WE LAND 1 Consumptiemelkveree nigingen L I Tot vijftien jaar veroordeeld Schoonmoeder trachtte schoonzoon te vergiftigen II WAT DE BEDOELING ER VAN IS RATTENVERGIF OP BROOD GESMEERD VERWIJDERING TUSSCHEN PARIJS EN ROME WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 F K Verminderd toereken baar BOVENKARSPEL BLOKKER SMALFILM „VOLENDAM” DE WEERE AKERSLOOT ENKHUIZEN KROMMENIE GYMNASTIEK PROVINCIAAL NIEUWS De HOORN WORMER BOEK EN BLAD MEDEMBL1K ft De oprichting er van een noodzakelijkheid SELECTIEWEDSTRIJDEN TE HAARLEM El 4 voor A T heorieën Van voorgezeten door den •s ’^3 Oene natuurliefhebbers A I Uitspraak tegen beide verdachten van den moord in de Groote Bicherstraat te Amsterdam 74-jarige boerenvrouw haar rechtere Felle aanval der Duitse he bladen op de Fransche pers Verhuur van gronden in de Wieringermeer j Bevolkingscijfers Was op 1 Mei het aantal Inwoners In deze gemeente 9742. thans Is een dalende lijn te bespeuren, n.m 9723 Inwoners. Verknopingen Dezer dagen werd de boerde rij verkocht van wjjlen den heer Jac. Langedjjk De boerderij groot 11 H.A. 75 A werd gemijnd door den heer Apeldoorn voor totaal f 28.140. van den G. V. O. Zondag as. wordt gespeeld O.V.O. 1Volendam 1. Boogert i filmpje V olendamsche in Als Aangetast door ton* blaar In de gemeente Wjjdenes onder Hoorn is een veehoudersvrouw in vrij ernstige mate door tongblaar aangetast. Vermoed wordt, dat de oorzaak ligt in aan raking van besmet vee ot gereedschap. Politie Door de politie werd alhier aange houden J. E.. zwervende, gedomicilieerd te Em men. gesignaleerd In het Alg. Politieblad. S‘. Caecilia. De eerstvolgende repetitie wordt gehouden op Vrijdag 5 Nov. as. precies 730 uur. Met het oog op het concert van Zon dag 21 Nov. zijn allen natuurlijk present. De zevende en achtste aflevering van „Wat Is dat?”, de encyclopedie voor jongeren (tweede druk, 8e tot 10e duizendtal) beginnen met Davis Cup en eindigen met Exorcisme. De verschillende C A tx •I N boei des vele dels vele cess ooit de gen N mei en mei E het plet nan mai N veei cusl wee D het tot N imn tigh h<x> well de voo lich te de lan< der a het aan- O nen kwa vooi ken te ven in zich den kerl H den assi O. 1 gea het' stor Org den wer T gini waa hek verl De .tan; klai gro< V« een M D plat van den te D zeej een H J der, sooi Cl» Van ber 11 wer H koo ach hoe R ach J r A. N. W. B.-avond Op 5 Nov. zal alhier in Café Het Roode Hert een avond worden gegeven vanwege den A.N.W.B. Op dezen avond zal een Inleidend woord worden gesproken door Burg. Elders. Een lezing zal worden gehouden, terwijl de klankfilm ..De veilige weg” wordt vertoond Succesvol resultaat van een „Kafilgro”-werkgroep ROME. 31 Oct. (Havas). In de Gior nale dltalta maakt Vlrglnio Gayda zich tot tolk van de ontstemming die in Italic ge wekt is door de gereserveerde ontvangst van Mussolini's rede in de Fransche pers. De Fransche pers, schrijft hij, gaat door met het verergeren van de kloof, die na da weken, welke op het accoord van 7 Januari 1935 volgden, opnieuw tusschen het oude Frankrijk en het nieuwe Italic ontstaan is. De Graal As. Zondag zal de „Graal" een opvoering geven in het Theresia-gebouw. o In de daarvoor gunstigste tijden geven wij herhaaldelljk wenken in verband met het ont smetten van verschillende producten van den tuinbouw. In die tijden bespreken wij echter zeer in het kort de te gebruiken middelen en de ^e gebruiken dosis. Over de theoretische kwesties wordt dan veelal slechts zooveel ge sproken als absoluut onmisbaar is voor het goe de begrip. Nu willen wij eena iets meer daarover vertellen. In de eerste plaats zal het voor leder dui delijk zijn, dat een ontsmetting met een mid del. dat slechts aan den buitenkant blijft, zoo- als dat met onze koud toegepaste ontsmettlngs- Ontsmetting van zaaizaad, knollen en bollen Van verschillende zijden bereikten ons verzoe ken om de juiste werking van de op te richten „Consumptlemelk-vereenlgingen” eens te willen uiteenzetten. Dezer dagen nu heeft de heer L. J. de Rooy secretaris van den Bond van Melkveehouders in de provincie Utrecht een duidelijke werkklng over dit nieuwe instituut afgelegd, welke wu hier in extern» plaatsen, in het vertrouwen, dat wij aan het verlangen van vele onzer abonné's zijn tegemoet gekomen. v De Minister van Economische Zaken heeft be sloten alle regelingen betreffende de consumptie- melk voor het z.g. buitenwettelijk gebied in te trekken, met Ingang van 1 December as Dit beteekent «indien er niets anders voor in de plaats komt) dat de toestand van voor 1933 weer terugkeert. In 1933 verzochten de belanghebben den in deze om regelingen en de cnsismelkcom- missies ontstonden, welke vergunningsaangele- genheden regelden en minimum in- en verkoop prijzen voor melk vaststelden. Werden deze door Brandraad. In een gisteravond gehouden bijeenkomst van den brandraad heeft het col lege van B. en W afscheid genomen van den brandmeester-generaal, den heer J. de Bruijn. De scheidende functionnaris werd bij die ge legenheid namens het gemeentebestuur toege sproken door den burgemeester, die hem daarbij overhandigde de gemeentemedallle in zilver met oorkonde. De werkloosheid. De wekelijksche publica ties inzake het werkloocencijfer toonen aan, dat de werkloosheid in deze gemeente vrijwel stationnair blijft. Het aantal ingeschrevenen bij de arbeursbeurs schommelt reeds geruimen U)d om de 400, wat nogal respectabel is. Van de zijde der groentenhandelaren worden ernstige klachten geuit over de concurrentie, welke wordt ondervonden door de verstrekking van goedkoope groenten aan werkloozen ex. Over dit vraagstuk is onlangs door de besturen der plaataelijke middenstandsveieenigingen met be trokkenen een conferentie gehouden, welke ech ter tot geen enkel positief resultaat mocht lei den. Schaken. De schaakclub „Krommenie Wormerveer” speelt Donderdag as. voor den schaakkring ..De groote Ban" tegen de schaak club ..Lasker" te Uitgeest. Zy hebben de bevoegdheid, ver schillende ordenings-maat- regelen te nemen vrijspraak en onmiddellijke van verdachte. De officier repliceerde; dat Noyon de maat schappij en prof Simonsz de verdachten en de verdedigers van de verdachten beschermde. Het eerste was belangrjjker en daarom persisteerde spr. bij zijn eisch. Na dupliek van den verde diger verklaarde de rechtbank. dat er geen termen aanwezig waren om verdachte onmld- delltjk in vrijheid te stellen. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag a.s. Met bijna algemeene stemmen werd besloten in het district Wilnls zulk een vereenlging op te richten. Contact zal worden gezocht met niet minder dan 35 plaatsen in de provincie Utrecht, welke alle in het kg. buitenwetteUJk gebied gelegen zijn om gezamenlijk Mn groote veree nlging te vormen. Uit de verschillende besturen zal dan een klein uitvoerend comité (voorloopig gewestelijk bestuur) worden gekozen voor het ontwerpen van de statuten enz. en om in overleg met de Nederlandsche Zuivelcentraie de eerste I stappen te doen. 1 Bloemboilenveiling A.s Donderdag 2e vei ling. Verkocht zullen worden de nos. 2907 tot en met 598 Men moet wel aannemen, afgaande op het eenstemmige koor van de weldenkende Parij- sche pers, dat men eens te meer In Frankrijk geen gehoor wil schenken aan de openhartige woorden van Mussolini, noch den fascistischen geest wil begrijpen. Intusschen is de Italiaansche ambassadeur te Parijs. Cerruti, van zijn port teruggeroepen. Tot nadere aankondiging zal een zaakgelastigde de Italiaansche diplomatieke belangen te Parijs behartigen, gelijk reeds geruimen tijd te Rome het geval is ten aanzien van de Fransche diplo matieke belangen. De redenen, welke de Italiaansche regeering tot deze wijziging hebben gebracht, spruiten uiteraard voort uit den abnormalen toestand, dat Frankrijk sinds een jaar geen ambassadeur meer heeft bij het Quirinaal te Rome. B.K. Bouwvakarbeiders JubUeeren Dezei dagen werd bet vierde lustrum gevierd van den R K Bouwvakarbeidersbond Des avonds was er een feestelijke bijeenkomst in Hotel Roemer, waarbij de leden met hun dames in groot en ge tale aanwezig waren. Het hoofdbestuur was ver- WAT IS DAT de encyclopedie voor jongertn. Uitgave Hollandia- DrukkerU, Baan. Het aantal gemeenten, dat voor Inwonende tuinders grond gaat huren in den Wleringer- meerpolder. wordt steeds grooter. Gezien het resultaat, dat hiermede in de gemeente Opper does werd bereikt, zijn ook andere randgemeen ten zooals Medembllk en Wervershoof hiertoe overgegaan en is gisteravond door den gemeen teraad van Twisk besloten ten behoeve van een elftal tuinbouwers 3 kavels grond te huren tot een gezamenlijke grootte van ruim 31 hectare De huurprijs bedraagt f 80 per H.A. voor het eerste huurjaar en f 90 per H A voor het tweede huurjaar, benevens f 10 per H.A. voor drainage. De huur vangt aan 1 Nov. 1937 en eindigt 31 October 1940. Burgerlijke Stand Getrouwd: Johan Jurgen de Jong en Jetje Jacoba Spijker. Overleden: Pieter Laan weduwnaar van Aritje Nieuwboer. Ondertrouwd: Johannes Kejjzer en Antje de Jong; Oene Kampen en Wilhelmina Louisa Kamps. Langs het IJselmeer Dezer dagen is de eerste Enkhuizer vlsscher naar zee gegaan met de beug snoekbaarsnetten en heeft ze gevierd in het Wagenpad. We zien dus „wanneer 't getij verloopt wor den de bakens verzet." Was het vroeger haring, ansjovis, bot en schol, thans wordt de zoetwa- tervlsscherij in onze vroegere Zuiderzee be oefend. methoden het geval is, ook slechts die dingen kunnen worden geraakt en gedood, die aan den buitenkant op het zaad of op de bollen of knollen aanwezig zjjn. Met het bloote oog is de aanwezigheid van die dingen niet waar te ne men. Soms is het zelfs met een microscoop niet ge makkelijk uit te maken, wat eigenlijk op de. huid van de zaden, bollen of knollen aanwezig Is. De praktijk wijst echter na een ontsmetting wel uit, of er iets op aanwezig geweest is. Immers, komen het behandelde zaad of de behandelde knollen of bollen e.a beter op dan de onbehan delde. en is tevens de groei beter, of de oogst grooter. dan kunnen wij wel aannemen, dat er iets nadeellgs aanwezig Is geweest. De enkele uitzonderingen hierop, b.v. de weekende werking van een nat ontsmettings middel. laten wij nu maar buiten beschouwing Bij bollen, aardappelen etc. waar wij veelal een ontsmetting toepassen met de bedoeling zich daarop bevindende sclerotia (een soort zwam- draad) te dooden. kan men gemakkelifk nagaan, of die dingen zich werkelijk op de knollen be vinden. Zij zjjn Immers zoo groot, dat ze veelal met het bloote oog te zien zijn. Hetzelfde is het geval met aardappelen, die ontsmet worden tegen Rhlzoctonla. Ook bij knollen of bollen, die aangetast zijn door brandzwammen. zooals dat b v. bij gladiolen en bij Colchicums het geval kan zijn, is het gemakkelijk na te gaan of de zwam zich inderdaad op de knollen of bollen be vindt. Men vindt dan roestkleurige stofhoopjes onder de huid. Nu moeten wij niet denken, dat alles, wat *lch onder de bolhuld of knolhuid bevindt, gedood zal kunnen worden met een koudwaterontsmettlng. Als het een nauw sluiten de huid is. zooals wfj die b.v. bij tulpen aan treffen, dringt de ontsmettende vloeistof daar niet door, omdat er Immers lucht aanwezig is, die niet door koud water wordt verdrongen Gansch anders is dat natuurlijk, als gebruik ge maakt wordt van warm water, dat wel in staat is die lucht te verdrijven. Het zal ook duidelijk zijn, in verband met het reeds vertelde, dat het niet mogclijk is, zwam men. die in een of anderen vorm in het zaad aanwezig zijn, dus in het binnenste van het zaad, niet kunnen worden bereikt met een koudwaterontsmettlng, noch met een droogont- smetter Dit geval treffen wij bv. aan bij de tarwestuifbrand en ook wel. zij het dan in anderen vorm, bij de aaltjeszlekten der bloem bollen «of bij aaltjes, die zich eventueel in het zaad mochten bevinden). Hier kan slechts met warm water iets bereikt worden, indien ten minste het zaad of de bollen een dergeljjke be handeling zonder nadeel kunnen verdragen. Tegen virusziekten is tot nu toe niets bereikt met een ontsmetting van zaad of knollen Mis schien dat later, als de kennis omtrent da.ver oorzakers dier ziekten iets meer ontwikkeld is, wel iets in deze richting kan worden bereikt Een droogontsmetting zal echter in dit verband wel steeds onbruikbaar blijven. Bevinden zich op het zaad zwamsporen. pikniden (waarin sporen zitten), slerotia of zelfs zwamdraden. dan kan men van een ontsmetting zij het dan droog of nat, gunstige resultaten verwachten. De ambtenaar bij den Plantenziekten- kundlgen dienst VAN HERWIJNEN. St Pane ras. Bij onderhandschen verkoop is een stuk bouw land van den heer Jn. Groot, groot 71 A. voor de som van f 1000 overgegaan aan den heer C. Bos alhier. DB SCHOONHEID VAN ONS LAND. Deel III „Bos en Hei". Tekst: dr. Jac. P. Thijsse. Foto grafie: Karei Kleyn en anderen. Uitgeverij „Contact", Amsterdam. In de serie „De schoonheid van ons land" ver scheen als no. m „Boe en Hei”. Evenals de vorige uitgaven van deze serie munt dit boek weer uit door de zeldzaam mooie foto's, ditmaal tachtig voortreffelijke hei- en boechopnamen Niet alleen de hélde en het bosch zooals men die zou zien op de wandeling, maar alles wat er verder mede te maken heeft: zandverstuivingen, vennen, de boerderij, schapen, planten en die ren (ot. ook een schitterende opname van een vossenspoor in het duinzand), verder alles wat er groeit en bloeit in hei en bosch. Voor de en zij die bosch en heide kennen, een zeldzaam boek. Maar ook voor hen die deze prachtige natuur weinig kennen, een aansporing te meer om de mooie boeschen eigen land te gaan zien en bewonderen, zoodanig is het wel jammer, dat men slechts een gedeelte van ons land tot onderwerp heeft gekozen: van de Brabanteche en Llmburgsche heidevelden en mooie boeschen treft men geen afbeeldingen aan. Weliswaar beoogt dit fotoboek niet een propaganda te zjjn voor het trekken of zwerven in een bepaalde streek van ons land, maar de schitterende foto's doen ons verlangen in de vacantles naar deze mooie boeschen en heidevelden té gaan. De bekende natuurvorscher dr. Jac. P. Thijsse vertelt in zes artikelen uitvoerig en boeiend over het hel- en boschleven. Dit prachtige groote-menschen-prentenboek" is ook ongetwijfeld een propaganda voor de schoonheid van ons eigen land. Om het kampioenschap van den D.H.G.B. De twee verdachten hebben, zooals bekend, op 30 November van het vorig jaar de 61-jarige weduwe E. H. van Teesellng in haar woning in de Groote Blckerstraat overvallen, neergeslagen en door verstikking gedood. Zij werd pas Zater dag 5 December met een gapende hoofdwonde en geheel bedolven onder kussens en andere voorwerpen, dood in haar bed gevonden. Kort daarna zijn de beide verdachten gearresteerd. Langen tijd hieldep zij hardnekkig hun onschuld vol. De officier van justitie, mr. H. A. Wassen- bergh haalde het net van bewijsgronden zoo dicht aan. dat zij kort voor de zitting een be kentenis aflegden. Ter zitlng requireerde de officier vijftien jaar gevangenisstraf tegen het tweetal. (Ongecorrigeerd.) Verscheidene Dultsche bladen richten fells aanvallen op de Fransche pers, naar aanleiding van het vertrek van den Itallaanschen ambas sadeur, Cerruti, waarbij liet artikel van de Giornale d'Italia nog overtreffen: Onder het opschrift: „Persterreur" zegt het Zwoelf Uhr Blatt, het artikel van de Giornale d'Italia goed te keuren en schrijft: „De apostels van den haat kunnen Italië niet dwingen het wagentje van de Westersche democratieën uit de modder te halen. Zij zullen evenmin Duitschlénd daartoe dwingen”. Het blad is van meening. dat de persterroristen het werk der Europeesche pacificatie tegenhouden en dat ht), die het vredeswerk tegenhoudt, speelt met bom men en wapenen en een misdadiger la De B. Z. am Mittag schrijft: „Te Parijs moet men eindelijk begrijpen, dat een groote mo gendheid als Italië heden zelf een beslissing neemt over den aard en het karakter van haar politieke daden. Berlijn en Rome hebben het oude Europa bij het oudroest geworpen en zijn bezig het te vervangen door een nieuw Europa. Hun. die verwijten uitspreken, zeggen wij, dat verouderde opvattingen waard zijn op den Euro- peeschen zolder te worden opgeborgen." nog geen goede opvolgers. Misschien dat ingevoerde officieele kampioenschap een sporing is om te zorgen dat het volgend jaar alle kringen hun turners uitzenden. De kring West-Friesland, die het vorig jaar tot hernieuwd leven werd opgewekt, zal 't voor den eersten keer in de keurwedstrjjden gaan probeeren met J. Kuilboer van DW Noord- Scharwoude Bij den kring Haarlem entbreken de turners van Winïried. Regelmatig werd door de Haarlemache vereenlging een viertal men schen afgevaardigd, terwijl ze altijd twee men schen in de offlcfeele ploeg zagen geplaatst. Van deze blijft alleen van Rijn over, die nu de kleuren verdedigt van SSS. Beverwijk. Van deze vereenlging is ook Berkhout wederom van de parttj. terwijl de clubgenoot B. de Kiuyf voor de eerste maal aan een dergelijken zwa- ren wedstrijd deelneemt. Ook DOK, Heemskerk, dat pas enkele jaren lid is van den DHGB, levert twee deelnemers: Tfti. Schermer en G. Groot. De turnkring Amsterdam komt t best voor den dag. Van Jong Leven schreven de oude bekenden in. nj. Vos. Kaay en A. de Lange. De strijd zal evenwel buitengewoon interessant worden door de inschrijving van Wilskracht. Hierdoor is niet alleen de geroutineerde turner Kielt van de partij, maar ook T. van Wissen en W. Kelderman. De wedstrijden vangen aan om twee uur in de zaal van de Bavoschool aan de Westergracht illustraties op elke bladzijde maken het door koken van dit boek tot een genoegen. De ge kleurde platen in deze afleveringen zijn ge- - plaatst bij Diepzee en Edelsteenen. De hoofdredactie van dit werk berust bij me vrouw R. de Ruyter-van der Feer, die in samen werking met een groot aantal deskundige mede werkers den inhoud van dit boek verzorgde op ‘n wijze, die de jongeren interesseert, zonder saai of droog te worden. R. K. Volksbond. Heden Woensdag-)avonjj houdt de Volksbond te half aelit een ledenver gadering in Ons Huis St Joseph Op deze ledenvergadering komt o.m. aan de orde het wlnterprogramma. Men schrijft ons: In besloten kring had j.l. Zondagmiddag te Volendam de eerste voorstelling plaats van de smalfilm „Volendam", in opdracht van comité „Redt Volendam" vervaardigd terwijl twee en een halve gram doodelijk moet worden genoemd. Meneer Mol nam niet aan, dat aan het be wuste mes een doodelijke portie Rodent had gezeten, doch wel een hoeveelheid van gram. Dr. Bamhoorn. directeur van de St. Willibror- dussstichtlng te Heil«5o trad ook als getulge-des- kundige op. Hij had verdachte geneeskundig en psychiatrisch onderzocht en bevonden, dat zij een zeer eigenaardige persoonlijkheid was, lijdende aan een belangrijken verhoogden bloed druk. waardoor geestelijke defecten werden teweeg gebracht en waardoor zij labiel in haar effecten werd. Verdachte moest sterk vermin derd toerekenbaar worden geacht. Plaatsing in een oude-vrouwenhuis zou gewenscht zijn, maar wijl geen Inrichting haar op wilde nemen zou wellicht ter beschikking stelling van de regee ring kunnen worden aanbevolen en ook werden verdedigd. Terugkeer in haar oude milieu zou zeer verkeerd zjjn en gevaarlijk bovendien. De heer Wlggers. reclasseeringsambtenaar, adviseerde bij eventueele ter beschikkingstelling plaatsing van verdachte bij de zusters van Bethanlé, waar ze zeer goed verzorgd zou wor den. De officier, mr. v. d. Feen de Lille gaf een reconstructie van het geval en zei, dat het geen verschil in de schuldigheid van verdachte maakte, of de hoeveelheid Rodent al dan niet een doodelijke uitwerking had. Zü had den opzet tot dooden. Spr. haalde den bekenden weten- schapeljjken schrijver P. Noyon Sr. aan, die ook van meening was. dat de onvoldoendheid van het gebruikte middel verdachte nog niet vrij pleit. Verdachte ontbrak elk Inzicht en schuldbesef, hetgeen op haar leeftijd en met haar persoon lijkheid echter wel weer te begrijpen viel. Spr. elschte tenslotte een dag gevangenisstraf met aftrek van 1 dag preventieve hechtenis en ter beschikkingstelling van de regeering, waarbij ver dachte dan zoo mogelijk bij de genoemde zusters van Bethanlé zou worden verpleegd. tegenwoordigd door den districtsbestuurder, den beer Vollaerts. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer Kleef, de bijeenkomst. Spr heette welkom burgemeester, den hoofdbestuurder en de leden De secretaris gaf een verslag over de afgeloo- pen 20 jaar De heer Vollaerts sprak daarna een feest rede uit. feliciteerde de jubileerende vereent- ging. schetste het groote nut van het vereenl- glngsleven. en wekte allen op, trouwe leden der vereenlging te blijven. De geestelijke adviseur wenschte de vereenl ging mede namens den pastoor, geluk. Bespro ken is. aldus spr de noodzakelijkheid, dat meer jeugdige leden zich zullen aansluiten. De burgemeester zeide. dat hij met vreugde de uitnoodlging voor dezen avond had aange nomen. Hjj besprak uitvoerig de betrekkingen tusschen gemeentebestuur en arbeiders. Met goede samenwerking is veel te bereiken Spr feliciteerde den heer Lakeman met zijn 20-ja rig lidmaatschap van het bestuur en hoopte, dat spoedig betere tijden zullen aanbreken. De heet Lakeman bracht dank aan de spre kers. waarna het officieele gedeelte was afge- loopen. Het vrooiyke deel, dat nu volgde, overtrof al ler verwachtingen. Het was diep in den nacht j toen allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. De Inschrijving voor de selectiewedstrijden van den DIÏGB te Haarlem is gesloten en valt gelukkig mee. De turners uit de klingen Den Haag en Rotterdam zjjn blijkbaar met hun training nog niet ver genoeg om een inschrij ving te rechtvaardigen Vooral van den turn kring Rotterdam valt dit tegen De kring Den Haag moet zjjn besten vertegenwoordiger door een oude pols blessure missen en ook hier zijn ïngebroken Brutale dieven hebben zich door het inslaan van enkele ruiten toegang verschaft tot de druivenkas van mej. de wed. Jb. Dekker, waarbij door hen enkele K G. druiven zijn meegenomen; ook bij anderen blijken rui ten vernield te zijn. „Volendam”, in opdracht van het „Redt Volendam" vervaardigd door Piet van der Ham en Goof Bloemen, met me dewerking van Joop Torn. Na een inleidend woord van kapelaan den Boogert en de vertooning van Van der Ham's filmpje „Zie Den Haag draaide de nieuwe Volendamsche film, die een vertoo- ningsduur van ongeveer drie kwartier heeft. Deze film, waarin behalve voor een korte inleiding, nergens het gebruik van de zoo hin derlijke tusschen-teksten noodig is geweest, geeft een duidelijk en aangrijpend beeld van den ondergang der visscherjj, in dit karakteris tieke Zuiderzee-dorp, door het afsluiten van het IJselmeer. Voornamelijk het eerste deel is daaraan gewijd, men ziet er eerst de bevolking in haar dagelijksch leven op den wal en op zee, en vooral ook rond het centrale punt van alle Volendamsche bedrijvigheid: de kerk, ter wijl de crisis steeds nader komt. Als dan ook in het tweede deel der film de nood op het hoogst is gekomen, is het mede de godsdienst zin der visschers, die weder tot uiting komt bjj de pogingen tot herstel van de levensmogelijk heden. Inplaats van met de onbruikbaar geworden houten botters, zullen zij de vischvangst thans met metalen schepen op de Noordzee gaan uit oefenen. Deze tocht en de vischvangst met het eerste dezer nieuwe schepen vormt een der hoogtepunten van de film. Zjj is daar, ook naar den vorm, van suggestieve werking, die zich naar het einde toe voortzet. Nergens is op „het effect” gewerkt, terwijl het geheel in een rustig, beheerscht tempo is gehouden. Deze Volendam-film. ontstaan door de sa menwerking van Van der Ham en Bloemen, als nieuwe combinatie in het Kafilgroverband, ver dient in ruimen kring belangstelling, ook ter- wille van het doel, dat er mede gediend wordt Witte Krnls-vergadering De plaataelijke afdeellng van het Witte Kruis vergaderde in de „Witte Eenhoorn" te Oorter-Blokker. Van de afdeellngen Schellinkhout en Zwaag Is een afwijzende beschikking ingekomen inzake gezamenlijke aanschaffing van een zuurstofap paraat De commissie voor Malaria-bestrijding in N - Holland werd een subsidie van f 5toegekend. Betreffende de benoeming van een lid van het hoofdbestuur werd niet op de Ingekomen aanbeveling ingegaan. De afgevaardigde zal In deze vrij mandaat meebrengen, doch inzake het voorstel betreffende samenwerking tusschen Witte Kruis en Wit-Oele Kruis vóór stemmen Een jaarlijks te houden speldjesdag kon geen Instemming vinden. Hiermede de beschrijvings brief afgehandeld zijnde, was bestuursverkie zing aan de orde. De aftredenden. de heeren K. Balk Kz„ J. Groskamp en R Water werden herbenoemd. Laatstgenoemde en de heer C. Koeman H.C.z. werden benoemd als afgevaar digden naar de algemeene vergadering. Mededeellng volgde, dat de aahkoop van het zuurstofapparaat hopelijk spoedig zal plaats hebben De cursus in „Eerste Hulp” zal op nader te bepalen datum aanvangen Indien meerdere personen uit Mn gezin deelnemen, zullen de laatsten voor de halve vergoeding, zijnde .f 1.25 per persoon, worden toegelaten. de regeering goedgekeurd dan waren zij bin dend. Dit beteekende dus, dat toen de belang hebbenden zelf de zaak regelden, behoudens goedkeuring door de regeering Opgemerkt zij nog. dat men dikwijls, voortbouwende op deze minimumprijzen, in verschillende plaatsen prij zen overeenkwam welke boven de minima la gen. Echter werden de crisismelkcommissies in 1936 officieel uitgeschakeld omdat de regeering alles centraal wilde doen regelen door de Ned Zul- veloentrale. Er kwamen toen vergunningen, uitgegeven door deze centrale, welke tevens den minimum-straatprljs der melk voor de verschil lende plaatsen vaststelde, evenwel geen prijs af boerderij. Dat de zaak toen niet geheel is vastgeloopen is grootendeels te danken geweest aan plaatse lijke melkcommissies. welke ontstonden uit de opgeheven crisismelkcommissies Deze commis sies, hoewel officieel zonder eenige bevoegdheid, zijn tot heden bijna overal actief gebleven en stellen het georganiseerd overleg tusschen han del en veehouders voor Hun arbeid was moge- HJk. omdat er nog 'twee grondslagen waren n.l. het vergunningsstelsel en de mimmum-straat- prljs. En waar juist deze grondslager, verloren zullen gaan per 1 December is het toe te jui chen. dat de Minister thans een geheel nieuwe regeling mogeljjk wil maken, mits de belang hebbenden deze self wenschen. 1 Indien zij een regeling wenschen. moeten de belanghebbenden Mze zelf opstellen en uitvoe ren. zelf controleeren en bekostigen door geza menlijk „Consumptiemelkvereenlglngen" te vor men. waarvan zij (veehouders en handelaren) lid zjjn. BIJ voorkeur zullen deze vereeniglngen tenzij het een groote plaats betreft, een aantal plaat sen in een gewest moeten omvatten. FeltelUk is zoo"n vereenlging een soort zulvel- centrale in klein formaat. Zij krijgt de bevoegd heid om: le. Ben vergunningsstelsel in te voeren; zoo- De vierde kamer der arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, heeft den 3-j'arigen metselaar G. Th. N. en den 29-jarigen koopman A. Chr. R. ieder veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijftien jaar, met aftrek van voorarrest, wegens doodslag, ver gezeld van en gevolgd door diefstal, met het oogmerk, om dezen diefstal te verheimelijken. De verdediger, Mr. Smal, schetste het karak ter van verdachte als wantrouwend en hatend, waarbij het <x>k z'n goede kanten had. Ver dachte had haar schoonzoon met zijn gezin van vjjf kinderen in huls, maar de schoonzoon maakte haar klein vermogen geheel op, waar-, door zij geruïneerd werd en het bezit nu moest worden verkocht. Pleiter nam opzet tot moord niet aan. maar wel opzet tot plagen als reactie op het ondervondene van den schoonzoon. Ver dachte had daarbij de gevolgen niet voldoende gerealiseerd. De opvatting van den officier, als zou de bedoeling alleen reeds voldoende zijn, verwierp pleiter en hij haalde prof. Simonsz aan. die de objectieve pogingstheorie verkon digde. in tegenstelling met Noyon. die de sub jectieve jxigingstheorie aanhangt Pleiter meen de op verschillende gronden, dat het bewijs van poging tot móórd of toebrengen van zwaar lichamelijk letsel niet was geleverd en vroeg invrijheidstelling Meervogels IConzelo I. 11 Meervogeis probeert weer eens een nieuwe opstelling welke zooals te verwachten was, niet erg heeft vol daan. Om ruim half 3 blaast scheidsrechter Com- vnandeur de elftallen in het veld. Meervogels trapt af, en onderneemt eenige aanvallen welke echter op de forsch spelende Conzelo-backs stuitten. Dan begint Conzelo zich echter los te werken en bouwt eenige mooie aanvallen op, welke echter niets opleveren daar M de bulten- spelval openzet. Toch moet onze keeper eenige malen hande lend optreden wat hem goed afgaat. M. krijgt ook nog eenige kansen maar het binnentrio houdt het spel te kort Na de hervatting zit Con zelo er direct geweldig op en spoedig krijgen ze een corner te nemen welke M. noodlottig wordt, prachtig wordt deze genomen en even mooi schiet de linksbinnen in. Dit wordt M. te bar en spoedig maakt M. gelijk als de linksbin nen Tieble 'n schot lost dat in den uitersten hoek verdwijnt. 11. Belde ploegen doen hun best het winnende goaltje te scoren, doch de achter hoeden blijven den toestand meester. En als scheidsrechter Commandeur het einde blaast, kunnen beide partijen tevreden zijn. R.K. Middenstand Dezer dagen werd Mn vergadering voor de R. K Middenstanders ge houden ten huize van den heer S. Langedjjk Het doel dezer vergadering was, te trachten in de Weere wederom een Middenstands-vereenlging op te richten. De vergadering werd pastoor. Het woord werd gegeven aan den heer Mol. Het is aldus spr. onbegrijpelijk, dat de hier voor 3 jaar terug opgerichte vereenlging zich niet hreft kunnen handhaven. Met veel enthousias me werd toen de vereenlging opgericht, een klein tijdje ging alles goed, doch al heel gauw werd er uit de Weere niets meer vernomen en was de vereenlging dood Door spr. werden verder doel en wezen van Mn Middenstandsvereenlging duidelijk belicht. Op Mn enkel geval na gaven alle aanwezigen zich als lid op. zoodat de vereenlging thans weer 22 leden telt. Na Mn enkele stemming bleken tot bestuurs leden te zijn gekozen de heer Jac. Smit. Jn. Rood. C. SnMk. P. Bankras en K. op den Kel der. Door het bestuur zijn de bestuurs-functies als volgt verdMld: Jac. Smit, voorzitter; P. Bankras, vlce-voorzltter; C. Sneek. secretaris; Jn. Rood, tweede secretaris en K. Op den Kel der, penningmeester. Voor de Alkmaarscne rechtbank stond Dins dagmiddag terecht de 74-jarige vrouw Antje M.E„ wonende te Zwaag en thans gedeti neerd. die In Juni van dit jaar had getracht met rattenvergif (Rodent) haar bij haar in- wonenden schoonzoon te vergiftigen. Doordat deze het vergif onmiddellijk proefde, ontsnapte hij aan Mn groot gevaar. De verdachte. Mn stille boerenvrouw, met de Noordhoilandsche muts op, wat kinderlijk in haar optreden en met Mn zachte, wat zange rige stem, erkende, dat zij rattenvergif op een sneetje krentenbrood had gesmeerd, met de bedoeling, dat haar schoonzoon P. Langendijk. dat op zou eten. Zij had der gewoonte getrouw, de avondboterham klaar gemaakt en tenslotte Mn snee krentenbrood voor haar schoonzoon, die met vrouw en vijf kinderen bij haar in woonde, gesneden. Naast zich had zij twee messen liggen, het broodmes en Mn mes. waar mee ze Rodent op stukjes brood had gesmeerd voor de muizen. In Mn plotselinge drift zou zij het laatste mes hebben genomen en op het snretje krentenbrood hebben schoon geveegd, om daarna nog boter over het sneetje te doen. Haar schoonzoon had haar steeds geplaagd. Ze zou niet de bedoeling hebben gehad haar schoonzoon te vergiftigen; ,joo vér had ze niet gedacht". De president, Mr. Ledeboer,: Het zou je niet veel hebben kunnen schelen, wannMr je schoonzoon wkus dood gegaan? Verdachte: Nou ja.... Je gaat niet zoo gauw dood. Getuige P. Langendijk. kixipman te Zwaag en de bewuste schoonzoon, verklaarde, dat hij het met zijn schoonvader wel goed kon vinden, maar niet met zijn schoonmoeder, waarmee hij steeds onaangenaamheden had. Het feit, dat hij Mn waardeloos kropje sla aan de kippen had gevoerd had haar zeer kwaad gemaakt, met het bekende gevolg. Getuige had het ver gif echter direct geproefd en uitgespuwd. Toen hij het sneetje krentenbrood In Mn krant wil de doen, had zijn schoonmoeder het weggepakt en in het vuur gegooid. President tot verdachte: Dat wijst toch wel op Mn kwade gezindheid. Verdachte begint dan uitvoerig te klagen over het gedrag van haar schoonzoon, maar de president legde haar het zwUgen op. hetwelk zU hMl de zitting door moelluk kon bewaren. Dr. Mol. directeur voor den keuringsdienst voor Waren te Aikmaar, als getuige-deskundige ge hoord. verklaarde tw*e doosjes Rodent te heb ben gekocht voor een onderzoek. Het was hem gebleken, dat Rodent voor Mn groot deel uit gele fosfor bestaat, welke stof zwaar giftig is. Drie kwart gram Rodent is voldoende om erge vergiftigingsverschijnselen teweeg te brengen. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Nlco- laas. z. van Chr. W Smit en D. Van Velzen; Jacobus Cornells, z. van J. Roozendaal en H van Diepen «Slootdorp); Jacobus Cornells, z. van P A. Stuit* en J. van MmI: Thllimena Ja coba. d. van L. J de Maat en H M Elias (Sloot dorp): Evert, z. van P. Bron en E. Wouden berg. Overleden: Dirk Goed. 7 weken, z. van P. Goed en G Makkes, overleden te Hoorn; Jan Helsloot, 44 jaar. echtgenoote van P. van Elte- ren. Volkenbond en Vrede.In deze tUden, waar in ieder spreekt over wreede oorlogen is het Mn goed IdM geweest van de firma 8 J. de Vries, om Mn étalage in te richten, gewijd aan den Volkenbond en den Vrede. VmI interessants en leerzaams is hier te zien, os foto's van vredes congressen. het portret van president WUson. etc. Aanbesteding. Dinsdag is in hotel GmI aanbesteed het verbouwen van het perceel van den hMr P. C. GmI, hotelhouder te Hoorn De inschrijving voor de verbouwing was fa. Wed. C. v. d. Berg. Hoorn f 4163; H. J. de Konlng. Wognum en A Molenaar. Hoorn 13994; G. Bot man. Westerblokker f 3447; D. H Vertelman. Wervershoof f 3359: P. J. Smit. Hoorn f 3312; R. J. C. Bot, Alkmaar, f 3260; P Tonneman. Hoorn, f 2949 De begroeting was f 3300 De inschrijving voor glas-, schilder- en be- hangwerk luidde: G. C. Glas, Bennebroek f 713; Johan Schute, Twisk en P. M. BeeU. AndUk f 63440; J. Langereis. Hoom f 579; Jac. Lake man, Hoorn f577; H IJdema. HMrhugowaard t 560; H. Koomen. Hoogkarspel f 550; C. Henke. SplerdUk f 539; Jac. de Boer, Obdam f 537; K. Lakeman. Wervershoof f 459; J Schekkerman. Hoorn f 439; J. Saks. Wester-Blokker f 432; W. Laan, ld. f 412; N Verlaat. Hoorn f 378. De begrootlng was f 600. De gunning werd aangehouden. der haar vergunning is handel tn melk ónmo gelijk; 2e. minimumprijzen (in- en verkoop) voor melk vast te stellen welke niet straffeloos ont doken mogen worden; 3e. contróle uit te oefenen op de handelingen van de leden, welke gebonden zijn de voorschrif ten der vereenlging na te komen: 4e. minimumprijzen voor bepaalde melkproduc ten (bUv. karnemelk, papsoorten, flesschenmelk enz.) vast te stellen. Voorts kan de verreniging allerlei regelingen betreffende melkvervoer en distributie vaststel len en zelfs kwaliteltsvoorschriften geven, ter wijl zj) tevens bevoegd zal zijn de voorwaarden te bepalen waarop «nieuwe gegadigden Mn ver gunning zullen kunnen krijgen. Zü zal koop contracten en bepaalden vorm van boekhouding kunnen voorschrijven (aan vMhouders en han delaren). De bevoegdheden van Mn goedgekeurde ver- Mniging gaan dus nog verder dan die der vroe gere crisismelkcommissies en zijn gehMl te ver gelijken met die welke de Zuivelcentraie thans bezit. Natuurlijk gaan deze bevoegdheden niet verder dan de Minister of Mn door hem inge- stelde commissie van toezicht toelaatbaar acht, want het geval Is denkbaar dat bepaalde' ver- renlgingen te ver zouden gaan Er zal dus bijv, ook een onpartijdige commissie moeten komen welke beoordMlt of bij opgelegde straffen en ge weigerde vergunningen de rechtvaardigheid is betracht. Hoe dit ook zij, de nieuw op te richten veree niglngen zijn de Mnlge mogelijkheid om inzake de consumptiemelk regelingen te verkrijgen Het is ordening.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2