D Dominicanen V I: llggei toch schltl van kou-i oppot de ve Frent voort kabir zien i dryvt einde lencli ben daarc publil verzw beraa te nu het o weest in de zendt Ij van Eerst Toen verhi Mlsji sanv Tot In hl) ii Vo. Mutaties bij de Èerw. Paters Pappie zegt, dat hetpiet waar Bi PASTOOR HAGEMANS VERLAAT ALKMAAR KINDEREN SPREKEN WAARHEID NOORDERMARKTBOND VERGADERT is DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 OFÏÏCIEELE MEDEDEEL1NGEN GELDSCH1ETERSWET ST. MAARTEN-OVERLAST Geen steun voor gekochte kool Voordracht rector Baljon POSTZEGELS GEVRAAGD BEKENDMAKING VOETBAL UITSLAGEN BIJLAGE TOT DEN RAAD Pastoor W. A. J. M. de Mol Dat pakte leelyk uit Het wat wraak Pastoor W. de Mol Diefstal uit bravour ren Pastoor M. Helling BURGERLIJKE STAND Hv 2 een aan Pater W. de Mol pastoor der St. Joseplv-parochie Pater Helling is benoemd tot pastoor te Leeuwarden Inschrijvingen Handelsregister 29 November 1937 - Wit Gele Kruis in Noord-Holland Het groote gevaar deed het kleine vergeten Suppletoire begrooting 1937 Gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon Wk t< A Igemeene vergadering benoemt Mr. A: J. M. Hendrix tot voor zitter van het hoofdbestuur Bepaling bedrag per leerling, be doeld in de artikelen 55bi> en 103, 6e lid, der Lager- Onderwijgwet 1920 De kwestie der pootaardappelen lokte weer lange debatten uit Verpachting Stedelijk Muziekpark INSCHRIJVINGEN HANDELS* REG1STER „Pappie heeft het licht weer aan den gang gemaakt” Querulantie EUWS te 36 worden verkregen. NIEUW» ZAKEN WIJZIGINGEN IJn- dat van we 8 7 6 S 4 3 1 werd in Krasnapoteky vergadering gehouden oir kei ke die was van daar men be de landbouw- zy stellen voor met Ingang van 1 Februari n het stedeiyk muzlekpark opnieuw voor vijf jaar publiek te verpachten. Dat De Aljeck Euwe De de vo Ook Geboren: Adriana Toetje, Adrianus Gerardus de Kort en Jan, zoon Leeuwangh. Gehuwd, Gerben Engelvaart. Overleden: Anna Atama, wedr. van Sjoukje Groeneveld, oud 75 jaar. STAD! C. B. Zoon, van Galenstraat overgegaan aan M. H. J. rijmde, weten we niet, maar het scheen, die kwestie 's mans heele leven vulde. De Officier vroeg, zooals te verwachten viel, bevestiging van het vonnis. Uitspraak volgende week Dinsdag. In de vergaderzaal stond opgesteld schilderij welke sal worden aangeboden den afgetreden voorzitter, dr. Bromberg. De opvolger van Pastoor Hagemans, de Zeer- Eerw. Heer W.A. J. M. de Mol is voor de pa rochie geen onbekende. Immers reeds van 12 Juli 192» tot 2» Augustus 1832 was deze Priester als assistent in de parochie werkzaam. Behalve pastoor Hagemans moet de Slngel- parochle ook den weleerw pater F. Jansen ver liezen. Ook het gemis van dezen immer opge- wekten en immer verdienstelijken pater zal zwaar vallen. Op 26 Mei 1936 werd pater Jansen in Alk maar benoemd. Hjj was hier adviseur van de R.K. vakbonden en van de R.K. vakvereeni- gingen van groentenhandelaren, melkhandels- ren, smeden en kruideniers. Opvolger van pater Jansen, die tot assistent aan de St. Domlnicusparochie te Tiel benoemd is, is de weleerw. pater W. H. P. Marcelis. Te vens is tot assistent in de parochie benoemd de zeereerw. pater H. A. Geveling, tot heden pastoor te Leeuwarden, die hier een welver diende rust komt genieten. Ook de St. Domlnicusparochie ziet twee pa ters heengaan, n.l. den weleerw. pater M. C. P. J. Helling en J. Schaeffer. De bekendmaking van de voetbaluitslagen bij het Sigarenmagazijn „Alcmaria" van den heer A. W. Gerrltse trekt eiken Zondagmiddag groo te belangstelling. Die groote belangstelling bemoeilijkt echter het verkeer in de HouttU in zeer groote mate, zoodat de heer Gerrltse zich gedwongen ziet de uitslagen niet meer buiten maar binnen in den winkel te publiceeren. Vanaf Zondag as. zal dus de bekendmaking geschieden in den winkel op denzelfden tijd en op dezelfde wijze. De laatste verpachting van het stedelijk mu ziekpark heeft plaats gehad voor het tijdvak van 1 Mei 1933 tot en met 31 Januari 1938. Er zal dus binnenkort opnieuw tot de verpachting van den muzlektuln kunnen worden overge gaan. B. en W. hebben een ontwerp samengesteld van de voorwaarden voor de verpachting voor Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare kennis dat bij hun College den Ben November j.l. is ingekomen een ver zoek van 't bestuur van de Spaarzegel-vereenl- glng „De Spaarkas" alhier, om toelating tot het houden van een particuliere geldschletbank in het perceel Stationsweg No. "86, alhier. Binnen 14 dagen na heden kan leder by hun College tegen een eventueele inwilliging van bovenvermeld verzoek bezwaren inbrengen. Alkmaar. 11 November 1937. Burgemeester en Wethouders voomoemd, F. H. van Kinschot. Burgemeester A. Koelma, Secretaris. Nieuwe zaken: Alkmaar: Jan Groot, Pleterstraat 16, rijwiel hersteller. aJ. Ph. van den Berg. Rlppingstraat 4, make laar In onroerende goederen. N.V. Bouwmy. Retro I, Kennemerstraatweg 187, expl. van onroerende goederen; (afkomstig uit Hoorn». J Gaarthuls, Cabeljaustraat 15, stoffeerder. Wijzigingen: Rechtsvorm gewijzigd: Alkmaar: Taco's Handelsonderneming. delaan 35. handel in kruidenierswaren en aan verwante artikelen. Den Helder: G. van Baaren, 2e Vroonstraat 6 en Spoorstraat 34, aanleg gas- en waterlei ding, enz. De Commissaris van Politie te Alkmaar ves tigt, evenals In 1936 reeds geschiedde, nogmaals de aandacht van de Afkmaarsche ingezetenen op de wijze waarop het feest van St. Maarten op 11 November gevierd wordt Meerdere klach ten van winkeliers bereiken de politie, dat aan de opwekking van vorige jaren om deze geor ganiseerde bedelpartij in haar huidige ontaar ding te doen beëindigen, door ouders, winkeliers en andere goedgeefsche burgers geen voldoende gevolg wordt gegeven. Een oud volksgebruik, in opzet goed bedoeld, schijnt hierdoor tot een blljvenden overlast, in het bijzonder voor de klagende winkeliers, te moeten worden. Reeds eerder werd er «op gewezen, dat het geven van geld te verwerpen is, omdat het de kinderen In verleiding brengt en snoepzucht aankweekt. Is de genoemde overlast eenerzljds door de jeugd veroorzaakt, aan de andere zijde heeft de burgerij zelf mede schuld aan deze ontaarding door een verkeerd opgevat gevoel van welwll- inoeten blijven gehandhaafd tot I lendheld. Men hebbe den moed In vele gevallen neen te zeggen en er toe mede te werken dat De zwaarste slag trof wel de St. Joseph- parochle. Na een zegenryken arbeid van ruim 3 jaren wordt de Zeereerw. Pastoor Th. W. Hagemans aan dc pa rochie ontnomen. Wjj weten, dat deze tijding by talrijke pa rochianen groote ont steltenis zal brengen. Pastoor Hagemans immers had zich niet enkel door zijn werk voor de parochie, zijn een vrien- Met CASTRICUM: H. Hoek, Breedeweg 56, win kelier In kruideniers- en grutterswaren, enz. OUDKARSPEL: A. Molenaar, Dorpsstraat 79a, autovrachtdienst. URSEM: Firma weduwe P. KuUpers, A "168. handel In manufacturen, enz. Valei terrel derls chite Hes verge wape troep have: nog bescl telijk actie: het 1 de re belet: zien neme in ee keere nen te sc ondei wordi wind stad •te v rijkst vincli aan vi stand der r dochter vat Anna Visser; van Jan Schrrtider en Guurtje Gaarne verwijzen we naar een advertentie in de rubriek omroepers (diversen) waarin wordt gevraagd om gebruikte postzegels ten be hoeve van een T.B.C.-patlënt. Wanneer een be paald aantal zegels bij elkaar Is kan de patiënt naar een sanatorium worden gezonden. noeg op den fletser had gelet. Verdachte’s schuld stond vast en derhalve moest bevestiging van het vonnis worden gerequireerd. Uitspraak volgende week Dinsdag. De gebroeders Jacobus en Hendrik V., vls- schers van beroep en wonende te Egmond aan Zee, kwamen eveneens in hooger beroep. Eerstgenoemde whs door den Kantonrechter veroordeeld tot 6 of 4 dagen en de ander tot 6 of drie dagen en wel, omdat zij in de dui nen eieren zouden hebban geraapt. De gebroeders beweerden, dat zij heelemaal geen eieren hadden geraapt maar met een wet tige wandelkaart gewoon een kuiertje hadden gemaakt. Het was niets dan wraak van der. jachtopziener J. Diemer, die hen moest hebben De Officier vroeg ten aanzien van Jacobus bevestiging van het vonnis en ten aanzien van Hendrik verhooglng van de straf tot 10 of 5 dagen. Uitspraak Dinsdag as. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dins dag terecht de boerenknecht Hendrik Br. uit Graft, die te Oterleek een njw4el-belastingmerk had gestolen ten nadeele vap P. Bos, aldaar en een paar hanen ten nadeele van G. van Klom penburg, eveneens aldaar. De Officier herinnerde aan het verleden van den nog jongen verdachte, die den laatsten keer voorwaardelijk was veroordeeld. De proeftijd was nauwelijks om of het stelen begon weer. Het had dus weinig-geholpen. Spr. meende, dat gestrengheid op haar plaats was voor het voorstel van den heer Wiggers. reclasseerlngs- ambtenaar, tot een gecombineerde straf, voelde de Officier niet en eischte 1 jaar gevange nisstraf. De verdediger, Mr. Kamminga, achtte een lange vrijheidstraf voor verdachte niet geschikt. Hy was nog maar 21 jaar, lichamelijk dus wel volwassen, maar naar den geest nog lang niet, gelijk was gebleken. HIJ was nog brutaal en onevenwichtig, had vele slechte eigenschappen, maar toch ook weer goede. Het stelen had hy uit bravour gedaan, want wie steelt een belas- tingplaatje om het aan anderen vdeg te geven? Pleiter vroeg overeenkomstig het advies van den heer Wiggers een gevangenisstraf, gecom bineerd met een voorwaardelijke straf en plaat sing van verdachte In een landkolonie. Het ge val was nog niet hopeloos. Uitspraak Dinsdag as. Domlnicusparochie te Leeuwarden onze harte lijke gelukwenschen. Na van 12 October 1934 hier werkzaam te zijn geweest, vertrekt ook pater J. Schaeffer. Dit verlies zal ongetwijfeld het zwaarste gevoeld worden door de mannen-afdgeling der H. Fa milie. In zyn Ijver voor de congregatie deed pa ter Schaeffer denken aan den onvergetelyken pater Orle z.g. Door zijn onvermoeid werken en zijn propaganda in deze afdeeling aangegroeid tot meer dan driehonderd leden, die den laatsten tijd ook het moderne werk der „Voor God”-actle met zooveel succes hebben aangepakt. Verder gaf pater Schaeffer zjjn krachten o.a. aan den R. K Rljwielbond. de Verkenners, de Oraal en het leeken-apostolaat. Hjj is nu benoemd tot kapelaan te Rotterdam in de aloude parochie aan het Steiger, waar ook de geestelijke bedie ning van het ziekenhuis aan den Coolsingel tot zijn taak zal behooren. Opvolgers in de 8t. Domlnicusparochie zijn de weleerw. paters A. J. M. Keyser en M L. J. Hoenselaars. Vermelden wij tenslotte nog. dat onze oud- stadgenoot de weleerw. pater N. C. v. d. Idsert benoemd is tot kapelaan te Rotterdam in de parochie van het H. Hart. len werd hierbij naar voren gebracht. Verscheidene heeren hadden een mededeellng ontvangen van de N. G. F. C„ dat zij hun voor raad onverkocht gebleven pootaardappelen voor den 13en dienen op te geven. Eenlge besprekingen werden gevoerd over het afnemen van de goedgekeurde poters. Men weet nog niet precies, wanneer de on- worden afgenomen door de M. H. Klercq, Spoorstraat 8, handel In meu belen. enz. Verkooplokaal „De Schakel” fa. K. Kapitein en A. Zwolsman. Molenstraat 143—147. Noord-ScharwoudeGebr. Glas. Oosterstraat 6, vlschhandel. Andere wijzigingen: Alkmaar* Corn Schoen, Groenelaan 14, melk- slijter; overgegaan aan D. Groet. Maatschappij „De Unie" N.V., Koorstraat 10; bestuurswijziging. Noord-Hollandsche Fabriek van Boterembal- lage Gebrs Bakker. Dijk 8; fil. gevestigd Breda, Kerkstraat 5. N. V. Mjj. tot expl. van Melkinr. „Concordia” Schoolstraat 1bestuurswijziging. „Insulinde", Stuartstraat 70, winkel in tabak, enz.; overgegaan aan L. van Bodegraven. Opheffingen: Alkmaar: Het Modehoekje, Rltscvoort winkel in stoffen en damesmode-artikelen. Den Helder: A. Dijkshoorn, Konlngdwars- straat 61, groentehandel. Gedeponeerde stukken: De door den Minister van Economische Zaken 'op 30 October 1937 algemeen verbindend ver klaarde overeenkomst der Nederl. Japonnen conventie. De notulen der vorige bijeenkomst wertfen onveranderd goedgekeurd. Vervolgens deed de secretaris, burgemeester B. Sutman Meyer te Heer Hugowaard, mededeellng van de Loten actie, welke op touw zal worden gezet. De op brengst van deze loterij zal dienen om een aan tal nieuwe afdeellngen In Noord-Holland op te richten. Ook in de plaatsen waar nog geen afdeellngen van het Wit Gele Kruis bestaan, zullen loten worden verkocht. Voorts werd me dedeellng gedaan over de actie voor het stich ten van afdeellngen In verschillende plaatsen. Aan de samenwerking met het Witte Kruis schijnen thans geen beletselen meer in den weg te staan. De secretaris deed mededeellng, dat volgens de laatste beslissingen van den Raad van 'Beroep voor religieuze verpleegsters geen verplichte verzekering meer bestaat Op richting van consultatiebureaus voor nazorg van geestelijke hygiëne verkeert in zoodanig stadium van voorbereiding, dat deze in 1938 waarschijnlijk zal doorgaan. De bijzondere school voor buitengewoon L. O. te Alkmaar zal niet tot stand komen we gens bezwaren van het departement van Fi nanciën. de verkochte zullen N. G. F. C. Van „De Koophandel" was een verzoek inge komen. de wlnterkool goed te sorteeren. De voorzitter achtte dit zeer gewenscht. Op velen is deze opmerking wel van toepassing. De voorzitter las een adres voor, dat de Prov. Commissie van de Veilingen in N.-Holland aan den Minister had gezonden, met verzoek een hooger betallngscontlngent te willen vaststellen voor den export van vroege aardappelen naar Djiitschland. Eenige heeren voerden n. a. v. dit adres hel woord. Daarin kwam tot uiting, dat het zoo moeilijk is voor nieuwe hancfelaren, om als ex porteur op te treden. Dat schijnt niet te gaan Dit werd een zaak gevonden voor de organi saties der handelaren. Een der afgevaardigden wilde voorstellen de heffing op de vroege aardappelen, welke var. f30.op ƒ50.per H.A. zal worden gebracht, op het oude bedrag te laten sta Men vond de heffing onbillijk, taalt voor de denaturatle van aardappelen. Sommige aardappelsoorten worden speciaal verbouwd voor dezen denaturatle-toeslag. Men ging met dit voorstel accoord. Het bestuur der veillngvereeniglng „De Noor- dermarktbond” vergaderde Woensdagmiddag te 2 uur in het vergaderlokaal van het betaal- kantoor. Medegedeeld werd dat de omzetten waren ge weest in Augustus 106 669.September ƒ91.350 43 en October ƒ114 128.50. In dit tijdvak heeft de veiling aan tuinbouw- steun ui^gekeerd een bedrag van 164 554 67 De Prov. Commissie v. d. veilingen in Noord- Holland zond een brief over het vellen van goedgekeurde pootaardappelen. De commissie adviseerde deze en bloc te veilen, In verband met het ontduiken van den minimumprijs. De afgevaardigde van den L. T B. Langen dij k stelde voor, om degenen, die de regeling hebben ontdoken, te beboeten. De voorzitter vond dit zeer moeilijk. Het idee voor de Instelling van een centraal verkoopbureau van goedgekeurde pootaardapp^ Door eenlge leden werd gebruik gemaakt - van de rondvraag, waarna de vergadering op de gewone wijze werd gesloten. In hooger beroep stond terecht de gepenaion- neerde marinier Hendrik V. uit Alkmaar, door den kantonrechter tot 7.50 boete veroordeeld, omdat- hij aan een ambtenaar den Raad van Arbeid inlichtingen had gewel- Kerd ™et betrekking tot de invaliditeitswet. Het bleek, dat verdachte min of meer een querulant was en op het standpunt stond, da', geen ambtenaar het recht had hem vragen te stellen, omdat h(j op onrechtmatige wijze by de marine was ontslagen* Hoe hij het met elkaar CASTRICUM: W. J. Immlng. Burg. Mooy- straat 18, schoenenmagazijn, enz.; overgegaan aan Th. Immlng. HEERHUGOWAARD: C W Offeringa, Hon denweg G 66, metselaarsbedryf; overgegaan aan J; Offeringa. DEN HELDER 100, winkelbedrijf; van Emmerik. H. A. Mens ink, Javastraat 119, makelaar; verplaatst naar Oosterbeek. Wed. A. van Waarden, Laan 32, winkel in tabak, enz.; overgegaan aan mevr. J. C. Muyssonvan Waarden. OUDKARSPEL: A. PeUs, Spoorstraat A l». kruidenierswaren enz.; overgegaan aan mevr, de wed. M. JonkGoedhart. SCHAGEN: F. Terpstra v. h. H. de Haan, Mo- knstraat 27, grossierderyovergegaan aan D. Visser te ■oorn. WIERINOEN: J. P. Tonnon, Wleringenneer, WleringerwerfRaadhuisstraat 40, handel in rij wielen. enz.; overgegaan aan H. L. Posthumus. ZIJPE: Wed. C. de Graaf, Kelnsmerbrug G 63, kruidenierswinkel; overgeg. aan P. de Graaf. Aan pater Helling is de hooge eervolle onder scheiding ten deel gevallen door zijn Overheid uitverkoren te zyn om pastoor te worden van de St. Domlnicusparochie te Leeuwarden. Dit zal een troost zyn voor de parochianen, die dezen yverigen priester zoo noode zien ver trekken. Op 16 Juli 1934 is pater Helling van Rotterdam hier gekomen. Zyn byzondere taak was de zorg voor de Meisjescongregatie. Hoe hij die volbracht heeft daarvan getuigt de heer lijke bloei van deze godsdienstige vereenlging. Daarnaast mocht het St. Francisca-Romana- patronaat van zyn groote werkkracht profitee- ren. Van de R.K Vereenlging tot bescherming van meisjes, die ook de zorgen voor Dultsche en Oostenrijksche meisjes .op zich heeft geno men was pater Helling de bezielende adviseur. ■■.■en vrrltiMLJa.het ywr de. k Recias- vervangenden aalmoezenier heengaan. Vergeten mag ook niet worden het werk van i Pater Helling als directeur van den St. Domini- i cueprnning. Ook den nieuwen leider van de St. 1 Rector H. Baljon van het orthopaedisch-pae- dologisch Instituut te Nymegen hield vervol gens een voordracht over: „Het Wit Gele Kruis en de zorg voor gebrekklgen". Spr. wil meer speciaal wyzen op de samenwerking tus- schen de verpleging van gebrekklgen en het Wit Gele Kruis. De zorg voor liehameiyk ge brekklgen behoeft nog veel verbeteringen. Als er vroeg wordt ingegrepen kan een llchameiyz gebrekkig kind nog vaak worden opgevoed tot een volwaardig mensch die zelf in zijn onder houd kan voorzien. Voor 75 pCt. der gebrek- kigen bestaat deze mogelijkheid. Men kan de gebrekklgen vesdeelen in drie categorieën. De eerste is die der geboren gebrekklgen, die men nooit geheel en al zal kunnen voorkomen. Tot de andere categorieën behooren zy, die gebre ken hebben overgehouden uit ziekte of van on gevallen. Terwijl de tweede groep meer en meer afneemt, neemt de derde groep onrust barend toe. De gebrekklgen hebben meestal een bijzondere mentaliteit, welke voortkomt uit de gevolgen van hun gebreken. Vooral kinde ren ondervinden hiervan veel Invloed, het geen op tateren leeftijd vaak de gevolgen laat zien. Zorg voor gebrekklgen ia niet alleen een plicht van liefdadigheid, maar ook en vooral van maatschappeiyz belang. De goede behan deling van kinderen kan hen dlkwyis bevrij den van het drukkende minderwaardigheids complex; vooral als daarbij komt, dat men den. kinderen leert, de gevolgen van hun gebreken zooveel mogelijk te doen verdwijnen. Hiertoe is het echter noodig, dat de kinderen worden ondergebracht In een kliniek of gesticht. Se dert eenigen tyd hebben de Nederlandsche. Ka tholieken te Nymegen een der beste Inrichtin gen ter wereld. Ook de voorzorg Is van groot belang en in dit opzicht kan de organisatie van het Wit Gele Kruis zeer goed werk doen. Het ideaal zou zyn, als het Wit Gele Kruis consultatie bureaus zou hebben, waar de kinderen reeds zoo vroeg mogelyk behandeld kunnen worden. Naait lichameiyke gebrekklgen moeten ook ae geestelijke lijders hun verzorging hebben. Daarom bestaat naast het orthopaedlsch in stituut het paedologlsch Instituut, waar de nerveuze storingen der gebrekklgen worden be handeld en waar adviezen worden gegeven voor beroet»keuze. Voor geesteiyk-gebrekkigen be staan reeds een aantal goed werkende inrich tingen. Tot slot van zyn voordracht haalde sp.-. een aantal frappante voorbeelden aan van de goede werking van het paedologlsch instituut, waarna spr. den steun van het Wit Gele Kruis voor dit werk vroeg, en de aandacht vestigde op het Nationale Liefdewerk van St. Maarten, den patroon der gebrekklgen. Na deze inleiding werd de begrooting 1938 goedgekeurd, waarbij de penningmeester, de heer P. Klaver uit Alkmaar eenlge toelichtin gen gaf. De behandeling der nieuwe statuten en het nieuwe huishoudelijk reglement nam eenigen tyd in beslag; de contributie zal worden vastgesteld door de algemeene ver gadering op voorstel van het hoofdbe stuur; overigens werden geen wijzigingen aangebracht en de ontwerpen werden met algemeene stemmen aangenomen In de vacature van den neer Schaap, die uit het hoofdbestuur trad wegens drukke werkzaamheden, werd benoemd tot lid mr. A. J. M. Hendrix, voorzitter van het Wit Gele Kruis te Amsterdam. Tevens werd mr. Hendrix benoemd tot voorzitter van bet hoofdbestuur. B. en W. bieden aan een door het bestuur der gemeentelijke instelling voor maatschappe- lyk hulpbetoon ingezonden suppletoire begroo ting voor 1937, waarin .is vervat een aanvraag om toekenning van een aanvullend subsidie, groot f 12.500.—. In overeenstemming met het advies van de commissie van bystand voor de financiën, stel len B. en W. voor deze suppletoire begrooting goed te keuren onder toekenning van een aan- jlieitusuuoju.c ven veui use *un i xu.wv.— Of ydor dit bedrag dekking zal kunnen wor den gevonden, sal eerst blijken zoodra de dienst 1937 geheel kan worden overzien. De jaarlUksche verplaatsingen b|j de Paters Dominicanen hebben ditmaal onze stad wel heel erg getroffen. Niet minder dan vier Eerw. Heeren Geestelijken van dese Orde xjjn door hun Overheid naar elders overge plaatst. Woensdagmiddag te Amsterdam de van den Provincialen Raad van het Noord- Hollandsche Wit Gele Kruis, welke verga dering werd gepresideerd door <ir. Hofstee uit Alkmaar. Tevens was tegenwoordig de voorzitter van de vereenlging Het Witte Kruis, benevens de geestelijke adviseur, rector O. Vis uit Alkmaar. Beschuldigd van diefstal van electrische energie stond vervolgens terecht de metselaar Willem Gr. uit Den Helder. Hy zou electrischen stroom van de gemeente hebben gebruikt, ter- wyi hy wegens niet betalen van zyn rekening van het net was afgesneden. Verdachte ontkende en zei, dat hy, voor zoo ver hem bekend, nooit van het net «las afge sneden geweest. De politle-inspecteur, P. Vrye, vertelde, dat hy met den adjunct-directeur van de Water en Lichtbedrljven der gemeente naar de Wo ning van verdachte was gegaan en had gecon stateerd. dat er electrisch licht brandde, terwyl verdachte officieel van stroom verstoken was. De zekering was weer in den meter gestopt, welke meter geen stroomverbruik mat en een stevige deuk vertoonde. Verdachte erkende, dat er licht brandde. Van de deuk wist hy niets af. Getuige De Hoop, gasfitter, deelde mede, dat hy den stroom had verbroken, toen een kwitantie niet werd betaald. Hy had het gedaan door den meter te openen, de zekering er uit te halen en deze op oen bodem van den meter neer te leggen. Z.i. kon het licht niet meer branden. Getuige Pauwels, adjunct-directeur van de lichtbedryven, bevestigde de verklaringen van den inspecteur en zei bovendien, dat de deuk in den meter verhinderde, dat deze het stroom verbruik aan gaf. De draaischijf werd verhin derd rond te draaien. De 51-jarige Jantje Mok. een buurvrouw van verdachte, legde verklaringen af, die voor ver dachte niet erg gunstig uitpakten, zy bad van verdachte’s vrouw lamjren te koop aangeboden gekregen, omdat het licht toch was afgesloten; ze had dan ook tvdee lampen gekocht. Een week later h|^^ke toch licht by verdachte en een dochtl^^HLan hem. een kind van .vier jaar en erg ba^^fek. had toen tegen haar verteld, dat „pappie liét licht weer aan den gang had ge maakt”. President tot verdachte: Kleine kinderen spreken soms de waarheid Verdachte: Het kind kan nauwelijks praten, vullend subsidie ten bedrage van f 12.500.—. Getuige vertelde verder, dat de schoonmoeder 1 van verdachte haar had gezegd, dat Gr. wei weer op den bon zou komen door zyn knoeien met het licht. Verder zou verdachte anderen gepoogd hebben om te koopen, om voor de Rechtbank ten gunste van hem te verklaren en haar, getuige, van, meineed te kunnen be schuldigen. Het was getuige bekend, dat verdachte met een hamer in den meter een deuk had gesla gen. Verdachte: Allemaal leugens. Tegen zulke praatjes kan Ik niet op. Op verzoek van den Officier werd het zaakje aangehouden, teneinde nog iemand betreffen de die meineed-geschiedenis als getuige te hoe ren. Ben der bestuursleden bracht de Invoering van een centraal verkoopbureau voor goedgekeurde pootaardappelen ter sprake. Het zal niet gemak- keiyk zyn een regeling voor den verkoop te treffen, wanneer deze regeling niet landelijk is Gevreesd werd, dat de ontduiking, welke men nu reeds heeft by de provinciale regeling, dan ook zal voorkomen. De verbouw van pootaardappelen door den tuinbouw wordt ongunstig beïnvloed door het vry laten van de landbouwaardappelen. De voorzitter begreep niet goed, waarom dit geschiedt, daar een en ander de N. G. F. O. ten slotte geld kost. Van de bestuurstafel werd nog gewezen op de concurrentie, welke de N.-Hollandsche ver bouwers van pootaardappelen ondervinden van Friesland. Daar betalen de verbouwers het plombeeren. De secretaris achtte de dit seizoen gevolgde regeling een mislukking. De afgevaardigde van „N. Leven” te Heer- Hugowaard wilde daarom een z.g. zaalzaadver- eeniglng stichten. De voorzitter was van meening, dat door de prysregeling de tuinders geld verdiend hebben Als ze vry waren geweest, zou de prijs ook lager zyn geweest. Nadat nog eenige heeren het woord hadden gevoerd, besloot menteen voorstel te doen, dat ïftzocht wordt naar een verbetering van den afzet der pootaardappelen. „De Eendracht” te udkarspel Informeerde of de steun, welke laatst is uitgekeerd, tot aan den richtprys Is geweest, of komt er nog iets? De voorzitter zeide, dat de steun tot aan den richtprys was uitgekeerd. Of er nog wat zal komen, kon hy niet zeggen. De richtpryzen zyn herzien; wanneer ze verhoogd worden, kan er allicht nog Iets komen. Dat is achter nog niet zoo ver. Het is de vraag of de richtpryzen op de voorgestelde bedragen worden aange* nomen. De afgevaardigde van „N. Leven” te Heer- Hugpwaard wees op den gang van zaken met de vroege aardappelen. De mlnlmumpryzen zyn na 15 Juli opgeheven. Spr. achtte dit verkeerd. Ze hadden Augustus. Kan men daar op aandringen? Hiervan werd echter af gestapt. I aan *lle gebedel een einde komt, wanneer dit Hierna behandelde men het accountantsrap- niet een strikt klnderiyke aardigheid is. Alleen port. Het minlmumpryzenfonds was per Sep- met aller hulp kan een noodzakelijke oplossing tember ƒ25 801.93. Na eenige opmerkingen werd de rondvraag gehouden. Naar aanleiding van een vraag over den steun op kool, welke vóór 1 Januari wordt geveild, ontstond een heele bespreking. Hierin kwam naar voren, dat de Deensche witte kool, welke zoo van het veld wórdt geveild, dus niet uit de schuur komt, onder de gewone witte kool valt. Met gele kool is dit hetzelfde Geprobeerd zal worden, een goede regeling te krijgen voor het vaststellen van wat bewaarkool Is en wat niet. Op de vraag van den afgevaardigde van Oude Niedorp, antwoordde de voorzitter, dat het op contract verbouwen van kool alleen is toege staan voor witte zuurkool. Het is wel mogelyk, dat men op z’n eigen teeltvergunning kool teelt by een ander. Op gekochte kool echter wordt geen steun verleend. De betaling van contract- kool over de veiling is niet mogelyk. I Na nog eenlge gedachtenwisseling over dit zooveel verwarring stichtende onderwerp, volgde sluiting. De Lager-Onderwyswet 1920 is by de Wet van 22 Mei 1937 belangryk gewyzigd, o.m. voor wat betreft de berekening en de verrekening van de zoogenaamde exploitatie-vergoeding voor de byzondere lagere scholen. Zoo moet de Raad jaariyks, tegeiyk met het vaststellen van de begrooting van Inkomsten en uitgaven der gemeente, het bedrag bepalen, dat per leerling voor de openbare scholen onderscheideniyk voor gewoon lager en voor uitgebreid lager on- derwys in het jaar. waarvoor de begrooting geldt, wordt beschikbaar gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld In artikel 55, onder e tot en met h en o, alsmede de kosten van in standhouding. Ingevolge artikel 101, 2e lid, der Lager-On- derwyswet 1920 geldt het voor het openbaar lager onderwys per leerling beschikbaar gestel de bedrag ook voor het byzonder lager onder wys. Het totaal-aantal leerlingen der openbare scholen bedroeg by den aanvang van het schooljaar 1937/1938: a. voor gewoon lager onderwijs 1590 en b. voor uitgebreid lager onderwys 266. Het bedrag, dat per leerling voor de open bare scholen voor het jaar 1938 Ingevolge ar tikel 55 bis der Lager-Onderwyswet 1920 wordt beschikbaar gesteld, bedraagt: a. voor het gewoon lager onderwys ƒ2219703 1590 13.9609 of afgerond 1306; b. voor het uitgebreid lager onderwijs 4410.42 266 f 16.589 of afgerond 16.59. Bovenstaande bedragen zullen te zijner tijd voor het byzonder lager onderwys worden ver hoogd met 0.50 voor administratiekosten. de maar ook door persooniykheld, breede schare den verworven, vaste hand leidde hy het geesteiy k leven der St. Joseph-paro- chie; het werk, waar onder hij zyn sterke -J plaatste, moest slagen. wy herinneren in dit ver- ---„_J „Cave- jopa welke de noodlydende St. Qatharina- vereeniging der parochie voor geruimen tyd uit de moeiiykheden hielp, zyn groot doorzettings vermogen bleek ook hieruit, dat hij het waag de en. ondanks heel wat stille tegenwerking, wist door te zetten, de Kindsheidsprocessie langs den openbaren weg naar de kerk te doen trekken. Van zyn zorg voor het Huis Gods heeft de parochie ryke vruchten geplukt. Tydens zyn pastoraat op 16 Juli 1934 -begonnen zyn twee nieuwe zij-altaren gekomen, werden de prachtige eltaargordjjqen aangeschaft, en de Kerk verrijkt met het nieuwe beeld van O. L. Vrouw ter Nood. Maar naast of beter boven dezen ulteriyken kant van het godsdienstig leven, werkte de Pastoor aan opwekking en verlevendiging van het inneriyke. Door hem werd de Zondagsche kindermis ingesteld en de Hoogmis vervroegd. Welke zegenryke gevolgen dit had, wordt wel hierdoor bewezen, dat het aantal H. Communies in één jaar met 20.000 steeg. Dat door zyn yveren de officleele Alkmaar sche bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood zoo bijzonder bloeide, is voldoende bekend. Dat deze overplaatsing naar Rotterdam juist op den dag vóór zjjn verjaardag Pastoor Hagemans, die aog zooveel groote en mooie plannen voor zljt» - parochie had, een vreugde is. meenen wy te mogeh betwyfelen. Alkmaar was aan hem gehecht, Inaar hij niet minder aan zyn werk en onze stad. Doch met de heilige gehoorzaamheid van den religieus aan de beslissingen van zijn Overheid, zal hU ook dit offer brengen. Moge het hem in Rotterdam, waar in de oudé stadsparochie van de Oldenbarneveldt- straat, een zware taak hem wacht, goed gaan. De beste wenschen niet enkel van de St. Jo- sephparochie, maar van heel katholiek Alk maar. vergezellen hem. Wy vernemen nog. dat de scheldende pastoor az. Zondag onder alle HH. Missen zyn paro chianen zal toespreken en dat na de H Mts van 11 uur gelegenheid zal zyn van hem af scheid te nemen. Op den tlelderscheweg. naby het Alkmaar sche slachthuis, reed op 5 Maart j.l. de beurt schipper Jan Hendrik Z. uit Warmenhulzen den heer K. Rol uit Bergen, die op een flets was gezeten, met zyn vrachtauto aan, waardoor de heer Rol flinke schade aan fiets en kleeding bekwam en tevens door verschillende verwon dingen een paar dagen op non-actief werd ge steld. De schade bedroeg, zoo alles met elkaar. 39. De vrachtryder was door den Kantonreehtei tot 10 of 6 dagen veroordeeld, met weik von nis de Veroordeelde geen genoegen nam. kwam dus in hooger beroep. Er waren getuigen A charge en A déchArge. met het gevolg. dAt er twee lezingen waren Vast stond in ieder geval, dat ^{dachte, die kalm reed, alle aandacht had gAad voor een van tegenovergestelde richting komenden truck met oplegger, die op den weg heel wat ruimte in beslag nam. Door dit groote gevaar werd bet kleinere: een aanrijding met den fletser, op den achtergrond gedrongen. De strijd ging er nu om, of verdachte Rol had aangereden of dat Rol tegen den auto van verdachte was opge reden. Rol zei, dat de voorkant van den auto tegen hem aan kwam en verdachte zei. dat Rol Icgaa dan aahterkaiU terecht was gekomen en belden werden in hun verklaringen door ge tuigen gesteund. De Officier nam aan, dat verdachte kalm had gereden, maar wel wat te veel aandacht voor zyn tegenligger had gehad en daardoor niet ge- Minkema en Pieternella Past. Th. Hagemans schouders slagen. band aan de zoo schitterend geslaagde irknnwnlUa Ha s_

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10