De Tweede K. amer over de P.T.T.-begrooting /baaA 'fïiSScJue, Staai ALLES yo&ci. i VLISCO I TARIEFSVERLAGING TOEGEJUICHT Variatie! DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 3? Kardinaal Innitzer en C.A.O. IN DE TYPOGRAFIE de K.R.O. Verbindendverklaring gevraagd J In onzen omroep kt VAN 1 WERD HET f 310 VERBODEN LOTERIJ Chronisch personeeltekort LOUIS VAN TULDER Dieven door achtertuin ontsnapt Radio voor Prins Bernhard neemt rijlessen J EENICE TIJD LATER Ir. E. van Dijk plótseling overleden Het vraagstuk van den wereldomroep Justitieele gegevens aan derden Het vakonderwijs aan schippersjongens Carillonplaat van het Haasjes-lied Stak winkelier zijn zaak in brand? Vreemden gebruiken de Indië-lijn Een circulaire van minister Goteling In de affaire van Medemblik weer één jaar geëischt Vervalscher van spaarbank boekje kreeg spijt a MAN TE ROTTERDAM VERMIST POGING TOT INBRAAK IN EEN KERK EEN KÖPENICKIADE IN HET GRENSGEBIED 2.95-3-25 375-425 495-550 Waar blyven onze eigen menschen, vraagt de directie der K.L.M. Veroordeelend vonnis ii hoogste instantie De Diepenbrock-medaille ontvangen De politie verzoekt inlichtingen Verscheidenheid van overhemd is de moeder van de linnenkast. Varia tie is economisch! En de hoogste vorm van econo mie is Vlisco Overhemden dragen. Onderwysfonds voor de Scheep vaart richt te Amsterdam een schip in met plaats 120 jongens Pseudo-commies wil twee mannen arresteeren een audiëntie toonde Z.Em. zyn belangstelling voor I - J>,eerrt nhoud* getond! j -te’ Verscheidene leden zyn van meening, dat de arbeidsvoor waarden van het personeel zeer slecht zyn Op Soestdyk door K.R.O. aan Prinses en Prins aangeboden OM UW TEINT FRISCH EN JEUGDIG TE HOUDEN: PALMOLIVE, MET OLIJFOLIE BEREID I a De regeeringspersdienst meldt: te •n den By meer of 4> ALLE N PLANTAARDIGE OLIËN - GEEN KLEURMIDDELEn 3 In aansluiting op het financieel too gun stig beeld van het bedrijf werd van verschil lende zijden aangedrongen op het in het oog houden van de personeelsbelangen, - Te Amsterdam is Maandagmorgen plotseling overleden ir. E. C. W. van Dijk. lld’Van de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen. Het schip zal een lengte hebben van 60 M. en een breedte van 12 M. Voorloopig zal het worden ingericht voor 72 jongens, doch de beschikbare ruimte is voldoende voor het plaatsen van 120 jongens. Enkele leden uitten den wensch, dat tot ver dere automatiseering van de telefoon zal worden overgegaan, terwijl men tevens gaarne zou verne men, welke opzet in bet algemeen aan de auto matiseering ten grondslag ligt. Zooals dezer dagen gemeld werd, vertoeven pater J. Dito, directeur van het Internationaal Katholiek Radiobureau, en de heer H. Schaf fers, programmachef van den K.R.O., op het oogenbllk te Boedapest, om aldaar de voorbe reidingen te treffen voor de uitzendingen van het a.s. Eucharistisch Congres. van irda lam van sg»- n t i Door vele leden werd geklaagd over de slechte verzorging van het platteland. De vraag werd gesteld, welke de kosten zijn by vervoer per vliegpost, nu het luchtrecht is afgeschaft, en welke bedragen noodig zijn voor bet driemaal per week verzenden van post naar Ned.-Indië. Eugen Carl Wübe vair- Dijk werd in 1877 te Probolingo in Nederlandsch-Indië geboren. Zijn technische opleiding ontving hij op de Polytech nische school te Delft, waar hij in 1899 civiel- ihg - - - - - - - sist ingenieur in 1902 s! weg kwaï zelfde liedje staat, gezongen door José Can- del met pianobegeleiding van Fred. Boshart. Voor deze laatste opname was nJ. zorg gedra gen, opdat ook de tekst gehoord zou kunnen worden. In een onderhoud, dat de beer Speet met Prins Bemhard had. bleek diens groote be langstelling voor de radio, ook voor de ultra- kortegolfzendingen. U - la Uadi— Sar kakaWa PiImiR, a.ra-illll., n It 1 Ja 30 rt 34 in B» o. in ®a It n Bt A. \en Recm- te ztfv De ambtenaar aan het hulppoetkanotor had hiervan. niets bemerkt, zoo deelde hy mede De recherche van genoemd bureau stelde een on derzoek in en het bleek, dat wat de man ver telde geheel klopte. Het spaarbankboekje werd in beslag genomen en de man wegens verval- sching en oplichting Ingesloten. Op 30 Januari van dit jaar ontstond brand in een perceel aan de Westerhaven te Medem blik, waarin zekere H. W. zijn manufacturen zaak dreef. dit bewezene niet niet en toevlucht in een café en verklaarden aan den kommies, die bun onbekend was en vermoede- Hjk een nieuweling moest zijn, niet mee te wil len gaan, voor zy het kantoor van den chef dei douane te Kleef hadden opgebeld om te ver nemen, wat de reden van hun arrestatie kon zyn; beide mannen waren zich van niets be wust. Tot hun spyt konden zy in Kleef telefo nisch geen gehoor krijgen. De mannen gingen Met voldoening hadden vele léden kennis genomen van de instelling van de commissie tot bestudeering van het vraagstuk van den wereldomroep. Hierdoor immers zal bevor derd worden, dat ook de stem van Neder land in dat kader op waardige wyze wordt gehoord. tion van de Noord- en Zuid-Hollandsche Tram- wegmaatschappy gemeerd werd. Een oude ma- chlneloods van deze maatschappy werd tyde- iyk als werklokaal ingericht. Om voldoende geschoolde krachten voor de binnen-, Ryn- en kustvaart, waaraan behoefte bestaat, te kunnen afleveren, was het echter noodig meer leerlingen dan tot dusver op de dagnyverheidsschool te plaatsen, hetgeen mede bracht, dat er meer ruimte voor huisvesting moest worden gevonden. De Kardinaal sprak de hoop uit, dat vele Nederlanders op hun terugreis uit Boedapest na het Eucharistisch Congres niet zouden ver zuimen, van de gelegenheid gebruik te maken, de katholieke Oostenryksche cultuur van naby te leeren kennen. noodgedwongen met den kommies weer verder, tot zy een tweede ppglng waagden en opnieuw in een hun bekend koffiehuis binnengingen, om daar dé hoofddouane opnieuw te bellen. Toen werd het den beambte blgfcbaar te warm onder de voeten en hy verdween spoorloos, zoodat deze Köpenicklade in het grensgebied niet opging. Op het schip dat voor de Amsterdamsche haven zeker een aanwinst zal worden zullen worden gebouwd de dagnyverheidsschool, re creatie- en slaapzalen voor de leerlingen, een gymnastiekzaal, hutten voor de.leeraren en een commandantswoning. Het zal worden voorzien van centrale verwarming en ook verder geheel modern worden ingericht. Het ligt iii de bedoeling, dat het nieuwe schip vóór het begin van den tweeden cursus van de dagnyverheidsschool te Amsterdam gereed zal van den Spoorwegraad en voorzitter van de beveillgingscommissie der Nederlandsche Spoor wegen. In „De Ingenieur" en in verschillende bulten- landsche tydschrlften heeft hy tal van artikelen over spoorwegaangelegenheden gepubliceerd. In September jj. heeft het Onderwysfonds te Amsterdam de eerste dagnyverheidsschool voor schippersjongens geopend, welke werd on dergebracht in de binnenvaartschool aan het Droogbak. De leerlingen van deze school een tweejarige cursus werden voorloopig gehuis vest op het instructievaartuig .Prins Hendrik", dat aan de overzyde van het U naby het sta- zyn. Aan een bypostkantoor te Amsterdam ver voegde zich een man, die zyn spaarbankboekje aanbood, waarop een bedrag van t 310. stond, met een verzoek om hier f 10.van op te kunnen nemen. De ambtenaar aan het lo ket betaalde het hem uit én schreef het be drag van de eindsom af. De man vertrok met zyn f 10.— en het boekje. Hy begaf zich ech-qca^}lon;i torwyi aan den anderen kant J>et- ter naar het politiebureau Raampoort, waar hy den wachtcommandant mededeelde, dat hy een daa<] had bedreven, waarover hy spyt had. Hy vertelde, dat op zyn spaarbankboekje nog slechts een saldo van f 1.— stond. Door ver schillende vervalschingen wist hy te bereiken, dat dit bedrag f 310aanwees. Blijkens T Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begroeting der Posteryen, Telegrafie en Telefonie voor 1938 spraken vele leden er hun waarjieerlng over uit, dat het P.T.T.-bedryf ook in de huidige om standigheden zich zoo uitermate gunstig ontwikkelt. Dat de bedryfsleiding zoo soepel en actief haar politiek van tariefsverlaging doorzet. is ongetwyfeld zeer toe te juichen. Het gebruik, dat vreemdelingen van onzen by uitstek nationalen dienst tusschen Amsterdam en Batavia maken, is naar telkens blykt grooter dan het Vervoer op deze lyn. dat af komstig is van onzen eigen handel, industrie en cultuurmaatschappijen. Daarqm heeft de directie van de K.L.M. zich dezer dagen met een uitvoerig schryven ge richt tot alle Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland en tot de directies van op Nederlandsch-Indië georiënteerde handelshulzen ei» Fabrieken. In dit schryven wordt de beteekenis van den luchtdienst op Indlë. welke thans driemaal per week in belde richtingen wordt onderhouden, uiteengezet en worden de belanghebbenden ult- genoodigd zich persooniyk omtrent de moge lijkheden van den Indië-dienst door de K.L.M. te laten voorlichten. Door den Nederlandschen Bond van boek binderspatroons, den Algemeenen Nederland schen Typografenbond, den Nederlandschen Ka tholieken Oraflschen Bond, den Nederland schen Christeiyken Grafischen Bond, en den Nederlandschen Oraflschen Bond is Ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepa lingen van de op 30 Maart 1936 in werking ge treden collectieve arbeidsovereenkomst, afgeslo ten tusschen de vorengenoemde organisaties. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld ver zoek kunnen schrlftelyk worden ingébracht by denminister van Sociale Zaken voor of op 27 November 1937. Het bovengenoemde verzoek en de betreffende collectieve arbeidsovereenkomst liggen tot en met 26 November 1937 voor belanghebbenden ter inzage op de bureelen van de districtshoof den der arbeidsinspectie te Amsterdam, Haar lem, ’s Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht, Arnhem, Deventer en Grtmingen. By het departement van Sociale Zaken zyn exemplaren van bedoelde stukken verkrygbaar. Zy worden aan belanghebbenden, op aanvraag, toegezonden. Z. K. H. Prins Bemhard heeft Méandag voor de eerste maal deelgenomen aan de rij lessen der rijschool in Amersfoort. Het ligt in de bedoeling van den Prins, deze lessen, welke gegeven worden in een klas van officieren, gedurende langeren tyd te volgen. Het bestuur van het Onderwysfonds besloot daarop tot het Inrichten van een schip, waarop de dagnyverheidsschool zal worden ingericht en waar de jongens zullën worden gehuisvest. inieur werd. Een jaar bleef hy in Delft as- Njt en in 1900 werd hy adspirant-adjunct- by de Staatsspoorwegen, waarna hy dj den Nederlandschen Centraal Spoor- o jK in 1907 werd hy by deze maat schappy chef, van den dienst van weg en wer ken, totdat hij in 1919 als hoofdingenieur by de Nederlandsche Spoorwegen kwam. In 1920 werd hy daar secretaris en chef van den alge meenen dienst, in 1924 chef van den dienst der exploitatie en in 1929 volgde zyn benoeming tot directeur van de Nederlandsche Spoor wegen. Ingenieur van Dyk zat in tal van commis sies en vervulde bulten zyn ambtelyke werk zaamheden verschillende functies. Van 1924 tot 1929 was hy voorzitter van de afdeeling voor verkeer en verkeerstechniek van het Koninkl. Instituut van Ingenieurs voorts was hy lid Gewezen werd nog op het feit, dat op het telegraafkantoor te Amsterdam' een chronisch personeeltekort bestaat, hetgeen leidt tot stag natie in den dienst en vertraging in de over brenging van telegrammen. Aanneming en vak kundige opleiding van manneiyk telegraafperso neel werden bepleit om hierin verbetering te bren gen. Is het gerucht juist, dat de directie stelsel matig de aanvulling van het telegraafpersoneel onder de vrouwelyke krachten zal zoeken? Geklaagd werd over het feit, dat de bevorde ring van adspirant-bestellers en jongelingen reeds jarenlang vrywel geheel stilstaat, of schoon by aanstelling de verwachting gerecht vaardigd was, dat by het bereiken van den 29-, 21 of 22-jarigen leeftyd een benoeming tot be steller zou volgen. De loonen van deze personen zyn veel te laag en de arbeid, dien zy moeten verrichten, )s dezelfde als die van de bestellers. Men achtte dezen toestand onhoudbaar. Wederom wezen enkele leden op de weinig vruchtdragende wyze, waarop 1 centraal over leg by het bedrijf van de P.T.T. wordt ge voerd. Meermalen komt het voor, dat de directie niet motiveert, waarom de bemoeiingen van 1 overleg haar niet hebben kunnen overtuigen. Twee mannen uit Kranenburg zyn in de af- geloopen week byna het slachtoffer geworden van een pseudo-commies. De een was met zyn vrouw op bezoek by een vriend, die dicht by de grens woont. Toen zy gezellig met hun vieren in de keuken aan het keuvelen waren, trad plotseling een man binnen, die de allures aan nam van grenskommles en met de wapenen in de hand beide mannen sommeerde hem te vol gen. Beide Dultschers wisten van den prins geen kwaad, maar vonden het toch geraden den ambtenaar te volgen. Toen zy in Kranenburg waren aangekomen, maakten zy aanstalten om aan hun geleider te ontkomen, maar deze zette Er rezen vermoedens van brandstichting tegen deri’man, die daarop werd gearresteerd en ver volgd.'’ De rechtbank te Alkmaar veroordeelde hem tot één jaar gevangenisstraf, tegen welk vonnis hy appél aanteekende. W. hield steeds zyn onschuld vol en In Juni van dit jaar diende de zaak voor het Hof te Amsterdam. Dit college gelastte de invrijheid stelling van den verdachte en besliste voorts, dat verschillende punten nog nader zouden worden onderzocht. Het voortgezette getuigen verhoor geschiedde Maandag ter zitting van het Hof. De brand was ontstaan op een avond, dat de winkelier niet thuis was. Toen hy verscheen, was alles uitgebrand. W. was voor 2000 ver zekerd, waarvan 500 voor meubilair en 1500 voor winkelgoederen. Het door plaatselyke deskundigen ingestelde onderzoek naar de oorzaak van den brand lever de geen aanwyzingen tegen verd. op. Maar een dag of tien later op 9 Februari verzocht men den’ Amsterdamschen politiedeskundige, den heer O. J. van Ledden Hulsebosch, een on derzoek te willen Instellen. Deze ontdekte twee brandhaarden in den kel der, alsmede enkele artikelen, die met petro leum waren doordrenkt. De deskundige was van meening, dat de brand moest zyn aangestoken. Daarbij achtte hy het zeer wel ipogelyk, dat de eene brandhaard door middel van een lont den anderen heeft aangestoken. Als deskundige werd thans gehoord Ir. M. J. van Thiel van het Provinciaal Electriciteitsbe- dryf te Bloemendaal, die een uitvoerige tech nische uiteenzetting gaf van het verschynsel van sluiting (een voorstadium van kortsluiting), dat, hoewel zulks zelden voorkomt, na langeren tyd brand kan hoen ontstaan, iets wat in dit geval tot de mogelykheden kan behooren. De heer C. J. van Ledden Hulsebosch bleef by zyn vroeger afgelegde verklaringen. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, hield de procureur-generaal, mr. dr. D. Reilingh, zyn requisitoir. Sj>r. persisteerde by zyn op 15 Juni j.l. in- gestelden elsch, namelyk bevestiging van het vonnis: een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. 8. de Jong, concludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag 18 November. Enkele leden zouden gaarne ingelicht worden over de klacht van uitgevers van niet dagelyks verschynende bladen, aan wie het verboden is om de radioprogramma's op te nemen in hun blad. Zulks is slechts toegestaan aan dagbla den en een vier- of vyftal andere periodiek verschijnende bladen. Wil de minister bevorde ren, dat aan deze discriminatie, die hun on gerechtvaardigd voorkomt, een einde gemaakt wordt? Hiertegen werd opgemerkt, dat het auteurs recht der omroepvereenlglngen op haar pro gramma's biykens de gevoerde procedures wel vaststaat en dat het mitsdien aan den eige naar van dat recht vrystaat daarover arrange menten te treffen, zooals zulks in het z.g. „agreement" met de Nederlandsche dagblad pers is geschied. Sedert 26 October wordt uit zyn woning aan de Eerste Wandeloordstraat te Rotterdam ver mist de 53-jarige schoenmaker J. Heemskerk, die den laatsten tyd nog al zwaarmoedig was. waarom men veronderstelt, dat hem een onge luk is overkomen. zyn signalement luidt: lengte 1.70 meter, ten ger postuur, smal bleek gelaat, kaalhoofdig, korte, donkere knevel, donkere wankbrauwen, blauwe oogen. hoog voorhoofd, gaaf gebit, ge brekkige spraak, vingers van linkerhand iets kromgetrokken. De man was gekleed in blauw costuum, grijze vischgraatoverjas, grijze jockeypet, lage zwarte schoenen, tricot ondergoed, grijze sokken en blauwe trui. De politie van het bureau Meermanstraat te Rotterdam verzoekt inlichtingen. mindere vryheld tot het doen van mededeellngen denkt de Minis ter aan een noodige samenwerking van de Politie met de Pers. Waar de vroegere toe stand, voor zoover den Minister bekend, in deze in het algemeen niet tot gerechte cri- tiek heeft aanleiding gegeven, heeft hy geen bezwaar, dat deze gehandhaafd biyft. Zaterdagavond omstreeks elf uur ging de vrouw van den koster van de Julianakerk te Soest, mej. Kareisen, even naar de verwarming kyken in de kerk. By de achterdeur van de kerk ontdekte zy tot haar grooten schrik drie mannen, die haar met een revolver bedreigden. Zy vluchtte haar huls in en waarschuwde haar man, die oud-politieagent en thans jachtopzie ner is. Deze greep zyn revolver en posteerde zich voor de kerk. De drie mannen kwamen echter niet te voorschyn. Zy bleken via den achter tuin op den Ryksstraatweg te zyn gekomen en waarschyniyk met een auto te zyn gevlucht. Het direct ingestelde politieonderzoek wees uit. dat men met dynamiet het slot van de kerkdeur had willen laten springen. Een van de .Jieeren" scheen echter door ver breking van een ruit de kerk binnen gedrongen te zyn. Tot nog toe wordt niets vermist. Behalve de gereedschappen, loopers enz., heb ben de heeren vingerafdrukken en voetsporen nagelaten. Eenige uren na het gebeurde arresteerde de politie twee mannen, van wie niet is komen vast te staan, dat zy iets met de inbraak heb ben uit te staan. Eenigen tyd voor de Inbraak zyn op verschillende plaatsen in de gemeente ruiten Ingegooid, ook by een rechercheur van politie. Men vermoedt, dat een en ander ge daan is, om de aandacht der politie af te leiden Het politieonderzoek wordt voortgezet. Elke vrouw kan haar charme verhoogen als zij. thuis, regel matig de Palmolive schoonheids-methode toepast. Masseer 's morgens en 's avonds Uw gelaat, hals en schouders met het verzachtende, verjongende schuim van Palmolive zeep. Spoel af met warm, daarna met koud water. Dat is alles... Bij de bereiding van Palmolive worden groote hoeveelheden olijfolie verbruikt: daarom is deze zeep zoo zuiver en ver kwikkend! Want alle schoonheidsspecialisten bevestigen dat olijfolie op lichaamstemperatuur in de poriën dringt en de huid verjongt. Palmolive zeep reinigt de huid volkomen zonder te irriteeren. en maakt haar zoo zacht als satijn. Palmolive kost zoo weinig, dat duizenden vrouwen ze óók gebruiken voor, een dagelijksch Palmolive schoonheidsbad: zoo ondergaat Uw geheele lichaam de goede werking dezer zeep I Ten laste van den assuradeur C. A. A. H. C. A. G. te 's Gravenhage heeft de 1 bank aldaar bewezen verklaard, dat zy men te 's-Gravenhage de deelneming hebben opengesteld in de premieleenlng „Emprunt a Lots 1932 d’un milliard de francs du royaume de Belgique". Als beheerende vennooten van vie Commanditaire Vennootschap Algemeen Ne derlandsen Kantoor voor Administratie stelden zy voor het publiek de gelegenheid open, lid te worden van een club tegen een contributie van f 1.75 per jaar, voor -’elke club dan 1 obligatie van bedoelde leening werd aangekocht. De Rechtbank verklaarde strafbaar, daar bewyzen van deelneming zyn certificaten in den zin der Loterywet ontsloeg de verdachten van rechtsvervolging. De Officier van Justitie kwam van dit von nis in cassatie. De Hooge Raad, gisteren arrest wyzende, heeft met vernietiging van het bestreden vonnis, het bewezen verklaarde strafbaar geoordeeld en, ten principale rechtdoende, gerequireerden ver oordeeld ieder tot een geldboete van f 50. Enkele maanden geleden beeft de K. R. O. op een gramofoonplaat doen vastleggen het bekende liedje van Prinses Juliana met toon zetting van Catharina van Rennes: „De dan sende Haasjes", gespeeld op het Paleis-carillon te Amsterdam, door Meester J. Vincent. Op ultnoodiging van Prins Bemhard. die zich voor deze plaat interesseerde, zyn Maan dagmorgen de heeren P. Speet en L. Povel van den K. R. O., alsmede de beiaardier Meester Vincent, ten paleize Soestdyk ontvangen, waar zy de gramofoonplaat aan het Prlnselyk Paar hebben aangeboden. Op verzoek van Prinses en Prins hebben zij de melodie op den reportage-wagen van den K. R- O. doen hooren, wat zeer in den smaak viel van het Prlnselyk Paar. Onder dankbe tuiging heeft Z. K. H. de tilaat in ontvangst genomen. Aan den eenen kant van de plaat komt „De dansende haasjes" voor, gespeeld op het Dam- Te Weenen voerden zy besprekingen met de directie van den Oostenrykschen Omroep (Ra- vag), die ook de diverse plechtigheden zal uit- zënden. De technische voorbereiding eischt echter veel zorg en arbeid, omdat juist de veelsoortig heid en de omvangrijkheid van de gebeurtenis sen een goede technische verzorging buitenge woon bemoeiiyken. De reportagewagen van de Ravag zal hierby echter den K.R.O. goede diensten kunnen bewyzen. Met de directie van den Oostenrykschen Om roep werden pater J. Dito en de heer Schatters door Z.Em. Kardinaal Innitzer van Weenen In audiëntie ontvangen. De Kardinaal toonde veel belangstelling in den voorbereidenden arbeid voor het congres, gezien van radiostandpunt Hy bleek het werk van den K.R.O. in Nederland van naby te kennen. Met zeer veel interesse liet Z.Em. zich oa. de plannen voor de nieuwe K.R.O.-studio voorleg gen en uiteenzetten. Verder deed hy den be zoekers enkele mededeellngen over de .Kultur- Woche”, welke in Weenen na het Eucharistisch Congres zal worden georganiseerd en wees hy nogmaals op de cultureele en vriendschappeiyke banden, welke Oostenryk en Nederland verbon den houden. Vele leden betuigden hun ingenomenheid met het beleid, dat ten aanzien van de radio-afdeeling van het P.T.T.-bedryf werd gevoerd. De rustige maar gestadige ont wikkeling van dezen dienst verdient allen lof. Verschillende leden zouden gaarne van den minister vernemen, hoe deze zich voorstelt de moeiiykheden op te lossen, welke zyn gere zen tusschen de omroepvereenlglngen en den bond van exploitanten van radiocentrales. Deze moeiiykheden betreffen niet alleen de te be talen vergoeding, maar ook het streven der centrales om den eigen plaatseiyken uitzend tijd geleideiyk aan uit te breiden. De oorspron- keiyke bedoeling van het radiodlstributiebedrijf komt daardoor in gevaar, wyi de radiocentrales met meer distribuanten blyven, maar gelelde- lyk het zwaartepunt wordt verlegd naar de «gen programmaverzorglng. Dit moet zooveel mogeiyk worden vermeden. De vraag werd gesteld of de radioraad in zyn huldigen vorm nog wel beantwoordt aan de •anvankeiyke bedoeling van uitsluitend advl- *®®r®nd lichaam voor de regeering te zyn. Ligt m het overigens zeer te waardeeren werk van J® radioraad niet een aanwyzing, dat ook de omroepvereenlglngen een nuttige plaats In raad zouden kunnen bezetten? Sommige leden stelden in dit verband de vraag of het niet op den weg van de regeering ligt, den omroepvereenlglngen by de verzorging van deze voor het algemeene nationale belang zoo gewichtige uitzending eenlgermate tegemoet te komen, b.v. doorbet kosteloos ter beschik king stellen van zenders of langs anderen weg- Gevraagd werd in welk stadium de televisie thans is. Zullen de technische en financieele moeiiykheden, die rich hierby voordoen, kun nen worden overwonnen? Naar men meende te weten, worden in de laboratoria van Philips al lerlei proeven voor de televisie genomen. Hoewel men alle waardeering voor dien arBëRTS»ad, was men van oordeel, dat deze zaan vollealg In handen van de regeering moet zyn en Vis' de regeering In handen moet worden gelegd van de omroepvereenlglngen. Gevraagd werd ten slotte of de minister zyn standpunt ten aanzien van deze aangelegenheid kenbaar wil maken. De Minister van Justitie heeft aan de Pro- cureurs-Generaal by de Gerechtshoven een nieuwe circulaire doen toekomen, gedateerd 1 Nov., In zake de kwestie van het verschaffen van justitieele gegevens aan derden. Nadat de Minister ultdrukkeiyk heeft vast gesteld, dat onverlet blyft de bevoegdheid tot het geven van Inzage In of afgifte van stuk ken aan derde belanghebbenden vóór civiele doeleinden, bepaalt hy nader, dat in strafza ken betreffende verkeersongevallen zónder machtiging zynerzyds door de Justitie de namen en adressen van hen, die by het on geval getuige geweest zyn, aan derden mogen worden meegedeeld. Ten slotte wyst hy op een punt, dat het bo venstaande raakt, zonder daarmee steeds samen te vallen, nJ. de voorlichting, die van de zyde der politie herhaaldelyk wordt verstrekt over gegevens, die dikwyis deels van strafrechteriy- ken aard geacht kunnen worden, deels mln of meer daar buiten liggen. Een algemeen voor schrift zal bezwaariyk te geven zyn. De hoof den van Politie zullen moeten beslissen in hoe verre eenige inlichting kan gegeven worden. Naar wy vernemen, heeft het bestuur van het -Onderwysfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam besloten tot-het Inrichten van een schip voor jongens, die op de dagnyver- heidsjschool worden - opgeleid voor de bin nen-, Ryn- en kustvaart. Reeds is een schip gekocht, dat zoo spoe- sdig mogeiyk voor het gestelde doel zal wor- hen onmiddeliyk na. Belde mannen namen hun ingericht. Naar de meening van verscheidene leden zyn de Arbeidsvoorwaarden zeer slecht. Stelselmatig wordt het loon meer gedrukt dan by een zoo winstgevend bedrijf te verantwoorden lykt. Wederom werd de verkorting van den arbeids duur ter sprake gebracht. Deze is in vele ge vallen by het lagere personeel aanmerkeiyk langer dan 814 uur per dag. Men drong nogmaals aan op invoering van de 48-urlge werkweek. De aandacht werd nog gevestigd op de aan- merkelyke verzwaring van den werktijd ten ge volge van het postvervoer met de riachtpost- treinen. Opnieuw drongen vele leden aan op vermin dering van het aantal arbeidscontractanten. Mevrouw Dlepenbrock heeft aan den beken den zanger Louis van Tulder ter gelegenheid van zyn 25-jarig zangersjubileum de Diepen brock-medaille toegekend als biyk van waar deering voor de wyze waarop Louis van Tul- der jarenlang liederen en solopartijen van den componist Dlepenbrock heeft uitgevoerd. VINDT U NIET DAT DIT HOEDJE MU GOED STAAT? 'T IS EIGENAARDIG - U KUNT NU ALLES DRAGEN I VROEGER NIET...; HOE KOMT DAT EIGENLIJK? W^T EEN CHIQUE HOED! WAAR KOOP JE JE HOEDEN TE GENWOORDIG? IK BEN NIET VAN ADRES VERANDERD. IK GEBRUIK ALLEEN RE GELMATIG PALMOLIVE EN SU EEN MOOIE TEINT FLATTEERT ZELFS HET EENVOU DIGSTE HOEDJE!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5