LAND I -m.'. WES Langendijker Groentencentrale A E II BESTUURSVERGADERING I V\ iv xJoVEMBER 19u7 v> WESTWOUD Stille eerste dag HOORN PC LUTJEBROEK DE WEERE WORMERVEER VEILINGOVERZ1CHT PROVINCIAAL nieuws HÈEMSKERK NIBB1XWOUD WORMER HOOGKARSPEL SPANBROEK R.K. GEMEENTERAADSLEDEN •/- DE CORONA-AFFAIRE VENHUIZEN UIT DE STAATSCOURANT Waterschoot ABBEKERK Heemraad BOVENKARSPEL Ontvanger belastingen HOCKEY BLOKKER BOEK EN BLAD ENKHUIZEN n a De najaarsmarkt te Hoorn Een centraal verkoop* bureau? Voorstellen voor de Algemeene Provinciale Commissie Naar samenwerking met het Wit-Gele Kruis Voorstelling alg. verg. Prov. Commissie Van oplichting beschuldigd echtpaar vrijgesproken NOORD-HOLL. VEREENIGING „HET WITTE KRUIS” s 6 4 Pr kc hc bo O< he nc a be K iet KROMMENIE SI Vi S VI go Uh aan aanvoer Dtjsselbloem van Langendük R. Ingang van 7 November 1937 te be-> In aantal Westelijke le klasse Promotieklasse A Uil 28 Promotieklasse B de Dames Hockey 7 5 3 i 25—8 23—10 o kunnen wü niet, hem een steuntje geven In rijn armoede Kunnen wij wel 1 1 Bollenvelling West-Friesland As. Donder dag zal de 2e veiling van de nos. 906 tot en met 2581 verkocht worden Opbrengst collecte De collecte voor den B- steun heeft opgebracht f 36.98. Opbrengst collecte De extra-B.-steun- collecte heeft alhier opgebracht ruim f 83. Concert Op 18 Nov. zal „De Eendracht" haar eerste concert geven In „De Doelen". weer succes ZU nog vermeld, dat de heer Water reeds 85 jaar in onze gemeente te. Algem. Prop.club De Alg. Prop club deelt mede, dat zij de verspreiding op zich heeft ge nomen van het populaire godsdienstlg-weten- schappelüke fn apo’ogetteche weekblad „De Ba zuin". Polder Krommrirt De herstemming voor de verkiezing'van bestuursleden van den polder Krommenie is bepaald op Donderdag 25 Nov. a s. S 6 5 5 e s s 8 8 8 8 8 5 8 8 6 8 8 5 6 8 6 8 8 5 8 8 8 8 8 4 3 2 1 2 1 0 8 4 1 2 2 1 1 3 3 3 2 2 2 0 1 3 4 3 3 2 2 1 0 0 1 3 1 1 3 1 1 3 3 3 2 2 1 3 0 1 0 1 2» 3 3 1 1 1 3 0 1 0 3 1 2 3 0 1 3 2 3 3 3 4 3 3 3 4 0 0 1 3* 3- 2 3 5 0 2 2 0 2 2 2 2 3 3 4 12 8 8 S 8 4 3 1 3 1 8 8 7 8 8 8 4 3 R.K. Blindenbond Op Donderdag 18 No vember komt de president van den R.K. Blin denbond naar Enkhulaen en zal om 8 uur in het Bt. Oomarusgebouw een filmvoorstelling geven, welke het bUndenwerk in Nederland zal te zien geven. De president, die een zeer geaelllgen ver teltrant bezit, zal zelf zijn ervaringen weergeven en de noodlge toelichtingen geven. Een dubbelmannenkwartet is bereid gevonden om de avondvoorstelling op te luisteren. Wü MJn er zeker van, dat het een fijne en nuttige avond zal zijn en vertrouwen op aller medeleven en medewerking. Deze week zullen twee personen met den kaartverkoop langs de hulzen beginnen. Moge het werk slagen I Den blinden bedelaar het gezicht teruggeven Opbrengst speldjesdag De speldjesdag ten bate van de R. K Sportbeweging heeft in de parochie Oosterblokker f 13 opgebracht. De naasting van den tramweg Ingediend is een wetsontwerp, houdende bekrachtiging van overeenkomsten betreffende naastingprijzen van den tramweg HoornBovencarspel. opgebracht f 85. 8 8 8 8 33—11 30—15 18—13 15—8 10—12 7— 8 8— 14 8—38 17— 4 18— 8 18—18 10— 13 11— 13 Dat Wat Was Zoo De En Al En Haa Hoe De 1 Laren 8. O. H. C. Hilversum 3 Be Fair Amsterdam 2 B. H. V. X Oooi 3 B. M. H. O. 3 8-13 8—10 7—13 11—13 3—14 Hoe Wat Wat Zoo Wat Diep t 8 En Die Die Nog Daa Benoemd te: in de provincie Noord-Holland tot heemraad van het waterschap de Beemster J. N. van Baar, te Beemster. 11—8 11—7 8—8 8—4 8— 5 9— 8 8—17 7—13 o. i En i Hoe Wat In I Wat Stil.1 Wat Mü En 1 8ch< Dat Ik ken; haar daag A modt gebit noot, pelte ik zo terle ■en, een i luk; slech Tei ik in was: en d naar mevr dat 1 dut had i Za< tje Ore Nov W Amsterdam Rood Wit H. D. M. B. D. H. O. Hilversum H. D. O. H. H. U. O. t Oooi Zoo O. 1 Toer Als En Ik s< bezwaar, alhoewel hü een verhooging van 30 tot 50 gid. per H.A. afkeurenswaardlg vindt. In dit verband zag spr. dan ook gaarne, dat Vel- llngxereenlgingen en Standsorganisaties geza menlijk moeite doen om een en ander verbeterd te krijgen. De heer J Lakeman, voorzitter van den Kring L.TB. de Streek, uitte zich in denzelfden geest Ook de heer Schoenmaker sloot zich bij de vorige sprekers aan. Na nog enkele discussies hierover, wordt de verhouding tusschen Groente- en Frui'.centrale en Akkerbouwcentrale besproken. De conclusie der vergadering dan: De vroege aardappelen in de Tulnbouwsteunwet en protestveren tegen de verhooging van 30 tot 50 gid. per H.A. Pensioen Aan den heer J. Water, postkan- toorhouuer alhier, te eervol ontslag verleend met Ingang van 11 April 1938, wegens pensioen gerechtigden leeftijd. De secretaris zeide dat de regeling met den verkoop van de goedgekeurde pootaardappelen over de veilingen niet goed is gegaan. Bloembollencultuur De plaatselijke afdee- ling van Bloembollencultuur hield in hotel „De Landbouw", onder voorzitterschap van den heer J. Bakker, een algemeene ledenvergadering ter bespreking van den» beschrijvingsbrief voor de groote vergadering. Medegedeeld werd, dat de boekhoudcursus zal doorgaan. Aan he* gemeentebestuur zal worden verzocht om een verlicht en verwarmd lokaal. Het idee werd geopperd om in het voorjaar een tentoonstelling te organlseeren van de te velde staande tulpen. Het bestuur zal dit idee in overweging nemen. 8. E. W. stelt teleur De uitslagen van Zon dag: 8. E. W. I—Victoria I 2—5; 8. E. W. 2— K. O. B. 2 65; 8. E. W. 3Always Forward 3 14; 8. E. W Jun aVolendam Jun. a 03. Beter dan S. E. W. I, dat met hooge cijfers verloor, bracht 8. E W 2 het er af. Ongetwijfeld een mooie prestatie. Burg. Armbestuur Het Burgerlijk Armbe stuur verzoekt beleefd een mededeellng. wannee-- er medeburgers mochten zfjn, die klecding of dekking beschikbaar willen stellen voor werk- loozen en armlastigen, daar dit dan gaarne zal worden afgehaald. St. Jozefsgesellen De vroo'.ijke avond zal worden gehouden Donderdag as. te half 8. Been gebroken Het 7-jarig zoontje van den heer C. Nóordeloos kwam spelenderwijs In een kuil te vallen en brak daarbij zijn been. Ge neeskundige hulp werd spoedig Ingeroepen. Overbrenging naar het 8t. Nicolaasgesticht te Lutjebroek werd noodzakelijk geacht. De Vriendenkring Zondagavond heeft de R K Tooneelvereenlgtng „De Vriendenkring” een uit- Opbrengst papier-aebe De verkoop van oud papier ten behoeve van het zwakke kind, ad 2112 K.O., heeft opgebracht f 2735. B. M. H. O. Hilversum H. -H. U. O. t Gooi Amsterdam Togo H. O. C. H. D. M. Met 1 nóemd tot waterschout te Katwijkmr. R. War- moltz, inspecteur van politie aldaar. 8—15 ["Zonderheden verteld over de drooglegging van den 6—11 G. V. O. Zondagmiddag aafwordt gespeeld De Meer I—G. V. I; G. V. O. II—V. V. Z. II en U. 8. V. 3—G. V. O 3. De Vereenlglng van Katholieke Gemeente raadsleden in den Statenkring Hoorn vergader de in „Het Vosje" te Hoorn onder leiding van Jubileum St. Caecilia Naar we vernemen, heeft het bestuur van St. Caecilia zich voor de opvoering van „Die Jahreszeiten de medewer king kunnen verzekeren van drie eerste rangs solisten, nJ. mevrouw Helene Ludolph te Haar lem als sopraan, Gerard van den Berk te St. Oedenrode- als tenor en Lucien Louman te Haariem als bas. Steeds meer bekendheid De door de heeptn Jong en Neefjes uitgevonden en in den hgndel gebrachte sorteermachine, welke algemeene be langstelling geniet, wordt vandaag aan de groote Betuwsche Veiling te Zetten <G.) ge- demonstzeerd Een ongeluk dat goed is afgeloopen Vier kinderen van den heer Kuiper uit Hoogwoud zouden te logeeren gaan naar hun grootmoeder te Spanbroek. Op 't Wuijver reed een auto hun achterop. Door het signaal schrok het oudste zoontje van 9 jaar en geraakte met zijn zusje van 6 jaar te water. De autobestuurder wist hen nog tijdig op het droge te brengen. federatievergadering werd behandeld. Het be stuur van de vereenlglng had een voorstel inge- dlend in verband met de verregaande bemoeiin gen van de Vereenlglng van Nederlandsche Ge meenten inzake gesatuenlijken inkopp van ar tikelen voor gemeenten en scholen. De strek king van dit voorstel is. dat de Kath. raadsleden in hun gemeenten er op aandringen geen ge bruik te maken van dit inkoopbureau. indien niet een behoorlijke overeenkomst met den mid denstand is gesloten. Opgemerkt wordt, dat de middenstand dan ook redelijk moet zjjn in zijn prijsberekening, die te wenachen overlaat. Het stelsel van inschrijven te afkeurenswaardlg. Het gaat er om. wie den grootsten strop wil aanvaar den. Men komt zoodoende wel eens tot prijs afspraken. Verder stond op de agenda een voor- stel den kindertoeslag in alle gemeenten ver plichtend te stellen. Bij de bestuursverkiezing worden de aftreden de leden, de heeren J. Elders en J. Henselmans, herkozen. Dc contributie werd verlaagd met 0.50 en bepaald op ƒ250. Hierna hield burgemeester Peters van Medem- blik een causerie over de gemeentebegrooting. Het stellen van vragen jgaf den inleider gele genheid op eenige punten van practiache voor lichting te dienen. Hierna sluiting. R. K. Leesgezelschap Door de goede zorgen van het bestuur van het R. K. Leesgezelschap zpllen in den komenden winter de leesmappen met verschillende werken worden uitgebreid O.m. worden er in opgenomen de uitgaven van Amusantje en Illustratie. De heer Tromp vroeg waarom niet aan het en bloc vellen der pootaardappelen te gehouden. Secretaris deelde mede, dat er wel aange houden te in het begin, doch later te, omdat er iets gebeurd te in een bloc, de handel in de gelegenheid gesteld uit te kiezen van wlen hij z’n poters wilde hebben. De secretaris deelde nog mede, dat yoor de regeerlhg moet worden geleverd in de maat van 35—56. Verkoop van de maten 35—50 is niet, aan te bevelen. De heer Btenneberg dacht dat er van die kleine maat nog wel wat was te verkoopen. Medegedeeld werd, dat de voorschotuitkee- ring deze week kan geschieden. Be heer De Vries, Oterleek, bracht het schrij ven van de transportarbeiders ter sprake over bet ophalen van aardappelen. Dat was voor hen uitvoerbaar in sommige gevallen. De secretaris lichtte toe, dat sommige com binaties hebben verkocht franco en gebaald op den wagon. Dat te verkeerd. Hierna volst slui ting. Bloembollencultanr De plaatselljke afdee- llng vergaderde onder leiding van den heer J. Bakker. Tot candldaten voor het hoofdbestuur werden gesteld In de vacature P. Bakker Hzn. de heer P. Ruiter Hzn. (Andljk), in de vacature C. H. Kramer 'de heer Th. Hoog (Haarlem), in de vacature P. Varenkamp de heer C. v. Dijk (Den Haag). Tot afgevaardigden werden geko zen de heeren A Beerepoot en J. Bakker. De boekhoudcursus zal doorgaan. Plannen worden overwogen in het voorjaar een groote tentoonstelling te houden van te veld staande tulpen. voering gegeven in de concertsaal van Gebr. Dam, welke tot de uiterste hoeken was bezet. Na een woord van welkom door den voorzit ter, den heer J. Th. v. d. Maat, werd hettooneel- spel opgevoerd: „Zwarte Willem”, waarvan het gegeven spel bewondering afdwong. In verband met het vijfjarig bestaan zal In de maand Januari a.s. een feestvoorstelllng plaats vinden. De ontvanger der directe belastingen, enz. M. F. FOkkema, te verplaatst van de Inspectie der directe belastingen te Haarlemmermeer naar de inspectie dier middelen te Amersfoort. R.K. W. 8. V. —Vóór 3 weken stond W. 8. V nog behoorlijk aan den kop in haar afdeellng. In 3 wedstrijden moest ze echter 4 winstpunten aan de tegenstanders laten met het gevolg, dat er nu geweldige spanning is. De overige uitslagen der senioren géven blijk van zeer verdienstelijk werk, n.l. V.V.Z. 2 W S V 2. 1—2; Vitesse 3—W.S V. 3. 2—5. Ondanks goed werk moesten de junioren a In V.V.Z. a hun meerdere erkennen. Ze verloren met 12. De junioren b blijven de gevolgen der ln<fee- ling ondervinden en verloren met 0—8 van 8 D E. a. Des avonds werd door Groen-Zwart en WB.V een feest gehouden dat uitstekend te geslaagd. Onverbetariyk. Heden Is gebleken, dat de twee dieven, die de accu uit de garage van den heer F. Groot gestolen hadden, ook nog een tweetal auto-wielen hebben verduisterd. ZU hebben deze wielen op het Waterloopleln te Amsterdam van de hand gedaan. De politie heeft ze aldaar ontdekt “en aan den reehtma- tlgen eigenaar terugbezorgd. De zaak is in onderzoek. De fancy-fair geslaagd Dezer dagen stond de parochie In het teeken van de fancy-fair, welke na een muzikalen rondgang van St. Cae cilia in de zalen van het Patronaatsgebouw werd geopend. De belangstelling en de deelname aan de diverse attracties hadden tot gewolg. dat de financleele resultaten zeer bevredigend kunnen genoemd worden. Verschillende noodlijdende vereenlgingen kunnen op deze wijze weer in staat gesteld worden hun arbeid met voort te zetten. H. D. M. 2 8. O- 8. Lelden Victoria Deutsche 8t. Strawberries Alkmaar H. H. IJ. C. 2 N.O.-polder in de Zuiderzee en over het winnen van helium en het gebruik daarvan in lucht schepen. In de rubriek „Eigen Werk” bespreekt de heer Gomes op de hem eigen wijze de op stellen Ingezonden door de abonné's. Verder volgen een paar stukjes in de vreemde talen en .Xaatete Nieuws”. Uit de inhoudsopgave van den afgeloopen jaargang, die bij dit nummer te gevoegd, blijkt welk een’ groote t erscheldenheld dit keurig ver- zorgde tijdschrift aan zijn jeugdige lezeressen en lezers biedt In de groote zaal van Krasnapolsky heeft de Noord-Hollandsche Vereenlglng „Het Witte Kruis” haar 80ste algemeene vergadering ge houden Na de mededeellngen betreffende de geloofsbrieven van de afgevaardigden en andere onderwerpen en de behandeling der ingekomen stukken, werd ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van dr. C. J.’ Brenkman, als lid van het hoofdbestuur geko-' zen de heer Carl F. Overhoff te Amsterdam. Vervolgens Werden ’n wijziging van het regle ment voor den rechtstoestand van het perso neel der Instellingen en een wijziging van het reglement voor de commissie voor klnderhy- glëne in Noord-Holland goedgekeurd, terwijl een voorstel van het hoofdbestuur om een com missie van vijf samen te stellen, welke zich zal verstaan met den Noord-Hollandschen bond van het Wit-Gele Kruis omtreht het verkrijgen van een voor belde partijen aanvaardbare wijze van algemeene samenwerking, met groote meer derheid werd aangenomen. De commissie Is daarop, staande de vergade ring, benoemd, waarna de vergadering besloot den afdeellngen te veroorloven een jaarlijksche Witte Kruis-collecte te houden, waarvan de op brengst voor 5 procent wordt afgedragen de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis". De begroeting voor het jaar 1938 werd vast gesteld. en na de rondvraag en na de pauze hield de heer E. Geerts uit Haarlem een voor dracht over geestelijke volksgezondheid. Onderhandschen verkoop Het huls en de schilderszaak van den heer L. Bakker zijn bU onderhandschen verkpop overgegaan aan den beer C. Baars, Grootebroek. v Collecte voor den B-steim De opbrengst van de collecte voor kleedtng, schoeisel en dek king voor de werkloozen heeft in deze gemeente Uitbetaling Over het tijdvak gan 1 tot 15 October werd door de kaasfabrlek „De Hoop" uitbetaald per KG. melk «.33 cent, dit Is per liter 652 cent. Gemiddelde noteering. Per KG. vet werd uitbetaald f 1.75. Mede door het mond- en klauwzeer te de aan voer op den eersten dag van de najaarsmarkt niet groot geweest. In den morgen was reeds duidelijk te bemerken, dat de aanvoer geringer was dan vorig jaar. De geheele veemarkt was zwak bezet, bu gedeelten stonden er .groepen kalveren. De stier-kalveren stonden In een ring op het Breed. Aanvankelijk liet het weer zich somber aan- zlbn. Stroomende regen en een flinke najaars wind. Maar reeds spoedig klaarde het op. het blauw verscheen weer aan den hemel en de wind joeg de regenwolken weg. Of de aanvoer vandaag ook zoo gering zal zijn, te natuurlUk niet te zeggen, daar het hier alleen om jong vee gaat en de groote aanvoer pas na Dinsdag twee uur kwam. De prijzen waren door den kleinen lang niet slecht. Gemiddeld is de prijs 10 4 20 gulden hooger dan verleden Jaar. Ook voor Woensdag te te verwachten, dat de prijzen hoo ger zullen zijn dan verleden jaar. ’s Morgens was er onder leiding van het be stuur van den Provincialen Bond van Rund- veefokvereenlgtngen In Noord-Holland een keu ring. voornamelijk van stierkalveren. In den catalogus zijn opgenomen: 64 stier kalveren, geboren tot en met 28 Februari 1937. en 110 stierkalveren, geboren 1 Maart of later, dat te te zamen 174 dieren. Tengevolge van het mond- en klauwzeer werden slechts een vijftal kuikalveren en een paar hokkellngen aange voerd. De uitslag was aldus: Drie eerste prijzen, n.l. voor: Edelman, geb. 11 Maart 1937, elg. W. Kool te Hauwert; Egber- tus, geb. 2 Maart 1937, eig. Gebr. Commandeur te Den Hout, Hoogkarspel; Koert, geb. 27 Maart 1937, eig. K. Reyne Kz. te Barslngerhom. Drie tweede prüzen. n.l. voor: Jan. geb. 5 Maart 1937, elg. P. Waal te Beemster; Leopold, geb.- 19 April 1937, eig. K. Reyne Kz. te Bar- singerhom; Leendert 2. geb. 6 Maart 1937, eig. J&c. Klaver Cz. te Hoogwoud. Drie derde prijzen, n.l. voor: Plesman 21, geb. 22 April 1937, elg. p. P. Timmerman te Beha gen; Plesman 18. geb. 5 April 1937, zelfde eige naar; Plesman 21, geb. 1 Mei 1937, elg. H. No bel ta., Barslngerhom. Eervolle vermelding voor Plesman 11. geb. 8 Maart 1937, eig. H. Nobel te Barslngerhom. Men meldt ons verder: Met de schelmarkt op Maandag 22 Nov. as. Villen wederom een keuring van stierkalveren en een markt van geregistreerd vee worden ge houden. De Alkmaarache rechtbank heeft uitspraak gedaan In de zaak tegen een echtpaar te Bever wijk. dat er van was verdacht, de Haarlemsche Credlet Instelling „Corona” onder valsche voor waarden te hebben bewogen tot afgifte vaneen drietal voorschotten tot een totaal van f 800 op te verleenen credlet. De rechtbank sprak den man, voor wlen de officier van justitie vrijspraak had gevraagd, vrfj en eveneens de vrouw, tegen wie de offi cier 5 maanden gevangenisstraf had geetecht. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Het pallngseisoen Nu de koude dagen aan breken wordt de iiallngvangst aanmerkelUk minder. Reden waarom de visschers hun net werk drogen, repareeren en wegbergen tot het voorjaar. Over het algemeen is het pallngselzoen voor de visschers niet bijzonder gunstig geweest. K. Volksbond Maandag had in het R K. Vereenlgiftgsgebouw een ledenvergadering plaats van de pl. afdeellng van den R. K. Volks bond onder leiding van den heer Ant. Zuurbier. De voorzitter doet mededeellng dat op ge daan verzoek onderzoek is ingesteld naar het tewerkstellen van arbeiders uit Heemskerk bij de werkzaamheden aan den RUksstraatweg. Gebleken is dat aan dezen weg een vaste ploeg arbeiders aan het werk is van den aannemer; echter zullen bjj aanneming van nieuwe werk krachten. hetwelk te verwachten te, uitsluitend Heemskerkers tewerk worden gesteld. Op een schrijven van het 8t. Nicolaas- comlté met een verzoek om een subsidie-, toekenning voor het te houden kinderfeest, stelt het bestuur voor, evenals vorig Jaar, een bedrag van 65 toe te kennen, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Nog eenige gedachtenwisseling volgt over het lezen van het blad „Herstel". Inmiddels te de dtetricts-adviseur <Jr. Holt- huijzen gearriveerd, die een korte propaganda- rede hield voor den 3-jarigen verbondscursus te Beverwijk. Alsdan werd mededeellng gedaan van het winterprogramma. 23 November onderwerp Col lectief arbeidscontract; 28 Dec. onderwerp Algemeene beschouwing cultuur en beschaving; 25 Jan. onderwerp Beschavlngsfactor van- den R. K Volksbond. Vierde avond alsnog vast te stellen. Verkiezing bestuurslid wegens bedan ken van den heer J. M. Smit wordt uitgesteld lot volgende bijeenkomst Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt, o.a. werd nog uitvoerig gediscuteerd over de steunrege ling in vergelijking met enkele andere gemeen ten in de nabijheid; speciaal van de landar beiders. Uit de besprekingen zou blijken dat Heemskerk minder bedeeld te dan b.v. Uitgeest, wat betreft den kindertoeslag; onderzoek zal hiernaar worden ingesteld. Een klacht werd voorts geuit door velen onderstreept over de weinige te werkstelling van arbeiders uit de plaats, bij de uitvoering van de verschillende werken alhier. E. H. B O. —- De eerste bijeenkomst der deel nemers aan den cursus voor Eerste Hulp bjj Ongelukken, te geven door dr. Bamhoom alhier, te bepaald op Donderdagavond in het Patronaatsgebouw. van de Tweede Kamer wordt gezonden. De secretaris gaf eenige mededeellngen over de gladiolenveiling. De eerste veiling gaf re den tot tevredenheid; de tweede was echter teleurstellend. In totaal zUn 471.000 gladiolen geveild ter waarde van f 2971.54. Hierna -werd het salaris van den betaalmeester vastgesteld, weer op hetzelfde niveau. Na eenige besprekingen stelde voorz. voor den heer 8. de Boer Kz. candidaat te stellen voor de bestuursvacature der commissie. Medegedeeld werd, dat bij herhaling van te weinig leveren de boete verdubbeld wordt. Aan de Koninklijke Familie waren gedenk boeken van het 50-jarig bestaan van het vei lingwezen aangeboden. De'dankbetuigingen van H.'M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana werden voorgele zen. BU de rondvraag vroeg de heer Glas, Broek op Langen^ük, of men niet op den gevaarlUken weg was met het weren van de afwUkende kool voor export in de zakken. Vooral nu men wei nig roode kool geteeld heeft, moet alles er uit gehaald worden Spr. vreesde dat men van de markt verdrongen wordt. Op de veilingen te het niet gegaan aoosüs verwacht te. e Het bestuur stelde daarom voor, aan de Prov Comm. voor te stellen het daarheen te lelden, dat het verplicht vellen van goedgekeurde poot aardappelen i.p.v. in N.-Holland alleen over het geheele land zal gelden. De heer Tromp vroeg of het wel kon. De akkerbouwers hebben geen garantieprijs zooals de tuinbouwers. Is het practtech uitvoerbaar dat deze akkerbouwers verplicht worden te vellen? Spr. Is er wel voor dat iets dergelUks wordt Ingevoerd. Met deze opmerking zal rekening worden ge houden en het voorstel wordt in dien zin ge wijzigd. De heer Btenneberg (Koophandel) wilde dat geen Ophoud prijs werd gesteld. De heer Wagenaar (Koophandel) merkte op. dat een zelfde prijs voor het geheele land niet mogelUk te, omdat men de verschillen heeft met de vracht naar de grens. De voorzitter meende, dat men goed zou doen te vragen om een onderzoek naar de moge- lUkheid van een landelüke uniforme regeling. Dit voorstel zal gedaan worden. Het bestuur stelde voor, om de mogelükheid te doen onderzoeken of In Nederland voor de goedgekeurde poters een centraal verkoopbu reau kan worden gesticht, gelUk aan het In koopbureau. De heer H. Glas zou er sterk tegen zUn, ge zien de houding van Dultschland. Voorzitter gevoelde ook wel iets voor de re- deneering van den heer Glas, doch men moet rekening houden met den noodtoestand waarin men leeft. Overleg met Noord-Scharwoude acht spr wel gewenscht. Men zal eerst nader Inlichtingen over deze kwestie vragen. De heer Jb. Kramer (Zuld-Scharwoude) stel de voor om aan de Prov. Commissie voor te stellen, dat de mogelükheid wordt onderzocht om de ultvoerconsenten aan de veilingen te krij gen ter bevordering van den uitvoer. Verleden jaar te er te weinig uitgevoerd, pl.m. 30 pCt van het geoorloofde. De heer Wagenaar (Koophandel) zeide dat dit al eenige jaren zoo te. Na eenige besprekingen stapte men van dit onderwerp af. De heer Wagenaar merkte nog op dat er wel geld beschikbaar te voor bloemkool, maar ze wordt niet gekocht. De importeurs willen er wat aan verdienen. De heer W. Visser vindt dat de heffing op de vroege aardappelen voor de tuinders te boog wordt als ae van f 30 op f 50 wordt ge bracht. De heer Quant (H.H. Waard) meende, dat de verhooging van de heffing dan In de ml- nlmumprüaen tot uiting dient te komen. De Provinciale Commissie zal een brief wor den gezonden terwül bovendien een voorstél zal worden gedaan. Verzocht zal worden, dat door *^de Prov. Commissie een adres aan de leden den heer E. J. M. Stumpel. De agenda voor de '-Vergadering van Veilingbestnren en Stands- organteaties Op initiatief van den Kring „De Streek” wendden NedrITuinderabond is in oafé „Bantam” alhier een vergadering gehoudèn, waartoe waren ultgenoodigd afgevaardigden van de Standsorganisatles en Velllngbesturen uit het Oostelük deel van West-Frlesland. Deze vergadering had ten doel, een bespre king te houden Inzake de door de regeering voorgestelde verhoogde teeltheffing voor vroege aardappelen van 30 tot 50 gld. per H A. Na een openingswoord van den voorzitter, verklaarde de heer Roosje, voorzlt'er van de Veillngvereeniglng „De Tuinbouw’ te Boven karspel, dat hü de heffing onsympathiek vond. Men bedenke, dat de (roege aardappelen een bü- zonder product zün en wanneer deze onder de Tuin bouw wet vallen, te de heffing geen groot Burgerl. Stand Geboren: Simon, z. v. Jan Compas en Geesje-Roosendaal; Maria Corne lia. d. v. Jacob Smits en Catharina Boots; Jo hannes Martinus, z. V. Theodorus Bot en Di vers Cornelia de Moei; Nlcolaas J<*annes, z. v. Willem Dekker en Anna Hauwert. Ondertrouwd: Gerbrand Valenteün en Geer- truida Helena Maria van de Water (van Am sterdam). Gehuwd: Jan de Vries en Trüntje Jotigbloed; Gerrit Schuitemaker en Aaltje Schekkerinan. Overleden: Catharina Maria de Wit, 5 m„ d. v. Hendericus de Wit en Ariaantje Grooteman. Muziekuitvoering Het R.K. Fanfarecorps „Crescendo” geeft Zondag en Maandag ’n mu ziekuitvoering In het café van den heer W. de Lange. De Maandag-ujtvoering zal worden opgeluis terd door den artist, den heer Will van Houten. Gezien het programma zal een aansporing tot bezoek wel overbodig zün. Hoewel de afgeloopen week den tuinders geen verrassingen heeft gegeven, was net bekend worden van de voorschotuitkeering op den tuin- bouwsteun voor hen een tegenvaller, omdat hierbü niet voorkwam de steun op de vroege aardappelen, waarop velen hadden gehoopt. In verband met de plotselinge verlaging van den minimumprüs. waarover wü indertüd in dit hoekje hebben geschreven. De aanvoeren waren deze week niet groot. De aanvoer van uien is aanmerkelUk minder ban eenige weken terug. De prüsdaling zal hier aan wellicht niet vreemd zün. terwül de vele werkzaamheden bü het thutehalen van de kool het velen niet toelaten uien uit te zoeken De prüzen van de uien hebben goed stand gehou den. Er werd voor de middelsoort uien meestal iets minder dan f 7 per 100 K.G. betaald. Een enkelen keer was het tot f 7 en f 7.10. doch de meeste partijen zün verhandeld voor f 6 80— 6.90. Grove uletf noteerden aanvankelük te Broek op Langendük ruim f 5 tot*f 5.70 per 100 K.G. Later kwam hier *n weinig bü zoodat ten slotte van f 6 tot f 6.60 en een enkele maal tot f 6.80 werd betaald, evenals te Noord-Schar woude. De drielingen van uien gingen voorna melijk weg voor f 5.305.60. De uiterste prüzen waren een paar dubbeltjes hooger en aan de andere züde een paar dubbeltjes lager. Nep'—'' komt er nog maar heel weinig. De prijzen va rieerden van f 6.907 90 per 100 K.G. De peen was in het begin van de week goed- kooper dan op het einde van de vorige week. Ze brachten voomamelük van f 1.30 tot f 1.70 op. De laatste dagen kwam er een weinig ver betering en bereikte men weer f 1.802.—. De kroten waren iets goedkooper dan verleden week. De hoogste prijzen waren meestal f 2.70 2.90. Slechts een zeer uitzonderlijk partütje bracht het tot f 3.10. De minder grage sortee- ringen noteerden vanaf f 1.20. Rammenas te zoo goed als niets waard. Mooie partüen brachten soms f 0 60 per 100 K.G. op. Maximum werd f 1 betaald. Met de andüvie wil het nog maar niet. Het te voor het grootste gedeelte onmogelük een kooper te vinden. De partijen welke nog ver kocht raken brengen f 0.60—0.70 op. Het te slechts een gering percentage. Spercieboonen zijn zoo goed als uitverkocht. De prüs is dientengevolge hoog. Er werd van 17 tot f 20 per 100 K.G. voor besteed. Snü- boonen uit de kas loopen een weinig op. Be gonnen met f 15.50-^4 noteerden wü Vrijdag van f 26 tot f 28 per 100 K.G. Bloemkool wordt alleen te Broek op Langen- dijk geveild. De prijzen Hepen nogal uiteen Van f 3.10 tot f 8 per 100 betaalde men voor de eer ste soort De ijieeste gingen echter weg voor f 4.506.50 per 100. De tweede soort kan niet veel meer opbréngen dan den minimum prüs. Spruiten noteerden van f 7 tot f 9.50 per 100 K.G. Druiven: Frankenthalers. waarvan maar kleine hoeveelheden worden gepresenteerd, noteerden f 26.10. Alicante bracht f 17.6020.10 op. Hiervan komt meer ter veiling. Met de vurschlllende koolsoorten blijft het vrüwel denzelfden gang gaan. De aanvoeren zün meestal niet groot. En komt er eens een groo- ter aanvoer, dan zün er van gele kool weer spoedig te veel. Er zün dan ook deze week weer een aantal partijen doorgeloopen, terwül de overige grootendeels verkocht werden voor f, 1 tot f 1.30 en een enkele maal tot f 1.50 per 100 K.G. Groene kool te lang niet meer zoo gewild als verleden jaar. De aanvoeren zün thans heel wat grooter, doch de vraag schünt daaraan niet evenredig te zün. Meestal brengen ze f 1.40— 1.80 per 100 K G op. Minder mooie vanaf f 1; 4 een enkel partütje extra goede tot f 2.10. De roode-koolprijzen zün vrüwel onveranderd gebleven. De mooiste kool ziet men verkoopen voor f 2.50 tot f 3, soms iets hooger, doch niet veel. De kleine kool brengt over het algemeen minder op dan de grootere sorteeringen. De laagste prijzen zün veelal niet beneden f 2. Af wUkende kwaliteit noteerde van f 11.80. Vroe ge witte kool verkocht men voor f 0.80 tot f 1; een heel goede partü kreeg eens een dubbeltje per 100 K.G. meer. Deensche witte kool ging meestal van de hand voor f 1.30 tot f 1.50. Min der gevraagde sorteeringen noteerden- v*naf f 1, terwül zeer mooie’ partijen, welke voor het koel huis werden gekocht, f 1.80 opbrachten. De aardappelprijzen bleven zoo goed als on veranderd. De aanvoeren eveneens. BRT TIJDSCHRIFT .JSRU’ VOOR KATHOLIEK JONG NEDERLAND Uitg.: Drukkerij Gebr. Janssen, PUkestraat 27. Nijmegen. Dit tüdschrlft, dat bestemd te vqor studee- rende jongelui, waarvan de laatste aflevering v. d. 13en Jaargang voor ons ligt, opent met de ge- brulkelüke portrettengalerU. waarin ditmaal Raspoetin besproken wordt. Dan volgt het slot van een vertelling van avonturen, beleefd in de Zwltsersche bergen. In een paar mooi ge- 6—8 illustreerde artikelen worden interessante bü* Een bloeiende gouden regen Een zeldzaam natuurverschünsel doet zich voor te Blnnen- wüzend, alwaar bü café Groot een gouden regen in vollen bloei staat. Burgerwacht*.Het bestuur van de plaatse- lüke Burgerwacht heeft besloten gedurende de eerstkomende weken wederom oefeningen te houden. Onder leiding van commandant Jac. Langedük zal lederen Zaterdag van 6—9 uur geoefend worden in café De Lindeboom. Conferenties voor nlet-katholieken ten einde De conferenties voor nlet-katholieken zün beëindigd. Voor de achtste maal te Pater Wünand Sluys O.F.M. reeds te Wormerteer opgetreden*en ook dit Jaar mocht hü zich ver heugen in een zeer groote geregelde belangstel ling. Wel een bewüs hoe dergelüke voorlichting, op zulke een kundige en boeiende wüze ge geven. zoowel bü katholieken als niet-katholie- ken büzonder gewaardeerd wordt. Uit ondervinding mag dan ook geconstateerd worden, dat deze voortreffelüke vorm van ge loofsverkondiging groote apostolische waarde heeft en geheel Uhngenast te aan de nieuwe geestelüke behoeften van onzen modernen tüd. Actie „Voor God”. Maandag 15 November zal Katholiek Hoorn op een groote vergadering in het Park getuigenis afleggen van zün mede werking in de moderne actie „Voor God”, wel ke bü velen in zoo hooge mate belangstelling trekt. Als eerste spreker zal optreden prof. dr. Al- phons Steger, lid van d> Verste Kamer en voor zitter van het comité „Voor God’^ en vervol gens kapelaan J. M. Düsselbloem van onze parochie. Er te een büzondere reden, waarom deze be- langrüke vergadering gehouden zal worden Maandag 15 November. Op dien datum immers viert onze geliefde 'Bteschop en oud-deken zün verjaardag. Het doel van de vergadering te o.a cm een begin te maken met de inzameling j^n gelden voor het Neon-kruls op onze kerk,.waar toe het initiatief door den R K. Volksbond is genomen. Zonder twüfel zal Katholiek Hoorn zorgen, dat de Parkzaal Maandagavond tot het laatste hoekje toe bezet te, om zich te overtuigen, dat Katholieke Actie noodzakelük te, óók voor Hoorn. Het bestuur van de vftlingsvereeniglng de Lungendüker Groenten Centrale vergaderde Maandagmiddag in het vergaderlokaal der vei ling onder voorzitterschap vané burgemeester Schelhaas. De voorzitter deelde mede, dat de gedenkboe ken verspreid zün onder de leden. De keurlüst vermeldde eenige gevallen van te weinig leveren. Om dit tegen te gagn wor den deze gevallen beboet. De omzet over October was f 148281.55, waar van voor: Broek op Langendük f 30.12X12, Koe- dük f 17.83050. Sint Panera* f 18.008.43, Idem L.T.B. f 4557 13, Heerhugowaard t 10.006.04, ld L.T.B. f 1^58480, Zuld-Scharwoude f 9373 40, idem L.TB f 2.00333, Hensbroek f 9.735 35, Oterleek f 2 464.07. Schermerhorn f 2140.90, De RÜP en Omstr. f 1371 30. De Schermer f 7.531.08. De RÜP L.TB. f 13.73430, Ursem f 234 06, Dlv f 158160. Verleden jaar was de omzet over OotoMr t 140.640.85. Van de N. G. F. C. was een antwoord ont vangen op een brief der L.G.C. Ten aanzien van andüvie werd geantwoord, dat in het volgend seizoen deze zaak zal wor den onder het oog gezien. Ook de vraag t. a. v. de aardappelenop- houd- en vergoedlngsprüzen zal worden bespro ken. De vereen. Koophandel drong aan op een be tere sorteerlng van de wlnterkool (naar maat). Deze brief werd door den zeer, toegelicht. Goede sorteerlng vond spr. zeer gewenscht. Het Centraal Bureau zond een afschrift van een aan de regeering verzopden adres waarin wordt aangedrongen op verlaging van de om- setbelasting op groenten en fruit. De secretaris zal zich mét het Kamerlid Groen in verbinding stellen om op diens steun aan te dringen voor dit adres. Inwüding Graalhui* Dezer dagen te het Oraalhuls tngewüd en 'te het H. Hartbeeld ge- Introniseerti. Kapelaan Snel, die deSe plechtig heid verrichtte, hield een korte toespraak. Gebed en zang luisterden de plechtigheid op, welke sloot met een Lof in de Zusterskapel. De heer De Boer antwoordde, dat men het er toe moet lelden, dat men goede kwaliteit krügk .Thans komt er wel watafwUkeruJe, doch dat wordt aanstonds beter. Verder maakte de heer Glas een opmerking over het verbod van het koopen van sneezen- kool.. Dat vindt spr. wel wat sterk. De secretaris merkte op, dat dit verleden Jaar ook al zoo waa De heer Glas vond dit een verschrikkeimft regeling. De secretaris zpide, dat men wel met s’n teeltvergunnlng naar een polder gaat. Koopen van kool te echter verboden. Het dagelüksch bestuur zal deze zaak nog eens van alle kanten beküken. De heer Glas wees op de uitbreiding van de intensieve cultures en de groote inkrimping van de teelt van grove tuinbouwproducten. Nd.- Holland heeft veel meer beperkt dan daarl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2