Wijziging dienstplichtwet ONZE KONING Het Comité voor „Katholieke 1 Actie voor God” schrijft ons: CHRISTUS IS Kerkelijk leven TWEEDE KAMER HEEFT ERNSTIGE BEZWAREN Een „hartelijke boodschap” ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 Rumoerige studenten Weerbericht R. K. Universiteit Clearingkoersen Verhooging van het contingent RECTOR BENOEMD MINISTER COLIJN BELEEDIGD St. Nicolaas-lnternaat te Arnhem BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch Middelen ter bestrijding MISSIE VAN JAVA Een weerbelasting? WONING IN VLAMMEN Kindje met moeite gered Steun voor tuinbouw- gewassen ONAANGENAME ONTDEKKING Geen Burgemeester Jans gaat rusten MIJNHARDTJES Verdachte opnieuw veroordeeld Conducteur mist tasch met kaartjes ter waarde van 200 Nutteloos protest van Sudeten-Duitschers De belangen der groote gezinnen bepleit De onrust in Marokko duurt voort Nog immer terreur in Palestina De Labour-partij is ontevreden Onder hoongelach verlaten zy het parlementsgebouw Mislukte betoogingen gevolgd door honderden arrestaties De voorstellen worden technisch onuitvoerbaar geacht wegens het kader-tekort Het kostbare kamerscherm thans gereedgekomen Drie loodsen met hun voorraad in de asch gelegd En een boose buurman, dia schadevergoeding eischt 12 November bijeenkomst te *s Gravenhage Schermutselingen tusschen terroristen en politie in het Noorden Verlenging der eerste oefening Uitzending van de eerste missiona rissen vanuit Wynandsrade (L.) PRINSELÜK PAAR WEER TE SOEST DIJK HUWELIJKSGESCHENK VAN DE LANDMACHT WERKLOOSHEID IN HET BAKKERSBEDRIJF R.K. LANDBOUW-BEDRUFS- RAAD VERSTANDIGE RECLAMEPOLlTIEK Restaurant DORRIUS audiëntie Vrijstellingen Samenwerkende organisaties zullen contract opzeggen ARBEIDSVOORWAARDEN IN VISSCHERIJBEDRIJF Uitwisseling van radioredevoerin- gen van Konoje, Hitler en Mussolini te verwachten? Tot een bedrag van f 2.650.000 Amendement in het adres van antwoord op de Britsche troonrede Benoemingen Rietmattenfabriek in vlammen Du vorm van de nieuwe MIJNHARDT CACHETS maakt ze gemakkelijker In te nemen dan ronde. Ze bevatten een wetenschappelijke combinatie van medicamentep. Volgens re cept. Apotheker Mijnhardt. 3C8CK80K808jK80KK8C8CKK8C80K80858CKK8CK80808080I wordt op ongeveer 50.000 Op het feest der Apostelen Simon en Judas Sommige leden verklaarden zich niet te wil- herstellen. w Zeer vele leden meenden evenwel, dat de wijze, waarop het overschot aan gewone dienst plichtigen wordt weggewerkt, in de wet moet zijn geregeld. Evenmin konden de hier aan het woord zijn de leden zich vereenigen met het denkbeeld, de na keuring en herkeuring goedgekeurden te schiften in geschlkten en minder geschlkten. Het moet niet kunnen gebeuren dat iemand, die voor den dienst volkomen geschikt is, als minder geschikt toch nog wordt afgewezen. Wel rezen bü hen bezwaren tegen de voor stellen van de regeertng. die verder gaan dan strikt noodzakelijk is en niet te be kostigen zijn, tenzij te kort werd gedaan aan de sociale en cultureele behoeften van ons volk. De eigenaar is slechts laag tegen brand ver zekerd en niet verzekerd voor bedrijfsschade zou volstrekt niet Inzien. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch, zal Maandag, Dinsdag en Donder dag ax geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van ’s Hertogenbosch heeft benoemd: tot Rector der Rectorale Hulp kerk 8t. Odillapeel (Völkel) den weleerw. heer P. van Dooren, van de Orde der Krulsheeren; tot pastoor te Berghem den zeereerw. hooggel. heer J. H. B. van Welle; tot professor aan het Groot-Seminarie te Haaren den weleerw. zeergei. heer dr. B. J. R. M. van den Hurk; tot kapelaan te Tilburg (Helke) den weleerw. heer O. A. M. Verbeek; tot kapelaan te Vught <H. Petrus) den weleerw. heer H. J. J. M. Sliepen; tot kapelaan te Udenhout den weleerw. heer W. J. M. Gerrits, die kapelaan was te Berghem. NIJMEGEN Geslaagd voor het examen paedagogle M.O. acte A de eerw. broeder Wll- fridus (L. J. Welling) te Utrecht. Koersen voor stortingen op 30 October 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 73.87, Lires 9 81 en Peseta’s f 11.80. N. Z. Veerbwrgwal b. b. Amsterdam. PLATS DU JOUS SN S LA CAST! trad Vervolgens hét spreekgestoelte om er zün verwondering over uit te spreken, dat de af gevaardigden der groep van Henlein betoogden, voor het einde van het onderzoek, dat met aUe gestrengheid en wettigheid voortduurt. TOKIO, 30 Oct. (Domei). De Japansche eerste minister, Prins Konoje, en rükskan- seller Hitler zuilen waarschijnlijk op 25 November as. door de radio „hartelijke bood schappen” uitwisselen. Het is mogelük, dat Mussolini zich hierbij zal aansluiten. Algemeen erkende men, dat bü een zeer sterke vergrootlng van het contingent de loting behoort te vervallen en oe bestaande regeling van de vrijstelling wegens broeder- dienst niet ongewijzigd kan worden ge handhaafd. PRAAG, 30 Oct. (Havas). Afgevaardigden der Sudeten-Duitsche oartij hebben Vrijdag tij dens de openlngsbijeenkomst van het Tsjecho- Slowaaksche Huls van Afgevaardigden gepro testeerd. Afgevaardigde Birke kwam uit naam der Bu il ten-Duitschers op tegen de ge weldadigheden, waaraan de politie zich te Teplltz Schoenau zou hebben schuldig gemaakt. Andere afgevaardigden riepen hierop het num mer van het wetsartikel dat zedenmisdrijven betreft. De afgevaardigden der Sudeten-Duit sche partjj verlieten hierop onder ironische op merkingen van andere afgevaardigden de zaal. Met het oog op den zwaren last, welke door de uitbreiding van den dienstplicht op de groote gezinnen zal worden gelegd, werd gewaagd, of het niet billijk zou zijn, van de ongehuwden en de hoofden van kleine gezinnen een weerbelasting te vor deren. De drie loodsen en de voorraden, bestaan de uit ongeveer 25.000 rietmatten, rijn in vlammen opgegaan. Een der op bet terrein staande woningen kreeg vuur- en water schade. De brandweer slaagde erin eenige boerenwoningen, die ernstig gevaar Hepen, te behouden. De schade geschat. Deze leden zouden het voldoende achten, in- dlen de duur van de eerste oefening voor de ou- Het en de voedingsbedrijven, Vele leden vonden de kostenberekening wei nig overzichtelijk opgesteld. De Kamer Is niet in staat zich een juist beeld te vormen van de uitgaven, die van de aanneming van dit wets ontwerp het gevolg zullen zjjn. De samenwerkende organisaties van werkne mers in het Vlsscherjjbedrijf zullen de collec tieve arbeidscontracten met de Reedersvereeni- ging te IJmuiden, welke op 31 December a.s. af- loopen, opzeggen. De organisaties zullen de volgende week ver gaderen ter bespreking van de elschen, welke aan de reeders zullen worden gesteld. sen plaats aan de naar Java vertrekkende mis sionarissen. In de aula van het College was daar na een druk bezochte receptie, waar de vertrek kende missionarissen wvrdgn gehuldigd door de studenten en confraters, terwijl nogmaals werd gewezen op het groote belang van dezen dag voor hen en voor de Provincie en de heele Orde, die als stichting van den H. Franciscus van Asslsië, een bijzonderen ijver voor de missie moet aan den dag leggen, omdat volgens den wil van den stichter de leer van den Gekruisigde moet worden gepredikt, en het niet denkbaar is. dat er een zoon van S. Franciscus kan zijn, die geen missionaris is. In den namiddag werd een plechtig afscheids - lof gecelebreerd. De vertrekkende misisonaris- sen gaven afzonderlijk den Zegen en vertrokken daarna vla Brussel naar Italië, om van daaruit de reis per boot vanaf Marseille voort ge aet- ten. De algemeene vergadering van den Algemee- nen R.K. Landbouw-Btdrljtsraad wordt gehou den op Vrijdag 12 November te ’s Gravenhage. De voorzitter van dien raad, pater mr. dr. Ara. Borret S. J., uit Nijmegen, zai inlelden het onderwerp: „Lessen uit drie Pauselijke encyclie ken", terwijl de heer H. J. Kuiper, te Utrecht, een inleiding zal houden over „Kindertoesla gen bij de loonvorming in den land- en tuin bouw”. Enkele leden, die zich stelden op het stand punt, dat oorlog en oorlogstoerusting ongeoor loofd zijn, doch tevens van meening waren, dat. Indien wij nu eenmaal een weermacht be zitten, de manschappen zoo goed mogelijk die nen te zün geoefend, twijfelden wegens de ult- eenloopende meeningen van de deskundigen sterk aan de juistheid van een eersten oefe ningstüd van 11 maanden. Naar hun meening loopen wjj ook bü dit wetsontwerp het gevaar, dat toegegeven wordt aan overdreven elschen uit militaire kringen. Waarschijnlijk doordat kinderen een vuurtje hadden gestookt. Is een felle brand uitgebroken in de woning van A. L. in de heide te Berghem Er ontwikkelde zich zulk een dichte rook, dat een één-jarig kindje, dat In een slaap vertrek ter ruste was gelegd en’ dat reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, slechts met moeite kon worden gered. Het huis brand de gedeeltelijk uit, terwijl het meubilair een prooi der vlammen werd. L. was niet tegen brandschade verzekerd. len verzetten tegen het opleggen van perso- neele en financieels offers, welke In het licht der huidige omstandigheden onvermijdelijk zün Noch tegen uitbreiding van het contin gent, noch tegen verlenging van den duur der eerste oeienlng hadden zU principieel bezwaar Met een aanzienlijke verhooging van het contingent kon men zich algemeen ver eenigen. Tegen de voorgestelde verhooging tot 32.000 man rezen echter van verschil lende zijden bezwaren. Het bedrijf wordt uitgeoefend In drie groote loodsen op een aan den Hollandschen IJsel binnen- en buitenzijde g-legen terrein, waarop met eenige rietschelven, waarin de bossen riet zijn opgetast, ook eenige woningen staan. Toen het personeel, naar schatting twaalf man. Vrijdag om zes uur aan het wilde gaan, ontdekte het den brand. De brandweer van Gouderak, die direct werd gewaarschuwd, kon het vuur niet meester wor den, zoodat de brandweren van Gouda en Ber- kenwoude eveneens te hulp werden geroepen. Het vuur woedde over een oppervlakte van on geveer twee duizend vierkanten meter. Zeer vele leden verklaarden zich met een eersten oefeningstüd van I I maanden voor de onberedenen niet te kunnen vereenigen. Voorshands waren deso leden van oor deel, dat de eerste oefenlngstijd tot ten hoogste 7 maanden zou kunnen worden verlengd. De hier aan het woord zijnde leden gaven de regeertng In overweging, van het jaar- lijksche overschot gebruik te maken ter verlichting van de lasten der groote ge zinnen. die door verswaring en uitbreiding van den dienstplicht het meest worden ge troffen. Z. H. E .de Aartsbisschop van Utrecht heeft op voordracht van den Provincialen Overste der Missionarissen van het H. Hart benoemd tot Rector van het St. Nicolaas-lnternaat te Arn hem den Weleerwaarden Pater A. van Din- ter, M. C. de Paters Minderbroed? rs-Con ventueelen te Wijnandsrade (L.) een buitengewone dag. Het betrof nJ. de uitzending van de eerste missio narissen van dit huis naar de Missie van Bui tenzorg op Java, die aan de zorgen van de Ne- derlandsche Provincie van de Paters Mlnder- broeders-Conventueelen is toevertrouwd. Des morgens werd in de kapel van het College een plechtige Hoogmis opgedragen om Gods Zegen over het nieuwe Missleveld af te smeeken. De H. E. P. Provinciaal, Q. Hoyng, hield een gloed volle feestpredicatie naar aanleiding van het Evangelie over de uitzending der missionaris sen. waarin de gewijde spreker wees op het groote gebod van den Zaligmaker „Euntes in mundum universum et predicate Evangelium omnl creaturae. Gaat door de geheele wereld en predikt het Evangelie aan alle schepselen”. Nu het de eerste uitzending van uit het College te Wijnandsrade betrof, had deze predicatie een bijzondere beteekenis, die zeer diepen indruk maakte op de talrijke aanwezigen, die de kapel tot in de uiterste hoeken vulden, en getuige wa ren van deze mooie plechtigheid. Na de H. Mis Eenigen tijd geleden werd bericht, hoe drie der bekendsteuAmerlkaansche adver teerders, nJ. Wrigley, Kodak en Coca- Cola, vorig Jaar méér in couranten waren gaan adverteeren terwijl zfj de uitgaven voor andere reclame-mlddelen hadden besnoeid. Thans kan eraan worden toe gevoegd, dat deze bedrijven die in 1936 respectievelijk 100.000, 500 000 en 600.000 regels meer in couranten adverteerden, dat jaar resp. 8, 19 en 30 méér winst maakten dan het voorafgaande jaar. De reclame-polltiek dezer bedrijven, d<e zich ook dit jaar in gunstigen zin heeft ontwikkeld, blijkt Inderdaad wel juist te zijn geweest. de verdeellng der wereld in twee vjjandelljke kampen wegen ideologische verschillen. Hoare deelde mede, dat een wetsontwerp op de luchtverdediging zal worden Ingediend. De debatten werde ntot Maandag verdaagd. Deze leden betreurden, dat de militaire over heid in gebreke is gebleven om maatregelen ta treffen ter aanvulling van het beroepskader De leden, hier aan het woord, vestigden de aandacht op berichten, als zou op het oogen- blik aan de K. M. A. een spoedopleiding van slechts een jaar plaats hebben, ten einde het volgende jaar over 50 beroeps-luitenants te kunnen beschikken. Deze leden andere leden sloten zich hierbij aan konden moeilijk aan nemen, dat de aldus gevormde officieren be rekend zullen zijn voor hun taak. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging der Dienstplicht wet erkende men vrjj algemeen, dat de huidige internationale omstandig heden en verhoudingen er toe leiden, dat ook het Nederlandsche volk zwaardere lasten moet dragen ten behoeve van de personeelsvoorzie ning van de weermacht. Verscheidene leden merkten even wel op. dat de onderhavige voorstel len technisch onuitvoerbaar zjjn, aan gezien zi> worden gedaan in een tijd, waarin een zeer groot tekort is aan kader. Tengevolge van den brand in de rietmatten fabriek van H. Boers te Gouderak is het ver keer over den dijk langs den Hollandschen IJsel uren lang gestremd geweest en vanaf Ouder kerk aan den IJsel door de Krlmpenerwaard over de gemeente Berkenwoude geleld. Toen de rietmattenfabriek en de rietschelven In volle vlam stonden, joegen de vonken van het bij den dijk gelegen fabrieksterrein over den dijk heen naar liet terrein buitendijk, aan de buitenzijde gelegen, waar zevenduizend bos sen riet lagen opgeslagen. Deze vatten vuur met het gevolg, dat de vlammen over den dijk naar den verkeersweg van Gouderak naar Ouderkerk aan den IJsel sloegen, waardoor het verkeer onmogelijk werd. Een telefoonpaal geraakte in brand. De te lefoonverbinding werd niet verbroken. JERUZALEM, 30 Oct. In de woestijn van Trans-Jordanië zijn verscheidene aanslagen op de pijpleiding gepleegd. In Noord-Palestina is het tot schermutselingen gekomen tusschen benden terroristen en de politie. Er zjjn troepen heen gezonden. Het prinselijk paar was gezeten in de May bach De prins zat aan het stuur. De hofhouding volgde in een tweeden auto. Op het bordes van het paleis was de inten dant van het domein, jhr. J. A. de Jonge yen Zwijnsbergen, ter begroeting aanwezig. De Rechtbank te Assen deed uitspraak in de zaak tegen B. H. M. B. te Amsterdam, die in verzet was gekomen tegen het vonnis van de Rechtbank te Assen, waarbij hl) bij verstek was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, om dat hü op 20 Mei te Vries in een politieke ver gadering den minister-president dr. H. Colljn had beleedlgd De Officier had bevestiging van het verstek- vonnis gevraagd. x De Rechtbank veroordeelde hem thans wederom tot één maand gevangenisstraf. Op genoemden datum zal Prins Konoje «en toespraak houden voor een nationale massamee ting, ter herdenking van het feit, dat het een jaar geleden zal zijn, dat tusschen Japan en Duitschland het anti-kominteraverdrag werd gesloten. De redevoering van Konoje zal naar Duitschland uitgezonden worden. Naar verluidt zijn de ondcrhandelingen nog gaande over uit zending van redevoeringen van Hitler en Mus solini naar Japan op dienselfden dag. Naar hun oordeel is voor het bereiken van het gegtelde doel altijd te kunnen beschikken over een aparte troepenmacht ter dekking van een eventueele mobilisatie aanwending van een der voorgestelde mid delen voldoende. Gesteld vóór de keuze: uitbreiding van het contingent of verlen ging van den eersten oefeningstüd, kozen zij het eerste, omdat het hun rechtvaardi ger toescheen de lasten over meer burgers te Verdeelen dan een aantal burgers indivi dueel zwaarder te belasten. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuin bouw zijn aangesloten bij de stichting Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale en op den dag der ultkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hoog ste 2.650.000. VERWACHTING: Meest matige Zuide lijke tot Zuid-Westelijken wind, half tot xwaar bewolkt, later wellicht betrokken, aanvankelijk weinig of geen regen, later in het Westen eenige kans op regen, iets koeler. Hoogste barometerstand: 767S te Riga. Laagste barometerstand: 744.1 te Holyhead. Zon op 8.50 - onder 16.34 - Lteht op 17.04 Maan op S.49 - onder 14.48 3 November N.M. RABAT, 30 Oct. (Havas). Een poging om een betooging te houden na afloop van den dienst in de moskee te Rabat is Vrijdag mislukt, daar de ordedienst zeer streng was. Twintig perso nen zijn gearresteerd, die weigerden door te loopen. Des middags zijn 700 nationalisten in de moskee gebleven om te betoogen; zij wer den er ten slotte uit verdreven. De gendarmerie heeft de betoogers gearresteerd. 300 personen worden vastgehouden. Te Medina ligt nog een militaire bezetting. In verband met de bloedige botsingen, die zich Woensdag hebben' voorgedaan in Port jyautey, heeft het gerecht acht en vijftig per sonen veroordeeld. De straffen varleeren van drie maanden tot twee jaar gevangenis. Door onbekende oorzaak is Vrijdag brand ontstaan In de rietmattenfabriek van den heer H. Boers te Gouderak. Wegens het bereiken van den pensloenge- rachtlgdsn Issfttjd haaft .BiirgenwiastsrA, Jans van Öyen en Têefïélen, met ingang van‘'V Ja.- nuarl as. ontslag uit zijn ambt gevraagd. On langs heeft de burgemeester onder groote be langstelling zjjn 35-jarig ambtsjubileum ge- vierd. Na een afwezigheid van ongeveer vier weken zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard Vrijdagavond ta 7 uur weder in t paleis te SoestdUk teruggekeerd. Naar deze leden hadden vernomen, is de toestand bU de regimenten Infanterie thans zoo, dat het kader niet alleen niet voor zijn taak berekend is, maar dat, het gebrek aan kader zelfs zoo groot is, dat er offi cieren noch onderofficieren aanwezig zijn voor de voorjaarsploeg. Dat van de oplei ding en oefening onder aeze omstandig heden weinig terecht komt, is te begrijpen. De dienstdoende conducteur A. Z. der N.Z.H.T., kwam bij aankomst te Haarlem tot de onaangename ontdekking, dat zijn acte- tasch. Inhoudende een partjj plaatsblljetten voorraad) ter waarde van ruim f200, verdwe nen was. Een reiziger waarschuwde te Haarlem den conducteur, dat te Halfweg een passagier was uitgestapt en de bewuste actetasch had mede genomen. De conducteur spoede zich naar Half weg en stelde onmiddeljjk de politie in kennis van het gebeurde. Een onderzoek werd Inge steld om de bewuste persoon te achterhalen, echter tot nu toe zonder gevolg. De Hooge Raad, welks leden ieder voor zich uit hun studententijd wel de noodlge herinne ringen zullen hebben bewaard aan de lawaai- mogelljkheden, welke een studentensociëteit kan bieden, kon zich Vrijdag nog eens in die sfeer verplaatsen bU de behandeling van een procedure tusschen „Unites Studlosorum Rheno- Trajectlna", welker soos aan het Lucasbolwerk te Utrecht is gevestigd, en ’n buurman van die sociëteit, den heer W. J. Nobel, over 1 gedru'sch, dat in deze inrichting nogal eens pleegt te worden gemaakt. Eenige leden vroegen de aandacht voor de meening van deskundigen, dat de voor do wijziging der Dienstplichtwet benoodigde gelden beter op oen andere wijze kannen worden besteed dan de regeering thans voorstelt en wel ten behoeve van mate- rieele voorzieningen. In het bijzonder ter versterking van de lochtmacht en de lucht verdediging. Kapelaan VT J. M^ Gerrlte fe Berghem is benoemd tot kapelaan van de Bt. Lambertuz- parochle te Udenhout. In zijn plaats is te Berghem benoemd de Weleerw. Heer A. H. Sig mans, tot dusverre smistent aldaar, beredenen werd gebracht op 8 maanden contingent zouden zij willen verhoogen met 8.000 man en dus brengen op 27500 Naar hun meentng is de technische uitvoer baarheid van het regeeringsvoorstel in de eerste plaats afhankelijk van het antwoord op de vraag: hoe komt een voldoende aantal officie ren én onder-offlcieren. die voor hun taak al leszins berekend zjjn, beschikbaar, om aan 32.000 dienstplichtigen gedurende 11 maanden, voor wat de onberedenen. of 12 maanden, voor wat de beredenen betreft, een intensieve op leiding te geven? Men had mogen verwachten, dat de memorie van toelichting op deze voor de hand liggende vragen zou zjjn voorultge- loopen. De heer Nobel wraakte „het herhaaldelijk en bijzonderlijk in den voor de nachtrust bestem den tjjd schreeuwen, stampen, bonzen en slaan met stoelen en andere meubelen tegen vloeren en muren” en verlangde schadeve-goedlng. Reeds in 1934 werd in kort geding hierover geprocedeerd en op 15 Januari 1937 besliste het Gerechtshof te Amsterdam, dat dit stam pen, bonzen enz. onrechtmatig was, doch het ontzegde Nobel de gevorderde schadevergoeding, ding. De heer Nobel teekende tegen dit arrest cas satie aan en Vrijdag hebben in deze zaak mr. Visser van Yzendoom uit Den Haag (voor elscher in cassatie) en mr. van Maarseveen uit Utrecht (voor Unites) de pleidooien hierover gehouden. Mr. Visser van Yzendoom betoogde o m dat een studentensociëteit als oord voor gezelllg- heidsverkeer ten aanzien van de ongeoorloofd heid van hinderlijk gedrulsch geen uitzonde ringspositie kan innemen. Zij het ook, dat hjj zelf moest erkennen, destijds te Leiden aan het verwekken van lawaai te hebben meege daan. Maar toen (n.l. in de eerste jaren van deze eeuw) scheen men het ook heel gewoon te vinden, wanneer studenten de banken uit het plantsoen dwars op de rails plaatsten, zoo dat de paardentram ontijdig moest stoppen. Pleiter gaf toe, dat de heer Nobel daar was gaan wonen, toen de sociëteit er allang gevestigd was, maar dit feit hief z. 1. de onrechtmatigheid van het lawaai niet op. Mr van Maarseveen wees er op, dat noch van de zijde der vorige bewoners van het huls, waarin thans de heer Nobel woont, noch van de zjjde der andere, tegenwoordige buren ern stige klachten ooit zün vernomen, terwül het telt, dat de heer Nobel zich daar is gaan ves tigen, toen de sociëteit allang bestond, vol doende motief is om aanspraak op schadever goeding te ontzeggen. Bovendien is het hier een gemengde sociëteit n.l. voor dames en heeren en de aanwezigheid van dames heeft, volgens pleiter, altijd een kalmeerenden invloed op het lawaai. De Hooge Raad zal conclusie nemen op den dag, waarop de wapenstilstand van 1918 pleegt te worden herdacht. LONDEN, 30 Oct. (Havas). De behandeling van het adres van antwoord Is in het Britsche Lagerhuis voortgezet met de indiening van het amendement der Labour-partij. In dit amen dement wordt het betreurd, „diat de regeerlng de vooruitzichten op een duurzamen vrede en een internationale veiligheid in gevaar heeft gebracht, de beginselen van den Volkenbond heeft verraden en den Britschen invloed ern stig heeft verkleind." Sir Samuel Hoare zeide ,dat het het doel der degeerlng is alles te vermijden, wat het gevolg van de politiek der Labour-oppositie sou zijn: Het huwelüksgeschenk, dat door de konink lijke landmacht aan het prinselük paar zal worden aangeboden, nJ. een zeer fraai bewerkt kamerscherm, is thans gereed gekomen. Zoo- als bekend, werd het ontwerp voor dit scherm samengesteld door den architect A. J. Krop holler uit Wassenaar en vervaardigd In de af- deeling houtbewerking van het luchtvaartbe drijf te Soesterberg. Voordat de officieele aanbieding zal plaats hebben, zal het scherm in de kunstzaal Kley- .kamp te ’s Gravenhage worden tentoongesteld. Het kamerscherm, dat vervaardigd is van eikenhout met coromandel paneelen, bestaat uit vüf deelen, n.l. een groot middenpaneel met aan weerszijden twee kleinere jianeelen. De scharnieren en de voeten, waarop het scherm rust, zün vervaardigd door de artillerie-inrich- tingen aan de Hembrug uit oude bronzen kanonnen. Het middenstuk van het scherm be vat een schilderstuk van den schilder D. NU- land. voorstellende het paleis Noordelndc. waarvoor een enthousiaste menigte het op het balcon staande prinselük paar toejuicht. Voorts zün op het scherm de symbolen van de ver schillende afdeellngen van de koninklüke land macht gebeeldhouwd. Dit beeldhouwwerk is ver vaardigd door den heer Tjlpke Visser uit Am- stertlam. De datum, waarop de officieele aanbieding zal plaats vinden, is nog niet vastgesteld. Het convent van chrlstelüke werkgevers arbeidersorganisaties in heeft voor zooveel,het bakkersbedrijf aangaat, aan de werkcommissie tot bestrijding der werk loosheid een rapport verzonden, waarin de oor zaken van de werkloosheid In het bakkersbe- drüf nagegaan worden, en middelen tot ver betering van den bedrütstoestand besproken. Als primaire oorzaken van de werkloosheid in ’t bakkersbedrijf worden genoemd de gevol gen van de invoering der Arbeidswet 1919, de economische crisisomstandigheden, sedert 1929, was het op het College „Christus-Koning” van en de reorganisatie van het bedrijf. - Verbetering wordt verwacht van het gebrui ken dér mogelijkheden, die de nieuwste wetge ving. de wet op de bindendverklaring van on- dernemersovereenkomsten, de vestigingswet (kleinbedrüf), de collectieve arbeidsovereen komst en de blndendverklaring er van, bieden. Voorts wordt gepleit voor de invoering van een leerlingstelsel en een bedrijfspensioenfonds, terwül als direct uitvoerbare maatregelen, die de werkloosheid kwamen verminderen worden genoemd a. betere contróle op de naleving der Arbeids wet. büzonder in het, het bonafide bedrijf on- dermünende, randbedrüf; b. aanvulling van het broodbesluit analoog aan het melkbeslult, waarbü een concept van zoodanige aanvulling aangeboden wordt; c. verlaging, c.q. afschaffing der vele heffin gen op de grondstoffen der bakkerij en haar producten. De in de ministerieele circulaire genoemde middelen ter bestrijding der werkloosheid, als verkorting van arbeidsduur, wandelweken, als In de typografie en het twee-op-een-stelsel, -----T worden van de hand gewezen óf omdat ze reeds had de zegening en oplegging der misslekrui- toepasslng vonden óf omdat ze voor het bak kersbedrijf ongeschikt zün. Dat verlenging van den eersten oefeningstüd noodlg zou zün voor de kadervorming, dit acht ten deze leden niet juist. Tot dusver kon de dienstplichtige onderofficier, nadat hü zün eigen opleiding had genoten, medewerken aan de opleiding van een jonge lichting. Wordt voor de onberedenen de duur van de eerste oefening verlengd tot 11 maanden, dan zal dit voordeel zün vervallen. De laatstgenoemden erkenden dat 5'4 maand stellig te kort is. Wat nergens ter wereld moge- lük is, kan ook in Nederland niet geschieden. Maar dat daarom de duur van de eerste oefe ning verdubbeld zou moeten worden, konden ril Het feest, door Faus Pius XI i ingesteld, om Hem in Zijn Koning- schap te eren, moet voor ons allen een gelegenheid zijn: Hem in Zijn eer te Hem in te leiden in ons persoonlijk leven. Hem te belijden, te verdedigen iq de maatschappij. hem t» Srèngen meeê’-én sneer als Koning aan ons volk, de Enige die het redden kan en tot voorspoed brengen. Ten betooge dat 5 maand, ten hoogste 8 maanden, mits met den tüd wordt gewoe kerd, voldoende zün voor de africhting van de onberedenen, beriepen verscheidene leden zich op publicaties van deskundigen, onder wie een aantel gepensionneerde opperoftlcleren. Bü de behandeling van dit onderwerp lieten de hier aan het woord zünde leden zich lelden door drie overwegingen: a. Een lange oefeningstüd is schadelük voor den geest en de tucht; b De wintermaanden zün ongunstig voor de oefening: c. De eerste opleiding moet haar bekroning en einde vinden in de groote manoeuvres. Bü een daarna voortgezette opleiding gaat de be langstelling er bü het kader en de dienstplich tigen uit. Vele leden betoogden, dat het uiterst moet- lük te beoordeelen Is of de voorgestelde uit breiding In haar vollen omvang noodzakelük Is. Zü zouden het op prijs stellen Indien de regee rlng nader wil motiveeren, waarom de lichting aanstonds 32.000 man sterk moet zün, hoewel toch vaststaat, dat de bewapening nog niet voldoende Is en het aantal beroepsofficieren en -onderofficieren ook te gering la. Verscheidene leden verklaarden tegen de voorgestelde uitbreiding van het contingent geen bezwaar te hebben. Tegenover de verschillende groepen van léden, die alle een eersten oefeningstüd van 11 maanden voor de onberedenen te lang Achtten, stonden vele leden, die of dit voorstel van de regeerlng goedkeurden, of zich hun oor deel voorbehielden, omdat de regeerlng niet voldoende toelicht, waarom de diensttijd van BH maand juist met 100 pCt. moet worden verlengd. Verscheidene leden die in dezen tüd de nood- zakelükheid van versterking van onze weer macht niet ontkenden, meenden echter, dat het dubbele voorstel van de regeerlng te ver gaat. BU hoofdpUn, kiespUn. BoauwpUeee, «pit, epIeF- pUn, rheametische pUnen, migraine, periodieke pUnen, griep en influenza even een MUnhardtje. Zorg dat U se steeds bU de hand hebt, de snelste pUnverdrUvers. Koker 12 cachet» Meent. 2 stuks-verpakking 10 cent. BU Apoth. en Drogisten. CACHETS MUNHAPDT

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 20