ook WYBERT H Het vraagstuk der rundvee teeltregeling IJDEL GEBLAAS De Tweede Kamer vraagt 50 35 20 OORSPRONKELIJKE PLAN NIET GESLAAGD COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN THERMOGENE v f DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 Ct Draaiende zendtorens te Huizen MILITAIRE DIENST Vierjarig meisje onder ongerustheid den trein Vleeschproductie De Pachtwet Taxegedeelte consumptiemelk Katholieken in de N.S.B. Tragische consequentie Openbare orde en rust men De machtspositie van u den Bioscoopbond Luchtbescherming Kolendampvergiftiging SPELEND DEN DOOD IN Benoeming burgemeesters r Volkshuisvesting Clearingkoersen PIJNSTILLENDE WATTEN Bejaard echtpaar bewusteloos op bed aangetroffen Een commissie brengt rapport uit Werkloozen ernstig gedupeerd Mr. J. P. de Meijere treedt af Een tien pet. hoogere kalver- toewyzing in 1938 nood- zakelyk geacht Adviescommissie uit den Hoogen Raad van Arbeid door prof. Aalberse geïnstalleerd Kind onder een locomobiel geraakt NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND op do pijnlijk» plok, bost rijdt HOEST, KEELPUN CMEP.MEUMATIEK STEKBHNKZUk Als secretaris-generaal van het departement van Justitie Vele inlichtingen wenscht te verkrijgen betreffende Binnenland sc he Zaken Thans met menthol-smaak! Moeilijke reis van de Trinidad over den Oceaan volbracht Opnieuw een ernstig ongeluk op onbewaakten overweg by Bergen op Zoom V- Geen reden meer tot Correspondentie voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik” Mond- en klauwzeer Bepalingen betreffende de nadere keuring voor de lichting 1938 Sluwe oplichter beroofde hen van hun laatste spaarduitjes De proef uitzendingen kunnen spoedig beginnen u door een stijging van de 1 De vraag, wat I 'W r 7 November ft groepee- onwaar- „al wat besturen veelal krachteloos, zoodat alleen een ontreden van de regeering zou kunnen baten. De commissie is geenszins van oordeel, dat de toestanden op de zuivelmarkt, nationaal en Internationaal, zoodanig zijn, dat de toe komst met gerustheid kan worden tegemoet gezien. K J De commissie meent, dat aan de opheffing der teeltregeling een groot risico voor de veeprljzen verbonden is. Een geheel vrije aanfok moet echter onafwendbaar lelden tot uitbreiding van den melkveestapel. De laatste gelegenheid tot het verzenden van correspondentie voor Hr. Ms. pantserachlp ..Her tog Hendrik", vóór den terugkeer van deaen oorlogsbodem naar Den Helder, is niet, zooals eenlgen tijd geleden bericht is, op 8 December, maar op 1 December as. De brievenmaal, welke den oorlogsbodem in Gibraltar zal bereiken, vertrekt dien dag met den trein van 19.15 uit Amsterdam. Zooals reeds gemeld Is, vindt ook op 10 No vember as. met denzelfden trein een mallaen- ding voor dezelfde bestemming plaats. In Tilburg is gisteren. Woensdag, een katho lieke N. 8. B.-propagandist, die ook op zijn sterf bed geweigerd had. zich te voegen paar het strenge voorschrift der kerkelyke overheid,' op ongewfjden grond ter aarde besteld. doozen 35 on 55 d. Wel is de situatie belangrijk beter dan eenige jaren geleden, toen de plannen tot beperking van de melkproductie werden beraamd, doch de zekerheid, dat thans een blijvende verbete ring is Ingetreden, is niet aanwezig. De ver betering van den toestand oordeelt de commis sie echter wel zoodanig, dat zij haar advies aangaande een grootere toewijzing van vaars kalveren, ook uit het oogpunt van de zulvel- posltie. verantwoord acht. De commissie merkt in dit verband op, dat de beperkingen, welke de teeltregeling aan de Ne derlandsche veehouderij oplegt, haar, met uit sluiting van het buitenland, het recht geven onze blnnenlandsche markt van rundvleesch te voorzien. Tegen den invoer van buitenlandsch vleeech heeft zij dan ook groote bezwaren. Wijziging op korten termijn, door den veehou ders de gelegenheid te geven hun reservekalve- ren op een extra-toewljzing 1937 te laten schet sen, acht de commissie ongewenacht, aangezien dit groote onbillijkheden schept. ~I ‘ua8unqon<tieA ua3») II, peseta's 11.60. De „Trinidad" moet eenige dagen geleden reeds in La Guaira, haar plaats van bestem ming, zijn gearriveerd, daar stuurman Dyxhoorn met nog een ander lid van de bemanning van La Oualra naar Willemstad is gereisd. ache dagblad, het opschrift: „Ieder die gelooft in God, vertrouwt op Ood. Rust in dien vrede.” Een krans van den „Raad van Katholieken” droeg volgens hetzelfde verslag de pauaelljke kleuren en het opschrift: „De waarheid aal ons vrij maken. Rust zacht.” De heer De Haas, die aan het graf zou spreken, werd door zijn ont roering overmeesterd. De heer Boddé nam zijn plaats in en oeide o. a.: „Wij hopen eens te sterven zooals gij. en geven de voorkeur aan een rustig geweten, met zwart hemd als sym bool en ongewijde aarde, boven een schuldig ge weten met smetteloos hemd en gewijde aarde.” Daarna werd er gebeden. n I) It 1. I- n zetgebied vormt, tegen loonende prijzen af te zetten. da't wij allen heel goed weten grondwaarheden zijn en welke stellen aan ons levensgedrag. Dinsdag is naar het huls van bewaring te Rotterdam overgebracht de 29-jarige schilder K. de J., die er zijn werk van maakte werk loozen van hun laatste spaarduitjes te beroo- ven door het doen van mooie voorspiegelingen Voor zoover bekend is geworden, zijn er zes per sonen op deze wijze benadeeld voor een totaal bedrag van 1000.tot 1250. Tegen een vermindering van den veestapel, voortkomende uit een vermindering van het aantal melkkoeien, schept een ossentoewijzing geen tegenwicht. Een andere, zeer belangrijke reden, die de commissie er toe brengt, te adviseeren tot het toewijzen van meer vaarskalveren, desnoods met vermindering van het aantal ossen, is gelegen in de moeilijkheden bU de uitvoering. Vele leden hadden met voldoening kennis ge nomen van de aanmerkelijks verhooglng van artikel 13. Zij oordeelden deze verhooglng al leszins noodzakelijk. Wie wind zaait, aal storm oogsten. Het blazende „Volk” moge zich dit vaderland- sche spreekwoord voor den geest houden. Een grootere melkveestapel geeft op den duur ook een grootere vleeschproductie. Men weet niet hoe ver de uitbreiding van den melkvee stapel kan gaan en derhalve Is ook niet bekend hoe op den duur het vleeschaanbod zich zal ontwikkelen. Uit overweging, dat het noodig is gebleken, in afwachting van nadere wettelijke voorzieningen maatregelen te treffen voor een geneeskundig onderzoek van ingeschrevenen voor de lichting 1938, die op grond van hun vrijstelling wegens broederdlenst een zoodanig onderzoek nog niet hebben ondergaan, heeft de Kroon bepaald, dat, voor zoover daartoe afwijkingen noodig zijn van bepalingen van het dienstplichtbesluit, die af wijkingen zullen worden vastgesteld door den minister van Defensie. De commissie meent, dat het niet in het be lang is van onzen boerenstand, dat thans dit risico genomen wordt. Met nadruk wijst zij er op, dat het voor den Nederlandschen veehouder van overwegende beteekenis is, dat hij in de gelegenheid wordt gesteld zijn vleeschproductie op onze blnnenlandsche markt, die een groot af- Verscheidene leden drongen er op aan den volkswoningbouw uit te breiden. Met den aandrang om de krotoprulmlng te doen plaats hebben in den vorm van werkver ruiming. konden eenige leden zich geenszins ver eenlgen Eenlgen töd geleden hebben de dageltfk- sehe besturen van de drie centrale land bouworganisaties en de F.N.Z. besloten tot het Instellen van een commissie ter bestu- deering van bei vraagstuk der rundvee- teeltregeling. Deze commissie heeft haar arbeid geëindigd en het resultaat neergelegd in een rapport, dat dezer dagen aan de organisaties is uitgebracht. Omtrent den inhoud van dit rapport kan hei volgende worden medegedeeld: Naar wl) vernemen heeft mr. J. P. de Mejjere met Ingang van 1 December as. ontslag verzocht als secretaris-generaal bjj het departement van Justitie. De vrouw van den eersten stuurman van de „Trinidad” heeft uit' Willemstad een telegram van haar man ontvangen. Hieruit blijkt dus, dat de ongerustheid, welke over het lot van het schip en zijn bemanning be stond, gelukkig ongegrond is geweest. Volgens de advertentie in dit blad verscheen van de hand van Mr. C. W. van Ommeren het boekwerk: De Pachtwet voor iedereen. Met dit boekje heeft de bewerker allerminst bedoeld een wetenschappelijke uiteenzetting van de nieuwe Pachtwet te geven. Het beoogt niet anders te zijn dan een werkje voor de dagelyksche praktijk, waarin ieder gemakkelijk kan vinden, wat hij noodig heeft te weten. In hot bijzonder zal het, zoowel voor verpachters Een toelichting op de vraag 'Wat is een .Mijnhardtje? staat op pag. met Radio-programma Ten aanzien van het mond- en klauwzeer merkt de commissie op, dat zij thans nog niet kan zeggen, welke bijzondere maatregelen, op grond van het mond- en klauwzeer, dienen te worden genomen. Zjj is echter wel van meening, dat het optreden van het mond- en klauwzeer een verdere verruiming van de vaarskalveren toewijzing 1938 dan de voorgestelde 10 pCt. noodzakelijk zal doen zijn. Aan het bovenstaande overzicht van den in houd van het rapport der commissie kan nog worden toegevoegd, dat de vergadering van de dagelljksche besturen van de drie CIO. en de FJ7.Z. zich met de strekking vah het rapport heeft vereenigd. Men was echter vrijwel alge meen van oordeel, dat het geen bezwaar zou opleveren, indien, naast de uitbreiding van het aantal kalverschetsen met tien pCt., ook nog een gedeelte van de thans toegewezen ossen - schetsen voor het Jaar 1938 zou worden ver anderd in schetsen voor vaarskalveren. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur bemerkten buren, dat in de woning van de familie Van der Velde aan de Sparrendaal te Rotterdam alles stil bleef. Dit kwam hun vreemd voor, en zij waarschuwden een in de buurt wonenden zoon. Toen men zich toegang tot de woning had verschaft, trof men den 75-jarigen heer C. V. d. Velde en- zijn 73-jarige echtgenoote M. E. V. d. Veldede Jong bewusteloos op bed aan. De onmlddellljk gewaarschuwde geneeskundige dienst verleende met zuurstofapparaten de eer- ste hulp, waarna de beide bejaarde lieden naar het ziekenhuis aan den Coolslngel werden over gebracht. Een onderzoek wees uit, dat men hoogstwaar schijnlijk te doen beeft met koolmonoxydver- giftiging. De koolmonoxyddampen zijn, naar men aanneemt, veroorzaakt door een slecht trekkende kachel. Dat men hier met koolmo- noxyd te doen had, maakte men op uit het feit dat de kanarievogel, welks kooi In de kamer hing, nog springlevend was de zware giftige dampen hadden het dier nog niet bereikt. Nederlandsche Zuivel-Centrale. lm 13 November. Consumptiemelk regeeringscontract, taxege deelte 7,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwallteitsafdracht. Over melk regeerlngs-minimumprijs 6.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2.50 cent. Het „geval", waarvan de NBB. nu een sen satie maakt, is niets meer dan een consequentie uit de sinds jaar en dag ingenomen posities- En de verantwoordelijkheid, die dezen leiders nu wel bewust moest worden, geeft inderdaad meer reden tot tranen dan tot een tragische Donquichotterie met pauselUke kleuren. De .Raad van Katholieken” nam hier een poet van verantwoordelijkheid op zich, die zich meet met die van de Bisschoppen. Maar deaen sljn door God geroepen; zij sljn het door Mussert. TUn overstaan van de bittere consequentie van den TUburgachen jongeman doen dan ook de tra nen van De Haas oprechter aan dan Boddé's liberale gewetexupoae. Zoolang de sociaal-democratlache politiek HJdt aan een opvallende dubbelzinnigheid, zoodra hy zich met vraagstukken van over de grenzen bezighoudt (Spanje), ontzeggen wjj haar het recht de Christelijke staat kunde een „bouwsel, dat sterk herinnert aan de gepleisterde graven, waarover eenmaal een zoo scherp veroordeelend woord werd gesproken", te noemen. De Christelijke staatkunde in ons land met zijn gemengde bevolking is nu eenmaal democratisch ge bonden aan de grenzen van het in Christe lijke samenwerking mogelijk bereikbare. Ver geefs tracht „Het Volk” twist te zaaien tus schen de Christelijke partijen, en wel in dezer Woensdagmorgen is op de spoorlijn Bergen op ZoomWouw andermaal een ernstig ongeluk gebeurd. Te ongeveer tien uur naderde uit de richting Bergen op Zoom een goederentrein. Juist was de machine den onbewaakten over weg bij wachtpost 10 genaderd, toen het vier jarig meisje van de familie de Vos, die daar in de buurt woont, den overweg opliep. De ma chinist stopte onmiddellijk. Hjj kon echter niet voorkomen, dat de kleine door den trein gegre pen werd. Zy werd in deerniswekkenden toe stand opgenomen. Beide beentjes werden af gereden. In hopeloceen toestand is het kind naar het Algemeen Burgergasthuls te Bergen op Zoom vervoerd. Door enkele leden werd de aandacht ge vestigd op de machtspositie, welke de Bioscoop bond inneemt. Bjj herhaling zijn er botsingen geweest tusschen dezen bond en gemeentebestu ren, waarbij het niet alleen om belastingaange legenheden ging, maar dikwijls ook om geheel andere, zooals b.v. bescherming van de jeugd tegen de gevaren van de bioscoop. De bijzon dere machtspositie van genoemden bond maakt in zulke gevallen het verzet van de gemeente- glnsel eenerzijds en de practlsche toepae- sing daarvan anderzijds. Maar het is wei de tragiek vare de socialisten in ons land dat zjj hun Marxistische beginselen en de hlsto- risch-matertalistische leer onder drang van de omstandigheden steeds pctncipieeler moe ten verloochenen om het hoofd politiek boven water te kunnen houden. Een socialis tische gemeenschap in de volle beteekenis van het woord dus niet alleen technisch- economisch gesproken sou, wat betreft de sociale verhoudingen, misschien eenigs- zins beantwoorden aan enkele eiseben van het zuivere Christendom, maar zou zoowel op religieus als moreel gebied volkomen daar mee in strijd zijn Denken wy slechts aan de propaganda voor vrijdenkerij. neo-Malthu- sianlsme en het verworden huwelijk, die nog altijd in socialistische kringen opgeld doet. Er werd op aangedrongen, een ernstig onder zoek te doen Instellen naar de nuttigheid van de voor de Burgerwachten bestede gelden. Voorts werd gevraagd, of de betrouwbaarheid der Burgerwachten over de geheele linie door de regeering voldoende is te controleeren. In dit verband wezen enkele leden op de eigen aardige mentaliteit, welke bij de Haagsche Burgerwacht tot uiting kwam en het noodig maakte, dat de burgemeester Ingreep. Vele leden achtten het den hoogsten tijd, dat de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opnieuw In onderzoek wordt genomen. in de links Het nationaal-socialistische dagblad wijdde reeds aan zijn overlijden een opgewonden com mentaar, vol van grove woorden over politiek katholicisme en marxisme, clericale heerschap pij enz. Met voorbijzien van deze macabre pro paganda clteeren -wy het feitelijke deel van dit nationaal-socialistische betoog. „Voor het eerst,” zoo schreef het N. 8. B.- blad, „zijn nu aan een gewoon lid der Beweging, die stervende was, de Heilige Sacramenten ge weigerd. Niettegenstaande herhaald verzoek bleef de weigering gehandhaafd. onder nadruk- kelyke mededeeling, dat zy hem onmlddellljk verstrekt zouden worden, als hjj zijn nationaal- socialistische overtuiging wilde herroepen. Ieder begrijpt welke kwellingen deze, katholiek ge doopt. katholiek gehuwd, katholiek geleefd hebbende man, die als goed katholiek wilde sterven, op zijn sterfbed heeft doorstaan. Van den Broek is als een held gestorven, standvastig in zijn trouw aan zijn Volk en zijn Vaderland. De Sacramenten zijn hem niet toegediend, hij mag niet in gewijde aarde worden begraven.” De feltelljke toedracht was hier meerendeels juist weergegeven. De TUburgsche N.8. B.-er, een fatsoenlijke jongeman, die handelsreiziger van beroep was, Is standvastig gebleven in zyn trouw aan Mussert en zijn ontrouw aan de ker kelijke overheid. Het bisschoppelijke verbod moest hem treffen, omdat hjj geen .gewoon lid”, maar een actief propagandist van de NJB.B. was, als zoodanig bekend stond en verklaarde, zulks te willen blijven. De zielzorger van het katholieke ziekenhuis, waar hU overleed, heeft zich alle priesterlijke moeite gegeven, om den zieke in het aangezicht van den dood tot een beter Inzicht te brengen, maar kon tenslotte niet anders dan de consequentie aanvaarden, die de zieke zelf met een volharding, die voor waar een betere zaak waardig zou geweest ztfn. verkoos: de consequentie van zijn verzet tegen het ernstige bindende voorschrift van het Ne derlandsche Episcopaat. De N. 8. B„ en in het bijzonder haar zooge naamde Raad van Katholieken, heeft deze aan leiding gebruikt voor een demonstratie. By de teraardebestelling gingen gisteren Mussert, de Marchant et d'Ansembourg. De Haas en Boddé aan het hoofd van een kleine schare Tilburg- sche N. 8. B.-ers. Een krans van Mussert .droeg, volgens het verslag in het natlonaal-soctalistl- De commissie is op grond van boven staande overwegingen tol de conclusie ge komen. dat de kalvertoewyzing 1938 18 pCt. of 35.330 stuks grooter dient je zijn dan de toewijzing 1937. Daardoor zal bet mogelUk zijn, dat op den duur hei aantal slachtingen van runderen 385.000 k 390.000 stuks be draagt, zonder dal de veestapel behoeft te worden ingekrompen. De installatie van de commissie, welke tot taak zal hebben het uitbrengen van ad vies op grond van de artikelen 4, 8, 7 en 8 vin de wet van den 25sten Mei 1937 op het algemeen verbindend en onverbindend ver- klaren van bepalingen van collectieve ar- f beldsovereenkomsten, is Dinsdagmiddag door den voorzitter van den Hoogen Raad van ^■-Arboid. prof. mr. P. J. M. Aalberse, in het gebouw van het departement van Sociale Zaken geschied. als voor pachters, een bruikbare gids blijken te zijn. Een alphabetische klapper vergemakkeiykt het zoeken In niet geringe mate. Tevens zyn afzonderlijk verkrijgbaar een 30- tal model-formulleren. voortvloeiende uit de In de praktyk wellicht meest in toepassing komen de bepalingen der Pachtwet 1937. Uitgeefster van een en ander is Drukkerij Van Andel te Gorinchem. De commissie meent, dat de productie niet beneden het peil van 1936 ‘zal moeten dalen en zy oordeelt het daarom noodzakeiyk, dat maatregelen worden genomen, die de te ver wachten Inkrimping van den veestapel tegen gaan. Het fundament van onze vleeschvoorzie- ning moet worden gevormd door de slachting van niet minder dan 400.000 runderen. Een kal- vertoewyzing van 350.000 stuks is op den duur niet voldoende, om deze slachting mogeiyk te doen zyn, tenzy onder vry sterke Inkrimping van den veestapel, hetgeen op den duur toch ook weer tot vermindering van de vleeschpro ductie moet lelden. Wanneer „Het Volk” verzamelen meent te moeten blazen tegen de „kunstmatig le ven Ingeblazen coalitie”, zullen de Chrtete- lyke partyen verzamelen blazen tegen allen, die de Christeiyke samenwerking in de po litiek uit teleurgestelde machtsbegeerte zoeken te verlammen. er met de teeltregeling dient te gebeuren, heeft de commissie in de eerste plaats bezien vanuit het oogpunt der vleeschproductie. Woensdagmiddag omstreeks kwart over twaalf Is op den Deventerstraatweg een doodeiyk on geluk gebeurd. De 8-jarige A. Vulkers uit Itter- sum, gemeente Zwollerkerspel, die met haar broertjes en vriendjes van school op weg naar huis was, geraakte by het spelen onder een voorbykomende locomobiel, welke door een trac tor werd voortgetrokken. Het kind kwam onder de voorwielen van de zware machine terecht, en was vrywel op slag dood. Het lykje is naar de RK. ziekenverpleging te Zwolle overgebracht. Men moet hopen, dat het onvoorbereld-ztjn van den heer Boddé hem deae en dergelijke woorden in den mond gaf. Maar hij had beter gedaan de tranen van zyn voorganger na te volgen. In plaats van het profane zwarte hemd te stellen tegenover de heilige symbolen der Moederkerk en het door Mussert gerustgestelde geweten tegenover de trouw aan Gods Kerk. Vele leden merkten op, dat een versterking van de activiteit der gemeentepolitie, in het byzonder in de kleine gemeenten, wenscheiyk ia Eenige leden uitten hun bezorgdheid over het standpunt der regeering ten aanzien vaa burgemeestersbenoemingen. De hoofdvraag moet steeds blijven wie de meest geschikte voor het ambt is. In geen geval zal men het be grip politieke vacature mogen introduceeren. Enkele leden verzochten den minister by herbenoeming van burgemeesters even strenge normen aan te leggen als by de eerste benoe ming. Aan het Voorlooplg Verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Blnnenlandsche Zaken wordt het volgende ontleend. Gewezen werd op de huidige ontwikkeling van de sport, die in toenemende mate de Zondags rust bedreigt en van zeer velen onnoodlgen ar beid elscht. Men drong er op aan, het spelen van wedstrijden op Zondag zooveel mogeiyk te beperken en daarvoor meer den vrijen Zater dagmiddag te benutten. In dit verband werd nog de aandacht gevestigd op de verkeersop stoppingen ten gevolge van het bezoek aan voetbalvelden, waardoor eenlgen tyd geleden in Rotterdam kerkbezoekers verhinderd werden de avonddiensten hunner gemeente te bezoeken. Verscheidene leden verzochten den minister een wyzlging van artikel 42 van het Bioscoop- Besluit te willen bevorderen, waardoor het mo- geiyk zou worden, ook by nakeuring coupures aan te brengen. „Valselyk heeft men ons volk een tegen stelling gesuggereerd tussen de gelovigen en de paganisten. De eersten zaten Tweede Kamer rechts, de laateten van den voorzitter. Maar wat bleek? De ge lovigen der rechterzijde waren in zaken des geloofs onderling zo verdeeld, dat hun de macht ontbrak om ook maar iets van be teekenis te kunnen verwezenlyken De ka tholieken kregen hun processieverbod niet opgeheven; de antl-revoluttonnairen moes ten hun ideaal van de Zondagsheiliging op het altaar van de coBÜltie-machtspolltiek ten offer brengen. En ro kon een lange lUst ge schreven worden, zy is even bekend als wel sprekend.” ,Ret is de tragiek van het Christendom, wat zyn eisen dezï maar dat. zoodra het er op aankomt deze vorderingen te verwezenlyken ter de tevenspracttfk, zulk een geweldige spanning ontstaat tussen woord en daad. Een socialistische gemeen schap in de volle betekenis van het woord dus niet alleen technisch-economisch ge sproken zou, wat betreft de verhoudin gen tussen de mensen, stellig in aanmerke- lyke mate beantwoorden aan de eisen van een zuiver Christendom. De jammer is ech ter, dat het in de zogenaamde Chrtsteiyke staatkunde slechts voor een uiterst gering deel om verwerkelyking dier fundamenteele gedachten gaat. Men heeft in de loop der tyden daaromheen zoveel op al te menseiy* eigen belang berustende bedenkselen ge vlochten. dat de nobele kern schier geheel bedolven is.” Ten aanzien van den melkveestapel wordt opgemerkt, dat het oorspronkelijke plan om door middel van een toewyzing van ongeveer 350.000 vaarskalveren, het aantal melkkoeien terug te brengen tot 1.250.000 stuks, niet is ge slaagd. De oorzaak daarvan ligt in het in ver sterkte mate aanhouden van jongere melk koeien. De productie van rund- en kalfsvleesch is, in vergeiyklng met 1933, in beteekenende mate achteruitgegaan. Deze daling van het vleesch aanbod is gevolgd vleeech prijzen. Dezer dagen Is bericht, dat de vraag naar Nederlandsche arbeiders voor Dultschland steeds grooter wordt. Om teleurstelling te voor komen, dient echter medegedeeld, dat by de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen geen aanvragen zOn binnengekomen voor timmerlie den. Deae vaklieden behoeven zich dus niet aar. te melden. De man plaatste advertenties in enkele dag bladen te Rotterdam, waarin hy geld ter leen vroeg. Als tegenprestatie beloofde hy zyn ad- spirant-geldschleters een vasten werkkring. Hy garandeerde den liefhebbers langen tyd werk tegen een weekloon van 15.A 20.—. Het geld, dat hy ter leen vroeg, was bestemd voor het aanschaffen van schlldersmateriaal en der- geiyke uitgaven. Het ter leen gevraagde geld werd betiteld met: borgstelling. De man ging de verplichting aan om de men- schen, die by hem in dienst kwamen, elke week tegeiyk met het loon, een bedrag van f 5. terug te betalen op het door hen gestorte be drag. Inderdaad zette de oplichter het in dienst ge nomen personeel aan den arbeid. Het aangenomen personeel bleef echter nooit lang by hem, want de werkgever betaalde of heelemaal niets of slechte enkele guldens en tot aflossing van het geleende bedrag kwam het nooit. Degenen, die na enkele weken weer weggin gen, waren echter hun geld kwyt en zoo werd de politie in de zaak gemengd. Het onderzoek wees uit, dat, voor zoover bekend, vier perso nen door den man zyn gedupeerd voor bedra gen van 75.tot 150. Bovendien zyn twee anderen er nog Inge- loopen met het voorstel van de J, compagnon te worden in de zaak# Deze belden hebben hem bedragen van resp. 150.en f 500.ter hand gesteld. De houten zendmasten wegen elk 18 ton. zy rusten op een stalen brug, welke op 8 zware wielstellen is gemonteerd en over een cirkel vormige railbaan kan draaien. Deze stalen onderbouw weegt 95 ton. In normale gevallen zal op eiken poot van den mast een druk van ongeveer 4% ton staan. Er móést evenwel re kening worden gehouden met stormweer, daar onder die omstandigheden op elke torenpunt een druk van ongeveer 48 ton kan komen te staan. De mlddeniyn van de buitenrails Is 45 meter, die van de blnnenratls 18 meter. De rails rusten op een betonnen fundeering van ongeveer 214 meter diepte. De wielstellen on der eiken poot van de torens zyn voorzien van zware klampen, waarmede het geheel kan worden vastgesteld, hetgeen kantelen onmoge- lyk moet maken. et is echter niet de tragiek van het Christendom, maar hoogstens van bepaalde Christenen, dat er in de Mevenspractyk een spanning ontstaat tus schen woord en daad, tusschen leer en be- Op de beide draaiende zendtorens, die bestemd zyn voor de wereldultzendlngen van de PhohlP. C. J.-combinatie, ia de Nederlandsche driekleur geplant Dezer dagen zullen de 83 meter hooge torens electrlsch worden afgesteld en dan sullen de proefultsendlngen op .de golf-- lengte 31 meter kunnen beginnen. en herinnert zich, hoe tydens de |\/I verkiezingen de 8DAT. gehengeld •L A heeft naar de gjinst van de R. K. Staatsparty en hoe zy ook vlak na den uit slag, die voor Rootnsch en rood succes op leverde nog den rooden dobber met den haak vol quasl-Christeiyke verdraagzaamheid en groeiend begrip voor nationale waarden en nooden in het nog troebele water liet liggen in de hoop, dat de R. K. Staatsparty zou toebyten. Wellicht dat het voorbeeld van België de SBAP. voor oogen zweefde en haar illusie levend hield, óók toen deze felte- UJk al vervlogen diende te zyn. De Chrls- teiyke partyen sloten zich voor een poslUef Christeiyke politiek aaneen en vormden een parlementair toereikende meerderheid zon der de soclaal-democraten, de vryzlnnlg- democraten en de liberalen. De regeering werd dienovereenkomstig gevormd en alles wat llnksch was en gejuicht had over de overwinning van de democratie op t natlo- naal-sociallsme begon rancuneus alarm te blazen tegen de Christeiyk democratische oplossing van de regeerlngscrisis. De liberale bladen spanden in klelnzieHgen wrok de kroon, maar ook de Arbeiderspers liet zich niet onbetuigd, ofschoon de soclaal-demo craten toch ook voorstanders van ordening beweerden te zyn. Als ware democraten hadden de socialisten toch vrede moeten nemen met een regeering. die op een parle mentaire meerderheid berust. De democratie elscht toch niet een bepaalde parlemen taire meerderheid, maar eenvoudig een parlementaire meerderheid zonder meer. Maar wanneer de socialisten niet mee mo gen doen, bevalt zelfs de hoogvereerde de mocratie hun niet meer. In een hoofdartikel blaast „Het Volk” thans verzamelen tegen deze regeering en parlementaire ring, welke het een „burcht van achtigheid” noemt en waartegen in dit Idfid democratisch voelt” storm moet loopen om ,Aan het parlement een nieuwe en meer bevredigende arbeldsmogelykhetd te schenken.” Wat „Het Volk” beoogt, w duidelijk. Het wil de socialisten, die zich nu vergeefs bekeerd hebben tot meer plau-* sibele opvattingen over christendom, defen sie en monarchie, alsnog in den gesloten ring der regeertngspartyen werken. En om zyn lezers duidelijk te maken, hoe valsch en fictief de hechje samenwerking der Christeiyke partijen is, speelt X het antlthe- sespook uit op geiyke wijze als het meest verwoede liberale blad. Tevens tracht het de verhouding tusschen de Christelyke par tijen te vertroebelen door te wyzen op wat niet bereikt werd, en te verzwygen, wat wel bereikt werd. Het schryft oa.: Koersen voor stortingen op 4 November 1937 -rvumptaw ui apuapint ken J T2.n, lires 941. ET is inderdaad een werkeliffe en niet slechts gesuggereerde tegenstelling tusschen positief Chris tel y ken eenerzyds en vege sentiments-Christenen of niet-Christelyken anderzijds Deze tegenstelling is fundamen teel en scheidt de Katholieken van de socia listen. De geloovlgen der rechterzyde ont kennen niet, dat er in zaken des geloofs on derlinge meeningsverschlllen bestaan, maar er is méér dat hen principieel vereent. Te genover de lange, maar ongeschreven lijst van het door de coolitie-politiek niet be reikte, kunnen wy een veel langere plaatsen van alles, wat door die politiek wel bereikt werd. De vrymaking en geiykgerechtlgdheid van het byzondere onderwys, de wetten ter beteugeling van de openbare onzedelykheid, het ontnemen van de radiostem aan de Vry- denkerorganlsatle, enz. zyn even aoovele verworvenheden van een gelukkige samen werking der rechtsche positief christelyke partyen. verworvenheden, welke onbereik baar zouden zyn geweest met voor de open bare schooi, voor neo-Malthusianlsme en vrydenkery pleitende en ageerende socialis ten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13