ONS BLAD Bemoedigend verloop van de besprekingen te Brussel Ki Japanners komen vooruit s Het nieuws van heden HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN MGR. GROEBER DE BAROMETER Spaak aanvaardt de opdracht Von Ribbentrop heeft succes Poolsch-Duitsche overeenkomst Nota naar Spanje verzonden JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER 00K SPOORFONDS ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 31 nota aan Japan gereed? aan val tern-pact veroordeeld Geen bemiddeling van Hitler? De ongeregeldheden in Palestina Nieuwe regeering in Luxemburg Zware eisch tegen Barmat Eerste indruk van zyn besprekin gen niet ongunstig Goedkeuring der beide partyen gevraagd op de Londensche resolutie „De vyf jaren, die achter my lig gen, waren de zwaarste van myn heele leven” Hertog van Windsor niet naar de V.S. De tekst der minderheden-over- eenkomst gepubliceerd DUITSCH VLOOTBEZOEK AAN ITALIË Verkennend gevecht bij Madrid DIT NUMMER BESTAAT UIT 16 BLADZIJDEN Civiele party vraagt 900.000 frs. schadevergoeding advertentieprijzen. Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 a p.-regel; idem op pag. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Misvattingen omtrent het doel van zyn reis maken dit besluit noodig Ondercommissie zal eerst be noemd worden, wanneer Japan op de nota heeft geantwoord Italië, dat om Engeland weifelde, overgehaald tot Anti-Komin- Nationalisten deden een op groote schaal Zy hebben hun positie over de Soetsjau door een aanval verbeterd Moordenaar ter dood Deze opname werd tijdens het oprukken der Japansche troepen uit een gevechts wagen genomen. Men ervaart duidelijk de vreeselijke werking van een tankaanval Op den voorgrond gevallen Japansche soldaten; daarachter nieuwe troepen bij het „na-stooten* NUTRICIA’S „CHOCOMEL" DE FIJNSTE CHOCOLADEDRANK Ook voor Danzig? Maandag het ontwerp voor o Stem aan de ag. verre viaaeherij. Bit Rotterdam O O bad van I hU de uitgehongerde Duitsche te Brussel z|jn Internationale positie te Merken. - - =S3K3 Tweede verdachte te Amsterdam aangehouden in verband met den gouddiefstal te Utrecht. waarom Italië zou hebbe* gewild, dat bet accoord geheim werd gehouden. Hedenavond la een overeenkomst getee- kend Inzake het instellen van een zone voor vluchtelingen in het Noorden van Nantau. Hy voelt evenwel, dat, gezien de ernstige misvattingen, welke zijn gerezen en de on* juiste verklaringen, welke zijn verschenen betreffende de beweegredenen voor en de bedoelingen van zijn Industrleele tournee, er niets anders oprit. dan dit bezoek voor bet oogenbllk uit te stellen. Spaak heeft den Koning medegedeeld, de op dracht tot kabinetsvormlng te aanvaarden, na dat het bureau van den algemeenen raad der Werkliedenpartij een vergadering had gehouden en zijn vertrouwen in Spaak had uitgesproken. Waarnemers itjn van oordeel, dat het be lang, dat door de pen aan deze berichten wordt gehecht, een aanwijzing vormt voor het ongeduld, waarmede het Japansche pu bliek wacht op het openen van «rigueeu- derhandelingen Intusschen staat het thans vast, dat niet tot samenstelling van de beperkte commissie, die met Japan zal moeten onderhandelen, zal worden overgegaan, alvorens de regeering te Tokio op den door de conferentie te on dernemen stap heeft geantwoord. SJANGHAI, 5 Nov. (D.N.B.) Be Japan ners hebben in de Noordelijke bocht van de Soetsjau het aan den Zuidelijken oever be zette gebied vergroot. Zij hebben daar thans vier dorpen in handen. De verliezen, door de Japanners in deze gevechten geleden, zijn echter zwaar. LUXEMBURG. 5 Nov. (Belga) De nieuw regeering Is gevormd. Zij bestaat uit Dupon als eersten minister; Bech, „den vroeg eren ml nister van Staat; Margue (kathojjek), Blum en Krler (socialisten) en Sphmit (liberaal). BEYROETH, 5 Nov. (Havas.) Het gerechtshof te Beyroeth heeft den moordenaar van den Imerikaanschen cqnsul-generaal Marriner ter lood veroordeeld. wijziging in de zuivelstennregelinghet erisls- botermerk verdwijnt. Vermiste vhncher door reddingsboot dwars van Sexbiernm verkleumd In zijn vlet aangetroffen. De besprekingen op de Zuidzee-conferentie zonden een bemoedigend verloop hebben. Spaak heeft de opdracht tot vorming van een kabinet in België aanvaard. Ten aanzien van het anti-komintern-pact heeft Von Ribbentrop een succes geoogst te Rome, dat om Engeland weifelde. Stand op Zaterdag ia uur VJU.: 7M4 Vorige stand: NU Onze Brusselsche correspondent deelt nog mede, dat de onderhandellngen van Spaak met de katholieken en liberalen Vrijdag avond reeds ver gevorderd waren en dat men algemeen verwacht, dat Spaak bin nenkort een nieuw kabinet zal vormen. Volgens Inlichtingen uit over het algemeen welingelichte bron zou Hitler’s verklaring ook betrekking hebben op het probleem van Danzig. 4 BRUSSEL, 5 Nov. (Belga.) Hedenmiddag heeft de civiele partij 1® het Barmat-proces haar plei dooi beëindigd. Zij eischte een schadevergoeding van 900.000 franc. Herderlijk schrijven van Mgr. Gröber tegen be schuldigingen van lasteraars. Minister Romme heeft een bezoek gebracht aan een werkobject te Leiden. Twaalfjarige vermiste Jongen is te Amersfoort opgespoord. De regeering heeft mededeeling gekregen, dat de Wereldjamboree 1937 een voordeelig saldo heeft opgeleverd. PABUS, 5 Nov. (Haraa.) De hertog van Windsor heeft besloten het bezoek, dat hfl voornemens was aan de Vereenigde Staten te brengen, niet te laten doorgaan. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ge- De en ROME, 5 Nov. (Havas.) Von Ribbentrop is hedenmorgen te Rome aangekomen, waar hij door Clano en Alfleri werd ontvangen. Te Rome wordt bevestigd, dat het bezoek, dat Von Ribbentrop en de Japansche am bassadeur te Berlijn, Moesjakoji, den 22en October aan Rome hebben gebracht, van besUssenden invloed is geweest op Italië’s toetreding tot het anti-communistische ver drag, dat morgenmiddag zal worden onder- teekend. GAETE, 5 Nov. (Havas). Vijf eenheden der Duitsche Middellandsche Zee-vloot, een krui ser en vier torpedobootjagers, zijn op de reede van Gaete aangekomen. Nog meer schepen wor den verwacht. Memorie van antwoord betreffende de wijzi ging van de CrizizinToerwet. De verklaring zou vanavond tegelijkertijd te Berlijn en Warschau worden gepubliceerd. In de verklaring wordt gezegd, dat de belde regeeringen na onderhandellngen, welke in een vriendschappelUken geest werden gevoerd, tot overeenstemming zijn gekomen over een aantal principes, waardoor zjj zich In de toekomst by de behandeling der minderheden zullen laten lelden. Hitler heeft heden den Poolschen ambassa deur Lipski ontvangen. Tiidens het onderhoud besprak de Fuehrer de overeenkomst, welke tusschen Polen en Dultschland Inzake het min derhedenvraagstuk is gesloten. Hitler heeft vanmorgen een delegatie BRUSSEL, 5 Nov. (Havas). Spaak heeft de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. H(j is Inmiddels begonnen met het voe ren van besprekingen en beeft bezoeken gebracht aan Vandervelde, De Man en Pier lot.' De eerste Indruk was niet ongunstig. De Japanners hebben hun positie over do Soetsjau verbeterd. In het Noorden van Nankau is een vluchtelingen-zone vastgesteld. den Bond van Polen in Dultschland ontvangen. Hitler heeft dese audiëntie toegestaan naar aanleiding van stappen gedaan door de lei ders van de Poolsche minderheid m Dultsch- land, welke twee jaar hebben geduurd. Het is voor het eerst sedert de verdwijning der politieke partijen in het natlcnaal-socla- tistlsciie Dultschland, dat Hitler een delegatie ontvangt van een in Dultschland georganiseer de, nlut-nationaal-soclallstische politieke groep In verband met de aanvallen welke door ar beidersorganisaties op hem zijn gedaan, ingenieur Bedeaux, die den hertog en de her togin van Windsor bij bun toyht door de Ver eenigde Staten tot gids zou dienen, den hertog per telegram verzocht hem te ontheffen van alle plichten In verband met dit bezoek. Beoefening van het godsdienstig leven in de moedertaal en kerkelijke organisatie zijn den leden der minderheid toegestaar Men zal zich niet mengen In de bestaande betrekkingen op godsdienstig gebied en m de werkzaamheid der liefdadigheidsinstel lingen. De Bisschop besluit als volgt: ..Laat komen wat wil. Ik streef niet naar aardsche erken ning en vergankelijken dank. Zij bevredigen toch niet! Eén is er die mij oordeelt, en dat is de Heer! Ik ijver voor Christus, opdat Zijn Rijk moge komen." Italië zou tot het laatste oogenbllk geaar zeld hebben, uit vrees. de deur te sluiten voor de onderhandellngen met Engeland, •He Italië wenscht, en die reeds drie maan den lang aun uitgesteld. PU la da reden. In een namens hem afgelegde verklaring zegt de hertog van Windsor met grooten tegenzin en na langdurige overweging tot dit besluit te zijn gekomen. Ik beken het hier openlijk: de 5 jaren. die achter mij liggen waren de zwaarste van mijn heele leven. Ik bereid mij zelf nog voor op veel erger dingen, zelfs op bet allerergste, Hat Reeds maandenlang woedt er een schaam- teiooze lastercampagne tegen Mgr. Groe ber, den Aartsbisschop van Freiburg in Breisgau. De priesterlijke en nationale eer van dezen eminenten kerkvorst ia in woord en geschrift op schandelijke wjjze aange tast. Bij gelegenheid van zijn 40-jarig Priesterfeest richt de Aartsbisschop thans een herderlijk schrijven tot zijn geloovigen waarin hU een terugblik werpt op zijn leven en de beschuldigingen van zjjn las teraars weerlegt. Aan de beide Spaansche parijen is een nota gezonden, waarin de goedkeuring gevraagd wordt op de Londensche resolutie inzake de vrijwilligers. Polen en Dultschland hebben een gemeen schappelijke verklaring gepubliceerd over de behandeling der wederzfjdsche minderheden. WARSCHAU, 5 Nov. (Havas). De Pool ache en de Duitsche regeering hebben een gemeenschappelijke verklaring opgesteld over de behandeling van de Poolsche min derheden ii^ Dultschland en de Duitsche minderheden in Polen. Effectenhandelaar te Amsterdam veroordeeld wegens het niet-raadplegen der rechercheitjs- ten. De leden der minderheid genieten op econo misch gebied dezelfde rechten als de onder danen van den staat, waarvan zij afhankelijk zijn, In het bijzonder ten aanzien van eigendom en verkrijging van onroerende goederen. Bovengenoemde beginselen mogen op geener- lel wijze Inbreuk maken op den plicht van de leden der minderheid een onbegrensde loyali teit jegens den staat, waartoe zij behooren, in acht te nemen. JERUSALEM, 5 Nov. (Reuter). Twee Britsche soldaten, die gisteren bij ongeregeldheden ern stig gewond werden, zijn hedenavond overleden. Twee Arabieren hebben van zeer nabij scho ten gelost op twee Britsche soldaten, die wandel den op den grooten verkeersweg langs de stads muren van Jerusalem. De aanvallers slaagden erin te ontkomen naar een van de dorpen bij de stad. Nader wordt nog gemeld, dat hedenavond twee Britsche soldaten in de oude stad door revolverschoten zijn gedood. Volgens geloofwaardige inlichtingen Dultschland en Japan krachtig hebben i drongen, opdat Italië zijn weifelende h «ou laten varen; elk om verschillende re Het voornaamste punt voor Dultschland op het oogenbllk gevormd door de ko elschen. Japan heeft op spoedige ondertee zzngedrongen, om ten tijde van de confi BUREAUX i HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar. f2.— 'foor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de PLV. Drukkerij De Speemested Heerlen Met geïllustreerd Zcndegsblad f 0.60 booger Het accoord, dat thans zal worden ondertee- kend, zal de lijnen van het Dultsch-Japansche verdrag volgen. Theoretisch zal het gericht zijn tegen de InternatioAle communistische Inmen ging In de binnenlandsche aangelegenheden der landen. De onderteekenaars zouden overeen komen, elkaar van de communistische activiteit op de hoogte te houden en samen te werken bü de bestrijding. Von Ribbentrop heeft hedenmiddag nog een onderhoud gehad met Mussolini. De hertog herhaalt met nadruk, dat er geen schijn van rechtvaardiging is voor eenlge ver onderstelling. dat hij verbonden zou zijn aan eenig Industrieel stelsel, of dat hjj vóór of tegen eenlge politieke of rassenleer zou zijn. Hij spreekt de ernstige hoop uit. dat na deze mededeeling zijn werkelijke en onrechte beweeg reden voor zijn voorgenomen bezoek aan Amerika juist zal worden begrepen. LONDEN, 5 Nov. (Reuter). De nota, waarin de belde partijen tn Spanje worden verzocht haar goedkeuring te hechten aan de gisteravond door de non-lnterventle- commlssie opgestelde ontwerp-resolutie, is reeds verzonden. Trouwens, de Vereenigde Staten, die vertegen woordigd zijn, zijn geen lid van den Volkenbond en van den anderen kant Is Rusland, dat geen deel uitmaakt van het negenmogendhedenver drag toch ook aanwezig. 3. De conferentie heeft het voornemen een beperkte commissie te benoemen, wanneer Japan er mede accoord gaat onderhandellngen te openen. Op deze wijze zal in groote mate reke ning gehouden worden met den wensch van Tokio slechts een klein aantal mogendheden, die het meeste belang hebben In het Verre Oosten, tusschenbeide te zien komen. De nota zou besluiten met uitdrukking te ge ven aan de hoop, dat Japan onder deze om standigheden gunstig de mogelijkheid onder het oog zal willen zien in contact te treden met China en de conferentie MADRID, 5 Nov. (Havas.) De nationalisten hebben gisteravond een krachtigen aanval on dernomen op de stellingen nabij Pozuelo en Aravaca. Er werd strijd geleverd over de ge- heele Unie, tot aan de Casa de. Campo en de unlverslteitswijk, terwijl pok in de richting van El Pardo hevige druk werd uitgeoefend. On danks de geweldige voorbereiding door de rechtsche artillerie, wisten de regeerlngstroepen hun stelUngen te behouden. Naar het schijnt, was het doel van den aanval den tegenstano der regeerlngstroepen te peilen. Volgens mededeeling van de politie bestond de zending vuurwapens, welke gisteren te Gi braltar in beslag is genomen, uit harpoenkanon- nen voor reddlngslijnen en veertig ronden mu nitie. De zending was bestemd voor Spanje. Volgens zekere inlichtingen zou het ontwerp- nota. dat Spaak in zijn kwaliteit van voorzitter hedenmorgen in de conferentie der negen-mo- gendheden ter tafel heeft gebracht, de volgende punten behelzen: I. Het document zou constateeren. dat Japan In zijn antwoord op de ultnoodiglng niet de gel digheid betwist van het negenmogendheden verdrag, waarvan artikel één vóórziet In de ter ritoriale onaantastbaarheid en de onafhanke lijkheid van China. De conferentie, die krach tens dit verdrag bijeen is, behoorde dus niet de viiandigheld van Japan te wekken. Weliswaar Is de conferentie bijeengeroepen BERLIJN, 5 Nov. (Havas) Gezaghebbende Duitsche kringen verklaren, dat de berichten van sommige dagbladen, volgens welke Dultsch land een initiatief zou nemen voor een bemld- delingsactle tusschen China en Japan, onge grond zijn. Men gelooft te Berlijn, dat dit bericht zijn oorsprong vindt In het verblijf In Dultschland van den Chlneeschen generaal Tsjang Pe Lln, die gisteren door den rljksminlster van Oorlog, maarschalk von Blomberg, is ontvangen. Japansche kringen hebben vanmorgen tegen over een vertegenwoordiger van Havas catego risch verklaard, dat naar hun meening een zoodanige tusschenkomst vrijwel onmogelijk was. De woordvoerder der Chlneesche delegatie te Brussel heeft verklaard, dat bij de delegatie niets bekend Is van een plan van Hitler tot het aanbieden van zijn bemiddeling In het con flict. Hoewel gewezen wordt op de afwezigheid van een offlcieele bevestiging, plaatsen de bladen te Tokio op opvallende wijze berichten uit Ber lijn, waarin medegedeeld wordt dat Hitler voor nemens zou zijn bemiddeling te verleenen om aan het conflict tusschen China en Japan een einde te maken. doel, dat onze tegenstanders op het gebied der wereldbeschouwing zich by nun strijd gesteld hebben, komt immers steeds duidelijker en dreigender aan het daglicht. Dr nkt het thuis en vraagt het in cafe's en SDOrtgelegenbeden NUTRICIA - ZOETERMEER IN ALLE PLAATSEN VERTEGENWOORDIGD Uit betrouwbare, bron wordt vernomen, dat de Japanners een belangryke landingspoging had den voorbereid in de Nangtsjau-baal, ten Zui den van Sjanghai, op de plaats, waar de weg SjanghaiNangtsjau de kust bereikt. Veertig troepentransportschepen, beschermd door vele oorlogsbodems, kruisten voor de kust. Onder bescherming van een rookgordijn begaven de soldaten zich In een tachtigtal motorsloepen. De troepen zouden uit Noord-China gekomen zijn. Of de landingspoging gelukt is, Is niet bekend, daar de Japansche militaire autoriteiten zich daarover niet uitlaten. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft In de vergadering van den ministerraad medegedeeld, dat de Katholieke missie In de Fransche concessie te Sjanghai heeft voorgesteld vluchtelingen onder te brengen in Nantau. Dit plan Is echter geheel verschillend van het voorstel tot het vormen van een neu trale zone in Sjanghai. In het eerste gedeelte van het schrijven geeft Mgr. Groeber een opsomiping van zijn werk als priester en zielzorger. In de oorlogsjaren heeft hij zich gejieel gegeven aan de nationale zaak. Later heeft kinderen naar Zwitserland helpen transportee- ren en verzorgen. Dan richt de Aartsbisschop tot zijn vervolgers de pijnlijke vraag of men iemand met een dergelijk verleden thans als ,,vi)and des lands en parasiet en verrader van den eersten rang" mag beschimpen. En zoo vervolgt de Bisschop waar we ren tijdens en na' den oorlog degenen, die 'on* thans onze eer als Duitscher te kort doen en ontrooven?” BRUSSEL, 5 Nov. (Reuter) In confe- rentlekringen te Brussel wordt officieel ver klaard. dat hei resultaat van de heden houden besprekingen bemoedigend is. besprekingen droegen een construelief nuttig karakter, en algemeen trad de wil aan den dag, iets tot stand te brengen. Voorsoover men thans kan zien, sou het mogeltjk moeten «Un. dat morgen een nieuw ontwerp wordt opgesteld voor het aan Japan te senden memorandum, dat dan Maandag aan de voltallige conferentie zal worden voorrelegd. ZU steken het zelf niet meer onder stoelen en banken. Daarom weet ik zonder dat Ik lang behoef na te denken, hoe mijn houding zal zijn in den geestesstryd die ons wordt op gedrongen. Of hebben wij soms den Kultur- kampf ontketend en niet zij, die In het Chris tendom en met name in de Katholieke Kerk niet meer het kostbaar erfgoed uit den roem rijken tijd en het heiligste onderpand van tallooze thans nog levende Dultschers zien doch slechts Iets wat door de ontwikkelingsge schiedenis der cultuur Is overwonnen, van haai waarde beroofd, en vijandig staat tegenovei alles wat Dultsch is en wat uitgeroeid moet worden? 2 t— - - - in verband met een resolutie van het consulta tieve comité van den Volkenbond, zij heeft ech ter een eigen bestaan, aangezien zij tn toepassing van het negenmogendhedenverdrag bijeen Is ge komen. De mogendheden zouden even goed bij eengeroepen hebben kunnen worden zonder be sluit van Genève, aangeston <te toestand in iwt Verre Oosten een bijeenkomst rechtvaardigt Verder verneemt men, dat de Duitsche auto riteiten vandaag achttien Poolsche onderdanen, onder wie twee vrouwen, die tijdens de onlusten der Poolsche minderheid In Dultsch Opper- SUezlë gearresteerd waren, op vrije voeten ge steld heeft Men verneemt te Warschau nog, dat Hitler den Poolschen ambassadeur de verzekering heeft gegeven, dat het vraagstuk van Danzig de PoolschDuitsche betrekkingen in geen enkel opzicht kan schaden. L BERLIJN, 5 Nov. (Havas-A. N. P.) De offl cieele tekst der Dultsch-Porsche overeenkomst betreffende de behandeling der minderheden bevat o. m. de volgende bepalingen: 1. Het wederzijdsch respect verbiedt een stre- •en naar gewelddadige assimilatie der minder heid. In bet bUsonder zal men geen enkelen druk op de jonge leden der minderheid uit oefenen om hun het gevoel, dat zij tot die min derheid behooren, te ontnemen. 2e. De leden der minderheid hebben het recht hun taal vrijelijk te gebruiken in woord en ge schrift, zoowel in hun persoonlijke en econo mische betrekkingen als in de pérs en de open bare byeenkomsten. 3e. Het recht der leden van de minderheid bijeen te komen In vergaderingen van cultureel en economisch karakter wordt gewaartxyrgd 4e. De minderheid heeft het recht scholen, waar de moedertaal gebruikt wordt, te hand haven en te bouwen De in het Noorden van Sjanghai gelegen wijk Tsjapei, het verzet-centrum der Chineesche troepen, was gedurende de laatste gevechten het doel der talrijke aanvallen van het Japansche luchtwapen. Deze foto toont de explosie van een vliegtuig-bom in de onmiddellijke nabijheid van het moderne bureau dhr Chi- neesche Spoorwegen '.y -jk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1