Quadekker, met een kort woord en den christe- Ujken groet de vergadering. Des avonds vereenigden de officieren zich aan een diner. Generaal Alting van Geusau begon met te schetsen, hoe de functie van den offlcier-in- vredestyd, dus v. d. beroeps-officier, zich ont wikkeld heeft. Van recruten-drilmeester is hij geworden tot wetenschappelijk gevormd vakman, die een zoodanigen algemeenen grondslag heb ben moet, dat hij. daarop steunende, zich in een of meer richtingen kan specialiseeren. In dit verband wees hij op de noodzakelijkheid, den aspirant-offlcier ’n breede, veelzijdige opleiding te geven, waardoor hij als Intellectueel gelijk komt te staan met academisch gevormden. Eerst dan zijn zij ten volle berekend voor hun taak, welke Immers óók omvat de algemeene opvoe ding, de karaktervorming van de aan hun zor gen toevertrouwde minderen, én de opleiding van de reserve-offideren, waarvan een overgroot ge- deelte óók academisch geschoold is. Spr. herin- Aan het Centraal Station werden in de mor genuren de afgevaardigden en leden door de Commissie van Ontvangst verwelkomd en naar het paviljoen „Vondelpark" geleid, waar-te elf uur 15 de vergaderingen begonnen. Er waren twee vergaderingen belegd, een voor beroeps officieren en een voor reserve-officieren. Na de lunch begon om een uur des middags het huis houdelijk gedeelte der algemeene vergadering, dat voortduurde tot vier uur. Op dit tijdstip kwamen verschillende genoo- digden en gasten ter plaatse tot het bijwonen van het openbaar gedeelte. Een commissie van ontvangst verwelkomde de hooge autoriteiten aan den ingang van het Paviljoen. Onder de velen merkten wij op: Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, Z. Exc. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, overste A. Boswijk, garnizoenscom mandant van Amsterdam en vertegenwoordiger van den minister van Defensie, Mgr. Dr. G. C. van Noort, deken der hoofdstad. Dr. L. O. Kor tenhorst, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, kolonel H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, inspecteur der cavalerie, comman dant der lichte brigade, den heer H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie. Het hoofdbestuur van A.RKO. nam op het met bloemen en plan ten versierde podium plaats. In het midden ze telde Haarlems Bisschop, aan de rechter zijde van Z. H. Exc. zat de hoofdaalmoezenier, kolonel Mgr. J. J. J. Noordman. In de zaal za ten tusschen de verschillende hoofdofficieren en officieren verschillende aalmoezeniers en hulp-aalmoezenlers in uniform of priesterklee- dlng; eveneens waren ter plaatse enkele afge vaardigden van zuster-organisaties. De voorzitter der A.RK.O., afd. Amsterdam, res. luit.-kol. L. P. J. Geldens, sprak een kort, welkomstwoord tot de leden van het hoofdbe stuur, autoriteiten en aanwezigen, en gaf hier na de leiding der vergadering over aan den al gemeenen voorzitter, kolonel der artillerie I. M. P. A. Quadekker, die de vergadering met den Christel u ken groet en een welkomstwoord open de. Gistermorgen te omstreeks elf uur is “t sleep- schip „Hanau" uit Rotterdam, geladen met steenkool, dat gesleept werd door de sleepboot ..Beta" uit Dordrecht, op den strekdam bij de haven te Hoedekenskerke geloopen. Het stoomschip „Betsy" van de firma Wijs muller uit Terneuzen is er na ongeveer drie kwartier in geslaagd het schip vlot te sleepen. De „Hanau”, die op weg was naar Temeuzen. heeft lichte schade bekomen. De oorzaak der stranding mogt gezocht wor den in het te dicht onder den wal varen en onbekendheid met de stroomingen ter plaatse. De uitkomsten van den tulnbouw-export over de maand September zijn niet ongunstig ge weest, nadat ook die over de maand Augus tus reeds een stijging te zien hebben gegeven Waar het vorig jaar in September onze to tale tulnbouwexport 1.293 000 bedroeg, is hij thans gestegen tot 2.611.000, een vooruitgang dus met bijna 50 pet. Wat de hoeveelheid uit gevoerde producten betreft, deze steeg van 23.219.000 kilo in het vorig Jaar tot 34.644.000 kilo, een stijging dus die wel van beteekenls kan worden geacht. Evenwel staat de geëxporteerde hoeveelheid Naar men ons hedennacht telefonisch uit Volendam mededeelde, heeft zich hier een tra gische gebeurtenis afgespeeld. Pater A. Kuypers O. P., die in verband met de Mlssiewëek sedert Zondag in Volendam vertoefde, en op de groote Missie-tentoonstelling in het Jeugdnuls aldaar een stand had ingericht', waar hl) tijdens de openingsuren van voorlichting diende, is Don derdagavond. op weg van de tentoonstelling naar de pastorie, in elkaar gezakt. Onmiddel lijk toegeschoten hulp bracht den pater, die er zeer ernstig aan toe bleek te zijn, naar de pas torie, waar hy bediend werd. Korten tyd later is pater Kuypers overleden. Pater Ambrosius Kuypers O.P. werd geboren in 1877 en in 1903 priester gewijd. Hy werkte als missionaris op Ouracao, waar hy in 1934 werd benoemd tot pastoor van ’t buitendistrict Westpunt (St. Petrus). De installatie van de commissie, welke tot taak zal hebben het uitbrengen van advies op grond van de artikelen 4, 6, 7 en 8 van de wet van den 25en Mei 1937 op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van bepa lingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, zal geschieden door den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, prof. mr. P. J. M. Aalberse, Woensdag 3 November des namiddags 2.30 uur op het departement van Sociale Zaken Te Ede. op den drukken verkeersweg Arn hemUtrecht, is Donderdag tegen half tien mej. K die daar liep te wandelen, door een uit Arnhem komenden personenauto aangere den en enkele meters meegesleurd. Het slacht offer was vrywel op slag dood. Het stoffelyk overschot is naar het Julianaziekenhuls te Ede overgebracht. Aangezien de vrouw aan toeval len leed, is het niet uitgesloten, dat hierin de oorzaak van het ongeluk U gelegen. Reeds lang heb Ik, aldus Mgr., zeer veel goeds gehoord van A. R. K. O De hoofdaalmoezenier, aalmoezenier en hulp-aalmoezeniers hebben hierover by verschillende gelegenheden een en ander kunnen mededeelen, en ik ben dan ook zeer verheugd, en stel het op hoogen prijs, dat ik deze vergadering te midden van U mag door- *4711" Rheingold Esu de Cologne Vol sprankelende levensvreugd vol jeugd, frischheid en lieflijkheid Passend bij de Vrouw-van-Nu Met de opwekkende kracht van Eau de Cologne! toch nog ver ten achter by vroegere jaren. Ver-’ heer H. W. J. Hoosemans, verrichtte de plech- geleken by September 1928 b.v. bedraagt - zy nog maar 55 pet. der waarde van toen. Na het dieptepunt, dat de tulnbouwexport in September van het vorig jaar meemaakte, is dus thans eenige verbetering te constatee- ren. Hierby merkt de Tuindery evenwel nog op, dat de hoogere opbrengst üit den export voor een niet onbelangryk deel wordt opgevangen door de styging der productiekosten als gevolg der muntdepreciatie, welke styging zich thans steeds meer doet gevoelen. De export haar Duitschland heeft een sterke styging ondergaan; waar het vorig Jaar Sep tember voor 358.000 daarheen werd verzon den, bedroeg de export nu 1.122.000. De ruimere beschikbaarstelling van beta- lingscontingenten door Duitschland had ver- hooging van den uitvoer tengevolge, terwyi ook de pryzen, die voor de producten gemaakt konden worden, hooger waren. Ook naar Engeland verbeterde de export een weinig sinds het vorige jaar. Hy bedroeg nu 1 085.000 tegen 659.000 in het vorig Jaar. Vooral doordat de export naar Duitschland grooter was, konden de pryzen in September worden verbeterd voor de andere landen. Het Provincialaat der Paters van den Geest te Gemert werd telegrafisch in kennis gesteld van het vry plotseling overlyden van den ZeerEerw. Pater Nlcolaas Walta, uit Am sterdam. Pater Walta was sinds 1921 in Afrika werk zaam. eerst in Belgisch Congo, later in het Vi cariaat KllimaNdjaro (Tanganyika). Hier stierf hy 16 Oct., ten gevolge van longontste king. De overledene werd geboren te Amsterdam 20 Jan. 1889 en sloot zich in 1904 by de eerste groep studenten aan van het toen gestichte Missiehuis der Paters van den H. Geest te Weert. Als eerste Nederlandsche Priester dezer Congregatie werd hy gewijd 28 Oct. 1916, waar na hy eenige jaren Prefekt was aan genoemd Missiehuis. Begin 1921 scheepte hy zich te Ant werpen in voor de Missie, waar hy jaren lang hoogst verdlenstelyk arbeidde. Hy ruste in vrede. brengen. Met groote belangstelling heb ik zoo juist uit de aeer belangwekkende rede van Jhr. Alting von Geusau vernomen, hoe schoon de taak is, die gy te vervullen hebt. Het stemt my tot groote dankbaarheid te hooren, dat by U de belangen van gnae sol daten in goede handen zyn. Ik heb groote hoogachting voor den officierenstand. Gy zyt de' steun voor de maatschappy in wcreldiyke en geestelyke gevaren. Gy zyt de beschermers van het goede. Uw stipte plichtsbetrachting, gehoor zaamheid, offervaardigheid en waakzaamheid, zyn een voorbeeld voor hen, die onder U staan en die gy In het goede voorgaat. Gy strijdt voor het aardsche, doch ook voor het Hemelsche Koninkryk. Be landbouwer H. v. d. P. te Veghel, die een stier naar den stal leidde, werd plotseling door het beest aangevallen en zoodanig met de ho rens toegetakeld, dat hy bewusteloos op den weg bleef liggen. Voorbygangers hebben het slachtoffer een woning binnengedragen, waarna hy naar het R. K. Ziekenhuis te Veghel is ver voerd. Zyn toestand is hoogst zorglyk. Honderden parochianen en oud-parochianen waren naar de kerk gekomen en het gebouw was dan ook tot in alle hoeken gevuld. Ook van de zyde der geesteiykheid was de belang stelling zeer groot en een vyftigtal pastoors en kapelaans had op het altaar plaats genomen De pastoor van de parochie van O. L. van den Allerhelllgsten Rozenkrans, de zeereerw. be- I en sociaal begrip en gevoel toonde de hem verheerlijkende, liberale der doctrinair onsociale richting, door alle rechtsche partyen In *4711" Tosca Esu de Cologne Hei is als een gedicht van geur, van romantiek en van geheimzinnige charme, vol van de opwekkende koelte van Eau de Cologne. Op dit oogenblik verscheen de brandweer ter plaatse, welke na het tweede alarm de gebrui kelijke versterking kreeg en onder leiding van boofdbrandmeester Doets het vuur met vier stralen aantastte. Door krachtig ingrypen wist ircn de brandschade tot het souterrain van no. 23, waar echter de inventaris en voorraad onderdeelen volkomen door het vuur werden vernield. In het magazyn bevond zich bovendien een 10-tal fietsen, het meerendeel splinternieuw, alle het eigendom van den rywielhandelaar. Van deze karretjes heeft het vuur weinig ge spaard. Toen het vuur gebluscht was, bracht de brandweer de trieste resten naar buiten, vaar zy op stapels werden gelegd. j[let aangrenzend souterrain en de belétage kregen vrijwel geen schade. Alleen aan de aeh- tgrtjde waren de ramen gesprongen en de tordynen aangetast. De gestalde rywielen, op no. 21 ondergebracht, bleven gespaard. De tijdige komst van de brandweer heeft erger voorkomen, want achter in het uitgebrande souterrain was de zoldering byna bezweken. Verzekering dekt de schade. eeft Vader Abraham Colijn zijn geliefden liberalen zoon Van Lidth de Jeude geslachtofferd? Men zou het haast gaan gelooven, wanneer men de pathetische woorden beluistert, welke de voorzitter van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond. Mr. Wendelaar. gesproken heeft op het buitengewoon huishoudelijk congres van die partij te Utrecht. In deze huishoudelijke vergadering, waarin de liberale vuile afwasch voor een afspoelcommissie op het aanrecht is gezet in de hoop, dat zij het laatste gave servies niet zal breken, gaf Mr. Wende laar den oud-minister van Waterstaat van Lidth de Jeude de verzekering, „dat de liberalen in Nederland niet zouden vergeten, op welk een smadelijke wijze hij door Colyn ten offer was gebracht op het altaar van de nieuwe coalitie- regeering". Het is een heroïsch tragisch beeld, dat Mr. Wendelaar hier opriep. Jhr. van Lidth de Jeude als de onschuldige Isaak in lendendoek knielend op het Christe lijk altaar der coalitie en aartsvader Colijn, die bij ontstentenis van een intervenieerenden engel des hemels hem met een vervaarlijk slachtmes den strot afsnijdt. Wij wisten niet, dat Mr. Wen-< delaar een zoo goede herinnering be waard heeft aan den geïllustreerden kin derbijbel, dat hij tot zulk een aangrypend visioen in staat was. Het is alleen maar jammer, dat dit visioen een parodie is van de werkelijkheid en daardoor alleen den geest van de Wendelaristen karak teriseert. Van Lidth de Jeude, die als minister van Waterstaat groote I kwaamheid aan den dag heeft gelegd meer dan pers werd hooge mate gewaardeerd. Als vakminis ter hadden zij evenals Colijn hem gaar ne in het nieuwe kabinet een plaatsje willen inruimen, maar de druk van or thodox liberalen huize en buiten de Christelijke partijen staande figuren op van Lidth de Jeude uitgeoefend heeft hem een toetreden tot het nieuwe kabi net practisch onmogelijk gemaakt. Wanneer van Lidth de Jeude smade lijk ten offer is gebracht op een altaar, gelijk Mr. Wendelaar dat niet wenscht te vergeten, dan mogen zekere liberalen den hand in eigen boezem steken en het wrakke altaar van een historisch gewor- - den, onchristelijk en onsociaal libera- lisme erop aankijken. Was de figuur van Jhr. van Lidth de Jeude de zuivere representant geweest van den geest en de mentaliteit van dez meerderheid zijner partij, dan zou hef' den Vrijheidsbond niet vergaan zijn zooals het hem vergaan is en dan zou de te Utrecht gehouden huishoudelijke vergadering niet noodig zijn geweest. Hoe eerder de liberalen dat beseffen, en gr zijn gelukkig teekenen. dit steeds meer van hen dat gaan beseffen hoe beter het voor hen zal zijn. Donderdag Is te Amsterdam de jaarvergade ring van de Algemeene R. K. Offlcieren-Ver- eeniging gehouden. De heer J. P., uit Schyndel, passeerde per mo- torrywiel, met duop&ssagier, genoemden weg. toen plotseling vlak voor hem de wlelryder W. V. uit Den Dungen zonder een teeken te geven den weg overstak. Het gevolg was, dat de mo- torryder en de wlelryder met groote kracht te gen elkaar botsten en op den weg werden ge slingerd. De wielryder was het ernstigst ge wond. Hy werd met een zware hersenschudding en een gapende hoofdwonde in bewustelooeen toestand opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De motorryder werd eveneens hevig bloedend uit een zware hoofdwonde aangetrof fen. terwyi de duoryder verschillende verwon dingen aan hoofd en handen had bekomen, zy zyn per auto naar hun woonplaats vervoerd. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Op 27 April had te Nederhcrst den Berg een hevige ontploffing plaats by het schuurtje van den brandstoffenhandelaar C. L., tengevolge waarvan een twaalfjarig meisje ernstig werd ge wond. De brandstoffenhandelaar had een vat willen reinigen door er eenige liters petroleum in te gieten en er een vuurtje onder te stoken. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den onvoorzlchtigen handelaar wegens veroorzaken van zwaar llchamelyk letsel door schuld tot veertien dagen hechtenis. De Officier mr. Bosch had vier maanden ge vangenisstraf geëischt. hebben “afgezocht naar de vermiste „renden van de „Westfalla”. te IJmulden te- mggekeerd. Het Dulteche stoomschip ..Schwalbe”, dat Woensdagavond op de Noordzee In aanvaring u geweest met het Duitsche schip „Westfalla" k Donderdagavond om tien uur met zeven ge- jedden van laatstgenoemd schip in de haven Antwerpen aangekomen. Naar wy vernemen, zal by de ophanden zbn- de legerultbreidlng en reorganisatie het 18de re giment Infanterie uit Amersfoort naar Harder- wyk woden overgeplaatst, zoodat dan de ge heele zevende infanterle-brlgade. bestaande uit het 7de, 18de en 20ste R.I. met den brigadestaf te Hardgfwyk gelegerd zal zyn. Oeiyk reeds gemeld zal ook het eerste regi ment veld-artillerie. thans te Utrecht, dan in Harderwyk in garnizoen komen nerde er aan hoe de jeugdige Foch, alvorens met zyn zuivere vakstudies te beginnen, een klasse philosophic en een klasse letterkundige en historische studiën gevolgd had. De verkorting van de opleiding der infanterie- officieren tot één jaar kon spr. dan ook alleen maar goedkeuren als noodmaatregel en dan slechts onder voorwaarde dat de aldus opgeleide officieren ten spoedigste aanvullings-cursussen zouden volgen, waardoor zy een ruimer en stevi ger wetenschappeiyke basis voor hun functie zopden kunnen leggen. Ook nA zyn opleiding echter dient de beroeps officier zich verder te ontwikkelen. Tot voor kort hadden de meeste officieren daar noch den tyd, noch -den lust toe. Spr. hoopt dat dit thans anders wordt, dat de officieren meer deel zul len nemen aan het openbare leven, met name ook aan het politieke leven van onzen tyd, om dat de staatkunde zich Immers telken» moet bemoeien met de weermacht en andere defen- sie-aangelegenheden. Voorts spoorde spr. de officieren aan om óók In vereenlglngen vaij we- tenschappeiyken aard zich meer te laten gelden en overal waar dit mogeiyk is In vergaderingen en vereenlglngen, goede voorlichting te geven over militaire zaken, die thans zoo in het cen trum der belangstelling staan. Generaal Alting von Geusau sprak voorts zyn groote waardeering uit voor het werk der aal moezeniers voor de geesteiyite belangen der dienstplichtigen, en noemde het een voornamen plicht van onze volksopvoedende officieren, om met die geestelyke verzorgers vanharte samen te werken. Zoo drukte hy allen compagnies commandanten e.d. op het hart, het contact met de ouders der dienstplichtigen zoo nauw mogeiyk te doen zyn; belangstelling te toonen In de militaire tehuizen en waar mogelyk, wenken te geven aan de geestelyke verzorgers ten aanzien van bepaalde dienstplichtigen. Tenslotte besprak de generaal de positie der reserve-officieren in leger en maatschappy. Sedert hun optreden is de bekendheid van het volk met zyn defensie zéér toegenomen. Deze ongedwongen en spontane voorlichting achtte spr. van groot belang. Hy hoopte, dat de re serve-officieren ook ten aanzien van de thans ingediende defensie-voorstellen aan de bevol king duideiyk zouden maken, dat de verlen ging van den diensttyd tot 11 maanden vol strekt noodzakeiyk is. Wat de militaire taak der res.-officieren be treft. zeide spr., dat met de bekwaamheid en bruikbaarheid van de reserve-officieren ons le ger staat of valt. Hy wees op de moreele verplichting van deze officieren om zichzelf zooveel mogeiyk te bekwamen. De zwakke zyde van het reserve- instituut is, aldus spr., dat de heeren niet vol doende routine hebben in het optreden met werkeiyke troepen in het terrein. Maar dat is ook nfet te verwonderen, want er waren Immers byna nooit troepen van eenige sterkte, om hun de gelegenheid te geven zich te oefenen en de noodige routine op te doen. Het nieuwe mtwerp-dienstpllchtwet zal ook hierin voorzien. Spr. hoopte dat de res.-officieren van de nieu we oefengelegenheid een ruim en dankbaar gebruik zouden maken. Met vreugde had hy overigens geconstateerd, dat vooral in de laatste jaren de lust om reserve-officler te worden by de Nederlandsche jongelingschap zeer belangryk Is toegenomen en dat onze Nederlandsche ouders er ook meer en meer prys op gaan stellen, dat hun dienstplichtige zonen de of- flciers-plaatsen in de weermacht zullen ver vullen. Met het uitspreken van de hoop, dat de groote offers, welke het volk thans brengt voor zyn defensie, hun weerkank in de harten der officieren zullen vinden, besloot Jhr. Alting von Geusau zyn rede. Na beëindiging van deze rede volgde een lang durig en spontaan applaus. De algemeene voor zitter bracht hierna aan Jhr. Alting von Geu sau dank namens allen voor zyn buitengewoon helder en leerzaam betoog. Hierna nam Z. H. Exc. Mgr. Huibers het woord. Het Is toch overbekend, dat uit de leger- mannen zyn voortgekomen, dis de eer der altaren zyn waardig ge- Een vroeger in de Amsterdamsche onder wereld bekende figuur, de caféhouder F. B„ stond voor het Amsterdamsche gerechtshof te recht. Hy zou in den avond van 23 Augustus 1936 te Beverwyk, uit een kermistent. staande in het Lunapark, een bedrag van f 3000 aan klein geld hebben gestolen. De dader had een gat in het achterzeil gesneden en zoo de tasch met het geld onder de geïmproviseerde toonbank vandaan kunnen halen. Voor dezen diefstal *yn door de politie verschillende personen ge arresteerd, die echter allen weer in vryheid werden gesteld, behalve F. B. Deze werd door de rechtbank tot twee jaar met aftrek van voorloopige hechtenis veroordeeld. Het O. M. had twee en een half jaar geëischt. Hy hield, evenals thans voor het hof, zijn onschuld verf. Als verdediger trad op mr. W. B 8. van Haastert. Het O. M. had negen ge tuigen A charge gedagvaard. advocaaf-generaal, mr. J. Versteeg, vor derde gezien ook verd.'s verleden beveetl- 6'ng van het vonnis: twee jaar gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. W. H. 8. van Haastert, ^eeft het volste vertrouwen, dat het hof, na der getuigenverklaringen van het hebben gescheiden, verd. zal vnjspre- Arrest 4 November. Deze rijwielstalling is gevestigd in de sou terrains van genoemde perceelen, waarvan de w»r- en achtergedeelten als magazyn en werk plaats zyn Ingericht. Terwyi de eigenaar en drie man van het personeel in het achterge deelte van no. 21 werkzaam waren, bemerkten nj plotseling dat In het' aangrenzend gedeelte der werkplaats, achter in no. 23. brand was uitgebroken. In enkele oogenblikken tyds greep liet vuur zoo snel om rich heen, dat aan blus- schen niet te denken viel. rijkswaterstaat .heeft aanbesteed het -J van verhardingen op den rijksweg no. 4 *Gravenhage), 1 gemeente Sassenhelm. *(“gste inschryfster was de N.V. Nederl. Ba- "«-My, te Zaandam, voor 256.400.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17