ONS BLAD I „Kans op slagen vrij mager meent Eden Handelsaccoord met Hongarije Geschut dreunt bij Sjanghai Het land in mist gehuld Het nieuws van heden LONDEN EN SALAMANCA Van Stratosfeer naar diepzee DE BAROMETER New-York herkiest Laguardia JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS 3^ „Men mag echter niet wanhopen,f 1 99 ooor- Geen vrede tot eiken prye Bemiddelingsaanbod overwogen Hebben de Brit een Japanner geraj t? Nog deze week zyd Luchtverkeer Ook Pierlot faalt Prof. Piccard wil 9.000 meter Spoorwegen Rede van Hitler aan- gekondigd 2’ Een spoor gevonden van Lijntje Huizer? Oude man bij aanrijding gedood Muiterij in Paraguay onderdrukt De pakhuisbrand te Rotterdam De overstroomingen in Lourdes een Britsch algemeen agent by rechtach- Spanje benoemd worden Schade bedraagt ongeveer Syz millioen gulden Een ernstige slag voor het prestige van Tammany Hall egent Paul van Joego-Slavië heeft een gedenkteeken voor Kontng Peter I ervië onthuld. Het is thans vijf en twintig jaren geleden, dat Zuid-Servië zich van Turkije onafhankelijk maakte VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Pauselijk Athenaeum ingewijd De Chineezen zeggen, d it zy hun vijanden by de Soeti jau in bedwang houde i MKJ 'a Verklaring van een dienstbode uit IJselmonde s onder zee duiken Nieuwe overeenkomst is gesloten voor den tyd van een jaar DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Delbos hoopt op een goed beeld, te bereiken op de con ferentie te Brussel ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Scheepvaart en luchtverkeer belemmerd EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 29 I ‘N 1 i van O o ibrug en Velserbrug vastmaken. Kier de net motorschip „Johan van Ql- voorsprong van het om be- JO I l aan op inge- Proefaitsending vanait de draaiende zendtorena te Huiaen zal spoedig kannen beginnen. Stand op Donderdag 16 aar vJn.: IVUS Vorige stand: 7654 BRUSSEL. 3 Nov. (Belga). In zün heden gehouden rede voor de negen-mogendheden- conferentie heeft Eden om. nog gesegd, dat hü het volkomen eens was met de uiteen zetting van Norman Davis. In aardholen zoekt.de bevolking van Sjanghai beschutting bij de Japansche bomaanvallen Joego-Slavië heeft den vijf en twtntig- sten verjaardag der bevrifding met groote feestelijkheden gevierd vub ,:iot LONDEN, 3 Nov. (Havas) Naar ver luidt zullen voor het einde dezer week de definitieve maatregelen Inzake het tot stand brengen van geregelde handelsbetrekkingen tusschen Londen en de autoriteiten van Sa lamanca gepubliceerd worden. Wellington Koo verklaarde, dat China tegenstand zal blijven bieden zoolang de Japansche agressie voortduurt en dat niet een vrede tot lederen prijs recht zal doen of de beschaving tot eer strekken. meter op dezelfde wijze als hü naar de stra tosfeer is opgestegen en zonder verbinding met een schip. Opnieuw een ernstig ongeluk op onbewaakten overweg bü Bergen-op-Zoom. Zware mist heeft Woensdagavond scheepvaart en luchtverkeer belemmerd. Moeilijke reis van de Trinidad over den Oceaan volbracht; bemanning In veiligheid. De dertiende partjj van de match om het we reldkampioenschap schaken afgebroken in een gunstigen stand voor Euwe. Archambaud verbetert te Milaan het wereld uurrecord van Staats. Naar we vernemen, bedraagt de schade van den brand bü Pakhuismeesteren te Rotterdam ongeveer 554 millioen. De panden waren te Rotterdam verzekerd, terwijl de goederenvoorraad gedeeltelijk te Lon den en gedeeltelijk bü Rotterdamsche assura deuren was ondergebracht. Handhaving van den vrede is een kwestie van Vitaal belang voor alle landen. De oorlog wekt een besmetting, die oorlog kan verspreiden. „Wü willen zien," aldus Eden, „of wij niet op eeniger- leiwijze kunnen bijdragen tot een herstel van den vrede in het Verre Oosten. Wij zjjn daar toe gehouden door het verdrag van Washington. Wij betreuren de afwezigheid van Japan, maar moeten daarom onze pogingen niet verzwakken. Eden besloot met de geheele medewerking van Groot-Brittannië toe te zeggen. De Fransche gedelegeerde, minister Delbos, In conferenilekringen meent men te we ten, dat een bemiddelingsaanbod bij China en Japan zou kunnen worden gedaan door eenige mogendheden, die daarmede belast zouden worden.' Een dergelijk plan sou be sproken worden in de besloten bijeenkomst. Nieuwe onderzoekingen naar de vermiste Lijntje Huizer. De pakhuisbrand te Rotterdam heeft voor SH millioen schade aangericht. Z. H. de Paus heeft het Lateraansch •Athenaeum ingewijd. Londen sal offIcieele vertegenwoordigen aan stellen bij generaal Franco. Rapport van de commissie uit de landbouw organisaties en F. N. Z. betreffende het vraag stuk van de rundveeteeltregeling. Pierlot heeft zijn opdracht, een kabinet in Bel gië samen te stellen, teruggegeven. Eden acht de kans van slagen conferentie gering, doch spannen werk, worden overwo» Mr. J. F. de Mejjere, secretaris-generaal het departement van Justitie, treedt af. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Even voor acht uur Woensdagavond heb ben de socialistische onderhandelaars Van- dervelde en Van Ackere den kabinete/orzna- teur de. mededeeling gedaan, dat de socialis ten hém, wat zijn regeeringsvoorwaarden betreft, geen eensgesinden steun konden ver- leenen. Zulks was tot uiting gekomen in de laatste vergadering van het bureau van den Socialistischen Partijraad. De heer Pierlot beschouwt dientengevolge zfjn poging als mislukt Hjj sai zich spoedig ten paieize begeven om den konlng zijn op dracht terug te geven. In de avonduren moesten acht schepen tus schen Hembrug en Velserbrug vastmaken. Hier toe behoorde het motorschip „Johan van Ql- denbamevelt" van de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland”, dat des middags om half vier van Amsterdam naar Indlë was vertrokken Het schip ligt thans ter hoogte van Buitenhui zen, bij het Zjjkanaal B. De Chtneesche gedelegeerde. Wellington Koo, gaf tot in bijzonderheden een uiteenzetting van de Japansche agressie en van de tot dusver daarmede bereikte resultaten. HU weerlegde alle Japansche argumenten, o.a. dat in China antl- Japansche gevoelens zouden heerschen en dat China zich schuldig zou maken aan militaire propaganda tegen Japan. Japan wil .samenwerking met China,’’ maar deze samenwerking wil zeggen: politieke over- heersching. Japan, aldus Wellington Koo, moet doen zooals andere mogendheden, d.w.z. onder handelen met China op voet van gelükheld. Japan wil rechtstreeksche onderhandelingen, doch bU het conflict zijn ook andere mogend heden betrokken. De Chtneesche gedelegeerde wees verder op het .gevaar, dat het conflict zich over de Chl- neesche grenzen voortplant. De spoorwegen hebben van den mist weinig last ondervonden. Te Amsterdam werden spe ciale mlstmaatregelen getroffen, om de veilig heid te dienen en de rangeerbewegingen vlot te doen verloopen. De meeste binnenkomende trei nen hadden slechts een tot twee minuten ver traging. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 3 November: Hedenmorgen om half elf heeft Z. H. de Paus het nieuwe gebouw van het Pauselük Lateraansch Athenaeum ingewijd □leuter.) De Japan- Idkrachten bij Sjang- a geheelen dag met Chineezen beweren, troepen, die op den de Soetsjau-kreek MUENCHEN. 3 Nov. (D. N B.) De rüks- persdlenst der N.8. D. A P. deelt mede, dat Hitler Maandagavond 8 November, ter ge legenheid van de bUeenkomst der „Oude Garde’’, In de Buergerbraeukeller een rede voering zal houden. zeide, dat een snelle' en positieve poging ge waagd moet worden. Wü moeten, aldus Delbos, trachten een einde te maken aan de slachtin gen. WU hebben de goede verwachting, dat wü. wanneer wü steunen op het negen-mogend- heden-verdrag. tot een resultaat zullen komen. De Fransche regeering zegt al haar steun toe, opdat bereikt wordt, dat China en Japan de wapens neerleggen en weer gaan deelnemen aan het gemeenschappelijke werk van den vrede. Het herstel van den vrede in het Verre Oosten zal een voorbeeld zün, dat elders goede gevol gen kan hebben. (Applaus). tea II De bladen te Tokio hechten veel beteeke- nis aan een Domel-bericht irit Sjanghai, volgens hetwelk een Japansch vliegtuig door het in de rijk bjj Tsjapei opgestelde Brit sche afweergeschut getroffen en beschadigd zou zjjn. De bladen, in de eerste plaats de „Kokoemin”, oefenen felle critiek op de Britsche houding. De regeeringspersdienst meldt: Overeenkomstig de aanbevelingen van de beide regeerlngscommlssies. die onlangs in Den Haag besprekingen hebben gevoerd, is tusschen de regeerlngen van Nederland en Hongarüe met ingang van 1 November een overeenkomst gesloten voor den duur van een jaar. NEW-YORK, 3 Nov. (Reuter) Du aftre dende burgemeester van New York, Laguar dia, heeft blükens de uitslagen der verkie zingen van gisteren, zün tegencandidaat, Mahoney, verslagen. Volgens de gister avond ter beschikking zünde telllngsresul- taten had Laguardia 40 000 stemmen op M WASHINGTON. 3 Nov. (Havas). Summer Welles heeft medegedeeld, dat volgens het rap port van den gezant van de Vereenigde Staten in Paraquay de opstand, welke op 150 mijl af stand van Asuncion is uitgebroken, onderdrukt Is. In de hoofdstad heerscht weer rust. Hiertoe zal hü zich voorbereiden in den Atlantischen Oceaan met afdaling tot 3 i 4000 Nadat zich in den loop van den Woens dag op verschillende plaatsen nevel-ver- schünselen hadden voorgedaan, was tegen den avond een groot gedeelte van het land vooral de strook langs de Noordzee in een dichten mistsluier gehuld. De scheepvaart op het Noordzeekanaal kwam hierdoor zoo goed als geheel stil te liggen. SJANGHAI, 3 No/ sche en Chtneesche st] hal hebben elkaar J granaten bestookt. D< dat zü de Japansche Zuidelüken oever van vasten voet hebben verkregen, in bedwang houden. De Chineezen zouden hun vijanden bü de Soetajaa in bedwang houden; Taüoean zou spoedig in Japansche handen vallen. Britsche mitrailleurs zouden een Japanseh vliegtuig ge raakt hebben. Eenige dagen geleden werd bericht, dat de grotten van Lourdes door den abnormalen regenval overstroomd waren. Sinds het jaar 1875 is een dergelüke onweers- catastrophe niet meer voorgevallen. Toen de overstroomlng haar hoogtepunt bereikt had, bedekte het water de geheele Esplanada tot aan de Calvaire des Bretons. In de drukkerü van de grof heeft het water aanzienlüke schade veroorzaakt. De crypte van het gedenkteeken voor de doo- den is ook geheel onder water gezet. De dam ter bescherming van de grot van Massablelle U doorgebroken en de woeste watermassa's van de Gave stroomden de piscinen, de winkels, het radio-station en de grot zelf binnen. In den refter van het college der paters.van Betharam stond het water anderhalven meter hoog. De aangerichte schade is aanzlenlük. BRUSSEL. 3 Nov. (Belga). Prof. Piccard, de bekende stratosfeeronderzoeker, heeft tegenover een verslaggever van de Dernier Heure verklaard, plannen te hebben, om tot een diepte van negenduizend meter in zee af te dalen, hetgeen alleen mogelük is in den Grooten Oceaan. i Vermoedelljk zal door Engeland een algemeen agent worden benoemd, die de Britsche belangen te Burgos zal behartigen. Deze agent zou dan Sir Robert MacLeod Hodgson zün, die Enge land als zaakgelastigde heeft vertegenwoordigd te Moskou. Als assistent zou hü Harrington Thompson, den eersten secretaris van de Brit- ■che ambassade te Hendaye, naast zich krügen. De volmachten, weltee Hodgson verleend zou den worden, zouden grooter zün dan die van een eenvoudige handelsmissie, zooals de Sovjet-Rus- sische handelsmissie vóór de erkenning van de Sovjet Unie door Engeland. Behalve belde genoemde agenten zou nog een aantal plaatselüke agenten worden aange- Vteld in de voornaamste steden van het door Franco beheerschte gebied. In Britsche diplomatieke kringen weigert men commentaar te leveren op desbetreffende richten. Het eenige probleem, dat echter gemakkelük is op te lossen, is de vervaardiging van een wachterdichten bol, die den enormen druk kan weerstaan. Vanzelfsprekend zal deze bol uitge balanceerd moeten zün en luchtververschings- apparaten moeten bevatten, maar deze moei lijkheden zün reeds opgelost. In sommige Brusselsche politieke kringen wordt verwacht, dat de konlng thans een libe raal zal aanwüzen om een derde poging te doen een regeering van nationale eenheid samen te stellen. Als mogeUjke kabinetsformateurs wor den genoemd Deveze of Hymans, die echter vermoedelük weinig of geen kans hebben bü de socialisten, en slechts een geringe kans bü de katholieken. Wat het luchtverkeer betreft, kan gemeld worden, dat Schiphol des avonds potdicht zat, doch dit leverde geen bezwaren op, aangezien het geheele luchtvaartverkeer voor het zoover was, nagenoeg op normale wijze kon worden af- gewlkkeld. Nagenoeg, want de laatste diensten naar en van Londen werden door den opkomenden mist gehandicapt. De „Nachtegaal”, die onder commando van piloot Van Balkom om vüf uur met negen pas sagiers naar Londen was vertrokken, moest na ruim een half uur vliegen, ongeveer ter hoogte van het lichtschip „Noord-Hlnder” de reis op geven. Om tien minuten over zes is de machine veilig op Schiphol teruggekeerd. Het laatste toestel van Londen, dat om zes uur van Croy don moest vertrekken, is geannuleerd. Men hoopte, dat het nachtpostvllegtuig naar Keulen op tüd sou kunnen vertrekken. Te Blesdük stak Woensdagmorgen de 83-ja- rige wielrijder H. Kuiper, wonende te Noord- wolde, plotseling den weg over. Juist toen een auto, bestuurd door iemand uit Amsterdam, naderde. De oude man werd door den wagen gegrepen en eenige meters meegesleurd. In bewustelooaen toestand bleef hü op den weg liggen. Enkele oogenbllkken later is K. aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Wü moeten hopen op de medewerking van alle afwezige of aanwezige landen. De leden der conferentie hebben het recht büeen te komen. Men moet niet wanhopen, al zjjn de vooruitzichten op slagen vrü mager; da moeilijkheden moeten de energie aanaeiten.’* De politie van het bureau Sandelingpleln te Rotterdam heeft de laatste weken het onder zoek naar het verdwenen achtjarige meisje Lün- tje Huizer met kracht voortgezet. Zü heeft ech ter geen nieuwe sporen ontdekt, tot op het mo ment, dat een dienstbode uit IJselmonde zich kwam melden, dat zü °P den avond, dat het meisje uit de ouderlüke woning aan de Briel- schelaan was verdwenen, in de Dorpsstraat te IJselmonde een sjofel gekleeden man had ge zien, die op zün fiets een hullend kind meenam. Hierbü zal rekening moeten worden gehouden met de zwaartekacht en de stroomingen. Tüdens zün afdaling zal hü volgens een nieuw procédé contact onderhouden met het schip. Teneinde weer naar de wateroppervlakte op te stügen zal hü eenzelfde systeem in toepassing brengen als bü een luchtballon: bü de afdaling zal zün duikapparaat verzwaard worden met lood, dat zoo noodlg uitgeworpen zal kunnen worden. Het gevolg is geweest, dat men in de buurt een nauwgezet onderzoek heeft Ingesteld. Men kon echter niets vinden en ook het dreggen in de Oude Wetering heeft geen resultaat opge leverd. Woensdag is het onderzoek nog grondig voort gezet. Men is begonnen met de Oude Wetering tusschen de beide gemalen geheel droog te leg gen. Hiermede hoopt men vandaag gereed te komen. Dan zal men den bodem kunnen afzoeken. Met een sleepboot van de reederü Goedkoop zün tegen middernacht degenen, die zich op de Johan van Oldenbamevelt bevonden om bloed verwanten en kennissen tot IJmulden te ver gezellen, van boord gehaald. Het betrof ongeveer 140 personen, die schip langs de statietrap hebben verlaten. De sleepboot bracht hen gaar Velsen. waar taxi's en autobussen gereed stonden om het gestrande gezelschap naar huls te vervoeren. De stembusoverwinning van burgemeester Laguardia. welke ofschoon de offlcieele uitsla gen nog niet bekend zün. toch door zün te gencandidaat Mahoney is toegegeven, wordt beschouwd als een ernstige slag voor het pres tige van Tammany Hall, de democratische or ganisatie, die wanhopige pogingen In het werk gesteld heeft, om de contröle over het gemeen- telük leven in New-York te heroveren Voor een uitgebreid -aantal artikelen zün thans invoercontingenten in Hongarüe vastge steld, waarvoor door de Hongaarsche regeering de benoodlgde deviezen zullen worden verstrekt op aanvrage van de Importeurs, volgens de in Hongarüe geldende bepalingen. Voor de In Hongarüe niet aan contingentee- rlng onderworpen artikelen zullen eveneens be talingsmiddelen werden beschikbaar gesteld. Omgekeerd werden aan Nederlandsche züde voor enkele Hongaarsche artikelen contingenten vastgesteld. Voorts is in de overeenkomst opgenomen een regeling ter liquidatie van achterstallige han del «schulden, waaromtrent nadere gegevens vanwege het Nederlandsche dearinginstltuut aan belanghebbenden zullen worden bekend ge maakt. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.»* Voor buiten Alkmaar 230 Dagblad uitgegeven door do N.V. Drukkerij De Speamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De overige schepen, die niet verder konden varen, zün de ..Soemba" van de „Nederland" en de „Helena Rush”, belde op weg naar de Amsterdamsche haven en de „Ajax" (K.N.8.M.), „Waterland” (Kon. Holl. Lloyd), „Rhein”, .Audacity" en „Bommar”. alle uitgaand. De Chineezen schatten de sterkte der Japan sche troepen aldaar op 3000 man, terwijl deze volgens de Japanners 7 tot 8000 man bedraagt. De Japansche troepen zün thans de hoofd stad van Sjanst, Taüoean. tot een afstand van vüftlg KM. genaderd. De troepen, welke uit het Noorden “oprukken, hebben hedenochtend Sinhsien, vüftlg K M. benoorden Taüoean, ge nomen en de Japansche troepen, welke langs den spoorweg uit het Oosten naderen, hebben Sjoejang, 48 K.M. ten Oosten van Taüoean, in genomen. De val van Taüoean kan thans leder oogen- blik verwacht worden. Volgens een communiqué van Japansche züde zün de Chtneesche troepen In de Sinkau-heuvelen volledig op den terug tocht, na een feilen Japanschen aanval, die gis teravond was ondernomen. s a RITaiu ÖCAObOAHTia Honing Boris van Bulgarije en Koningin Johanna vertoeven incognito in Engeland

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9