Herfst Prof. Aalberse afscheid „UTRECHT I I I i De panteerauto ussert ’s Kerkelijk leven I RIJKSBEGROOTING AAN DE ORDE EEN ANTI DEMOCRATISCH LIBERAAL 3 I I 3- WOENSPAG 10 NOVEMBER 1937 ONDERGOED TWEEDE KAMER V een De eere-promotie te Leuven A D*. Kersten zingt zijn oude liedje KOOP TOCH HET BESTE, U BENT ER ALTIJD BETER MEE UIT.... Geen verlaging van den tabaksaccijns s EEN DOODE BIJ AUTO- BOTSING NIEUWE MIJNENVEGERS ZIJN ZEEWAARDIG Ernstig gewond bij burenruzie Voort* werden twee personen ernstig gewond KAMERSCHERM VOOR HET PRINSELIJK PAAR Slachthuisdirecteur in zijn eer aangetast CONGREGATIE JEAN BAPTIST DE LA SALLE Antithese verscherpt? Geschenk van de Koninklijke Landmacht Bil» swwmd. De eerste Nederlandsche Broeders naar Aruba r f pijnlijk ver- X UTRECHT TE 9 Bejaarde vechtersbaas ingesloten e van de wy Op de door de KalBuUeM Chrlsteiyk-Historischen beha cijfers kon hij niets afdingen We zullen geen poging ondernemen, den verbeterlijken heer Kersten van zijn vrees bevrijden. Van het uerleenen van eenige vergunning is geen sprake KV. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „UTRECHT" OPGERICHT 1883 De minister is van oordeel, dat het invoer recht op thee zeker niet in de eerste plaats voor verlaging in aanmerking komt. Dit recht be schouwt hjj als een van de minst drukkende verbruiksbelastingen. worden gedacht, 's Lands, financiën zulks niet toe. Het vraagstuk vin verlaging van de ac cijnzen op bier en gedistilleerd is bij den minister nog In overweging. Zwolle is D«| i tusschen de ft ing tot In ons verslag van de plechtigheden-der eere- promotie te Leuven is tot onze spijt onder de genen, die deze bij woonden, niet genoemd de vertegenwoordiger van de letterkundige afdee- Ung der Katholieke Wetenschappelijke Veree- nlglng, dr. F. Vercammen. Be ll, Denk aan de Herfst van Uw leven. Een herfst, die zonnig en zorgeloos kan zijn voor U en Uw gezin! Uw toekomst, verzekerd door een levens verzekering bij een oude, sterke Maat schappij: de „Utrecht”. De „Utrecht” streeft naar de grootst mogelijke zeker- ‘heid en houdt daarbij niet alleen reke- De congregatie, die thans 20.000 broeders telt en over de geheele wereld verspreid is, heeft in een Moederhuis te Baarle-Nassau. tactisch kunst- en vlieg je althans voorloopig een en definitieve scheuring F Staatspartij, den Vrü- ten ist- iwe Nederlandsche broeders vertrekken. Maandag aal het kamerscherm, dat de Ko ninklijke Landmacht als huwelijksgeschenk voor het prinselijk paar bestemd heeft, ten paletae Soestdijk aan Hunne Koninklijke Hoogheden worden aangeboden. jka igd het hij een 1938 zal de netto-opbrengst over dat jaar 72 A 72,5 millioen gulden bedragen. iten lijkt da ken ter Ui bd ien m- en. ten ■op rtif un- rer- be- nde nd- be- de er- >or >e- en Ti ens AT CoC if en en in en iet en iff lef mr- Den 20 ïrii- 22e tot- *r; rtU. am. Een verzoek van wien ook ligt aan de circu laire niet ten grondslag en is dan ook niet ge daan. Doel van deze niet voor publicatie be stemde circulaire was geenszins om sensatie of reclame te bevorderen, doch integendeel om de van een onrechtmatige Inbeslagneming te ver wachten sensatie en reclame te voorkomen. Voorstellen tot het geheel doen vervallen van de personeele belasting voor koffiehuizen, enz. zijn van den minister niet te verwachten. Omzetbelasting geerlng ten aanzien van de regeling der Kamer- werkzaamheden, waarna de zitting voor den tijd Van een half uur werd geschorst, ten einde de leden der Kamer en de journalisten in de gelegenheid te stellen, in het kabinet van den Kamervoorzitter persoonlijk afscheid te nemen. De perstribune-bewoners hadden een fraai bloemstuk gezonden, een attentie, welke door den heer Aalberse bijzonder op prijs bleek ge steld te worden; hartelijk was aller afscheid. De beer Albania vergat hier dat iedere po litieke partij voor rich zelf moet uitmaken op Voor defensie wordt veel te veel geld ge vergd; de spreker gaf toe. dat er in de hui dige omstandigheden iets aan Defensie ge daan moest woeden, maar zeker niet in deze ruïneerende mate. Wijziging Tabakswet Een wetsvoorstel tot wijziging van de Ta bakswet zal binnenkort kunnen worden te gemoet gezien. De minister meent er echter al terstond op te moeten wijzen, dat aan verlaging van den tabaksaccijns niet kan laten Vele politieke boosheden dichtte de spreker den katholiekqp toe: zij zouden, door zitting te nemen in dit Colyn-kabinet, de oude antithese verscherpt hebben en welbewust hun eigen programma hebben opgeofferd. Voor de vervulling van hun speciale wen- schen (b.v. ten aanzien van de ordening) hadden zy geen slechter kabinet kunnen kiezen. Hij sprak in dit verbaad van de vier jeugdige katholieke ministers, waarbij minis ter Welter demonstratief naar zijn grijze haren greep. De plannen van de nieuwe regee ring staan ir. Albarda S.D.A.P.) heelemaal niet aan In zijn antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroeting van Financiën, deelt minister De Wilde mede, dat vaststaat, dat de gepantserde automobiel van ir. Mussert niet valt onder art. lObis der gewijzigde wet 'van 4 April 1870. Toen bleek, dat by som mige ambtenaren daaromtrent nog twyfel Bestond, is de aangehaalde*circulaire ult- *T£evaardigd. Van het verkenen van eenige vergunning of hef toepassen van een uitzonderings maatregel door of vanwege de regeering is hier dus geen sprake, maar enkel van wets uitlegging zonder meer. Dinsdag is op den weg naar Lochem, naby het dorp Laren (Geld.), een personenauto, door een defect aan de stuurinrichting, in volle vaart op een uit tegenovergestelde rich ting komenden vrachtauto van de Geldersch- Overijselsche Tramweg Maatschappy gereden. In den personenauto zaten de 75-jaflge landbouwer A. Zomer, uit Jdettelhorst en een huishoudster. Een 35-jarige zoon van den land bouwer, de heer H. Zomer, bestuurde den wa gen. De heer A. Zomer werd op slag gedood. De heer H. Zomer en de huishoudster, wer den zeer ernstig gewond; zy zyn naar het ziekenhuis te Deventer gebracht. De personen auto is geheel vernield, de vrachtauto is ernstig beschadigd. De bestuurder van den vrachtauto ning met het heden, maar bovenal ook met de toekq^ast. Informeert naar een levensverzekering met recht op winstaandeel: sedert 1926 kwam een bedrag van ruim 7.5 millioen gulden uit de gemaakte winsten ten goede aan verzekerden, met recht op aandeel in de winst! Begrootingsdebat begonnen Toen de vergadering heropend was, stond zy onder leiding van den eersten ondervoorzitter, den heer Smeenk, die zyn taak moest aanvan gen met het doen van mededeellngen, die niet minder dan veertig minuten in beslag namen, maar daarna zouden dan toch etndelyk de de batten over de Ryksbegrootlng-1938 geopend worden en kreeg allereerst traditiegetrouw de leider der grootst^ oppositte-fractie, de heer ALBARDA <SDAP> het woord. BATAVIA, 9 Nov. (Aneta). Het departement der marine deelt mede, dat de nieuwe tnynen- vegers, welke gisteren zijn aangekomen, op de reis hebben bewezen volkomen zeewaardig te zyn. De reis bleek een goede oefenschool, voor al voor hen, die voor de eerste maal naar Indië trokken. De vier mynenvegers sullen een nieuwe divisie vormen. een onderbreking van slechts negen Jaar, waar van hy nog gedurende zeven jaren als minister contact met de Kamer bleef houden, lid van de TWeede Kaïhër was geweest, zwaar vielen. In deze Kamer bracht hy het grootste deel van zyn openbaar leven door, in de sfeer, die hem Ututioneele elsel. Ker mde voor- 10g meege- Toedenken, De minister riet geen weg om de uit de hef fing van omzetbelasting voor 'sRyks schatkist voortvloeiende bate op andere, minder bezwaar- lyke, wyze te verkrygen. In ademlooze stilte, eerbiedig in staande hou ding, heeft de by na voltallig opgekomen Ka mer en hebben alle ministers'(ook de heer Van Boeyen was nu aanwezig) toegelulsterd. terwyi de heer Aalberse op de hem eigen gemoedelyke wyze zyn gemoedelyke. intiem-aandoende af scheidswoorden sprak. Hier heerschte een tref fende eenheid in waardeering, waaraan zelfs de Communisten, de NB.B.-ers en de Staatkun- dlg-Gereformeerden zich niet onttrokken, en harteiyk en spontaan applaudisseerden alle aan wezigen zonder uitzondering na de huldigende dankwoorden, welke den scheidenden voorzitter werden toegesproken namens de Kamer door den nestor Generaal Duymaer van .Twist en namens de Regeering door Dr. Coiyris. Het klonk zoo echt menschelyk, toen Prof. Aalberse in zyn rede verklaarde, dat deze mo menten hem, die sedert 1903, toen hy-als op- k J. W Albarda, 4“ Jaren van ongedekte tekorten gaan wij te gemoet. Om geld voor sociale doeleinden te vinden behoorden de Rykslnkomsten te worden opgevoerd, b.v. door middel van een winstbe lasting op naamlooze vennootschappen; er moest komen een krachtige economische poli tiek met stlmuleering van het bedryfsleven sn uitvoering van vele groote werken. Hierna Het de heer KERSTEN (Staatk. Oer.) zyn oude liedje weer eens hooren: de samen werking met het steeds driestér optredende Rome beteekende verloochening van het oude, beproefde gereformeerde beginsel en 'n ontken ning en bespotting van Gods Wil en Woord En van de daden en plannen dezer bewinds lieden vreesde hy het ergste. We zullen geen poging ondernemen, den o« - Met betrekking tot de technische herzie ning van de omzetbelastlngwet zy opge merkt, dat de voorbereiding daarvan thans zoo ver is gevorderd, dat het ontwerp van wet dezer dagen het departement van den minister zal kunnen verlaten. De Officier van Justitie, mr. Wllbrenninck, had niet minder dan 56 getuigen gedag vaard. De verdachten hadden vier getuigen A décharge opgeroepen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachten destyds gewaarschuwd zijn door baron Van Voorat tot Voorst, die toen werkzaam was by het departement van Justitie, geèn onjuistheden in hun requesten te zetten. De bron van de praatjes schynt te zyn geweest een zekere Bch gewezeg keurmeester en thans slager je Rot terdam. Als'getuige gehoord, gaf hy toe, dat de din gen, die hy vertelde, achteraf niet waar of sterk overdreven bleken te zyn. Het ging os, over het feit, dat een varken, dat hy als keur meester wegens tuberculose had afgekeurd, op. bevel van dr. H. toch in de consumptie werd gebracht. Dit'varken zou afkomstig geweest zyn van een familielid van dr. H. Verschillende getuigen verklaarden vervol gens. dat zy de dingen, die in de requesten staan, als louter fantasie beschouwen. Een an der feit, in de requesten genoemd, betreft den tyd, dat dr. H. in Slledrecht keurmeester was. Ook toen zou hy veel afgekeurd vleesch naar Slledrecht hebben doen vervoeren eik het daar verkocht hebben. Het bleek echter, flat dr. H. djt vleesch gebrqikte by proeven met haantjes. Hy was toen Hameiyk bezig met zyn proef schrift. Getuige Alberda, djenstgelelder by de belas tingen te Slledrecht, verklaardexjlat hy - dr. H. ha< leeren kennen als een nauwgezet en on- partydig keurmeester. De praatjes betitelde hy als roddelary. A. C. L., slager te Dubbeldam, deed een ver haal van een tuberculeuze koe, die dr. H. goed gekeurd zou hebben, waardoor hy zich bevoor deelde. Dr. H. herinnerde zich dit geval, doch ontkende, dat de koe ziek was. Dat de ver dachten. dit geval in hun request flink over dreven hebben, laat zich begrypen. Verder werd nog een aantal getuigen gehoord, die allen de onjuistheden van de feiten, vastgelegd in het request, bevestigden. x Naar wy vernemen zal, voor de eerste maal tydens het bestaan der Congregatie van Jean Baptist de la Salie, een aantal naar West-Indlë Vee) nieuws heeft de heer Albarda niet mogen te brengen. Hy constateerde, dat de jongste verkiezin gen allerduideiykst de voorkeur van het kie zerscorps voor de de mocratie hadden gede monstreerd. De vyan- den der democratie de communisten en de NSB. had den gevoelige slagen gekregen; het had den communisten niet ge baat, dat zy voor deze gelegenheid een demo cratisch manteltje omgeslagen hadden en Ms er m7 -weer ge stemd moest worden, zou de NSB bet er de spreker wees op de afvalligheidsbéweglng in de NSB nog ongelukkiger albrengen. Ook de eertyds zoo machtige liberalen waren tot een onbeteekenend partytje ingekrompen. Voor den heer Colyn persooniyk was de ver kiezingsuitslag een succes, maar daarom had deze uitslag volgens den heer Albarda ook geen grondslag voor de vormihg van het nieuwe kabinet mogen zyn. De Memorie van Antwoord spreekt van .een christeiyk kabinet”, maar de woordvoerder .der SDAP kan hierin niet anders dan een rechtsch, een coalitiekabinet zien. Op den Middelweg dag oneenigheld ontsl en Uit den B. De ruzie ontstond tusschen de beide vrodwen. toen zy de stoep aan het schrobben waren. De twist werd voortgezet dobr den man van mej. Uit den B. eenerzyds en aan den anderen kant door den 84-jarigen vader van mej. B. Toen deze laatste Uit ‘den B. te lyf wilde, hield deze hem met een bezem van zich af. Hy sloeg hiermede den ouden man’ op het hoofd Deze werd hierop zoo driftig, dat hy zijn mes greep en hiermede Uit den B. een diepen steek in het hoofd achter bet oor toebracht. In ernstig gewonden toestand werd het slachtoffer naar het Sophia Ziekenhuis overge bracht. Men vreest voor zyn leven. De oude B. is in het hoofdbureau van politie Ingesloten. DEN HAAG, 9 November 1937 Jfet een in haar gullen eenvoud ontroe rende rede heeft Prof. Aalberse hedenmid dag als Kamerpresident afscheid genomen van de Tweede Kamer, van de Griffie en van de pers. Voor het laatst heeft in ’s lands vergaderzaal de zachte, teere, goedi ge, vertrouwende en vertrouwelyke stem van dezen emlnenten staatsman en mensch geklonken en wy hullen ons In geen pro fetenmantel. wanneer wij voorzeggen, dat «deze plechtige, aandoeniyke stonden on- vergeteiyk zullen biyven voor allen, di^ het voorrecht hebben genoten, hierby aanwezig te mogen zyn. JMnadnpmiddap nam Pro}. Dr. P. J. M. Aalberse afseheid als president van de Tweede Kamer. Staande hoort de vergadering de afscheidsrede wm Prof. Aalberse aan. Van links naar rechts achter de tafel: Mr. L. A. Keeper (Griffier), Mr. J»„ M. Aalberse, Mr. A. K. Schepel (fiqjn.m. Qrltfier). Jfr. P. O. M. pwigM «Tpsmb. Grtf/ieri. In dat ontwerp is niet vervat een van het bestaande stelsel afwykende wyze van heffing, waardoor de kleinhandelaar in den verkooppryc de omzetbelasting verdisconteerd vindt, wyi dit postulaat juist by het bestaande stelsel van heffing van de omzetbelasting in het algemeen reeds is vervuld. De minister is van oordeel, dat de heffing van omzetbelasting op gas behoort te worden gehandhaafd. De minister kan vooralsnog niet deelen in de meening van de leden, die betoogen, dat wild van omzetbelasting dient te zyn vrygesteld. De minister schat dc perceptiekosten voor het - RJjk van de omzetbelasting op ongeveer 2H 1 3 millioen gulden. Uitgaande van de raming over zoo sterk deed hechten aan de const monarchie en het 'parlementaire A, biedwaardige namen kon de schelt» sitter noemen van mannen, die hy Jn maakt had in de Kamer. Als we dik zien wy in Prof. Aalberse's leven een stuk Nederlandsche parlementaire geschiede nis. Het verstand heeft by den heer Aalberse moeten zegevieren over het hart, toen hy eén beslissing moest nemen in het alternatief, waarvoor hy zoo plotseling en met zoo weinig bedenktyd werd geplaatst: Kamervoorzitter biy- ven of het ‘lidmaatschap van ti«i Raad State aanvaarden. Wy meenen Prof. Aalberse met rijn na zwa mt strijd genomen besluit echter van harte te mogen gelukwenschen, hoezeer wy zyn heen gaan als Kamerpresident ook betreuren. In zyn huldigingsspeechje herinnerde Kamer-nestor, Generaal DUYMAER VAN TWIST eraan, hoe hy op 24 Februari 1903 den nog jeugdigen Aalberse met een handdruk mocht begroeten en hoe hem thans de eer te beurt viel, hem uit te lulden; hy zeide te spreken zonder een speciale opdracht van de Kamer, maar terecht dat bleek wel uit het applaus na zyn woorden heeft hy er niet aan ge- twyfeld, of de Kamer zoude er mee Instemmen, wanneer hy Z. Excellentie Aalberse huldigde en dankte voor diens groote welwillendheid, zyn hoogst bekwame, steeds onpartydlge leiding en zyn hooge opvatting van zyn voorname taak. Minister COLIJN huldigde den. voorzitter ten riotte om zyn welwillendheid tegenover de Re- M r. Poggenbeck vril vooral kiezers r^/1 met een eigen, oordeel tot hun politieke recht laten komen. Hoe aantrekkelijk deze gedachte ook moge zijn, in werkelijkheid zal zij moeilijk verwezenlijkt kunnen worden. Een eigen oordeel In de politiek heeft alleen dan maarwaarde en beteekenls, wanneer j het gebaseerd lspop zuivere en goede be ginselen, op een Juist en zoo volledig mogelijk inzicht in de bereikbare mo gelijkheden en op een grondige kennis van zaken. Noch onderwijs, noch stoffe lijk bezit kan daarvoor afdoende waarborgen geven. Het behalen van den een of anderen wetenschappelijken graad of het met gunstig gevolg afleg gen van een of ander examen geeft of ficieel bepaalde bevoegdheden en stem pelt den gepromoveerde of den geslaag de tot intellectueel,, maar het maakt hem niet als zoodanig politiek rijp, zoo- dat zijn eigen oordeel in en over poli tieke zaken, gesteld al dat hij dat heeft, op dezen grond alleen bijzonder waarde vol zou moeten worden geacht. Met stoffelijk be«it is het al niet anders ge- steld. Stoffelijk bezit kan men op ver schillende, zelfs ook op oneerlijke wijze verwerven. Als criterium voor politieks bevoegdheid is het totaal onbruikbaar. Of zou mr. Poggenbeck met zijn systeem van „examen- en belastingkiezers” aan een weinig begaafd rijkeluiszoontje, dat enkel door stompzinnig volhouden, na een, onwaarschijnlijk aantal studenten jaren, zich eindelijk met een weten schappelijker! titel bedeeld ziet, méér stemrecht willen geven dan aan een In telligent autodidact, die niet in de om standigheden verkeerd heeft om te kunnen studeeren of een zwaar belast baar inkomen of vermogen te formee- ren? Neen, boven het door mr. Poggen- beek voorgestane klassenkiesrecht ver dient het algemeene kiesrecht, ondanks zijn gebreken, veruit de voorkeur. Hij, die zoo’n grooten politieken prijs wil stellen op een eigen politiek oordeel, moge bedenken, dat de-mannen met de pretentie van het meest „eigen" poli tieke oordeel óf dictator óf politieke tinnegieter, of belde plegen te zijn. De politieke eigenwijsheid van liberalen, die de toch duidelijk zichtbare teekenen des tljds, ondanks hun stoffelijk bezit en hun diploma's, zóó slecht hebben verstaan, dat zij nu in zak ep asch zit ten, bewijst op zichzelf reeds de onaan vaardbaarheid van de door mr. Poggen beck voorgestelde criteria voor mindere of meerdere politieke bevoegdheid. totalZ in de Liberia heldsbond, voorkomen. De al té pijnlijk zichtbaar geworden barst, die de ortho doxe hyperindividuallsten van de meer sociaal en ethisch georiënteerden scheidt, is losjes en vluchtig gekramd in de hoop, dat hij zich niet zal verwij den en verlengen, maar^ ®p den duur weer met compromls-cement zal kunnen worden dichtgesmeerd. Intusschen broeien verschillende Vrijheidsbonders allerlei bedenksels uit om van het libe ralisme en deszélfs invloed nog te red den. wat er van te redden is en onder dezen zijn er enkelen, wien men een zekere leepheid niet kan ontzeggen. J^oo heeft onlangs Mr. A. F. Poggenbeck een brochure, „De toekomst der liberale Staatspartij” getiteld, gepubliceerd, waarin het tijdens de verkiezingscam pagne zoo larmoyant verdedigde demo cratische standpunt geheel wordt ver laten. Wanneer men bedenkt, dat de NBB. vooreen groot deel haar leden ge- recruteerd heeft uit de gelederen der liberalen, dan is dat niet zoo verwonder lijk. Mr. Poggenbeck is echter nog te liberaal om ook maar Iets voor een auto- rltairen staat en een leider met vol strekte machtsbevoegdheid te gevoelen. Hij heeft alleen maar te veel liberale broertjes dood aan de democratie en het algemeen kiesrecht. Nu willen wij geens- zins ontkennen, dat. door velen, louter van den weeromstuit op het nationaal- sociallsme en het fascisme, van de de mocratie een soort fetlsch wordt ge maakt en dat het stelsel van algemeen kiesrecht niet zonder gebreken is, maar het pleidooi van mr. Poggenbeck voor invoering van een meervoudig kiesrecht, waarbij aan bepaalde personen naar ge lang van genoten onderwijs en stoffelijk bezit meer stemmen zouden moeten worden toegekend, lijkt ons alleen over tuigend voor naar herstel en politieks macht en invloed strevende liberalen. Immers, dat de liberalen In ons land en ook elders, b.v. in België, nog zoo lang een buitensporig grooten politieken in vloed hebben kunnen uitoefenen, heb ben zij voor een groot deel te danken ge had aan hun méér, ofschoon niet altijd beter, onderwezen zijn en aan hun stof felijk bezit. Dinsdag hadden zich voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden de 67-jarige pensionneerde hulp-keurmeester W. de wonende te Weststelllngwerf en de 52-jarige J. L. B., directeur eener naamlooze vennoot schap te Rotterdam. Zy worden er van beschuldigd, in 1935 en 1936 een tweetal requesten naar den minister v^n Justitie en afschriften daarvan aan ver schillende slagers en veehandelaren 'in den lande gestuurd te hebben, waarin'zy rich zeer beleedigend hebben uitgelaten over den direc teur van het openbare slachthuis te Rotterdam, dr. H. J. JrH. zybeschuldigden den heer H. er varix^dat hy als directeur van het slachthuis te Rotterdam en als keurmeester te SUedsecht regelmaUg groote hoeveelheden afgekeurd vleesch aan opkoopers heeft verkocht. en door de le stemmen- - I deze waren vrijwel zeker afkomstig van de eigen men volger van Schaepman in de Kamer trad, met ^chen, maar mat die,. OP óen heer Colyn uitgebracht, was het heel anders gesteld. Velen hebben op hem gestemcf omdat vóór de verkiezingen gesuggereerd had, kabinet op de bekende breede basis te willen vormen, althans duideiyk zyn voorkeur had uitgesproken; hieraan had de heer Colyn moe ten vasthouden, zy het dan* ook, dat hy den christeiyken grondslag niet had behoeven te verwaar loozen. Wederom betoogde de beer Albarda nu in den breede, dat de drie groote chrlstelyke partyen jgeen gemeenschappelyken grondslag zouden öpleveren voor vruchtbare samenwerking op staatkundig terrein, en wel vanwege de groote' verschillen op staatkundig en godsdienstigter rein. WaarHjk oud nieuws, reeds verkondigd in de gloriedagen der coalitie en door de feiten her- haaldeiyk gelogenstraft. welke wyze, met welke middelen en in welk tempo zy haar desiderata in vervulling wil doen gaan. Sinds wanneer is de heer Albarda de hoede* van zyn sterksten tegenstander In de Kamer? Het biykt wel, dat de 8DAP er nog niet aan denkt, den oppositlehoek te verlaten. De plan nen der nieuwe Regeering stonden den beer Albarda eten ook heelemaal niet aanl Nederland waar de broeders worden opgeleid voor het onderwys. Tot heden zyn er nooit Nederland sche leden van de congregatie naar de missie gegaan. Thans echter is de eerste groep van Nederlandsche rellgieuzen-onderwijaers met de studie gereed. Op Vrydag 26 November te 12 uur sullen twaalf Nederlandsche broeders, die ook de Spaansche taal machtig zijn, met de .Costa Rica” naar Aruba, vertrekken, om daar bij het onderwijs te worden aangesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13