a De Japanners zijn .over de Soetsjau getrokken Zware pakhuisbrand te Rotterdam DREI VON DER TANKSTELLE Ambtenaren verbod iOub-fioKanbsche Pijptabak DE VLAMMENZEEËN OVER DE HA VENDAMMEN Millioenen-schade a Auto tegen bakfiets ONGEOORLOOFDE ACTIE R.K. Kruideniersbond I moet opgeven KASSIERS KANTOOR FAILLIET Wijziging in Japansch ministerie Hoogere ontvangsten bij de Spoorwegen GEEN SALARISVERBETERING VOOR RIJKSAMBTENAREN INTREKKING HEFFING OP ZALM SINAASAPPELEN-EXPORT UIT SPANJE OBLIGATI ELEENING P.E.G.U.S. DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 Bestaande regeling zal door een andere worden vervangen „Het bataljon des doods” Een Oorzaak nog onbekend ongelukken den groote de glaslooze was sa Incidenten firma Nablusschinf De commandant van het „bataljon de» doods’ 1 j 7 et Spoedvergadering georgani seerd overleg Groot gevaar voor de „Statendam” Tegen den middag was het wel geheel Beker, dat de brand tot het groote pakhuis van de firma JDe Pakhuismeesteren" be- rispositie van de ambtenaren thans onver mijdelijk is. In de pakhuizen Java, Sumatra. Borneo en Celebes aan de Rijnhaven te Rotter dam woedde Zondagnacht een hevige brand. Het blusschingswerk Aangezien vandaag nog Japamehe vlieg tuigen rondcirkelen boven Britache wacht posten, hebben dexe ingevolge de bun ge geven het vuur op de toestel len geopend uit hun Lewta-machinegeweren. ANNO 1753 met de Zaterdag kwam de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken in spoedvergadering bijeen. In deze vergadering deelde de voorzitter me de, dat de regeering met voldoening gezien had, dat de organisatie toonde begrip te hebben van de moeilijke omstandigheden van het oogenblik, blijkende uit hun beslissing om geen openbare actie te voeren voor salarisverhooging van het rijkspersoneel. De voorzitter zette het regeeringsstandpunt uiteen, dat de flnancieele toestand van het rijk noodzaakt alle niet strikt onvermijdelijke uit gaven achterwege te laten, hoe wenschelijk deze op zich zelve ook overigens zouden zijn, daarbij om. Wijzend op het aanvankelijk geraamd te kort van 80 millioen voor 1938 en de nog on zekere economische en staatkundige verhoudin gen. De bakfietsrijder is er zonder letsel afgeko men, daar hjj de tegenwoordigheid van geest had, bij het naderend gevaar van zijn voertuig te springen. Welke houding Japan echter zal aanne men jegens stappen van vreemde mogend heden ten behoeve van een beëindiging der vijandelijkheden is een andere kwestie. Men wijst er op, dat Japan eerst moet zien, welke voorstellen gedaan worden, in welke hou ding de stappen worden ondernomen en van welken aard de voorstellen zijn. De Bossche rechtbank heeft, nadat rwrMMlag vocrlooptg surséance van betaling was verleend, het faillissement uitgesproken van bet kas si erskantoor M. A. O. van der Brugget te Den Bosch, met benoeming van mr. O. Kruee en K. H. M van der Velden, accountant aldaar, als curatoren. Naar wtj van bevoegde zijde vernemen, sal de heffing, welke bij den Invoer van verschc. ge zouten. gerookte, gedroogde en gekoelde zalm tot een bedrag van f 0 08 per KG netto ten be hoeve van het Landbouw-crlslsfonds wordt ge heven, met ingang van 1 November 1937 niet meer worden Ingevorderd. iven- blus* i Ier U- tn te nt Vergelijking van het verloop der index cijfers aangaande de kosten van levens onderhoud met dat der salarissen, wettigt niet de conclusie, dat verbetering der sala- Groot gevaar voor de gebouwen der H.A.L. en voor de „Statendam” De soldaten van het „bataljon des doods”, die hun verset hebben gestaakt, hebben ai hun wapens en vele kisten met munitie en ■deeding naar de Internationale nederzetting medegenomen. Allen overhandigden hun wapens aan de Britache soldaten. De com mandant Sien Tsjta Joean, die ah laatste man was vertrokken, kwam met tranen in de oogen in de concreet» aan. perkt zou blijven en dat ook de op de zol ders opgeslagen vetten en oliën geen gevaar liepen. De stevige betonvloer was daar wel borg voor. Met ongeveer vijftien stralen bleef men mei de nablussching bezig, welke vermoedelijk tot hedenochtend zou duren. De voorzitter deed een beroep op de verte genwoordigers van de organisaties om er toe mede te werken, den ambtenaren duidelijk te maken, dat ook in het welbegrepen belang der ambtenaren zelf niet anders gehandeld mag worden. Had de Rotterdamschc brandweer in deze werkelijk vreesaanjagende momenten het hoofd niet koel gehouden, ongetwijfeld zou het brullende, knetterende vuur nog groo- tere afmetingen hebben aangenomen. Want op nauwelijks dertig meter van de bran dende pakhuizen staan de groote loodsen van de Holland-Amerika Lijn, aan de andere zijde daarvan ligt de groote ..Statendam". Het terrein van den brand stond nog den geheelen dag in de belangstelling van het Rotterdamsch publiek. SJANGHAI, 1 Nov. (Havas-J De woorn- voerder van het Chineesche hoofdCwartler beeft medegedeeld, dat de Japaaacbe troe pen, na drie vergeefsche aanvallen, er van middag In geslaagd zijn over een hulpbrug de Soetsjau-rlvier nabij Pel Hln Tsjing over ie trekken. Met groote snelheid botste hij tegen de achterzijde van de bakfiets en daarna te gen een boom. De portieren van den wagen sloegen open en de bestuurder werd tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos x en hevig bloedend bleef liggen. De O. O. D. van Leiden heeft hem naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toe stand is zorgwekkend. De Spanjaarden waren weinig te spreken over de autonome clearing, die Nederland toenmaals heeft Ingesteld. ZIJ hebben dan dit jaar ook den elsch gesteld, dat sinaasappelen grootendeels in deviezen zullen worden be taald. Op de „Statendam" had men intusschen ook niet stil gezeten. Met vier van de eigen slan gen werd het achterschip nat gehouden. Het bleek niet noodzakelijk te zijn, het schip te versleepen. die thans met de andere overlevenden van het bataljon geïnterneerd is in het Westelijk dis trict van de Internationale nederzetting, wordt bewaakt door Russische leden van het vrijwJll- gerscorps te Sjanghai. Hij Is ontroostbaar over het gebeurde; het leek hem echter toch vn.- doening te schenken, dat hij door maarschalk TSJans Kal Sjek bevorderd is tot generaal- majoor. Het kabinet zou men willen wijzigen door een scheiding in te voeren tusschen de staats ministers en de administratieve leiders der ver schillende ministeries. Volgens de „Asahl” zou den de minister-president en de minister van Oorlog dezer dagen een onderhoud over deze kwestie hebben gehad. Heel waarschijnlijk is het niet, aldus het Han dels hl ad, dat Nederland daarin zal treden. Overigens moeten de Importeurs die aan de clearing betalen afwachten hoe de regeling, waarover regeeringsambtenaren besprekingen voeren, nu zal worden. Spanje moet zijn sinaas appelen toch kwijt en de Nederlandsche markt heeft een voorkeur voor Spaansche sinaasappels. Wijzigingen in de omstandigheden voorbe houden mag worden aangenomen, dat ook nu half November het vervoer weer zal beginnen. Voorbereidingen daartoe zijn reeds getroffen. Het risico is natuurlijk grooter geworden. De verzekeringspremies zijn een factor geworden, die niet alleen in de vervoerkosten, doch ook in de prijzen van het product meespreken. Er zijn uit dien hoofde reeds Spaansche artikelen, ook op het gebied van zuidvruchten, die hun markt goeddeels hebben verloren. Artikelen, die vervangen of van elders be trokken kunnen worden, betreft de kooper liever niet uit Spanje. Met sinaasappelen is dat ech ter tot nu toe niet het geval. Spaansche onder nemingen hebben wel eens getracht aan de clearing te ontkomen, dbor hun goederen zoo genaamd eerst naar Engeland te verkoopen. Dergelijke pogingen zijn altijd mislukt. Ook als zij in Engeland liggen opgeslagen en Engelach eigendom zijn, vallen deze goederen van Spaan- sche herkomst onder de clearing. Naar te Tokio verluidt is de Japansche poli tiek ongewijzigd ten aanzien van de tusschen- komst van derden in het Chineesch-Japansche conflict. Granaten troffen de internationale concessie; Britsche soldaten vuren op Japansche vliegtuigen De woordvoerder van het Japansche lever heeft verklaard, dat de Japansche troepen de Soetsjau hebben overschreden op een tweede punt, op 10 KM. ten Westen van den weg Jehoengtejang. De correspondent van het Japansche blad Asahl SJimboen" te Sjanghai heeft aan zijn blad gemeld, dat hij de houding van de Engel- schen ten aanzien van de Chlneezen zeer vreemd vindt. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft verlof gegeven tot publicatie zon der commentaar van dit bericht. Het bestuur heeft aan een groot aantal dok toren hier te lande brochures omtrent antl- conceptioneele middelen toegezonden. In hooger beroep heeft de Haagse he recht bank dit vonnis bevestigd. zwaar gewonde by verkeers ongeluk te Oegstgeest Er zijn tal van goederen in de pakhuizen opgeslagen, welke flpor de eigenaren zelf zijn verzekerd. Maar de schade zal wel eenige - millioenen guldens bedragen. Ver moedelijk echter is alles verzekerd. Dit is zeker het geval met het gedeelte, dat door de fa. is verzekerd, os. bet gebouw zelf, dat eigendom van de firma is. zegt het oude rijmpje. Het beoefenen der „uiterlijke wel sprekendheid' maakte de kelen van de leden dezer oude tooneelvereenigingen dorstig en die moesten ge smeerd wórden Maar hun goede gedachten zogen ze uit hun heerlijke, milde tabak. Die échte Oud- Hollandsche mélange moet U ook eens probeeren. Douwe Egberts maakt ze Onderhandelingen met Nederland gevraagd over de autonome clearing De Japansche troepen, die na het ver trek van de Chlneezen het pakhuis hebben bezet, berichten, dat zij hier een groote hoeveelheid versch brpod, boter en melk hebben gevonden. Zij maakten hieruit op, dat de Chineesche bezetting van levens middelen was voorzien, welke dwars door de Britsche verdedigingslinie moeten zijn aangevoerd Binnenkort aanvrage van een sperverbod aan den minister Een der firmanten, de heer H. O. J. de Monchy, die druk in conferentie was met de verzekeringsmaatschappijen, kon ons slechts een oogenblik te woord staan. De heer de Monchy zeide, dat hij de schade nog moeilijk kon schatten, daar de slechts een gedeelte heeft verzekerd. SCHOUT 15ct. COOPVAERT lOct.p.’ >on$ Deze granaat was waarschijnlijk afkomstig uit het Japansche geschut, dat het pakhuis heeft gebombardeerd, waarin het „bataljon des doods" zich had verschanst. De organlsatie-vertegenwoordlgers, hun te leurstelling uitsprekende over het vemomene, stelden de vraag of indien in de kosten van levensonderhoud of In 's lands flnancieelen toe stand een belangrijke wijziging zou ontstaan, de regeering bereid zou zijn de aangelegenheid van de salarieerlng der ambtenaren In het georga niseerd overleg te brengen. De voorzitter deelde mede, dat het Inderdaad in de bedoeling der regeering ligt &m, zoodra zij. op grond van wijziging van een der belde genoemde factoren, meent het vraagstuk op nieuw in beschouwing te moeten nemen, daar toe in de eerste plaats met de commissie in contact te treden. Had de brandweer in den nanacht nog ge hoopt, een deel van de pakhuizen, nl de „Celebes”, te kunnen behouden, reeds spoedig bleek, dat hier geen sprake meer van kon zijn. De wanden, waarmee de opslagplaatsen van el kaar zijn gescheiden, werden spoedig na el kaar door het vuur vernield, de zeer brand bare inhoud der pakhuizen, bestaande uit kof fie. tabak en stearine, zorgde er wel voor, dat het vuur zich in een angstwekkend tempo ver spreidde. Geweldige vlammenzeeën joegen, aan- gewakkerd door den vrij straffen wind, gelijk torenhooge fakkels over’ de havendammen, zetten den omtrek met ’n straal van vele hon derden meters in een feilen lichtgloed. 1 Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie ts op het kruispunt van den Warmonderweg, den RUnsburgerWeg en den Leidschenstraatweg te Oegstgeest een motorbakfiets, bestuurd door den 32-jarigen J J. J. B. van B. uit Leiden, in botsing gekomen met een personenauto oe- stuurd door den 28-jarigen C. J. Z, eveneens uit Leiden Op het moment, dat Van B. den RJjnsburger- weg wilde oversteken om den weg naar Leiden in te slaan, zag hU plotseling een auto met groote snelheid naderen, zoodat hij het raad zamer achtte, ofschoon hij voorrang had. orr. te remmen. De autobestuurder trachtte eerst links te pasaeerën,. doch gooide, ziende, dat dit niet ging, met kracht het stuur naar rechts, hetgeen echter niet zonder ongelukken ge schiedde. Drie granaten zijn Ingeslagen in het g*- bouw van de „Nortth China Daily Newi’, dat aan den Bund is gelegen in de inter nationale concessie. Drie leden van het per soneel werden hierbij gedood. Een anddre granaat kwam op het Palace Hotel terecht, zonder echter slachtoffers te maken. Verder werd het pand van een Ameri kaansche import- en exportfirma, gelegen achter het Britsche consulaat, door een granaat getroffen. Naar aanleiding van het bericht, dat binnenkort t «unbtcnarenverbod zal worden opgeheven en tot den vroeger bestaanden toestand sal worden teruggekeerd, vernemen wij, dat de regeering Inderdaad overweegt, het z.g. ambtenarenverbod in den vorm, waarin dat thans is geregeld, in te trek ken. doch dat het in haar voornemen ligt, dese regeling door een andere te vervangen. Ondanks voorspelde moeilijkheden is het vo rig Jaar het sinaasappelvervoer van Spanje naar Nederland tamelijk normaal verloopen. Ook nu doen de booten van de K. N. 8. M. en an dere reederüen nog geregeld de havens in het gebied der regeering van Valencia aan, van waar vrijwel alle sinaasappelen worden ver scheept. De inschrijving is opengesteld op 5 November bij de Ned. Indische Handelsbank N.V., bij de kantoren te Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht en ten kantore van de Incasso Bank N V. De Provincie Utrecht en de gemeente Utrecht zijn elk voor de helft aansprakelijk De obligatleleening is noodlg in verband met de uitbreiding van de Electrlsche Centrale aan het Mérwedekanaal, door bijplaatsing van 1 stoomketellnstallatles elk van 80 ton/uur. uit breiding der schakellnstallatle met bjjbehoo- rende gebouwen enz., waarvan de voltooiing binnen gereeden tijd geschied zal zijn. o Wegens overtreding van artikel 451 ter wet boek van strafrecht zijn twee bestuursleden van den Nieuwen Malthusiaanschen Bond door den Haagschen kantonrechter veroordeeld tot geldboeten van ƒ100.suba. 25 dagen hech tenis. De N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utr. Stroomleveringsbedrijf te Utrecht heeft besloten tot uitgifte van een drie pet. Obligatleleening groot 11.000.000.tegen een koers van 103 pet. Het blad „Asahi" verklaart, dat de Ji panache ministers en legerleiders de ling hebben overwogen van een keizerlijk hoofdkwartier, alsmede een In grijpende wijziging van het tegenwoordige ministerie. Volgens het blad zou het keizer lijk hoofdkwartier nog deze maand worden gevormd. De Ned. R. K. Kruideniersbond hield dezer dagen zijn Jaarvergadering in het .Kasteel van Antwerpen" te Utrecht. De vergadering, welke door de afgevaardig den van talrijke afdeelmgen uit alle deelen des lands werd bezocht, werd op de gebruikelijke wijze geopend door den bondsvoorzitter, heer J. F. Hendriks uit Nijmegen. Na de verwelkoming van afdeelings-verte- genwoordlgers en de aanwezige geestelijke ad viseurs, hield spr. "n rede, waarin spr. conclu deerde dat wjj op economisch gebied de werk zaamheid van ons nieuw ministerie in nieuwe richting reeds kunnen constateeren. De practi- sche toepassing per wet op de vestigings- elschen, het sperverbod voor slagerijen enz., de invoering van het werktijdenbesluit voor han dels- en kantoorbedienden, terwijl tevens de kruideniers thans in het bijzonder mogen bij dragen voor de instandhouding der keurings diensten, dat al geeft blijk van een-fgoede koers wijziging. Spr. memoreerde dat reeds eerder op de wenschelijkheld van een .sperverbod" voor de kruidenlersbranche werd aangedrongen. Wil een aanvraag om een sperverbod succes hebben, dan moet dit uitgaan van de betrok ken categorie vakgenooten. De R K Kruideniersbond heeft zich reeds voor jaren via den Ned. R. K. Middenstands bond vóór den spertijd uitgesproken. In het Jaarverslag van den heer H. Post, di recteur van het bondsbureau, werd gewezen op de symptomen van verbetering. Met de winke liers zijn de omstandigheden ondertusschen nog niet veel beter. De aftredende hoofdbestuursleden, de heer P. de Jong uit Amsterdam en J. F. Oolbach, uit Enschede, werden bij acclamatie herkozen. In de middagvergadering kwamen vestlgings- eischen. spertijd en vakopleiding ter sprake. De heer Post, directeur van het Itondsbureau. gaf een klare en duidelijke uiteenzefting. waar bij vooral de practlsche zijde van deze maat regelen werd belicht. Spr. deelde mede, dat de, offlcleele aanvrage van de drie kruideniersbon- den, coöperatie- en grootbedrijf om de wet ook voor de kruideniersbranefta af te kondigen, binnenkort mogelijk binnen enkele weken In een communiqué van den generalen staf 'tot den minister zal worden gericht. Dun volgen de consequenties. Voor bestaande winkeliers blijft de toestand ongewijzigd. De Amerikaansche opperbevelhebber te Sjanghai, Beaumont, heeft een energiek protest ingediend bij de Japansche autoriteiten, naar aanleiding van het optreden der Japansche marine-troepen, die zich meester maakten van een met rijst geladen Chineesche Jonk, die door Amerikaansche marinemanschappen bezet was, cn die voor anker lag aan den internationalen kant van de Soetsjaukreek. De Japanners had den de kreek overgestoken, om de jonk in be slag te nemen. Admiraal Hasegawa heeft zijn spijt over het gebeurde betuigd en beloofd, dat dergelijke feiten zich niet zouden herhalen. oeveel pruicipieele bezwaren men ook moet hebben tegen verschil lende der motieven, op grond waar van de Duitsche natlonaal-socialistischa autoriteiten ten velde zijn getrokken te gen de zgn. „entartete Kunst” d.wz. niet zoozeer de ontaarde, als wel de aan den Duitschen volksaard vreemde kunst, hoeveel principjeele bezwaren men ook moet hebben tegen de wijze, waarop deze strijd o.a. met zgn. „Schund”- ten toon stellingen wordt gevoerd, toch gebiedt de eerlijkheid te erkennen, dat het meer dan noodlg was den Duitschen Augiasstal van na den oorlog (de Nazi’s mogen ons dit volksvreemde, maar niettemin klassieke beeld vergeven en wjj hopen, dat Hitler’s plaatsvervanger Rudolf Hess, bijgenaamd de Griek, een goed woordje voor ons zal willen doen) grondig te rei nigen van veel zgn. wetenschappelijke pornografie en decadente en gedegene reerde „Kunst”-producten. Dat de na tionaal-socialisten in hun radicalen ijver met het vuile badwater ook het gezonde kunstkind dreigen weg te werpen, Is iets, dat den Duitschen volksaard, zooals die door de Nazi’s wordt opgevat en beli chaamd, zeker niet vreemd 13. De zui- verlngsdrift strekt zich ook uit tot de film en het is Dr. Joeef Gobbels, die zich speciaal op dit terrein bewqegt. Merk waardig is, dat verschillende oude films, die jarenlang ook in het nationaal-ao* cialistische Dultschland met succes heb ben geloopen, plotseling bij een herkeu ring worden verboden. Zoo berichtte de „FUmkurier" onlangs, dat op last van Dr. Göbbels thans eenigè Ufa-fllms uit de circulatie zijn genomen o.a. „Lachen de Er ben", „Jim der Mann mlt der Nar- be”, „Der Kongress tanzt” en .jDrel voa der Tankstelle”. De twee eerstgenoemde films kennen wij niet, maar op den titel afgaande kunnen wij begrUjjen, dat zjj, die meenen een meer dan duizendjarig régime te hebben gesticht, elke suggestie van de mogelijkheid, dat na bun rijk eens dat van lachende erfgenamen zou kunnen komen, wenschen uit te bannen. Moellijker te begrijpen is het verbod van „Jim, der Man mit der Narbe”. want litteekens zijn sinds het herstel van de Mensur of te wel het Studentenduel weer hoog in de Duitsche mode. Of is deze Jim misschien een der twaalfduizend getee- kenden uit zekeren stam? De bezwaren tegen de ook in ons land zeer bekende en groot succes geoogst hebbende, on schuldige films .JDer Kongress tanzt” en ,J>rei von der Tankstelle” kunnen niet van moreelen aard zijn. Speelt hier de politiek weer een vermakelijke rol? „Der Kongress tanzt" geeft een lachend le vensbeeld van de Oostenrijkache hoofd stad in de moeilijke en spannende da gen van het Weensche Congres, toen von Metternich Napoleon liquideerde. Vormt dit een te schril contrast met de huidige eveneens moeilijke en spannende situa tie, waarbij men behalve elders ook In Dultschland het lachen dreigt te ver- leeren? Of Is Goebbels misschien bang, dat Lilian Harvey, die een Engelsche is, niet welgevallig moet zijn aan het Ita- liaansche deel van de as RomëBerlijn, en dat de bekende Schlager „Dm war nur elnmal, das kommt nicht wieder, das war zu schön um wahr zu sein” bin nenskamers nog zal voortgezongen woe den door allen, die het geweldadlg ein de der republiek van Weimar betreuren? Wat er tegen .JJrel von der Tankstelle" in te brengen is, valt niet te gissen, ten zij Oöbbels beducht 13, dat men daar een parodie op Hitler, Oöring en Oöbbels In zou willen zien. Dit is echter weinig aannemelijk.' aangezien deze drie niet zooveel luchthartige en gracieuze vroo- lijkheld wekken als het vermaarde trio aan de benzinepomp. Met al te veel Ijver kan zelfs een betere zaak wel eens slecht gediend worden. De definitieve ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) oedroegen over Juli 1937 totaal 9.731.489. De ontvangsten over Juli 1936 waren f 9.036.215. De totale ontvangsten bedroegen van 1 Ja nuari af f 58.138.578 tegen f 54.942.542 in 1936 Toen er niet meer aan viel te denken, dat ook maar óen deel van het gebouwencomplex was te redden, concentreerde de brandweer haar volle aandacht op deze loodsen, welke met een watergordjjn werden natgehouden. Oox op de daken der loodsen, bestaande uit mastiek, stonden brandweerlieden, die deze met gewel dige watermassa's nat hielden. Niet alleen hetgeen in de kelders was opge slagen. ook nog een gedeelte van de goederen, welke op de laagste verdieping van het pakhuis ..Celebes” is geborgen, heeft men voor het vuur kunnen sparen, al zal dit gedeelte wel door de groote hoeveelheden water schade hebben ge leden. Tegen een uur of twaalf had men het vuur' zoo ver onder de knie, dat men tot het inwen dige kon doordringen. Op uitnoodlging van den hoofdman, den. heer Keeman, zijn wij het pak huis „Celebes" binnengegaan en hebben ge constateerd. dat nog groote hoeveelheden ka pok, vet. krenten, rozijnen en andere goederen onaangetast door het vuur, doch overstroomd door water, opgestapeld lagen. Water, door drenkt van koffie- en tabaksgeur, stroomde van de bovenverdieping op ons neer en er stond op den vloer zooveel water, dat tonnen en kistjes lustig in den plas ronddreven. Door een gat in het plafond kwam af en toe een vonkenregen naar beneden, doch de brand weerlieden, die hierop bedacht waren en zich speciaal daarvoor hadden opgesteld, konden het van het derde eskader van de Japansche vloot wordt medegedeeld, dat de laatste Chineesche troepen Tsjapei hebben verlaten en naar de internationale nederzetting zijn gevlucht, waar zi) werden ontwapend door de Britsche wacht posten. Over de eerste 7 maanden-van 1937 ruim f 3 millioen meer dan over hetzelfde tydvak 1936 In brand raken van deze verdieping voorkomen. Hoewel de muur van het Sumatrapakhuls. waar de brand het felst schijnt gewoed te heb ben, leelijk krom was getrokken en naar bui ten overhelde, achtte men. gezien den stevigen bouw en fundeering. het niet noodlg dezen muur om te halen. Een beslissing dienaangaan de liet men aan de bouwpolitle over. De groote plas, die zich rondom het gebouw had gevormd, was tegen den middag vrijwel door de verschil lende goten verwerkt, zoodat slechte een dikke stearinelaag en overblijfselen *van koffie, tabak en andere producten den grond om het pak huis bedekten. Maandagochtend om even over drieën is een zware brand uitgebro ken in de groote loods van de Pak huismeesteren, asgi de Rijnhaven Noordzijde te Rotterdam. In deze loods lag een groote hoeveelheid brandbare goederen, zooals erwten, vaten vet, koffie, kapok enz. De brandweer heeft met een zestal motorspuiten en verscheidene drjj de stoomspuiten direct het I schingswerk aangepakt Toen wu ons per veerboot van het terrein van den brand naar de Leuvehaven begaven, waar het kantoor van de ..Pakhuismeesterenzich bevindt, hebben wij duidelijk kunnen waarne men, hoeveel gevaar de „Statendam" en de daarvoor liggende .Maasdam” liepen. Beide booten van de Holland-Amerika-Lijn lagen vlak achter de loods, zoodat vonken ge- makkeljjk op het dek van beide booten konden neerkomen. N Hoe groot de schade is Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Wel kan gemeld worden, dat tegen het einde van de vorige week loodgieters bezig zijn geweest met het repareeren van de dakgoot Juist aan de zijde van het pak huis, waar de brand is uitgebroken. Het wordt niet ónmogelijk geacht, dat bij dit werk een' vonk naar binnen is ge slagen en in den hoogst brandbaren voor raad gedurende den Zaterdag en Zondag is blijven smeulen. Vast staat evenwel ten deze nog niets. In de late morgenuren, toen het gevaar voor de omliggende gebouwen vrijwel geweken was, hield de brandweer zich slechte nog bezig met het dooven van het felle vuur, dat nog binnen oe muren van het pakhuizencomplex woedde. De aangrenzende gebouwen, de pakhuizen van bet Leidsche Oranje-Nassau-Veem en van het Blaauhoeden- en Vriezeveem, alsmede het kleine gebouwtje^ van het Volksbond-koffle- huls, zijn gesjaaard gebleven. Nog zeer veel publiek was op de been, om^het slot van den grooten brand bij te wonen. Door de groote watermassa's, welke in den loop van den nacht en van oen ochtend op het brandende complex zijn neergedaald, had zich een geweldige plas om de loods geyormd, waar in groote stukken gestolde stearine dreven, terwijl het water doortrokken was van zwarte koffiekleur en -geur. Het water stroomde van binnen naar buiten, vulde het gëoote meer rondom de loods aan en vormde fantastische watervallen door de glaslooze vensters en deuren. De brand is ontdekt door een wachter bfj de loodsen van de Holland-Amerika-Lijn. Een der brandweerlieden er namen onge veer 200 aan het blusschingswerk deel moest in den vroegen ochtend naar het ziekenhuis worden vervoerd, omdat hij het ongeluk had, een straal recht in zijn gezicht te krijgen, waardoor een bloeduitstorting werd veroorzaakt. De burgemeester van Rotterdam en verschil lende andere gemeentelijke autoriteiten woon den het blusschingswerk gedeeltelijk bij. Te elf uur ’s morgens kon men wel groote waarschijnlijkheid aannemen, dat brand zich niet verder zou uitbreiden. Met waarschijnlijkheid, want inwèndig de zaak nog niet geheel veilig. In den kelder waren nl. nog groote hoeveel heden olie opgeslagen. Enkele vonken in dien kelder zouden deze hoogst brandbare stof in feilen gloed kunnen zetten. De vloer van het gebouw is echter zeer ste vig geconstrueerd, zoodat voor instorting weinig vrees bestond. !h ie n iL K t>- zr te r- m le dw rtie >n-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5