Consumptiemelkveree nigingen WUl De avonturen van Prof je en Struisje den dag Ds. van Duyl uit de Eerste Kamer Tot vijftien jaar veroordeeld WAT DE BEDOELING ER VAN IS |IES, UESBETH, ELISABETH WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 r m •t Oud-notari* staat terecht STOOMVAARTLIJNEN GYMNASTIEK SELECTIEWEDSTRIJDEN TE HAARLEM De oprichting er van een noodzakelijkheid Spel en we rkelijk heid A 1 Nooit wachten bij koudheid of rheuma- tiek, maar onmiddel- Ujk ASPIRIN-tabletten nemen - en hoe eer der hoe beter! Aspirin F niet Jle gulden. tn te eigen 17. Getuigenverhoor voortgezet te boerderij. droeg mr. Getuigenverhoor BINNENLaANVHCHB HAVENS P«». blijft voortduren, ze Is mij zoo 3! niet gemakkelyk voor zoo'n lang het my schelen, hoe zij over mij Rendut mompelde: ..Hij heeft niets ril; iets Korte verklaring af gelegd in de hedenmorgen gehouden zitting Om het kampioenschap van den D.H.G.B. fe ir ?r. It It h P P Toen Profje bemerkte, dat er op het eiland zooveel moois te zien was, had hy geen zorg meer en met vreugde dacht hy: Er zal best een middel zyn om hier vandaan te komen, intusschen maak ik een studie van het eiland. Htf- begaf zich, gewapend met zijn loupe en een taschje met mondvoorraad met Struisje op weg. De piloot bleef achter om op de tent te passen. Aan het einde van de vergadering legde de heer Van Duyl de volgende verklaring af: Melissa* Wed. ok de r n s ■t IAYER E Getuige verklaarde, dat de notaris volkomen op de hoogte* was van alles, wat pp het kantoor omging, zelfs als er een klein foutje gemaakt werd zag het arendsoog van den notaris dat. Ook wist de notaris, dat de balans valach was. Er waren onjuiste boekingen gedaan, oJn. over een verkoop van hulzen, welke niet had plaats gehad. ek en r it INt het Fransdt vertaald door Christine Kamp E h J8 •n et !D- x>r jer ur. 18 U n- n Hedenmorgen te elf uur kwam de Eerste Ka mer weer bijeen onder, voorzitterschap van Mr. W. L. baron E. de Vos van Steenwtfk Aan de regeerlngstafel bevonden zich de mi nisters Oosellng, Steenberghe en van Buuren. 1 1 Nov.. Petroleurrthsven. Uitapraak tegen beide verdachten van den moord in de Groote Bicker aatraat te Amsterdam „Mijnheer de voorzitter. Waar ik gisteravond de eeden heb afgelegd, welke ml) bekrachtigden als lid dezer Kamer, stel ik het, mijnheer de voorzitter, op bijzon der ■'hoogen prijs met uw toestemming een kor te verklaring te mogen uitspreken. lans over te leggen. Er werd toen uitstel vraagd Tenslotte bleek op de balans een te kort aan liquide middelen van 426 000 Op drie punten was de balans onjuist. Mr. E. A. Schoonheyt. lid van het Centraal Bureau van Bestand Inzake toezicht o# de boekhouding der notarissen, zelde. in 1934 een bezoek te hebben gebracht aan het kantoor van notaris M met het verzoek, de laatste ba- ge- De twee verdachten hebben, zooals bekend, op 30 November van het vorig jaar de 61-jarige weduwe E. H. van Teesellng in haar woning in de Groote Bickersstraat overvallen, neergeslagen en door verstikking gedood. Zy werd pas Zater dag December met een gapende hoofdwonde en geheel bedolven onder kussens en andere voorwerpen dood in haar bed gevonden. Kort daarna zijn de beide verdachten gearresteerd. Langen tyd hielden zij hardnekkig hun onschuld vol. De officier van justitie, mr H. A. W assen - bergh, haatde het net van bewijsgronden zoo dicht aan. dat zij kort voor de zitting een be kentenis aflegden. Ter zitting requlreerde de officier vijftien jaar gevangenisstraf tegen het tweetal. - Grondcredlet Wa- had een onaangenaam karakter en bezigde on behoorlijke taal. Getuige J. W. A. Donker, candldaat-notarls, is eveneens werkzaam geweest by notaris M. Hij had wel eenigszins den indruk, dat de zaken niet vlot liepen, speciaal met de West- landsche Hypotheekbank. Aan den anderen kant heeft get. altijd den indruk behouden, dat de notaris een groot vermogen had. Mr. J. W. Schuit, directeur der Westlandsche Hypotheekbank, verklaarde, dta er een reke- nlng-courant-verhoudlng was met het notaris kantoor. De bank had verschillende klachten; herhaaldelijk werd de notaris aangemaand met Er werden zoo verscheidene tochtjes ge maakt.' Op één daarvan werd een groote verrassing voor Struisje ontdekt. Er was na melijk een heele familie struisvogels aanwe zig, waarvan een paar op eieren zaten. De kennismaking was zeer naar genoegen Struisje werd vriendelijk onthaald by zijl* soortgenooten aan wie hij allerlei belangrijk nieuws wist te vertellen. Ook Profje werd eerst met voorkomendheid behandeld moeten helpen om de visites te ontvangen in den salon Lodewijk XIV. den officieelen salon, waar zijn medewerkers, zijn vrienden, zijn politieke relaties kwamen. Ik moest glimlachen, mij be minnelijk voordoen, haar vervangen, die zulk een karweitje waarnam, terwijl zij er uit zag. alsof zy zich amuseerde. Niemand heeft over de afwezige vrouw des huizes gesproken, niemand heeft naar haar gevraagd.. Men weet het, mis schien beklaagt men ons. maar mijn vader noch ik, willen beklaagd worden. Daarom heb ik by die receptie my voorgedaan als buitengewoon vroolijk en opgewekt, misschien hebben onze goede vrienden mjj beoordeeld en veroordeeld. Mijne nieuwe functie behaagde mij, ik miste mama niet eens meer. Emancipatie, ^vrijheid "HU verbleekte, voelend, dat hij lomp was ge weest en zijn verlegenheid, die ongelukkige ver legenheid. waardoor htj zoozeer lydt, kwam weer boven. Hu bleef voor my staan, zijn lange armen langs zijn mager lichaam, hy dacht er zelfs niet aan, om my de hand toe te steken. Ik maakte het gebaar, dat hy niet durfde te doen en zei: „Claude, laten wjj hopen, dat onze vriendschap dierbaar." .Ja. zij zal voortduren.*' Dat werd gezegd op een toon als van een bevel. „Kom hier dicht by mij zitten, laten wij wat babbelen." Het was lichaam om een steunpunt te vinden op den lagen divan. HU wist geen raad met z’n beenen; stak hy die uit, dan kwamen zy byna in den schoorsteen te land en met de knieën gebogen waren zy even hinderiyk. Elndeiyk lukte het en wij begonnen te praten Ik vroeg naar zyn moeder, naar het Bretonsche dienstmeisje, dan na een lange poos van stilzwijgen, terwyl wy naar het grillige spel der vlammen keken, zei ik: ..Claude, toen je binnen bent gekomen, was ik als verloren in het verleden. Ik herinnerde my de feestdagen in mijn kindsheid, toen ik de verwende levende pop was van een mooie. Jonge vrouw O. die Kerstdagen, dat speelgoed onder eiken schoorsteen. myn kreten van blijd schap. mijn lachen.... al dat geluk, dat ik toen niet wist te waardeeren. Geëindigd, voor altijd geëindigd,... Nooit zal ik weer een kleine meid zyn, waarvan de minste wenschen terstond worden vervuld. Ik aal deae feestdagen door- [is een Sa^ie - pro duet. Oranjebanden■Ou^cie-kruis i waarborgen de werkzaam [heid en onschadelijkheid J Hoewel er objectieve redenen bestaan, die het behoud van myn zetel in deze hoo- ge vergadering volkomen rechtvaardigen, meen ik, om zelfs den schyn van aantas ting van het politiek fatsoen te vermyden, verplicht te zUn voor het lidmaatschap de zer Kamer te bedanken. Temeer waar ik onvoorwaardeiyk en voor goed met de N. S. B. gebroken heb. Een daartoe strekkend schryven zal U dezer dagen bereiken.” op ons. jongens, oen vroolyke uitwerking. Zóó bleef het ook ia onze herinnering en op een dag thuis, toen onze tax in eenzelfde hou ding op den vloer in de zon lag te slapen, wilde een van ons den hond als een gevallen paard oprichten Hy ging naast hem knielen, schoof zyn handen onder het lichaam van den BM het zoeken naar doode takjes voor het vuur, had Struisje een paar prachtige bloe men gevonden. Deze legde hy als dessert voor Profje neer, in de hoop dat ze hem lekker zouden smaken. Maar Profje had geen struisvogelmaag en at ze natuuriyk niet op. Toch was hy er erg mee in zyn schik, want het waren heel zeldzame en hy bekeek ze met zdn loupe van binnen en van buiten. De ryks-accountant O. J. Vis werd 1 eerst als getuige gehoord en tevens als deskundige. HM heeft over de zaak M. een uitvoerig rap port samengesteld. Get. deelde mede, dat het bedrUf van notaris M. meer een bankbedryf was dan een notariskantoor. ^0Ö?'tfe Maatschappy voor ren 20 aandeelen uitgegeven, waarvan de fami lie M.. er 18 of 19 bezat. Get. merkte op, dat een liquide zaak niet in practyk brengt, wat hier is geschied, n.l. het versleepen van hypotheken. De bedoeling was. extra veel crediet te kunnen geven. Er moet overigens een chronisch kastekort geweest zyn. Verdachte zelde, desgevraagd, dat hy aan vankelijk van een kastekort niets wist. In 1933 heeft hy een tekort ontdekt. Er waren valsche boekingen gedaan, waarvan verd. evenmin iets afwist. Vervolgens werd als getuige gehoord notaris J. 8. Mys, die optrad als waarnemer bü het on gevraagd verlof aan notaris M. Het is gebleken, dat het kantoor reeds in het begin 1934 vastzat. Bekende Rotterdammers hebben met rijf ton de zaak trachten te red den. De kring West-Friesland, die het vorig jaar tot hernieuwd leven werd opgewekt, aal t voor den eersten keer in de keurwedstrUden gaan probeeren. met J. Kuilboer van DVV Noord- Scharwoude. BM den kring Haarlem ontbreken de turners van Winfried Regelmatig werd door de Haarlemache vereeniglng een viertal men- schen afgevaardigd, terwyl ze altyd twee men- schen in de officieels ploeg zagen geplaatst. Van deze biyft alleen van Rijn over, die nu de kleuren verdedigt van 888. Beverwyk. Van deze vereeniglng is ook Berkhout wederom van de party, terwyl de clubgenoot B. de Kruyf voor de eerste maal aan een dergeltfken swaJ ren wedstrijd deelneemt. Ook DOK, Heemskerk, dat pas enkele jaren Ud is van den DHGB, levert twee deelnemers: Th. Schermer en O. Groot. De turnkring Amsterdam komt *t best voor den dag. Van Jong Leven schreven de oude bekenden in, n.l. Vos. Kaay en A. de Lange. De strijd zal evenwel buitengewoon interessant «Wfleti (Joor'B IrHBBtyvW" vart 'Wilskracht. Hierdoor is niet alleen de geroutineerde turner Kieft van de party, magr ook T. van Wissen en W. Kelderman. De wedstryden vangen aan om twee uur in de zaal van de Bavoechool aan de Westergracht De vierde kamer der arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam heeft den 23-jarigen metselaar G. Th. N. en den 29-i$rigpn IfppRriigm A. CJir.^R. ieder veroordeeld tot sen gevange nisstraf van vijftien jsmr. met -aftrek van voorarrest, wegens doodslag, ver gezeld van en gevolgd door diefstal, met het oogmerk, om dezen diefstal tè verheimelijken. ten (byv. karnemelk, papsoorten, flesschenmelk enz.) vast te stellen. Voorts kan de vereeniglng allerlei regelingen betreffende melkvervoer en distributie vaststel len en zelfs kwallteltsvoorschrlften geven, ter wijl zy tevens bevoegd zal zyn de voorwaarden te bepalen waarop nieuwe gegadigden een ver gunning zullen kunnen krijgen. ZU zal koop contracten en bepaalden vorm van boekhouding kunnen voorschrijven (aan veehouders en han delaren). De bevoegdheden van een goedgekeurde ver eeniglng gaan dus nog verder dan die der vroe gere crlsismelkcommlssies en zyn geheel te ver- geiyken met die welke de Zulvelcentrale thans bezit. Natuuriyk gaan deze bevoegdheden niet verder dan de Minister of een door hem Inge stelde commissie van toezicht toelaatbaar acht, want het geval is denkbaar dat bepaalde ver- eeniglngen te ver zouden gaan. Er zal dus byv. ook een onpartydlge commissie moeten komen welke beoordeelt of by opgelegde straffen en ge weigerde vergunningen de rechtvaardigheid is betracht. Hoe dit ook zy. de nieuw op te richten vexee- nlglngen zyn de eenlge mogelykheld om inzake de consumptlemelk regelingen te verkrMgen. Het is ordening. hypotheekbanken Met byna algemeene stemmen werd besloten in het district Wilnls zulk een vereeniglng op te richten. Contact zal worden gezocht met niet minder dan 35 plaatsen in de provincie Utrecht, welke alle In het z.g. buitenwetteUjk gebied gelegen zyn om gezamenlyk één groote veree niglng te vormen. Uit de verschillende besturen zal dan een klein uitvoerend comité (voorlooplg gewesteiyk bestuur) worden gekozen voor het ontwerpen van de statuten enz. en om in overleg met de Nederlandsche Zulvelcentrale de eerste stappen te doen. Get. deed mededeeling van verschillende hy potheken. die werden afgeloet. doch waarvan den cliënten geen mededeeling werd gedaan. Deze bedragen werden voor andere doeleinden gebruikt, in plaats van dat aan de cliënten ge vraagd werd, wat er met het geld moest ge beuren. Ook achtte get. het hoogst uitzonder- iyk, dat levensverzekeringmaatschappijen en haar renten ontvingen vla het notariskantoor. Van verschillende zyden bereikten ons verzoe ken om de juiste werking van de op te richten „Consumptlemelk-vereenlglngen" eens te willen uiteenzetten. Dezer dagen nu heeft de heer L. J. de Rooy secretaris van den Bond van Melkveehouders in de provincie Utrecht een duldeiyke werkklng over dit nieuwe Instituut afgelegd, welke wy hier in extenso plaatsen, In het vertrouwen, dat wy aan het verlangen van vele onzer abonné's zyn tegemoet gekomen. De Minister van Economische Zaken heeft be sloten alle regelingen betreffende' de consumptle melk voor het z.g. bultenwetteiyk gebied In te trekken, met ingang van 1 December as. Dit beteekent (Indien er niets anders voor In de plaats komt) dat de toestand van voor 1933 weer terugkeert. In 1933 verzochten de belanghebben den In deze om regelingen en de crlslsmelkcbm- mlssies ontstonden, welke vergunnlngsaangele- genheden regelden en minimum in- en verkoop prijzen voor melk vaststelden. Werden deze door de regeerlng goedgekeurd dan waren zy bin dend. Dit beteekende dus, dat toen de belang hebbenden zelf de zaak regelden, behoudens goedkeuring door de regeerlng. Opgemerkt zy nog. dat men dlkwyls, voortbouwende op deze minimumprijzen, in verschillende plaatsen pry- zen overeenkwam welke boven de minima la gen. Echter werden d^crislsmelkcommlssles in 1936 officieel ultgeschakéld omdat de regeerlng alles centraal wilde doen regelen door de Ned. Zul velcentrale. Er kwamen toen vergunningen, uitgegeven door deze centrale, welke tevens den minlmum-straatprys der melk voor de verschil lende plaatsen vaststelde, evenwel geen prijs af De verdediger, mr. P. Groeneboom, de nietigheid der cUgvaarding voor op grond, dat deze dagvaarding verschillende feiten, die niets met elkaar te maken hebben, als één feit vermeldt. Na in raadkamer te zyn geweest, verwierp de rechtbank dit beroep. Voor de Rotterdamsche rechtbank staat thans terecht de 61 -jarige oud-notans J. A. M wonende te Rotterdam, thans verbiyf houdende te Oostkapelle. Biy- kens de dagvaarding zou hM zich schuldig hebben gemaakt aan drie gevallen van ver duistering en een geval van gebruikmaking van een valsch geschrift, in casu een ver- valschte balans. Ik ben alleen gebleven als verloren in den grooten salon. Ik kreeg lust om in woede uit te barsten, om scheldwoorden te gebruiken, maar ik had tegenover my slechts geschilderde per- sonnages met reusachtige pruiken, en kanten kragen, die my minachtend aankeken. Om my te wreken over allerlei dingen, die my tegen stonden, heb ik een vuist tegen hen gemaakt, byna had Ik myn tong uitgestoken, maar ge lukkig herinnerde ik my bytyds, dat ik byna een en twintig ben en dat, zelfs als Ik alleen ben. ik my niet zoo mocht gedragen. Ik verliet den grooten salon en vluchtte naar myn hoekje. By my zyn er vele bloemen, myn lieve papa had my prachtige aangeboden en Claude had zich veroorloofd my een grooten bos viool tjes te sturen, dat zyn bloemen, die niets te beteekenen hebben. Hoewel het warm in myn kamer was. stak ik een houtvuurtje in den open haard aan. Zoo’n vuurtje is als een metgezel waar ik van houd en ik.bespiedde de grillige vlammen, die opstegen, neerdaalden, weer om hoog lekten en als het ware my medevoerden. O hoe ver- was ik verwyderd van die met bloemengeur verzadigde kamer! Maria kwam my storen en tot de werkelyk- held terugbrengen. .Juffrouw, mynheer Claude is er. Wilt u hem ontvangen?" Claude kwam binnen, hy had dien morgen myn vader al begroet, maar toen had ik hem niet gezien. ..Elisabeth, ik wensch je geluk voor heel het nieuwe jsmr.” „Geluk? Och. beste vriend, dat woord nqoet je hier niet uitspreken.'* Zy hebben de bevoegdheid, ver schillende ordeninga-maat- regelen te nemen Onmlddeliyk na de openbare vergadering Is de Kamer in de afdeel'lngen gegaan, tot onder zoek van de zes door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerpen tot herziening der Grondwet Die bekentenis, want het was er een, gaf my den moed het gesprek voort te zetten: „Wilt u my zeggen, wat er eigenlyk a oh ter steekt?" Toen kreeg ik een banale geschiedenis te hooren. Ik was zeer rijk, Claude bezat niets meer, er was gezegd, dat hy schadevergoeding voor de verwoeste fabriek zou krygen, maar wanneer zou dat zyn! De trots van haar zoon zou er nooit mee tevreden kunnen zyn, om alles aan zyn vrouw te danken te hebben.” Toen die mooie redevoering geëindigd was. Blaakte ik de gevolgtrekking: .kleinzieligheid, bespotteiyke vooroordeelen, ontsaglyke hoog moed ziedaar, mevrouw, wat uw zoon bezielt, of brengen, omringd van kennissen, masu zoo alleen, zoo verloren in dit groote huls. ..Claude, daar er tusschen ons niets mag zyn dan vriendschap, laat my myn vermoeid hoofd vleien tegen Je schouders, streel met je groote, lompe hand over mijn wilde haardos en zeg my dan met een heel zachte stem: „Liesje. kindje, wat ben je slecht gekapt! Je krullen, beste meid, verbergen je oogen, die oogen, waarin ik wil lezen. Lies, wanneer zul je begrijpen, dat de gehoorzaamheid een deugd is?” Ik heb myn vermoeid hoofd tegen zyn schou der gevleid en zyn hand die heelemaal niet lomp was. streelde bevend myn krullen. Met een teederheid. die mij ontroerde, herhaalde hy*. Llesje. myn lieve Lies.” en zoo hebben wy een heele poos gezeten ik voelde my behaaglijk, ik voelde my beschermd, ik kreeg weer vertrouwen. Ik sloot de oogen om beter van dit samenzijn te genieten: dan. omdat Claude zich niet be woog. vroeg ik: „Waaraan denk Je?” .Aan een bezoek, dat ik gisteren heb ue- bracht- „Mag ik weten aan wienr* .Ja. als je dit eiacht" Met een zacht lachje, dat mij zelf verwon derde. antwoordde ik: ,Jk eizch het.” HM aarzelde even, dan op gedempten toon: Jk ben by je moeder geweest” Naar aanleiding van een vraag van rechter Marx. of getuige nimmer op den man af met den notaris over de valsche boekingen gespro ken heeft, zelde getuige nog. dat dit wel ge beurd was. maar dat getuige niet den indruk had. dat de hypotheken opzetteiyk versleept werden. De balans klopte overigens met de boeken, zooals getuige die in handen kreeg. Dat de zaak toen niet geheel is vastgeloopen is grootendeels te danken geweest aan plaatse- lyke melkcommlssies, welke ontstonden uit de opgeheven crlsismelkcommlssies. Deze commis sies. hoewel officieel zonder eenlge bevoegdheid, zyn tot heden byna overal actief gebleven en stellen het georganiseerd overleg tusschen han del en veehouders voor. Hun arbeid was moge- iyk, omdat er nog twee-grondslagen waren n.l. het vergunningsstelsel en de mimmum-straat- prijs. En waar juist deze grondslagen verloren zullen gaan per 1 December is het toe te jul- ilster thans een geheel nieuwe wil maken, mits de belang- j—- estyds, toen alle jonge en sterke paarden J in dienst van het leger stonden, en aan het front onverschrokken hun leven op het spel zetten destyds zag men in de stra ten alleen zulke, die maar moeizaam voor waarts gingen wier hals zoo dun en mager was, dat de kop omlaag ging. Zoo gebeurde het dlk wyls. dat r een, die alleen voor een al te zwe ren wagen gespannen was. zyn hoeven niet meer goed wist te plaatsen, begon te steigeren en van zwakte neerviel. Dadelyk liepen dan veel menschen te hoop, die medelydende woor den spraken en goeden raad gaven; de koetsier intusschen. zonder naar hen te luisteren, maakte morrend het leeren leidsel los van het liggende lichaam en sloeg het lange dek terug. Kwaad over de plotselinge vertraging, nam hy zyn zweep van den wagen, trok krampachtig aan de donkere manen van zyn dier, schreeuw de heesch zyn bevelen en sloeg daarbij aan moedigend op de magere beenen met de zware hoeven. De vrouwen wendden zich af. toen de zweep klapte; het paard echter trok met de poolen en bleef liggen. Zoo moest men tenslotte de brandweer waarschuwen, om het levende verkeersobstakel weer ter been te helpen. En ze was spoedig ter plaatse, met een open rooden wagen, waarop allerlei gereedschap werd meegevoerd. Vier mannen in blauwe uniform stegen uit, bekeken onbewogen het geval, richt ten een h Mach stel boven het dier op soodat wy. jongens, gelooven moesten, dat er een rust plaats In een hooge tent voor hem In gereed heid werd gebracht schoven dan breede ban den onder het vlug ademende lichaam en be gonnen dit naar boven te trekken, soodat ein- deiyk weer zyn magere beenen loodrecht er onder stonden; en terwyl de wagen luidbellend wegreed, deed het dier onzeker zyn eerste stap pen. x Menigmaal ook lag een paard zoo plat op zyn zyde. dat het pas na lang werken gelukte, hem weer op te richten. De mannen ademden diep by het zware werkje; het paard echter, reeds een beetje omhoog getild, zonk op het zelfde oogenblik. dat men de steunbanden weg trok, weer ter aarde. Dat was een gezicht, treurig en meeiywek- kend. en wy zouden gaarne het groote dier, dat nu aan beschamende zwakte leed, troostend over het vel gestreken hebben. Als het dier steeds weer ter aarde viel, leek het ons echter toe. dat zich achter dit willoos laten neervallen i niets anders dén een zekere gemakzucht ver- „Toen Ik drie maanden geleden hier ben ge komen, had u het recht my zoo te beoordee- len, nu neem ik dit niet meer aan. Ik heb nage dacht, ik heb geleden, Claude is zoo goed voor my geweest.... toen heb Ik begrepen, dat de goedheid misschien het dichtst by de liefde komt.” Mevr, anders.” De president, mr. HuMser, wees er op, dat ook vóór 1933 versleepingen van hypotheken plaats hadden. Verdachte zelde. dat hy na 1933 practisch bulten de zaken is gebleven. Voorts deelde hy nog mede, dat in 1934 zyn Inkomen door den fiscus geschat werd op 100 000, zyn vermo gen op 800.000. De president: .Maar er is geconstateerd, dat u veel geld onder u had. dat u niet toekwam, gelden, die niets met elkaar te maken hadden, kwamen in één pot. Reeds in 1939 aldus biykt uit het deskundlgen-rapport was de liquiditeit van de zaak zeer zwak.” Rechter Van Vollenhoven wees er boven dien nog op, dat van alle kanten klachten bin nenkwamen, zonder dat de notaris maatrege len nam. Gehoord werd de accountant van den notaris, dr. J. WTJnand. waarby uiteraard ook de valsche balans ter sprake kwam. De verdediger, mr. Groeneboom. had reeds Dinsdag de rechtbank verzocht bM het verhoeren van dezen getuige groote voorzichtigheid in acht te nemen, aan gezien de gezondheid van den accountant door deze zaak zeer geschokt is. hond en met een diep ,Jbu-hu"-geroep gaf hij de maat aan voor zyn armen. De hpnd ont waakte en draalde zyn kop een beetje om. ten einde te zien wat er aan de hand was en wie hem stoorde. Dan ging hy weer gemak- keiyk liggen en was evenmin als 't groote paard op het harde straatplaveisel er niet toe te bewegen, op zyn pooten te gaan staan. Ja. hij drukte zyn ledematen zelfs styf tegen het kleed aan en liet zich moeliyk en traag terugvallen, toen wy hem in de flank wilden steunen. Dlk wyls zelfs huichelde hy krachteloosheid en uit putting en wij meenden aan hem te kunnen zien, dat hy dit niet zonder een stil, zorgvuldig verborgen leedvermaak deed. Zoo herhaalden wy dit spelletje menigmaal; steeds was de hond bereid mee te doen en menigeen, voor wlen wy dit spelletje voordroegen wy waren trotsch op den hond en trotsch ook op ons aan het le ven ontleende spel vond er genoegen in. Tenslotte echter begon ons dit eenvoudige spel te vervelen en wy probeerden ook techni sche hulpmiddelen samen te stellen. Van drie wandelstokken van vader maakten wy een soort hyschtoestel. dat ons onontbeeriyk leek voor het op de been helpen van zwakke paarden, wy stelden het op op een piepend houten wagentje, waarvoor een kleine schimmel gespannen was. en reden dit naar den slapenden hond; boven het niets kwaads vermoedende dier richtten wy dan het toestel op. Maar nog voor het zoover gekomen was. sprong de hond, plotseling wak ker wordend, op Hij schudde zich eens flink, zoodat de drie stokken omvielen, schrok hevig en liep met de staart tusschen de beenen weg. terwyl hy een blik van niet begrypen op ons wierp. Voortaan waagde hM zich niet meer in de kamer, waar hM de schijnbaar zoo dankbare rol van een uitgeput en verzwakt paard moest vervullen. Ons bleef niet anders over dan te bedenken, dat men niet ongestraft de byna on zichtbare grens tusschen spel en werkeiykheid borg. En het kleine incident had ten laatste I overachrydt. MU. NEDEBLAND MOKNA. thuisreis. J Nov van Padang. TAWALI. thuisreis. 30 Oct. van Genua. ENGGANO. uitreis, 2 Nov. van Suez. HALCYON LUN STAD ARNHBM. naar Rotterdam. Nov. Ouessant. Wat kon dachten. Ik was bang geweest voor hun medelydende blikken, woorden met dubbele beteekenls, ik wilde geen medeleden. En werkelyk, ik heb met hen gelachen, ik heb pret gemaakt, papa begreep er niets van. Toen hy my verliet om van zyn kant de offlcieele bezoeken af te leggen aan de kop stukken van de regeerlng, heeft hy gezegd: Uesbeth, ik bedank je; je bent juist geweest zooals je moest zyn en je bent zoo vroolyk ge weest. Zou Je soms beginnen van de wereld te houden?” Ik heb geantwoord: „Och, dat is eens anders." Toen heeft hy my een kus gegeven en is snel weggegaan: ministers mogen laten wachten, maar wachten zelf niet. krasse brieven tot het voldoen van achterstal lige hypotheekrenten. In 1933 bleek, dat men de uiterste voorzichtigheid moest betrachten met notaris M. Overigens is de Westlandsche ten slotte niet benadeeld, omdat de verduisterde gelden niet haar eigendom waren. By de voortgezette behandeling van de straf zaak tegen oud-notaris M. wees rechter Vaji Vollenhoven erop, dat verdachte als commis saris van de Westlandsche Hypotheekbank in zage kon nemen van de balans dier maat- schappy. Als belangrijk crediteur zal hy dit wel gedaan hebben. Dan moet hy toch ook ver schillen gemerkt hebben tusschen de posten op die balans en dezelfde posten in zyn boeken. Verdachte zelde de balansen niet te hebben ingezien. Vervolgens wordt als getuige gehoord mr. J. Court, die curator was in het faillissement van notaris M. Notaris C. J. Vink zelde als getuige, dat hy zich met notaris M. had willen associeeren. Een acte is niet opgemaakt, al is getuige ge durende 11 maanden op het kantoor werkzaam geweest. Hy beschouwde notaris M. als een plenteren man, die echter den Indruk maakte zlekeiyk te zyn. Ook vond getuige hem laks. Een groote fout achtte getuige het bankleren door een notaris. Het gebeurde wel dat gelden van een boedelscheiding niet aanwezig waren. Het geldbedryf ging echter bulten getuige om. In 1931 heeft getuige het kantoor waargeno men. HM heeft toen niets van de bankzaken bemerkt. Get. C. M. L. Koole. candldaat-notarls, die van 1929 tot 1933 werkzaam was op het kan toor van notaris M werd vervolgens gehoord. Met de bouwcredleten had niemand van het personeel buiten den procuratiehouder B. iets te maken. Het personeel kreeg het gevoel, dat de zaak zwak stond. Het voelde, dat er wan orde was in de flnancleele afdeellng. In dien tyd kwam de notaris vry geregeld op kantoor, al nam hy lange week-ends. Als.hy op kantoor was. was de notaris ook actief en nam deel aan de zaken. Rechter Marx: Er moeten toch feiten geweest zMn waardoor het personeel een gevoel van onzekerheid kSeeg? Getuige: Die waren er ook, b.v. klachten van een ontvanger der registratie over het te laat ontvangen van stukken. Rechter Marx: Hebt u nooit eens vertrou- weiyk gesproken met den notaris? Get.: Er was met hem niet te praten. wat hy voorgeeft, want ik heb zoo'n Idee, dat het allemaal maar bluf is." ,Je hebt Je Ideeën. Claude de zyne, maar weest in alle geval goede vrienden." ,Jn afwachting, dat de rest komt, verlang ik niets beters.” „Koppig meisje!" Ik verdiende dat woord, dat het gesprek deed eindigen. Ik bleef nog eenigen tyd, maar wy spraken weinig met elkaar. Die stilte deed ml) goed, ik voelde my kalmer worden. Dan was het tyd heen te gaan, ik ademde voor de laatste maal den geur der verbenas in. dien geur, die doet denken aan antieke meubelen, oude huizen, allerlei dingen, die een geschiedenis hebben. Dan verliet ik het lieve landhuis, beter dan toen ik er binnentrad. Mevrouw Rendut deed my beloven terug te komen en ik beloofde. Thuis gekomen, nog eer ik hoed en mantel aflegde, opende ik de lade van myn bureautje en ik nam er den brief uit, dien ik aan mama had willen sturen. Ik bekeek dien langen tyd. dan scheurde Ik het papier in kleine stukjes. Dat antwoord: Ik begreep met en sal nooit be grijpen. was te boosaardig, ik meende, dat stil zwijgen beter was. Maar dan kreeg ik opeens het idee, dat de Invloed van mevrouw Rendut gevaariyk was en woedend over myn laatste daad, die ik be schouwde als een zwakheid, wierp Ik de stukjes papier in de prullemand. IJMUIDEN. aangekomen 1 Nov.. Keil Chan- drU. s Onega (voor Zaandam): Bewrwyx 20. sleepboot. B -Aires, met baggermolen Beverwyk 16. op sleeptouw. 2 Nov.. Jacobus, a., Onton (voor Velsen); Saga, e Trangaund voor Zaandam): Areta. s„ Swan sea: Margaretha. Hernoand (voor Zaandam); Pluto, s.. Gothenburg; Ousel, a. Liverpool; Bbe- lon, e.. Leningrad: Granta, a.. Gdynia; Nereua, a. Stettin. Vertrokken 1 Nov .Gabo. ms.. Londen; Cor nelia Bma.. Vlaardlngen. 2 Nov.. Prowess, ma., Hull; BJorko, a.. Myth, Hanestrom IV, a., Skoghal. 'Aangekomen 1 Nov.. Melissa, tank. Donges. Aangekomen 2 Nov.: Wllja. ma Londen (voor Beverwyk). Vertrokken 2 Nov.. Gratia, a. Newcastle; Me rel. s.. Londen; Yewdale. a Sunderland: Arete, a, Rotterdam; Vechtstroom, a., Hull: Randwijk, a, Rotterdam. IJMUIDEN. aangekomen 2 Nov.. Euterpe, a- Bordeauz Megara, tank. Southampton. Gotland, a„ Memel Vertrokken 2 Nov.. Apollinaria TH. ma, Ipswich. AMSTERDAM, aangekomen Dongee.8 petroleum. I>tr: Betr -kantoor 2 Nov.. Arete. Swansea, steenkolen. Ertskade. Furnees: Pluto. Gothenburg, stukgoed. Levant- kade. Verg. Cargadoorskantoor; Ousel. Liverpool, stukgoed. Handelskade. Holl Stoomboot Mlj^ Shelon. Leningrad, hout. Houthaven. Gobe. Scheuer; Gnuita. GHynla. steenkolen. J. P. Coenhaven Ned. Steenkolen Handel Mil; Ne reua, Stettin, stukgoed. Sumatnakade. Verg, Cargadoorskantoor. Aangekomen 2 Nov Megara. Southampton, ledig. Engeleche boelen. Ruys A Go.: Euterpe. Bordeaux. stukgoed. Surinamekade. N. Ryn- vart My Gotland, a.. Memel, bout. Hout haven Amons A Co. Inschrijving voor de selectiewedstrijden van den DHGB te Haarlem ia gesloten en valt gelukkig mee. De turners uit de kringen Den Haag en Rotterdam zyn biykbaar met hun training nog niet ver genoeg om een inschry- vlng te rechtvaardigen Vooral van den turn kring Rotterdam valt dit tegen. De kring Den Haag moet zyn besten ver tegen wool diger door een oude pols blessure missen en ook hier zMn nog geen goede opvolgers. Misschien dat het Ingevoerde offlcieele kampioenschap een aan sporing is om te zorgen dat het volgend Jaar alle kringen hun turners uitzenden. chen, dat de Mjnl regeling mogelijk hebbenden deze zelf wenschen. Indien zy een regeling wenschen, moeten de belanghebbenden deze zelf opstellen en uitvoe ren, zelf controleeren en bekostigen door geza- meniyk „Consumptlemelkvereenlglngen” te vor men, waarwMaa^'ésmatMvdera e» handalMem lid zijn. WrT;. By voorkeur zullen deze vereeiUgingen tenzij het een groote pttiMts betreft, eert'aMrttSl'plaat sen In een gewest moeten omvatten. Feltelyk is zoo'n vereeniglng een soort zuivel- centrale In klein formaat. Zy krygt de bevoegd heid om: le. Een vergunningsstelsel in te voeren; zon der haar vergunning is handel in melk onmo- geiyk; 3e. minimumprijzen (In- en verkoop) voor melk vast te stellen welke niet straffeloos ont doken mogen worden; 3e. contróle uit te oefenen op de handelingen van de leden, welke gebonden zijn de voorschrif ten der vereeniglng na te komen; 4e. minimumprijzen voor bepaalde melkproduc- Met Kerstmis leken my de uren lang en droevig, met Nieuwjaar aog meer. Ik heb vader

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13