ONS BLAD Groote buit van Franco’s troepen in Asturië over De Japanners rukken bij Sjanghai op Ongerustheid missionarissen i I 1 Het nieuws van heden Nieuwe daad van zeerooverij VEREENIGDE katholieke pers Tienduizenden hebben zich overgegeven Treedt Schacht af? DE BAROMETER Van Zeeland weer in Brussel Corbin overlegt met Delbos EEN HEVIGE AANVAL BIJ TATSJANG JEAN BATTEN MAAKT EEN RECORD Palestina blijft oproerig JOH". LAUWERS Vluchtelingen in Frankrijk Schip met vluchtenden De Engelsche aviatrice Jean Batten vergaan Een Britsch soldaat gedood n De bemanning gered Oproerige woorden van Racemond Mussolini over Egypte Incident te Sjanghai Herderlijk schrijven in Duitschland Vakbonden betoogen te Parijs De Zaligverklaring van Paus Pius X De hertog van Windsor te Parijs Acht priesters, o.w. de Neder- landsche Mgr. Schraven, door bandieten ontvoerd Bomaanslag op spoorlyn werd nog juist op tijd ontdekt Zondagmiddag is zy op het vlieg veld Lympne geland Zal Frankrijk den eisch tot sym bolische terugtrekking laten vallen? Fransch schip door onbekend vliegtuig in de Middelland sche Zee gebombardeerd DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Een kijkje in de stad Gfjon, welke sedert eenige dagen tot het gebied der Spaan sche nationalisten behoort MAANDAG 25 OCTOBER 1937 z DERTIGSTE JAARGANG No. 21 ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C PAYGLOP3 ALKMAAR ENK. ELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS De Chineezen verdedigen hun stel lingen hardnekkig en spreken tegen, dat zy moesten terugtrekken Racemond verklaarde o. a. nog: o 'Vermoedelük zal het 31 October a.s. worden voorgelezen Rechtsch Spanje telt na 14l/2 millioen inwoners tegen over 9 millioen in het linksche gebied Met wisselende 'kansen duren de moorddadige gevechten te Sjanghai voort. De hevige bombardementen hebben heele wijken in puinhoopen herschapen, waarachter de soldaten zich echter opnieuw verschansen om elke duimbreed grond aan den vijand te betwisten HÜ wil zyn vredelievende gevoe lens zoo noodig garand eer en Als minister van Economische Zaken zou hy niet ver vangen worden »n NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD EEN EN SS In Palestina duren de aanslagen voort. „San voor werklooae sigaren minder O met een Nederlander twee „Wanneer BERLIJN, 23 Oct. (Havas.) - Te Berlin doet wederom het gerucht de ronde, dat Schacht reeds de volgende week zal aftre den als minister van Econqmlsche Zaken. Hü zou zijn functie van RUksbank-presl» dent behouden en als minister niet worden vervangen. PARIJS, 25 Oct. (Havas) De hertog van Windsor en zijn echtgenoote zijn Zondagmiddag te tien minuten voor een op het Gare de l’Est te Parijs aangekomen. Jean Batten verbeterde het vliegrecord Austra liëEngeland met ruim 14 uur. Radio-rede van den hoofdinspecteur voor de steunverleening over het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen. de Nederlandsche Een Japansch vliegtuig, dat de aan de internationale concessie grenzende Chinee sche daalde tot geringe hoogte en opende ma- chlnegeweervuur op een détachement Brlt sche soldaten. Een dezer soldaten werd ge dood. LONDEN, 25 Oct. (D.NB.) De Fransche am bassadeur te Londen, Corbin, is gedurende het week-einde naar Parijs vertrokken, alwaar hij met den Franschen minister Van Buitenland- sche Zaken, Delbos, besprekingen voerde in zake het vraagstuk der nlet-inmenging. In China maakt men zich ongerust over acht ontvoerde mtsstonsrimen, o.w. de Nederland sche Mgr. Schraven en twee paters Lazaristen. De Belgische premier. Van Zeeland, is weer te Brussel aangekomen, waar hij terstond verschil lende ministers raadpleegde. Frankrijk zou bereid zjjn in de Londensche com missie den eisch tot symbolische terugtrekking van vrijwilligers te laten vallen. Stand op Maandag 9 uur van.: 74AJ Vorige stand: 744 Een trainingstoeslag makers. gebombardeerd, bemanning oo- C. spel ;ter no te- de 1 ien oei. en la- iw- el- kte op iet in nd ide het m t bal 'elen Perl) rras- vaak 'idde tond I ver ging gen- ope- weer >hen Een een s de nge- J. in en toe Uit De was van 'oen en :1de. uit >unt Naar verluidt, aldus het Dultsche Nieuws bureau, is de Fransche regeering bereid, het voorstel tot symbolische terugtrekking van vrijwilligers te laten vallen, indien zou bljjken, dat het onmogeljjk is een overeen komst met betrekking tot dezen maatregel tot stand te brengen. De strijdkrachten der Chineezen ten Noorden van de Gele Rivier worden geschat op 62 di visies, met ongeveer 500.000 man. Daarvan lig gen 27 divisies in SJansi, 19 in Honan, 10 in Sjangtoeng en 6 in den sector Tamingfoe. Taijoean wordt door 12 divisies verdedigd. Het ministerie zou dan beheerd worden door twee staatssecretarissen. Posse, die reeds sinds lang staatssecretaris is In het ministerie van Economische Zaken, en Neumann, die door Goering is belast met de leiding van het vIbq jarenplan. Het is op het oogenblik niet moge- HJk, een officieele bevestiging van dit gerucht te verkrijgen. LONDEN, 25 Oct. (Havas). De aviatrlce Jean Batten is Zondagmiddag 15.46 uur op het vliegveld Lympne geland en heeft daar mee het record AustraliëEngeland 14 uur 9 minuten verbeterd. Naar de bladen melden, heeft Van Zeeland een gedetailleerd rapport van zijn kabinet ont vangen over de kwestie der Nationale Bank, en heeft hij zich de zaak door den procureur-ger e- raal uiteen laten zetten. Aldus alle factoren van deze kwestie kennend, zal Van Zeeland zich een meentng kunnen vormen met het oog op den kabinetsraad, die heden wordt gehouden. BH Sjanghai bereikten de Japanners eenig suc ces. Een Britsch soldaat werd door een Japan schen vlieger gedood. Een groote buit viel den troepen van Franco in Asturië in handen. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Justitie. In September 1937 waren er 65.830 werkloosen dan in dezelfde maand van het vorig jaar. ilteit bliek." Na de verovering van de Noordkust telt het onder bewind van Franco staande ge bied thans meer dan 14M millioen inwo ners. Bet gebied der regeering te Valencia telt 9 millioen zielen. In de Middellandsche Zee is een Fransch schip door een onbekend vliegtuig Bet schip werd getroffen en de moest het schip verlaten. BRUSSEL, 25 Oct. (Belga.) De Belgische minister-president Van Zeeland is Zondag te Brussel teruggekeerd. Hij heeft besprekin gen gevoerd met verscheidene ministers, o. a. Spaak en Jasper. CAIRO, 23 Oct. (D. N. B.) Het dagblad „Al Misri” publiceert een interview met Mussolini over de betrekkingen tusschen Italië en Egypte. Mussolini zou o.m. hebben verklaard, dat Italië jegens Egypte slechts vriendschappelijke en vreedzame gevoelens heeft. Italië zou daarvoor waarborgen geven, wanneer daarbij wederk^srlgheid gegaran deerd zou worden. De Japansche oorlogsbodems hebben de Chi neesche stellingen bij Kiangwan gebombar deerd, waardoor de Japansdhe troepen aanmer kelijk konden oprukken en waardoor het landen van versterking mogelijk was. De Japansche luchtmacht heeft de Chineesche hoofdmacht by Tatsjang, Tsjen en Tsjenjoe bestookt. Ook de Chineesche vliegvelden bij Nanking en Ta Tsjautsjang werden onder vuur genomen en enkele Chineesche toestellen werden vernield. De woordvoerder van het (Jhineesche hoofdkwartier heeft toegegeven, dat de Ja pansche troepen langzaam oprukken in de richting van Tatsjang en Nantsjang, doch de Japansche bewering, zoo deelde hij mede, dat de Chineesche troepen terugtrekken, is niet juist. Nog steeds worden op ver van elkander ver wijderde plaatsen in Palestina aanslagen ge pleegd. Op de slachtplaats te Tel Avlv, te Safo$i en in een buitenwijk van Jeruzalem zijn ge weerschoten gelost. In de dorpen van het district Jericho is een afdèellng van 90 politieagenten in garnizoen gelegd, op kosten der gemeenten. SJANGHAI, 25 Oct. (Havas). Men heeft sedert 9 October jJL niets meer gehoord van acht missionarissen, die op dien dag door bandieten in de omgeving van Tsjeng Ting Foe in de provincie Hopei zjjn ontvoerd, een dag nadat de stad door Japansche troe pen was bezet. Het zjjn de Nederlander Mgr. Schraven, Apostolisch Vicaris van Tsjeng Ting Foe, zes Lazaristen onder wie twee Nederlanders, twee Franschen, een Tsjech en een Pool en nog 'n Fransch Trappist. JERUZALEM, 25 Oct. (Reuter) In de nabijheid van Gaza is op de spoorlijn Zon dagavond een bom ontploft, kort voor al daar de locomotief, die den sneltrein van Haifa naar Egypte voorafging, zou passee- ren. De spoorlijn werd beschadigd en de trein kreeg een uur vertraging. Er waren echter geen persoonlijke ongelukken. Von Ribbentrop is naar Berlijn teruggekeerd, naar men zegt, om de vergadering der Londen sche ondercommlssie van Dinsdag a.s. te kun nen by wonen. Von Ribbentrop is in Rome onder meer door Starace ontvangen. In een commentaar op den stap der Itali- aansche ambassadeurs te Parijs en Londen, waarbij officieel mededeeling werd gedaan van het aantal Itallaansche vrijwilligers in Span je, schrijft de „Glomale d’ Italia”, dat deze mededeeling geen repliek toelaat. Italië heeft zich bereid getoond zijn medewerking te ver- leenen, doch het verbindt daaraan zekere voor waarden. De eerste, moreele voorwaarde is, dat aan zijn beweringen niet wordt getwijfeld en dat er niet over gedebatteerd wordt. De twee de voorwaarde is, dat op voet van volkomen gelijkheid met de andere mogendheden wordt onderhandeld. Nu Italië cijfers heeft genoemd, zullen ook de andere regeerlngen daartoe moe ten overgaan. Tijdens het reddingswerk zijn een der mili ciens en een vrouw verdronken. De overigen Werden ondergebracht in de abdij Ormeau. Zij ■uilen naar La Rochelle worden gebracht, om naar hun vaderland terug te worden geleld. Naar Radio-Maritime verneemt, heeft de trawler .Prinses Marie José” op zee 42 opva renden van een ontredderd Spaansch vaartuig aan boord genomen. De trawler tracht met het ■chip op sleeptouw Arcachon te bereiken. Het Spaansche ministerie van Defensie pu bliceert een nota, waarin hulde wordt gebracht aan den moed en de offervaardigheid van de troepen in Blskaye, Santander en Asturië. Medegedeeld wordt, dat kolonel Prada, de commandant aan het Noordelijk front, 12.000 man troepen heeft kunnen evacueeren. Te Nabloes zijn zestig huizen doorzocht; men heeft er zeven in de lucht laten vliegen. 12.- 1 2.50 Dagblad uitgegeven door da V. Drukkerij Da Spaamastad Haarlem Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De politiek van Italië in de Middellandsche Zee is gericht op vrede en samen wei king met alle staten. Italië zal echter niet dulden, dat het communisme zich in dit gebied uitbreidt. Overigens verklaarde ’Mussolini nog. dat de Mohammedaartsshe missies in Abessinië de zelfde faciliteiten kunnen genieten als de an dere godsdiensten. De Egyptische bglangen bij het Tanameer zullen door Italië geëerbiedigd worden. BERLIJN, 25 Oct. (Havas) Het herderlijk schrijven van de Dultsche Bisschoppen, 'dat op de conferentie van Fulda is opgesteld, is Zon dag nog niet in de Dultsche kerken voorgelezen Volgens mededeelingen van gevoegde zijde zal dit herderlijk schrijven vermoedelljk Zondag 31 October as., den vooravond van Allerheiligen, worden voorgelezen. de arbeidersklasse niet langs legalen weg haar wettige eischen kan doorzetten, heeft zij de mogelijkheid door actie de inwilliging er van te verkrijgen.” Op de betooglng is een tweetal moties aan genomen, waarin o. a. inwilliging van de ge stalde eischen wordt verlangd. Officieel wordt te Salamanca ontkend, dat Itallaansche troepen aan de campagne in Astu- Hë hebben deelgenomen. ■|f De Japansche autoriteiten laten dóór schemeren. dat in de naaste toekomst aan het Noordelijk front geen nieuwe sensatio- neele opmarsch verwacht kan'worden in verband met de terreinmoeilykheden en den tegenstand der Chineezen. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat de Mongoolsche kalender uit het tijdperk van Djengis Khan en de oude Mongoolsche vlag in de provincie Soeijoean zijn hersteld, om aan te geven, dat deze streken onafhankelijk zijn van de regeering van Nanking. Jean Batten heeft de vlucht Port Darwin Lympne volbracht in vijf dagen, 18 uur en 15 minuten. Het vorig record stond op naam van Broadbent met zes dagen, 8 uur en 25 minuten. BUREAUX, HOF 6, ALKMAAR fglefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» pM kwartaal voor Alkmaar f ^oor buiten Alkmaar SJANGHAI, 25 Oct. (Domei). De Chinee sche troepen der eerste linie aan het front van Sjanghai aldus het Japansche persbureau zijn Zondagmorgen een alge- meenen terugtocht begonnen. Japansche marinevliegtuigen bombardeeren de wij kende Chineezen. De Spaansche trailer „San José” uit Gjjon. aan boord waarvan zeventig mili ciens van het regeeringsleger en drie vrou wen de vlucht hadden genomen, Is nabij het eiland Oleron, op drie kilometers van den vuurtoren Chassiron, vergaan. De Brltsche admiraal Little heeft bij den Japanschen admiraal Hasegawa een protest ingediend In verband met het Incident. Een soortgelijk protest is door den Britschen con sul-generaal ingediend bij den Japanschen consul-generaal. De Japansche woordvoerder verklaarde, dat de zaak verwezen zal worden naar Tokio. In een officieel communiqué betuigen de Ja pansche vlootautorlteiten hun groote spijt, dat een Britsch soldaat Is gewond door het vuur uit Japansche vliegtuigen, die Zondag middag per vergissing het vuur openden op den Britschen bewakingspost bij Keswickroad, In de meenlng een Chineesche stelling te bestoken.” Acht Japansche vliegtuigen hebben een gedeelte van den spoorweg Kanton-Kou- loen, op Britsch gebied gelegen, gebom bardeerd en verscheidene slachtoffers ge maakt. ROME, 23 Oct. (K.WP.) In een schitterend ingebonden boekdeel staan alle bijzonderheden vermeld over de duizenden verzoekschriften die de Engelsche katholieken aan den H. Vader hebben gezonden om de Zaligverklaring van Paus Pius X te vragen. - Ook uit Ierland, de ’’ereenigde Staten en uit de Brltsche Koloniën zijn boekdeelen met ver zoekschriften binnengekomen nadat in het ge- heele Brltsche Rijk een groote actie hiervoor begonnen was, 14 leden der Asturische regeering. onder wie Tomas, de president; zijn aan boord van den Ongewapenden stoomtreller ..Abascal” uit Gjjon Ie Douamenez aangekomen. ZIJ zullen naar Valencia of Barcelona gaan om zich ter be schikking van de Spaansche regeering te stellen. Overeenkomstig de Instructies van den Fran- ■chen minister van Binnenlandsche Zaken heeft de politie den in Frankryk woenenden Span jaarden medegedeeld, dat zij het Fransche ge bied moeten verlaten, in welke materleele po- Mtle zy ook verkeeren. Deze maatregel Is niet van toepassing op Vrouwen en kinderen, doch op alle mannen tus- ■chen 18 en 48 jaar. SALAMANCA, 25 Oct (Havas). Het groo te rechtsche hoofdkwartier deelt mede, dat de rechtschen in Asturië hun zulverings- oper^ties voortzetten, zy hebben de vitale punten bezet en controleeren alle wegen. Zondag hebben zy 3000 krygsgevangenen gemaakt. De troepen van Franco hebben in Asturië zeer grooten bult gemaakt. Het inventarisee- ren hiervan zal enkele weken in beslag nemen. O.a. werden buit gemaakt dertig stuklèen ge schut, vyftien vliegtuigen, waarvan twajüf In staat oiunlddeliyk op te stygen, een trein met geniemateriaal, twaalf tanks van Russisch' fa brikaat en verscheidene munltie-depots. Nog steeds komen afdeelingen regeerings- troepen hun onderwerping aanbieden by de troepen van Franco, zy worden ondergebracht in concentratiekampen, welke de rechtsche autoriteiten in alleryi hebben opgericht by Gyon, Oviedo en Avila. Hiervandaan worden zy verder naar het achterland gebracht, waar zy te werk worden gesteld aan het verbeteren van wegen en bruggen. Zondag hadden 20.000 man zich overgegeven, en men vermoedt, dat nog tweemaal dit aantal In het myngebied ver blijven. In de Cantabrische wateren hebben de recht sche autoriteiten twintig schepen, waarmede 5000 personen trachtten te vluchten, aange houden. Byna alle verkeer vindt in Palestina thans overdag plaats. Het nachtelyk spoorwegverkeer is gestaakt, en de voornaamste wegen zyn na zonsondergang zoo goed als-,verlaten; slechts patrouilleerende auto's bevinden zich daar dan nog. Zondagochtend heeft men ontdekt, dat een gedeelte van den spoorweg naby Jeruzalem was opgebroken. De begrafenis van Yellln, den inspecteur van het Joodsche onderwys in Palestina, op wien kort geleden geschoten werd en die aan de be komen verwondingen is overleden, werd bUge- woond door vyfdulzend personen, onder wie Brltsche ambtenaren en Joodsche leiders. Een Arabisch huls, dat gelegen was dicht naby de plaats, waar de pypleidlng naar Irak her- haaldeiyk werd verbroken, is als strafmaatregel opgeblazen. De Chineezen biyven Tatsjang verdedigen. De Japansche druk is vooral gericht op den weg, welke Nantsjang met Tatsjang verbindt. Op een vraag antwoordde de woordvoerder, dat de val van Tatsjang, welke nog onwaar- ■chjjniyk Is, de Chineezen niet zou noodyiken uit Kiangwan of Tsjapei terug te trekken. Van verschillende zijden wordt bevestigd, dat het Japansche offensief tegen Nantsjang en Tatsjang allerhevigst Is geweest. Volgens het Japansche hoofdkwartier was dit offensief het voorspel voor den aangekondigden grooten aan val. De Japanners zouden op 1000 meter van Tatsjang staan, terwyi zy ook in de buurt van Kwangfoe aanzieniyke vorderingen zouden hebben gemaakt. De Chineezen verdedigen zich hardnekkig. PERPIGNAN, 25 Oet. (Havas). In door den vertegenwoordiger der Fransche stoomvaartmaatschappij „Paqoet” te Port Vendrea ontvangen telegram wordt mede gedeeld, dat het Fransche schip „Oued Mellah”, komende van Marokko en op weg naar Port Vendrea met een lading graan. Zondag op vijftig mjjlen ten Oosten van Barcelona is gebombardeerd door een vliegtuig van onbekende nationaliteit. Het schip werd door een bom getroffen en moest door de bemanning worden ver laten.» PARIJS, 23 Oct. (Havas) Vanmiddag is in het Bols de Vincennes een betooglng tegen het dure leven gehouden, georganiseerd door den Bond van Vakvereenigingen in Parys en om geving. De betooglng had, naar een der sprekers, de secretaris van het 'Fransche Vakverbond, Racemond, verklaarde, een tweeledig doel, namelijk de verdediging van hetgeen in Juni 1936 was bereikt en de .Internationale sollda- met de stryders der Spaansche Repu- Deze werd aan boord genomen door Fransche oorlogsschepen, die zich op een per radio uitgezonden verzoek om hulp naar de plek, waar het schip zich bevond, hadden be geven. Alle opvarenden werden gered. Het Fransche ministerie van Marine heeft van den torpedojager „Milan” een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de „Oued Mellah” die door een onbekend vlieg tuig werd aangevallen, in het voorschip werd getroffen. Daar da schroeven boven water kwanten, kon het schip niet verder vooruit komen. De „Mi lan" heeft de bemanning aan boord genomen en bleef in de nabyheid van het schip. Een sleepboot uit Toulon, de „Laborieux". is naar de plaats van den overval gezonden, waar zij hedenmiddag «ou aankomen. De maatschappy „Paquet" deelt nader mede, dat de „Oued Mellah" om vier uur des mid dags werd aangevallen. De „Oued Mellah” drijft echter nog steeds en de hoop het schip te be houden Is nog niet opgegeven. De „Oued Mellah” heeft een bruto tonnage van 2413 ton en een vermogen van 1250 PJL l; s I 2 ld Ie LA ?n ?n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11