ONS BLAD c en de Soetsjau om Asphalt- en Teerbedrijf door feilen brand verwoest MOOR De strijd duurt voort I KB Het nieuws van heden Wij willen daden, zegt Maisky DE KOLONIALE EISCH VAN DUITSCHLAND De conferentie te Brussel DE BAROMETER Von Ribbentrop naar Rome JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS GROOT ALARM IN DE HOOFDSTAD WOENSDAG 3 NO GDE KATHOLIEKE PERS No. 28 ADVERTI 4 r De Japanners hebben weinig succes Bedrijf niet verzekerd Duitschland wil met Japan samen werken De voerman bleef ongedeerd Zal Pierlot slagen? Vier dooden en acht gewonden in Kroatië i' I I In Honan zouden de Japansche troepen tot by Tsjangteh genaderd zyn Een stoet van circa 800 meter op het Vaticaan Nog eenige moeilijkheden met de socialisten DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Britsche oorlogsschepen worden teruggetrokken MELKKAR DOOR EEN TREIN GEGREPEN Na de verovering van Noord-Spanje De heer Max van Poll, lid der Tweede Kamer, herdacht Maandag zijn veertigjarig jubileum in de journalistiek. De jubilaris temidden van familieleden en vrienden in ^Boschlust" te Den Haag tijdens de receptie Dan eerst zal Sovjet-Rusland wel licht zyn houding jegens de niet-inmeAging wyzigen LR 1937 VULPENHOUDERS 3500 jonge paren bij den H. Vader Terughoudendheid inzake de geruchten omtrent een verklaring in den Ryksdag Met tien stralen bestreed men het vuur, dat in het brandbare complex loodsen woedde Hedenmorgen 11 uur zal Spaak de openingsrede uitspreken Per lossen regel 20 c, ipgez. mêd. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 gaan hervatten Bemanning aan boord gelokt Hy zou zyn functie van „buiten gewoon ambassadeur” o EEN EN DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD GROS. O.BLAZER METZ 5*. S- Misdrüf te Hillegersberg? De Metara te Amsterdam aangekomen. O o men correspondent seint ons Wti geren daarom nog één kans. De weg Is vrij; gaat aan bet week, en indien daden en niet woorden het resultaat van uw in spanning sullen zijn, en die daden ons er van overtuigen, dat wfj ten onrechte scep tisch stin geweest, dan rallen wij wellicht onse bonding herzien. De brand bleek ontstaan in de z.g. Bi turnen - afdeellng, waar het vuur, waarschijnlijk afkom- Stand op Woensdag 18 uur NL* Vorige stand: »C4 In de bijeenkomst der onder-commissie heeft de Russische gedelegeerde Maisky verklaard, dat de Sovjet-regeering zich In deselfde mate als iedere andere onderteekenaar door de overeen komst van niet-lnmenging gebonden acht, maar in het licht van de gebeurtenissen der laatste vijftien maanden gelooft zij, dat de niet-Inmen- gingspolitiek bikomen gefaald heeft. Maisky zeide verder: _Wjj gelooven niet in de mogelijkheid van een werkelijke nlet-inmen- glng in de bestaande omstandigheden: gü ge looft daar wel in Men vermoedt, dat deze reis in verband staat met besprekingen, die ten doel zouden hebben, Italië tot aansluiting bij het antl-communistl- sche verdrag te bewegen. In politieke kringen, waar men reeds van meening was, dat de vo rige reis van Von Ribbentrop naar Rome niet erg in overeenstemming was met zijn post als ambassadeur te Londen, verklaart men, dat die indruk nog versterkt is. Een tragische omstandigheid is, dat de zeer aanzienlijke schade niet door verzeke ring wordt gedekt, omdat de heer Phillp- sen, gezien de gevaarlijke situatie van het geheel, den post niet had kunnen onder- brengen. Het bedrijf ligt dan ook voorloo- pig stil. Vijftien man personeel is hiervan de dupe. aan tastend, werd Memorie van Antwoord op hei Voorloopig Ver slag betreffende de RUksbegrooting 1938. In de Eerste Kamervergadering van Dinsdag avond heeft da. Van Duyl de vereisehte eeden af gelegd. Offldeune kringen te BerltJn zijn terughowdend omtrent de geruchten Inzake een verklaring, door Hitler in den Rijksdag, aangaande de ko loniale elsehen af te leggen. 4* MET GARANTIE BRUSSEL, 3 Nov. (Belga). De Belgische ka binetsformateur Pierlot heeft verklaard, dat hü met de Katholieken en de liberalen tot over eenstemming is gekomen. Morgen zal de alge- meene raad der socialistische partij vergaderen, waarna Pierlot zal beslissen of hfj ook met de zen tot een sccoord zal kunnen komen, ondanks eenige gerezen moeilijkheden. 3500 jonggehuwde paren bezochten den H. Vader. Mededeelingen van dr. ColQn over de kabinets formatie. Soetsjau rivier, samenwerking iM Het bedrijf strekt zich uit langs den Wes- terkanaaldljk en beslaat een terrein van onge veer 40 bü 30 meter, vrijwel geheel volgebouwd met lage loodsen, waar de schoorsteenen der teerketels bovenuit reiken. Een schutting sluit het af van den weg. Von Ribbentrop is onverwachts en in t geheim naar Berlijn vertrekken, vanwaar hjj naar Rome zal gaan. Daar de Japansche legerleiding meermalen bet voornemen heeft doen blijken, Nantau, dat aan oe Fransche concessie grenst, aan te vallen en te bombardeeren, hetgeen ernstige gevaren voor de concessie zou opleveren, trachten’ de Fransche autoriteiten langs den weg van on- derhandelingen een dergelijken aanval te voor komen. Op verzoek van den rector der universiteit van Tsjiatoeng heeft een detachement Fransche troepen het gebouw bezet, dat op de Westgrens ligt van de Fransche concessie. Hierdoor wordt bet gevaar van een Japansch bombardement van bet universiteitsgebouw minder. De Japan ners beweerden nJ. dat Chineesche troepen de universiteit bezet hielden. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de De heer Wolf slaagde er nog in zijn auto naar buiten te brengen en inmidoels naderden reeds van den Plaatljzerweg en met de pont van de De Ruyterkade de brandweerwagens. De politie nam maatregelen, om de snel toestroomende nieuwsgierigen op een afstand te houden. Naar vernomen wordt, is de uit 18 personen bestaande bemanning van het oude Spaansche natrouille-vaartuig „Don Ostia", dat reeds een - ge maanden op de reede van La Rochelle voor anker lag, gisteravond onder een voorwendsel van boord gelokt, en daarna ervan in kennis gesteld, dat zfj niet weder aan boord kon komen en door de bemanning van de Spaansche duik boot „C V zou worden vervangen. Daar geep der zeelieden naar Spanje wilde teruvkeerrn. hebben zij den wensch te kennen gegeven, naar x Amerika te vertrekken. BELGRADO, 2 Nov. (Havasj. In een nieuwe mededeellng over de bloedige onlusten te No- vicradats in Kroatië wordt gezegd, dat er vier dooden en acht gewonden zijn. De toestand van den afgevaardigde Messarof, die aan de long gewond Is, is ernstig. Een „eigen bericht van het D. N. B.’ meldt, dat Von Ribbentrop zich op het oogenblik als „buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van bet Duitsche Rijk” te Berlijn bevindt. Op ultnoodiging van Spaak zijn vanavond de gedelegeerden van Frankrijk, Engeland, de Ver- eenlgde Staten en België op bet Belgische mi nisterie van Bultenlandsche Zaken bijeengeko men. In de vergadering van de subcommissie van non.interventie zeide Maisky, dat Sovjet-Rus land eerst daden wil zien, voer het zijn bonding wtjslgt. TIENTSIN, 2 Nov. (Havas). Drie escadrilles Japansche bombardementstoestellen hebben het station van Tajjoean en de verdedigingswerken der stad gebombardeerd. Ook de spoorlijnen en kazernes werden bestookt. Aan het front, van Sinkoe en dat van Tsjengta is, naar vernomen wordt, de Japan- sche luchtmacht zeer actief. Uit Japansch» bron wordt gemeld, dat de Chineesche troepen aan het front van Tsjengt» om. een divisie .joode troepen” omvatten, waarvan de voor hoede zou bestaan uit jongemannen en meisjes. De Duitsche ambassadeur te Tokio, Von Dirk- sen, is hedenmiddag door den Japanschen mi nister van Bultenlandsche Zaken, Hlrota, ont vangen. X. r Naar verluidt is de viering van den eersten verjaardag van het Japansch-Dultsche anti- komintern-verdrag op 25 November as. bespro ken. Zekere bladen meenen te kunnen melden, dat Von Ribbentrop, na de besprekingen met Italië over bet anti-oommunisUsche verdrag tot een goed einde te hebben ge bracht, te Berlijn zijn functie van buiten gewoon ambassadeur zou hervaUeri. De Japansche troepen, die Honan zijn binnengedrongen, zijn thans tot vier kilo meter van Tsjangteh aan den spoorweg Pelping-Hankau genaderd. Zij hebben een tegenaanval van 2000 Chineezen afgeslagen; de aanvallers verloren 400 dooden. SJANGHAI, 2 Nov. (Havas). De woord voerder van het Chineesche hóofdkwartier heeft medegedeeld, dat een Japansche aan val bij Wantangsjen, op den weg tusschen Tateang en Nantsjang. mislukt is. Gedurende d^n nacht hebben de Japan ners getracht op vijf nieuwe punten de^ Soetsjau over te steken. Zij konden echter slechts een honderdtal manschappen in het dorp Tlngtoe, ten Westen van Peihintsjing, handhaven. 2. H. Paus Pius XI heeft bij zijn tocht van Castel Gandolfo naar Vaticaanstad de doorbraakwerkzaamheden in de om gevtng van den St. Pieter in oogenschouw genomen Onze Romelnsche H «ld 3 November: Op het feest van Christus' Koningschap heeft Z. H. de Paus ongeveer 3500 jonggehuwde paren In audiëntie ontvangen. Dit aantal werd nog nimmer zelfs maar be- haderd De eerste paren van den stoet der Jongge- LONDEN, 3 Nov. (Havas.) Even voor vie ren is de bijeenkomst van de onder-com missie van niet-lnmenging aangevangen. Vóór de opening der vergadering heeft de Britsche minister-president Chamberlain nog een onderhoud gehad met den Italiaan- schen ambassadeur Grandl. LONDEN. 3 Nov. (Reuter.) Van de Britsrh» admiraliteit wordt vernomen, dat. nu de reent- schen alle Noord-Spaansche havens bezet heo- ben, besloten Is den schout by nacht, die het bevel voerde over het tweede krulsereskader. en de nog in deze wateren zijnde Briteche schepen terug te trekken. De kruiser ..Southampton” is gisteren ter- trokken. maar de destroyers ..Electra” en ,^>- cort” blijven voorloopig buiten de Spaansche kust. Het Amerlkaansche staatsdepartement kerft de ultnoodiging der Cubaanse he regeering. om deel te nemen aan een gezamenlijke poging om den vrede in Spanje te herstellen, van de hard gewezen Dinsdag omstreeks half zeven is op den onbewaakten overweg tusschen Sluiskil en Axel een met een paard bespannen melkkar, bestuurd door den landbouwer F. J. van Papenhove, door den trein SluiskilAxel gegrepen Het ongeluk geschiedde op het oogenblik dat het paard zich op de rails bevond Het dier werd, met een deel van de kar, welke totaal vernield werd, ongeveer vijftig meter medegesleurd en deerlijk verminkt. De voer man. die van den wagen werd geslingerd, bleef naast den trein liggen. Hü heeft geen letsel be komen. luchtmacht der marine te Kweiteh asm den Loenghal-spoorweg' in Honan het vliegveld ge bombardeerd heeft. Ook verschillende punten langs de lijn Tientsin-Poekau. vooral in de buurt van Jentsjau, werden onder vuur genomen. Men Informeerde in Dnitecbe kringen en vernam, dat Von Ribbentrop eergisteren naar Berlijn vertrokken ta. Zijn vertrek was geheim gehouden. Uit Berlijn wordt gemeld, <tet de Duit sche ambassadeur zich onmiddellük naar Rome zou begeven. Tot bet complex behoort een kleine ga rage, waar de heer Wolf, die in de omge ving woont, zijn auto stalt. Toen hü om streeks vüf uur ’s middags zün wagen thuisbracht, nam hü reeds een eigenaardig» rooklucht waar. Daar zich echter geen ver dachte verschünselen voordeden, schonk hü hier verder geen aandacht aan en begaf zich naar zün woning. Te kwart voor ze ven waarschuwde men hem, dat de teer fabriek in lichter laaie stond. Eden heeft gedurende twee uren met Norman Davis en vervolgens met Spaak gesproken. De Briteche minister heeft verder besprekingen met de vertegenwoordigers der Dominions gehad Norman Davis heeft zich onderhouden met Wellington Koo en Kwo Tal TSjl, da Chinee sche gedelegeerden. M. BERLIJN, 2 Nov. (Havas). De Duitsche re- peering volgt met de meeste aandacht de ont- l wikkeling, in het buitenland van de uitgebreide propagandacampagne, die ontketend is om Duitschland zün vroegere koloniën terug te ge- p- ven. In Berlünsche kringen verklaart men. dat het eerste resultaat reeds is verkregen, want de koloniale kwestie vormt thans het onder- werp v^n besprekingen over de geheele wereld. In officieuze kringen toont men zich zeer terughoudend ten aanzien van de geruch ten over een binnenkort te verwachten bü- eenroeplng van den Rüksdag en over een ophanden zünde offlcleele verklaring van Duitschland, die dan slechte door den Fuehrer zou kunnen worden afgelegd. In elk geval verzekert men, dat nog tot niets is besloten. LONDEN, 3 Nk>v. (Havas). Bü de opening van de büeenkomst van de ondercommlssie voor de niet-lnmenging wekte het eenige ver wondering, dat Duitschland niet vertegenwoor digd was door Von Ribbentrop, maar door Woermann. huwden verlieten den St. Pieter, terwül de laat- sten zich nog aan het begin bevonden van de Via della Conciliazione Dit beteekent een leng te van circa 800 meter. Z. H. de Paus zeide zeer ontroerd te zün door dit groote aantal. De H. Vader zegende de jonggehuwden en de kinderen, die God hen schenken mocht. Eenige dagen later dan verwacht werd is Z. Em. Kardinaal Pacelli van zün vacantie te Zwitserland in Rome teruggekeerd. In de straten van Sjanghai hebben zich de Chineesche soldaten verschanst om den tangzamen maar zekeren opmarsch der Japanners tot staan te brengen zich een gloed tegen den avondhemel lokte honderden nieuwsgieri- kanaal tot aan den het Asphalt- en den heer Philipsen, houten en plaat- over vrijwel de ge- oppervlakte in vlammen stond. Een dikke grijze rook trok Dins dagavond over Noordelijk Amster dam en in den sterken reuk herken de men onmiddellük de prikkelende lucht van brandend teer. In de rich ting Buiksloot teekende rosse af Het Lager Onderwü* 1» de grondslag van onze volksontwikkeling. Deze grondslag is in ernstige mate ondergraven door te ver gaande bezuiniging. Herstel is dringend noodig door VERBETERING der LEERLINGEN8CHAAL. Kath. Onderw. Verbond De brand werd ontdekt door den heer Phi lipsen zelf. Om vüf uur was het bedrijf als naar gewoonte gesloten. De heer Philipsen maakt echter omstreeks zeven uur nog een ronde, om. gezien het brandgevaar, de situatie te inspecteeren. Daarbü bemerkte hü toen, dat in de Bitumenafdeeiing, waar een z.g. im- pregneermachine staat, welke papier tot z.g asphalt-papier verwerkt, brand was uitgebro ken. Ingrijpen was toen al niet meer mogelük; het vuur "verbreidde zich snel. Axxiat de heer Philipsen den ondergang van zün bedrijf mach teloos moest aanzien. BRUSSEL. 3 Nov. (Belga). De negen- mogendheden-conferentie zal morgen te Brussel geopend worden om 11 uur des mor gens in het Palais des Académfcs. Minister Spaak zal de openingsrede uitspreken. De vroegere Duitsche ambassadeur te Washington, dr. Luther, is hedenochtend per vliegtuig te Dairen aangekomen, na een bezoek te hebben gebracht aan Noord-Chi na. Hü verklaarde aan de pers, dat Duitsch land bereid is met Japan samen te werken in de economische ontwikkeling van Noord- China. stlg uit een niet afdoende gedoofden oven van een impregneermachine, met asphaltpapier in aanraking was gekomen en hier, na geruimen tüd te hebben gesmeuld, dén voorraad had doen ontbranden. Spoedig stond de betrokken loods in vlammen en deelde de vuurgloed zich mede aan de belendingen, zoodst binnen wel nige minuten het grootste gedeelte van het complex door den brand was aangetast NV Q-OfeMj Onmiddellük overzag men den ernst der situatie. Het alarm „middelbrand” werd dan ook spoedig gevolgd door het sein „groote brand”, zoodat bet gebrulkelük versterkingsmateriaal binnen zeer korten tüd ter plaatse verscheen. Tien stralen werden uitgelegd: zes ge voed door de motorspuit van den Plaat ljzerweg en vier werkend op de motorspuit van de De Ruyterkade. Zoo werd een ont zaglijke hoeveelheid water in den vuur gloed geworpen. en gen langs het Buiksloterdük, waar Teerbedryf van een complex van Üzeren loodsen, heele Op het program van de nieuwe Mongoolsche regeering staan de exploitatie en bevordering der natuurlüke rijkdommen van het land, voorts verbetering van het onderwijs en bovenal de vorming van een sterk bolwerk tegen het com munisme, zulks in nauwe samenwerking met Japan Nadat hoofdbrandmeester Doets de eerste aanvallen had geleid nam, na het alarm „groo te brand”, commandant Gordün persoonlük het bevel van het blusschlngswerk op zich, ter wül ook ir. Van Thiel zün aandeel in de lei ding kreeg. Systematisch drong de brandweer het vuu- terug, het van alle kanten aantastend. De schutting langs het water werd gedeeltelük neergehaald, om ook van dezen kant den brand te kunnen naderen. Omstreeks acht uur was men de situatie meester. Een groot deel der loodsen vormde nog slechte een ravage van weggebrande en verteerde muren, waarbinnen hier en daar het vuur zich nog handhaafde tot het door de on- verblddelüke stralen ook uit zijn laatste schuil hoeken werd verjaagd. De verwoesting op het fabrieksterrein bleek na afloop zeer groot. Maar weinig van den in ventaris was gespaard gebleven. Geblakerd en gehavend stonden de ovens eh teerketels te midden van den chaos van rookend en smeu lend hout, welke nog lang de zorg van de met nablusschen belaste manschappen vroeg. Hoog laaiden de vlammen naar alle züden op. Het vuur vond gretig voedsel in de voorraden grondstof fen en vrat snel de dunne muren en schotten weg. De plaatyzeren daken bezweken en felle steekvlammen ont moetten elkaar in een wild en fan tastisch spel. Toen wierp de brandweer zich in den strüd- De blanke waterstralen joegen schuimend in den gloed, welke een oogenblik week, om met vernieuwde heftigheid weer op te laaien tot eindelyk toch een gryze rook, die dichter en dichter werd, be wees, dat de brand terrein verloor. Tot nog tee hadden de Japanners weinig sne- ces san de Soetejae-rivier. Deitschland wil economische samenwerking «net Japen in - Noord-Chlna.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1