LAD Soengkiang geheel door de Japanners bezet J I "1 kl ONS heden antwoorden Spaak’s pogingen mislukt Staatsgreep in Brazilië Rapport over de Specht-ramp Barcelona en de vrijwilligers \k 1 Het nieuws van <Jit Vaticaanstad Nieuwe luchtaanvallen op Nanking DE BAROMETER t Speciale krijgs raden in Palestina De vijf boeken van Mozes JÖH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS I Es f VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 35 Rentebetaling uitgesteld ■4 DE GHETTO-BANKEN Bruno Mussolini niet neergeschoten in -« Vervalschte aandeelen als onderpand Amsterdammer aangehouden 5 I A- I Japansche opmarsch Sjansi voortgezet Nagedachtenis ir. Van Dijk geëerd Ramsay MacDonald herdacht De dood van Ramsay MacDonald Spaanse he ministerraad bestu deert de Britsche nota over de terugtrekking Zal Japan de Brusselsehe uit noodiging van de hand wyzen? Hy geeft zyn opdracht aan den Koning terug Waarom de katholieken weigerden Pauselyk schryven bij het vierde eeuwfeest der Broeders van St. Joannes de Deo Zyn stoffelyk overschot wordt aan boord gebalsemd De besprekingen in Den Haag geëindigd De Pentateuch, geschreven in het oude Samar itaansche hand schrift, vertaald Betalingsverkeer met Duitschland DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Fransche vliegtuigen te Benghasi DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 W S3 X Een duizendtal Chineesche sol daten houdt nog stand in het Oostelyk deel van Nantau Het zal naar Nederland worden gezonden, waar over publi catie zal worden beslist Een corporatieve staat geprocla meerd onder leiding van Getulio Vargas J Op den dag der begrafenis zullen alle treinen om 12 uur mid dags één minuut stoppen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 tl Ter bestrijding van hbt terrorisme Toenadering tot Italië I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ter i 7 van plotseling Rotterdam O O Japansche troepenversterkingen op weg naar het front bij Sjanghai M I E3 1% A 8. te ■'W Jhr. de Graeff heeft vanmorgen een onder- oud met den Britschen minister van Bulten- ndsche Zaken, Eden, gehad. moederlijke Over haar stichter Aangaande de houding der katholieken te genover het te vormen Kabinet Spaak schreef de Brusselsehe Standaard; overgegaan, gesteund door de marinelucht- vaart. 3Ü O Stand op Dunderitag nar vjn.: 755 Vorige stand: 753.4 le de ve bericht, volgens hetwelk Valencia een verzoek om een wapenstilstand tot Salamanca sou heb ben gericht. Te Washington acht men de politieke ge beurtenissen te Rio de Janeiro van zeer groot belang. De ontbinding van het parlement en het proclameeren van een nieuwe constitutie beschouwt men als een algeheelen ommekeer van de democratische gezindheid, die tot nu toe te Rio de Janeiro overheerschte. 4 Het rapport over de Specht-ramp zal naar Ne derland worden gezonden, waar over publicatie zal worden beslist. Vijftiende partij tusschen Euwe en Aljechin In remise geëindigd. ft In gezaghebbende kringen te Rome wordt beslist ontkend, dat het vliegtuig, waarin de zoon van den Duce, Bruno Mussolini, zat, zou zijn omlaag geschoten. Ie it I De Spaansche ministerraad bestudeerde de Brit sche nota over een terugtrekking van de vrij willigers. Spaak ontheven van zijn opdracht tot vorming van een kabinet. Soengkiang geheel door de Japanners beset. Een staatsgreep in Brazilië. Vrijdag zal Japan antwoorden op de uitnoodi- ging der Brnssrlsrhe conferentie. Speciale krijgsraden in Palestina ingesteld bestrijding van het terrorisme. Algemeens beschouwingen over de Rjjksbegruo- ting in de Tweede Kamer voortgezet. Besprekingen te Den Haag over de nieuwf rege ling van het betalingsverkeer met Duitschland geëindigd. Wetsontwerp Ingediend tot goedkeuring van het K. B. tot verlaging van het invoerrecht op rund- vleesch. Pastoor W. Dirken te overleden. Volgens berichten, ontvangen in BraziUaan- ache en Amertkaansche kringen te Washington, bestaat de staatsgreep, die in Brazilië heeft plaats gehad, allereerst In de ontbinding van Kamer en Senaat en van de provinciale wet gevende lichamen en vervolgens In het afkon digen van een nieuwe constitutie, waarbij Brazilië wordt omgevormd in een oorporatieven staat naar het voorbeeld van Italië. Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 10 November: De Osservatore Romano van hedenavond pu bliceert een schrijven van Z. H. den Paus aan den Generaal-Overste van de orde der Broeders van St. Joannes de Deo, dat gedateerd Is 13 Sep tember 1937. Aanleiding tot het eerbiedwaardig schrijven Is het vierde eeuwfeest dezer orde. De H. Vader roemt de buitengewone verdiensten, die de orde verzamelde door de werken van barmhartigheid. Deze hebben de wereld de moederlijke liefde van de Kerk geopenbaard. Terwijl de uit het Noorden komende Japan sche troepen de bezetting van Taljoeanfoe con- solideeren, rukken de overige troepen, die Sjanst vanuit het Oosten, door den Nlangtsekwan-pas, zijn binnengedrongen, snel naar het Zuiden der provincie op. Woensdag werd de verovering ge meld van Tsjlhslen, dat 64 K.M. ten Zuiden van Taljoeanfoe Is gelegen, terwijl de Japan sche cavalerie beweert, reeds het 34 K.M. ver der gelegen Pingjau te hqjtbcn bereikt. Naar aanleiding hiervan heeft de Japan sche minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat het Japansche antwoord Vrijdag door de conferentie tegemoet kon worden gezien. In de radiorede, die Vargas hedenavond hield, zei deze o.m. „De betaling van de rente en afloesing van Brasfllë’s buiten landsche schulden zal, hangende een nader onderzoek, tijdelijk worden npgeeehort.** St Joannes de Deo getuigt de H. Vader dat men niet bij machte is zijn deugden de bewondering te schenken waarop zij aanspraak kunnen ma ken. De H. Vader besluit zijn schrijven met het schenken van Zijn Apostollschen Zegen. In zekere kringen Is men van meenlng, dat dit ontwerp totale mobilisatie, zoome de de Instelling van een keizerlijk groot hoofdkwartier, er op wijst, dat de regeerlng er zich op voorbereidt eventueel het hoofd te bieden aan alle ernstige complicaties, die van de zijde van het buitenland zouden kunnen komen, BATAVIA, 10 November. (Aneta.) Naar Aneta verneemt, zal het rapport van de commissie van onderzoek Inzake de Specht- ramp niet In Indlë worden gepubliceerd. Het rapport zal naar Nederland worden gezon den, alwaar over de publicatie zal worden beslist, zulks In overeenstemming met het gebruik, dat het rapport In de eerste plaats wordt uitgebracht aan de betrokken Instan ties Het Oostelijk deel van Nantau wordt neg door een duizendtal Chineesche soldaten bezet, dit deel grenst aan de Fransche ne derzetting. Deze Samaritaansche wetsrollen zijn eeuwen oud en van onschatbare waarde. De Samari taansche gemeente is nooit van Palestijnschen bodem geweken en weigert zich gelijk te stellen aan het Jodendom. Het Samaritaansche ritueel Is geheel vastge legd in de vijf boeken van Mozes en de Sama ritanen hebben de later ingevoerde rabbljnsche gebruiken en gewoonten, die opgenomen zijn In den modernen joodschen dienst, niet aanvaard. (Dit bericht heeft waarschijnlijk betrekking op een der meest beroemde handschriften van den Samaritaanschen Pentateuch, welke zich bevindt in de synagoog van Nablus. Deze zou, volgens de opvatting der Samaritanen, geschreven zijn in liet dertiende jaar na de verovering van Kanaan door Abischa, een achter-klelnzoon van Akron. De ouderdom van dezen tekst Is tot nu toe nog niet kunnen worden vastgesteld, omdat men er nog steeds niet In geslaagd was, den tekst grondig te onderzoeken en te bestudeeren. Red.) Een Melk Is ernstig gewond door een Arabier, die zijn toevlucht in een moskee zocht. Verder Is vandaag een Arabier gedood en een joodsch arbeider ernstig gewond. Voor de oude stad gel den weer de bepalingen volgens welke de be woners zich na een bepaald uur niet meer op straat mogen begeven. Men hoopt, dat aan de reeks van misdaden een einde zal komen door de aangekondlgde Instelling van de speciale krijgsraden, die daden van terreur en het In bezit hebben van wapenen met den dood mogen straffen. De regeeringspersdienst meldt: Van 36 October tot 10 November vonden in Den Haag besprekingen plaats tusschen een Ne- derlandsche en een Dultsche delegatie over de regeling van het betalingsverkeer met Duitschland na 31 December 1937. De Duit- sche delegatie Is Woensdag wederom naar Duitschland vertrokken. Belde delegaties sullen aan hunne regeerlng rapport uitbren gen over den stand van zaken. JERUZALEM. 10 Nov. (Reuter) Men heeft speciale krijgsraden ingesteld, die be voegd zijn doodvonnissen uit te spreken we gens terroristische daden en het bezit van vuurwapens en bommen. Dit beteekent niet de afkondiging van den staat van beleg, hoewel het een halve stap In deze richting Is. Dit z}jn eenige elementen, die den huldigen stand van zaken verduidelijken. Spaak zal wel geen Katholieken bereid ge vonden hebben met hem samen te werken nadat er twee (of drie) wegens gewetensbe zwaren tegen het „politiek klimaat” van de com- binatle-Spaak hadden geweigerd In het nieu ws kabinet zitting te nemen. In Amertkaansche politieke kringen vreest men, dat het instellen van een dictatuur in Brazilië een ernstige slag zal beteekenen voor bet werk, door Cordell Hull op de conferentie te Buenos Aires tot stand gebracht voor een ver- eeniging op democratische basis van de staten Van bet Amertkaansche vasteland. Tevens vreest men ook, dat de toenadering tusschen Italië en Brazilië belangrijke gevolgen zal kunnen hebben voor het pan-Amertkanls- me, vooral als Brazilië, zooels verschillende diplomaten schijnen te vreeaen, zlja Instem ming zou betuigen met het anti-Komlnternpact. BRUSSEL, 10 Nov. (Belga) De Zuldzee- conferentie Is vanmiddag om drie uur In besloten vergadering bijeengekomen. Alle delegaties waren aanwezig. Bij ge opening der bijeenkomst bracht voor- tter Spaak hulde aan de nagedachtenis van McDonald, waarvoor Eden dankte. Spaak ■acht vervolgens in het kort verslag uit. HU :rklaarde, dat de op 6 dezer door de confe- rntle opgestelde nota nog denzelfden dag door :n Belgischen ambassadeur te Tokio was over- mdlgd. Daarna heeft Spaak er te Tokio nog- aals op laten aandringen, dat spoedig op de ota zou worden geantwoord. Volgens vertrouwelljke inlichtingen, die langs Iplomatleken weg uit Tokio zijn ontvangen, zal et Japansche antwoord een botte categorische elgering zijn om te onderhandelen met de conferentie te Brussel. Als voornaamste reden zal worden opgegeveu de aanwezigheid van de Sovjet-delegatle. In Japansche kringen geeft men te kennen, dat de deur niet gesloten is voor de mogelijkheid van een eventueele bemiddeling door Engeland en Amerika, ofschoon deze problematisch Is. Meer nog. Het is Spaak streng verboden ook maar één liberaal minister uit de regeerlng Van Zeeland In zijn Kabinet op te nemen. Er wordt gefluisterd dat deze exclusieve gesteld is ge worden door De Man als „conditio sine qua non” voor zijn eigen medewerking. De Man neemt aldus een zoete weel wraak op de liberalen, die hem de vorming eener re- geering ónmogelijk hebben gemaakt, In deze omstandigheden is het begrijpelijk dat er schrik Is geslopen In het hart van som mige katholieke candidaat-ministers, die met ontzetting het oogenbllk te gemoet zien dat zl) op hunne beurt als werktuigen zouden wor den gebruikt In de handen van een eersten minister, die nog slechts de speelbal Is zijner partij. Te elfder ure hebben zij hun medewerking waarop beroep werd gedaan maar welke zij feitelijk aan den Kablnetsvormer nog niet for meel hadden toegeaegd, geweigerd. BENGHASI, 10 Nov. (Havas). Een escai *«n vijf vler-motorlge Farmanvllegtulgen, op weg Is naar Indo-Chlna, is, na vsnmo Vroeg van het vliegveld El Aquina te Tunl «Un opgeetegen. te Benghazi getand. Het ligt in de bedoeling van president Vargas een volksstemming te doen houden over de nieuwe constitutie. De gouverneurs en de officieren van land- en zeemacht geven hun volledige Instemming met de besluiten, die door Vargas zijn uitgevaar digd. Woensdagavond heeft Vargas zich In ’n radio, rede tot het Braziliaansche volk gericht. Dit ontwerp voorziet In de contrtle der In dustrieën, van het kapitaal, de scheepvaart, den invoer, distributie van materiaal en van het handwerk en versterking en bescherming der militaire decreten. Het wetsontwerp, dat einde Januari aan den Landdag ter goedkeuring zal worden voorge legd, zal als ordonnantie worden afgekondigd, zoodra een buitengewone toestand zijn toepas sing noodzakelijk zal maken. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Admmistratie 4330, Redactie 4220 - ABONNEMENTSPRUSi Per kwartaal voor Alunaar f Z Voor buiten Alkmaar J f 230 Dagblad uftgogeven door de HV. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geiflusireerd Zondagsblad f 0.60 booger LWOW, 10 Nov. (PAT.) De rector van de universlteit van Lwow in Polen heeft besloten, dat de stemming onder de studenten over het al of niet toepassen van speciale banken voor de Joodsche studenten schriftelljk zal worden gehouden, uit vrees voor ongeregeldheden. De stembriefjes zullen per post worden ingezonden. De stembussen zullen derhalve eerst dertien dezer gesloten worden. I s L In de bijeenkomst der negenmogendheden- .nferentle hebben de Nederlandsche gedele- jerde Jhr. mr. A. C. D. de Graeff en de Fran- he afgevaardigde Delbos, zich aangesloten bij s woorden, die Spaak aan de nagedachtenis in MacDonald had gewijd. Van welingelichte katholieke zijde vernemen wij nog een en ander dat eenlg licht werpt op de omstandigheden die aanleiding zijn ge weest tot de verscherping der huidige poli tieke crisis. Pierlot en du Bus de Warnaffe hebben ver klaard (De Vleeschauwer zou zich daar bü heb ben aangesloten) dat zij voor een werkelijke gewetenskwestie zijn komen te staan. Slechts na grondige overweging hebben zij hun besluit genomen. ZU konden volstrekt geen vertrouwen stellen In het politiek klimaat, waarin de Regeerlng tot stand komt. Het heeft er immers allen schijn van, dat de Kablnetsvormer In feite geenszins Spaak is, maar wel het bureau van den socta- listlschen partijraad. Spaak wordt in zijn taak van KaMnetavormer voortdurend geleid door de kopstukken van s(jn partij, die hem onverbiddelijk voorschrijven wat hjj te doen en wat hjj te laten heeft. Kort om, men krijgt meer en meer den indruk dat de heer Spaak zelfs niet over een minimum van zelfstandigheid vermag te beschikken. De socialisten eischen dat Spaak In zijn Kabi net de volledige socialistische ploeg uit de Re- geering V. Zeeland ovememe. De betrokken par tijen moeten er zich maar naar schikken. Tot de Koning toe moet aldus lijdzaam toezien dat er Inbreuk wordt gemaakt op zijn voorrechten. De socialisten eischen dat Spaak geen enkel extra-parlementair, buiten generaal Denis, In zijn regeerlng opneme. En de heer Spaak kan niet anders dan zich' gedwee voegen naar deze oekaze. NO LONDEN, 10 Nov. (Havas.) Het stoffelijk overschot van Ramsay MacDonald zal aan boord van de ..Reina del Pacifico", waarmede de Britsche oud-premier naar Zuid-Amerikji onder weg was, gebalsemd worden. Het zal op de Ber- muda-ellanden aan land worden gebracht. De ..Reina del Pacifico” komt daar 15 November aan. Na op de Bermudk-eilanden aan land te zijn gebracht, zal het stoffelijk overschot van Mac Donald naar Schotland woroen vervoerd. Over eenkomstig den wensch van den overleden staatsman zal hij In zijn geboorteplaats Lossie mouth begraven worden. In verband met de begrarenis van den heer ingenieur E. C. W. van Dijk, directeur der Nederlandsche Spoorwegen, op Vrijdag 13 dezer, wwdt nog medegedeeld, dat ’s middags te twaalf uur van dien dag alle trelpen op het geheele net gedurende één minuut, dus van 1312 01 uur zullen stoppen, terwijl alle bu reaux, behalve die der stations, van 11 tot 13.50 uur gesloten zullen zijn. Nu de Chineesche troepen geen gehoor hebben gegeven aan de Japansche waar schuwing Nantau te verlaten, zijn de Ju- panaebe troepen tot een algemeenen aanval De 37-Jarig* vertegenwoordiger L. H. 8. uit Amsterdam had eenlgen tl)d geleden geld ge leend van iemand uit Rotterdam. Als onder pand had hij twee aandeelen van duizend gul den nominaal gegeven. Toen hij In gebreke bleef zijn schuld In te lossen, ging de geldschieter naar het kantoor van de vennootschap op wier naam de aandee len stonden, teneinde te trachten deze aandee len verzilverd te krijgen. Men vertelde hem op ’t kantoor, dat de aan deelen valsch waren en dat o.a. totaal verkeer de namen daarop voorkwamen. Met den pro curatiehouder van de vennootschap toog de geldschieter daarop naar de polltie, die een ondersoek Instelde en het gevolg was, dat S. In zijn woning te Amsterdam werd aangehou den, waarna hjj op transport naar Rotterdam is gesteld. BIJ zijn verhoor bekende hl), dat hij gerul- men tijd geleden in het bezit was gekomen van twee aandeelen-formulieren, welke hij toen eigenmachtig had ingevuld om m als onder pand te gebruiken. De man ia opgesloten. ORDE «n TUCHT zijn noodzakalijke vereisten voor doge- lljka opvoeding en goed onderwijs. De abnormaal grote klassen werken beide ernstig tegen. VERBETERING DER LEER- LINGENSCHAAL Is dringend nodig. Kath. Onderw. Vei bond. Hjj voegde hier aan toe, dat volgens niet bevestigde berichten Tsinpoe in den middag zou zijn genomen. Andere Japansche afdeelin- gen hebben Fengklng, 25 Kilometer ten Zuid westen van Singkiang, aan den spoorweg SjanghaiHangkau, aangevallen en de stad, zonder ernstlgen tegenstand te ontmoeten, ge nomen. Voor het eerst sedert veertien dagen hebben drie vliegtuigen een luchtaanval op Nanking gedaan en het Vliegveld gebombardeerd. ZU werden echter door het afweergeschut gedwon gen zoo hoog te vliegen, dat de bommen hun doel misten en slechts onbeteekenende schade aanrichtten. SJANGHAI, 10 Nov. (Havas). De woord voerder van het Japansche leger heeft de pers medegedeeld, dat de Japanners de be zetting van Soengkiang voltooid hebben en bij het Zuiden van Tsinpoe gevorderd waren. BRUSSEL, 10 Now. (Havas). Spaak begaf zich te 18.30 uur naar bet paleis van den koning. By het verlaten van bet paleis heeft Spaak medegedeeld, dat de koning hem van de opdracht tot vorming eener regeering heeft ontheven. BARCELONA, 10 Nov. (Havas). Gis termiddag om zes uur Is de Spoansche Ministerraad bijeengekomen. De beraadsla gingen waren om elf uur gereed. In het bijzonder Is de Britsche nota bestudeerd betreffende het zenden van een commissie, die tot taak zal hebben de vrljwilligers- kwestle te bestudeeren. In het Catalaansche parlement heeft Companys een rede uitgesproken, waarin hu verklaarde zUn herkiezing tot president der Catalaansche Generaliteit te zullen aanvaarden, „omdat zulks de wil van het volk Is”. Teruggekeerd van een offlcleele missie naar Sjanghai heeft de Japansche onder minister van Oorlog. Koemesjiro Kato, ver klaard, dat Japan zich meer dan ooit moet voorbereiden op een langdurigen oorlog. De regeering heeft een wetsontwerp aan genomen strekkende tot een algeheele mo bilisatie der hulpbronnen des lands. Companys legde in zUn rede voorts den na druk op de solidariteit tusschen de regeering van Spanje en die van Catalonlë. Offlcleele kringen te Barcelona ontkennen hadrukkelUk, dat er waarheid zou schuilen In het door generaal Quelpo de Llano verspreide BUENOS AIRES, 10 Nov. (Havas) De dagbladen van Buenos Aires deelen mede dat in Brazilië een staatsgreep heeft plaats gehad. Een nieuwe constitutie zal worden afgekondigd, waarbij Brazilië tot een corporatieven staat wordt verklaard, onder leiding van president Getulio Vargas, die voor onbepaalden tjjd aan het bewind zal bljjven. JERUZALEM, 10 Nov. (ANP.) Na jaren lang werken heeft eeH priester van de Sa- maritaansch-Israëlletische gemeente, Jacob de Priester geheeten, de origineele vijf boe ken van Mozes, die tot dusver voorkwamen op oude perkamenten rollen in Samari- taansch handschrift, vertaald. De Samari taansche tekst, welke In vorm zeer veel ge lijkenis vertoont met het Arameesch, Is een van de oudste geschriften, die op de wereld bekend zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1