ONSBLAD België’s kabinet afgetreden Gevechten van man tegen man bij Sjanghai een aanval op Fransdi schip De „Qued Mellah” gezonken Het nieuws van heden Londen en Rome DE BAROMETER Britsch schip in brand Luchtgevecht boven Barcelona DE MINISTERS BLIJVEN VAN ZEELAND TROUW HET VOORZITTERSCHAP DER TWEEDE KAMER :°0 JOH. LAUWERS PAYCLOr 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS TACK I DINSDAG 26 OCTOBER 1937 yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS het rxes trick Chineezen strijden tot den dood toe t De autonomie van t in de Opwinding in Parijs ïlen edam De oorlog en de Missies De conferentie te Brussel verdaagd ons De terreur in Palestina r Russisch schip vergaan Nieuwe regeering in Turkije Telefoonverbindingen met Egypte weer verbroken Veracheidene buitenlandera door rechtachen gevangen gehouden Een artikel in de Oaaervatore Romano De Br it ache atryd krachten zullen onmiddellyk vuren, ala dit ter zelfverdediging nood- zakelyk ia De katholieke fractie vergadert W oenadagmiddag g. één 55c p. regel verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Jonge Japanners, leden van een Jeugdorganisatie, brengen een bezoek aan de Japansche soldaten, die in China gewond werden en die in een hospitaal in Japan verpleegd worden -1 Men spreekt over onze keuken - - - niets dan goeds EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 22 ADVERTENTIEPRIJZEN: l Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op Bij contract ster 3 Een gedeelte van de over boord gesprongen bemanning gered „Twee vliegtuigen van onbekende nationaliteit vlogen boven het achip” Binnen-Mongolië o» een onbekend watervliegtuig MAYONNAISE emSALADESAUS Franck, gouverneur van de Natio nale Bank, gaat drie maan den met verlof E I 1' Door Den Haag MAGER MENU De „Qued .Mellah gezonken. Begroeting van Suriname voor 1938 ingediend. Stand der clearing met Duitschland. CV seint 3—2 3—2 I -o 4 0 Stand I r ling I op Dinsdag 9 TO VJU.: 749 Vorige stand: 745J - van der Volgens de eerste berichten rijn er geen slachtoffers. o De opmarsch der Japansche troepen in China gaat somtijds met groote moeilijk heden gepaard. De bestijging van een heuvelrug De heer Franck, gouverneur van de Nationale Bank, heeft den Koning drie maanden verlof gevraagd en dit verlof <jok gekregen. verstandhouding werd verstoord. Een vage misnoegdheid, zoo zeide hy, die niet juist kan bepaald worden, heeft elementen aan getast, waarop hjj steeds had gerekend en zonder welke de nationale unie hem niet denkbaar scheen. In de wijk Usera in het Zuiden van Madrid hebben de rechtschen na een tegenaanval een gedeelte van het gisteren verloren ter rein heroverd. Zij leden evenwel aanzienlijke verliezen. 3 Na verder gezegd tq hebben, dat Abessinlë „bezet en niet veroverd” is. vraagt het schrij ven, dat men ziêh aan de beginselen zal hou den en haalt als gevallen, waarin langdurig ge duld ten slotte triumfeert. het voorbeeld aan van Polen, dat van Elzas-Lotharingen en dat van het Vaticaan. De laatste berichten melden, dat de „Kal- tangata” geheel verwoest Is door het vuur en dat het Britsche ss. „Manning" vier Europee- sche leden der bemanning heeft opgepikt, be nevens 13 Chlneesche matrozen. In het geheel bevond zich een bemanning van 42 koppen aan boord. De „Manning" zoekt thans de omgeving af naar de overige drenkelingen. Chineezen bieden krachtigen weerstand aan hei Japansche offensief b(j Sjanghai. -3 Buitenhof Telefoon 117375 LONDEN, 25 Oct. (Havas). De Times van heden publiceert een schrijven, dat ondertee- kend is door een aantal linksche politici, onder wie sir Norman Angell, en waarin ten aanzien van de Engelsch-Italiaansche betrekkingen ojn. het volgende wordt gezegd: „De politiek die er in bestaat vergiffenis te schenkenaan hen, die in gebreke blijven ten aanzien van de wetten, en de oogen te sluiten voor hun daden, mislukt volkomen als middel om den weg naar den vrede te betreden. Nu is het duidelijk, dat het doel dat Italië wenscht te geven aan de „Engelsch-Italiaansche bespre kingen" bestaat in plechtige en formeele ver giffenis voor zijn verovering van Abessinlë, het ontvangen van de verzekering dat men wel de oogen zal willen afwenden, van wat in werke lijkheid zijn verovering van Spanje is en het verkrijgen van de belofte dat men In den ver volge niet meer zal trachten het Volkenbonds- handvest toe te passen. ilneesche zijde wordt bekend gemaakt, m gelegd zijn in de Wangpoe, teneinde .nschen oorlogsschepen te verhinderen op te varen ten behoeve van een om- singelingsbeweging. Het in den loop van den avond uitgegeven Chlneesche communiqué deelt mede, dat Nanslang en Tatsjang nog steeds in handen der Chineezen zijn en dat de Japansche opmarsch gestuit is. De Chineezen geven toe, dat zij in den strijd van vandaag zeer zware verliezen hebben geleden, maar ramen de Ja pansche verliezen op ruim 2000 dooden en ge wonden tijdens een enkel gevecht. Het Belgische Kabinet afgetreden; de conferen tie te Brussel verdaagd. Onze Rotheinsche correspondent d.d. 25 October: velke gw- f er soo- D H. O. Hrt spel sen beter laar mo- leden te at in de rceerd. met den she doel, rd onop- Blauw- sn. trker en e’iikms- Blauw en doel- maakte tand op was het nden in n stand iet einde MOSKOU, 25 Oct. (DNB) Naar de Prawda Sewere uit Archangel meldt. Is het Sowjet- Russische vrachtschip Majek tijdens een leraren storm in de Witte Zee vergaan Elf personen zijn daarbij om het leven gekomen. -5 Dit zou in yaarheid een poging zijn om de anarchie als recht te stellen en de wets- verachting eerbiedwaardig te maken. Een verzoening, die tegen zoo een prijs gekocht zou zijn, kan niet begrepen worden als grondslag voor de vestiging van den vrede.” Daar er geen kans bestaat dat de politieke moeilijkheden reeds dese week opgelost zouden zijn, heeft de heer Spaak, minister van Buitenlandsche Zaken, na overleg met Londen en Parijs besloten, dat de con ferentie der Negen Mogendheden, welke In verband met het conflict tusschen China en Japan op Zaterdag 30 October te Brussel zou worden gehouden, zal worden verdaagd. seizoen e zijden ledigen f.-aan- slaan. schter- Iten de waar- behield cd sa rt od der de ft» was orhos- e ver- derden af- den heengaanden president Opnieuw is een Fransch schip door een water vliegtuig van onbekende nationaliteit gebom bardeerd. Het bombardement heeft te Parijs groote be roering gewekt. Er zal een zorgvuldig onderzoek ingesteld worden, o.a. naar de nationaliteit van het vliegtuig, waaromtrent gegevens vooralsnog ontbreken. Zoodra deze inlichtingen zullen zijn verkregen, zal de Fransche regeering overwegen, welke besluiten naar aanleiding van dit ernstige incident moeten worden genomen. Hij verklaarde voorts nog, dat de econo mische en financieele toestand van België difp gezonken IS, dat de schatkist echter beschikt over ruime reserves en dat instel lingen, die tot doel hebben eventueele moei lijkheden te verhelpen, paraat staan. Noch tans meende spr. te moeten waarschuwen dat er slechts weinig tijd voor noodig is om te vernielen wat in jarën werd opgebouwd. De verovering van Tatsjangtsjen zou be- teekenen het in tweeën snijden van de Chi le positie en het Insluiten van ruim man Chlneesche troepen. Naar verluidt houden de rechtsche autoriteiten te Malaga en Cadix een aantal buitenlanders gevangen, zonder dat men weet waarom ze ge arresteerd werden, of waarvan zij beschuldigd worden. Verscheidene van deze personen zijn ondertusschen weer vrijgelaten na eenlgen tijd gevangen te hebben gezeten, doch moesten het gebied dat door de troepen van Franco is bezet, verlaten. Men noemt hierbij os. een bekend opticien uit Manchester, Roy Winston, die onlangs met zijn vader en moeder uft de gevangenis van Cadix werd ontslagen na vijf weken hechtenis. Alle drie zijn thans te Gibraltar aangekomen. ZIJ verklaarden niet te weten, waarom zij ge arresteerd werden en zoover zij weten werd geen aanklacht tegen hen Ingediend. Merrick, de voorzitter van de rekenkamer van Gibraltar wordt nog te Malaga vastgehouden, zonder dat men te weten kan koenen, waarvan hij beschuldigd wordt. Conflict tusschen directie van A.T.Oyvan Gend en Loos en vakbond beëindigd. d mee en M en toe ste. uit «orde De uur was leven van -3). Toen zette en opstelde, ide in uit nde punt De af getreden minister-president Paul van Zeeland SINGAPORE, J4 Oct. (Reuter). Tusschen Honkong en het eiland Hainan is het Brit sche sa. „Kaltangata”, dat 1983 ton meet, in bran<j gevlogen. Verschillende schepen begeven zich ijlings derwaarts, teneinde de bemanning, die van het brandende schip in zee gesprongen is, op te pikken. SJANGHAI, 35 Oct. (Reuter). De Ja pansche troepen bevinden rich thans op minder dan anderhalve mijl afstand van Nanslang. Er wordt verwoed gestreden, man tegen man, in de onmiddellijke nabijheid van Tatsjiang, dat met den grond gelijk gemaakt wordt door een regen van Japan sche granaten en bommen. Buitenlandsche waarnemers verwonderen er zich over, dat de Chineezen zich niet hebben teruggetrokken uit Klangwan. Zij gelooven, dat zij de wereld willen toonen, dat zij werkelijk tot den dood toe strijden. "““^NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD JERUSALEM, 25 Oct. De telefoonverbindin gen met Egypte zijn wederom verbroken. In dorpen langs den spoorweg Lydda-Kantara zijn wegens het doorsnijden der telefoondraden tal rijke arrestaties verricht. VALENCIA, 25 Oct. (Havas). Uit officleele bron wordt vernomen, dat verscheidene vlieg tuigen der nationalisten, afkomstig van Palma de Majorca, vanmorgen Premia de Mar Mataro Perello hebben gebombardeerd. Op het bericht, dat de vliegtuigen naar Barcelona onderweg waren, stegen onmiddellijk vliegtuigen der re geering op, die er in slaagden, twee Savoya’s neer te halen. Het eene stortte in zee en het andere sloeg nabij Moncada te pletter. De inzittenden van het laatste toestel waren Italianen. Van Zeeland begaf zich daarna naar het Koninklijk Paleis. Na zijn vertrek stelden de aftredende ministers den tekst op van een brief aan Van Zeeland, waarin zy uiting geven aan hun gevoelens van trouw en aanhankelijkheid. Zoo ontstond langzamerhand een verwarde politieke toestand, die met den dag zwaarder drukte op het initiatief en het beleid der re geering. Tegelijk met dit ondermijnend werk ontwikkelde zich een hatelijke en steeds her nieuwde campagne, die de heer Van Zeeland ’n laster-campagne noemde. Spr. schetste ver der nog wat hij noemde de meerderheids-crlsts en de jongste incidenten in verband met de Nationale Bank van België. Hij verklaarde vervolgens: „Ik meen dat deze incidenten mij, noch rechtstreeks, noch per soonlijk raken, doch ik kan er niet vreemd voor blyven, want zij betreffen de groote instel ling, waaraan ik de eer heb gehad vijftien jaar lang op verschillende posten mee te werken. Zij dienen snel en volledig opgeklaard te wor den. Dit is noodig voor de Bank, en voor mij zelf. Met mijn vrijheid van handelen terug te nemen, zal ik er ongetwijfeld het mijne toe kunnen bijdragen. RT MAHON, 25 Oct. (Havas). Een vliegtuig van onbekende nationaliteit, ranmorgen boven de haven van For- aan de Noordkust van Minorca vlopg, bommen geworpen op dén jager 91, oor fcet ministerie van Marine ter be schikking van den Air France was gesteld. Het schip werd door een bom getroffen, zoodat er brand ontstond. De negende partij in den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken is, zonder verder telden. in remise geëindigd. O O OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS De Britsche troepen zijn niet voorzien van luchtafweergeschut, maar beschikken over Le- wis-machlnegeweren. die gemakkelijk voor luchtafweerdoeleinden kunnen worden ge bruikt. BRUSSEL, 25 Oct. (Belga) De Belgische regeering is heden afge treden. ISTANBOEL, 25 Oct. (Havas). Het blad DJoemhoeriet verneemt uit Ankara, dat minis terpresident Ismet Ineoeno besloten heeft zich definitief terug te trekken en den president der republiek het ontslag der regeering aan te bieden. President Ataturk heeft daarop aan Djelal Bayar opdracht gegeven tot het vormen van een nieuw ministerie. De kapitein van de Qued Mellah, Oiudlcelli. is heden te Port Vendres aangekomen. HU heeft oa. verklaard, dat zUn schip kwam van Casa blanca en op weg was naar Port Vendres. Gis teravond te vüf uur vlogen op vijftig mijl ten Oosten van Barcelona twee vliegtuigen over het schip. De kapitein kon de onderscheidlngstee- kenen van de toestellen slecht onderscheiden. Alleen kon hy zien, dat zU een donkergrijze kleur hadden. Het waren tweemotorlge twee dekkers met groote drijvers. Op den staart van de toestellen was een kruis geschilderd, dat den kapitein zwart van kleur scheen, doch andere leden van de bemanning waren van meening dat het wit was. Een der .bommen viel op de voorplecht, de andere kwam in het ruim, terecht, De kapitein gaf zich onmfddeliyk rekenschap, dat het schip ernstig was getroffen en na S.O.S.-seinen te hebben uitgezonden, gaf hij order het schip te verlaten. MARSEILLE, 25 Oct. (Havaa) Gemeld wordt, dat de „Qued Mellah", die gister avond ter hoogte van Barcelona door een water-vliegtuig van onbekende nationaliteit gebombardeerd is. is gezonken. Van Japansche zUde wordt medegedeeld, dat de autonomiebeweging in Binnen-Mongolië thans op den drempel van het succes staat, dank zy het bezetten van Tsjahar en Soel-joean door de Japansch-Mongoolsche troepen. Tot nu toe verlangde deze beweging, dat de Mongool sche gebieden los gemaakt zouden worden van het Chlneesche provincie-systeem en dat hun grenzen gegarandeerd zouden worden tegen het verder doordringen "an Chlneesche koloniën. Thans verlangt men evenwel de stichting vsh een groot Mongoolsch rijk door hereenlging van de vUf millioen Jilongolen. Op 27 October a.s. is een vergadering belegd van vUfhonderd Mongoolsche vorsten en stam hoofden te Soel-joean. Deze vergadering zal be slissen over het nieuwe bestuur van de beide provincies Soei-joean en Tsjahar. Het zou natuurlUk voorbarig zUn thans reeds voorspelllng-n te doen, omtrent de nieuwe be stuursorganisatie, doch uit de voorlooplge be sprekingen tusschen de Mongoolsche vorsten op 20 dezer kan men opmaken, dat vermoedelUk de nieuwe regeering de Mongoolsche autonome regeering zal worden genoemd, welke zal heer- schen over Silinghol. Tsjahar, Oelantsjap, Iktsjau ,en Nieuw Tatsjing-Tsjan. Dit laatste gebied zal de stammen langs den spoorweg Peking-Soel- joean omvatten. VermoedelUk zal de regeering worden geleid door een uitvoerenden raad, terwijl elke stam- mengroep haar eigen bestuur zal hebben. De fi nanciën zullen worden gecontroleerd door een Departement van Algemeéne taken. Waarschijnlijk zal prins Yoen van het gebied Oelantsjap worden gekozen tot voorzitter van den uitvoerenden raad, prins Teh Wang tot minister van Algemeene Zaken en generaal Li Sjoe Sin tot minister van Oorlog. Ook de 400.000 Chineezen, die in Soei-joean en Tsjahar wonen, zullen In de nieuwe regeering vertegenwoordigd zyn. Den Britschen strijdkrachten in China ia bevel gegeven uit zelfverdediging te vuren, wanneer dit noodzakelijk mocht zijn, en dan zonder aarzelen. Een verovering van Nanslang door dfc Japan ners zou de positie van Sjapel zeer netelig ma ken; desalniettemin stroomen Chlneesche ver sterkingen Sjapei binnen. De Japanners zjjn er in geslaagd, aldus het Japansche telegraafagentschap Domei, de cen trale posities der Chineezen te doorbreken en ruim 100.000 man Chlneesche troepen in de streek Kiangwangtsen en Tatsjangtsjen op te sluiten. Tatsjangtsjen, dat ligt op ongeveer 10 K.M. ten Noordwesten van het Nooroeretation van Sjanghai, vormt een centrale sleutelpositie der Chlneesche defensiellnle over ongeveer 40 K.M. en vormt de verbinding van het Noorder- station Sjanghai, Kiangwangtsjen en Miau- hangtsjen in het Oosten met Lloehotsjen In het Noorden. De minister van Onderwijs, Hoste, heeft aan de pers de volgende mede- deeling overhandigd: „Het kabinet is vanmiddag te vier uur bijeengekomen onder voorzitter schap van Van Zeeland. De minister president deed mededeeling van zijn besluit tot aftreden. De overige mi nisters meenden, dat het hun plicht was, zich bij hem aan te sluiten en het collectieve ontslag der regeering aan te bieden." Naar wy vernemen, zal de katho lieke Tweede Kamerfractie Woens dagmiddag a.s. vergaderen, om de voordracht voor den ^opvolger prof. Aalberse als president Tweede Kamer te bespreken. Tevens zal in in tiemen kring scheid van worden genomen. kh in het usschen 7 en bal ■ze euvelen k-trapperu *1 verras- oede vaak leidde ontstond ér Hilver- erdedlging e gelegen- te ope- Gool weer J. Cohen 1—0). Een van een mlgens de srd omge- t kopte J. heen in De meening van de Tweede Kamer over het nieuwe departement van Algemeene Zaken. die gemakkelijk kunnen worden De Osservatore Romano van hedenavond wijdt een uitvoerige beschouwing aan de ver schrikkelijke gevolgen, welke de oorlog met ziel: brengt voor de missies, vooral in een land als China, waar de missionnaenng toch al met groote moeilijkheden gepaard gaat. De geesel van den oorlog, aldus het Vatl- caansche blad, Is niet te vergelijken met dien van hongersnood en ziekte. De oorlog belaagt niet enkel het leven van het lichaam, maar ook het leven van de ziel. In tijden van hongers nood en ziekte kunnen kerken en kloosters zich transformeeren in voedlngslokalen en zieken huizen. In oorlogstijd echter worden kerken en kloosters platgebrand. Zy ondergaan hetzelfde lot als hotels, theaters en kazernes. Als kaf -en koren in één wan wordt het heilige en net pro fane, het kwaad en het goed dooreen geworpen. Het blad geeft feiten uit den oorlog aooals deze medegedeeld werden door Mgr. Yupin, Apostolisch Vicaris van Nanking. By dit alles bidt de H. Kerk zooals alle hei ligen deden met de H. Schrift: .Dissipa gentes, quae bella volunt". (Verstrop de volkeren die den oorlog willen). De missionarissen, de soldaten van Christus, die stryden op de meest vooruitgeschoven pos ten in den geestelyken stryd. zyn ook aanwezig op die van den materieelen oorlog, als net im mense Roode Kruis van geloof en cultuur. By Hongkong geraakte een Britsch schip in brand; een gedeelte van de overboord gespron gen bemanning is gered. Onze Brusselsche correspondent seint ons over de omstandigheden van het regeerlngsont- slag nog, dat Van Zeeland er zich spoedig re kenschap van heeft gegeven, dat de meerder heid der regeering zyn aftreden als minister president raadzaam achtte en dat er trouwens in den schoot der regeering een politieke ma laise en oneenigheid heersclite, die de voort zetting van zyn werk zwaar zou hebben be moeilijkt. Nadat Van Zeeland den Koning en zyn col lega’s in kennis had gesteld van zyn ontslag, hebben de ministers besloten, gemeenschappe lijk hun ontslag aan den Koning aan te bie den. De ministers hebben echter eerst nog een adres van hulde voor Van Zeeland opgesteld en onderteekend. Van Zeeland wenschte, naar hy Maandag avond mededeelde, aan zyn ontslag de betee- kenis te hechten, dat hy nu zyn vrijheid van handelen gekregen heeft, om zich tegen de aanvallen, die op hem gericht zyn, te ver dedigen. Hjj verklaarde zich niet aan verant- woordeiykheden te willen onttrekken en de solidariteit te willen bewaren met zyn oude collega’s van de Nationale Bank, zelfs Indien, wat Van Zeeland nog niet bewezen achtte, de een of ander tydens zyn beheer fouten zou hebben begaan. Vaa Zeeland zal ook ontslag nemen als volks vertegenwoordiger voor Brussel. Men herinnert kich dat Van Zeeland op 11 April jl werd ge kozen tydens de gedeelteiyke verkiezingen voor het arrondissement Brussel, toen de leider der Rexlsten, Leon Degrelle, zich candidaat had Besteld. Maandagavond heeft Van Zeeland voor de Brusselsche zenders een radiorede uitgesproken. In deze rede verklaarde Van Zeeland, dat atmosfeer van eendracht en onderlinge J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1