ZCctveifiaal De avonturen van Prof je en Struis je oattdcn 009 F 750.- F 250.- Misdaden in de Ver. Staten Hospitalen te Sjanghai W...1 |IES, LIES^ETH, ELISABETH ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 Het aandeel der jeugd r ’in- De beslissende tocht n Feest der Vlaamsche letteren o 1 noitniti iat Herdenking van Vondel, Conscience en Multatali ten 43- 1O- ro- AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL wwom iMh 'RT-1 f Voor en stee 38988 te £8989 we tem* moeten gaan," iel een 'eens de garderobe van deze, dancing is btt verlies van een band. zoo karakteristiek schrift de volgende L is .Zeker, Je moeder.” zei ..Myn Ueve Liesje. was rechtstreeks. hij kon niet Die vraag N »t n. der volg fln: like op De bij levenslange geheels c verlies van belde armen. k; een schot in de kaak; een been- fechot in het hoofd. Het is ontroerend hoe de menschen naar haar hand •an op is ren *n Per- - op voorbijgegaan wacht. Waarom? een nee- een i en werd naar Luidt ult- £us- Ui- en, ou ling iche het ten- ring en eeft ond an ihe m- 25 >d- lat die ‘art •er- zan een snst aar ■80- te in rer- 8rte nen een na- en it- P- al. >e- Ötr if- ïn, Ue At toch valt du boeman mee! Ir *t dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar pp den weg.... Gisteren zei Claude bronunerlgen en teederten spreekt: ..Elisabeth, m|Qn u een ding was en vertelde den anderen negers ervan. Ze kropen In *t gezellige kajuitje van de vliegmachine en zaten overal met hun vin gers aan. Alle bagage hadden Profje en de piloot in de tent meegenomen, maar de stoeltjes en tafeltjes werden geprobeerd. Ben, die dacht er iets van te weten, ging in den Inderdaad verscheen ons de gevel van mijn tehuis door den stortregen. „Dat spijt my." ■My niet" „Wat ben je beleefd! Komaan, je zult nooit iets anders zijn dan een wilde, die niet be schaafd kan worden.” „Ik houd niet van de beschaving, zy heeft ons meer slechte dingen bezorgd dan goede." „Wat een menschenhater Hij antwoordde niet en verliet mij. toen Ik de stoep was opgegaan, zonder zelfs mjj een tot weerziens toe te roepen. O, inderdaad, zijn op voeding moest nog gemaakt worden. In mijn kamer gekomen, zette ik heel op mijn gemak mijn hoed af en deed mijn mantel uit. Er was toch geen haast bij. Eindelijk nam ik het besluit, den brief van mama te nemen en ik opende de enveloppe met handen, die beef den, hoeveel moeite ik ook deed om dat tegen te gaan. groot. woorden ..Mama, ik begrijp u niet en zal u nooit be grijpen." Toen ik het papier gevouwen had en In een gestoken, bemerkte Ik. dat Ik het moeder niet wist en zy had dit ook lar brief vermeld. Maar Claude zou weten en ik zal het hem morgen Ik wil, dat alvorens je dezen brief leest, je zult weten, dat ik dien telkens opnieuw heb begonnen en dat er weken zijn voorbijgegaan dat ik aarzelde je dien te sturen. Mijn lief kind, met een pen kan men zoo slecht verklaren, wat iemand het hart verscheurt. Lies, het lijkt er op, dat ik je verlaten heb. dat ik een schuldig kind stel boven jou. maar ik ben vertrokken, omdat ik -dit mjjn plicht achtte. Ik wil niet met je die gewetenszaak bespre- enveloppe adres van niet op 1 dat wel vragen. Het was tyd voor de lunch en die was even vervelend en droevig als lederen dag. Daarna trok het onweer over en scheen de zon weer en Ik besloot te gaan wandelen. Toen ik terug kwam, lagen de brief van mama en mijn antwoord op de tafel. Ik legde beide In een lade van mijn stuurstoel zitten en peuterde aar? de knop pen en handles. En daar opeens.... snorresnorresnor had hy per ongeluk den motor aangeaet. Er kwam beweging in de machine, zij ver hief zich van den grond en onder luid gegil gingen de ondeugende negers de lucht in. ongeschiktheid tot werken door p bij een ongeval met i, belde beenen of belae oogen L>V«" doodelljken afloop wend gelaat, zei hy zenuwachtig: „Ik meende, dat over dat onderwerp alles gezegd was.” „Wy hebben er nooit over gesproken.” .Zeker, toen wy vrienden zyn geworden.” „O, de vriendschap is dikwyis het begin wan de liefde." ..Elisabeth, er zyn woorden, die je nooit moet uitspreken.** „Waarom?” „Omdat, als ik er naar luisterde, ik het ver trouwen van je vader zou misbruiken.” .Maar wy zyn toch verloofden, hoewel rare verloofden." Met Ingehouden toom, die my verwonderde, antwoordde hy: „Spreek toch nooit over die dwaasheid.” Zyn stem was hard en zyn ge zicht onder de paraplule was vertrokken ,Jk zal er niet over spreken, omdat het je schynt te hinderen, maar op dat punt blyf Ik getrouw aan myn ideeën." „Je zult wel veranderen." .Hooit!” wICitjoen in cmni tija* 2 vorgalakea bij eeuwlgliald vast I gelukzaligheid? wy wisselden die woorden met een snelheid, i die deed denken aan ruzie onder kinderen; i onder de paraplule, te midden van den stort regen waren wy werkelyk als twee kinderen, die aan het twisten waren. i Ik begon te lachen, de situatie was wel grap- I pig en die liefdes-dtaloog leek op geen anderen. Myn vrooiykheld beviel alweer niet myn Uchtgeraakten metgezel. „Omdat wij bespotteiyk zyn.” Er waren r.ameiyk eenige negers, die op een tocht waren, In de buurt van het eilandje gekomen en toen ze wat byzor.derz zagen, waren ze daar geland. Brutaal kwamen ze naderbij en bekeken alles eens goed. Ken van de negers was in dienst geweest by een ryke Europeaan en wist wel wat dat voor LM het Frantch vertaald door Christine Kamp En dan gingen de dagen voorby, verplette rend van hitte. Die Septembermaand bracht ons slechts stormen en onweer. Uren lang lag ik op myn divan uitgestrekt; muziek, lectuur, schil derkunst, alles verveelde my. Myn vader wilde my doen uitgaan. Ik weigerde, ik bleef liever alleen met myn herinneringen aan gelukkiger tyden. Op een morgen, toen de hemel donker was ggi de regen dreigde, kwam Maria hygend by Wiy. haar gelaat straalde. Zy hield een brief in de hand. „Van mevrouw! Van je moeder!” Geheel myn lichaam sidderde en myn hart begon zoo te kloppen, dat het my byna den adem benam, maar ik beheerschte die opwelling en heel bedaard zei Ik tot onze oude dienst bode: „Leg dien brief maar op tafel," en wrok kend voegde ik er aan toe: „Ik heb nu geen tyd om dien te lezen.” Het oude gezicht van de trouwe Maria, werd opeens treurig. Zy legde den brief op tafel én ging heen, door haar zwygen verweet zy my myn hardheid. i my op dien tegelijk i toon, als -hy met my moeder sou erg biy zyn, als je haar ging bezoeken. Het is mooi weer vandaag, profiteer er van. Zy wacht Je op het theeuurtje." Iets te doen te hebben, weten, dat iemand op my wacht, dat was voor de arme Lies een ongehoorde blydschap. Neen. Lies wilde geen harer vriendinnen bezoeken, want altyd was zy bang dat men haar vragen zou stellen. Mevr. Rendut zal my niet ondervragen, zy weet, ik- behoef haar niets te zeggen. In zyn afscheidswoord zegt Washington dat godsdienst en zedeiykheid „den onmlsbaren steun” vormen van welvaart op staatkundig ge bied. en „de hechtste ondersteuning der plich ten Van menschen en burgers". Aangezien hl) niet geloofde dat een goed bewind zonder dezen steun lang kan worden gehandhaafd, schreef hy dat de bevordering van het onderwys moest worden beschouwd als „een zaak van het aller grootste belang". Maar Washington dacht met aan de openbare school van vandaag. Hy had nooit zoolets gezien of er over gehoord. Wat hy bedoelde waren scholen die gebaseerd waren op en werden geleld door het beginsel dat de gods dienst, met een zedeleer die hierop steunt, on misbaar Is voor elke ware opvoeding.” levan Als gevolg van deze theorie hebben wQ het duurste opvoedingssysteem ter wereld m stand gehouden. In het vorig jaar bedroegen de uitgaven voor onze lagere en middelbare scholen meer dan 2250 mlllioen dollar wy hebben in dit land geen natlonalen godsdienst, maar in plaats nlervan een vereering voor de openbare school. En krat zyn de vruchten daarvan? Van alle volkeren op de wereld geven wy het meeste geld uit voor het openbaar onderwijs Onder alle volkeren ter wereld zyn wy naai aller meenlng het meest tuchtelooze en misda dige. In ons midden groeit de misdaad als on der geen ander volk, dit moge beschaafd ot on beschaafd zyn. waarover wy Inlichtingen bezit ten. Als opvoeding beteekent dat in een land de misdaad geleldeiyk wegsmelt voor den gloei van een wydverbrelde deugd, wat moet er dan wel aan onze opvoeding ontbreken? Ik breng alle verschuldigde eer aan de onder- wusers van onze Openbare Scholen Zy zyn als s'and verheven boven het systeem dat zy vrach ten ten uitvoer te brengen. Als hun Invloed er niet was, zooals zy die uitoefenen door hun voorbeeld In godsdienstig opzicht en vaak ook. ondanks de beginselen van een leeken-onder- wys. door onmlddeliyke raadgevingen en voor schriften, zou onze lyst van misdaden, hoe erg deze ook zyn moge, zóó vreeselyk zyn dat dit zich niet zou laten beschryven. De schuld ligt niet by de onderwyzera. Zij ligt by het systeem. Dit zendt Jongens en meis jes uit om de wereld, het vleesch en den duivel te ontmoeten zonder dat het hun eerst leert om de listen van dezen drlevoudlgen vUand te on derscheiden en erger nog: zonder te leeren hoe men deze listen moet verydelen nadat men te heeft leeren kennen. Het gaat er groot op dat het onze Jeugd onderwyst omtrent alles wat er in de wereld bestaat, behalve omtrent den godsdienst en een zedenleer die daarop werd ge grondvest. Na ongeveer een eeuw van zulk een talclsti- sche en onnatuuriyke opvoeding zyn wy zon der twyfel bet meest misdadige volk ter wereld geworden. Inderdaad, laat ons achterbuurten vervangen door woningwyken en onzen jongens en meisjes speelterreinen geven. Als wy hun echter geen godsdienst en zedenleer by brengen zal de mis daad niet noemenswaard verminderen. Zy zal biyven toenemen. Wy hebben getracht, of stel len ons voor dit te doen, om wel duizend mid delen te bezigen tot het vormen onzer jeugd tot goede en nuttige leden der gemeenschap, waar toe zy behooren. Men kan bezwaariyk meenen dat wy daarin zyn geslaagd. Waarom streeft men niet naar een schoolopvoedlng. waarby leder kind een godsdienstige vorming ontvangt, in overeenstemming met de wenschen van zyn ouders? wy hebben byna alles geprobeerd. In den naam van het gezonde verstand: waarom probeert men het niet met den godsdienst? Zoo rijn er meer! Fietsen, motor rijden, automobilisten evengoed ah gerooide weggebruiken, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef enónveiHgl Toen ik den brief gelezen had. wierp Ik dien op de tafel, dan nam ik een handwerkje op. dat nogal ingewikkeld was. maar myn vingers weigerden hun dienst, daarenboven was het licht slecht, nu er dikke wolken In de lucht voorby stevenden, ik kon niet borduren. Het werk werd over den brief gegooid en ik nam een boek op. dat Ik gisteren was begonnen te lezen. Na vijf minuten vond ik dat boek ver velend <en het vloog op de tafelmisschien zou de muziek my uitkomst geven, maar na eenige oefeningen gespeeld te hebben begreep ik. dat het niet ging. Lag het aan het onweer? Was er electrlcltelt in de lucht? Toen, woedend om den storm, die in my woedde, stond ik op, ging Ik, dat weet ik. Je jeugd is onverzoenlyk en je hart, dat niet de macht van. moederliefde kent, veroordeelt myMyn gedrag heeft Je op standig gemaakt, je bent boos op my. Je keurt myn handelswyse af, je kent geen mede dongen. Myn zoon weggejaagd, schuldig, verlaten, zou verloren zyn gegaan; ik probeer hem te red den. Wie heeft het recht te zeggen, dat Ik verkeerd handel? Denk na. myn lief kind, denk na. Dat je karakter, dat ik bewonder, maar waar ik ook een beetje bang voor ben. je niet verwydert van Je moeder, die haar belde kinderen even lief heeft, maar die noodlg is voor hem, die ziek is. Als Ik wist, dat je my begrepen hebt, zou ik minder ongelukkig zyn. niet vast te stellen. Niemand weet iets van de Japansche hospitalen af, men hoort slechts, dat de Japansche passagiersschepen, die hier nog steeds twee maal per week aanleggen, lederen keer weer een groot aantal gewonden uit Sjanghai wegbrengen, voor het grootste deel niet naar Japan, maar naar Dairen. Het Chlneeeche Roode Kruis heeft in korten tyd bergen werk moeten verzetten. Toen de aanwezige hospitalen in de nederzetting niet voldoende ruimte meer boden, werden de nood hospitalen Ingericht. Op het oogenblik vindt men er reeds 27, ondergebracht in scholen, mis sles en zelfs in bekende danslokalen. Dagelyk» worden er grooter eischen gesteld en dagelyks moet er een nieuw hospitaal ingericht worden Men bedenke, wat dit aan middelen, aan orga nisatie, aan materiaal en aan personeel betee kent. De middelen zyn hoofdzakeiyk uit vrywilllge bydragen verkregen. Een van de hospitalen wordt b.v. geheel gefinancierd door de echtge- noote van den minister van financiën Dr Koeng. De gewonden worden eerst naar eenige door het Roode Kruis onmlddellyk achter het front gereed gemaakte posten gebracht. Daarna worden zy naar de hospitalen getransporteerd. Padvinders begeleiden de wagens. Deze jon gens, die al zeer vroeg met den ernst des le vens in aanraking komen, verrichten een werk, dat in woorden nauweiyka te waardeeren is. Zy ryden door vuurlinies, welke hun weg bestry- ken, zy pakken met op elkaar geklemde tanden aan. Velen konden onlangs gadeslaan, hoe zy na de beschieting van het Sincere-warenhuls met wonderbaariyken moed medehielpen, de gewonden te bergen. Zyn de wagens In het Settlement terugge keerd. dan worden de gewonden van de cen trale uit over de verschillende hospitalen ver deeld, waarby rekening wordt gehouden met den aard vau hun wonden en het beschikbare aantal bedden. Het gebeurt meermalen, dat er te weinig bedden zyn. Dese worden dan ech ter binnen eenige uren aangeschaft. Onver moeid en met groote liefde verzorgen de ver pleegsters, hoofdzakeiyk vrywilllge krachten, de gewonden. Ieder ziekenhuis heeft een stal van doctoren en gediplomeerde verpleegsters, die worden bygestaan door de vrywilllge zusters en organisatorische .medewerkers, Maakt men een tocht door da hospitalen, dan kin men vaststellen, dat ook de buiten- landsche hulp niet ontbreekt. En daarby too- nen de Nederlanders zich niet minder liefda- Verschrlkklng en ellende is over de eens soo brillante stad Sjanghai gekomen. Meer dan ooit dreigt op het oogenblik In de nauwe wyken van de internationale nederzetting, waar de gevluchte Chlneezen wonen, het gevaar der epidemieën Vele malen daags ziet men de koelies de zware Chineesche lijkkisten in looppas wegdragen. In een van de straten van het westeiyke district is een meisjesschool, gelegen in een heeriyk pars, veranderd in een hospitaal voor de burgers, die door de op de nederzetting gevallen bommen gewond zyn. Het huis is tot de nok toe gevuld Terzyde van de Europeesche woonwyken. soo schryft men ons uit Sjanghai, ligt In een bree- de straat de centrale van het Roode Kruis. Naar hier worden de gewonden van het front gebracht. Het Is een groot gebouw met kleine nauwe kamers, zonder veel licht en zon, waar in koortsachtig gewerkt wordt. De wonden, welke dese oorlog reeds geslagen heeft, zyn diep en zwaar. Men hoort, dat alleen reeds het Chi neesche Roode Kruis dagelyks dertig vracht- automoblelen uitzendt. die tegen den avond Sjanghai verlaten en 's morgens leder met tien gewonden terugkeeren. Dat zyn dus driehon derd gewonden per dag. Of de Japansche ver liezen even zwaar, geringer of grooter zyn, is ling. Mag ik Instappen?" vroeg ze aan den jongeman. „Natuuriyk!” zei deee vrlendeiyk groetend en sprong op. om haar behulpzaam te zyn. Het was een flinke boot met stevige riemen, en de roeier had er werk aan. Maar toen zy een stuk uit den wal waren, gingen ae beter voorwaarts. Tilde merkte op, dat de zonder twyfel ongewone Inspanning het gezicht van den jongeman een kleur deed krygen en een ader op zyn voorhoofd te voorschyn riep. Ze greep nasu* de beide andere riemen, om te hel pen Maar hy wees haar hulp vriendeiyk van de hand. Het zou zóó wel gaan; men maakte Immers geen tocht, om een record te breken. Hy lachte naar haar en zy lachte terug. Ze schepte behagen In zyn donkere stem en In zyn kroeskop, en ae zou het liefst de rimpels in zyn voorhoofd hebben weggeblazen. Ook beviel haar het krachtvolle spel van de spieren in de gebruinde armen. Ze durfde niet in zyn oogen kyken. omdat ze voelde, dat ae dan zyn blik sou ontmoeten. ,Jk denk dat plotseling 1 blee- ke meisje en wees op eeh donkere wolk boven de bergen. „Zoo vlug komt het niet!” meen de Tilde en de jongeman knikte: „wees maar niet bang." Maar al heel spoedig verduisterde de hemel en ook het meer zag er donker uit. „U had geiyk. juffrouw!" riep de jongeman in den hullenden wind, „we moeten terug!" En aonder nog een oogenblik verloren te laten gaan, draalde hy de boot en hanteerde met verdubbelde krachtsinspanning de riemen. Het vogende oogenblik reeds viel de regen by stroomen neer. De bui rulschte als een water val en sloeg zoo hard en dicht in het gezicht, dat de huid begon te branden en Tilde de zware druppels vpor hagel hield. In een oogwenk kleefden de dunne zomerjaponnetjes van de meisjes aan haar lichaayi en overal voelden ae de koude druppels op de huid tot de schoenen loopen. Tilde polste het tweede paar riemen, en de jongeman knikte haar aanmoedigend toe, toen ze hem haar rug toekeerde en. aanvankeiyk een beetje gejaagd, de riemen door het water sloeg. „We komen niet thuis," Jammerde het bleeke meisje, haar bevende handen tusschen de knieën gedrukt. „U moet niet bang zyn.” ael de jongeman, „we spelen het wel klaar.” De handen van Tilde begonnen langzamer hand zeer te doen. Ze kreeg blaren op de huid, maar ze gaf het niet op. Een tyd lang leek het haar, alsof ze stil stonden en alsof de schom melende boot door onzichtbare handen werd vastgehouden. Dat is de dood, dacht ae. en van opwinding sloegen haar tanden op elkaar. Ze werkte vertwyfeld en voelde meer en meer, dat ze het maar liet begaan, dat haar armen, haar geheele lichaam onderworpen waren aan een geheimen dwang. Het was alsof ze door een machine gegrepen was en nu hulpeloos in be weging werd gehouden. Ze glimlachte bitter, toen ze door de stem achter haar gepreaen werd. Ze kon nog niet eens de jeukende regen en zweetdruppels van haar gezicht vegen. Maar de wal kwam nader en eindeiyk zetten se voet aan land. Als doornatte paraplules dreven aa, toen de jongeman, de belde meisjes by den arm ne- „mjnd, haar naar haar hula bracht. De bleeke ging, dadelijk rusar bbr£ lilde echter Bet haar hand In de zyne rusten. ,.Ik was zelf dlkwyis bang,” bekende hy. „wy hebben gedaan, wat we doen konden. Wy heb ben ons voor elkaar opgeofferd. We zyn vrien den geworden, daar bulten, kleine dappere Tilde, laat ons vrienden blyven!" Dat te beloven, viel haar niet moeliyk. Za deed het met een gelukkig glimlachje. bureautje, wachtende op een gelegenheid om het adres te weten te komen. De dagen zjjn j eQ ut heb niets gevraagd. Ik Op IS. 1« en 15 November aa. aal te Brus sel het feest der Vlaamsche letteren plaats vin den. De Vereenlging van Letterkundigen heeft voor dit feest een aantal bultenlandache schry- vers ultgenoodlgd. O.a» hebben de Neder land- sche schrijvers P. O.' Bontens, Dirk Onslas. .Top’ ttn Ryn-Naeffi -Dr Blerens Bé Haan. V. E van Vriesland. Anton van Duinkerken en J. W. F. Werumeus Buning deze ultnoodlging aanvaard. De bultenlandsche gasten zullen een bezoek brengen aan Antwerpen en Brugge, waar zy door de autoriteiten zullen worden ontvangen. Voorts zullen te hunner eere de minister van Openbaar Onderwys en mevrouw J. Hoste in de Rubenszaal van het Museum voor Oude Kunst te Brussel een receptie houden, waaraan drie honderd personen uit de kunstwereld sullen deelnemen. Op 14 November wordt in de groote zaal van het Paleis voor Schoone Kunsten de congres zitting gehouden. Professor August Vermeylen zal dan een rede houden ter herdenking van den honderdsten verjaardag van het verschy- nen van den Leeuw van Vlaanderen van Hen drik Conscience, den vyftigsten sterfdag van Multatull en den 350sten verjaardag van de geboorte van Vondel. Op het feestprogramma van dien dag staat bovendien een groot banket, alsmede de ope ning van een tentoonstelling van de werken van Vlaamscne schrijvers Tenslotte zal het gezel schap van den Konlnkiyken Vlaamschen Schouwburg te Brussel het nieuwe werk van Herman Telrllnck, „De ekster op de galg” op voeren, waarvan de hoofdrol vervuld zal woeden door Albert van Dalsum. Op 15 November zal Joost van den Vondel herdacht worden met een opvoering van ,X.u- clfer" door het gezelschap van den Konln kiyken Nederlandschen Schouwburg te Ant werpen. welke door Konlng Leopold zal worden bygewoond. Voor de studeerende jeugd uit Nederland, die de feesten zal by wonen, staan os. een feestmaaltyd, lezingen en tooneelvoorstellingen op het programma. Van Nederlandsche zyde zal os. de directeur- generaal van Onderwys, Prof. Dr. O. A. van Poelje, de feesten bywonen. Ik had geen tyd, neen zeker niet Mama had drie maanden noodlg gehad om my te schry- ven en Ik kon wel drie uren wachten om den brief te lezen. En omdat myn wrok nog even groot was als den eersten dag. glpg ik uit en liet den brief op tafel liggen. Het begon te regenen, een echte onweersbui. Ik had geen paraplule meegenomen, maar daar bekommerde ik my niet om. Opeens hoorde Ik een stem, die ik dadeiyk herkende: .Elisabeth, waar ga je naar toe? Weet Je wel, dat het regent?" Ik lachte, terwyi ik antwoordde: Claude, het regent." De paraplule werd boven myn hoofd gehou den en ik werd ultgenoodlgd om rechtsomkeer naar huis te gaan. Ik was zenuwachtig en wilde er mee spotten: „De moderne Paul en Virginie! Wat een schoon schilderstuk voor den aanstaanden salon!" ..Schoon? Dat is te veel gezegd, ik heb het idee, dat ik bespotteiyk ben. Ik ben maar een boer en jy eeh elegante Jonge dame. Het nun- keerde nog, dat de paraplule overtrokken was met groen katoen." .Je overdryft, ik ben er zeker van, dat de voorbygangers ons houden voor een goed byeen passend paar.” Geen antwoord, myn scherts scheen niet te behagen en daar Claude my niet alleen in den regen kon laten, protesteerde hy door het hoofd af te wenden. Dadelyk kreeg ik zin om dat ge sprek te vervolgen: ..Claude. waarom heb je nooit e narigheid van een urenlange treinreis: I J het heen en weer geschud op harde hou- ten banken, het nu en dan Insluimeren en de nog sterker gevoelde vermoeidheid by het ontwaken, soms met verrekten hals en pyniyke armen, had het grootste deel van het reisgeselschap uitgeput, soodat de rustdag In een Idyllisch gelegen stadje aan het meer als een geschenk van den hemel begroet werd. In kleine groepen begaf men zich naar de aan gegeven pensions, om zich een paar uur diepen slaap te gunnen, teneinde den lust om van het landschapsachoon te genieten, nieuw leven in te blazen Tilde werd met een stil, bleek meisje onder gebracht in één pension. De vreemdelinge sliep nog, toen Tilde naar het postkantoor ging, om postzegels te halen. Toegevend aam een plotsellngen inval, vroeg zy terloops, of er „poste-restante" voor hsmr waa De ambtenaar, die hamr glimlachend een expressebrlef overhandigde, vermoedde niet, dat deze haau* zeer teleurstelde. Ze had gehoopt en gewenscht, dat Wouter haar die paar va- cantledagen geheel met zichzelf alleen gelaten had. zy wilde, uit de benauwdheid van het alledaagsche weg. In de grootachheid en een zaamheid van het bergland rust vinden voor haan* geschokte zenuwen Dat Wouter met zyn eeuwige jaloezie grootendeels de schuld van haar toestand was. kon hy niet weten. Maar zy voelde zich in den greep van zyn voortdu rende steken-onder-water en zyn krenkende verdachtmakingen als een gevangene achter prikkeldraad en zy bad hem in haar geprik keldheid rondweg verboden, nog eenmaal op een verloving amn te dringen Ze verscheurde nu den brief in kleine stuk jes en wierp ze in de papiermand naast den schryflesaenaar. Houd ik nog werkelyk van hem, vroeg zy zich af. kan Ik nog van hem houden, om my levenslang aan hem te bin den, terwyi hy my toch te allen tyde met zyn wantrouwen vervolgt? Ze sou hem eens flink de les lezen, maar se legde den penhouder weer neer. Niet schryven! commandeerde ze zich zelf. Ik wil myn uren waardevoller doorbren gen! En ze verliet het postkantoor en slenterde langzaam door de straten van het stadje naar het meer. Als een spiegelbeeld van den azuren hemel lichtte de watervlakte, en Tilde kwam op de gedachte, een boot te huren en te gaan* varen. Toen zag ae vlak in haar nabyheid het bleeke meisje wenken. Ze zat met een jongeman in een ruime boot en noodigde Tilde uit. mee te varen. „U verachynt als de goede fee uit het sprookje,” lachte Tilde, „want juist had ik den wensch helmeiyk geult. of hy gaat in vervul- A T T E* A D/"ÏNJMÉ* ’C 011 blad zlJn de verzekenngsvoorwaarden tegen /A I sl <r< T>Vjf I 1 r< o on*eTaU«n verzekerd voor een der volgende ultkeeringen eenlg Inzicht kan geven In de criminaliteit der Vereenigde Staten en problemen. welke daarmee samenhangen. Vooral wyst hy op het groote aantal mlsdryven dat door jeugdige p sonen wordt bedreven en legt er den nadruk dat dit ontstellende verschynsel voor een groot deel het gevolg is van een opvoeding zonder mo raal en godsdienst. Terwyi toch in de Veree nigde Staten misschien méér geld aan het schoolwezen wordt gespendeerd dan ergens an ders „Haal uw horloge te voorschyn. Leg het op uw tafel. Loop naar uw deur, keer u dan or.i en zie naar uw horloge. Als er vierentwintig se conden verloopen zyn is er ergens in de Ver- eenlgde Staten opnieuw een misdaad gepleegd In de bureaux van Mr. Hoover den chef van den Opsporingsdienst te Washington worden kaarten bewaard met de vingerafdrukken van ongeveer 4.300.000 mannen en vrouwen, die een of andere misdaad bedreven. De verzameling is. zooals openlyk wordt erkend onvolledig Waarschyniyk zal zy nooit volledig worden -m wel om de reden welke my enkele jaren ge leden werd opgegeven door den directeur van een onzer groote tuchthuizen. „Dtt zyn de min der gewieksten," zei hy. terwyi hy naar zyn pleegkinderen wees. „De sllmmellngen loopen er langs Daarom mag men. naar Ik meen, aan het leger van 4300.000 van Mr Hoover nog ong-- veer 700.000 „sllmmellngen” en moordenaars toevoegen. Als de lezer snel is met rekenen zal hy opmerken dat dit getal een ontstellend beeld voor oogey voert. Het leert ons hoe onge veer één op de zesentwintig Amerikanen een mlsdadigersleven heeft gevoerd, of dit thans nog doet. Laat ons nog enkele statistieken nagaan, nu biet die van Mr. Hoover, maar die in myn be zit zyn. In 1934 bedroeg, volgens het Bureau van den Census, het sterftecijfer per 100.000 Inwoners als gevolg van alcoholisme 2.9, en als gevolg van lever-ciiThorls 7.7. Het cyfer als ge volg van moord bedroeg 9.5. Dit gaf aan een totaal van byna 10.000 moorden gedurende dat jaar. Engeland en Wales met ongeveer een derde deel van onze bevolking telden een totaal van ongeveer dertig.” Van de andere cyfers, die Pater Blakeley aan haalt, vermeld Ik hier dat van het aantal moor den in 1936, dat 13242 bedroeg. Dit Is ongeveer één moord per veertig minuten! Verder vonden er 55.600 beroovingen plaats, 47.534 ernstige aan randingen, 278.823 gevallen van bedelary. 716.674 diefstallen en 213.712 auto-dlefstallen Waaruit dan de conclusie wordt getrokken dat de Vereenigde Staten het misdadigste tand ter wereld genoemd mogen worden en dat de toe komst weinig hoopvolle uitzichten biedt, als men let op het stygend aantal der mlsdryven' Merkwaardige resultaten verkrygt men ver der als de delicten worden geclasseerd naar den leeftyd. Wanneer men dit doet by hen, van wie vingerafdrukken werden genomen nadat zy in hechtcnjs waren geraakt, vindt men een ge tal van 6046 zestienjarigen, van 10318 zeven- tlenjarlgen. van 15174 acht tien jarigen en 1703« negentlenjarlgen. De hleropvolgende leeftyden geven alle cyfers van omstreeks 15.000; dit geldt dan tot den leeftyd van vierentwintig jaar. Uit dit alles blUkt.dus dak negentien jaar als de „gevaariyke leeftyd”'-beschouwd moet worden. En de mlsdryven van deze jonge men schen zl'n voor een groot deel van „zwaar ka- ,liber”: moord, onteerlng, beroovlng, bedelary aanranding en het dragen van gevgariyke wa penen. De conclusie luidt dan ook terecht: „Er kleven biykbaar ernstige gebreken aan de op voeding die wy aan jonge menschen geven, of aan de omgeving waarin zy opgroeien. Om met ’t laatste te beginnen: men moet niet denken dat armoede en achterbuurten de voor naamste factoren zyn die de misdaad In de hand .werken. Zeker: ontbering is er één er slechte woningtoestanden vormen er óók eeu. maar, zooals Hoover heeft opgemerkt, zyn er te veel voorbeelden van misdadigers die voort kwamen uit „het gemiddelde Amerikaansche home” om ons toe te staan de hoofdschuld te werpen op economische oorzaken. Noch msg men de beteekenls over het hoofd zien van het feit dat vele nuttige burgers die de wetten eerbiedigden, en zelfs .eminente figuren daar onder. voortkwamen uit achterbuurten en in ontbering opgroeiden. Het is zeer waarschyniyk dat een zeker aan tal jeugdige misdadigers „in spe” zou kunnen gered worden als zy genoeg te eten kregen, de beschikking hadden over openbare speelter reinen voor een goede ontspanning en opgroei den in een menschwaardige omgeving. Maar men mag niet trachten, het geneesmiddel tegen de misdaad te zoeken alléén in verbe terde economische omstandigheden. Dat geeft een gemakkeiyke oplossing van het probleem, maar het brengt ons niet verder. Het genees middel moet een diepgaand^n invloed uitoefe nen en de fundamenteele voorwaarden kunnen verbeteren. Elk ernstig onderzoek moet ons daarom, naar myn meening, voeren tot in het schoolgebouw. Gedurende vele jaren heeft men ons met veel lawaai willen doen gelooven dat de openbare opvoeding, waarmee men dan bedoelde opvoe ding In de openbare scholen, den grondslag vormt van een goed burgerschap en dus ook van vrede en harmonie in het gemeenschaps- dlg dan de Engelschen, Amerikanen. Franschen en Dultschers Dagelyks bezoeken de in Shang hai wonende Nederlanders de hospitalen en brengen dan sigaretten, fruit en vele andere zaken mede. In een van de hospitalen, dat in een oud danslokaal is ondergebracht, werkt een Neder landsche verpleegster. Nooit staat zy stil, voort durend loopt zy van bed tot bed. zy leidt ons rond: een moeliyk geval, amputatie; *n schot in den bul wond; een. te zien, grijpen. Wi was, Aföm^e padvinders en lelden de organi satie. Op den'-dansvloer staan de bedden, hel derwit, bedekt met stroomatten, welke in de hitte de beste bedbedekking vormen. Op het podium worden de medicamenten verdeeld. In de keukens heeft men destllleerapparaten ge bouwd. Het huls is niet meer te herkennen. De vrooiykheld, welke er eens neerschte, is reeds lang verdwenen. Een tocht door de Chineesche hospitalen nog in een ander opzicht interessant. Men krygt een uitstekend Inzicht in de tegenwoor dige samenstelling van het Chineesche leget Was men eenige Jaren geleden nog gewend, slechts de jongste Jaargangen in de weermacht te vinden, thans schynt daarin een groote ver andering te zyn gekomen. De menschen die wy ontmoetten, behooren tot alle weerbare jaar gangen. zy zyn allen krachtig gebouwd, schij nen meestal uit het Noorden te stammen, zien er netjes uit en zyn volstrekt gezond. Zelfs de genen, wier Ujden het Zwaarst is, zien er in den eigeniyken zin van liet woord nimmer zlez uit. Men moet rekening houden met het feit, dat de technische superioriteit der Japanners groot la. dat hun granaten en bommen onophoudelUX op de Chineesche stellingen hagpien en dan zal men moeten toegeven, dat de Chineesche soldaten uitstekende verdedigers zyn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 21