Volendam H.B.C. gaan de Negende partij afgebroken en leiders bedreigen remise-stelling I B ■♦TB aiMaBi1 - in ir UITSTEKEND SPEL VAN BEIDE KANTEN HULHUIZEN VERLIEST VAN SD.OU.C. MAANDAG 25 OCTOBER 1937 K WEREL DKAMP1OEN SCHAP SCHAKEN VAN HET KATHOLIEKE KAMP ping venpeelt een pant 4 2 a Spannende stryd in Zuilen Groot krachtsverschil by Volendam-De Meer 7 •S Resultaat: 22-gelyk spel 2 H.B.C. had heel wat 2 moeite met Gr. Willem >ch ne on ak. Meer spannend dan fraai as. Groote overwinning van Wilhel mina op Dongen. - Brabantia wint van Treffers. - Kol- Excelsior struikelt in Noordwyk tegen S.J.C. T.Y.B.B. geeft Santpoort niets toe Benauwde zege van H.M.S. op V.VJV Geen doelpunten by V.V.IJ.-Wilskracht Onze Gezellen niet op dreef Nederlaag van V.VJL. tegen H.MJS. Titelhouder over zijn inzinking heen? Verdiende 31-zege van Leo nidas in de Spaarnestad Zware nederlaag der Amster dammers ng- »•!- b*t Een gevaarlijke situatie voor het IJmuid er doel in den gisteren in de Maasstad ge- speelden wedstrijd FeijenoordStormvog els, welke door de Rotterdammers met 32 werd gewonnen 7 I! 1 1 7 Heemsteedsche club won tenslotte met 31 Wedstryd had een onfortuinlyh verloop Aljechin slaagde er in alle aan vallen van Euwe af te slaan IT DE SPORTWERELD 8 1 T i—eoi«7 6 5 3 werd 1 b b O Wit: dr EUWE b7—M 2 Graaf Willem 5. Okati» 77236 Pb8—dl MOM i o <7 8*1 Wilhelmina gaf in 8 6 5 4 Im Tal—bl 3 afweermiddel i b 22. h6tl. At *1 doelpunten n> 18. een stelling d. Linde 1 3 4 1 2 ing »an ling tot 6 6 4 8 8 6 5 4 4 4 4 3 3 3 2 2 2 6 6 8 6 5 6 8 6 S 8 8 8 4 4 2 3 3 2 3 1 1 1 1 1 1 1 1 4 4 3 2 2 2 2 1 1 3 1 1 1 2 1 3 3 3 3 4 4 2 2 3 3 3 3 2 2 3 12 9 9 9 9 9 1 8 8 5 5 5 7 9 8 5 5 5 4 3 1 8 3 4 4 5 5 8 S 4 5 3 2 3 3 2 2 3 2 1 5 3 2 2 2 1 1 1 1 1 2 2 2 1 1 1 2 3 3 5 1 1 3 3 3 3 3 4 1 3 2 7 8 8 8 5 5 ■6 4 4 In een vlot gespeelden wedstrijd heeft Oraal Willem onverdiend verloren. 14. 15. e4e5 Pf3—d2 Dd8—c7 Tf8—b8 i b6 <Tc7. De partij zal eventueel hedenavond om zeven uur in den Dierentuin te Den Haag worden voortgezet. Dc8—D8 Db6—a7 Pd7—b6 TaS—d8 Pa4—b6 5 4 8 8 5 6 8 8 8 5 30—9 17— 9 29—20 18— 11 14—9 11—18 11—11 16—18 10—16 15— 8 18— 12 16— 11 11— 9 10—0 12— 12 19— 14 17— 19 16—30 5—13 5—10 4 5 6 6 3 4 5 8 8 5 3 1 1 1 10 6 5 8 4 4 4 4 2 3 de bezoekers een Zandstra schiet d. b2xc3 De2—c2 Dc2xd3 Lel—a3 Tfl—bl Lb4xc3 Pe4xc3 U5xd3 Pc3—d5 a7—a5! Pd5— b4 ven, verhindert Pc4 <eb4:) en dreigt zich avt Dc6! te bevrijden. 14— 4 13—4 6—8 9—9 11—13 15— 11 0—0 9—12 4—11 4—13 14— 5 13— 14 16—12 15— 14 11—6 15—11 14— 10 7—18 7—25 a5xb4 0-0 gslnatel- geheel V. V. H. Laura R. K. O. N. 8. Sitt. Boys Valkenburg Klmbria R. K. V. V. L. R. K. N. A. C. Kerkrade Chèvremont 21—8 14—3 7— 7 11—12 9—10 6— 9 8— 14 7— 12 7—18 overeen- Hulaen n tram. p. m., —79630 19366. —80107 H. M. 8. Volendam V. V. Z. O. V. O. V. V. A. Wilskracht V. V. U. N. E. A. E. M. 14. De Meer Stelling na 23c8—e5. Zwart: dr. Aljechin. 2 1 1 13 3 4 5 Het verloop der partij was: Zwart: dr. ALJECHIN Dat beteekent zooveel als de erkenning: ..mijn acties hebben tot niets geleid en ik zal mij van nu af verdedigen." Het is trouwens duidelijk, dat zetten, welke pion b7 dekken, geen enkelen zir. hebben, bijv. Dc8. Db3. enz. Euwe op zijn beurt, stelt zich niet tevreden met een klein en enkel voudig voordeel (Tb7:, Ta4:, Dc2, enz.), maar stelt hoogere elschen. Dd3—c2 Dreigt Tb7 dadelijk Tfbl zou met c5 kun nen worden beantwoord. 18. 19. 20. De belangrijke strijd in 8. D. O. U. C. en Hulhui nederlaag van laatstgenoe: met 3o het onderspit m< D. H. L. 8. J. C. Excelsior Santpoort H. B. C. Spartaan Onze Gezellen Leonidas 1 6 6 5 5 4 4 10—23 7—19 be waar Jonk Wilhelmina Venl. Boys Kolping Schjjndel Brabantia S. V. B. Treffers Mulo Best Vooruit R. K. T. V. V Dongen Het was te voorzien, dat de Zuilenaren een van hun zwaarste wedstrijden zouden spelen te gen V. V. A. En Inderdaad hebben de Amster dammers gedaan wat ze konden om althans één punt te bemachtigen. En dit was hun zeker gelukt, ikare het. niet, dat de arbiter hun tweede doelpunt wegens buitenspel ongeldig verklaar de. Daar moet evenwel worden bijgevoegd, dat door H. M. 8. een elfmeterschop gemist werd. Na een gelijk opgaanden strijd in de eerste tien minuten kon Bouwman met een goed schot aan de thuisclub de leiding geven. Het duurde maar enkele minuten voor de gelijkmaker kwam; een schot van den linksbinnen der bezoekers bleek Pot te machtig (11). Weer dacht men H. M. 3. de leiding te zuilen zien nemen toen aan hen een elfmeterschop werd toegekend. Hettinga schoot echter naast. Met gelijken stand kwam de rust. Na de nst wederom hetzelfde vlugge spel. Na tien minuten zette Slnnlge uit een hoekschop goed voor en Hettinga kopte keurig in (21) De strijd bleef aantrekkelijk en een kwartier voor het einde schoot de Amsterdamsche rechts buiten hard in. De scheidsrechter had evenwel buitenspel geconstateerd en kende het doelpunt niet toe. Even werd nog fel gestreden, doch ver andering kwam er niet meer. itelijk te salon en 8 jaar Nov. as. Om een dergeljjken, rochade verhinderenden looper op a3 te krijgen offerde reeds bijna een halve eeuw terug Steinitz niet minder dan een stuk tegen Lasker, zij het ook op den duur zon der succes. En ook Euwe had op het verkrijgen van deze stelling zijn geheele combinatie gefu seerd. Het is thans duidelijk, dat zwart na het voor de hand liggende 14Pe7, door den simpelen aanval Tabl voor een verbazend lastig probleem zou worden gesteld, daar de zwarte dame Pe7 niet in den steek mag laten (met het oog op de rochadè), Tb6 faalt op Ld6. en wordt beantwoord met Tfcl. Tc8. Da6 i Ld6i. En ir.dien zwart met 14Dc7 de lange rochade wil voorbereiden, volgt 15. Pg5, h6; 16. Pe4. tr.et vernietigenden aanval <d61). Na zeer lang nadenken besluit de uitdager dan ook. den geweldenaar op a3 onschadelijk te maken, zelfs al moet hij er den pluspion bl) inschieten. dat hij per auto naar zijn woning moest worden vervoerd. Het enthousiasme maakte daardoor plaats voor matheid, en hoewel men soms aar dige kansen kreeg, konden ze niet worden be-, nut. Vlug na de rust, die met 00 was ingegaan, opnieuw een ongeval. Terwijl een speler van de thuisclub naar den bal trapte, kwam de Wils- krachtspeler J. v. d. Fluit te vallen, waardoor hij een trap tegen het oor kreeg, dat een ga pende wonde vertoonde. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Dit tweede ongeval werkte opnieuw deprimeerend. Er werd kampjes ge speeld en de kansen, die voor V. V. IJ. het tal rijkst waren, werden opnieuw niet benut Tegen het einde laaide het enthousiasme weer even op, doch de stand bleef onveranderd, 00. c d e f Witd r. Euwe. 1 1 1 1 1 2—3 1 1 1 Achtnul! Een uitslag, welke doet denken aan de kampioenswedstrijden van 1935, toen Brabantia met denzelfden uitslag naar Eind hoven werd gestuurd. Dat het huidige Volen- dammer elftal tot dezelfde prestaties, ook in die wedstrijden, in staat is. is nu reeds, gezien ook het spel, vorige week tegen D.H.L.. buiten ei ken twijfel. De Volendammers zitten direct na het gin voor het doel der Amsterdammers. Smit eenige gevaarlijke situaties schept, lost een schot, doch te zacht, terwijl Konlngs in Hoeboer’s handen schiet. Plotseling gaat de snelle links-buiten er vandoor. De voorzet komt precies op den schoen van Kloosterman, die in eens inschiet. De heer Vianen had echter voor off-slde gefloten. Dan komt Volendam goed koop aan een doelpunt, als Hoeboer bij een zacht rollertje over Konlng uitglijdt en Sier er bjj is om het vonnis te voltrekken <10). Vo lendam blijft aanvallend en even later is het weer Sier, die er in moeilijke positie 20 van maakt. De Meer gaat alles op den aanval gooien, doch verder dan de trapvaste Volendam- Arnhem, waar V. D. Z. en N. E. O. elkaar ont- gescoord, 8. D. O. U. C. Hulhulzen Vosta Vogido Achilles Emos Lob. Boys Quick V. D. Z. - Altior v. V. O. De club uit Zuilen staat thans nog met een grooten voorsprong aan den kop, maar haar Positie zal binnenkort wel worden bedreigd door Volendam, dat tot dusver nog geen enkel punt verspeelde. Gisteren namen de wjjdbroeken geen halve maatregelen, want zij wonnen met niet minder dan 8—0 van De Meer. Wilskracht keer* De negende partij van den revan- chewedstrijd om het wereldkampioen schap schaken, welke Zondagavond in den Dierentuin te Den Haag werd gespeeld, werd na veertig zetten af gebroken in een vrijwel geljjke stel ling. Alles wijst er op. dat deze partij naar alle waarschijnlijkheid in remise zal eindigen. snelle solo-ren van dezen speler, gevolgd door een goeden voorzet. veroorzaakte een hevige scrimmage voor het T.Y.B.B.-doel. waarbij de bal tenslotte achter V. d. Lit belandde. De Haarlemmers bleken echter geenszins ontmoe digd en toen ongeveer twintig minuten voor het einde Huneker wederom uit een voorzet van v. d. Drift inschoot en’de geel-zwarte aanhang reden tot juichen gaf. ‘Scheen een Haarlemsche overwinning in zicht. De Santpoorters bleken echter nog over vol doende reserve te beschikken om 'den strijd geheel naar de T.Y.B.B.-helft te verplaatsen, waar de verdediging bergen werk te verzetten kreeg. Tot enkele minuten voor het einde wist deze stand te houden; een goede pass van Slok naar de Jong werd den Haarlemmers echter noodlottig en onhoudbaar voor v. d Lit schoot de Santpoort-mldvoor den verdienden gelijk maker In het T.YB.B.-net. Met Santpoort In den aanval kwam tenslotte het einde van de zen spannenden strijd. Het eerste kwartier krijgt men aan beide kan ten niet veel moois te zien. SJ.C. wijzigt dan het spelbeeld. De thuisclub zet open aanvallen op en succes blijft dan ook niet uit. Als Groene- woud den bal goed voor doel plaatst, wordt de kans door v. d. Berg benut, 10. Maar direct hierop onderneemt Excelsior een aanval. Er ontstaat een schermutseling voor het 8J.C.- doel, waarbij de linksbinnen der gasten onhoud baar Inschiet en den stand weer gelijk maakt. (11). 8J.C. neemt nu het spel In handen, maar voor het doel worden de kansen niet be nut. Na de thee wordt het spel weer aan belde kaftten te kort gehouden, zoodat Me wedstrijd er niet mooier op wordt. Na een half uur spe len, denkt SJ.C. er evenwel anders over. De vleugels worden nu weer aan het werk gezet en dadelijk komt er succes als de rechtsbuiten het Ieder te pakken krijgt, scherp voorzet en Rul- gerok in de gelegenheid stelt om zijn club de leiding te geven. Wel komt Excelsior goed op zetten, maarte Schiedammers houden bet spel te kort, wa^ioor de backs der thuisclub ge regeld kunnen ingrijpen. Er komt geen wijziging meer in den stand, zoodat de wedstrijd, die meer spannend dan fraai was, met een 3!-• zege van 8J.C. eindigt. ..How are you?” vroegen we Euwe’s secon dant. die, hersteld van de operatie, welke hem gedurende eenige weken het vervullen zijner plichten ónmogelijk had gemaakt, thans opge wekt bij de negende party verscheen. „I am fine" luidde zijn antwoord. Ondervond dr. Euwe morrelen steun van de aanwezigheid van zijn secondant, of bad hij zichzelf na de serie onfortuinljjke nederlagen teruggevonden? Zeker is. dat hij het begin van deze partij (voor de vijfde maal een Slavische verdediging) even sterk als ondernemend behan delde en zich door een fraai positioneel picn- offer de beste kansen verschafte. Wel gaf Alje chin een pion terug, doch de wereldkampioen behield een druk, dien hij geleidelijk wist te vergrooten, zoodat de uitdager omstreeks den twintigsten zet voor bijna onoverwinbare moei lijkheden stond. Doch in dit stadium der partij wist de belaagde zwart-speler den indruk te wekken, dat Euwe zijnerzijds voor een enover- winljjken tegenstander stond! Schitterend ver dedigde Aljechin ieder duimbreed en hij mocht er, vooral nadat Euwe in tijdnood was gekomen, in slagen, het initiatief over te nemen. Intusschen waren vereenvoudigingen onver mijdelijk geworden en In het toren-eindspel dat ten slotte ontstond, waren winst kansen prac- tisch buitengesloten. De Hagenaars hadden Kemperman, Jansen en v. d. Lans wieer in de gelederen. Vooral In de eerste helft waren de Hagenaars sterker. Voortdurend was het doel van H. B C. in gevaar, doch de Hagenaars hadden voor de goal weinig geluk. Op een moment liep de keeper de (Garten uit. doch miste den bal. Óp het laatste moment wist de rechtsback den bal van de doellijn te trap pen. Graaf Willem bleef domlneeren en na een klein half uur zag Koekebacker kans een voor zet van v. d. Lans te benutten. 10. Voor de rust aanbrak wisten de Hagenaars nog een doelpunt te maken dat wegens een du bieus buitenspelgeval werd geannuleerd. In de tweede helft pakt H. B. C krachtig aan en de Heemsteedsche club wist het spel te ver plaatsen. De uitvallen der Grafelljken bleven echter steeds meer gevaarlijk. De gebroeders Martin zorgden voor den ge lijkmaker, 1—1. Uit een voorzet van Toledo maakte op gelukkige wijze er 13 van. H. B. C. bleef domlneeren en voor het einde aanbrak wist Jos. Martin met een keihard schot de score op 13 te brengen. Zuid II Dongen niet de minste kans met het gevolg, dat laatstge- noemde club in Weert met 50 werd verslagen, meg backs komen zij niet. De regen komt een 27. 28 29. In de hoop, een Iets gunstiger eindspel te ver krijgen. ontdoet Aljechin zich van het blok aan het been op c5. Inderdaad kan de zwarte stel ling nauwelijks meer worden verbeterd <Da6, Dc2) en bovendien moet Euwe de resteerende zetten (elf stuks) in negen minuten uit voeren, 30 Tc4xc5 Pb6xa4 31. Tc5—cl Da7xf2t 32. Kgl X f2 Tb8—b4 Terwijl de eene toren naar een gunstiger hori zontaal wordt gespeeld, wordt de andere van zijn verplichting t.o.v. Pa4 ontheven. Ongetwijfeld staat zwart thans iets beter. 33. g2—g3 34. Kf3—e3 35. Pb3—d2 Verhindert de dreiging Pc4. terwijl thans Td2:t. Kd2:. Pc4t, zou worden beantwoord met Kc3. Intusschen zijn nog niet alle mogelijk heden uitgeput. 35 36. f4 X g5 Anders ontstaat een zwakte op f4, die door verdubbeling op de vierde HJn in combinatie met een paard op d5 kan worden bestookt. 36 h« x g5 37. Ta 3 d3 Ta7 levert, wegens Pd5 niets op, daar de an dere toren geen gelegenheid krijgt, zijn collega op de zevende lijn gezelschap te houden. 37. 38. 39. 40. Dc7—c6 d4xc5 b6xc5 In de overtuiging, thans alle gevaren te heb ben bezworen, besluit Aljechin, het eenige witte stuk, dat ooit doelwit van een aanval zou kun- qpn worden (pion a4) op het bord te laten.IAn ders zou hier Ta4: dadelijk tot gelijk spel heb ben geleid. Tbl—al Tal—a3 Dc2—f2 Kolping stuitte bij Schjjndel op grooten tegen stand, zoodat de Helmondsche club met een 33 geljjk spel genoegen moest nemen. Hier door moet zjj nu de tweede en derde plaats deelen met de Venlosche Boys, die met 31 van Best Vooruit wonnen. Ook de andere Hel- mondsche club. Mulo, bracht het niet verder dan een gelijk spel tegen Eendracht. In dezen wedstrijd werden eveneens zes doelpunten broe derlijk gedeeld. R. K. T. V. V. kan op een zeer verdienstelijke prestatie terugzien, want de Tll- burgsche club slaagde er in 8. V. B. den vollen bult te ontnemen. De club uit Blerick verloor in Tilburg met 42. Brabantia herstelde zich ten slotte eenigszins van de slechte resultaten in de laatste wed strijden. door nu in Groesbeek met 40 over Treffers te zegevieren. iet Oosten tusschen >n bracht de eerste de club, die in Ulft tt delven. Beide te genstanders staan nu precies gelijk met Vosta. dat gisteren in Oldenzaal een zwaarbevochten 43-zege op Quick boekte. De plaatselijke strijd in Enschedé tusschen Vogido en Emos eindigde tn een 10-zege van. laatstgenoemde club, terwijl Achillas In Deventer met 21 van Altior won. Ook tégen de Lobitsche Boys kon V- V. G. geen succes boeken en de club uit Gaanderen ging thans met 40 ten onder. In 4-W<MU U. t. «boetten, werden geen zoodat hier de buit werd gedeeld. In West I heeft V. V. A. het ook in Zuilen biet kunnen bolwerken tegen H. M. 8., dat met 21 over de Noord-Amsterdammers zegevierde. elkaar gewaagd te zijn. Zj) gaven elkaar niets toe. zoodat de punten werden gedeeld. De uitslag was hlej 22. In een uitermate spannend en sportief ge streden strijd hebben de plaatselijke rivalen beide punten gedeeld. De bezoekers, die voor de rust het voordeel van den sterken wind genoten, begonnen .etjds disect, nadat de thuisclub had afgetrapt, een zeer sterken druk op het geel-zwarte doel uit te oefenen. De Haarlemsche verdediging, waar in van Riel ditmaal de linksback-plaots be zette. weerde zich echter uitstekend en bood de voorhoede der roodbroeken al heel weinig schietkansen. Het meeste gevaar dreigde hier van link*, waar de beweeglijke Kaldenbach nog Immer een 'uitmuntende partij sjieelde. Een hard schot van zijn voet wordt door v. d. Lit uitstekend verwerkt, terwijl diverse voorzetten door het binnentrio onbenut gelaten worden. Hoewel Santpoort over het algemeen in de eerste helft iets sterker bleef, zorgde de Haar lemsche voorhoede door razend snelle uitval len dat de strijd niet eenzijdig werd. Door het verrassend goede aanvalsspel werd de verde diging der bezoekers dikwijls voor moeilijke pro blemen geplaatst en tot tweemaal toe ontkwam het Santpoort-doel op het nippertje aan doorboring. Kort voor de thee krijgen elf-meter-schop toegewezen, den bal echter recht in de handen van Lit Rust 00. Na de doelwisseling ging het eerste initiatief van de thuisclub uit en reeds binnen enkele minuten benutte Huneker op fraaie wijze een scherpen voorzet van v. d. Drift. Kort hierop kwam v. d. Drift alleen voor Kockx. doch thans redde deze laatste op bijzonder fraaie wijze. Hoewel de thuisclub in deze periode sterker was, moest de Haarlemsche verdediging alle aan dacht blijven schenken aan de snelle aanval len der bezoekers, welke ook thans meesten tijds door Kaldenbach werden geleid. Een Te veeleischend is de wereldkampioen in elk geval niet geweest. Op het oogenbllk dat de druk op den damevleugel zijn maximum heeft bereikt, wordt het rulmtevoordeel vergroot <e4 e5), waarna zwart tevens rekening moet hou den met paardmanoeuvres als Pf3g5e4d6 en passant dreigt ook d4d5. Speelt zwart nu Pit. om e4e5 met Pd5 te kunnen beantwoorden, dan streeft Pf3 eventueel over e5 en c4 naar b6. Een uiterst lastig te verdedigen stelling voor den oud-wereldkampioen. 20Ta8—a5 21. e4—e5 h7—h6 22. Pf3—d2 c6—c5 Roept nieuwe centrum-spanningen in het le- In Zuid I is Laura er in geslaagd ook zijn vierden wedstrijd tot een goed einde te brengen, hoewel dit de club uit Eygelshoven dezen keer heel wat moeite kostte, want zij had in R. K N. A C„ dat ten slotte met 32 verloor, geen gemakkeljjken tegenstander. V. V. H.’s positie bleef ongewijzigd, daar de thuiswedstrijd van de club uit Heerlen werd gestaakt. V. V. H. had toen een 20-voorsprong. R. K. O. N. 8. won in Schaesberg met. het eenige doelpunt van den wedstrijd van Kerkrade en Klmbria moest de meerderheid erkennen van De Valken, die de Maastrichtsche club in Valkenburg een 31-nederlaag toebrachten. Met dezelfde cij fers zegevierde R. K. V. V. L. over Chèvre mont, dat nu vast op de laatste plaats staat. Pb6 d5 Tel c4 Tb4 x c4 Pd2 X c4 Td8 a8 Pc4 e3 Pd5 X e3 Ook het pionneneindspel na 40Ta3t, 41. Td2. Td2:t. 42. Kd2:, Pe3:, enz., wordt soli der complicaties remise. Euwe gaf hier zijn zet in couvert af. H. B. C. veroverde in West II, zoQals verwacht beide punten in de residentie, waar Graaf Willem met 3—1 werd verslagen. Onze Gezellen stelden daarentegen leelljk teleur door op eigen grond met 31 van Leonidas te ver liezen. De Rotterdammers zorgden hier dus voor een verrassing evenals 8. J. C., want de club uit Noordwijk bracht het Schledamsche Excelsior een 21 nederlaag toe. T. en Santpoort bleken in Haarlem aan woordj^ meespreken, doch dit weerhmidt Jenk niet op onhoudbare wijze ten derden male het Amsterdamsche doek te doorboren. Ook na de rust geeft Volendam weer den toon aan en Het dient gezegd met een dosis geluk van den kant der thuisclub moet Hoeboer in deze periode nog vijfmaal den bal uit het doel halen. Op fortuinlijke wijze is het weer de jeugdige Sier, die no. 5 scoort. Als er 10 minuten gespeeld is. komt Konlng vrij voor doel, wat het 6e doelpunt beteekent Het dient tot eere der Meerbewoners gezegd, dat zij hun zwoegen geen oogenbllk staken en steeds weer opnieuw trachten al was het maar één tegen aanval te bemachtigen. De thuisclub daarente gen maakt er»'n spelletje van en schijnt zich toe te leggen op „demonstratie-voetbal". Dat deze methode niettemin succesvol kan zijn, be wijzen Konlng en Smit, die resp. den 6en en 7en goal voor hun rekening nemen. Nog blijkt de doelpuntenhonger van Volendam hiermede niet gestild te zijn, want tenslotte is het weer Sier, die het achtste doelpunt maakt. Vermelding verdient nog. dat zjjn naamgenoot In 1 doel in de laatste minuten 'n gevaarlijken hooge bal nog Juist over de lat kan stompen. De corner, «ie niets oplevert, is het einde van een wedstrijd tusschen twee ploegen, die geens zins als geljjkwaardlge tegenstanders bestem peld konden worden. -'Blijkbaar bevreesd, in een thuis voorbereiden val te zullen loopen. grijpt Aljechin zonder uit stel raar het meest drastische het teruggeven van den pion. Inderdaad maakt een afwachtende zet, als bijv. Ta7 geen gezon den indruk. Men zie 15. Ta7; 16. e4. Pe7; 17. e5. 0—0?; 18. Pg6. g6; 19. Dh3. h5; 20. g4. Kg7; 21. gh5:, Th8; 22 h6tl, enz. (Th6:?, Dh6:t. Kh6:, Pf7:t). 16. La3xb4 17. Tblxb4 de met een punt uit IJselstein, want in den wedstrijd tegen WIJ werd niet gescoord, in de hoofdstad terug en EMM slaagde er in zjjn eerste overwinning te behalen, daar de Hilver summers N. E. A. in Ouderkerk met het eenige doelpunt van den wedstrijd versloegen. Behalve in het Oosten hebben de leiders zich gisteren overal kunnen handhaven, hoewel verder een aan tal verrassende uitslagen nogal wat wijzigingen in de standen bracht. In het Oo«ten\óeren thans drie clubs met eenzelfde puntenaantal de rang lijst aan. Overigens worden de eerste plaatsen overal niet ingenomen door de clubs, die er wat het aantal ver- liespunten betreft het beste voor staan. In West I en West II zijn dit b.v. Volendam en HBC, maar daar deze clubs minder wedstrijden heb ben -gespeeld, kunnen zij het aantal punten van de leiders op het oogen- blik nog niet bereiken. 23 Pd2—b3 Ta5—a8! Deze levenslustige toren keert van nuttige be zigheden (het verhinderen vsn d4d5, zie zet 20 van zwart, verder het steunen van c6c5) te rug. ten einde zich aan een niet minder nuttige taak te wijdenhet verdedigen van de achtste Hin. in het bijzonder Tb8, waardoor de b-pion in de gelegenheid wordt gesteld, een belangrijke gnl te vervullen. Aljechin verdedigt lederen cen timeter. 24. Tb4—c4 25. f2—f4 Ontheft den d-pion van de hinderlijke ver plichting ten opzichte van e5. 25. 26 Leonidas heeft eerst het voordeel van den straffen wind, zoodat het direct in den aanval is. doch de achterhoede van Onze Gezellen (weet den bal regelmatig weg te werken. Ook de voorhoede der Gezellen komt meer los en ook voor Ham s heiligdom komen verschillende gevaarlijke situaties voor. De achterhoede van Onze Gezellerf verdedigt op rustige wijze en het gelukt de Leonidasvoorhoede niet dikwijls gevaarlijk voor de Reus te komen. Een half uur houdt Onze Gezellen stand, doch dan weet de vrijstaande Clollna den bal van dichtbij op fraaie wijze in den uitersten rech terhoek te plaatsen. Deze achterstand deprimeert de Gezellen en Leonidas wordt nu veel gevaarlijken terwijl de ultvalle-- van Onze Gezellen schaarscher wor den. Clollna weet zelfs den voorsprong der Rot terdammers te vergrooten. als hij een hoog schot Inzendt en de wind den bal een onbere kenbare wending geeft. De Reus weifelt even en dit Wordt hem noodlottig, want de bal ver dwijnt over zijn vingertoppen in het doel. 20. Voor rust blijft Leonidas sterk domlneeren, dpch tot doelpunten K&mt hèt.niet. IVie gedacht heeft, dat Onze Gezellen na *rust. met wtndvoordeel. overdonderend zou spe len. teneinde den achterstand in te loopen, is bedrogen uitgekomen. Behoudens enkele uit zonderingen. rammelde het geheele elftal en het was weer Leonidas, dat aan de touwtjes tfok. doch verder dan een off-slde-doelpunt brachten zij het voorlooplg niet. Het gelukt Onze Gezellen nog, een twintig minuten voor het einde, door een schot van Wolfers, den achterstand te verkleinen 12. Dit zorgt wel voor de noodlge spanning, doch het brengt Onze Gezellen toch den stimulans niet, om energiek de zaken aan te pakken, teneinde de dreigende nederlaag te ontgaan. Leonidas is en blijft sterker en weet dit uit te drukken door een mooi doelpunt van Heinrich, die dankbaar profiteerend van de groote gapingen, die er In het Onze Gezellenelftal regelmatig waren de Reus van dichtbij geen kans geeft. (13). De wedftrjjd V. V. IJ.—Wilskracht heeft een onfortuinlijk verloop gehad. De thuisclub had een invaller voor Terstéeg en de gasten versche nen met een zwak elftal. Toch werd er terstond enthousiast; gespeeld, doch toen A. v. Breukelen een goede kans kreeg tot scoren, kwam hij in botsing met den Amsterdamschen doelman, waardoor hjj *n zoodanige knieblessure bekwam. d2d4 d7d5 c2—e4 c7—c6 Pgl—J3 Pg8 f6 Pbl—c3 d5xc4 a2a4 Lc8f5 De experimenten met deze opstelling zjjn dus nog volstrekt niet ten einde: dit is de vijfde maal in deze match, dat zij wordt aangewend. 6. e2—e3 e7—e6 7. Lflxc4 Lf8—b4 Een provocatie als 7Ld6 behoort niet tot de voortzettingen, welke al te vaak kunnen worden geriskeerd. Vandaar deze doodgewone zet. die al meer dan eens in meesterpertijen is toegepast en tot doel heeft, wit de macht over veld e4 te betwjsten. Nonchalance of een nieuwe. zU het heel wat bescheidener vorm van provocatie? De rochade was hier heel goed mogelijk, want op 9. Pe5, Pbd?; 10. f4 kan eenvoudig c5 volgen. Na den tekstzet fijn aan de rochade voorloo plg zekere bezwaren verbonden. 9 Ddl—e2 Pf6—e4 Indien zwart e4 nog niet we nacht toe te laten en evenmin door ruil op c3 wit het voordeel der beide loopers wij verschaffen, moet hjj wel weer (evenals In de zevende partij) tot dezen zet zjjn toevlucht nemen. 10. Lc4—d3! Eeh nieuwe, heldhaftige poging <«n het ach terwege blijven van zwarts rochade uit te buiten. Daar het jjaard niet op e4 kan worden gehand haafd (Pdf6. Dc2, Lc3bc3: dreigt La3, 0—0, g4!. Lg6, g5 met stuk winst) is zwart wel genood zaakt het pionoffer te aanvaarden. 10. 12. 13. 14.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9