De eere-doctoraten van Leuven D DE BOOZE BOND I Oub fiollanbsche •Pyptabak ZUIDEN NOORD Kerkelijk leven 1 DE Qa past kamt MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 Rotterdam,November 1937 Amice, Enorme belangstelling Eerste audiëntie door Prins Bernhard DAT BELOOFT WAT BENOEMINGEN INBRAKEN TE ENSCHEDE MEISJE AANGEREDEN Vier arrestaties verricht In het bisdom Haarlem Lezing over dr. Ariëns Actie voor verlaging der leerlingenschaal Tentoonstelling van handenarbeid Vreemd sterfgeval te Huizen Een Kardinaal speelt voor de film 2500 onderwyzeri demonstreeren te Den Haag Vier jongen» beneden 12 jaar gearresteerd Standaard wapperde van het paleis Noordeinde De Aartsbisschop van Parys in de Studio Initiatief van de commissie inzake huishoudelijke voorlichting KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN AANGEBODEN DIENSTEN ZIJN ZELDEN AANGENAAM HEFFING ÉN TOESLAG OP BOTER NA DE AANRIJDING TE VOORSCHOTEN OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE nerd door MIJN H ARDTJES” Moeder van vier kinderen in een regenput gevonden Se vraagt my, wat de doctor heeft gezegd. Hy vond myn jongen er slap jes uitzien en randde my aan, hem dezen winter Draisma van Valkenburg*e levertraan te geven, die idoor kwaliteit en amaak gemakkelyk in te nemen is.- Wy hebben in die goede raad alle vertrou wen. - Het beste en tot ziens. Letteren en vaderlandsliefde smeden één band Ongelukkige handgreep veroor zaakt een serie ongelukken GOED HELPEND GOED SMAKEND 1 KOI was Koninklijk terwijl heeft Merkwaardig goed afgeloopen den den Weleerw. heer 1.10 1.10 Clearingkoersen SCHOUT 15ct COOPVAERT 10c» p. .on> -30 --65 -so - .65 Tot zoover gebeurde er niets bijzonders, maar een der toeschouwers op het afgezette terrein (wie, is onbekend gebleven), wilde op dat mo ment de behulpzame hand bieden en trok aan een touw. Dit kwam falikant uit, want inplaats dat men den redders van dienst was, gebeurde er een ongeluk, dat de eerste phase van dit paardendrama belangrijk overtrof. in Nederland „Herwonnen n en or er vet- ama j uit rko- i en om gom wen la»? In van De motorrijder H. J., die Donderdagochtend te Voorburg met groote snelheid tegen de blauwe tram opreed, is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de bekomen verwondingen be zweken. anno 1753 Koersen voor stortingen op a November 1937 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken 73.04. lires fSAl, peseta's 11 AO. een in van de co mm is* om het uit De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1. lid 1, onder Ho. van het Crisis-Akker- bouwbesluft 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o. van de Crisis-Akkerbouwbeschikklng 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring v. 8 Nov. af van een blos van 18 jaar en de Haag hst Prins int)*. blua- nmi- n de >odra lt in 1938: 1.40 - - 4° -50 -35 -.75 -.75 130 lestraat de aca- waarin de pro- ptvangst zouden Het tweejarig zoontje van de familie H. B. viel Zaterdagochtend in het ouderlijk huis aan den Westduinweg te Den Haag in een teil met heet water. Het ongelukkige kind kreeg brand wonden op verschillende plaatsen van het on- In emstigen het derlichaam en aan de handjes, toestand werd het jongetje naar het Roode Kruis-Ziekenhuis gebracht, waar het ter ver pleging is opgenomen. Door het lostrekken van dit touw kwam n.1. het zwaartepunt van den last anders te liggen. De mast kon het niet houden en brak. Het paard stond inmiddels reeds op den wal en kwam er ook verder goed af, maar de om vallende mast sloeg tegen de panden op de Delftschevaart, waardoor eenige schade werd veroorzaakt en vervolgens door de etalageruit van een daar gevestlgden kapperswinkel, zoo- dat hier eveneens schade werd veroorzaakt. Bovendien konden, toen de mast omsloeg, twee van de helpers niet meer uit de voeten ko rten, zoodat zij door den zwaren houten mast werden getroffen. Dit waren de heeren W. van der Linden uit den Oppert en de sluiswachter L. Nederlof. Een auto van den Geneeskundigen Dienst was spoedig ter plaatse. De belde gewonden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar de eerste, die een hoofdwonde had opgeloopen, is behandeld, zoodat hjj weer naar huis kon terugkeeren en de tweede met een wervelkneuzing is opgenomen. Wat gaat dat hardl 10 K.M. per uur. Hildebrand leunt uit het raampje, zicht baar genietend van zijn echte Oud-Hollandsche pijptabak. Een heerlijke mélange. Zoo moet U ze ook rooken. En dat kan. Vraag een* Oud-HoMand*che van Dowwe Egberts. Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo. van voomoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn ar reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Stichting Nederlandsche Meelcen trale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. De Nunspeetsche politie heeft vier Jongens gearresteerd, die int een villa te Hulshorst verschilende voorwerpen, **n Portemon- naie met Inhoud en een vulpenhouder, ontvreemd hebben. De jongens zijn allen Jonger dan twaalf Jaar. Het leven van wijlen Mgr. Dr. Alfons Ariëns Is nog te weinig bekend. Het is zulk een grootsch leven geweest en het kan velen onder ons, vooral de Jongeren, zoo ontzaglijk veel leeren. Met name dit, hoe ontzaglijk moeilijk het is geweest te bereiken wat nu als dood gewoon wordt aanvaard en genoten. Misschien zijn er nog vereenlglngen, die zoeken naar een Interessant onderwerp in den komenden winter? Laat men zich eens wen den tot den zeereerw. Heer H. Geertman. Hooglandsingel 4, Enschede. Deze pastoor van de Arlënskerk zorgt voor een lezing met veel oorspronkelijke lichtbeelden uit Ariëns’ leven. De Enschedesche politie is er in geslaagd eenige belangrijke arrestaties te verrichten en voorloopig opheldering te brengen in een zeer groot aantal Inbraken, dat in de laatste jaren aldaar is gepleegd. Gearresteerd zijn de drie gebroeders M. H. R., 33 J.; H. Th. R., 36 J. en B. Th. R. 30 jaar, als mede een 36-Jarige zwager J. v. 't V. In een zestal perceelen is een groote hoeveel heid goederen van den meest uiteenloopenden aard in beslag genomen, waaronder zeer vele textielgoederen. Het onderzoek is nog in vollen gang en vrijwel zeker zijn nog meer arrestaties te verwachten. --- Zondag heeft de Leuvenache Uni- versiteit feest gevierd. Het „taal- en letterlievend genootschap Met Tijd en Vlijt” vierde zijn honderd-jarig bestaan en bij deze gelegenheid heeft de Leuvensche universiteit het «ere doctoraat verleend aan mejuffrouw M. E. Belpaire, prof. dr. Gerard Brom, Stijn Streuvels, Anton van Duinkerken en Cyriel Verschaeve. Woensdagochtend te ongeveer zeven uur mis ten te Huizen de vier kinderen van de weduwe S. hun moeder. Zij waarschuwden hun tante, die in het huis er naast woont; onderwijl hoor de men gekreun en men kwam, volgens de. Te legraaf, tot de ontzettende ontdekking, dat de vrouw des huizes in een regenput lag, waarvan het deksel dicht was. De vrouw was stervende en het is niet meer gelukt de levensgeesten op te wekken. De ca. 40-Jarige weduwe stond als een flinke en opgewekte vrouw bekend. Het eerste onder zoek van de doctoren wees uit, dat hier geen moord in het spel was. Middelerwijl zijn echter eenige gegevens aan het licht gekomen, die den burgemeester, als hulpofficier van Justitie, aanleiding gegeven hebben om een nader on derzoek te gelasten. Een getrouwde zwager van de vrouw, die toeziende voogd van haar kin deren is en die regelmatig haar huis bezocht en zich met de kruidenierszaak, welke zij sinds den dood van haar man drijft, bemoeide, deelde haar dezer dagen mede, dat hij met een Dult- sche vrouw In het huwelijk zou treden. Thans zijn er, zooals gezegd, aanwijzingen, die een na der onderzoek zeer wettigen. De zwager heeft geen gunstig verleden. Hij blijkt de Duitsche vrouw niet gezegd t hebben, dat hij nog gehuwd is. De patroon te Haarlem, bij, wie de vrouw in betrekking is ge weest, heeft zich ter zake tot de Justitie ge wend. Zaterdagmorgen is een paard* dat op het Haagscheveer te Rotterdam door de firma Koel huis wordt gebruikt om heipalen bij de heierij ter plaatse aan te sleepen, zoo geschrokken van een voorbij rijdenden vrachtauto, dat het ach teruit stapte en in het water van de Delftsche Vaart terecht kwam. Het paard, dat niet was voorgespannen; zwom naar den hoogen kant van de vaart. Inmiddels had het havenpersoneel réëds een boot losgemaakt en was met een ondertusschen reeds gereedgemaakte „broek” naar de plaats gevaren, waar het paard rondzwom. Men is er in geslaagd het paard in de draagbanden te krijgen, waarna het scheepje, met het paard hangend aan den laadboom, naar den wal aan de pelftschevaart-zijde is gegaan. Daar had de politie Inmiddels gezorgd voaf een afzetting, zoodat het dier rustig tusschen boot en wal ge draald werd, hooger geheschen tot boven den wal. en daarna neergelaten. Deze bijeenkomsten waren belegd door het Comité van Samenwerkende Onderwljzersorganl- saties. Tot de deelnemers behoorden leden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Unie van Christelijke Onderwijzers, het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap en de Ver- eeniglng van Hoofden van Scholen in Nederland. Het Katholieke Onderwijzers Verbond in Ne derland, dat eveneens in dit comité is vertegen woordigd, nam niet aan deze demonstratie deel, doch komt hedenmiddag voor hetzelfde doel in Utrecht bijeen. Aan het slot van de vergadering werd onder luide toejuichingen der duizenden aanwezigen een motie aangenomen, waarin op regeering en volksvertegenwoordiging een dringend beroep wordt gedaan, om alsnog met ingang van 1 Januari 1938 voor het lager onderwijs een ver laging van de leerlingenschaal in te voeren, overeenkomstig de wenschen, naar voren ge tracht in het adres van de zes groote pnderwy- •ersorganlsatles bij het openbaar en bijzonder onderwijs Vijf en twintig honderd onderwijzers uit het geheele land kwamen Zaterdagmiddag in de Residentie bijeen, waar zij in de groote zalen van den Dierentuin en van ,JDe Ver- eeniging" demonstratieve vergaderingen hielden voor verlaging van de leerlingen- schaal De heffing en de toeslag op boter zijn met inbegrip van 7 November, vastgesteld op 30 cent per K.G. Behoudens tusschentijdsche wijziging zal de volgende vaststelling der heffing geschieden Donderdag U November. Inklaring v. 1 Jan. ar t/m 31 Dec. t/m 30 April 1937: - 130 - 40 -30 --35 -.75 -.75 120 soorten (al dan met 1 ducten en/of afvallen verscheen het Vlaamsch Idioticon die hiermede aan In de studio van Joinvllle heeft dezer dagen Kardinaal Verdler, Aartsbisschop van Parijs, een rol veavuld in de film „Trésor de Guerre”, waarin de roem van de Fransche kerken in beeld wordt gebracht De opbrengst van deze film is bestemd voor den bouw van een kerk Joinvllle Er werden verschillende opnamen gemaakt en de kardinaal mocht later verne men dat deze geslaagd waren. Deze film is geënsceneerd door André Lufot, de hoofdrollen werden vervuld door Harry Baur en Charles Boyer. Voor lijnkoeken voor soyaschroot voor soyakoeken voor grondnqotkoeken voor grondnootschilfers voor grondnootmeel voor cocoskoeken voor Nederl. Oost-Indische cocoskoeken voor maisveekoeken e.d. voor alle andere niet ge noemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bjjpro- den Weleerw. heer J. C. de Groot, thans Kapelaan te Amsterdam (Gest. de Voorzienigheid); Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd: tot Pastoor te Amsterdam (H. Agnea) Weleerw. heer A. Kokkel koren; tot Pastoor te Zwaag L. J. J. Schamper; tot Pastoor te Tholen Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard Zaterdag in audiëntie ontvangen den generaal-majoor G. J. Berenschot, hoofd van den generalen staf, tevens inspecteur der mili taire luchtvaart van het Koninklijk Neder- landsch-Indlsche Leger. Voor het eerst wapperde de prinseiyke stan daard van het paleis aan het Noordeinde. We gens de aanwezigheid van den Prins stond een wacht van twee man der militaire politie voor den ingang van het paleis opgesteld. Te elf uur arriveerde de generaal in gekleede tenue en werd door Z. K. H. ontvangen. Dit was de eerste officieele audiëntie door Prins Bernhard verleend. e Ned. Bioscoopbond moge dit zakeiyke overeenkomst noemen, onze oogen is deze overeenkomst slechts „zakelijk" in den meest bedenkelijken zin des woords. Deze overeenkomst teekent op ondubbelzinnige wijze de monopolistische Zaterdagmiddag is op den Meppelerweg te Zwollerkerspel. ter hoogte van den Schreven- weg, een gecompliceerd verkeersongeval ge beurd. Toen de 20-Jaiige wielrijdster, mej. Goselink, uit Zwolle, zonder richting aan te geven, links af sloeg, werd zij aangereden door een haar achteropkomenden auto uit Amsterdam. Het meisje kwam ten val. Juist voor een uit de richting naderenden autobus van de Eerste Drentache Stoomtrammaatschappij, waarvan de bestuurder evenwel de tegenwoordigheid van geest had zijn wagen zoo te sturen, dat de wielen aan belde zijden langs haar heen gin gen, zemder haar letsel toe te brengen. De ver wondingen, waarmede het meisje later, per *ie- kenauto. naar het Sophla-xlekenhuls is over gebracht. waren dan ook ontstaan door de bot- •Ing met den personenauto. Deze wagen was tengevolge van de aanrijding m een links van den weg loopenden sloot te recht gekomen, waarbij de bestuurder door glas scherven aan het gelaat en de handen werd verwond. De marechaussee van de brigade ZwoUe heeft onderzoek naar de schuldvraag Ingesteld. van wat hem tot het schrijven gedreven had: de drift tot schrijven, de vereerlng voor kun stenaars en de liefde en bewondering voor de natuur en den mensch. Verder zette spre ker zijn' opvatting uiteen over bet werk van den kunstenaar, in het bijzonder van den schrijver. Anton van Duinkerken sprak hierna over de Nederlandsche letterkunde, gids van de volks cultuur en poneerde de Stelling, dat de be schaafde Nederlander tot zijn beschikking dient te hebben wat hij betitelde als een bloem lezing uit onze letterkunde en hy stelde daar bij de vraag, of deze bloemlezing niet tot een concreet bezit zou kunnen worden. Wat be ttekenen „de fraaie letteren" in de maatschap pij?, zoo vraagt spreker en hij constateert dan allereerst, dat de letterkunde er niet Is om alleen maar bestudeerd, doch vooral om ge noten te worden. Hiermede dient de nationale bloemlezing nauw verband te houden. De opvoeding naar gevoel en verbeelding moet in de letterkundige paedagogie tezeer plaats maken voor de aan dacht die men aankweekt voor de wetenswaar digheden omtrent schrijvers en boeken. De dichters van het Nederlandsche volk heb- ben het ervaringsleven van het eigen volk ver- beeld en zijn dus „volksverbonden". Hadewych's mystieke landschappen evenzeer als de land- schapsvisies van Prosper van Langendonck en Guldo Gezelle toonen dit evenzeer aan als de strakkere meer rechtlijnige landschappen der Noord-Nederianders. Het is waar, dat wij geen Hamlet en geen Faust voortbrachten, doch wij hadden Beatrijs en Marieke van Nieumegen. Als het prototype eener nationale bloemlezing noemt spreker Het Antwerpse!) Liedtboeck, waarin het ontroeren de adieu-lled van Maria van Bourgondië, mèt het Wilhelmus een onzer schoonste klassieke gedichten. Uit Vondel’s werk zou in bedoelde bloemlezing weinig mogen ontbreken evenals uit vele anderen, die spreker noemde, doch niet uit de nieuwste schrijvers, die er niet zijn voor de school maar voor het huidige leven. Tegen de hedendaagsche overschattingen van het tijdelijke zal zulk een bezit door de zinne lijke waarnemingen tot God leiden. Prof. 5obry dankte met een kort woord voor de belangstelling en noodigde de aanwezigen uit over te gaan tot het volgende gedeelte der feestviering, het banket, dat plaats had in de zuilenzaal der Halle. Aan tafel werd door Mgr van Waeyenberg een dronk ingesteld op Z. H. den Paus, Z. M. Koning Leopold en H. M. Koningin Wilhel mina. Daarna hebben natuurlijk: we zijn im mers in Leuven verschillende sprekers het woord gevoerd. Allereerst door prof. P. Sobry, die een toast uitbracht op den voorzitter van Met Tijd en Vlijt, prof. Boon, door ongesteld heid verhinderd en op den oud-voorzitter Mgr. Sencie. Vele andere sprekers volgden. Qnd^r hen vermelden we prof. v. d. Essen, vice-voorzlt- ter van het genootschap, prof. Belton, rector magnificus der Njjmeegsche Universiteit, die zoowel prof. Brom als de Leuvensche univer siteit hulde bracht. Daarna voerden het woord dr. Jozef Muls, die onder meer Stijn Streuvels en Cyhiel Verschaeve huldigde en Alphons Laudy, hoofdredacteur van De Tijd, die over onzen collega Anton van Duinkerken, een der nieuwe eere-doctores, bewonderende woorden sprak en mede het dagblad De Tijd in deze hulde betrok. Ook namens de familie van den heer van Duinkerken werden hartelijke woorden gespro ken door een zijner heer-ooms. die weder na mens een anderen, verhinderden heer-oom sprak, het genootschap complimenteerde met zijn eeuwfeest en de vreugde der familie uit sprak over de eer aan het zoo jeugdige familie lid Willem Asselbergs verleend. Nog geruimen tijd duurde de feestelijke stem ming. nog vele redenaars, o.a. Ernest Claes, voerden het 'woord, doch temidden der wel sprekendheid, in het nachteljjk uur, moesten wij het opgewekte feest verlaten om tijdig aan onze lezers rapport te kunnen uitbrengen over den grooten dag te Leuven, waaraan schrijver dezes en vele vrienden van onzen collega met vreugde hebben deelgenomen. Zij, die de fees telijkheden niet konden bijwonen, zonden tele grammen. Onden hen was de katholieke kunst kring ,De Violier”, die zijn telegram in vers vorm had gecomponeerd.... ■w y aar aanleiding van hetgeen wij schreven over de tyrannic van den Ned. Bioscoopbond, door wiens toe doen de vertoonlng van een propagandafilm voor de R.K. t-b.c.-bestrljding te Tegelen onmogelijk werd gemaakt, is de Ned. Bios coopbond heel erg booe op ons geworden. Erg verwonderlijk vinden wij dat niet. Het is niet de eerste maal, dat wij de woede van de „heeren" hebben te Arotseeren. Wel verwon derlijk is, dat het Officieel Orgaan van den Ned. Bioscoopbond niet gereageerd heeft, toen het „Algem. Hbl." zijn bericht over het te Tegelen gebeurde lanceerde, ofschoon dit bericht, waaraan wij onze gegevens ontleen den. blijkens de eerst thans gedane uiteenzet ting van den boozen Bond volgens zijn op vatting een scheeve voorstelling van zaken inhield. Waarom het ,Hbl.” „gespaard" werd, maar „Het Kasteel van Aemstel" aangevallen moest worden, zal wel één van die vele geheimen blijven, waarvan men al leen in het hoofdbestuur van den Bioscoop bond de oplossing weet. De „verdediging” van het Tegelsche in cident, door het orgaan van dAi Bioscoop bond gegeven, komt in het kort hierop neer. Vier jaren geleden heeft het gemeentebe stuur van Tegelen een bioscoopverbod uit gevaardigd voor personen beneden de acht tien Jaar. De Bioscoopbond heeft daarop, naar hij zegt om een flnancleele débAcle van het bioscoopbedrijf aldaar ter plaatse te voorkomen, sluiting van dit bedrijf gelast. Krachtens een bedrijfsbesluit van 13 Maart 1933 is het den leden van den Bond verboden, films ten verkoop of gebruik af te staan aan een persoon of zaak, die geen lid is van den Ned. Bioscoopbond, tenzij tegen onder- teekening door dezen derde van een ver klaring, waarin deze er tegenover den Ned. Bioscoopbond voor Instaat, dat de betreffen de films zonder schriftelijke toestemming van het hoofdbestuur van den Bond niet zullen worden vertoond in strijd met eenige bepaling, welke voor de leden van den Ned. Bioscoopbond zelve geldt voor de vertoonlng van films In Nederland blijkens de Statuten en Reglementen van dien Bond of blijkens eenlg ander door den Ned. Bioscoopbond genomen besluit. Doet hij dit toch, dan wordt hjj aan den Bond bjj wijze van boete f2000 schuldig, telkens wanneer een dezer films in strijd met het vorenstaande wordt vertoond. Aangezien Levenskracht" zich indertijd accoord moet verklaard hebben met deze voorwaarden, heeft het in verband met het filmembargo van den ‘Bioscoopbond tegen Tegelen de vertoonlng van de propaganda-film voor t Lb.c.-sanatorium „Bosch en Berg” niet kunnen laten doorgaan. Volgens den Bios coopbond is er hier derhalve geen sprake van eenig machtsmisbruik, doch van een volkomen normale consequentie eener zake lijke overeenkomst, verband houdende met den toestand ter plaatse. machtspositie van den Ned. Bioscoopbond, waaraan „Herwonnen Levenskracht” ziel* nolens volens heeft moeten onderwerpen, zooals anderen zich daaraan onderworpen hebben. De voorstelling als zot*, de Ned. Bioscoopbond het filmembargo tegen Tege len hebben uitgevaardigd omdat na het jeugdverbod een bióscoopexploitatie aldaar economisch niet meer mogelijk zou zijn, lijkt ons zeer aanvechtbaar. In leder geval heeft hier het machtsbewustzijn van althans het „hoofdbestuur" van den Bond een har tig woordje meegesproken. De Bioscoopbond heeft gemeend door dit embargo den gemeen teraad van Tegelen te kunnen doen terug komen op een volkomen geoorloofd en wet tig besluit, waartoe de gemeenteraad de volle bevoegdheid bezit. Het door den Bond toegepaste pressiemiddel faalde, evenzeer als zjjn speculatie op het Tegelsche bioscoop- lustlge publiek. Vandaar dat hij nu uitslui tend den economlschen kant van dit embar go wil belichten. Het zou de moeite waard zijn na te rekenen, wat den Bond duurder te staan komt, voortzetting coopbedrjjf voor personen ouder of sluiting van een bedrijf met consequentie den exploitant te moeten steu nen. Dat de Bioscoopbond de houding aan kin nemen, welke hij thans reeds vier jaar lang aanneemt, achten wij, nog afgezien van de kwestie der louter formeele rechtmatigheid, een wantoestand, temeer, daar zekere heeren van dien Bond, die ons gebrek aan ridder lijkheid in den aanval meenen te mogen ver wijten, zelf zoo weinig ridderlijk zijn geweest om ten behoeve van een zuiver liefdadige in stelling, zonder conunerdeele bij-oogmerken, ook 7 niet éénmaal over hun formalistisch dictatoriale en rancuneuze hart te strijken. Indien wij adviezen inzake ridderlijkheid noodlg zouden hebben, kunnen wjj beter el ders en dichter bjj huls terecht dan bjj deze heeren. Ook zullen wij niet aan de som matie van den Bioscoopbond gevolg geven om aan te toonen, dat wij ook maar één pro cent aan liefdadigheid voor onze rekening hebben genomen van hetgeen de menschen in t bloscoopbondbedrljf daarvoor in den loop der Jaren hebben gedaan. Deden wij dat wèl, dan zouden wij gevaar loopen uit het gilde der tollenaars te geraken in dat der Phari- zeërs. Bijzonder kwalijk neemt het orgaan van den Bioscoopbond het ons, dat wjj „en kele figuren uit het Hoofdbestuur van dien Bond* van nature tegen de dictatuur in Dultschland gekant achtten. Wij wisten ech ter niet, dat dit een hun onaangename dis- quallficatie was. Wij danken het orgaan van den Bond er aan herinnerd te hebben, dat de Franschen zeggen, dat een krant een meneer is. Voor- zoover wy weten, hebben zij dit nimmer van den Bioscoopbond en zijn bedrijf verklaard. De Bond moge nu verder in ïijn orgaan schrijven, wat hü wil. Het zal ons niet lusten daarop nog in te gaan. Maar wel zullen wtf blijven pleiten voor een herordening van t bioscoopbedrijf en een grondige herziening van de Bioscoopwet door de nieuwe regee rlng. Dat dit meer dan noodig is, heeft deze Tegelsche geschiedenis voor de zooveelste maal weer eens duidelijk bewezen. In den namiddag had in de groote Promotie zaal der Halle in De Naam: demische feestzitting plaat^ movendi hun diploma’s in nemen. Een stampvolle zaal woonde*de plechtigheid bi) die geopend werd door prof. Boon, die al lereerst den rector-magnlficus Mgr. Ladeuze begroette en daarna de openingsrede uitsprak, waarmede hij als volgt aanving. Heden is het een dag van vreugde voor Hoogeschool en studenten. In 1836, toen de studenten zich vereenigden om de miskende moedertaal te herstellen, hebben zij een tradi tie gevestigd van ontwakende fierheid, van eer bied voor kunst en schoonheid, méér dan het jagen naar een einddiploma. Zoo ontwaakte de groeiende belangstelling voor de rechten van Vlaanderen en voor de schoonheid. De gouden draden door de ontwikkeling der Vlaamsche letterkunde bewijzen een krachti- gen groei, waarvan ook talrijke roemrijke na men zoowel uit letterkundige als de Juridische, medische en andere faculteiten getuigen. In het genootschap „Met Tijd en Vlijt” ontstond een bont taal- en letterkundig leven. Daarom verheugen wjj ons. maar nog een andere reden, nJ. de bekroning met eere-doctoraat van ^eenige letterkundigen Zuid- en Noord. Vlaanderen en Nederland heb- ben deze bekroning, door den rector- magnif 1- 1 cus, Mgr. Ladeuze. zonder voorbehoud aan- vaard (applaus), ten zeerste op prijs gesteld. Spreker begroette daarna minister Rubbens en alle genoodlgden uit Zuid en Noord en wees er op dat West-Vlaanderen door de twee eere- doctorandi Cyriel Verschaeve en Stijn Streu vels vertegenwoordigd is. Ook de hoofdredactie en directie van De Tijd werd gecomplimenteerd met het eere-doc- toraat van onzen collega Anton van Duin kerken. Hierna bracht prof. P. Sobry verslag uit over de werkzaamheid van Met Tijd en Vlijt. De eerste periode van het genootschap van 1836 tot 1846 kenmerkt zich door geestdrift. De volgende periode door de Vlaamsche be weging en den scheppenden en critischen, li- terairen arbeid. De eigen volksaard stond in het midden van deze evolutie als een stimuleerende fac tor. De spreker schetste daarna de figuur van den stichtei*" van het genootschap EmtnanUel van Straelen, die in 1835 medicijnen kwam stu- deeren. De universiteit van Leuven was toen pas weer geopend en van Straelen begreep, dat de katholieke hoogeschool zich aan het hoofd moest stellen van de Vlaamsche beweging, een opvatting, die aan de universiteit niet miskend werd, doch eerst in 1871 werd de eerste per manente Nederlandsche faculteit ingesteld. Groote geestdrift was er dus niet, ook niet onder de studenten. Van Straelen vond voor loopig slechts drie medewerkers. Langzaam echter kwam de erkenning, hetgeen bleek uit eenige archiefstukken, door den spreker voor gelezen. De stijlvolle houding van het genootschap heeft ook den huldigen leden veel te leeren, hoezeer de eerste Jaren uitmuntten door naïeve rethorica en beminnelijke onbenulligheid. Zelfs tot 1898 bleef de kwaliteit der letteren in het genootschap beneden peil. Maar het strijdend karakter van Met Tijd en Vlijt, voornamelijk door Van Straelen ver tegenwoordigd, die „pro-Belg-Dultsch” ingesteld, plaatste het genootschap in de volle aandacht. 1870 verscheen het Vlaamsch Idioticon Schuurmans, die hiermede aan „Met Tjjd en Vlijt” een groot wetenschappelijk werk had toegevoegd. Ook de namen van prof. Da vid, prof. Willems, prof. Alberdingk Thijm, Al brecht Rodenbach,, prof. Vlieberg e*. zijn aan de geschiedenis van het genootschap verbon den. Bij dit alles was de rotsvaste cathollciteit der leden opvallend. Na 1900 neemt de artistieke factor de over hand. Doch deze laatste periode, die velen van de vooraanstaande aanwezigen voortbracht, kon spreker slechts terloops behandelen. Na de rede van prof. Boon heeft Mgr. Van Waeyenberg, onder-rector der universiteit, de diploma’s uitgereikt aan de nieuwe Doctores, die door den spreker werden betiteld als wel doeners van hun volk in den meest verheven zin des woords. Wegens afwezigheid van mejuffrouw Bel paire kon haar het diploma niet worden uit gereikt. De overige promovendi echter werden suc cessievelijk toegesproken. In dr. Gerard Brom huldigt spreker den ge leerde, den kunstkenner en den geloofsverde diger in zijn land. Frank Lateur (Stijn Streuvels), de schil der van het stoere en beminnelijke Vlaanderen, werd gehuldigd om de herleving van de Vlaam sche letterkunde in zjjn werk. Willem Asselbergs, gemoedelijker bekend als Anton van Duinkerken, Brabander, verdediger van de eenheid der Kerken, groot journalist en bewaarder der katholieke traditie, de benja min der promovendi. Tenslotte de „kapelaan van Alverlnghem”, Cyriel Verschaeve, die evenals de overige doc tores luide werd toegejuicht. Prof. Gerard Brom dankte namens de ge- huldigden en prees zich gelukkig te mogen ge tuigen, dat op dezen dag een gemeenschap leefde in Leuven, welks universiteit steeds d» getuige was van de waarheid en de gemeen schap, ook de gemeenschap der taal. In dit huls, zoo zegt spreker, is het een triomf, dat de Nederlandsche taal wordt gevierd. Hiervoor dankte spreker ook den rector-magnlficus. die uit een andere taalfamilie stamt. Een derde ge meenschap is de universitaire gemeenschap. Met den uitroep „Loven boven!” besloot spr. zijn dankwoord. Cyriel Verschaeve, daarna sprekend over het onderwerp „Wat ik met mijn werk bedoeld heb”, improviseerde dichterlijk over de verhouding van den kunstenaar tot het leven, dat hjj wil verbeelden en beheerschen en Stijn Streuvels beantwoordde de hem gestelde vraag, wat hij met zijn werk heeft uitgebeeld, of liever, zooals hjj opmerkte, wat hy heeft kunnen uitbeelden. In gemoedeiyken styl gaf hij een overzicht De Commissie Inzake huishoudelUke* voor lichting en gezinslelding Is voornemens een tentoonstelling in te richten van modellen voor handenarbeid voor werkliefhebbers. Op deze tentoonstelling zullen geëxposeerd worden modellen van huisraad, gebruiksvoorwerpen en speelgoed. Voorts zal grtruik gemaakt worden inzendingen op de onlangs door de 81e uitgeschreven prijsvraag. Zoo zullen worden tentoongesteld: De werkteekenlngen ingezonden voor de prysvraag, het gedrukte boekje met werkteeke nlngen van den prijswinnaar en de werkstuk ken, gemaakt naar deze laatstgenoemde werk- teekeningen. Ten slotte tracht de commissie inzendingen te verwerven van reeds bestaande goede voor beelden van handenarbeid en van eenvoudige voorbeelden van oude volkskunst. Organisaties, vereenlglngen of particulieren kunnen inzen dingen doen op dit terrein. Secretaris van de commissie is de heer J. van den Berg, departement van Sociale Zaken, Be- suitephout 30, ’s-Gravenhage. Alle inzendingen worden voor de inzending gekeurd. De organisatie der tentoonstelling is opge dragen aan het nationaal reizend museum voor ouders en opvoeders. De eerste tentoonstellingen zullen gehouden worden na 1 Januari 1938 te 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam. Daarna ook in an dere plaatsen, in overleg met de plaatseiyke commissies inzake huishoudeiykê voorlichting. Een „MUnhardtje" werkt krachtig en veel zijdig. waardoor pijnen bijzonder anel ver dreven worden. Na gebruik valt de pijn ala het ware van U af zonder dat eenlg gevoel van zwaarheid of moeheid achter blijft- U zult dan ook verheugd en ver baasd zijn zooals „Mljnhardtjea” helpen bijHoo/dpign. Kiespün. Zenuwpgnen, Spit. Spierpijn. Rheumatieche pijnen, liigraine, Periodieke pifnen. Kou. griep en moeheid. Bereid volgen» recept. MJJ^lA’luj) Apotheker MUnhardt. Koker 12 st. 50 ct. Proefvèrpakking 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5