Begrootingsdebat voortgezet I VLIS.CO *1 „NATIONAAL WELZIJN” 7 -- I StiA 'n„ Kerkelijk leven MAGISTRALE REDE VAN JHR. DE GEER DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 TWEEDE KAMER Geestelijke inslag als basis Twee desiderata N.S.B.-ers fulmineeren BEGRAFENIS L. F. GUIT Pastoor W. Dirken i* a Ziekenbroeder veroordeeld HET MOND- EN KLAUWZEER SCHOENEND1EF IN DE VAL MIJNHARDTJES" 20 CIGARETTES BROCHES VANAF 25 CENTS Mr. Van Schaik wordt voorzitter Verlaging invoerrecht op rundvleesch Klompenmakers- patroons bijeen In volle vaart tegen een auto gereden Hij wil uit eigen beweging naar België gaan Plotseling uit zyn drukken werk kring weggerukt Duitschland verbiedt den invoer yan versch vleesch Minister Seldte in het Land van Vollenhove DE BELEEDIGINGSZAAK TE ROTTERDAM DE UITLEVERING VAN JULIUS BARMAT BANKIER C. E. TER MEULEN ERNSTIG GEWOND Jongeman bij het rooien van hoornen, gedood -- ’I Enorme belangstelling in de kerk en op het kerkhof Bij autobotsing te Loenen aan de Vecht MOTORRIJDER VER ONGELUKT De Nederlandsche Bond zal geen deel uitmaken van den Bedryfsraad Wetsontwerp houdende goed keuring van het Koninklyk besluit Gelukkige inwoners van Maashees j) Rillerig-Kou gevat? AL VOOR DEN DERDEN KEER BELASTINGVERLAGING Tegen beide verdachten acht maanden geëischt De christelyk-historische leider toonde zich een hartelyk vriend van het nieuwe Kabinet Hy probeerde een kraaltje uit een kinderoor te halen Eigenaardige evolutie I MUMJMaQ] wil met propa- 1 i i hem •4 X. Jl s 1 I Ingediend is een wetsontwerp, houdende goedkeuring van *t Kon. Besl van 4 Aug. 1037 tot verlaging van het invoerrecht op versch of gekoeld rundvleesch. een het r De Haarlemache kantonrechter heeft von nis geweien in de zaak tegen een broeder van het ziekenhuis _8t. Joannes de Deo” te Haarlem, die verdacht werd van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. IN ELK ONDERDEEL BETER In de vergadering van den gemeenteraad van Maashees (N.-Br.) is besloten de gemeentelijke belastingen aanmerkelijk te verlagen. Dit is reeds de derde maal, dat In betrekkeUjk korten tijd de belastingen verlaagd werden. Wel een unicum in deze crisistijden. Op grond van de verklaringen van de me dische deskundigen achtte de rechter niet beweren, dat het geven van een Inspuiting het uitoefenen van geneeskunde ia. Daar entegen was volgens den rechter het bezigen van een haakje In het oor wel uitoefenen van geneeskunde, waartoe de broeder niet bevoegd was. D 1 B C Twee desiderata bracht jhr. De Geer naar voren: Een tweejarig meisje had n.l. een kraaltje In het oor gekregen en de huisarts kon het er niet uit krijgen, omdat het kind te levendig was. HU verwees den vader met het kind daarom naar het ziekenhuis, waar een broeder, die al Jaren lang hulp verleent in de polikliniek, het oor inspoot en met behulp van een haakje probeerde iet kraaltje uit het oor te verwijderen. Dit mislukte echter. Daarna is de hulp van een specialist Ingeroepen, die het kind geope reerd heeft. Het meisje is echter vlak daarop overleden. De vader steldé den broeder voor den dood verantwoordeluk, maar deskundigen verklaar- onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, verschillende getuigen en deskundigen verpleging hauffeur wond. ne tok het ge- de was doordat de broeder met een haakje in het oor heeft gewerkt. De broeder kon dus niet wegens het veroorzaken van dood door schuld worden vervolgd, doch stond toen terecht we- Op sociaal terrein vreesde de spreker geen gebrek aan homogeniteit In het kabinet. Met het optreden van minister Patjjn was hjj zeer verheugd en van minister Geseling vreesde hü geen nieuwe bevoegdheidsdele- gaties. Nadat de Kamer zich van haar voor- drachtstaak gekweten had, werden de Alge- meene Beschouwingen over de RUksbegroo- ting-1938 kalmpjes voortgezet ten aan- hoore ook van de bUna voltallig verschenen minis terse hare. Onder zeer groote belangstelling is Woensdag middag op de R. K. Begraafplaats aan de Kerk- hoflaan te Den Haag begraven het stoffelijk overschot van den heer L. F. Guit, voorzitter van den R. K. Bond van Overheidspersoneel ,J3t. Paulus”, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage en oud-lld der Tweede Kamer. Het verheugde jhr. De Geer uitermate, dat steeds meer burgers, die voorheen zui ver links stonden, thans de wenschelijk- heid en de onmisbaarheid van het Chris tendom op het terrein van den staat zü het ook nog Individueel erkennen. In- dlen tengevolge hiervan de politieke ver houdingen een wijziging ondergaan, zal dit geschieden op natuurlUke wijze. Het huidige kabinet vond de spreker parle- mentair-rechtsch, ofschoon er geen afspraken met fracties gemaakt zün, iets wat ook on- noodlg en afkeurenswaardlg geweest zou zijn, - en"hij zag niet in, waarom de heer Colün het kabinet liever „christelijk'' noemde. De plechtige Requiemmis in de parochiekerk van de H. Theresia werd opgedragen door pas toor Kemper. Eenige honderden belangstellen den woonden dezen dienst hij. O. m. werden opgemerkt de oud-ministers Deckers en Mar chant en de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. 8. 3. R de Monchy. De stoet, die na afloop van deze plechtigheid werd geformeerd, had een lengte van vele hon derden meters. In een der rijtuigen volgde het volledig bestuur van St. Paulus en achter de rijtuigen liepen eenige honderden met talrijke vlaggen en banieren van verscheidene afdee- lingen van St. Paulus en andere R. K. organi saties. Ook op de begraafplaats was de belangstel ling bijzonder groot. Aanwezig waren hier o. m. de wethouders Vrijenhoek, Feber en Buurman, de gemeente-secretaris, de heer Boasson, tal- ir. Damme, directeur dei vaq de Centrale Commissie ■erleg, vele leden van De Zondagswet van 1815 kan niet meer vol doen en vaak komt het voor, dat de wet zelf een belemmering vormt voor de verwezenlijking van wat de wet bedoelt. De echtscheidlngsmogelijkheid bij onderlinge afspraak was een rotte plek, die uitgesneden moet worden. heldspersoneel, den R K. Bond van Post- en Telegraafpersoneel, enz. enz. Leden van het hoofdbestuur van St. Paulus droegen de kist. De absoute en de beaardlng werden verricht door pastoor J. O. Jansen, adviseur van Bt. Paulus. Rond het graf, dat met talrijke bloem stukken was gedekt, hadden de vertegenwoor digers van de afdeellngen van St. Paulus met hun banieren zich opgesteld. Een zoon van den overledene heeft voor de belangstelling bedankt. waren gehoord, eischte de Ambtenaar van het O. M. 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr. H. J. M. Tonlno, pleitte vrij spraak. De kantonrechter heeft bewezen geacht, dat de broeder aan het kind een inspuiting heeft gegeven en met een haakje geprobeerd heeft het kraaltje uit het oor te verwijderen. heden een eervolle politieke rel kunnen ver vuilen als H. M.'a loyal opposition. Voorts verklaarde de rechter op grond van de mededeel ingen van dokter van Eekelen, die het geen spoedgeval vond, dat de noodzaak tot het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde voor den broeder niet aanwezig was. De verdediger had als verweer opgeworpen, dat één keer onbevoegd de geneeskunde uit oefenen nog niet maakt, dat de broeder hiervan een beroep maakt, zooals de dagvaarding had ten laste gelegd, en dat de broeder geen geld voor dit „uitoefenen der geneeskunde” had ont vangen. De kantonrechter heeft dit verweer op grond van allerlei juridische bepalingen ver worpen. i""'flM-AIH ongemerkt kon Hüven, ontdekte men Ten slotte heeft de kantonrechter over wogen. dat de broeder een goede reputatie als verpleger geniet en geen geldelijk voor deel van zün behandeling heeft genoten en hij legde den broeder ƒ38 boete subs. IS dagen hechtenis op. Woensdag is de strafzaak tegen W. de H. en J. L. B, verdacht van laster aan het adres van den directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam, voortgezet voor de Rotterdam- sche rechtbank. Nadat verschillende getuigen verklaard heb ben, dat hetgeen In het request vermeld staat, onjuist Is, hield de officier van justitie, mr. W. F. Wllbrenninck, zijn requisitoir. Spr. betoogde, dat laster wel een van de meest moeilijk te achterhalen misdrijven is. HU ver heugt zich dan ook in het feit, dat aan de min derwaardige practjjken van belde verdachten voor goed een einde gemaakt zal worden. Als aanleiding van deze lastercampagne meent het O. M. te kunnen veronderstellen de zes maanden gevangenisstraf, die belde verdachten wegens het aannemen van steekpenningen vier jaar geleden hebben gekregen. Dit door het krachtdadig optreden van den beleedlgde, dr. H. 8pr. is er van overtuigd, dat van al hetgeen verdachten tegen dr. H. aanvoeren, geen woord waar Is. Bü de strafmaat wilde hü er rekening mee houden dat de requestranten bü het opmaken van het request door een daartoe onbekwaam advocaat zün geholpen. Derhalve eischte hü voor ieder een gevangenisstraf voor den tüd van acht maanden. De raadsman van belde verdachten, mr. Bak ker, voerde aan, dat lang niet alles verzonnen beschouwd mag worden. Ten aanzien van de opmerking van den offi cier, als zou hü onbekwaam zün voor het maken van dergelüke requesten, verklaarde hü, dat hü de aanteekenlngen van zün cliënten letter- lük heeft overgenomen, zoodat zün werk slechts bestond uit het maken van 'n verband tusschen deze aanteekenlngen. Tot slot concludeerde de verdediger op grond van de verklaringen van verschillende getuigen tot vrüspraak. Uitspraak 23 November as. Van diepere beteekenls acht jhr. De Geer de klacht over de partüverhoudingen ten onzent en hU constateert, ten le: de afwüzlng door Linksch van den geestelUken Inslag als basis voor het regeerbeleid en, ten 2e: de aanvaar ding van die basis door sommigen, misschien door velen van hen, die tot dusver niet tot een der groepen van rechtsch behoorden. Ook thans bestaat die geestelijke inslag als basis nog wel degelUk; zelfs een liberaal blad als „De Avondpost” erkent zulks ronduit, os. met het oog op huwelUkswetgevlng, gezlns- en zedelükheidspolitlek, gezagshandhaving, on- noodlge Zondagsrustverstorlng; hieruit volgen wel degelUk bepaalde consequenties: rechtsche kabinetten hebben vaak heilzaam gewerkt; ook ter rechterzijde openbaarde zich wel eens ver schil van Inzicht, deze groepen doch werken samen op eenzelfde grondwet. Te Zutphen heeft de Nederlandsche bond van klpmpenmakerspatroons een algemeene leden vergadering gehouden, onder leiding van den heer J. V. d. Berg uit Harmelen. Als voornaamste punt stond op de agenda een voorstel van het bestuur geen mede werking te verleenen aan de oprichting van een bedrjfsraad voor het klompenmakersvak Dit voorstel werd gemotiveerd met de onorga nisatorische houding van den Nederlandschen Houtbewerkersbond de organisatie der werk nemers die een afspraak niet was nageko men. waardoor men de algemeene belangen van het klompenmakersvak ten zeerste bena deeld achtte. De vergadering besloot met vrUwel algemee ne stemmen, geen deel te nemen aan een be- drüfsraad. al spoedig, wat er behalve oud papier nog in de gereedgezette zakken zat Toen de man zich in derdaad den volgenden dag aan de zaak ver voegde om de zakken weg te halen, bevonden zich daar ook eenige rechercheurs, die hebben meegenomen naar het bureau. Jhr. De Geer toonde zich een hartelük vriend van het nieuwe kabinet. Dat kan niet zóó maar gezegd wor den van den heer BIEREMA. die hierna het woord voerde voor de kleine liberale frac tie: hü betreurde de mislukking der vorming van een kabinet op breede basis, waartoe de Vrijheidsbond (zulks was ons niet onbekend1gaarne zou hebben mede-' gewerkt, en hü be treurde de vorming van dit kabinet volgens hem een Coalitie kabinet omdat het voortgekomen was uit de oude antlthese-gedachte. De liberalen zouden de daden en de voor stellen van het kabinet af wachten; met de defensieplannen konden zü in leder geval mee gaan; de plannen omtrent een meer actieve handelsp<%itiek schenen hem echter weinig rust te laten; steun voor ouden van dagen had zün büzondere sympathie, niét echter een eventueel plan tot al te veel Zondagsrust- dwang. Ons dunkt, dat de liberalen zich behoorlUk concillant getoond hebben na wat zü tot op heden Heten verluiden omtrent bun ontstem ming over de kabinetsformatie. DEN HAAG, 10 November 1937 Jje rol est mort! Vive le rol!” Nauwelüks Is Prof. Aalberse neergedaald van zün hoogen zetel, na zich zelf uitgeluid te hebben en na hartelük ten afscheid ge huldigd te zün, of reeds haast de Tweede Kamer zich om de presidiale hiërarchie te herstellen en haar wenschen kenbaar te maken ten aanzien van de nieuwe aetel- beaettlng. Zooals verwacht mocht worden, is Mr. J. R. van Schaik met absolute meerderheid van stemmen aangewezen als nummer één op de aan H. M. de Koningin aan te bie den nominatie, zoodat de terugkeer van den heer van Schalk op den voorzitterszetel wel als verzekerd kan worden beschouwd In den leeftüd van ,71 jaar is Woensdag te Rotterdam plotseling overleden pastoor W. Dirken, van de parochie van de H.H. Martela ren van Gorcum aan het Stieltjesplein, aldaar. Den overledene werd nog in allerijl het H. Oliesel toegediend. Past. W. Dirken werd 24 Sept. 1866 te Vogelen zang geboren. Priester gewijd op 10 Augustus 1801 was hü achtereenvolgens kapelaan te Rhündük en Leiden en te Amsterdam (H. Vine. A Paulo) om op 20 Februari 1908 benoemd te worden tot pastoor te Oudewetering. In Octo ber 1014 volgde zün benoeming tot pastoor in de Maasstad, waar hü tot zün plotseling ver scheiden zün niet gemakkelüke taak in deze groote stadsparochie met grooten Uver en nauwgezetheid heeft verricht. Oafellkaae M koa ra prtep. koofHesrif*, maortsn. srierrif». rkeamatiseAe rif»»», migrahe. periodiek» moe- «a Ia*<«looe»ei4. Helpen wonder «nel. 12 «tuks 50 et. 2 «t. 10 et. Dinsdagavond omstreeks half zes is de twin tigjarige motorrüder J. Blankman van Hoog woud te Wognum in botsing gekomen met een auto. Hü «terd daarbü zeer ernstig aan zün hoofd gewond en bekwam Inwendige kneuzin gen. Nadat de eerste hulp was verleend, is de man naar de ziekenverpleging „De VUla” te Hoorn vervoerd, waar hü in den loop van der. nacht is overleden. B. kwam uit de richting Hoogwoud, terwül van tegenovergestelde richting,een auto nader de, waarvan alleen de rechter-koplamp brand de. Hoewel aan den kant van den weg een auto geparkeerd stond, meende B., die den naderen den auto vermoedelük voor een motorrijwiel heeft aangezien, nog wel te kunnen posseeren. Dit Is hem noodlottig geworden. In volle vaart reed hü op den auto in, met het gevolg dat hü over den kop sloeg en deerlük gewond werd. De automobilist is na de aanrüding doorge reden. Hü is nog niet opgespoord. Naar wü vernemen, heeft de heer Julius Bar mat, die, zooals men weet, eenlgen tüd gejeden werd gearresteerd op verzoek van de Belgische Justitie en wiens uitlevering werd gevraagd, thans aangeboden uit eigen beweging naar Bel gië te gaan, om zich daar ter beschikking van den procureur des Konings te stellen. De Bel gische justitie echter weigert op dit aanbod in te gaan en handhaaft het verzoek tot uitlevering. De heer Barmat heeft dit aanbod gedaan op grond van een oude Belgische mlnisterieele cir culaire, waarin ultdrukkelük staat gemeld, dat de procureur des konings gemachtigd is. per sonen, die uit vrüe. beweging zich ter beschik king komen stellen, in ontvangst te nemen. Door deze weigering van de Belgische justitie zal dus de rechtbank te Amsterdam over de uit levering advies moeten uitbrengen aan de regee- rlng. Naar wü verder vernemen, zal de rechtbank weldra deze zaak behandelen. Met het oog op het mond- en klauwzeer in Nederland, heeft naar het Handelsblad ver neemt. de Dultsche regeering voor onbepaal- den tüd den in- en doorvoer van versch vleesch, hooi en stroo uit Nederland. België en Luxem burg verboden. Jkr. mr. 0'. 1 de Geer (ChrHirt. Unie) Te Mijdrecht is een twintigjarige jongeman uit Badhoevedorp, gem Haarlemmermeer, die met eenige andere personen bezig was met het rooien van aan iepenziekte lijdende boomen, door een vallenden boom getroffen en op slag gedood. rüke raadsleden, P.T.T., voorzitter voor Georganiseerd deze commissie, voorts vertegenwoordigers van den Ned. R.K. Politiebond St. Michaël, den Ned. Chr. Bond van personeel in publleken dienst, den R. K. Bouwvakarbeidersbond 8t. Jozef, den Ned. R. K. Bond van Ar helders (sters) in de slagers- en aanverwante bedrüven 8t. Joris, de R.K. Staatsparty kring 's-Graven- hage, de stichting Maas en Waal, de R. K. Gar de, het R.K. Werkliedenverbond, het Comité Katholiek 'S-Gravenhage, het Staatsboschbe- heer, de Loodsenvereenlglng Nederland. denNed. n aansluiting op deze kennisgeving heeft de heer W. G. Nieuwenkamp in een brochure een nadere toelich ting gegeven op dit zeer schoon en aan trekkelijk klinkende, maar nogal vage beginselprogram, dat bij velen de in druk heeft gewekt als zou het door een in de NS B. teleurgestelde zijn geschre ven, die wil trachten de fouten van Mus- sert te vermijden. De heer Nieuwenkamp, die namens vele anderen zegt te spreken, beantwoordt in deze toelichting het hem gedane verwijt, dat hij niets nieuws heeft gebracht, met de zeer juiste opmerking, dat de zedelijke waarden, die hij aller eerst wenscht te behouden en te be schermen, niet behooren tot de zaken, welke men naar believen wijzigen of modemlseeren kan, omdat zij nu een maal eeuwig zijn. Wat hü als hoogste goed, als zedelüke waarde erkent, is niet van menschen, maar is datgene waaraan menschen zich te onderwerpen hebben. Het nieuwe, wat hü beoogt, bestaat slechts in het inslaan van nieuwe wegen. Met nadruk verklaart hü noch fascis tisch noch nationaal-socialistisch te zün. Hü gelooft, dat ons Volk leiding en tucht behoeft en daarnaar vraagt en deze dan ook aanvaarden zal. Het bewustzün moet den mensthen worden bügebracht, dat zü leden zün van de Nederlandsche Volksgemeenschap. Zelfgenoegzaamheid, gemakzucht, egoïsme, uitbuiting en on rechtvaardigheid alsmede ophitsing, haat en klassenstrijd acht hü uit den booze De NSB had haar spreektüd verdeeld over twee rhetoren, de heeren d AN’SEMBOURG en ROST VAN TONNINGEN, twee rhetoren, die allebei een allererbarmelükst figuur sloegen. Beiden broddelden hun redevoeringen, waarvan wü de Irinerlüke waarde vanwege absolute onverstaan baarheid op de perstribune niet hebben kunnen beoordeelen, af in toomelooze vaart. Het wil ons echter voorkomen, dat de heer Rost van Ton- ningen, indien hü vaart zal kunnen vermin deren, zich wel een zekere Kamer-welsprekend- heid eigen zal weten te maken met den heer d’Ansembourg is het echter een hopeloos ge val. Van den laatste vingen wü op, dat hü (weinig nieuws!) niet gediend was van parlementaire kabinetten en zeker niet van een parlementair kabinet-Colün, dat uit duistere krachten ge boren zou zün (de nauwlettende voorzitter Het hem dat „duistere" terugnemen en heeft ook oAïgens verschillende uitdrukkingen der NSB- ers moeten doen castigeeren)de heer Colün had zich de gelegenheid laten voorbügaan, een niet-parlementalr, desnoods eenantl- parlementair kabinet te vormen; thans zouden de Katholieken het kabinet beheerschen. Dit kabinet had volgens den spreker ook niets posi tief -christelüks: dat zouden nationaal-soclalls- ten heel anders aanpakken (inderdaad, ja!); de verkiezingsoverwinning was zoo clericaal, dat er hier elgenlük inplaats van één priester en der tig leeken».... dertig priesters en één leek zitten moesten; verder noteerden wü, dat de NSB de vrijheid wil, zoowel voor het volk als het Individu; dicta tuur-neigingen waren der NSB Vreemd De heer Rost van Tonnlngen heeft, als wü ons niet vergissen, gefulmineerd tegen de stü- ging der levenskosten, de verschrompeling der koopkracht, den ondergang van den midden stand vanwege de groote warenhuizen, de enor me stüglng der Staatsschulden, de jacht naar exportgebieden, het gemis aan imperiale han- delsactlviteit, het te weinig of niet streven naar economische zelfvoorziening Het was werkelük een verademing, toen Jhr. DE GEER, de christelük-historische leider, de frêle, bükans bro ze figuur, welke niets heeft van het brute en arrogante, waarmede de NSB- ers zich in het al gemeen begenadigd achten, opstond om in een «fler ouderwets-magis trale redevoerin gen, waarvan nog maar weinig par lementariërs het geheim kennen, zün visie op het nieuwe kabinet en deszelfs eerste be- grootlng weer te geven. Dat was direct betoog trant in grooten stUb waaruit sprak de mees- terlüke beheerschlng der poUtieke vraagstuk ken. Jhr. De Geer heeft geen aplomb van noo- de om zekeren schün te wekken: zün bedacht zaam en zoo bescheiden gesproken woord boeit door den rijken gedachtenlnhoud en inge spannen luistert de Kamer toe. Hü constateerde een eigenaardige evolutie in de bestrüding van rechtsche kabinetten: vroe ger heette het, dat de scheidingslün (rechtsch- llnksch) verkeerd getrokken was en meer uit sluitend door economische en sociale tegenstel lingen moest worden bepaald thans heet het, dat er beelemaal geen scheidingslün behoort te bestaan en van zekere züden zou men maar het liefst het (nood)-karakter van het vorige kabinet permanent behouden hebben. Abusie- velük stelt men het voor, alsof door rechtsch Svvondlgd wordt door capitis dlmlnutlo der niet troepen als bokken beschouwde. Niets Is echter minder waar: rechtsch wil alleen meer terug naar normale parle mentaire verhoudingen, waarbü de minder- Verrasslngen deden zich bü de stemnflngen voor de nominatie niet voor; bü eerste stem ming werd den heer van Schaik met niet minder dan 62 van de 66 geldige stemmen terstond de eerste plaats aAgewezen (van de 78 in de bus gedeponeerde briefjes waren er 12 blanco), en de Kamer heeft dus wel doen blüken, dat zü de leiding in 's lands vergaderzaal gaarne we derom toevertrouwt aan den heer van Schalk, die gedurende een aantal jaren Indertijd op zoo voortreffelüke wüze fortlter in re. sua- viter In modo den voorzittershamer gehan teerd heeft. Als eerste ondervoorzitter kwam uit de bus de heer Smeenk, die thans tüdelük presideert, en als tWeede de heer Drees, zoodat er in het ondervoorzitterschap wel geen wüzlglng zal kotnen. een nieuwe Zondagswet en herziening van de huwelUkswetgevlng op het stuk van echtscheiding bü onderlinge afspraak. Dr. S. E. B Bierems (Vrijhsldibond) Deze toelichting heeft ons versterkt in den Indruk, dat wü hier te doen hebben met een van die velen, die uit gebrek aan vertrouwen in de leiding van de NSB. uit Mussert’s rangen zün getre den of die, afgeschrikt door de natio- naal-soclalistlsche blunders en fouten en uitheemschlgheden, niet tot de NBB. zün toegetreden, ofschoon zü met ver schillende papieren programpunten van de N.S.B. sympathiseerden. Heel de uit eenzetting van den heer Nieuwenkamp draagt een even goedwillend als dilet tantistisch karakter. Veel van wat hij wil, willen wü ook. Maar terwül hü een nieuwe organisatie met nieuwe leiders voor de verwezenlijking van zün voor- looplg nogal fragmentarisch en weinig concreet, min of meer incidenteel opge bouwd program wil scheppen, hebben wjj zeer scherp omschreyen beginselen en een vastomlünd program, dat door er varen en beproefde leiders zoo goed en zoo volledig mogelük moet worden ver wezenlijkt. Ons Katholieken heeft de heer Nieuwenkamp niets te leeren, maar het wil ons voorkomen, dat hü van de Katholieken nog wel een en ander leeren kan. Afgezien ervan, of hü met zün streven succes zal hebben of niet, dtt streven gaat voor een goed deel in een richting, welke, indien zü consequent wordt volgehouden en doorgezet, wel eens terecht zou kunnen komen daar, waar de heer Nieuwenkamp niet wezen wil, nl. bü de Christelijke partüen, voor de ChristeUjke naastenliefde rechtvaardigheid, voor behoud schermlng van de zedelüke voor handhaving van gezag, orde en tucht en behartiging van het algemeene nationale belang. Op den Rüksstraatweg te Loenen, nabü .Jtü- zlcht", is de heer O. E. ter Meulen, firmant van het bankiershuis Hope en Co., het slachtoffer geworden van een ernstig auto-ongeluk. In de richting Amsterdam reed een vracht auto, gevolgd door een luxe-auto. De bestuur der van dezen luxe-auto wilde den vrachtauto passeeren. Het schünt dat juist toen het smalle weggedeelte bereikt was, de chauffeur plotse ling sterk heeft geremd, waardoor de auto slipte en tegen een boom vloog. De inzittende heer ter Meulen bekwam bü de botsing een hoofdwonde. Op advies van een ontboden geneesheer werd le getroffene per ziekenauto naar de Zieken te Amsterdam overgebracht. De bekwam slechts een kleine hoofd- De politie te Rotterdam heeft In bewaring gesteld den 28-jarigen J. F. B., die vaak met zün carrier oud papier kwam halen bij een schoenenmagazün in de binnenstad. Dezer da gen kwam de man weer en onder toezicht van een winkelbediende propte de man vier zakken vol met oud papier. Op een gegeven moment moest de bediende even ergens anders zün en van dit onbewaakte oogenbllk heeft de man gebruik gemaakt om dertig paar schoenen on der In de zakken te verstoppen. Toen de win kelbediende terugkwam, zei de man. dat hij klaar was met pakken en dat hü de zakken den volgenden dag even zou komen aanhalen. Aangezien een diefstal van dertig paar schoe- enlgen tüd geleden heeft een zekere W. O. Nieuwenkamp te Amster dam aan bepaalde adressen kennisgeving rondgestuurd over voorgenomen oprichten van een vereeni- ging „Nationaal Welrijn.” In deze ken nisgeving werd betoogd „dat niet de stembusoverwinning van deze of gene partü, niet een met moeite en uit nood geboren parrijenmeerderheid, doch alleen en uitsluitend een krachtig bewind, ge dragen door sterke en gezonde beginse len, vrij van eigen-, groeps- of partij belang, rustend op het vertrouwen van de overgroote meerderheid van ons volk, ons land en ons volk naar betere tüden zal kunnen lelden.” De vereenlging „Na tionaal Welzün” heeft zich tot taak ge steld te strüden voor het welzün van ons volk in den algemeenen zin van zedelük. geestelijk, stoffelük en llchamelük wel zün. De wüze, waarop zü dit zal doen, zal zün: In zedelüken zin door de bevordering van gemeenschapszin, offervaardigheid, eerbied, orde en tucht en de bestrijding van alles, wat de zedelüke waarden van ops volk bedreigt. In geestelüken zin door het bübren- gen van meerdere kennis, onder meer omtrent de zeer belangrijke vraagstuk ken van dezen tüd. In stoffelüken zin door de bevordering van maatregelen op sociaal-economiscli gebied, welke de werkgelegenheid zullen verruimen, de bestaansmogelükheden zullen verbeteren en bestaande onrecht vaardigheden zullen bestrijden. In lichamelüken zin door de bevorde ring van llchamelüke oefening en ont spanning. „Nationaal Welzün' ganda, het organlseeren van büeenkom- sten en het geven van leiding in geleide- lük tempo te werk gaan in contact met de betreffende overheidsinstanties en met daartoe dienstige particuliere orga nisaties. Het wil geen politieke organisa tie zün, doch zich uitsluitend op maat- schappelük terrein bewegen om volgens zün doelstellingen de eenheid van ons Volk te bevorderen en zoodoende het nationaal welzün te verhoogen. Ambtenaren-vereeniging, den Alg. Ned. Chr. Ambtenarenbond. R.K. Jeugdorganisaties, R.K Mlddenstandsvereenlglngen. de Centrale van vereeniglngen van personeel in overheidsdienst, den Chr. Bond van Overheidspersoneel In Bel gië, de Chr. Internationale Federatie van Over- regeerings- die op de bres moeten staan en en be waarden, orde en bestrijdenswaardlg. Hü wil de dui zenden jonge menschen, die langs de wegen slingeren en hun tüd verlumme len, van de straat halen en schaken, boksen, schermen, wandelen, zeilen, zwemmen, roeien, zingen, muziekmaken, volksdansen en kampeeren leeren. Hü is kennelük tegen het Neo-Malthusianisme en vóór den kinderzegen. Hü is *n groot voorstander van een popularlseering van de ruitersport en de zweefvliegerij. Hij pleit voor uitnemende kennis van en eerbied voor het eigen vak en handwerk. In actueele vraagstukken wil hü niet be paalde opvattingen opdringen, doch slechts de juiste voorlichting, gebaseerd op gezonde Nederlandsche beginselen, laten geven. Voor de werkloozen denkt hü aan een vrijwllligen arbeidsdienst. Hü rekent op den steun van groote industri- eelen, bankiers, cultuur- en scheepvaart maatschappijen. Hü is uitgesproken Oranjegezind en principieel gekant tegen het Marxisme In plaats van den klas senstrijd wenscht hü de naastenliefde te stellen. Het Chrlstelük geloof wil hü be schermen tegen godloochenaars en gods lasteraars. Hü verfoeit leekenpraat over ras-, bloed- en bodemtheorieen door ver dwaasden en afvalligen van hun Kerk. Hü wil bouwen op hetgeen het Neder landsche volk thans is, zooals het in den loop der eeuwen gegroeid is. Hü is voor stander van ordening in het bedrüfs- leven, zooals deskundigen op dat gebied ons zullen moeten brengen. Werk en vreugde wenscht hü allen toe en het algemeen belang gaat ook bü hem voor op. De nationale gedachte wil hü bevor deren en de staatsmacht wil hü niet stel len boven Gods gebod. Een ieder van hoog tot laag moet de verantwoordelük- heid dragen voor zün daden en reken schap afleggen, hoe men zün taak heeft opgevat en ten uitvoer gebracht. Geen nazi of fascist, maar een ploeger wil hij heeten. De tariefovereenkomst op 20 Juni j.l. te Ko penhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten, houdt voor Nederland een verbintenis in om voor Deensch rundvleesch het invoer recht, bedragende per 100 Kg. bruto 20 pet. van de waarde, te verlagen tot 13 pet. dier waarde. Ten einde gevolg te geven aan de bü sluiten van bovengenoemde overeenkomst maakte afspraak om, in afwachting van nadere ratificatie, de overeengekomen verlaging van invoerrecht dadelük toe te passen, is bü K. B. van 4 Augustus 1937 bovenbedoelde ver laging in werking gesteld. Het bepaalde bü bedoeld besluit behoeft Ingevolge artikel 2, vierde lid, van de tariefmachtlgingswet 1934 goedkeuring bü de wet. De Dultsche rüksminister van Arbeid, dr. Seldte, en de leden van zün gevolg, hebben Woensdag een bezoek gebracht aan de ontgin ningswerken in het "Lapd van Vollenhove bij Giethoorn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13