ucïAaal van over De avonturen van Prof je en Struis je Oordeel van de Tweede Kamer Sociale Zaken den day de Dieseltrein ramt een taxi Aanvaring op Schelde i ■es, liesbeth, Prettige prijzen! Prettige prijzen b zijn prijzen die J voor den toon- v bank méér permit- x teeren dan men X thuishad gedacht. X Vlisco-prijzen x zijn zulke prijzen, x Het overhemd met de bijzon andere voordeelen! iviiseo 3^)295-325.54® r 3.75-425 yk. O VOORLOOP1G VERSLAG VERSCHENEN WEER EEN KIND ZOEK TE ROTTERDAM ELISABETH WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 Oud-notari» staat terecht Geen persoonlijke ongelukken Spel en werkelijkheid Critiek op de z.g. spaar regeling I 495-5-50 td Getuigenverhoor voortgezet droeg mr. aan- ver- van Getuigenverhoor t blijft voortduren, ze is mij zoo mompelde: „HU heeft niets Rendut iets (JTordt vervolgd» Kerstmis leken mü de uren lang en Loonsverhooging en duurte- bijslag noodig fi werd een groote mtdekt. Er was na- De werklooaenkassen, zoo betoogden deze le den, zijn vooral de laatste jaren in groote moei lijkheden gekomen. Voor de verzekerden is het steeds moeliyker geworden de telkens verhoog de bUdragen te voldoen. Bovendien zUn vele kasbesturen er noodgedwongen toe moeten over- werkloozei te brengei van laat gaan, de rechten der verzekerden te vermin deren. Het is hoog tijd, dat deze rechten al thans weer eenigszins worden uitgebreid. Inmiddels is gebleken, dat de vader van het verdwenen knaapje een roeiboot heeft, die ge meerd ligt by het zwembad achter den Kous. Vermoed wordt, dat het ventje daarheen is ge gaan en aldaar is te water geraakt en verdron ken. Te dien einde heeft de rivierpolitie op die plaats gedregd, maar nog niets gevonden. HU on- Vermoed wordt, dat de kleine te water geraakt en ver dronken is Autobestuurder was den weg kwyt geraakt en was tusschen de rails af geslagen Vast is komen te staan, dat in de gezinnen van zeer vele wërkloozen aan deze artikelen een ontstellend tekort bestaat. Hierin kan naar de meening van deze leden alleen door een verhoo- glng van den z.g. B-steun af doende worden voorzien. De spaarregeling, welke de minister heeft ontworpen, achtten zij niet alleen ontoe reikend, doch ook principieel' onjuist. Sinds Maanaagmorgen half twaalf wordt uit de ouderlijke woning aan de Puntstraat 66 te Rotterdam vermist de drie-en-een- half-jarige Martinus An toni us Louis Spe lers, die tijdens het spelen op straat is ver dwenen. Met man en macht heeft de politie het onderzoek ingezet, maar tot dusver heeft men geen enkel spoor van het kind gevonden. Men vreest, dat een ongeluk ie geschied. Toen Profje bemerkte, dat er op het eiland zooveel moois te zien was, had hü geen zorg meer en met vreugde dacht hü: Er zal best een middel zUn om hier vandaan te komen, tntusschen maak ik een studie van het eiland. HU begaf zich, gewapend met zyn loupe en een taschje met mondvoorraad met Struisje op weg. De piloot bleef achter om op de tent te passen. van notaris M., met het verzoek, de laatste ba- —1 ge- een te- gulden. personeel te maken. Het personeel Jt de zaak zwak stond. Het? orde was in de financieeli ontzagiyke hoog- Met Kerstmis leken mij de uren lang en moed Wrdaar, mevrouw, wat uw zoon bezielt, of/ d£pqyjg. mqt iUgu^jaar nog meer. Ik beb vader Clearingkoersen Koersen voor stortingen op 3 November te gen verplichtingen luidende in; Reichsmarken f 72.73, lires 9.61 en peseta's 11.60. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de begroeting van Sociale Zaken is het volgende ontleend. Enkele leden gaven te kennen, dat de regee ring blijkbaar aanvaardt, dat 200.000 personen blUvend werkloos zullen zUn. Door invoering van verplichten arbeidsdienst, verbod van cu mulatie, bevordering van kolonisatie en dergc- Ujke middelen, kan hierin een groote verbe tering worden gebracht. By het zoeken naar doode takjes voor het vuur, had Struisje een paar prachtige bloe men gevonden. Deze, legde hy als dessert voor Profje neer, in de hoop dat ze hem lekker zouden smaken. Maar Profje had geen struisvogelmaag en at ze natuurlUk met op. Toch was hU er erg mee in zün schik, want het waren heel zeldzame en hü bekeek ze jjiet zUn loupe van binnen en van buiten. Van verschillende zijden werd er Op ge wezen, dat de algemeene prijsstijging de tocb reeds zoo moeilUke positie van de te werk gestelde en gesteunde werkloosen nog heeft verzwaard. Vele leden achtten daarom ver- hooging van de werkverschaffingstoonen en toekenning van een duurtebjjslag op de steunuitkeeringen onafwijsbaar. Dinsdagavond even na acht uur heeft zich bU mistig weer op de Schelde, nabU Bath een aanvaring voorgedaan tusschen de Fransche stoomschepen „Fort Medine" en „ViUe d'Oran”. Vrijwel direct daarna naderde van den an deren kant de dieseltrein uit Utrecht. Ook hiervoor werden, met de roode lantaarn, seinen gegeven. De machinist merkte deze waarschu wing echter met op, zoodat de trein met volle vaart op den auto reed. Deze werd meer dan honderd meter meegesleurd. De chauffeur en de beide passagiers hadden zich bUtUds in vei ligheid kunnen stellen. De mededeeling, dat een wettelUke rege ling zal worden voorbereid, vond by zeer vele leden Instemming. Verscheidenen hun ner zouden het echter betreuren, indien deze regeling zou worden vastgeknoopt aan de hiermee in één adem genoemde wette- *lüke regeling van de steunverleening. Vele leden betreurden, dat de regeering bedragen, uitgetrokken voor het verleenen van subsldiën aan werkloozenkassen.' heeft verlaagd resp. met ƒ400.000 en f 1.250.000. niet gemakkelUk voor zoon lang lichaam om een steunpunt te vinden op den lagen divan. HU wist geen raad met z'n beenen; stak hU die uit, dan kwamen zü bijna in den schoorsteen te land en met de knieën gebogen waren zy even hinderlUk. Eindeiyk lukte het en wy begonnen te praten. Ik vroeg naar zyn moeder, naar het Bretonsche dienstmeisje, dan na een lange poos van stilzwygen, terwijl wy naar het grillige spel der vlammen keken, zei ik: „Claude, toen je binnen bent gekomen, was ik als verloren in het verleden. Ik herinnerde my de feestdagen in myn kindsheid, toen ik de verwende levende pop was van een mooie, jonge vrouw. O, die Kerstdagen, dat speelgoed onder eiken schoorsteen, mijn kreten vim blijd schap. mün lachen.... al dat geluk, dat ik toen met wist te waardeeren. Geëindigd, voor altyd geëindigd.... Nooit sal ik weer een kleine meid zUn. waarvan de minste wenschen terstond warden vervuld. Ik zal deze feestdagen donr- LM het Fransdi vertaald door Christine Kamp moeten helpen om de visites te ontvangen in den salon LodewUk XIV, den officieelen salon, waar zUn medewerkers, zün vrienden, zUn politieke relaties kwamen. Ik moest glimlachen, mü be- minnelyk voordoen, haar vervangen, die zulk een karweitje waarnam, terwUl zü er uit zag, alsof zü zich amuseerde. Niemand heeft over de afwezige vrouw des huizes gesproken, niemand heeft naar haar gevraagd. Men weet het, mis schien beklaagt men ons, maar mUn vader noch ik, willen beklaagd worden. Daarom heb ik bü die receptie mU voorgedaan als buitengewoon vroolyk en opgewekt, misschien hebben onze goede vrienden mü beoordeeld en veroordeeld. Myne nieuwe functie behaagde mU, ik miste mama Wat dachten. Ik was bang geweest voor hun medelijdende blikken, woorden met dubbele beteekenis, ik wilde geen medeiyden. En werkelUk, ik heb diet hen gelachen. Ik heb pret, gemaakt, papa begreep er niets van. Toen hU mü verliet om van zyn kant de officieele bezoeken af te leggen aan de kop stukken van de regeering, heeft hü gezegd: .Liesbeth, ik bedank je; je bent juist geweest zooals je moest zün en je bent zoo vroolük ge weest Zou je soms beginnen van de wereld te houden?” Ik heb geantwoord: „Och, dat Is eens anders.” Toen heeft hü mü een kus gegeven en is snel weggegaan: ministers mpgen laten wachten, maar wachten zelf niet, Op ‘a drogen wag moat aw onto Nj 40 km par uur binnen 14 meter kunnen stoppen. Moor 80 km per eer Is die remweg niet 32, moor 64 metarl Inmiddels meenden verscheidene leden, dat met een verhooglng van werkverschafiingsloo nen en steunbedragen niet kan worden vol staan. De behoefte aan bleeding, dekking en schoeisel is langzamerhand zóó nypend ge worden, dat daarin onmiddellyk moet worden voorzien. op ons, jongens, een vroolüke uitwerking. Zóó bleef het ook In onze herinnering en op een dag thuis, toen onze fox in eenzelfde hou ding op den vloer in de zon lag te slapen, wilde een van ons den hond als een gevallen paard oprichten. Hü King naast hem knielen, schoof zün handen onder het lichaam van den hond en met een diep „hu-hu"-geroep gafhü de maat aan voor zyn armen. De hond ont waakte en draaide zUn kop een beetje om, ten einde te zien wat er aan de hand was en wie hem stoorde. Dan ging hü weer gemak kelUk liggen en was evenmin als t groote paard op het harde straatplaveisel er niet toe te bewegen, op zün pooten -te gaan staan. Ja, hij drukte zün ledematen zelfs stüf tegen het kleed aan en liet zich moeilijk en traag terugvallen, toen wy hem in de flank wilden steunen. Dik- wyis zelfs huichelde hü krachteloosheid en uit putting en wü meenden aan hem te kunnen zien, dat hü dit niet zonder een stil, zorgvuldig verborgen leedvermaak deed. Zoo herhaalden wü dit spelletje menigmaal; steeds was de hond bereid mee te doen en menigeen, voor wien wü dit spelletje voordroegen wü waren trotsch -op den hond en trotsch ook op ons aan het le ven ontleende spel vond er genoegen in. Tenslotte echter begon ons dit eenvoudige spel te vervelen en wü probeerden ook techni sche hulpmiddelen samen te stellen. Van drie wandelstokken van vader maakten wü een soort hü-schtoestel. dat ons onontbeeriyk leek voor het op de been helpen van zwakke paarden. Wü stelden het op op een piepend houten wagentje, waarvoor een kleine schimmel gespannen was, en reden dit naar den slapenden hond; boven het niets kwaads vermoedende dier richtten wü dan het toestel op. Maar nog voor het zoover gekomen was. sprong de hond, plotseling wak ker wordend, op. Hü schudde zich eens flink, zoodat de drie stokken omvielen, schrok hevig en liep met de staart tusschen de beenen weg, terwül hü een blik van niet begrijpen op ons wierp. Voortaan waagde hü zich niet meer in de kamer, waar hü de schijnbaar zoo dankbare rol van een uitgeput en verzwakt paard moest vervullen. Ons bleef niet anders over dan te bedenken, dat men niet ongestraft de büna on zichtbare grens tusschen spel en werkelükheld overschrüdt. „Toen ik drie maanden geleden hier ben ge komen, had u het recht mü zoo te beoordee- len, nu neem Ik dit met meer aan. Ik heb nage dacht, ik heb geleden, Claude is zoo goed voor mü geweest.toen heb ik begrepen, dat de goedheid misschien het dichtst bü de liefde komt.” Mevr. anders.” Uit het onderzoek is komen vaat te staan, dat het knaapje omstreeks 1 uur in den middag nog is gezien in gezelschap van twee kameraadjes in de buurt van de Ford- hallen aan het Marconiplein. Daarna heeft men mets meer van hem vernomen. De agenten van het bureau Oostervant- straat hebben Dinsdagnacht vrije surveil lance gekregen, maar ook dit heeft niets opgeleverd. J«x> met eens meer. Emancipatie, vrijheid! kon het mü schelen, hoe zü over mü iteld. Get. deelde mede, dat het notaris M. meer een bankbedryf was dan een notariskarttrtor. Voor de Maatschappü voor Grondcrediet wa ren 20 aandeelen uitgegeven, waarvan de fami lie M. er 18 of 19 bezat. Get. merkte op, dat een liquide zaak met in practük brengt, wat hier is geschied, n.l. het versleepen van hypotheken. De bedoeling was, extra veel crediet te kunnen geven. Er moet overigens een chronisch kastekort geweest zün. Verdachte zeide, desgevraagd, dat hü aan vankelijk van een kastekort mets wist.. In 1932 heeft hü een tekort ontdekt. Er waren valsche boekingen gedaan, waarvan verd. evenmin iets afwist. De president, mr. Huüzer, wees er op, dat ook vóór 1932 versleepingen van hypotheken plaats hadden. Verdachte zeide. dat hü na 1932 practisch buiten de zaken is gebleven. Vooris deelde hü nog mede, dat in 1934 zün inkomen door den fiscus geschat werd op 100.000, zün vermo gen op 600.000. De president: .Maar er is geconstateerd, dat u veel geld onder u had, dat u niet toekwam, gelden, die mets met elkaar te maken hadden, kwamen in één pot. Reeds in 1929 aldus blükt uit het deskundigen-rapport was de liquiditeit van de zaak zeer zwak.” Rechter Van Vollenhoven wees er boven dien nog op. dat van alle kanten klachten bin nenkwamen, zonder dat de notaris maatrege len nam. Vervolgens werd als getuige gehoord notaris Tengevolge van de botsing ondervond de stroomtrein uit de richting Gouda naar Utrecht elf minuten vertraging, terwyl ook de diesel trein die uit Utrecht in de richting Gouda en de beide daarachter komende internationale treinen, de boottrein BerlünHoek van Hol land en de trein BeriynDen Haag, een half uur vertraging ondervonden. Voor d.e Rotterdamsche rechtbank staat thans terecht de 61-jarige oud-notaris J. A. M.. wonende te Rotterdam, thans verblüf houdende te Oostkapelle. Biy- kens de dagvaarding zou hü zich schuldig hebben gemaakt aan drie gevallen van ver duistering en een geval van gebruikmaking van een valsch geschrift, in casu een ver- valschte balans. Ik ben alleen gebleven als verloren in den grooten salon. Ik kreeg lust om in woede uit te barsten, om scheldwoorden te gebsuiken, maar ik had tegenover mü slechts geschilderde per- sonnages met reusachtige pruiken, en kfmten kragen, die mü minachtend aankeken. Om my te wreken over allerlei dingen, die mü tegen stonden, heb ik een vuist tegen hen gemaakt; büna had ik myn tong uitgestoken, maar ge lukkig herinnerde ik mü bytyds, dat ik büna een en twintig ben en dat, zelfs als ik alleen ben, ik mü niet zoo mocht gedragen. Ik verliet den grooten salon en vluchtte naar mün hoekje. Bü mü zyn er vele bloemen, mün lieve 'papa had nfy prachtige aangeboden en Claude had zich veroorloofd mü een grooten bos viool tjes te sturen, dat zün bloemen, die niets te beteekenen hebben. Hoewel het warm in mün kamer was, stak Ik een houtvuurtje in den open haard aan. Zoo’n vuurtje is als een metgezel w£ar ik van houd en ik bespiedde de grillige vlammen, die opstegen, neerdaalden, weer om hoog lekten en als het ware mü medevoerden. O hoe ver was Ik verwyderd van die met bloemengeur verzadigde kamer! Maria kwam mü storen en tot de werkelük held terugbrengen. .Juffrouw, mynheer Claude is er. Wilt u hem ontvangen?” Claude kwam binnen, hü had dien morgen mün vader al begroet, maar toen had ik hem niet gezien. „Elisabeth, ik wenach je geluk voor heel het nieuwe jaar.” „Geluk? Och. beste vriend, dat woord moet je bier niet uitspieken.’ een waarin o.a. de vakbeweging geheidene richtingen vertegenwoor- :ten zyn. wenschelük, ten einde op korten ter^iyn het geheele vraagstuk van de >rg te bezien en daarover advies uit wat hü voorgeeft,- want ik heb zoo n idee, dat het allemaal maar bluf Is.” ,Je hebt je ideeën, Claude de züne, maar weest in alle geval goede vrienden." ,Jn afwachting, dat de rest komt, verlang ik niets beters.” „Koppig meisje!” Ik verdiende dat woord, dat het gesprek deed eindigen. Ik bleef nog eenlgen tüd, maar wü spraken weinig met elkaar. Die stilte deed mü goed, ik voelde mü kalmer worden. Dan was het tüd heen te gaan, ik ademde voor de laatste maal den geur der verbenas in, dien geur, die doet denken aan antieke meubelen, oude huizen, allerlei dingen, die een geschiedenis hebben. Dan verliet ik het lieve landhuis, beter dan toen ik er binnentrad. Mevrouw Rendut deed mü beloven terug te komen en ik beloofde. Thuis gekomen, nog eer ik hoed en mantel aflegde, opende ik de lade van mün bureautje en ik nam er den brief uit, dien ik aan mama had willen sturen. Ik bekeek dien langen tyd. dan scheurde ik het papier in kleine stukjesl Dat antwoord: Ik begreep niet en zal nooit be- grüpen, was te boosaardig, ik meende, dat stll- zwügen beter was. Maar dan kreeg ik opeens het idee, dat de invloed van mevrouw Rendut gevaarlük was en woedend over mün laatste daad, die ik be schouwde als een zwakheid, wierp ik de stukjes papier in de prullemand. De verdediger, mr. P. Groeneboom, de nietigheid der dagvaarding voor op grond, dat deze dagvaarding verschillende feiten, die niets met elkaar te maken hebben, als één feit vermeldt. Na in raadkamer te zün geweest, verwierp de rechtbank dit beroep. Hü verbleekte, voelend, dat hü lomp was ge weest en zyn verlegenheid, die ongelukkige ver legenheid. waardoor hü zoozeer lydt, kwam weer boven. HU bleef voor mü staan, zyn lange armen langs zyn mager lichaam, hy dacht er zelfs niet aan. om mU de hand toe te steken. Ik maakte het gebaar, dat hy niet durfde te doen en zei: „Claude, laten wü hopen, dat onze vriendschap dierbaar." .Ja. zy zal voortduren.” Dat werd gezegd op een toon als van een bevel. „Kom hier dicht bü mü zitten, laten wü wat babbelen." Het was Het ventje is half twaalf Maandagmorgen naar buiten segaan om nog wat te spelen. Toen de moeder een tüdje later het kind kwam roe pen, was het in geen velden of wegen te zien en nadat na eenlg wachten de kleine ook niet uit eigen beweging terugkwam, ia de politie van de vermissing op de hoogte gesteld. Direct heeft deae alle noodige maatregelen genomen. D' polltiebureaux in de stad en in de omlig gende gemeenten zyn van het gebeurde op de hoogte gesteld, terwyl zooveel mogeiyk byaon- derheden over het kind zün verspreid. Het is een tenger ventje, dat by bet spreken slist en dat. wanneer het lacht, een kuiltje in den linkerwang krijgt. Het was gekleed in een bruine broek, een grijze trui met ritssluiting, lange grijze kousen, hooge zwarte schoenen, een petje en een grij zen jekker met ceintuur. Op de daarvoor in aanmerking komende plaatsen in de omgeving is gedregd, maar tot dusver zonder resultaat. Ook de politiehonden, die lucht van eenige kleertjes hebben genomen en er daarop uit gegaan zün. vonden geen spoor. estyds, toen alle jonge en sterke paarden I J in dienst van het leger stonden, en aan het front onverschrokken hun leven op het spel zetten destyds zag men in de stra ten alleen zulke, die maar moeizaam voor waarts gingen wier hals zoo dun en mager was, dat de kop omlaag ging. Zoo gebeurde het dik- wüls, dat :r een, die alleen voor een al te zwa- ren wagen gespannen was, zyn hoeven niet meer goed wist te plaatsen, begon te steigeren en van zwakte neerviel. Dadelyk liepen dan veel menschen te hoop, die medeiydende woor den spraken en goeden raad gaven; de koetsier tntusschen. zonder naar hen te luisteren, maakte morrend het leeren leidsel los van het liggende lichaam en sloeg het lange dek terug. Kwaad over de plotselinge vertraging, nam hü zün zweep van den wagen, trok krampachtig aan de donkere manen van zün dier, schreeuw de heesch zün bevelen en sloeg daarbü aan moedigend op de magere beenen met de zware hoeven. De vrouwen wendden zich af. toen de zweep klapte; het paard echter trok met de pooten en bleef liggen. Zoo moest men tenslotte de brandweer waarschuwen, om het levende verkeersobstakel weer ter been te helpen. En ze was spoedig ter plaatse, met een open rooden wagen, waarop allerlei gereedschap werd meegevoerd. Vier mannen in blauwe uniform stegen uit. bekeken onbewogen het geval, richt ten een hüschstel boven het dier op zoodat wü. Jongens, gelooven moesten, dat er een rust plaats in een hooge tent voor hem in gereed heid werd gebracht schoven dan breede ban den onder het vlug ademende lichaam en be gonnen dit naar boven te trekken, zoodat eln- deiyk weer zün magere beenen loodrecht er onder stonden; en terwül de wagen luidbellend wegreed, deed het dier onzeker zün eerste stap pen. Menigmaal ook lag een paard zoo plat op zün züde, dat het pas na lang werken gelukte, hem weer op te richten. De mannen ademden diep bü het zware werkje; het paard echter, reeds een beetje omhoog getild, zonk op het zelfde oogenblik. dat men de steunbanden weg trok, weer ter aarde. Dat was een gezicht, treurig en meeiywek- kend, en wü zouden gaarne het groote dier, dat nu aan beschamende zwakte leed, troostend over het vel gestreken hebben. Als het dier steeds weer ter aarde viel, leek het ons echter toe, dat zich achter dit willoos laten neervallen niets anders dan een zekere gemakzucht ver borg. En het kleine incident had ten laatste Tegen deze beschouwing kwamen zeer vele leden krachtig op. Stellig valt er op het gebied van de werkloosheidsbestrüdlng nog veel te ver beteren. Van ultheemsche methoden als invoe ring van een verplichten arbeidsdienst valt echter naar de overtuiging van deze leden niets dan ellende te verwachten. Wederom werd van verschillende züden gedrongen op verruiming van de bevoegdheden der bedrijfsraden, in het büzonder op het toe kennen van verordenende bevoegdheid. Maatregelen, welke tot een verbeterde deeling van den beschikbaren arbeid over de genen, die tot dien arbeid in staat zijn, kunnen lelden, achtten vele leden nog steeds urgent Als voornaamste van de middelen ter ver betering van de verdeellng van den beschikbaren arbeid werd van verschillende züden opnieuw een verkorting van den arbeidsduur aanoe- volen Verscheidene leden waren van oordeel, dat in een groot aantal bedrijven de 40-urige werk week zou kunnen worden ingevoerd. Vele leden verheugden zich er over, dat de regeering wettelUke maatregelen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw voorbereidt Verscheidene leden bepleitten ook een ver- booglng van den leeftüd, waarop jeugdige per sonen in het bedrijfsleven te werk gesteld mo gen worden. Hiertoe zou uitbreiding van het vakonderwüs onontbeerlijk zün, een uitbreiding waaraan naast verruiming van de werkgelegen heid ook andere voordeelen verbonden zouden •ün. Voorts meenden deze leden, dat een ver vroegd ontslag van oudere arbeiders bevorderd dient te worden. De tot stand koming van een reeds zoo vaak toegezegde regeling betreffende den kinder arbeid en den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in den land- en tuinbouw zal, naai vele leden meenden, in geen geval door een onderzoek, als de minister wenscht te doen in stellen, mogen worden vertraagd. Verscheidene leden waren van oordeel, dat maatregelen ten behoeve van het steeds grooter aantal ouden van dagen, die van elke uitkeenng krachtens de ouderdomswet en de invaliditeits wet zün uitgesloten, niet langer achterwege mo gen blüven. Eenige leden verzochten den minister weder om maatregelen te willen treffen, waardoor komt vast te staan, dat beroepsmusici, ook als zü zün aangenomen door een kapelmeester, die niet hun elgenlüke werkgever is, onder de ziek tewet vallen. Sommige leden meenden reeds thans te moe ten opmerken, dat het vaststellen van regelen voor vrijwillig gevormde personeel-pensioer.- fondsen hun onvoldoende leek. Zü achtten den tüd gekomen, om een verplichting tot het in het leven roepen van pensioenregelingen voor de ondernemingen tot stand te brengen. W er klóosheidsver zekering Die bekentenis, want het was er een, gaf mü den moed het gesprek voort te zetten: „Wilt u mü zeggen, wat er elgeniyk achter steekt?" Toen kreeg ik een banale geschiedenis te hooren. Ik was zeer rijk, Claude bezat niets meer, er was gezegd, dat hy schadevergoeding voor de verwoeste fabriek zou krügen, maar wanneer zou dat zün! De trots van haar zoon zou er nooit mee tevreden kunnen zün, om alles aan zyn vrouw te danken te hebben.” Toen die mooie redevoering •geëindigd was, maakte ik de gevolgtrekking: ..Kleinzieligheid, bespottelüke vooroordeelen, ontzaglUke hoog- Maandagavond is een taxi, welke van Hekendorp naar Utrecht, van waar zü geko men was, terugkeerde, op den onbewaakten overweg, onder de gemeente Hekendorp, door een dieseltrein aangereden en ver nield. De chauffeur en de twee passagiers, -die zich In den wagen hadden bevonden, kregen geen letsel. Verhanging van werkverschaf- fingsloonen en duurtebyslag op steunuitkeeringen on afwijsbaar geacht Er werden zoo versch^dene tochtjes ge maakt. Op één daarvi verrassing voor Struisje meiyk een heele famill^' struisvogels aanwe zig, waarvan een paar op eieren zaten. D< kennismaking was zeer naar genoegen. Struisje werd vriendelük onthaald bü zü» soortgenooten aan wie hü allerlei belangrijk nieuws wist te vertellen. Ook Profje werd eerst met voorkomendheid behandeld e Katholieke Unlverzltelt steunen 1 is een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloof. De bestuurder van den wagen, waarin twee personen zaten, een uit Utrecht en een uit Hekendorp, was in de duisternis den weg kwyt geraakt. Op de spoorbaan gekomen is de be stuurder rechts afgeslagen en tusschen de rails terecht gekomen. De chauffeur en de passagiers stapten.- uit en trachtten den auto uit de rails te krygen, wat niet direct gelukte. Even later naderde de stoomtrein, welke om 20.59 uur uit Gouda was vertrokken. Met behulp van een roode lantaarn werd de machinist gewaar schuwd, doch deze kon niet tydlg meer stop pen en passeerde met slechts geringe snelheid den wagen, waarvan hü een spartbord mee nam. brengen, omringd van kennissen, maar zoo alleen, zoo verloren in dit groote huls. „Claude, daar er tusschen ons niets mag zOn dan vriendschap, laat mü mün vermoeid hoofd vleien tegen je schouders, streel met je groote, lompe hand over mün wilde haardos en zeg my dan met een heel zachte stem: .Liesje, kindje, wat ben je slecht gekapt! Je krullen, beste meid, verbergen je oogen, die oogen, waarin ik wil lezen. Lies, wanneer zul je begrypen, dat de gehoorzaamheid een deugd is?” Ik heb mün vermoeid hoofd tegen zyn schou der gevleid en zyn hand die heelemaal niet lomp was, streelde bevend mün krullen. Met een teederheid, die my ontroerde, herhaalde hy: .Liesje, myn lieve Lies." en zoo hebben wy een heele poos gezeten. Ik voelde mü behaaglijk, ik voelde mü beschermd, ik kreeg weer vertrouwen. Ik sloot de oogen om beter van dit samenzyn te genieten; dan, omdat Claude zich niet be woog, vroeg Ik: „Waaraan denk je?” „Aan een bezoek, dat ik gisteren heb ge- bracht.” .Mag ik weten aam wien?” e .Ja. als je dit elscht” Met een zacht lachje, dat mü zelf verwoev- derde, antwoordde Ik: ,Jk eisch het.’ Hü aarzelde even, dan op gedempten toon: Jk ben by je moeder geweest.’ J. 8. Müs, die optrad als waarnemer bü het on gevraagd verlof aan notaris M. Het is gebleken, dat het kantoor reeds in het begin 1934 vastzat Bekende Rotterdammers hebben met rijf ton de zaak trachten te red den. Get deed mededeeling van verschillende hy potheken. die werden afgelost, doch waarvan den cliënten geen mededeeling werd gedaan. Deze bedragen werden voor andere doeleinden gebruikt, in plaats van dat aan de cliënten ge vraagd werd, wat er met het geld moest ge beuren. Ook achtte get het hoogst uitzonder lijk. dat levensverzekeringmaatschappijen en hypotheekbanken haar rt-nten ontvingen via het notariskantoor. Bü de voortgezette behandeling van de straf zaak tegen oud-notaris M. wees rechter Van Vollenhoven erop, dat verdachte als commis saris van de Westlandsche Hypotheekbank in zage kon nemen van de balans dier maat schappü. Als belangrük crediteur zal hü dit wel gedaan hebben. Dan moet hü toch ook ver schillen gemerkt hebben tusschen de posten op die balans en dezelfde posten in zün eigen boeken. Verdachte zeide de balansen niet te hebben ingezien. Vervolgens wordt als getuige gehoord mr. J. Court, die curator was in het faillissement van notaris M. Notaris C. J. Vink zeide als getuige, dat hü zich met notaris M. had willen associeeren. Een acte is niet opgemaakt, al is getuige ge durende 11 maanden op het kantoor werkzaam geweest. Hü beschouwde notaris M. als een pjenteren man, die echter den indruk maakte ziekelük te zün. Ook vond getuige hem laks. Een groote fout achtte getuige het bankleren door een notaris. Het gebeurde wel dat gelden van een boedelscheiding niet aanwezig waren. Het geldbedryf ging echter buiten getuige om. In 1921 heeft getuige het kantoor waargeno men. Hü heeft toen niets van de bankzaken bemerkt. Get. C. M. L. Koole, candidaat-notaris, die van 1929 tot 1932 werkzaam was op het kan toor van notaris M werd vervolgens gehoord. Met de bouwcredieten had niemand van het buiten den procuratiehouder B. iets eeg het gevoel, dat pelde, dat er wan- ®%fdeeling. In dien tüd kwam de notaris vrü geregeld op kantoor, al nam hü lange week-ends. Als hü op kantoor was. was de notaris ook actief en nam deel aan de zaken. Rechter Marx: Er moeten toch feiten geweest zün waardoor het personeel een gevoel onzekerheid kreeg? Getuige: Die waren er ook, b.v. klachten een ontvanger der registratie over het te ontvangen van stukken. Rechter Marx: Hebt u nooit eens vertrou welijk gesproken met den notaris? Get.: Er was met hem niet te praten, had een onaangenaam karakter en bezigde behoorlüke taal. Getuige J. W. A. Donker, candidaat-notaris, is eveneens werkzaam geweest bü notaris M. Hü had wel eenigszins den indruk, dat de zaken niet vlot liepen, speciaal met de West landsche Hypotheekbank. Aan den anderen kant heeft get. altüd den Indruk behouden, dat de notaris een groot vermogen had. Mr. J. W. Schuit, directeur der Westlandsche Hypotheekbank, verklaarde, dta er een reke- nlng-counint-verhouding was met het notaris kantoor. De bank had verschillende klachten; herhaaldelük werd de notaris aangemaand met krasse brieven tot het voldoen van achterstal lige hypotheekrenten. In 1932 bleek, dat men de uiterste voorzichtigheid moest betrachten met notaris M. Overigens is de •Westlandsche ten slotte niet benadeeld, omdat de verduisterde gelden niet haar eigendom waren. Mr. E. A. Schoonheüt. lid van het Centraal Bureau van Bijstand inzake toezicht op de boekhouding der notarissen, zeide, In 1934 een bezoek te hebben gebracht aan het kantoor J’wc lans over te leggen. Er werd toen uitstel vraagd. Tenslotte bleek op de balans kort aan liquide middelen van 426.000 Op drie punten was de balans onjuist. De ryks-accountant G. J. Vis werd t eerst als getuige gehoord en tevens als deskundige. Hü heeft over de zaak M. een uitvoerig rap port ^mengfesi bedryf van 1 Door deze regeling wordt het meerendeel der werkioozen alhankelyk gemaakt van liefdadig heid. De werkloozenzorg krügt het karakter van armenzorg en dit moet voorkomen worden. Bo vendien keurden deze leden af, dat de regee ring voor dit doel een collecte op touw gezet heelt. De leden, die dit betoog hielden, meenden, dat tegen 's ministers plannen krachtig gepro testeerd diende te worden. Vele leden Juichten toe, dat een nieuwe rege ling voor den steun aan de kleine boeren tot stand gekomen is en binnenkort in werking za! treden. Voorts werd er op aangedrongen, ook de klei ne tuinbouwers in deze steunregeling op te ne men Wat de werkverschaffing betreft, zagen ver scheidene leden, mede in verband met de ge- wüzigde omstandigheden, in de tot dusverro gevolgde methode by het zoeken naar werk- verschaffingso'bjecten een groot gevaar. Het normale werk, aldus deze leden, moet worden overgeiaten aan de normale markt. Vervroegde uitvoering van werken zou door middel var het Werkfonds kunnen plaats vinden, doch niet in werkverschaffing. Sommige leden achtten instelling van staatscommissie, van de onde: digd zou md

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9