te duiden is aan oorzorg antwoordt de „UTRECHT regeenng V Tweede Kamer De ’t Kabinet als christelijk kabinet” - DE PROFUNDIS naar Onze delegatie Brussel auwd e Borst MEDEDEELINGEN VAN DEN FORMATEUR WELKE PLANNEN ER RESTAAN CREME WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 99 te meer. belastingverhoo gingen Belastingopbrengst Plannen Advies over de schrijfwijze Geen nieuwe geldelyke offers -»> Oud-minister De Graeff zal als leider optreden INKOOPEN VAN PRINSES JULIANA GEVAARLIJKE SLACHT- SCHIETMASKERS Financiering der defensie- uitgaven Dr. Colyn heeft geheel zelfstandig zijn program ontworpen en met geen enkele party is overleg gepleegd 'fA 4 M E N N A Grondslag voor het regee- ringsbeleid B. VAN LEEUWEN. Pr. Adv. Alg. Nod. Zouavenbood de gees- jmmigen lan hun om zo» Bij de regeerlng zijn o. m. de volgende maatregelen in overweging: AKKER's verstèrkte ABDIJSIROOP Geen publiciteit aan niislukte besprekingen Het is Uw plicht aan Uw toekomst en aart die van Uw gezin te den ken. Beleg de rust van Uw levens avond in een solide levensverzekering, bij de „Utrecht”. Het verzekerd kapitaal op eind 19 36 bedroeg f. 436.882.971.- Haar waarborgen tegenover verzekerden zijn 'n bol werk van rust en veiligheid voor U eind 1936 bedroegen de totale reser ves f. 131a.038.206.95*/i Wat dat zeggen wil? Volstrekte zekerheid voor U en de UwenVraagt ons inlichtingen over verzekering met recht op winstaandeel. (In 11 jaar tijds kwam aan deze verzekerden een extra bedrag van f. 7.525.282.- ten goede! f 20 millioen uit Geen coalitie-kabinet f ‘X ^oorUwhutd^ Met het rekening houden met ge zinslasten wordt bedoeld een wet tot het doen geven van kinderbijslagen 1867 MENTANA 1937 Si ïX 9 De regeeringspersdienst bericht:' TE UTRECHT ia A D 3 November Doos 20ci -39 -0) ■3) 3» 6) 1) 1) >r genomen, dat zjjner- Voor voorzieningen, die nieuwe geldelljke offers vragen, biedt het budget van 1938 geen Het is ónmogelijk, dat, zuiver fiscaal bezien, deze verwachting juist zou kunnen blijken te zijn. Van de regeerlng zijn op economische gron den geen voorstellen van deze strekking te ver wachten. Omtrent de beperking van den arbeid der gehuwde vrouw zal een voorontwerp van wet weldra aan den Hoogen Raad van Arbeid kun nen worden toegezonden. tste ien te Her ee- >W- Ul- l» departement van ke en moreel, ral bij minde? ien voortkom* \agen van een steuntrek- i». i. er- lo- Prinses Juliana heeft Inkoopen laten doen op de bazars van de vereenlging „Tesselschade" en van „Arbeid Adelt” te Den Haag. de en mogelijkheid, doch met'ernst en volharding wil de regeerlng streven naar verbetering. In middels haar oogen gericht houdend op die belangen, welker verzorging voor de kracht en de welvaart van ons volk niet achter wege mag worden gelaten. d« in lip Aan den uitbouw van het collectieve recht zal de noodlge aandacht besteed worden. Het vraagstuk van te hooge huren, hypothe ken e.d. heeft de aandacht der regeerlng. Zoolang het prijspeil van eenlg landbouw product het vordert, sullen de reeds getrof fen maatregelen tot vergrootlng van de op brengst van dat landbouwproduct niet wor den losgelaten. Met de wetteltjke regeling tot het rekening houden met de gezinslasten bjj het arbeids inkomen is meer bepaaldelijk bedoeld een wet in sake het doen geven van kinderbij slagen aan personen, die in loondienst werk zaam zjjn. Wat betreft de sub 1 en 3 genoemde heffin gen. ook zonder dat de defensle-voorzienlng-.n extra dekking behoefden, zouden deze heffin gen naar de meening van de regeerlng uit hoofde van de redelijkheid behooren te women ingevoerd. De regeerlng beoogt uit de in overweging Voorbereid wordt de samenstelling van een commissie, die op zeer korten termijn de regeerlng zal kunnen adviseeren om trent de problemen,die rijzen met betrek king tot de schrijfwijze der taal. De bedoe ling lo, dat in deae commissie verschillende kringen van ons maatschappelijk leven zul len samen werken. De regeerlng beijvert zich voorts nog. zooveel mogelijk in harmonie te handelen mot de Belgische regeerlng. De regeerlng is voorhesnens de uitgaven voor de defensie, althans ten deele, te dek ken in de millioenennota werd op deze mogelijkheid reeds met een enkel woord ge doeld door belas ting-verhoogingen. Na aldus de grens te hebben getrokken tus- achen wat niet of wel aan publiciteit kan wor den overgegeven, bestaat er bjj den formateur geen enkele bedenking om zakelijk den gang der gebeurtenissen toe te lichten. Aan de Memorie van Antwoord op het Voor- looplg Verslag der Tweede Kamer over de Rjjks- begrootlng 1938 is het volgende ontleend: N.V. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „UTRECHT” OPGERICHT 1883 De regeerlng is er van overtuigd, dat zjj bij de middelenraming voor 1938 zoo ver is gegaan als maar eenigszins toelaatbaar was. Een juiste berekening van het reëele crisis tekort is uiteraard moeilijk te geven. Wat de meening betreft, dat de belasting opbrengsten over 1988 hooger zullen zijn dan over 1937, merkt de regeerlng op, dat, ware deze veronderstelling juist, in de op brengst dier middelen nog steeds een stij gende tendenz tot uitdrukking zou moeten zjjn gekomen, wat echter geenszins het ge val is. Hoogstens mag worden gerekend op een verloop der conjunctuur in 1938 gelijk aan dat In 1937. 5 1. Maatregelen tegen het ontgaan van de belastingen naar het Inkomen door middel van naamlooze vennootschappen; 2. technische herziening der omzetbelas ting, waardoor de levering’ van objecten, welke naar den geest der betrokken wet be last zou moeten worden, doch in de prac- tijk ten gevolge van een bepaalde handel wijze vrijvalt, thans onder de werking der wet wordt gebracht; 3. Verhooging van de hoofdsom der divi dend- en tantième-belasting, waarbij de hefflngsvoet der opcenten zoodanig zal wor den verlaagd, dat het rendement dier op centen gelijk blijft aan wat zij nu opleveren: 4. verhooging van de opcenten (boven de bestaande) op de hoofdsom der Inkomsten belasting. stellen en voorts dat de bezetting der porte feuilles rekening hield met de aetelverdeeling in de Kamer van die groepen, waarop hij het oog gericht had. (58 4- 10)- °P belde punten zijn moeilijkheden gerezen met het gevolg, dat ten slotte het kabinet in zijn huidige samenstel ling tot stand kwam. Voor die uitkomst is alléén de formateur ver antwoordelijk. Hij toch had het in de hand ontheffing van zijn opdracht te vragen. Indien hij meende onder geen beding te mogen af wijken van wat hij zich aanvankelijk voor oogen had gesteld. De overwegingen, die hem er toe hebben geleid, zich neer te leggen bjj de nlet-vervulllng van zijn tweede desideratum en wel vast te houden aan het eerste, vallen weer bulten het terrein van de publiciteit. Xntusschen verheugt de formateur er zich over een tweetal ministers in het kabinet te hebben kunnen opnemen, die niet tot de zg. rechterzijde gerekend kunnen worden en niet temin zich met het program hebben kunnen vereenlgen. De uitslag der verkiezingen was althans op één punt volkomen duidelijk. Het door dr. Coljjn vóór de verkiezingen en tijdens de verkiezingscampagne op den voorgrond gestelde ééne desideratum: een regeerlngs- beleid, dat gedragen wofdt door een ..krach tige christelijke levensovertuiging”; een be leid. dat de zedelijke krachten van het christendom ook in het staatsbestuur tot gelding wilde brengen en „verstevigen”, dót desideratum had door den uitslag der verkiezingen zijn bezegeling verkregen. Het sprak dus vanzelf, dat de formateur prijs stellend op den steun eener meerderheid in de Kamer allereerst aan deze zijde der zaak zjjn aandacht schonk. Als GQ hebt kou gevat, als Ge hoest, als de slijmvliezen zijn ontstoken en de prik kelende slijm zich op Uw luchtpijp vastzet, dan helpt alleen een beproefd, krachtig ingrijpend geneesmiddel, neem dan eens de nieuwe verstèrkte Akker s Abdijsiroop De werking ven Abdijsiroop, het vanouds beproef de krulden-middel, Is belangrijk versterkt en versneld door toevoeging van de boest-bedwin- gende stofcodeine, het meest werkzame middel tegen aandoeningen der ademhallngs-organen. Uw verkoudheid wordt als *t ware ..snel rtjp*'. de vastzlttande sltjm komt los en verdwijnt. Uw hoest buien en benauwdheden blijven daardoor spoedig voor goed wég. Werelds béste Hoeet-elroop” zoo noemt men om deze bijzondere eigenschappen dan ook tegenwoordig terecht de onvergelUkeltjke Flac. >0 et-, f 1.80, f 2.40. f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. De regeering meent na bet voorgaande zich ontslagen te mogen rekenen van een motiveering van haar standpunt, dat het mlddeien-accres geen verhooging van de uitgaven voor salarissen en loonen gedoogt Gelet op de huidige omstandigheden, zou de regeering de verantwoordelijkheid voor de flnancleele gevolgen van den gewensch- ten maatregel niet kunnen dragen. Terecht is opgemerkt, dat de regeerlng Inzake de samenwerking in het bedrijfsleven, vaak als ordening aangeduld, hare taak vooral ziet als bevordering van wat In de vrije maatschappij zijn grondslag vindt. Deze klacht Is schrijnend, daar ze vergezeld gaat van een onjuiste conclusie. Door geen enkele omstandig heid. hoe nijpend ook, kan en mag het volstrekt verwerpelijke immoreele Neo- Malthusianisme gerechtvaardigd wor den. Dat deze werklooze. die in ieder ge val nog beseft, dat het Neo-Malthusia- nlsme in strijd is met de elementaire Christelijke levensopvatting en beginse len (hoevelen zijn ook dat besef reed» kwijt geraakt) zich door den nood ge dwongen voelt daartoe zijn toevlucht te nemen, teekent den fatalen invloed van de materiëele zorgen, waarin hij verkeert. Het is niet genoeg dezen man Gods vertrouwen in te spreken en hem erop te wijzen, dat niemand boven zijn krach ten beproefd wordt, dat het huwelijks geluk, ook in de armste omstandigheden, aan Neo-Malthusiaansche pract|jken on herroepelijk ten gronde moet gaan, maar de Christelijke rechtvaardigheid eischt óók een waarlijk Christelijke gezinspo litiek, welke de levensomstandigheden van zulke groote-stads- we rkloozen zoo danig wijzigt, dat de verleiding tot het afschuwelijk kwaad wordt weggenomen en hun vertrouwen in God en den even- mensch weer wordt versterkt. Zooals deze eene zijn er natuurlijk velen. Verbetering van de sociale en eco nomische toestanden vooral voor de armsten is evenzeer een noodzakelijke defensie-maatregel als het-opvoeren van onze nationale weerbaarheid. Immers watbeteekent een goed geoutilleerd en talrijk leger, indien het niet gerecruteerd is uit een naar geest en lichaam gezond en krachtig volk? Verschenen ia de Memorie van Antwoord op de algemeene beschou wingen van de Rijksbegrooting voor 1938 (hoofdstuk I). Van de beschouwingen en opmer kingen omtrent de kabinetsformatie heeft de formateur van het kabinet met belangstelling kennis Hü betreurt het alleen, zijds geen even uitvoerige beschou wingen daar tegenover gesteld kun nen worden. Met name de besprekingen, die gehouden zijn tUsschen den formateur en de door hem aangezochte mede werkers, vallen buiten het domein der openbaarheid. Vooral als het betreft besprekingen, die tdt geen resultaat hebben geleid, zal er wel nimmer een formateur zijn geweest, die zulke niet geslaagde be sprekingen aan de publiciteit heeft overgegeven. In elk geval is de for mateur van dit kabinet daarvoor niet te vinden. Niet onweersproken mag blijven de mee ning, 'dat een deel der leden uit den raad van ministers gezegevierd zou.hebben over een ander deel. De ministers zijn allen be zield met den wil om, in gezamenlijk overleg, den julsten Weg te vinden tot oplossing van de moeilijkheden, die ons nog steeds omringen. Waar aan een werkelijk In evenwicht zijnd budget nog ettelijke tientallen mlllioenen ontbreken, zouden verhooging van den steun der werkloozen, uitvoering van openbare wer ken, kunstmatige verhooging der blnnen- landsche koopkracht, op de wijze zooals ver scheidene leden aanbevelen, ons land bin nen korten tljd-ta een toestand brengen als elders tot zoo ernstige teleurstellingen heeft geleid. Wat gedaan kan worden sonde» ont wrichting van den financieelen toestand, die op haar beurt het geheele volksleven tot ondergang brengt, zal worden gedaan, maar daar ligt de onverbiddelijke grens. et doodsverachting, na het gebed en uitval fel werd ingezet; a heeten strijd de vijand vieL oen Nederland, vereend van ziel, lom beloonde hunnen moed, og veertig telt die heldenstoet, an U Zouaven hulde-groet. Ontkend wordt allerminst, dat er onderwer pen te noemen zijn, waarover de huidige mi nisters niet gelijk denken. Maar is er nu eenig kabinet denkbaar, waarbij niet eenlge onder werpen op de rustkamer zouden moeten wor den ondergebracht? Een kabinet op zooge naamd breede basis moet uit den aard der zaal: nog meer onderwerpen laten rusten. De vraag of er plaats Is voor een kabinet op positief christeljjken grondslag wordt slechts beslist door de omstandigheid, dat de verschil len worden overheerscht door de diepere over eenstemming omtrent de grondslagen van het staatsbeleid. •t Er bestaat geen coalitie van par tijen, waarop het kabinet zou steunen. Dr. Colijn heeft geheel zelfstandig zijn regeeringsprogram ontworpen en dat program is de basis geweest voor de bespreking met zjjn tegenwoordige ambtgenooten. Uit dat overleg is het Voor de steuntrekkende werkloosen zijn den laatsten tijd maatregelen genomen, welke inder daad getuigen kunnen van het streven der fogee- rlng om in emstlgen nood zooveel mogelijk te voorzien. Zeer terecht wordt door verscheidene leden naar voren gebracht, dat, zoolang de z.g. zwakke plekken In de begroqtlng niet hersteld zijn, de reservekracht van de begrooting verzwakt blijft. Bij de overweging van de wenschelljkheid van de invoering eener weerbelasting, waartoe deze leden vervolgens overgaan, merken zjj op, dat zij -meer nut verwachten van de Invoering van een belasting op de winsten der naamlooze ven nootschappen ter vervanging van de dividend en tantièmebelastlng. Beteekent dit nu. (dat het tweede desidera tum: de vereenlging, van allen, die zulk eei staatkunde wilden steunen, werd losgelaten? Ii geenen deele. De formateur beeft van meet aai er naar gestreefd, ook andere personen dai die, welke tot de voormalige coallUepartljei behoorden, in zijn kabinet op te nemen. Hjj werd daarbij allereerst gedreven door d begeerte oude tegenstellingen zooveel mogelijl te verzoenen, nu, naar het hem voorkwam, di oude antithese op staatkundig gebied niet mee: zóó scherp tot uiting kwam als voorheen we geschiedde. Met name meende hjj, dat te linkerzijde om nu dien term voor het ge mak nog maar eens te bezigen het inzich in de beteekenls van het christelijk geloof voo. het staatkundig leven groeiende was. En hoe wel daarbij niet over het hoofd mocht worden gezien, dat gelijk woordgebruik op dit gebied niet altijd gelijke beteekenls had, zoo achtte de formateur in dezen tijd van algemeene ver warring de wenschelljkheid van „geljjk-op- trekken" van partijen, die vroeger elkaar fel plachten te bestrijden, zóó groot, dat hjj zeer ernstige pogingen in het werk heeft gesteld, om aan zijn kabinet een breedere politieke basis te geven dan hem tenslotte mogelijk bleek. Natuurlijk was voorwaarde voor het slagen dier poging, dat alle aangezochte personen zich konden vereenlgen met den grondslag, waarop de formateur het kabinet wenschte «amen te zijnde maatregelen een bate van rond ƒ30 mil- lioen te verkrijgen. Hiermede zal dus slechts voor enkele jaren in de toegenomen behoefte aan dekking voor de nieuwe defensie-uitgaven zijn voorzien. In hoeverre deze dekking in de toekomst zal moeten bestaan uit verdere belasting- verhooging, dan wel gevonden zal kunnen worden uit een eventueel accres der mid delen, zal naar bevinding der dan heer- schende omstandigheden moeten worden uitgemaakt. De regeerlng is bereid te overwegen, of er mogelijkheid bestaat, de regeling betref fende den steun aan de noodlijdende gemeen ten voor 1937 In overeenstemming te brengen met die, welke voor 1938 zal gelden. Ten aanzien van den door een lid geuiven wensch omtrent zoo spoedig mogelijke afschaf fing van de omzetbelasting, deelt de regeering mede, dat vervulling van dien wensch naar haar oordeel bij den huldigen stand van zaken tot de onmogelijkheden behoort. „In 1035 bestond mijn gezin uit man, vrouw en één kind en ontving ik f 13 50 van Maat- schappelljken Steun. Nu in 1937 bestaat mun gezin uit man. vrouw en drie kinderen en ontvang Ik 13 14 van M. 8. Dus 64 ct. méér dan met één kind. Het gevolg hiervan is noodgedwongen gezinsbeperklng, hetgeen beteekent Neo-malthusianisme. dat in strijd is met elke Christelijke opvatting. Toch wor den wij werklooeen ertoe gedwongen, daar het onmogeljjk ts om 2 kinderen te onder houden van 64 ct. Sparen is voor ons vol strekt uitgesloten, daar het méér dan eens gebeurt dat wij zonder eten naar bed moe ten, terwijl er overproductie ia. Schande ts een te slap woord voor zulk een toestand, misdadig is beter.” De minister van Justitie heeft, naar de Tele graaf verneemt, een circulaire gericht tot de Commissarissen der Koningin betreffende de methoden van dooden van slachtvee. Wegéns de ongelukken, die hiermede zijn gebeurd, zullen slagers voortaan niet meer mogen gebruikende schletmaskers. welke voorzien zijn van éen kogel, doch alleen die apparaten, welke een pin bevatten, die met behulp van een hamer in het voorhoofdsbeen wordt gedreven. Het is herhaaldelijk gebeurd, dat bedienend personeel meer of minder ernstig, soms zelfs doodelijk werd getroffen wanneer een te doo den koe, welke een kogelmasker was opgezet, op het moment, dat de slager toesloeg, den kop ophief. f Y it den afgrond van stoffelijke el- I j lende, waarin zoovelen buiten hun schuld tengevolge van de wereld crisis zijn neergestort, stijgt soms een ontstellende kreet op van een, die de radeloosheid nabij, sijn geestelijk even wicht en zijn van Jongsaf trouw beleden en beleefde beginselen dreigt te verlie zen. Hoe bitter de armoede en het ge brek, welke onder werkloozen in de groo te stad geleden worden, ook mogen zijn, erger is vaak de geestel nood, welke daaruit vo< ontwikkelden en onderlei Zoo ontvingen wij dezer klaarblijkelijk goedwillend, ker uit de hoofdstad het volgende brief je, dat een schril licht werpt X telijke ontreddering, waarin door omstandigheden, sterker innerlijk weerstandsvenjjogjjj te zeggen, gedreven worden. Deze werk looze (Steun no. óver de honderddui zend, hoevelen zijn er vóór en achter hem op de nummerlijsti» schrijft' Uitgangspunt is voor dr. Colijn ge weest zijn in de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 13 November af gelegde verklaring inzake den nood zak el ijken grondalag voor het regee- ringsbeleid. Wie deze verklaring, zoo vervolgt het stuk, zonder vooropgezette meening overweegt, zal tot de erkenning moeten komen, dat dr. Co- Hjn hier tweeërlei gedachte naar voren brengt. Ten eerste wordt de eisch gesteld, dat het re- geeringsbeleid zijn uitgangspunt moet vinden in een „krachtige christelijke levensovertui ging”, dat die overtuiging ook op staatkundig terrein tot gelding dient te komen én dat de sedelljke krachten van het cnristendom In hare toepassing op het staatsbestuur „verstevigd” dienen te worden. De^tweede gedachte vond hare kortste samen vatting In de woorden, dat tot bereiking van dit doel „behooren samen te werken allen, die be reid zijn, de groote levenswaarden van het christendom te schragen, te handhaven en te versterken” ook op staatkundig en maatschap pelijk terrein. De formateur verklaart zich bulten staat, de bedoelingen, die de kiezers bij het uitbren gen van hun stem hebben gekoesterd, te gaan naspeuren. Hem ontbreken daarvoor alle ge gevens. De regeering meent, dat het verschijnsel van stemmenverschuiving ditmaal veel ingewikkel der is geweest dan bij vorige verkiezingen en dat de wel seer eenvoudige verklaring, dat de zetelwlnst der anti-revolutionnalren is toe te schrijven aan liberale stemmen, op dr. Colijn uitgebracht, geen oogenblik houdbaar is. Intusschen, hoe ook dit verschijnsel verklaard moet worden, het is zonder beteekenls voor de kabinetsformatie. Het ligt niet in de bedoeling opnieuw een on derzoek In te stellen naar de sociale toestan den in den landbouw. Zulks is niet meer noodlg. De regeering streeft met alle haar ten dienste staande middelen naar vermindering van werkloosheid, waarbij zl) samenwerking in met het bedrijfsleven tot dit doel bevordert. Wat betreft de in 1 voorloopig verslag neer geschreven meening, dat „de formateur door zijn eigen politieke vrienden gedwongen” zou zijn van zijn aanvankelljken opzet af te zien, wordt opgemerkt, dat ook dienaangaande geen enkel overleg met zijn naaste politieke vrien den is gehouden. Van het oogenblik af, dat een formatie in beraad is, dient een formateur, al thans naar de opvatting van dr. Colijn. tegen over alle groepen op wier steun hjj hoopt, een gelijke houding in acht te nemen en zou spe ciaal overleg, over welke aangelegenheid ook, met een bepaalde Kamergroep niet strooken met de zelfstandigheid, die de houding van den formateur behoort te kenmerken. regeeringsprogram voortgekomen. Met geen enkele party is overleg ge pleegd. Geen der partijen draagt ook maar de geringste verantwoordelijk heid voor wat hij tijdena de formatie heeft verricht en du^ ook niet voor het optreden van het kabinet of voor de keuze der personen, waaruit het is samengesteld. Ook de benaming „rechtach” kabi net schijnt uit den tijd. Beter is het. het kabinet rondweg aan te duiden als christelijk kabinet, d.w.z. als een kabinet, dat Gods wet tot richtsnoer voor zjjn beleid wil nemen. Naar wij vernemen, zijn bij Koninklijk besluit benoemd tot leden van de Neder- landsche delegatie naar de conferentie be treffende den politleken toestand ‘n het Verre Oostep, welke op 3 November te Brussel op voorstel van de Belgische regee ring zal bijeenkomen, de heeren jhr. mr A. C. D. de Graeff. oud-mlnlster van Buitenlandsche Zaken en oud-gouvemeur- generaal van Nederlandsch-Indié, leider, prof. dr. B. J. O. Schrieke, oud-dlrecteur van het departement van Onderwijs en Eeredienst in Nederlandsch-Indlë, hoog- leeraar in de volkenkunde aan de gemeen telijke unlversltelt te Amsterdam, terwijl de heer G. W. Boissevain, consul-generaal der Nederlanden te Sjanghai als deskundige aan de delegatie is toegevoegd. Voorts zul len daarvan deel uitmaken de hesren A. J. Lievegoed, chef van den regeeringspers- dienst en mr, A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten, van het departement van Buitenlandsche Zaken, secretaris van de delegatie. Wel moet nog een oogenblik worden stilge staan bij den stempel, dien men naar aanlei ding van deze beslissing van dr. Colijn zoo gaarne het kabinet wil opdrukken. Zich den vroegeren tijd herinnerend, hebben sommigen de neiging het kabinet als coalitie-kabinet te bestempelen. In zooverre als In Nederland een kabinet samengesteld is uit personen, tot ver verschillende partijen behoorend, zal er, om kabinetshomogenlteit te erlangen, steeds tus- schen personen gecoalisoerd moeten worden, die 1 met elkaar eens moeten worden over een re geeringsprogram, hun door den formateur voor gelegd. Maar zoo bedoelt men het natuurlijk niet Men wenscht de herinnering wakker te roepen aan den tijd, toen ,jnen” aan'het begrip coali tie-kabinet de beteekenls toekende van wille keurige overheersching van de minderheid in het parlement door de meerderheid. De forma teur en zijn ambtgenooten stellen er prijs °P nadrukkelijk vast te stellen, dat elke gedachte aan zulke verhoudingen hun vreemd Is. dat 4j zich volkomen er van bewust zijn, dat zij met het geheele volk hebben te rekenen en verplicht zijn, onnoodige tegenstellingen te mijden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15