■9 ONS BLAD De Rome- as Berlijn-Tokio aan Spaak vermoedelijk geslaagd De Conferentie te Brussel zendt nota aan Japan I MOOR' heden Het nieuws Röept Italië zijn gezanten terug? #'J van BLUM VERDEDIGT DE REGEERING De toestand van den H. Vader DE BAROMETER Droeve terugkeer van pelgrims Geen tweespalt te Berlijn Benoeming van kardinalen? Vreemd kapitaal ongewenscht CHINEEZEN BEDREIGD DOOR INSLUITING JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Massamoord in San Domingo? MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 32 Fransche socialisten bijeen Overeenstemming was spoedig bereikt De buitenlandtche politiek 2 3 V Kan een Duitscher katholiek zijn? KOXVWWWUIII HUI J//////Z/ZZ/ Economische Zaken wordt gesplitst Dinsdag wederom een bijeenkomst Strenge winter in Patagonië Duizend plantera zouden zyn neergeachoten by een grena- incident met Haïti Onder voorwendael van amokke- lary werden 25 Duitache bede vaartgangen naar Lourdea gearreateerd Tokio wordt uitgenoodigd deel te nemen aan een beapreking in een commissie Geruchten omtrent Hitler tegengeaproken 250.000 achapen van koude omgekomen Twee divisies stormtroepen trach ten het gevaar te bezweren DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Repreaaille-maatregel tegen de landen, die het „Imperium” niet erkennen Italië sluit zich aan by het anti- komintern-pact Nieuw Belgisch ministerie zal be- ataan uit zes socialisten, zes katholieken, drie liberalen en generaal Denis Wel degelijk een Volkafront- kabinet, maar onder radi cale leiding, betoogt hü ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 G p. regel; idem op peg. één 55g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VULPENHOUDERS'^»»0’ De ontvoering van missionarissen -* NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD |en gros D.BLAZEP METZ N V. PDA AA de «deel- vleesch- dit Op B 1 Geheimzinnig sterfgeval te Hotsen. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 8 November: Uit politiek zeer goed geïnformeerde krin gen deelt men ons mede, dat Italië In de allernaaste toekomst zijn gezanten zal terug- roepen uit alle landen die het „Imperium" niet erkennen. Zij zouden vervangen worden door zaakgelastigden. Jen sen Voorts wordt bepaald, dat de banken geen Zwitsersch bankpapier van buitenlanders meer in bewaring zullen aannemen. De woordvoerder van het Chineesche mi nisterie van Bultenlandsche Zaken heeft de volgende verklaring gepubliceerd: Geen algemeene verlaging van prijzen te verwachten. SANTIAGO, 5 Nov. Gemeld wordt, dat tl den afgeloopen winter ongeveer 250.000 schaper omgekomen zijn, ten gevolge van den heviger neeuwval In Chlleensch en Argentünsch Pa- agomë, en men vreest, dat nog meer schapee n de dool periode zullen bezwijken. Men heeft den strengsten winter achter der rug. die In de laatste 25 jaar Is voorgekomen Botsing tusschen een Duitach en een Engelsch schip bjj Antwerpen. Italië sou spoedig al zijn gezanten terugroepen In die landen, die het „Imperium” niet erkennen. cad et m. Ng P het is- en te K. in ui UI mjjn- siga- Onze Romeinsche correspondent seint ons d-d. November: PARIJS, 8 Nov. (Havas). De .Matln" publi ceert een telegram uit Straatsburg, luidende: „Vier en twintig pelgrims, die onder lei ding van een priester uit Lourdes terugkeer den, zijn aan de grens van het Saargebied gearresteerd, beschuldigd van smokkelarij. Allen, ook de priester, werden achter slot en grendel geaet. De douane heeft eveneens den reiswagen, waar mede de pelgrims reisden, In beslag genomen.” situatie zaak De toestand te Tsjapoe. nabij de baal van Hangtsjau, behoeft volgens de Chlneezen geen aanleiding tot ongerustheid te geven. Deze sec tor wordt verdedigd door troepen uit Honan, onder aanvoering van generaal LJoe Tsjlen Soe. In December zou een consistorie gehouden wor den ter creatie van nieuwe kardinalen. •nieuw, k kon eft en iet?- i. voor lijks iren het im- isje, be de MET GARANTIE waar- m bo- Mjjn- rennig, epers- toen wer- snik Boo*n van vol- *1- rdeu imen. üs de ■reen, onge- briek ;drei- hielp «sta rt en eerde •rgen i zijn n. zes P en licht, lens- dan bom- tgen hel- ran- een irop cop ing ti- or- te le- A. ver- de n 760 1 Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat na de retraite van Z. H. den Paus, welke zooals gemeld 28 November aanvangt en 4 December eindigt, een Consistorie zal worden gehouden, ter benoeming van eenige nieuwe kardinalen. hem. Want iad hij en em Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 6 November: Het feit, dat de H. Vader door de vele cere moniën, welke Hjj ofwel heeft verricht, ofwel heeft bijgewoond, eenige dagen geen audiëntie heeft verleend, heeft aanleiding gegevèn tot ge ruchten als zou de gezondheidstoestand van Z. H. verminderd zijn. De geruchten omtrent een verslechtering van den gezondheidstoestand van den H. Vader zjjn ongegrond. BRUSSEL, 8 Nov. (Belga). Na afloop van een bespreking, welke Spaak heeft gehad met sjjn socialistische collega’s uit de demis- sionnaire regeering, heeft hjj verklaard, dat hjj met sjjn onderhandelingen op den goeden weg is. daar het vraagstuk <fer ver- decling van de portefeuilles is opgelost. De conferentie heeft de volgende vergade ring vastgesteld op. as. Dinsdag, teneinde dan eventueel kennis te nemen van het antwoord der Japansche regeering. Inmiddels zullen d» delegaties van gedachten wisselen, met name over de samenstelling van een commissie, welke eventueel de onderhandelingen met Japan zal voeren. Het Japansche ministerie van Buitenlandse!)» Zaken publiceert een nota van den volgenden Inhoud: beperkt aantal mogendheden, die tot doel zullen worden aangewezen. Zulk een gedachtenwisseling zou plaats vinden bin nen het kader van het negen-mogendhe- den- verOFKj*,1 en overeenkomstig deszelfs be palingen. Schacht verklaarde, dat zijn wensch. af Je tre den als minister van Economische Zaken, niet het gevolg is van tweespalt in de Duitsche re geering. PARUS, 8 Nov. (Havas) Zondagoch tend is de tweede vergadering van den na- tlonalen raad van de Fransche socialistische partij begonnen. Verscheidene afgevaardig den oefenden critiek uit op de politiek van de ,.pauie”. OUDERS, kan Uw kind op Gymnasium, H BS. of 'ulo niet goed mee? .je overvolle klassen der Lagere School zijn oorzaak, dat niet voldoende zorg kan worden besteed aan eiken leerling afzonderlijk. Halpt mae aan da VERLAGING DER LEERLINGENSCHAAL Kath. Onderw. Verbond Aangaande de bultenlandsche politiek klaarde Blum. dat de Spaansche kwestie regeering aanleiding geeft tot ernstige zorgen. Hjj betoogde, dat voor het oogenblik niets ge daan moet worden, wat het Fransch-Russisch verdrag zou kunnen veranderen. De overeenstemming inzake den tekst van de ontwerp-nota aan de Japansche regeering werd betrektoelijk snel bereikt. De Italiaansche dele gatie liet geen bezwaren gelden. 'Een door de Amerikaansche delegatie ingediend amende ment werd in den tekst opgenomen. In Chineesche kringen is men tevreden over den door de conferentie ultgewerkten tekst. De nota behelst ook een Fransch amendement, het welk aanduidt, dat de besprekingen van Brus sel zullen worden voortgezet op basis van het negen-mogendheden-verdrag. In de thans gepubliceerde nota der negen- mogendheden-conferentle aan Japan wordt het betreurd, dat Japan niet ter conferentie aanwe zig is. De negen-mogcndhcden-conferentie zendt een nota naar Japan, waarin dit wordt uitgenoodigd deel te nemen aan besprekingen in een com missie. ROME, 6 Nov. (D. N. B.) In het Pa lazzo Chigi is hedenmorgen om 11 uur een protocol onderteeken^, waarbij Italië toetreedt tot het op 25 Nov. 1936 tusschen Duitschland en Japan géslo ten verdrag tegen de communistische internationale. Italië treedt toe in de kwaliteit van een oorspronkelijk onder- teekenenden staat. Er zal een nieuw departement worden ge schapen door de verdeeling van het ministerie van Economische Zaken in een ministerie van Economische Zaken en een ministerie voor den Middenstand en den Binnenlandschen Handel. Heden zou de heer Spaak zich naar den Koning begeven en de namen van de leden der nieuwe regeering aan diens goedkeuring voor leggen. Tevoren zouden alle aangezochte personen bijeenkomen om zich op de hoogte te stellen van de groote lijnen van een regeeringsprogram. Havas acht het waarschijnlijk, dat de vol gende personen in de nieuwe regeering zullen zetelen: mlnlstër-president. Spaak (soc.)Eco nomische Zaken: Van Isacker (kath.); Midden stand en Blnnenlandsche Handel: De Vleesch- houwer (kath.); Landbouw: Pierlot (kath.); Financiën: De Man (soc.); Bultenlandsche Zaken: Hymans (11b.); Volksgezondheid: Wau- ters (soc.); Arbeid: Delattre (soc.); Openbare Werken: Bouchery (soc.); Posterijen: Heyman (kath.); Blnnenlandsche Zaken: Merlot (soc.); Onderwijs: Joris (11b.); Verkeer: Jennissen (11b.); Landsverdediging: generaal Denis (par tijloos); Justitie: De Warnaffe (kath.). I MUENCHEN, 8 Nov. (Reuter). In de rtampvolle kathedraal van Muenchen heeft Kardinaal Faulhaber een predikatie ge houden. Na een vermaning aan zijn hoorders ka tholiek te blijven, verklaarde ZEm.: „Wjj „De geruchten over Chlneesch-Japan- sche onderhandelingen buiten de conferen tie te Brussel om zijn ongegrond. Zij zijn verspreid door de Japanhers om de werk zaamheden der conferentie te belemmeren.” Vit angst voor de bomaanvallen der Japanners vraagt een oud moedertje aan een Chineeschen politie-agent te Sjanghai waar zü zich in veiligheid kan brengen Een der leiders van den linkervleugel van de partij, Zyromski. verklaarde, dat de rvgeerlng- Chautemps niet een ware politiek van het Volksfront voert, en hjj verweet de meerderheid van de partij, dat zjj niet, door een agitatie van de massa, een atmosfeer schiep, welke gunstig was voor een werkelijk Volksfront. Voorts wordt gezegd, dat de vertegen woordigers van de staten, die te Brussel zjjn bijeengekomen, gaarne zouden willen weten, of de Japansche regeering bereid Is een of meer vertegenwoordigers af te vaardigen, teneinde van gedachten te wis selen met de vertegenwoordigers van een De gezondheidstoestand van den Paus mag echter, gezien Zjjn hoogen leeftijd, al leszins redelijk worden genoemd. Vandaag had wederom een openbare audiëntie plaats voor 400 jonggehuwde paren en een aantal pelgrims, w.o. zich ook een groep neomisten bevond. De ambassadeur van Japan in Brussel is reeds in het bezit gesteld van den tekst der hota, welke de conferentie zal richten tot de Japansche regeering. BAZEL, 6 Nov. (Havas).. De president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, die op het oogenblik de zitting van de Bank voor Inter nationale Betalingen te Bazel bijwoont, heeft aan een vertegenwoordiger van het Zwitsersche telegraafagentschap, die zich naar aanleiding van de geruchten omtrent zijn ontslag tot hem had gewend, verklaard, dat hij de geruchten, welke in het buitenland de ronde doen over princlpieele meenlngsverschlllen in den boezem der Duitsche regeering, moest tegenspreken Deze geruchten zijn, aldus Schacht, ongegrond. Schacht voegde hier nog aan toe, dat hU geen andere economische en financleele politiek volgde dan die van den Fuehrer en dat hij dat in de toekomst zal blijven doen. Demonstratieve vergadering van het Comité van Samenwerkende Onderwjjzersorganisaties ter verkrijging van een verlaging der leerllngen- sehaaL De kabinetsformateur heeft het Katholieke standpunt aanvaard, dat berust op een gelijk aantal socialistische en Katholieke ministers. De komende regeering zou derhalve ti- staan uit zes socialisten met vijf portefeuil les, zes Katholieken, drie liberalen en generaal Denis, die gehandhaafd zou worden als minister van Landsverdediging. De minister voegde hieraan toe, dat jotsing tusschen de troepen van beide 1 is ontstaan, doch wel schijnt de Domingo er bij betrokken te zijn. De regeering van Haiti heeft geprotesteerd en de regeering van San Domingo heeft loofd een onderzoek te zullen instellen en schuldigen te straffen. Zij zal verder schade loosstelling betalen. Minister Leger hoopt, dat de kwestie langs diplomatieken weg geregeld zal worden. Volgens de Inlichtingen, welke te Washington zijn ontvangen, hebben de ongeregeldheden zich voorgedaan in het Noordwesten van de Domi- nlcaansche republiek, waar de grens niet goed 13 afgebakend. Sedert lange jaren gaan de be woners van dit gebied werken op het grond gebied van San Domingo, zoodat reeds ver scheidene malen incidenten zijn voorgekomen. Men heeft te Washington geen offlcieele ge gevens inzake het aantal slachtoffers. De gezant van de Vereenigde Staten te Tru jillo, die afwezig was, is in verband met de span ning tusschen Haïti en San Domingo terugge keerd. Op het oogenblik aeht men het te Was hington nog niet den juisten tijd om het ini tiatief tot bemiddelen te nemen. ROME. 6 Nov. Omtrent bet gerucht, dat de Italiaansche regeering haar gezanten bij de mogendheden, die het Imperium niet erkend hebben, zou willen terugroepen, meldt Havas nader, dat tot de landen, die in een soortgelijke positie als Frankrijk verkeeren, behooren o.a. Nederland, Zweden en Finland. BERN, 8 Nov. (D.NB.) Aangezien nog voortdurend buitenlandse!) kapitaal in Zwit serland wordt ondergebracht, hebben de Zwitsersche Nationale Bank en de groote Zwitsersche bankinstellingen een overeen komst gesloten, waarbij direct opvraagbare saldi in Zwitsersche franken o.m. voortaan geen rente meer zullen geven.” „Het is ondenkbaar, dat Hitler een be middeling zou ondernemen in de huidigs phase van het Chineesch-Japansche, con flict. De berichten betreffende een derge- Ijjke bemiddeling s|jn waarschijnlijk onwaar heden, die in omloop gebracht worden door sommige partijen, die daarbij belang heb ben en onbekende doeleinden nastreven*. Wjj verkeeren, aldus Blum, bijna in de zelfde situatie als in 1914, toen het voor Frankrijk zaak was Engeland nader te brengen tot het tsaristische Rusland. Wat wij thans het beste kunnen doen in het be lang van den vrede is vertrouwelijke betrek kingen te begunstigen tusschen Sovjet-Rus- land en Engeland. het gebied der blnnenlandsche politiek acht Blum de belangrijkste kwestie, belangrijker misschien nog dan de financleele kwestie, die van bescherming der sociale atetten, met name de wet op de 40-urenweek. Het contact met de arbeidersorganisaties is niet, zooals het een half jaar geleden was, doch het bestaat nog. Het gevaaNijkste punt zou voortkomen uit de merkbare wijziging in de houding der werkgevers. Blum verklaarde nog, dat het program van de tweede Volksfrontregeerlng bestaat uit de voortzetting van het program der eerste: de wet op de dienstneming, de wetten op de ouder domspensioenen en die op misoogsten. Minister Blum verklaarde, dat de vraag is: te weten of de partij voldoende het ver schil gevoelt tusschen een Volksfrontregee- rlng onder radicale leiding, en een radicale regeering. Blum gelooft, dat dit verschil merkbaar is. SJANGHAI, 8 Nov. (Domei). De Chi neesche troepen ten Zuiden en Westen van Sjanghai, o.a. in het gebied van Poetoeng loepen gevaar, hun terugtocht te zien af gesneden door da oprukkende Japansche troepen, die op den Noordelijken oever va* de baal van Hangtsjau zjjn ontscheept. Vastbesloten om den Japanners te beletten hun stellingen ten Noorden van de baal van Hangtsjau te consolldeeren. heeft het Chinee sche opperbevel in allerijl twee divisies storm troepen derwaarts gezonden, met opdracht den vijand tot eiken prjja terug te dringen. Intusachen hebben de Japanners nog meer troepen in de baai van Hangtsjau aan land geset, en op het oogenolik is een ge vecht van groote beteekenis aan den gang Aan het Westelijk front verdedigen de Chlneezen leder duimbreed gronds, doch niettemin hebben de Japanners geringe vorderingen gemaakt. Het doel ervan zou zjjn, meer Ucht te wer pen op verschillende punten, en de regeling van het conflict te vergemakkelijken. De op de conferentie te Brussel vertegenwoordigde sta ten zouden gaarne zoo spoedig mogelijk het standpunt van Japan ten aanzien van dit voorstel vernemen. zoowel als slechte dingen zien en de na- tionaal-soclalistcn behooren datzelfde doen tegen de Katholieken. BRUSSEL. 6 Nov. (Havas). In de vanmorgen gehouden vergadering der negen-mogendheden-conferentie is overeenstemming bereikt over den tekst van de aan Japan te zenden ontwerp-nota. geen landen politie van Ten aanzien van de niet-inmenging verklaar de spr.: wij hadden de keuze den fascistischen invloed in evenwicht te brengen door een tegen gestelde inmenging of door te probeeren niet- inmenging door allen te verkrijgen. Blum besloot met een bespreking van den toestand. dien een ministercrisis zou kunnen te weeg brengen. Volgens hem is het Volksfront een werkelijkheid. Wat de socialisten vragen is. dat de regeering onder radicale leiding niet den geest van het Volksfront zal verliezen. Het is de waarborg, dien de socialisten leg gen op hun medewerking, die zij thans loyaal moeten voortzetten. Na gedurende twee lange dagen te heb ben beraadslaagd, heeft de nationale raad der Fransche socialistische partij zich uitge sproken voor de politiek van het Volks front. De socialisten handhaven hun loyale me dewerking met Chautemps. 3.998 van de 5.470 stemmen werden voor de motie Sévérac-Blum-Paule-Faure uitgebracht. NEW-YORK, 8 Nov. (Havas). De mi nister van Bultenlandsche Zaken van Haiti Georges Leger heeft eenige bijzonderheden medegedeeld betreffende een grens-inci dent. in den nacht van 9 op 10 October voorgevallen. Volgens den minister zou het hier een massamoord betreffen op onderdanen van Haiti aan de grens van Haiti en San Do mingo. Hij schat, dat op zijn minst een dui zendtal Haitiaansche planters gedood zijn. Hitler zelf heeft in „Mein Kampf” toege geven, dat de verhouding tusschen goed en kwaad in de Kerk gunstiger tot uitdrukking komt dan bij andere groote organisaties. De Kardinaal wees er verder op, dat Roomsch-Katholieken tijdens den oorlog hun loyaliteit hebben bewezen, dat de Kerk bü- droeg aan de Winterhilfe en dat Bismarck zelf had gezegd, dat het Roomsch-Katholleke ele ment in Duitschland geen vreemd element was. De Kardinaal besloot met de opmerkingen .laat ons God danken, dat wü Roomsch-Ka- tholleken zijn, en dat God ons moge helpen Roomsch-Kathollek te blijven.” De H. Congregatie de Propaganda Fide beves tigt de gevangenneming in Chenting Fu te Hopei (China) van Mgr. Chewen en seven mfs- “‘^narissen. waaronder twee Nederlanders Tiêl aïnliC van rlJksmlnlster van KeönomBiffie Zaken, dat ik drie jaren voorloopig heb waargenomen, houdt, aldus Schacht, uit sluitend verband met de eischen Inzake ds organisatie van het vierjarenplan, waarvan de uitvoering absoluut een eenhoofdige lei ding van het economische leven dacht,"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13