J ONS BLAD Groote buit van J De Japanners rukken bij Sjanghai op Ongerustheid over missionarissen troepen in Asturië Franco’ I Het nieuws van heden Nieuwe daad van zeerooverij i3 JEAN BATTEN MAAKT EEN RECORD weer Treedt Schacht af? DE BAROMETER 4 Van Zeeland in Brussel Palestina blijft oproerig Corbin overlegt met Delbos EEN HEVIGE AANVAL BIJ TATSJANG JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS ÏL Tienduizenden hebben zich overgegeven Schip met vluchtenden vergaan .Hi i Een Britsch soldaat gedood De bemanning gered Mussolini over Egypte Herderlijk schrijven in Duitschland De hertog van Windsor te Parijs Vakbonden betoogen te Parijs DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN i f VEREENIGDE katholieke pers MAANDAG 25 OCTOBER 19®7 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 21 ADVERTENTIEPRIJZEN X Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Zaligverklaring van Paus Pius X pF tw 1 c» 3 =s o >167 In Palestina duren de aanslagen voort. De Engelsche aviatrice Jean Batten <1 voor werkloooe slgarea- O O .114 Oproerige woorden van Racemond „Wanneer Incident te Sjanghai Alt minister van Economische 1 Vluchtelingen in Acht priesters, o.w. de Neder- landsche Mgr. Schraven, door bandieten ontvoerd Bomaanslag op spoorlijn werd nog juist op tijd ontdekt Zondagmiddag is zij op het vlieg veld Lympne geland Zal Frankrijk den eisch tot sym bolische terugtrekking laten vallen? Fransch schip door onbekend vliegtuig in de Middelland- sche Zee gebombardeerd Stand op Maandag uur vjn.: "HSJ Vorige stand: 744 r«m tot 1 De De PARIJS, 25 Oct. (Havas) De hertog van Windsor en zijn echtgenoote zijn Zondagmiddag te tien minuten voor een op het Gare de l'Est te Parijs aangekomen. Jean Batten verbeterde het vliegrecord Austra liëEngeland met ruim 14 uur. de Neder landache LONDEN. 25 Oct. (D.N.B.) De Fransche am bassadeur te Londen, Corbin, is gedurende het week-elnde naar Parijs vertrokken, alwaar hij met den Franschen minister van Buitenland- sche Zaken, Delbos, besprekingen voerde In zake het vraagstuk der nlet-irwnenglng. In China maakt men zich ongerust over acht ontvoerde missionarissen, o.w. de Neder land- ache Mgr. Schraven en twee paters Lazaristen. Bij Sjanghai bereikten de Japanners eenig suc ces. Een Britsch soldaat werd door een Japan schen vlieger gedood. Radio-rede van den hoofdinspecteur voor de steunverlening over het kleeding-, achoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen. Frankrijk zou bereid rijn in de Londenache com missie den eisch tot symbolische terugtrekking van vrijwilligers te lateh vallen. Een trainingstoeslag makers. dat vuur De Belgische premier. Van Zeeland, is weer te Brussel aangekomen, waar hij terstond verschil- lende ministers raadpleegde. k te i en j»M daalde tot geringe hoogte en opende ma- chinegeweervuur op een detachement Brit sche soldaten. Een dezer soldaten werd ge dood. tel. aeel en- wn iin- m., 30 I Naar verluidt, aldus het Duiteche Nieuws bureau. is de Fransche regeering bereid, het voorstel tot symbolische terugtrekking van vrijwilligers te laten vallen, indien zou blijken, dat het ónmogelijk is een overeen komst met betrekking tot dezen maatregel tot stand te brengen. Het ministerie zou dan beheerd worden door twee staatssecretarissen, Posse, die reeds sinds lang staatssecretaris Is in het ministerie van Economische Zaken, en Neumann, die door Goering is belast met de leiding van het vier jarenplan. Het is op het oogenbllk niet moge lijk, een offlcieele bevestiging van dit gerucht te verkrijgen. De strijdkrachten der Chlneezen ten Noorden van de Gele Rivier worden geschat op 62 di visies, met ongeveer 500.000 man. Daarvan lig gen 27 divisies in Sjansi, 19 in Honan, 10 in Sjangtoeng en 6 in den sector Tamingfoe. Taljoean wordt door 12 divisies verdedigd. De Chineezen verdedigen hun stel lingen hardnekkig en spreken tegen, dat zij moesten terugtrekken Rechtsch Spanje telt nu 14l/t millioen inwoners tegen over 9 millioen in het linksche gebied CAIRO, 23 Oct. (D. N. B.) Het dagblad „Al Misri” publiceert een interview met Mussolini over de betrekkingen tusschen Italië en Egypte. Mussolini zou o.m. hebben verklaard, dat Italië jegvrw Egypte slechte vriendschappelijke en vreedzame gevoelens heeft. Italië zou daarvoor waarborgen geven, wanneer daarbij wederkeerigheid gegaran deerd zou worden. Officieel wordt te Salamanca ontkend. Itallaansche troepen aan de campagne in rië hebben deelgenomen. Een groote buit viel den troepen van Franco in Asturië in handen. BERLIJN, 23 Oct. (Havas.) Te Berlijn doet wederopi het gerucht de ronde, dat Schacht reeds de volgende week zal aftre den als minister van Economische Zaken. HU zou zijn functie van Rjjlcsbank-presi- dent behouden en als minister niet worden vervangen. riteit bliek." Racemond verklaarde o. a. nog: Voortoopig verslag der Tweede Kamer over de begroeting van Justitie. BRUSSEL, 25 Oct. (Belga.) De Belgische minister-president Van Zeeland is Zondag te Brussel teruggekeerd. Hjj heeft besprekin gen gevoerd met verscheidene ministers, tak en Jaspar. LONDEN, 25 Oct. (Havas). De a viatrice Jean. Batten is Zondagmiddag 15.46 uur op het vliegveld Lympne geland en heeft daar mee het record AustraliëEngeland met 14 Uur 9 minuten verbeterd. Een Japansch vliegtuig, dat de aan de Internationale concessie grenzende Chinee- sche wijk van Sjanghai bombardeerde, De politiek van Italië in de Mlddellandsche Zee is gericht op vrede en samen wei king met alle staten. Italië zal echter niet dulden, dat het communisme zich in dit gebied uitbreidt. Overigens verklaarde Mussolini nog, dat de Mohammedaansche missies in Abessinië de zelfde faciliteiten kunnen genieten als de an dere godsdiensten. De Egyptische belangen bij het Tanameer zullen door Italië geëerbiedigd worden. Von Ribbentrop is naar Berlijn teruggekeerd, naar men zegt, om de vergadering der Londen- sche ondercommissle van Dinsdag as. te kun nen büwonen. Von Ribbentrop is in Rome onder meer door Starace ontvangen. In een commentaar op den stap der Itall aansche ambassadeurs te Parijs en Londen, waarbij officieel mededeeling werd gedaan van het aantal Itallaansche vrijwilligers in Span je, schrijft de „Glornale d’ Italia”, dat deze mededeeling geen repliek toelaat. Italië heeft zich bereid getoond zijn medewerking te ver- leenen, doch het verbindt daaraan zekere voor waarden. De eerste, moreele voorsvaarde is, dat aan zijn beweringen niet wordt getwijfeld en dat er niet over gedebatteerd wordt. De twee de voorwaarde is, dat op voet van volkomen gelijkhaetl met de andere mogendheden wordt onderhandeld. Nu Italië cijfers heeft genoemd, zullen ook de andere regeeringen daartoe moe ten overgaan. Te Nabloes zijn zestig huizen doorzocht; men heeft er zeven in de lucht laten vliegen. Na de verovering van de ^Noordkust telt het onder bewind van Franco staande ge bied thans meer dan 14 S millioen inwo ners. Het gebied der regeering te Valencia telt 9 millioen zielen. Jean Batten heeft de vlucht Port Darwin Lympne volbracht in vijf dagen, 18 uur en 15 minuten. Het vorig record ft'ond op naam van Broadbent met zes dagen, 8 uur en 25 minuten. Met wisselende kansen duren de moorddadige gevechten te Sjanghai voort. De hevige bombardementen hebben heele wijken in puinhoopen herschapen, waarachter de soldaten zich echter opnieuw verschansen om elke duimbreed grond aan den vijand te betwisten de arbeidersklasse niet langs legaten weg haar wettige eischen kan doorzetten, heeft zij de mogelijkheid door actie de inwilliging er van te verkrijgen.". Op de betooging is een tweetal moties aan genomen, waarin o. a. inwilliging van de ge stelde eischen wordt verlangd. BERLIJN, 25 Oct. (Havas) Het herderlijk schrijven van de'Duitsche Bisschoppen, dat op de conferentie van Fulda Is opgesteld, is Zon dag nog niet in de Duitsche kerken voorgelezen Volgens mededeelingen van bevoegde zijde zal dit herderlijk schijjven vermoedeljjk Zondag 31 October as., den vooravond van Allerheiligen, worden voorgelezen. r - 4 Naar de bladen melden, heeft Van Zeeland een gedetailleerd rapport van zijn kabinet ont vangen over de kwestie der Nationale Bank, en heeft hjj zich de zaak door den procureur-ger e- raal uiteen laten zetten. Aldus alle factoren van deze kwestie kennend, zal Van Zeeland zich een meening kunnen vormen met het oog op den kabinetsraad, die heden wordt gehouden. sSfi NOORDHOLL ANDSGH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger De Britsche admiraal Little heeft bij den Japanschen admiraal Hasegawa een protest ingediend in verband met het Incident. Een soortgelijk protest is door den Brltschen con- sul-generaal ingediend bij den Japanschen consul-generaal. De Japansche woordvoerder verklaarde, dat de zaak verwezen zal worden naar Tokio. In een officieel communiqué betuigen de Ja pansche vlootautorlteiten hun groote spijt, een Britsch soldaat is gewond door het uit Japansche vliegtuigen, die Zondag middag per vergissing het vuur openden op den Britschen bewakingspost bij Keswickroad, in de meening een Chlneesche stelling te bestoken." Tijdens het reddingswerk zijn een der mili ciens en een vrouw verdronken. De overigen werden ondergebracht in de abdij Ormeau. ZIJ zullen naar La Rochelle worden gebracht, om naar hun vaderland terug te worden geleid. Naar Radio-Maritime verneemt, heeft de trawler „Prinses Marie José” op zee 42 opva renden van een ontredderd Spaansch vaartuig aan boord genomen. De trawler tracht met hét schip op sleeptouw Arcachon te bereiken. Het Spaansche ministerie van Defensie pu bliceert een nota, waarin hulde wordt gebracht aan den moed en de offervaardigheid van de troepen in Biskaye, Santander en Asturië. Medegedeeld wordt, dat kolonel Prada, de commandant aan het Noordelijk front, 12.000 man troepen heeft kunnen evacueeren. In September 1937 waren er 65.830 minder werkloosen dan in dezelfde maand van het vorig jaar. SALAMANCA. 25 Oct. (Havas). Het groo te rechtsche hoofdkwartier deelt mede, dat de rechtschen in Asturië hun zulverings- operaties voortzetten. Zjj hebben de vitale punten bezet en controleeren alle wegen. Zondag hebben zij 3000 krijgsgevangenen gemaakt. De Japansche oorlogsbodems hebben de Chi neesche stellingen bij Kiangwan gebombar deerd, waardoor de Japansche troepen aanmer kelijk konden oprukken en waardoor het landen van versterking mogelijk was. De Japansche luchtmacht heeft de Chlneesche hoofdmacht bij Tatsjang, Tsjen en Tsjenjoe bestookt. Ook de Chlneesche vliegvelden bij Nanking en Ta Tsjautsjang werden onder vuur genomen en enkele Chineesche toestellen werden vernield. Zaken zou hij niet ver vangen worden In de Mlddellandsche Zee is een Fransch schip door een onbekend vliegtuig gebombardeerd. Het schip werd getroffen en de bemanning moest het schip verlaten. SJANGHAI, 25 Oct. (Havas). Men heeft sedert 9 October JJ. niets meer gehoord van acht missionarissen, die op dien dag door bandieten in de omgeving van Tsjeng Ting Foe in de provincie Hopei zijn ontvoerd, een dag nadat de stad door Japansche troe pen was bezet. Het zjjn de Nederlander Mgr. Schraven. Apostolisch Vicaris van Tsjeng Ting Foe, zes Lazaristen onder wie twee Nederlanders, twee Franschen, een Tsjech en een Pool en nog 'n Fransch Trappist. De Japansche autoriteiten laten dóór schemeren, dat in de naaste toekomst aan het Noordelijk front geen nieuwe sensatio- neele opmarsch verwacht kan worden in verband met de terreinmoeilijkheden en den tegenstand der Chineezep. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft toegegeven, dat de Ja pansche troepen langzaam oprukken in de richting van Tatsjang en Nantsjang, doch de Japansche bewering, zoo deelde hjj mede, dat de Chineesche troepen terugtrekkeh, is niet juist. Chineezen blijven Tatsjang verdedigen. Japansche druk is vooral gericht op den weg, welke Nantsjang met Tatsjang verbindt. Op een vraag antwoordde de woordvoerder, dat de val van Tatsjang, welke nog onwaar schijnlijk is, de Chineezen niet zou noodzaken uit Kiangwan of Tsjapei terug te trekken. Van verschillende zijden wordt bevestigd, dat het Japansche offensief tegen Nantsjang en Tatsjang allerhevigst is geweest. Volgens het Japansche., boofdkwartier was dit offensief het voorspel voor den aangekondigden grooten aan- val., De Japanners zouden op 1000 meter van Tatsjang staan, terwijl zij ook in de buurt van Kwangfoe aanzienlijke vorderingen zouden hebben gemaakt. De Chineezen verdedigen zich hardnekkig. Acht Japansche vliegtuigen hebben een gedeelte ^ban den spoorweg Kanton-Kou- loen, op Britsch gebied gelegen, gebom bardeerd en verscheidene slachtoffers ge maakt. ROME. 23 Oct. (K.W.P.) In een schitterend ingebonden boekdeel staan alle bijzonderheden vermeld over de duizenden verzoekschriften die de Engelsche katholieken aan den H. Vader hebben gezonden om de Zaligverklaring van Paus Pius X te vragen. Ook uit Ierland, de Vereenigde Staten en uit de Britsche Koloniën zijn boekdeelen met ver zoekschriften binnengekomen, nadat in het ge- heele Britsche Rijk een groote actie hiervoor begonnen was. Nog steeds worden op ver van elkander ver wijderde plaatsen in Palestina aanslagen ge pleegd. Op de slachtplaats te Tel Avlv, te Saftid en in een buitenwijk van Jeruzalem zijn ge weerschoten gelost. In de dorpen van het district Jericho is een afdeeling van 90 politieagenten in garnizoen gelegd, op kosten der gemeenten. De troepen van Franco hebben in Asturië zeer grooten bult gemaakt. Het inventarisee- ren hiervan zal enkele weken in beslag nemen. O.a. werden buit gemaakt dertig stukken ge schut, vijftien vliegtuigen, waarvan twaalf in staat onmlddellijk op te stijgen, een trein met geniemateriaal. twaalf tanks van Russisch' fa brikaat en verscheidene munltie-depots. Nog steeds komen afdeelingen regeerings- troepen hun onderwerping aanbiedefï bij de troepen van Franco. Zjj worden ondergebracht in concentratiekampen, welke de rechtsche autoriteiten in allerijl hebben opgericht bij GiJon, Oviedo en Avila. Hiervandaan worden zjj verder naar het achterland gebracht, waar zjj te werk worden gesteld aan het verbeteren van wegen en bruggen. Zpndag hadden 20.000 man zich overgegeven, en men vermoedt, dat nog tweemaal dit aantal in het mingebied ver blijven. In de Cantabrische wateren hebben de recht sche autoriteiten twintig schepen, waarmede 5000 personen trachtten te vluchten, aange houden. Hy wil zijn vredelievende gevoe lens zoo noodig garandeeren SJANGHAI, 25 Oct (Domei). Do Chinee- •che troepen der eerste linie aan het front van Sjanghai aldus het Japansche persbureau zjjn Zondagmorgen een alge- meenen terugtocht begonnen. Japansche marinevliegtuigen bombardeeren de wij kende Chineezen. JERUZALEM. 25 Oct. (Reuter) In de nabijheid van Gaza is op de spoorlijn Zon dagavond een bom ontploft, kort voor al daar de locomotief, die den sneltrein van Haifa naar Egypte voorafging, zou passee- ren. De spoorlijn werd beschadigd en de trein kreeg een uur vertraging. Er waren echter geen persoonlijke ongelukken. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat de Mongoolsche kalender uit het tijdperk van Djengis Khan en de oude Mongoolsche vlag in de provincie Soeijoean zijn hersteld, om aan te geven, dat deze streken onafhankelijk zijn van de regeering van Nanking. 14 leden der Asturische regeering. onder Tomas, de president, zijn aan boord van ongewapenden stoomtreiler ..Aba-scal” uit C te Douamenez aangekomen. Zij zullen 1 Valencia of Barcelona gaan om zich ter schikking van de Spaansche regeering te stellen. Overeenkomstig de Instructies van den Fran schen minister van Binnenlandsche Zaken heeft de politie den in Frankrijk woenenden "Span jaarden medegedeeld, dat zjj het Fransche ge bied moeten verlaten, in welke materleele po sitie zij ook verkeeren. Deze maatregel is niet van toepassing op vrouwen en kinderen, doch op alle mannen tus schen 18 en 48 jaar. Bijna alle verkeer vindt in Palestina thans overdag plaats. Het nachtelijk spoorwegverkeer is gestaakt, en de voornaamste wegen zijn na zonsondergang zoo goed als verlaten; slechts patrouilleerende auto's bevinden zich daar dan nog. Zondagochtend heeft men ontdekt, dat een gedeelte van den spoorweg nabij Jeruzalem was opgebroken. De begrafenis van Yellin, den Inspecteur van het Joodsche onderwijs in Palestina, op wien kort geleden geschoten werd en die aan de be komen verwondingen is overleden, werd bijge woond door vijfduizend personen, onder wie Britsche ambtenaren en Joodsche leiders. Een Arabisch huls, dat gelegen was dicht nabij de plaats, waar de pijpleiding naar Irak her haaldelijk werd verbroken, is als strafmaatregel opgeblazen. PERPIGNAN, 25 Oct (Havas). In een door den vertegenwoordiger der Framche stoomvaartmaatschappij „Paquet” te Port Vendees ontvangen telegram wordt mede gedeeld, dat het Fransche schip „Owed Meilah”, kosnende van Marokko en op weg naar Port Vendres met een lading graan. Zondag op vijftig mijten ten Oosten van Barcelona is gebombardeerd door een vliegtuig van onbekende nationaliteit. Het schip werd door een bom getroffen en moest door de bemanning warden ver laten. Vermoedelijk zal het 31 October a.s. worden voorgelezen De Spaansche treller .Ban José” uit Gijon, aan boord waarvan zeventig mili ciens van het regeeringsleger en drie vrou wen de vlucht hadden genomen, is nabij het eiland Oleron, op drie kilometers van den vuurtoren Chassiron, vergaan. S Deze werd aan boord genomen door twee Fransche oorlogsschepen, die zich op een per radio uitgezonden verzoek om hulp naar de plek, waar het schip zich bevond, hadden be geven. Alle opvarenden werden gered. Het Fransche ministerie van Marine heeft van den torpedojager „Milan" een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de „Oued Meilah” die door een onbekend vlieg tuig werd aangevallen, in het voorschip werd getroffen. Daar de schroeven boven water kwamen, kon het schip niet verder vooruit komen. De „Mi lan” heeft de bemanning aan boord genomen en bleef in de nabijheid van het schip. Een sleepboot uit Toulon, de „Laborieux”. is naar de plaats van den overval gezonden, waar zjj hedenmiddag zou aankomen. De maatschappij ..Paquet” deelt nader mede, dat de „Oued Meilah” om vier uur des mid dags werd aangevallen. De „Oued Meilah” drijft echter nog steeds en de hoop het schip te be houden is nog niet opgegeven. De „Oued Meilah" heeft een bruto tonnage van 2413 ton en een vermogen van 1250 PK. PARIJS. 23 Oct. (Havas) Vanmiddag is in het Bols de Vincennes een betooging tegen het dure leven gehouden, georganiseerd door den Bond van Vakvereenlgingen in Parijs en om geving. De betooging had, naar een der sprekers, de secretaris van het Fransche Vakverbond, Racemond, verklaarde, een tweeledig doel, namelijk de verdediging van hetgeen in Juni 1936 was bereikt en de „internationale solida- met de strijders der Spaansche Repu- Een kijkje in de stad Gijon, welke sedert eenige dagen tot het gebied der Spaan sche nationalisten behoort x-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1