Verdeeldheid oven Spanje Liberalen weigeren samen te werken met Del Man ONS BLAD Wij dansen niet naar iemands pijpen” 1 fez gSf 'S b Na de ramp met Dorpen in Syrië geïsoleerd „Men kan geen bijdragen verlangen, zonder zelf tot „concessies bereid te zijn99zegt Eden Het nieuws van naar DE BAROME De Groot-Moefti Libye? Kabinet-Pierlot in België? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS - TACKs I H11 HI y s VEREENIÖDE KATHOLIEKE PERS V o Een ontstellende aanblik Het Spaansche vraagstuk 7P Ook Mr. Westerman uit de N.S.B. Toestand in Palestina blijft gespannen Sinds een maand geen enkel bericht ontvangen Tienduizenden van alle levens middelen verstoken De H. Vader feestelijk ingehaald Ongerustheid over de „Trinidad” DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN DINSDAG 2 NOVEMBER Zoo goed als zeker is het ongeval toe te schryven aan een vlieg- fout van den bestuurder HOTEL - CAFE - RESTAURANT DIJJERS Men spreekt over onze keuken niet» dan goeds Prins Bernhard op de „Tromp” Critiek van Labour afgewezen EEN EN DERTIGSTE JAARGANG ADVERTENTIEPRIJZEN i Per lossen regel 20 c, ingez. mee p. regel; idem op pag. één 55 a Bij contract sterk verlaagde Voor de kleine annonces Omro zie de rubriek. Telefoonnummer De niet-inmenging ^VtWWWWllll De katholieke minister van Land bouw belast met vorming van een drie-partijen-regeering ,Wy moeten de rol van politie agent spelen,” klaagt de mi- nister van Buitenl. Zaken - Een groote menigte juichte den Paus by zyn aankomst in Rome toe CQ6D s Al... Het nagestreefde doel was evenwel een regee- p correspondent seint ller- Marseille binnen. Het jacht werd stuurt Stand up Dinsdag M wr van. 75*4 dllSSliiiu Onze Romeinsche d.d. 30 October; Officieel worden te Damascus categorisch de geruchten tegengesproken betreffende een ver- bllJfsverbod in de Levantstaten tegen den Oroot- Moeftl van Jeruzalem, die overigens niet in Syrië, maar in den Libanon verblijf houdt. Het lijkt waarschijnlijk, dat Amin Hoessein, in overeenstemming met de Libaneesche regee ring, voor tijdelijke vestiging een plaatsje aan de Libaneesche kust zal uitkiezen. In het dertig K.M. verder gelegen Domelr heeft men dertig lijken teruggevonden. Het ge troffen gebied is op sommige plaatsen ontoe gankelijk en ondanks alle pogingen heeft men tal van dorpen nog niet van levensmiddelen en water kunnen voorzien. De Syrische Kamer heeft voor het reddings werk een credlet van een millloen franken goed gekeurd. DAMASCUS, 30 Oct. (Havas). Tengevolge van wolkbreukachtige regens zjjn groote over- stroomingen ontstaan ten noordoosten van Damascus, onder meer te Kalamoen. De over- stroomingen hebben den omvang van een verschrikkelijke ramp aangenomen. Reeds zijn er meer dan duizend dooden. Tiendui zenden zijn dakloos geworden; verscheidene dorpen zijn volkomen vernield. De ,Soir" meldt, dat Van Zeeland, die zijn rustkuur heeft moeten afbreken, zich gedwon gen heeft gezien zijn werkzaamheden opnieuw te staken. Hij heeft Brussel weder voor eeni- gen tijd verlaten. Pierlot heeft verklaard, dat hij niets zag. wat hem ervan zou kunnen weerhouden, zijn taak voort te zetten. De twaalfde party om het wereldkampiuunscuzp schaken is in remise geëindigd. en AZIJN De katholieken zijn bereid het programma der vroegere regeering-Van Zeeland als basis programma té aanvaarden mits uitbreiding van de Vlaamsche programma-punten en invoering van een bedrijfsorganisatie gewaarborgd wordt. De Man ontmoette van de zijde der katho lieken geen bezwaren voor de vorming van een ministerie. DAMASCUS, 31 Oct. (Havas.) Het door de overstroomingen geteisterde gebied levert *n ontstellenden aanblik op. Een groot aantal dooden heeft men nog niet uit de modder, waarin zjj een graf hebben gevonden, kun nen bergen. Hét dorp Maadanië wordt door kruist door een twee K.M. breeden stroom, die soms een diepte van tien meter bereikt. Het water sleurt op zjjn weg alles mede, zelfs hulzen. - NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Omtrent de ramp van de T 1 deel de de Commandant der Zeemacht mede, dat met een waarpehijnlükheid, welke aan zekerheid grenst, kan wor den aangenomen, dat deze ramp het gevolg is geweest van een vliegfout van den bestuurder, die de snelheid toestel in een scherpe bocht onnoodig verminderde. Hoogere ontvangsten by de Ned. 8 over de eerste zeven maanden van dit jaar. vergeleken bjj 1936. Zware brand aaa de haven te Rotterdam richt voor milüoenen schade aam De bijzondere correspondent van het Duitsche nieuwsbureau, die naar Syrië is gezonden, schat het aantal slachtoffers, dat bij de overstroomlng om het leven is gekomen op meer dan duizend. Aangezien de hevige regenval den afgeloopen nacht heeft voortgeduurd, is de ramp nog groo- ter geworden en men vreest, dat nog meer wolk breuken den toestand erger zullen maken. Het dorp Domeir. dat meer dan achtduizend inwoners telde, is door het water volkomen weg gespoeld, zes andere dorpen, welke aan den voet van den berg Kalamoen liggen, zijn eveneens geheel vernield; het water staat hier vijf meter hoog en aangezien geweldige rotsblokken door het water werden meegesleurd, is geen huls heel gebleven. De lijken die aanspoelen, worden door soldaten onmlddellijk begraven, om epidemieën te voor komen. Ook zijn aanzienlijke hoeveelheden medicijnen bijeengebracht en zijn talrijke ge- neesheeren naar het getroffen gebied gezonden Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 30, October: De kabinetsformateur De Man heeft de vertegenwoordigers van de verschillende nuances en standengroepeerlngen van het Katholieke Blok van België geraadpleegd over het regeeringsprogramma. Ten aanzien van het Verre Oosten aan vaardt Eden een politiek, waarbij Enge land, in overeenstemming met de Ver- eenlgde Staten, even ver als dat land gaat, niet vooraan stormt, maar ook niet achter blijft. In deze overtuiging zeide Eden naar Brussel-te vertrekken. Overgaande tot het vraagstuk van Spanje en den Volkenbond zeide de minister, dat de Vol kenbond zich nooit verlangend heeft getoond de Spaansche kwestie te behandelen, omdat hij weet, hoezeer de meeningen daarover verdeeld zjjn.’ f Er is nooit in de verste verte kans op ge weest, dat de Volkenbond in de Spaansche kwestie tot sancties zou overgaan; de we reld ziet dit vraagstuk niet op precies de zelfde wijze als de arbeidersoppositie. Wan neer wij niet onder het oog willen zien, aldus Eden, dat de openbare wereldmeening hier Zeef' verdeeld is, zijn de besprekingen over dit vraagstuk volkomen nutteloos. De Koning, die Zaterdag verschillende steden en industriecentra in West-Vlaanderen bezocht, werd van desen bacheiyken toestand op de hoogte gebracht. Onmiddellfjk na den terug keer, des Konings te Brussel werd De Man ten paleise ontvangen. Het antwoord op de klachten der natio nalisten, dat hun geen oorlogsrechten zijn toegekend, en dat Brltsche schepen hebben geholpen by de evacuatie van vluchtelingen uit Bilbao, luidt als volgt: „omdat gij het voordeel van bultenlandsche inmenging hebt genoten, kunt gy geen aanspraak ma ken op de privileges, die u anders zouden zyn toegekend.” te kunnen bestrijden. De materieele schade wordt op een half mil lloen frank geraamd. Havas deelt ten aanzien van de overstroomin gen mede, dat op een oppervlakte van tien duizend vierkante kilometer geen dorp ongedeerd is gebleven. De aardrykskundige gesteldheid van het land is zoodanig veranderd, dat men ge noodzaakt is den weg van Damascus naar Aleppo over een afstand van verscheidene kilo meters te wijzigen. De Fransche torpedojager Intrépide sleept het jacht Coquelicot de haven van Op de Middellandsche Zee aangetrotjen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Maandag ochtend, vergezeld van H. Ms. adjudant luitenant-ter-zee der 1ste klasse jhr. E. J. van Holthe en van den adjudant van Z. K. H-, kapitein J. K. H. de Roo van Alder- werelt een bezoek gebracht aan de werf der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap- py te Amsterdam, ter bezichtiging van den aldaar in aanbouw zijnden flottieljeleider Tromp. De stoompont „Leeuwarden" uit den dienst StaverenEnkhuizen is in den loop van den zomer naar Venezuela verkocht en werd, al vorens de reis over den Oceaan te ondernemen, te Zaltbommel verbouwd. Er werd een voor- en achterschip aangemaakt, waardoor de boot ge heel zeewaardig kon worden geacht. Het schip heeft den naam „Trinidad.’’ Een andere hypothese is bij den Koning niet in aanmerking gekomen. Bijgevolg heb Ik van den Koning ontslag bekomen van de zending, die mjj was opgedragen.” BRUSSEL, 31 Oct. (Belg*-) De Koning heeft den katholieken minister van Landbouw Pierlot, belast met de vorming van een nieuwe regeering. De aanklacht van Lloyd George is geen aan klacht tegen de niet-inmenglng als zoodanig, maar een klacht, gegrond op de beschuldiging, dat djniet-Inmenging onbiliyk ten aanzien van^^^gpaansche regeering werkt Eden ci- t^|^-op een bericht in de ...Daily Tele- Post' van vfljdag. waarin sische cijfers worden vernield, die S|mi je thans tot de beste klan- ■land behoort. Er schijnt critiek op geoefend te worden, dat de regeering niet in staat is geweest leder ander tot de nakoming zyner verplichtingen te dwin gen. Er bestaan voor den minister van. Buiten- landsche Zaken zekere beperkingen by het be antwoorden van critiek, doch er zijn omstandig heden, waarin die beperkingen tot op zekere hoogte opgeheven kunnen wordend „Vandaag wil ik, voor zoover dat mogelijk is, „verschrikke lijk openhartig' zijn”, aldus Eden, die daarmede zinspeelde op woorden van Baldwin. Prins Bernhard werd op het kantoor van de werf verwelkomd door de heeren Goedkoop, terwijl tevens aanwezig was de kapitein-ter-zee K. W. F. M. Doorman, chef van den staf der zeemacht in de stelling den Helder. Onder leiding van kolonel Doorman begaven de Prins en de beide heeren van zijn gevolg zich aan boord van den oorlogsbodem, waar aan hard gewerkt wdMt, want men hoopt de „Tromp” binnen vier maanden geheel gereed te kunnen opleveren. Het bezoek duurde byna ,Jk wensch, aldus Eden, op dit oogepblik niets naders over deze aanspraak te zeggen, doch wel moet ik duidelijk verklaren, dat wij geen regeering het recht toekennen bijdra gen, van ons te verlangen, indien het in het geheel niet blijkt, dat die re geering van haar kant tot eenige concessie bereid is. (Luide toejuichin gen). Thans is officieel afgekomen de benoeming van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk te* burgemeester van Haarlem. Behalve den voorzitter der Liberale party, Coulonvaux, heeft de kabinetsformateur. Pierlot, ook den voorzitter der Llnks-radlcalen, Dierck. ontvangen. De Liberale gedelegeerden hebben Pierlot laten weten, dat ztf er in beginsel geen bezwaar tegen hebben, deel te nemen aan een regee ring, waarvan hy de leiding zou hebben, onder voorbehoud van de goedkeuring van Max, den burgemeester van Brussel, die voorzitter ven de Kamerfractie is. LONDEN, 1 Nov. (Reuter) Naar aan leiding van het amendement der Britsche Labourparty op het adres van antwoord op de troonrede heeft Eden Dalton geantwoord, dat niemand kan beweren, dat de Britsche regeering ooit in gebreke is gebleven by de nakoming van internationale verplichtingen, waartoe z(i zich verbonden had. Als er cri tiek moet zyn, moet die niet op de Britsche politiek alleen geoefend worden, maar op het feit, dat wy met anderen de rol van po litie-agent moeten spelen, aldus Eden. De oorzaak van de ramp wordt gezocht In het steenachtige gebied van de Kalamoen-keten, welke het water niet vasthoudt. Door de overstroomlng syn meer dan vijf tigduizend personen zonder levensmiddelen, aangezien het water de voorraden voor dit jaar heeft medegesleurdook de veestapel is ver nield, evenals de te velde staande gewassen. den van hef te veel en Eden zeide tenslotte, dat Engeland zich niet zal inlaten met eenige actie, die in stryd met den geest, of de letter van het Volkenbonds- handveet of Kellogg-pact is, en zich niet by een anti-fasclstlsch of anti-communlstisch blok zal aansluiten. Naar ons wordt medegedeeld is het oud- Tweede Kamerlid mr. dr. W. M. Westerman Het is niet het hoofddoel van de nlet-lnmen- gingspolitiek een der partyen te helpen, .doch het conflict te neutraliseeren en te localisee- ren, en te voorkomen, dat het zich tot geheel Europa uitbreidt. Eden weigerde te gelooven, dat by een overwinning .der nationalisten de bultenlandsche politiek van Spanje tegen EngelaAd gericht zou zyn. Eden verklaarde het eens te zyn met alles, wat over den onbevre digenden wereldtoestand gezegd wordt. Men ziet maar al te duideiyk. dat het gevolg een groeiende minachting voor de verdragen is. De minister maakte daarna een toespeling op de bewering, dat Van Zeeland tot een werktuig dér Britsche regeering zou zijn gemaakt. Het is niet altyd gemakkeiyk, zoo zeide hy, den sluier van het diplomatieke geheim op te lich- ten,. maar het is hier een kwestie van weinig belang en daarom verklaar Ik, dat het initia tief voor het houden van een conferentie te Brussel noch van Van Zeeland, noch van de Britsche regeering, maar van de regeering der Vereenlgde Staten is uitgegaan. In antwoord op een vraag verklaarde Eden, dat het Ongetwyfeld waar is, dat de plechtig heid te Rome op 29 October, waarby Mussolini een groot aantal medailles uitreikte aan de ver wanten der Italiaansche soldaten, die gedood zijn toen %y aan de zyde van Franco in Spanje streden, een goedkeuring inhoudt van de inter ventie. Daar het echter onmogelyk is na te gaan of deze Italianen al of niet in Spanje zyn aangeko men na den datum, waarop de verplichting is aangegaan, geen vrywilligers naar Spanje te la ten vertrekken, zou het volgens Eden geen nut hebben, de aandacht van de nlet-inmenglngs- commissie hierop te vestigen. By het verlaten van het Koninklijk Paleis ver klaarde Pierlot aan de pers, dat de Koning hem heeft opgedragen een kabinet te vormen. Hy zal pogen aan deze opdracht te voldoen en hy zal met de leiders van de drie groote partyen in contact treden, om te trachten een kabinet te vormen, op grondslag van de nationale vereeni- ging, evenals het vorige kabinet Na zyn eerste besprekingen met de partyielders is Pierlot voor nemens een audiëntie aan te vragen by den Koning, om hem verslag uit te brengen en hem te zeggen of hy een kans tot slagen ziet Pierlot is vanmiddag zyn besprekingen be gonnen. Voordat de Koning Pierlot zyn opdracht gaf. had de Koning den voorzitter van de katholieke senaatsfractie, minister van Staat Van Over- bergh met de vorming van een kabinet belast. Deze heeft het- aanbod echter om gezondheids redenen van de hand gewezen. Processor Troll, de eenige overlevende van de Nanga-Parbat-expeditie, is te Berlijn aangekomen, waar- hli door zijn echtgenoote en kinderen werd ver welkomd Met aan zekerheid grenzende waari heid is de ramp van de T 1 aan een van den bestuurder te wijten. By den terugkeer van den heer De Man uit het Paleis van Laeken bleek, dat de Koning besloot nog verdere pogingen te laten doen tot het bereiken van een regee ring van Nationale Unie. De Man heeft de volgende verklaring afgelegd Van Cauwelaert heeft een langdurig onder houd met De Man gehad over een spoedige vol tooiing van de Vlaamsche rechtsgeiykheld. De katholieke rechterzyden van Kamer en Senaat hebben vergaderd met de leiders van het Ka tholieke Blok van België en hebben besloten de volgende houding aan te nemen: Zy hebben geen bezwaren tegen den persoon van den kabinetsformateur en eerbiedigen de keuze door den Koning gedaan. Daar echter de kabinetsformateur voor de eerste maal in de Belgische geschiedenis een socialist is, wen- seben zy een nauwkeurige overeenkomst wat betreft het actie-programma der toekomstige regeering en een vastgestelde katholieke ver tegenwoordiging daarin, nL eenzelfde getal por tefeuilles voor katholieken en socialisten. Edèn hield zich vervolgens met het kolo niale vraagstuk bezig en herinnerde het La gerhuis eraan, dat een land, dat aan het einde van den wereldoorlog een zeer aan- Sieniyke gebiedsvergrooting in Europa had verkregen, en bovendien zekere territoriale concessies in Afrika van zyn bondgenooten had verworven, thans op de bres staat voor de Duitsche aanspraak op koloniën' in Xfrika. De niet-inmenging wilde een nieuwen vorm van neutraliteit scheppen, maar het gevolg daarvan is geweest, dat er geen oorlogsrechten zyn toegekend, hetgeen er weer de oorzaak van geweest is, dat de party, die ter zee het sterkst was, van die meerderheid geen gebruik kon maken. Dit besluit maakt natuuriyk de kabinetsfor matie door De Man onmogelyk tenzij katho lieken en socialisten ertoe zouden besluiten een regeering te vormen zonder de liberalen. Eden besprek ia het ■llieft» internationalen toestand; a.m. scherp uit over de Italiaansche Lesills» Isndbs het koloniale vraagstuk. Pierlot, de Katholieke Belgiache minister van Landbouw, heeft van Koning Leopold opdrartit gekregen een kabinet samen te stellen. Mmsolinl sou den Groot-Moefti van Junsolrwi hebben uitgenoodigd naar Libye te kotben. Engeland heeft opnieuw te Sshinssnro gepro testeerd, naar aanleiding van den «ooveelsten aanval der rechtachen. die een Brttsch acMB tol zinken brachten. De Japanners zyn over de Soetejau-rtvier ge trokken. De overstroomingzramp In Syrië heeft schrik wekkende vormen aangenomen. „Ik heb den Koning op de hoogte gebracht van de onderhandelingen. door my gevoerd met de drie groote partijen. Het is my gebleken, dat ik op de basis van het voorgestelde programma bestaande uit het Blok i Het transport over zee zou op eigen ge heid geschieden. Naar het schynt hebben let omstandigheden het vertrek van het schip van Dover gerulmen tyd vertraagd, hetgeen aan een voorspoedige reis niet ten goede kon komen. De „Trinidad” onder bevel van kapitein Ver steeg is op 29 September van Las Palmas ver trokken met een olievoorraad aan boord voor 20 dagen. Het schip had dus op zyn laatst op 19 October op de plaats van bestemming La Oualra moeten arriveeren. Na den 9sten Sep tember is de „Trinidad” echter nergens meer gesignaleerd, meldt Het Volk. De boot heeft een Nederlandsche beman ning aan boord van vermoedeiyk zestien man, van wie tenminste negen Amsterdammers zyn. In verband met een en ander bestaat ern stige ongerustheid omtrent het* lot van dit schip. den steun had kunnen bekomen van een parle mentaire meerderheid, bestaande uit het Blok der Katholieken en de Socialistische Arbeiders partij. Het nagestreefde doel was evenwel een regee ring van Nationale Unie, steunende op de drie groote partyen. Zaterdagavond werd echter de opzien barende medededing gedaan door burge meester Max, voorzitter van de liberale delegatie, dat de liberalen voizttekt weige ren deel uit te maken van een kabinet dat onder leiding van De Man staat. JERUZALEM, 1 Nov. (A.NJ>.) Naar verluidt zou Mussolini den groot-Moeftl van Jeruzalem hebben uitgenoodigd zyn toe vlucht te zoeken in Itallaansch Libye. In Palestina biyft de toestand gespannen. Vannacht is te Motsa geweervuur geopend op een Joodsche onderneming. Te Nazareth is het verbod, zich na een bepaald uur op straat te bevinden, dat uitgevaardigd was na den moord op gouverneur Andrews, nog steeds van kracht. De uren, waarin dit verbod geldt, zyn echter beperkt. De Hooge Commissaris heeft zyn rondreis door de gebieden, welke door de overstroomin gen geteisterd xün, geëindigd. De militaire autoriteiten hebtRn ten behoeve van de le- vensmiddelenvooiwlening vrachtauto’s ter be schikking gesteld. Vyfhonderd man troepen nemen aan het opruimingswerk deel. De Hooge Commissaris heeft zich tot het Roode Kruis te Genève gewend met het verzoek om steun voor de slachtoffers. Heden U Z. H. de Paus van zijn zomeryt(r-^| biyf te Gastel'Oandolfo naar het Vatlcaan te ruggekeerd. Vroeger meldden we dat Z. H. den tocht zou onderbreken, om het nieuwe Pause- lyke Lateraansch Athenaeum in te wijden. Dit is echter niet gebeurd, daar de inwijding is uitgesteld tot in de eerste dagen van Novem ber. Alvorens uit Castel Gandolfo te vertrekken, heeft Z. H. de Paus het personeel van het landgoed ontvangen, dat hij hartelUk vaarwel zeide, waarna hy allen den zegen gsd. Butten wachtte een groote menigte op het voorplein. Kinderen droegen vlaggetjes in de Pauseiyke kleuren en van de huizen wapperde de Pause- lyke vlag. Van het midder.balcon van het Pauseiyk Paleis hing een tapijt en even voor twaalf verscheen Z. H. de Paus op het balcon. Na eenlgen tyd minzaam glimlachend te heb ben neergezien op de menigte, die uitbundig juichte, applaudisseerde en met vlaggetjes zwaaide, gaf de H. Vader Zijn zegen. Daarna begaf Hy zich naar Zijn auto waar in ook Mgr. Mella. zyn Kamerheer, plaats nanv Er vormdé zich vervolgens een kleine stoet. Voorop reed in een auto de commandant van de pauseiyke gendarmerie, dan de auto van Z. H. den Paus en daarachter een viertal volg auto’s. In een van de auto’s zat prof. MOanl. Er bestaat een neiging bedreigingen te uiten en bevelen van de daken der huizen te roepen, die eigenlijk ultimata zijn, en dat „vrede” te noemen. Dergeiyke metho des zullen hier geen weerklank vinden; aan dergeiyke bevelen zal het Britsche volk nooit gehoorzamen. Wy zyn genoegzaam bereid tot den wereldvrede by te dragen en besprekingen te voeren, doch wy zijn niet van plan naar iemands pijpen te dansen. (Bijval). de behandelende geneesheer van den H. Igzder Te Rome werd slechts op de Piazza Ma een oogenbllk stil gehouden. De H. Vader nam hier vanuit zyn auto het nieuwe aspeet van den St. Pieter, waar die veel weidscher uttkomt. nu het huizenblok tusschen de Borgho Vecchio en de Borgho Nuovo is afgebroken. De archi tecten. die het plan ontworpen hebben naar hetwelk op den vrygekomec grond een model op ware grootte van een zuilenportiek wordt opgetrokken, Piacantino en A. Spaccarelli. boden Z. H. den Paus illustraties van het pro ject aart. De stoet reed vervolgens over den improvi- sorlschen plankenweg, die door het bouwter rein loopt en verdween snel in het Vaticaan. De tocht in Rome ging door dichte hagen van publiek, die luide Z. H. den Paus toe juichten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1