1 STAD WS Er wordt recht gesproken wljll'Il Alkmaar, 2 Nov. den nacht Het torenkruis licht 'J SALON EETKAMER HUISKAMER GROOTE COLLECTIE PERZISCHE KARPETTEN, waarbij Bokhara, Af ghanistan, Sournac, Kirman, Meshed, Torcbaf, Yorovin, Kazac, Muskabad ISTRUEWN Prettige prijzen! P Prettige prijzen T zijn prijzen die J voor den toon- r bank méér permit- teeren dan men. L in PERZISCHE TAFELKLEEDEN CHRISTUS IS KONING Een radio-maniak DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 AGENDA Film i T entoonatellingen Programma Radiodiatributie Eerste Heilige Mis Apothekeranachtdienat Proceaaie l Tragiek van het viaacheraleven De man met de twee gezichten R. K. VROUWENBOND Chriatua Rex Een colbertcoatuum ontvreemd Met valach geld betaald Opheffing 5 pCt. korting BURGERLIJKE STAND I Van den eeraten Alkmaarachen Pater Benedictijn, Martinua Maria Vleugel O.S.B^ Een grootsche plechtig heid 144x114 148x123 155x110 175x130 182x140 125x 80 De visch wordt duur betaald f24 f32 f29 f37 f45 f 15 K.S.D.-FONDS VOOR DE WERKLOOZEN N. DOELENSTR. 9 b/d Mont - A’dam (Zaterdags gesloten) ^CIGARETTES Onbevoegd een auto beatuurd l Katholiek Alkmaar getuigt voor het Kruia van Chriatua NAJAAR! - SLIPGEVAAR AUTO-, MOTOR- en FIETSBANDEN In alle maten direct uit voorraad leverbaar tegen de meest concurreerende tarieven GARAGE DE FRIESCHE BRUG Kanaalkad* 4 Alkmaar X thuis had gedacht, x iVlisco-prijzen x zijn zulke prijzen, x Het overhemd A met de bijzon- dere voordeelen! kVLISCO ^>2.95-3.25 4^ f 3-75-4.25 495-5.50 - "Mhfr SS Alle want wanneer wanneer ge WOENSDAG 3 NOVEMBER Geop. Maand, tot Donderd. 9—6, Vrfld. tot 4 nur 3: ver- het ge op NAVY H. >1. getooid, langs het middenpad, zoo een schoone de is cuskerk weest. De zeereerw. heer pastoor deelt ons mede, dat het kruis dezen winter verlicht zal zyn van 6 tot 11 uur des avonds. wilde het nog eens met den jeugdigen verdachte probeeren en vonniste conform den eisch. YOROVAN MUSKABAD CHINEESCH f 149 f 143 f 169 een dergeiyk valsch biljet rijk geweest was. Hoe het ook zjj, de officier achtte het feit wettig er. overtuigend bewezen en spak er schande over, dat men hier waardeloos geld gebruikt had in plaats van waardevol geld. Volgens spr. had verdachte heel goed geweten, welk bankbiljet hij overhandigd had. Daartegen moet het publiek beveiligd worden en hier is een vrijheidsstraf op haar plaats. De eisch luidde derhalve een ge vangenisstraf van twee maanden, terwijl het vonnis conform dezen eisch was. Dom M. Vleugel O.S.B., de eerste Alk- maarsche Pater Benedictijn, droeg j.l. Zondag zijn eerste plechtige H. Mis op in de St. Josephkerk was niet Naar wjj vernemen zijn Zondagavond onge veer twee duizend menschen in de St. Domini- bjj de plechtigheden aanwezig 359x258 380 x 273 370 X 275 De Zondags- en nachtdienst zal In de week van 31 October tot en met 6 November worden waargenomen door de apotheek van Dr. H. Ha- ckong van Ark, Langestraat 1. 15.35—15.50; 16.50—17.20; D dek ven D zür zou te 1 de vlai M de kra tun ren sch Jhi ech kur gen ovi 1 ers zie ter vei 1 1 vei dei I hel de: 1 vei vei V var wei ’'van voo toe: sub de krlr O twee der f H 1 Tr 4 Kc ma dei de Be ge’ ziii op 1 sle de 1 tia na W< die he bel I Be ste de nu pli Anna Jozef, i Ma- Z VOOl geei dat is v te z nlgl gev< H mat zenj vog< eenl ke. halt brac het dacl op. vaai wen subl gees Ni dig* waa een hier doel dooi O. en 1 kwa goed een bal spee over D< doel 1 1 tes AE tro Vil laa nel I AE dai mc sne net 1— ver I val cor cor Th lek sue ooi ber ge? Om half zeven des avonds werd door Dom Vleugel een plechtig Lof van dankbaarheid ge celebreerd, waaronder het koor het Tantum Ergo van Diepenbrock en het Te Deun» van J. Nleland werd gezongen. Een by zonderheid van dit feest was wel, dat de 84-jarige grootvader van den neomist wiens ouders reeds uit het leven verscheiden zjjn van het geluk van zijn kleinzoon getuige mocht zijn. -w Daar het blijkt, dat de Bode eenige verkeer de convocaties heeft bezorgd, raden wij de le den aan, deze bjj den heer Keijsper. Anna- straat, om te ruilen voor den filmavond Donderdag 4 November. Donderdagmorgen 7 uur zal in de St. Domi nicuskerk een H, Mis worden opgedragen voor ons overleden lid Agnes Zuurbier-de Wit. La ten wy deze H. Mis tevens beschouwen als een Requiemmis voor alle leden die dit jaar over leden zijn en daar er nog wel wat goed te ma ken valt door de afwezigheid van vele leden bij de H.H. Missen gedurende dit afgeloopen jaar hopen we op een groote opkomst. 1 Schitterend versierd hoofdaltaar der St. Dominicuskerk bij gelegenheid van de officieele ingebruikneming van het Neon-Kruis Zondag 31 October, Christus’ Koningschap, Alkmaar een dag van beurtenis geweest. Zondag was het voor de St. Josephparochie en ook voor geheel Katholiek Alkmaar een blijde dag, immers: toen werd door den weleerw'. pater Dom Martinus Maria Vleu gel O S B de eersten Aklmaarschen Bene dictijn sinds de Reformatie, in de parochie kerk zijn eerste H. Mis opgedragen. Bioscoop Harmonie: „Vloeibaar goud”. dagen 7.30 uur. Zondag van 2 uur af. Voormalig Politiebureau (Langestraat): Ten toonstelling van teekenlngen en schilderijen door leden van „Kunst zij ons doel”. Van 30 October, tot en met 14 November, van 1.30 tot 5 uur. Zaterdags en Zondags van 1010 uur. Om zeven uur zou het plechtige Lof begin nen in de St. Dominicuskerk, maar reeds drie kwartier voor den aanvang was het De 21-jarige Gosse V., schlldersknecht uit Hoorn, had op 17 October van het vorige jaar in den winkel van den heer Engel te Hoorn een donker-grijs gestreept colbert-costuum gestoie i, voor welk feit hy eerst thans terecht stond, om dat hij langen tijd te Breda had rondgezworven zonder dat men aldaar wist, dat hij voor den rechter te Alkmaar moest verschijnen. De politierechter informeerde eerst, waaro;n verdachte ertoe overgegaan das op zulk een manier zijn garderobe te versterken. En ook hier bleek het niet uit weelde gedaan te zijn, al bieeï net feit er niet minder ernstig om. Getuige Goetmaker, reclasseeringsambtenaar te Hoorn, wilde het met verdachte nog heel goed maken; spr. vermoedde, dat slecht gezelschap den knaap op het verkeerde pad gebracht had, en dat hy au fond geen kwade kerel was. Een warm plei dooi om clementie besloot het gesprokene door den reclasseeringsambtenaar. In verband mei het feit, dat ook de officier met deze argumen ten rekening wilde houden, werd de zaak ge schorst tot eind November om een rapport van den heer Wiggers af te wachten. Het was te Oudorp gebeurd in den nacht van 1 op 2 Augustus, ook alweer tydens de kermis. Toen was Simon M. uit Broek op Langendyk met een paar vriendte-in een café in Oudorp geweest, waar zrj WH jffur consumpties gebruu i hadden. De een betaalde met een gulden, de an der met los geld, maar verdachte had met een briefje van tien afgerekend, dat achteraf valsch bleek te zyn. Een nog jeugdig buffetjuffrouwtje had dit briefje in ontvangst genomen het ver der afgedragen om ruim negen gulden tenw te geven en pas later was men tot de ontdekking gekomen, dat het een scherts-bankbiljet was. Wel was verdachte een dag later weer naar het café gegaan om te probeeren zyn euveldaad weer ongedaan te maken, doch ja, toen was het te laat. Er was inmiddels werk van gemaakt en eerst thans kon verdachte zeggen, wat hem op het hart lag. Deze beweerde dan, dat hy geens zins den opzet gehad had om juist dit bank biljet aser te geven, al bekende hy wél, dat MI geldboete van 35 gulden subs. 15 dagen. De afdeellng Alkmaar en omstreken van den Bond vari administratief personeel by ’s Rijks- belastingen in Nederland, in vergadering by- een op 23 October 1937 te Alkmaar, heeft met algemeene stemmen de volgende motie aange nomen: Kennisgenomen hebbende van de aanhoudende i "prijsstijgingen van de meest noodzakeiyke be hoeften voor ’t levensonderhoud en de tot op heden zeer onvoldoende salarieerlng van het rijkspersoneel, waardoor de strijd om het be staan met den dag heviger wordt dringt by de regeering niet klem aan op eer spoedige opheffing der 5 pCt. salariskorting, welke d.d. 1 Januari 1936 als zynde tijdeltjk werd opgelegd. Besluit deze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur, de zusterafdeelingen en de over tot de orde van den dag. Een heel enkele maal komt het nog wel eens voor, dat een persoon bekeurd wordt wegens het niet in bezit hebben van een rybewys, wyi dit tengevolge van een of andere overtreding voer een bepaalden tyd ingetrokken is. Ook Jb. K.. melkrijder te Akersloot, was voor een dergelyk feit ter verantwoording geroepen. Het bleek al spoedig een zeer ingewikkeld probleem te zijn, waaruit men eerst na veel praten een juist beeld wist te dlstilleeren. Verdachte had dan Inderdaad gereden, terwyi zyn rybewys hem voof een langen tyd ontnomen was, doch het waren de omstandigheden geweest, waaronder dit feit gepleegd was, welke een duchtig woordj* gingen meespreken. Verdachte had nJ. nog een rybewys in zyn bezit, al was dan de tyd dat hy niet meer mocht ryden, al reeds Ingegaan, toen hy plotseling voor het feit kwam te staan, dat zyn knecht, tevens chauffeur, hem ineens in den steek liet, terwyi de melkbussen gereed stonden om naar de fabriek te worden gebracht. En toen had verdachte maar de stoute schoenen aangetrokken en was weer zelf achter het stuur gaan zitten. Dit nu was hem noodlottig gewor den en de officier, die terecht van het stand punt uitgaat, dat het rechteriyke besluit te allen tijde gehoorzaamd moet worden, eischte, de om standigheden in aanmerking genomen, een ge vangenisstraf van 14 dagen. Mr. Schenkeveld, die als verdediger voor ver dachte optrad, meende in het feit, dat het ry bewys 14 dagen later was teruggegeven dan men had moeten doen, omdat de tyd van intrekking verstreken was, een zekere compensatie te zien voor het gepleegde delict, nJ. gereden hebben in den tyd, dat dit wetteWk verboden was, te meer ook daar verdachte in de meening had verkeerd, dat hy zulks wel mocht doen, daar zyn rybewys nog steeds niet afgenomen was. Spr. deed een ernstig beroep, op het rechtvaar digheidsgevoel van den politierechter en vroeg hem genade boven recht te doen gelden, waarop de rechter overging tot het vonnis: voorwaar delijke gevangenisstraf voor den tyd van een maand met een proeftijd van twee jaar en een Geboren, Eduard Jean, z. van Edouard Jean Colauto en Cornelia Jonker; Juliana Maria, d. van Johannes Breed en Cornelia Catharina Snip; Catharina T^aria. d. van Nicolaas Petrus Byi en Catharina de Moel; Margaretha, d. van Ry er Boekelaar en Mina Hartog; Elisabeth Anna, <L van Johannes Chrlstlanus de Groot en Margaretha van Wonderen; Theodoras 3. van Wilhelmus Maria Veldman en AM ria de Boer. OverledenJan Beets, geh. met 63 J.; Hermina Pot. wed. wyiacker, 79 J.; Pieter Veen 6 j weduwnaar van Wobblgje Homm^B Als Wlj zoo den tyd van het jaar genaderd zyn, waarin de herfstbladeren het onverbiddelijk afscheid van den zomer aankondigen, dan be- teekant dat voor den politierechter, dat hy nog lang nie| een dikke streep kan zetten onder al het min of meer ernstige kwaad, dat er in de zomermaanden gepleegd is; dan wil zulk een herfsttyd voor den rechter meer zeggen:’nu komen eerst pas goed de strafzaken los, Well e een uitvloeisel zyn van de in den zomer ge houden boerenkermissen. Want ten plattelar.ee plegen de klappen op zulke feesten nogal rijice- lyk te vallen en in de meeste gevallen is het de politierechter, die het laatste woord moet spre ken. De verdachten zyn dan aan een goed kan toor. want de Edelachtbare we hebben het wel eens meer in deze kolommen beschreven heeft een gloeienden hekel aan alles, wat maar eenigszins in verband staat met het begrip ker mis en ongezouten deelt de rechter zyn straffen uit. Op de rol van gistermiddag kwamen weei tal van kermls-zaakjes voor, hetgeen dus betee- kende: wederom tal van schrobbéeringen. Het zou ons te ver voeren, als we alle kermisklappen en beleedigiiy;en zouden gaan vermelden, net zy dus voldoende er hier in het algemeen even op te wyzen, dat het gistermiddag weer flink raak was. Er waren by de 23 zaken ook tal van andere delicten en als eerste in de ry der verdach'en stond de 20-jarige Marinus Teunis Kr. uit den Helder terecht, terzake dat hy op 24 Juli in de radio-zaak „Ideco", waar hy werkzaam was radlo-onderdeelen had verduisterd tot een be drag van 100 gulden. Verdachte deelde mede, dat hy geenszins de bedoeling gehad had deze onderdeelen en wat dies meer zy. zich wederrechtelijk toe te eigenen om ze dan aan den man te brengen en er zoo doende een extraatje by te verdienen; hy ge bruikte de lampen, spoelen enz. om in zijn vryen tyd self een radio te bouwen. De politierechter noemde dit een rare manier om voor radio- maniak te spelen en sprak er zyn verontwaar diging over uit, dat verdachte zoo leelyk het vertrouwen, in hem gesteld, misbruikt had. De straf, welke de officier gedacht had. nl. drie maanden gevangenisstraf voorwaardelyk met een proeftyd van vyf jaar, achtte de rech ter eigenlijk te weinig, maar de IMelaehthare Morgen, 3 November, zal dan in Alkmaar de groote collecte voor bovengenoemd fonds wor den gehouden. Een 6O-tal dames en heeren collectanten staat gereed morgen den eersten aanval op uw beurs te ondernemen. Laat u in deze vreedzamen kamp zonder tegenstand overwinnen en offert uw gave met biymoedlgheid. Als aansporing daartoe zal de burgemeester hedenavond op het Stadhuis in tegenwoordig heid van alle medewerkenden nog een opwek kend woord spreken. Dezer dagen zal nog een aantal circulaires met aangehecht retourbiljet -worden verzonden voor het verkrygen van grootere giften en by- dragen. Ook daarvan wordt een ruime op brengst verwacht. In vele gemeenten werd deze colletce reeds een succes. Alkmaar zal zeker niet achter biy- ven. Hebt gy nog werk, helpt dan mee! Zooals wy elders reeds In het kort berichtten is Maandag de 29-jarige visscher Glas uit Egmond aan Zee op zee verdronken. Onze correspondent te Egmond aan Zee meldt over dit tragisch gebeuren nog de volgende byzonderheden Vla de radio werd het bericht ontvangen dat des morgens in alle vroegte de 29-jarlge Kos Glas uit Egmond aan Zee over boord geslagen en verdronken was. Hy was Zaterdag uitgevaren op den stoomtrawler Schoorl van de reederij Petten. Maandagmorgen om 4 uur heeft één der leden van de bemanning hem voor het laatst gezien, hy lag toen in zyn kooi. Om 5 uur ont dekte men. dat zyn kooi leeg was en men heeft toen geen spoor meer van hem kunnen ontdek ken. Zonder dat iemand het gemerkt heeft moet hy dus overboord geslagen en verdronken zyn. De „Schoorl” is in verband met dit droevig ongeval naar IJmuiden teruggekeerd. Per radio stelde de schipper de reedery van het gebeurde op de hoogte. Zoodra de tyding te Egmond aan Zee bekend werd, ging een schok van ontroering door het dorp. Overal stonden de menschen in groepjes het droevige geval te bepraten. Oude wonden van hen, die ook een familielid op zee verloren en dat zyn er zeer velen, gingen weer open. Het eten bleef by velen onaangeroerd. Op zuHce dagen voelt het groote visschersgezin zich één en. treurt met de zwaar getroffen ouders en denkt aan eigen man, vader of broer, die ook op zee is en dezelfde gevaren trotseert! Wel diep tragisch is, dat Kos Glas, die nog ongehuwd is en by zyn ouders inwoonde, in ruim 5 jaar geen vaart gehad had. Na deze jaren lange werkloosheid maakte hy op de „Schoorl” nu zyn eerste reis, die hem direct noodlottig werd. Niet onmogeiyk is, dat hy eenigszins onwennig aan boord geweest is, doordat hy zoo* lang aan den wal was en daardoor over boord geraakt is, hoewel het weer kalm was. Wat het geval nog tragischer maakt is dat dit reeds de tweede zoon uit dit gezin is, die op zee het leven liet. Dit is ongeveer 8 jaar geleden gebeurd, zoodat het gezin wel zwaar getroffen wordt. Zoo wordt men er af en toe weer aan her innerd, hoe gevaarlijk het leven van den visscher- man is. De visch wordt nog steeds duur be taald! Onder de H. Mis werd door den neomist aan zyn familie de H. Communie uitgereikt, hetgeen als immer een plechtig en verheven oogenbllk ia Eveneens een verheven moment was dat, toen de jonge priester den aanwezigen met het Aller heiligste den Zegen gaf. De bruidjes stonden loen voor het altaar en hieven ten groet hun palmtakken omhoog. Na afloop der plechtigheid ging de neomist op dezelfde wyze als hy gekomen was weer naat de pastoriè terug, terwyi de geloovigen het slot van het hulde-lled zongen. Om twaalf uur werd door St. Cecilia in den tuin van de pastorie aan den jongen priester een muzikale hulde gebracht. Hiervoor bestónd groote belangstelling. Des middags van een tot drie werd in het huis van de zuster van den neomist vroeger het ouderiyk huis in de Drebbelstraat een re ceptie gehouden, welke zeer druk werd bezocht. Behalve door bezoeken betoonden velen nog op andere wijze hun belangstelling voor dit schoone feest. Vermelding verdient het groot aantal geschenken, hetwelk Dom Vleugel mocht ondervinden, zooals een fraai stel misgewaden van de familie, een missaal, pateen en dergelyke alsmede een antieke kelk van tin, welke afkom stig was van de oude Egmonder ^bdy en gevon den by den bouw van het Hooge Huys alhier op de plaats, waar in de vyftiende eeuw een rent meester van de abdy woonde. De kelk, die van een nieuw gulden bovenstuk is voorzien, is een geschenk van dr. Hofstee. zich en boette die uit door het bloedig offer van Calvarië. De priester vernieuwt dit offer eiken dag door het onbloedig offer op het altaar. De H. Mis een smeekoffer, maar voor velen byna uitsluitend. Men weet wel op de knieën te zinken om iets te vragen, maar wanneer het den mensch goed gaat meent hij het zelf wel af te kunnen. De H. Mis is ook een dankoffer, nfet alleen voor vandaag of voor byzondere gebeurtenissen, maar voor lederen dag. De priester brengt lederen dag dank aan den Vader, terwyi de menschen het zoo vaak vergeten. Spr. vroeg zyn gehoor in den geest van dankbaarheid dit offer van heden met den jongen priester mee op te dragen en te smeeken, dat dit jonge priesterleven ryk geze gend worde. Zegen moet ook afgesmeekt worden over zyn familie en over ons allen, want we zyn in de Gemeenschap der Heiligen aan el kander verbonden. gebouw voor óen overgroot deel gevuld met Katholie ken en ook niet-Katholieken, die van het groo te gebeuren getuige wilden zyn. Toen het ze ven uur was viel geen plaatsje meer te krygen in de overvolle kerk; vele honderden moesten zich met een staanplaats vergenoegen of keer den onverrichterzake terug. Ook buiten kerkgebouw was de belangstelling groot. Het altaar was fraai versierd met een schat van warmkleurige herfstbloemen, terwyi boven het altaar een metersgroot wit kruis was aan- gebfacht. Een groot aantal misdienaars, bruid jes en leden van verschillende jeugdvereeni- gingen waren rondom en terzyde van het al taar geschaard Het Solemneel Lof werd gecelebreerd door den Z. E. Pastoor A. Oorsprong O. P. met assistentie van de W. E. Paters H. Schaeffer O. P. en M. Helling O. P. De gezangen werden gezongen door het mannen- en jongenskoor, hetwelk op volle sterkte was en onder leiding stond van den dirigent, den heer J. Kuiper. Organist was de heer P. A. van Langen. Door den bekenden zanger Cornells van Munster tAverden eenige soli gezongen. Toen het machtige Magnificat werd ingezet Mging de verlichting boven het altaar aan ■waardoor het aldaar aangebrachte kruis ineen helderen gloed werd gezet, ten teeken. dat de ^verlichting van het torenkruis werd ontstoken ^T)e kiosken luidden hun driftig jubelend ge- zang, dat zich paarde met de feest- en jubel- r klanken in de kerk. Het was een waarlijk grootsch oogenbllk. Dom Vleugel werd in 1904, op 26 October te Alkmaar geboren. Na de lagere school ging hy direct op studie by de paters Lazaristen. Tydens zyn noviciaat te Helden Panningen werd pater Vleugel ernstig ziek, zoodat met zyn genezing twee jaar gemoeid was. Wyl zjjn gezondheids toestand opneming in de congregatie 'der Laza risten niet gewenscht maakte, ging hij naar een studiehuis voor wereldheeren in Carthago in Tunis <Noord-Afrlka). Door een ontmoeting met een pater Benedictyn zag Dom Vleugel zyn weg plotseling aangegeven. In het jaar 1930 ging hy naar de abdy van Oosterhout, waar hy, volgens den regel der Benedictynen, zyn geheele studie opnieuw moest beginnen. Toen de priory te Eg mond gereed kwam was Dom. Vleugel een der eerste bewoners. Voor de plechtigheid ’s Zondagsmorgens be stond van de zyde der geloovigen een zeer groote belangstelling, zoodat de kerk tot in alle hoeken geheel gevuld was. Dom Vleugel werd, voor den aanvang der H. Mis, door de geestelykheid en een stoet van bruidjes van de pastorie in de Nassaulaan gehaald *n door den tuin naar de kerk geleid. Voor den ingang stond een eere- wacht van Graalmeisjes en Kruisvaarders op gesteld, die den Neomist een vaandelgroet brach ten. In de kerk schaarden de bruidjes, die met palmtakken en bloemen waren getooid, zich langs het middenpad, zoo een schoone eere- wacht vormend. Tijdens het binnentreden zon* - gen de aanwezigen een speciaal feestlied, dot* den weleerw. pater M. Kooien O.P. vervaardigd. Tydens de H. Mis werd den neomist assistentie verleend door Dom H. J. Scheerman O.SB. als diaken, door den weleerw. kapelaan J. Dekker uit Poeldijk als sub-dlaken en door den zeereerw. pastoor Hagemans O-P als presbyter-assistent. Het mannen- en knapenkoor zong onder leiding van den heer Jac. Al de 4-stemmige Mis Trini- tates van Hubert Cuypers. Na het Evangelie werd door den zeereerw. pastoor Hagemans de feestpredicatie gehouden, met als tekst: Broeders, wy danken God den Vader, die ons in staat heeft gesteld deel te ne men aan de erfenis der heiligen in het licht. Spr. zei, dat een dag als deze in de kronieken der parochie met gouden letters diende te wor den opgeteekend. Groot is de dankbaarheid van den jongen priester en spr. wilde dan ook de aangehaalde woorden van St. Paulus als komend uit het hart van den jongen priester, doorgeven aan allen. Wanneer men het wydingsboek op slaat, treft een zin wel byzonder, nl: „Want het is het ambt van den priester te offeren." De. mensch was door de zonde afgedwaald en Gods Zoon nam de schuldenlast der menschheid op -19.20; Luxemburg 19.20 19.50—20.15; Droltwich feestdag van voor Katholiek een byzondere ge- een dag. waarop een apostolische daad werd gesteld. van den ondergang. Als dragers van het Kruis moeten we voortgaan door het leven en het Krulsteeken moeten wy maken met grooten eerbied. Laten de ouders dit ook hun kinderen leeren. Laat ze lachen op het werk, ge by uw boterham een krulsteeken maakt en laat het ook niet na. cct in restaurants en andere openbare gele genheden. Sommigen zullen lachen, anderen zullen verrast zyn en wellicht door uw houding op het, goede pad komen en eens de knie bui gen *oor hel Kruis. En wanneer ergens ge vloekt wordt, zeg dan: Geloofd zy Jesus Chris tus. Laat door uw leven zien, dat Christus In u leeft. Weest allen Kruisdragers in Christus, weest deugdzaam en zyt heiligen, d. 1. tot hei ligheid geroepenen en doe de Alkmaarsche martelaren, die hun bloed gaven voor het Kruis, in deze dagen voortleven. Zweert trouw aan Christus Koning! Onze tyd vraagt aposte len. Weest het en het torenkruis zal u byiich- ten by uw werk, het torenkruis, waardoor we Christus willen eeren en eerherstel willen ge ven. Laten we het den Kruisvaarders nazeggen: Voor Christus Onzen Koning, God wil het! LUn 1Hilversum I. Lyn 2: Hilversum II. Lyn 3: Keulen 89.20; Luxemburg 9.20 10.35; Parijs Radio 10.35—12.05; Lond. Reg. 12.05—13.20; Brussel VI. 13.20—14.20; D. Sen der 14.20—15.05; Parys Radio 15.05—15.35; Lond. Reg. 15.35—15.50; Keulen 15.50—16.50; Lond. Reg. 16.50—17.20; Parys Radio 17.20—18.20; Keulen 18.20—20.20; Rome 20.20—24. Lyn 4: Brussel VI. 8—9.20; Normandië 9.20— 10.35; Droltwich 10.35—11.35; Lond. Reg. 11.35— 12 05; Droltwich 12.05—14.20; Lond. Reg. 14.20— 15.20; Droltwich 15.20—18.20; Luxemburg 18.30— 18.40; Lond. Reg. 18. - 19 50; Lond. 20.15—24.—. Dat had U zeker niet van onzen vriend Jan Wathebikeran gedacht, maar het is toch wis en zeker zoo, Jan behoort tot de menschen met twee gezichten, ja als je nu alles meetelt, heeft hy er zelfs drie. Eén gezicht voor z’n klanten, één gezicht voor de reizigers en één gezicht voor de huiskamer, maar aangezien dat laat ste gezicht alleen voor particulier gebruik be stemd is en ik my niet met z’n privé-leven wil bemoeien, zullen wy het alleen over de twee eerstgenoemde gezichten hebben. Het klanten gezicht van Jan is allervrlendeiykst, het plooit zich direct by het binnentreden van den klant tot een llefeiyken glimlach, zyn oogen schijnen uw verlangens van uw lippen te lezen en zyn mond staat al half open om V een compliment toe te roepen. Gedurende het onderhoud met den klant is dit gezicht geregeld in actie, din weer leest ge er de verwachting op, din weer de uitgesproken bewondering „omdat die kleur stof zoo prachtig by de tint van mevrouw X r past”, soms ook een lichte teleurstelling, maar '12, die verdwynt als sneeuw onder de zon van een .3v nieuwe hoop. Verwaardigt de klant zich tot vertrouweiyke mededeellngen over particuliere aangelegenheden, dan is het gezicht van Jan een en al belangstelling, ook al heeft hy het „nieuwtje” dien dag reeds een dozyn keeren gehoord en wanneer het al eens gebeurt, dat ’n klant zonder koopen verdwynt, dan is de slot- uitdrukklng van Jan z’n gezicht er een van nobele berusting en ongeschokte toekomstver wachting. „Het spyt my zeer mevrouw, doch volgende maal hoop ik U tot volle tevreden heid te kunnen bedienen.” Maar nu komt een handelsreiziger binnen en ziet, het gezicht van Jan verandert als de weerlicht. Men kan nau- weiyks van hetzelfde gezicht spreken, het is werkeiyk, of hy van achter z’n toonbank een geheel ander gezicht opdiept, z’n „reizigers- gezicht”. De vriendelijk geplooide lippen liggen nu star op elkaar, er zweeft een wrevelige trek, waar zoo juist een glimlach schemerde, de oogen staan strak in hun kassen en schynen te steken naar den argeloos binnengekomen handelsvertegenwoordiger; zelfs z’n stem is veranderd en heeft een onverwacht krakenden klank gekregen. En wat z’n houding betreft, daar is de vrouw van Lot een wuivende riet stengel by. Onbeweeglijk, als uit brons gegoten, zonder één geruststellend gebaar, pleegt Jan lederen aanbieder van offertes af te wachten en als hy half kans ziet, schreeuwt hy nog voor de ander z’n mond heeft kunnen opendoen „ik heb niks van je noodig!” Is die goeie, ietwat sullige Jan dan in z’n hart zoo n beul? O hee- lemaal niet,, hy speelt alleen erg graag de rol van .Jconing inkooper” en hy is een pietsie te dom om te beseffen, hoe belachelyk dat is. Jan heeft biykbaar behoefte om z’n machtspositie, die hy nóch by z’n klanten, nóch by zyn vrouw kan laten gelden, eens uit te vieren en dat doet hy dan als inkooper. En nu zou iedereen hem die pret graag gunnen, zelfs de reizigers, de fabrikanten en de grossiers die onder elkander anecdotes vertellen over Jan z’n optreden, als een dergeiyke manier van doen niet schadelik was. Goed inkoopen is een even groote kunst als goed verkoopen; aan ’n goeie offerte valt evenveel te verdienen als aan een goeien klank Er Is geen enkele reden om den inkoop te be schouwen als een vervelend karweitje, waar men zich naar gauw met een vlo^k en ’n zucht van afmaakt. Het is een zeer belangryk onder deel van het zakendoen en het dient dan ook gedaan te worden op zoo aangenaam en zoo correct mogelyke wyze. Denkt toch niet, dat ge met machtsvertoon en loos alarm de goede sfeer schept om uw Inkoopen te regelen. Niet enkel in de richting van den verkoop, ook in de richting van den Inkoop is een goede, pret tige relatie de meest gewenschte. Daar komt nog lets by. In de meeste gevallen staat de winkelier by het doen van zyn Inkoopen tegen over mede-middenstanders, hetzy fabrikanten, grossiers, houders van agentschappen etc. Wat is het nu niet dwaas, om tegen zyn standge- nooten een hoogen toon aan te slaan, terwyi men voor den eersten den besten klant buigt als een knipmes. Geloof me, het is beter en gezonder met één dan met twee gezichten door het leven te gaan. FOCUS. Na lange voorbereidingen is Zondagavond immers tydens een grootsche kerkeiyke plech tigheid de neon-verlichting van hetzes meter hooge torenkruis van de St. bominicuskerk. welk kruis zich ongeveer zestig meter boven de stad Alkmaar verheft, ontstoken, om voortaan den donkeren avond en nacht te ver lichten met zachte stralen en het kruis te doen zyn tot een blyvende vermaniüg voor de bewoners van dit gedeelte van Noord Hol land, waarin de ontkerstening ook steeds der gaat. Nadat de ZE. Pastoor de Acte van Eere- boete had voorgebeden, werd het H. Sacrament des Altaars in processie rondgedragen. De vele kleurige en schoone gewaden, de vaan dels, de talryke misdienaars en bruidjes en de vele anderen die meeliepen, maakten deze pro cessie tot een der schoonste welke de parochie ooit gekend heeft. Het werd een schoone hul de aan Koning Christus. In de processie gin gen ook de relieken van het H. Kruis mede. Na de processie vormden de bruidjes te za- men een groot wit kruis om in een gebed eer en lof te geven aan Christus in het H. Sacra ment. Ook de Kruisvaarders deden alzoo. Een plechtig Tantum Ergo en de Zegen met het Allerheiligste besloten de indrukwekkende plechtigheid, welke byna twee uur in beslag nam en op de aanwezigen een diepen indruk maakte. Christus Regeert, was de titel van de pre- dicatie, welke hierna door den W E: Pater L. D. Oorsprong O. P., Praeses der 8t. Josephge- «sellen-Vereeniging te Rotterdam, werd gehou den. Vandaag, aldus spr. laait over de geheele wereld in de harten van millioenen menschen het geloof aan Christus’ Koningschap om hoog en in de volheid van ons Katholiek en Christen-zyn eeren wy Hem als den Koning. die zich openbaart in de grootschheld van zyn Schepping, in het Kruisoffer op den Calvarie berg en in Zyn zelfvernietiging in het on bloedige Offer van het Altaar, waardoor Hy komt <*der de menschen; erkend of niet er kend heerscht Hy over de geheele wereld en eenmaal zal Hy in macht en majesteit komen om te oordeelen. De Katholieken van Alkmaar hebben op dit feest van het Koningschap van Christus een daad willen stellen, welke getuigenis aflegt voor het Kruis van den Christus en waardoor M) hun geloof willen belijden tegenover de we reld. Het plaatsen van een lichtend toren kruis, dat zal stralen in den nacht over stad en land: ziedaar de daad. Dit lichtend kruis zal in den donkeren avond de wereld verkon digen, dat men niet ontkomt aan het Kruis, dat overal is en steeds zal biyven heerschen. Het is een uiting van de Katholieke Actie voor God van het Noorden van ons land. Op het oogenbllk gaat het niet meer om een geloofs waarheid maar alleen om het voor of tegen God. Nederland moet waakzaam zyn en zorg dragen, dat de Vorst der duisternis niet over onze grenzen koint. In het Zuiden van Lim burg, waar vele vreemdelingen over de gren zen komen, staat ook zoo’n kruis hoog in den_ nacht en in Amsterdam, de hoofdstad des- lands, waar landgenoot en vreemdeling elkaar ontmoeten, eveneens als een waarschuwing van Christus. Thans is er ook zoo’n kruis in het Noorden gekomen, waar duizenden het Kruis verwerpen en duizenden, die ook Christus zelf verwerpen, om voor het Kruis van Christus te getuigen. God heeft de menschen alleen maar geluk kig willen maken en Hy ging tenslotte zelfs zoo ver mensch te worden en door Zijn Kruis dood de zonden der menschen weg te schen. De uitverkorenen erkenden hem en nu, negentienhonderd jaar later, is de we reld nog niet wyzer geworden. Er zyn inll- Uoenen, die Christus niet kennen, of Hem ^niet willen erkennen, hem miskennen en in zyn ledematen vervolgen. Het slaat ons met vertNudng. Tegenover de Ster van Bethlehem staat de ■ter der Sowjets, naast de honderdduizenden apostelen welke wy in den loop der eeuwen hebben gekend, de stormtroepen der millioe nen godloosen, waaronder zich zelfs kinderen bevinden. Ook in ons land wint de godloosheid veld. Waar vindt men nog het Kruis dan in en op kerken, katholieke scholen en In de brave ge zinnen? In openbare lokalen wordt het ge weerd en men kan over alles praten en bet over alles eens zyn, behalve over God en gods dienst. Gods naam mag niet worden genoemd. Honderdduizenden zyn er op het oogenbllk, die heil verwachten van Godlooze systemen en die eerst bet heil voor het menschdom verwach ten, wanneer het begrip God zal zyn uitge roeid. In de groote steden van ons land is meer dan de helft der katholieken van het geloof afvallig geworden. Strijden we dan voor Christus met het Kruis als ons merkteeken. We moeten niet alleen maar dankbaar zyn voor het kostelijk bezit vzn ons H. Geloof maar we moeten ook alles in bet werk stellen om Holland te redden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2