Begrootingsdebat voortgezet I viis£2 „NATIONAAL WELZIJN MAGISTRALE REDE VAN JHR. DE GEER 'n, DONDERDAG 11 NOVEMÈER 1937 TWEEDE KAMER v Twee desiderata N.SJB.-ers fulmineeren Kerkelijk leven BEGRAFENIS L. F. GUIT Gelukkige inwoners van Maashees Pastoor W. Dirken*** a Ziekenbroeder veroordeeld HET MOND- EN KLAUWZEER SCHOENEND1EF IN DE VAL IJN H ARDTJES” 20 CIGARETTES BROCHES VANAF 25 CENTS Mr. Van Schaik wordt voorzitter 4 Minister Seldte in het Land van Vollenhove Tegen beide verdachten acht maanden geëischt DE BELEEDIGINGSZAAK TÈ ROTTERDAM AL VOOR DEN DERDEN KEER BELASTINGVERLAGING BANKIER -C. E. TER MEULEN ERNSTIG GEWOND In volle vaart tegen een auto gereden Klompenmakers* patroons bijeen Hij wil uit ..eigen beweging naar België gaan DE UITLEVERING VAN JULIUS BARMAT Plotseling uit zyn drukken werk kring weggerukt Jongeman bij het rooien van hoornen gedood Wetsontwerp houdende goed keuring van het Koninklijk besluit Enorme belangstelling in de kerk en op het kerkhof Bij autobotsing te Loenen aan de Vecht Verlaging invoerrecht op rundvleesch MOTORRlJDER VER ONGELUKT De Nëderlandsche Bond zal geen deel uitmaken van den Bedrijf naad Rillerig-Kou gevat? Geestelijke inslag als basis Eigenaardige evolutie Hg probeerde een kraaltje uit een kinderoor te halen De christehijk-historische leider toonde zich een hartelijk vriend van het nieuwe Kabinet Duitsd^land verbiedt den invoer van versch vleesch f '4 Ml n l 1 8 i 1 I De Haarlemsche kantonrechter heeft von nis gewesen In de «aak teren een broeder van het ilekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem, die verdacht werd van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. Ten slotte heeft de kantonrechter over wogen, dat de broeder een goede reputatie als verpleger geniet en geen geldrlQk voor deel van ifjn behandeling heeft genoten en 9 r P 1 B E Het huidige kabinet vond de spreker parle- mentair-rechtsch, ofschoon er geen afspraken met fracties gemaakt zijn, iets wat ook on- noodig en afkeurenswaardig geweest sou zijn, en hij zag niet in. waarom de heer Cohjn het kabinet liever „christelijk" noemde.' Ingediend is een wetsontwerp, houdende goedkeuring van t Kon. Besl. van 4 Aug. 1937 tot verlaging van het invoerrecht op versch of gekoeld rundvleesch. M CLK ONDERDEEL BETER het ge- de Voorts verklaarde de rechter op grond van de mededeellngen van dokter van Eekelen. die het geen spoedgeval vond, dat de noodzaak tot het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde voor den broeder niet aanwezig was. De verdediger had als verweer opgeworpen, dat één keer onbevoegd de geneeskunde uit oefenen nog niet maakt, dat de broeder hiervan een beroep maakt, zooals de dagvaarding had ten laste gelegd, en dat de broeder geen geld voor dit „uitoefenen der geneeskunde" had ont vangen. De kantonrechter heeft dit verweer op grond van allerlei juridische bepalingen ver worpen. Op grond van de verklaringen van de me dische deskundigen achtte de rechter niet bewezen, dat het geven van een Inspuiting het uitoefenen van geneeskunde Is. Daar entegen was volgens den rechter het bezigen van een haakje in hei oor wei uitoefenen van geneeskunde, waartoe de broeder niet bevoegd was. In de vergadering van den gemeenteraad van Maashees (N-Br.) is besloten de gemeentelijke belastingen aanmerkelijk te verlagen. Dit is reeds de derde maal, dat in betrekkeljjk korten tyd de belastingen verlaagd werden. Wel een unicum In deze crisistijden. 'na eek Twee desiderata bracht jhr. De Geer naar ▼oren: Onder zeer groote belangstelling is Woensdag middag op de R K. Begraafplaats aan de Kerk- hoflaan te Den Haag begraven het stoffelijk overschot van den heer L. F. Guit, voorzitter van den R K. Hond van Overheidspersoneel ,J3t. Paulus", lid van den gemeenteraad van ■s-Gravenhage en oud-lld der Tweede Kamer. Een tweejarig meisje had n.l. een kraaltje In het oor gekregen en de huisarts kon het er niet uit krijgen, omdat het kind te levendig was. HU verwees den vader met het kind daarom naar het ziekenhuis, waar een broeder, die al jaren lang hulp verleent In de polikliniek, het oor inspoot en met behulp van een haakje probeerde iet kraaltje uit het oor te verwijderen. Dit mislukte echter. Daarna Is de hulp van een specialist Ingeroepen, die het kind geope reerd heeft. Het meisje is echter vlak daarop overleden. De vader stelde den broeder voor den dood verantwoordelijk, maar deskundigen verklaar den dat niet vaststaat, dat de dood veroorzaakt was doordat de broeder met een haakje in het oor heeft gewerkt. De broeder kon dus niet wegens het veroorzaken van dood door schuld vereenlglngen van personeel In overheidsdienst, worden vervolgd, doch stond toen terecht we- Het verheugde jhr. De Geer uitermate, dat steeds meer burgers, die voorheen zui ver links stonden, thans de wenschelljk- held en de onmisbaarheid van het Chris tendom op het terrein van den staat zij het ook nog Individueel erkennen. In dien tengevolge hiervan de politieke ver houdingen een wijziging ondergaan, zal dit geschieden op natuurlijke wijze. De Zondagswet van 1815 kan niet meer vol doen en vaak komt het voor, dat de wet zelf een belemmering vormt voor de verwezenlijking van wat de wet bedoelt. De echtscbeldlngsmogeiykheld bij onderlinge zal' afspraak was een rótte plek, die uitgesneden moet worden. beden een eervoBe politieke rel kunnen ver vullen als H. M.’s loyal opposition. Dr. S. E- B. Biersma (Vrijheidsbond) waren gehoord, elschte de Ambtenaar van het O. M. ƒ40 boete subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr. H. J. M. Tonlno, pleitte vrij spraak. De kantonrechter heeft bewezen geacht, dat de broeder aan het kind een Inspuiting heeft gegeven en met een haakje geprobeerd heeft het kraaltje uit het oor te verwijderen. Nadat de Kamer zich van haar voor- dr ach ts taak gekweten had, werden de Alge meene Beschouwingen over de Rjjksbegroo- tlng-1938 kalmpjes voortgezet ten aan- hoore ook van de bijna voltallig verschenen mlnlsterschare. i een nieuwe Zondagswet en herziening van de huwelijkswetgeving op het stuk van echtscheiding by onderlinge afspraak. De politie te Rotterdaqa heeft In bewaring gesteld den 28-jarigen J. T. B., die vaak met zijn carrier oud papier kwam halen bij een schoenenmagazijn In de binnenstad. Dezer da gen kwam de man weer en onder toezicht van een winkelbediende propte de man vier zakken vol met oud papier. Op een gegeven moment moest de bediende even ergens anders zijn en van dit onbewaakte oogenbllk heeft de man gebruik gemaakt om dertig paar schoenen on der in de zakken te verstoppen. Toen de win kelbediende terugkwam, zei de man, dat hij klaar was met pakken en dat hU de zakken den volgenden dag even zou komen aanhalen. Aangezien een diefstal van dertig paar schoe nen niet ongemerkt kon blijven, ontdekte men al spoedig, wat er behalve oud papier nog In de gereedgezette zakken zat. Toen de man zich In derdaad den volgenden dag aan de zaak ver voegde om de zakken weg te halen, bevonden Te Mijdrecht is een twintigjarige jongeman uit Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, die met eenige andere personen bezig was met het rooien van aan iepenziekte llldende hoornen Dinsdagavond omstreeks half zes is de twin tigjarige motorrijder J. Blankman van Hoog woud te Wognum In botsing gekomen met een auto. Hjj wterd daarbij zeer ernstig aan zjjr. hoofd gewond en bekwam Inwendige kneuzin gen. Nadat de, eerste hulp was verleend, is de man naar de ziekenverpleging „De Villa” te Hoorn vervoerd, waar hl) In den loop van’ der. nacht is overleden. B. kwam uit de richting Hoogwoud, terwijl van tegenovergestelde richting een auto nader de, waarvan alleen de rechter-koplamp brand de. Hoewel aan den kant van den weg een auto geparkeerd stond, meende B„ die den naderen den auto vermoedelijk voor een motorrijwiel heeft aangezien, nog wel te kunnen passeeren. Dit Is hem noodlottig geworden. In volle vaart reed hjj op den auto in. met het gevolg dat hij over den kop sloeg en deerlijk gewond werd. De automobilist is na de aanrijding doorge reden. HIJ Is nog niet opgespoord. Niets is achter minder waar: rechtach wil alleen maar terug naar' normale parie- DEN HAAG, 10 November 1937 „Le rol est mortl Vlve le roti" Nauwelijks is Prof. Aalberse neergedaald van zijn hoogen zetel, na zich zelf uitgeluid te hebben en na harteljjk ten afscheid ge huldigd te zijn, of reeds haast de Tweede Kamer zich om 'de presidiale hiërarchie te herstellen en haar wenschen kenbaar te maken ten aanzien van de nieuwe zete>- bezetting. 11 Zooals verwacht mocht worden, is Mr. J. R. van Schalk met absolute meerderheid van stemmen aangewezen als nummer één op de aan H. M. de Koningin aan te bie den nominatie, zoodat de terugkeer van den heer van Schalk op den voorzitterszetel wel als verzekerd kan worden beschouwd. opdringen, irlichtlng, gebaseerd landsche beginselen. Op den Rljksstraatweg te Loenen. nabij „Rjj- zlcht", Is de heer O. E. ter Meulen, firmant van het bankiershuis Hope en Co., het slachtoffer geworden van een ernstig auto-ongeluk. In de richting Amsterdam reed een vracht auto, gevolgd door een luxe-auto. De bestuur der van dezen luxe-auto wilde den vrachtauto passeeren. Het schijnt dat juist toen het smalle weggedeelte bereikt was, de chauffeur plotse ling sterk heeft geremd, waardoor de auto slipte, en tegen een boom vloog. De inzittende heer ter Meulen bekwam by de botsing een hoofdwonde. Op advies van een ontboden geneesheer werd ie getroffene per ziekenauto naar de Zieken verpleging ■hauffeur wond. OiMItau M tam ew «rta». MooMpf». MeepOw. vvwwwXtata». tpit. (XerMK. rfcwme'tae** rirvee. mtaratae. periodieke pgeew, moe- ew leetelooekexi. Helpen wonder snel, 12 «tuk» 50 ct. 2 10 ct. Naar wy vernemen, heeft de heer Julius Bar mat, die, zooals men weet, eenlgen tijd geleden werd gearresteerd op verzoek van de Belgische justitie en wiens uitlevering werd gevraagd, thans aangeboden uit eigen beweging naar Bel gië te gaan, om zich daar ter beschikking van den procureur des Konlngs te stellen. De Bel gische justitie echter weigert op dit aanbod In te gaan en handhaaft het verzoek tot uitlevering. De heer Barmat heeft dit aanbod gedaan op grond van een oude Belgische mlnlsterieele cir culaire, waarin uitdrukkelijk staat gemeld, dat de procureur des Konlngs gemachtigd Is, per sonen, die uit vrije beweging zich ter beschik king komen stellen, In ontvangst te nemen. Door deze weigering van de Belgische justitie zal dus de rechtbank te Amsterdam over de uit levering advies moeten uitbrengen aan de regee- rlng. Naar wij verder vernemen, zal de rechtbank weldra deze zaak behandelen. terljjke beheerschlng der politieke vraagstuk ken. Jhr. De Geer heeft geen aplomb van noo- de om zekeren schijn te wekken: zijn bedacht zaam en zoo bescheiden gesproken woord boeit door den rijken gedachtenlnhoud en Inge spannen luistert de Kamer toe. Van diepere beteekenls acht Jhr. De Geer de klacht over de partijverhoudingen ten onsent en hjj constateert, ten le: de afwijzing door Linksch van den geestelijken inslag als basis voor het regeer beleid en, ten 2e: de aanvaar ding van die basis door sommigen, misschien door velen van hen, die tot dusver niet tot een der groepen van reclfcsch behoorden. Ook thans bestaat die geestelijke inslag als basis nog wel degelijk; zelfs een liberaal blad als „De Avondpost" erkent zulks ronduit, oa. met het oog op huwelijkswetgeving, ggzlns- en zedelljkheidspolltiek, gezagshandhaving, on- noodige Zondagsrustverstorlng; hieruit volgen wel degelijk bepaalde consequenties: rechtsche kabinetten hebben vaak heilzaam gewerkt; ook ter rechterzijde openbaarde zich wel eens ver schil van Inzicht, deze groepen doch werken samen op eenzelfde grondwet. In den leeftijd van 71 jaar is Woertsda’ te Rotterdam plotseling overleden pastoor W. Dirken, van de parochie van de H H. Martela ren van Gorcum aan het Stleltjesplein, aldaar. Den overledene werd nog In allerijl het H. Oliesel toegediend. Past. W. Dirken werd 24 Sept. 1866 te Vogelen zang geboren. Priester gewild op 19 Augustus 1891 was hij achtereenvolgens kapelaan te Rhyndyk en Leiden en te Amsterdam (H. Vine. A Paulo om op 29 Februari 1908 benoemd te worden tot pastoor te Oudewetering. In Octo ber 1914 volgde zijn benoeming tot pastoor in de Maasstad, waar hy tot zijn plotseling ver scheiden zijn niet gemakkelyke taak in deze groote stadsparochie met grooten Ijver en nauwgezetheid heeft verricht. Hy constateerde een eigenaardige evolutie in de bestrijding van rechtsche kabinetten: vroe ger heette het, dat de scheidingslijn rechtach- linksch) verkeerd getrokken was en meer uit sluitend door economische en sociale tegenstel lingen moest worden bepaald thans heet het, dat er heeletnaal geen scheidingslijn behoort te bestaan en van zekere zijden zou men maar het liefst het (nood)-karakter van het vorige kabinet permanent behouden hebben. Abusie velijk stelt men het voor, alsof door rechtach gezondigd wordt door capitis dlminutlo der niet rechtsche groepen, alsof rechtsch de leden dier troepen als bokken beschouwde. Met het oog op het mond- en klauwzeer in Nederland, heeft naar het Handelsblad ver neemt. de Duitsche regeerlng voor onbepaal- den tijd den in- en doorvoer van versch vleesch, hooi en stroo uit Nederland, België en Luxem burg verboden. Hv nw. Cr. I. d, Q™ (Chr. Hl«t Unie) en en be waarden, orde n aansluiting op deze kennisgeving heeft de heer W. O. Nlejiwenkamp in een brochure een nadere toelich ting gegeven op dit zeer schoon en aan trekkelijk klinkende, maar nogal vage beginselprogram, dat bij velen de in druk heeft gewekt als zou het door een in de N.S.B. teleurgestelde zijn geschre ven, die wil trachten de fouten yan Mus- sert te vermijden. De heer Nieuwenkamp, die namens vele anderen zegt te spreken, beantwoordt In deze toelichting het hem gedane verwijt, dat hij niets nieuws beeft gebracht, met de zeer juiste opmerking, dit de zedelijke waarden, die hij aller eerst wenscht te behouden en te be schermen, niet behooren tot de zaken, welke men naar believen wijzigen of modemiseeren kan, omdat zij nu een maal eeuwig zijn. Wat hij als hoogste goed, als zedelijke waarde erkent, Is niet van menschen, maar is datgene waaraan imenschen zich te onderwerpen hebben. Het nieuwe, wat hjj beoogt, bestaat slechts In het Inslaan van nieuwe wegen. Met nadruk verklaart hij noch fascis tisch noch nationaal-soclalistlsch te zijn. Hij gelooft, dat ons Volk leiding en tucht behoeft en daarnaar vraagt en deze dan ook aanvaarden zal. Het bewustzijn moet den menschen worden bijgebracht, dat zij leden zijn van de Nederlandsche Volksgemeenschap. Zelfgenoegzaamheid, gemakzucht, egoïsme, uitbuiting en on rechtvaardigheid alsmede ophitsing, haat en klassenstrijd acht hij uit den booze heidsperaoneel, den R.K. Bond van Poet- en| Telegraafpersoneel, enz. enz. Leden van het hoofdbestuur van St. Paulus droegen de kist. De abeoute en de beaarding werden verricht door pastoor J. G. Jansen, adviseur van St. Paulus. Rond het graf, dat met talrijke bloem stukken was gedekt, hadden de vertegenwoor digers van de afdeelingen van St. Paulus met hun banieren zich opgesteld. Een zoon van den overledene heeft voor de belangstelling bedankt. De NSB had haar spreektijd verdeeld over twee rhetoren, de heeren d’AKBEMBOURO en ROST VAN TONNINGEN1, twee rhetoren, die allebei een allererbarmelljkst figuur sloegen. Belden broddelden hun redevoeringen, waarvan wjj de innerlijke waarde vanwege absolute onverstaan baarheid op de perstribune niet hebben kunnen beoordeelen, af in toomelooze vaart. Het wil ons echter voorkomen, dat de heer Rost van Ton- nlngen, Indien hjj vaart zal kunnen vermin deren, zich wel een zekere Kamer-welsprekend- heid eigen zal weten, te maken met den beer d’Ansembourg is het echter een hopeloos ge val. Van den laatste vingen wy op, dat hy (weinig nieuws 1) niet gediend was van parlementaire kabinetten en zeker niet van een parlementair kabinet-Coiyn, dat uit duistere krachten ge boren zou zyn (de nauwlettende voorzitter liet hem dat „duistere” terugnemen en heeft ook overigens verschillende uitdrukkingen der NSB- ers moeten doen castigeeren)de heer Coiyn had zich de gelegenheid laten voorbygaan, een niet-parlementair, desnoods eenantl- parlementair kabinet te vormen; thans zouden de Katholieken het kabinet beheerschen. Dit kabinet had volgens den spreker ook niets posi tief-christelijks: dat zouden natlonaal-socialls- ,ten heel anders aanpakken (inderdaad, jal); de verkiezingsoverwinning was zoo clericaal. dat er hier eigenlijk inplaats van één priester en der tig leeken..... dertig priesters en één leek zitten moesten; verder noteerden wy, dat de NSB de vrijheid wil, zoowel voor het volk als het individu; dictatuur-nelglngen waren der NSB Vreemd...., De heer Rost van Tonnlngen heeft, als wy ons niet vergissen, gefulmineerd tegen de sty- ging der levenskosten, de verschrompeling der koopkracht, den ondergang van den middens stand vanwege de groote warenhuizen, de enor me styging der Staatsschulden, de jacht naar exportgebieden, het gemis aan imperiale han- delsactlviteit, het te weinig of niet streven raar economische zelfvoorziening Het was werkeUjk een verademing, toen Jhr. DE GEER, de christelyk-hlstoriache leider, de frêle, bykans bro ze figuur, welke niets heeft van het brute en arrogante, waarmede de N8B- ers zich in het al gemeen begenadigd achten, opstond om in een <Ber ouderwets- magis trale redevoerin gen, waarvan nog maar weinig par lementariërs het geheim kennen, zijn visie op het nieuwe kabinet en deszelfs eerste be groeting weer te geven. Dat was direct betoog trant in grooten styl, waaruit sprak de mees- Verrassingen deden zich by de stemmingen voor de nominatie niet voor; by eerste stem ming werd den heer van Schalk met niet minder dan 62 van de 66 geldige stemmen terstond de eerste plaats aangewezen (van de 78 in de bus gedeponeerde briefjes waren er 12 blanco), en de Kamer heeft dus wel doen biyken, dat zy de leiding in 's lands vergaderzaal gaarne we derom toevertrouwt aan den heer van Schaik, die gedurende een aantal jaren indertijd op zoo voortreffeiyke wijze fortlter in re, sua- vlter in modo den voorzittershamer gehan teerd heeft. Als eerste ondervoorzitter kwam uit de bus de heer Smeenk, die thans tydeiyk presideert, en als tweede de heer Drees, zoodat er in het ondervoorzltterschap wel geen wyziglng komen. Deze toelichting heeft ons versterkt In den indruk, dat wij hier te doen hebben met een van die velen, die uit gebrek aan vertrouwen in de leiding van de NBB. uit Mussert’s rangen zijn getre den of die, afgeschrikt door de natio- naal-socialistische blunders en fouten en ultheemschigheden, niet tot de NBB. zijn toegetreden, ofschoon zij met ver schillende papieren programpunten van de ^S.B. sympathiseerden. Heel de uit eenzetting van den heer Nieuwenkamp draagt een even goedwillend als dilet tantistisch karakter. Veel van wat hij wil, willen wij ook. Maar terwijl hij een nieuwe organisatie met nieuwe leiders voor de verwezenlijking van zijn voor loop^ nogal fragmentarisch en weinig concreet, min of meer Incidenteel opge bouwd program wil scheppen, hebben wij zeer scherp omschreven beginselen en een vastomlijnd program, dat door er varen en beproefde leiders zoo goed en zoo volledig mogelijk moet worden ver wezenlijkt. Ons Katholieken heeft de heer Nieuwenkamp niets te leeren, maar het wil ons voorkomen, dat hij van de Katholieken nog wel een en ander leeren kan. Afgezien ervan, of hij met zijn streven sueces zal hebben of niet, dit streven gaat voor een gopd deel in een richting, welke, indien zij consequent wórdt volgehouden en doorgezet, wel eens terecht zou kunnen komen daar, waar de heer Nieuwenkamp niet wezen wil, nJ. bij de Christelijke regeerings- partljen, die op de bres moeten staan voor de Christelijke naastenliefde rechtvaardigheid, voor behoud scheming van de zedelijke voor handhaving van gezag, orde en tucht en behartiging van het algemeene nationale belang. De Duitsche ryksmlnister van Arbeid, dr. Seldte, en de leden van zyn gevolg, hebben Woensdag een bezoek gebracht aan de ontgin ningswerken in het Land van Vollenhove by Giethoorn, De tariefovereenkomst op 39 Juni j l. te Ko penhagen tusschen Nederland en penemarken gesloten, houdt voor Nederland een verbintenis in om voor Deensch rundvleesch het invoer recht, bedragende per 100 Kg. bruto 30 pet. van de waarde, te verlagen tot 12 pet. dier waarde. Ten einde gevolg te geven aan de by slulfen van bovengenoemde overeenkomst maakte afspraak om, in afwachting van nadere ratificatie, de overeengekomen verlaging van invoerrecht dkdeiyk toe te passen. Is by K. B. van 4 Augustus 1937 bovenbedoelde ver laging in werking gesteld. Het bepaalde by bedoeld besluit behoeft ingevolge artikel 3, vierde lid, van de tariefmachtiglngswet 1934 goedkeuring by de wet. Te Zutphen heeft de Nederlandsche bond van klompenmakerspatroons een algemeene leden vergadering gehouden, onder leiding van den heer J. v. d. Berg uit Harmelen. Als voornaamste punt stond op de agenda een voorstel van het bestuur geen mede werking te verleenen aan de oprichting van een bedryfsraad voor het klompenmakersvak. Dit voorstel werd gemotiveerd met de onorga nisatorische houding van den Nederlandschen Houtbewerkersbond de organisatie der werk nemers die een afspraak -niet was nageko men, waardoor men de algemeene belangen van het klompenmakersvak ten zeerste bena deeld achtte. De vergadering besloot met vrywel algemee ne stemmen, geen deel te nemen aan een be- drijfsraad. Op sociaal terrein vreesde de spreker geen gebrek aan homogeniteit in het kabinet Met het optreden van minister Patyn was hy zeer verheugd en van minister Gosellng vreesde hy geen nieuwe bevoegdheidsdele- gatles. Jhr. De Geer toonde zich een harteiyk Griend van het nieuwe kabinet. Dat kan niet zóó maar gezegd wor den van den heer BIEREMA, die hierna het woord voerde voor de kleine liberale frac tie: hy betreurde de mislukking der vorming van een kabinet op breede basis, waartoe de Vrijheidsbond (zulks was ons niet onbekendIgaarne zou hebben mede gewerkt, en hy be treurde de vorming van dit kabinet volgens hem een Coalitie kabinet omdat het voortgekomen was uit de oude antithese-gedachte. De liberalen zouden de daden en de voor stellen van het kabinet af wachten; met de defensieplannen konden zy in leder geval mee gaan; de plannen omtrent een meer actieve handelsp<Aitiek schenen hem echter weinig rust te laten; steun voor ouden van dagen had zyn byzoodere sympathie, niét echter een eventueel plan tot al te veel Zondagsrust- dwang. Ons dunkt, dat de liberalen zich behooriyk concillant getoond hebben na wat zy tot op heden lieten verluiden omtrent bun ontstem ming over de kabinetsformatie. De plechtige Requiemmis in de parochiekerk van de H. Theresia werd opgedragen door pas toor Kemper. Eenige honderden belangstellen den woonden dezen dienst by. O. m. werden opgemerkt de oud-mlnlsters Deckers en Mar chant en de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. 8. J. R. de Monchy. De stoet, die na afloop van deze plechtigheid werd geformeerd, had een lengte van vele hon derden meters. In een der rytuigen volgde het volledig bestuur van St. Paulus en achter de rytuigen liepen eenige honderden met talrijke vlaggen en banieren van verscheidene afdee lingen van St. Paulus en andere R. K. organi saties. Ook op de begraafplaats was de belangstel ling by zonder groot. Aanwezig waren hier o. m. de wethouders Vrjjenhoek. Feber en Buurman, de gemeente-secretaris, de heer Boasson, tal rijke raadsleden, Ir. Damme, directeur dei P. T.T., voorzitter van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, vele leden van deze commissie, voorts vertegenwoordigers van den Ned. R. K. Politiebond 8t. Michaël, den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst, den R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef, den Ned. R. K. Bond van Ar helders (sters) in de slagers- en aanverwante bedryven St. Joris, de R. K. Staatsparty, kring 's-Graven- hage, de stichting Maas en Waal, de R. K. Gar de, het R. K. Werkliedenverbond, het Comité Katholiek k-Oravenhage, het Staatsboschbe- heer, de Loodsenvereenlglng Nederland, den Ned. Bond van Oemeente-ambtenaren, de Alg. R. K Ambtenaren-vereeniging, den Alg. Ned. Chr. Ambtenarenbond, R. K. Jeugdorganisaties, R.K. Mlddenstandsvereenlglngen, de Centrale van te Amsterdam overgebracht. De bekwam slechts een kleine hoofd en bestrijdenswaardig. HJJ wfl de dui zenden jonge menschen, die langs de wegen slingeren en hun tijd verlumme len, van de straat halen en schaken, boksen, schermen, wandelen, zeilen, zwemmen, roeien, zingen, muziekmaken, volksdansen en kampeeren leeren. Hij is kennelijk tegen het Neo-Malthusianlsme en vóór den kinderaegen. Hjj is *n groot voorstander van een populartseering van de ruitersport en de zweefvliegerij. Hij pleit voor uitnemende kennis van en eerbied voor het eigen vak en handwerk. In actueele vraagstukken wil hij niet be paalde opvattingen opdringen, doch slechts de juiste vpo: op gezonde Nedeilai laten geven. Voor de werkloozen denkt hij Aan een vrij willigen arbeidsdienst. Hij rekent op den steun van groote industri- eelen, bankiers, cultuur- en scheepvaart maatschappijen. Hij is uitgesproken Oranjegezind en principieel gekant tegen het Marxisme. In plaats van den klas senstrijd wenscht hjj de naastenliefde te itellen. Het Christelijk geloof wil hU be schermen tegen godloochenaars en gods lasteraars. HU verfoeit leekenpraat over ras-, bloed- en bodemtheorieën door ver dwaasden en afvalligen van hun Kerk., HU wil bouwen op hetgeen het Neder landsche volk thans is, zooals het in den loop der eeuwen gegroeid is. HU is voor stander van ordening in het bedrijfs leven, zooals deskundigen op dat gebied ons zullen moeten brengen. Werk en vreugde wenscht hy allen toe en het algemeen belang gaat ook bU hém voor op. De nationale gedachte wil hy bevor deren en de staatsmacht wil hy niet stel len boven Gods gebod. Een ieder van hoog tót laag moet de verantwoordeiyk- heid dragen voor zyn daden en reken schap afleggen, hoe men zyn taak heeft opgevat én ten uitvoer gebracht. Oeen nazi of fascist, maar een ploeger wil hij heeten. Woensdag is de strafzaak tegen W. de H. en J. L. B., verdacht van laster aan bet adres van den directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam, voortgezet voor de Rotterdam- sdhe rechtbank. Nadat verschillende getuigen verklaard heb ben. dat hetgeen in het request vermeld staat, onjuist is, hield de officier van justitie, mr. W. F. WUbrenninck, zUn requisitoir. Spr. betoogde, dat laster wel een van de meest moeliyk te achterhalen misdrijven is. Hy ver heugt zich dan ook in het feit, dat aan de min derwaardige practyken van belde verdachtep voor goed een einde gemaakt zal worden. Als aanleiding van deze lastercampagne meent het O.' M. te kunnen veronderstellen de zes maanden gevangenisstraf, die beide verdachten wegens het aannemen van steekpenningen vier Jaar geleden hebben gekregen. Dit door het krachtdadig optreden van den beleedigde, dr. H. Spr. is er van overtuigd, dat van al hetgeen verdachten tegen dr. H. aanvoeren, geen woord waar is. By de strafmaat wilde hy er rekening mee houden dat de requestranten by het opmaken van het request door een daartoe onbekwaam advocaat zyn geholpen. Derhalve elschte hy voor ieder een gevangenisstraf voor den tyd van acht maanden. De raadsman van belde verdachten, nn. Bak ker, voerde aan, dat lang niet alles verzonnen beschouwd mag worden. Ten aanzien van de opmerking van den offi cier, als zou hy onbekwaam zyn voor het maken van dergeiyke bequesten, verklaarde hy, dat hy de aanteekenlngen van zUn cliënten letter- lyk heeft overgenomen, zoodat zyn werk slechts bestond uit het maken van *n verband tusschen deze aanteekenlngen. Tot slot concludeerde de verdediger op grond van de verklaringen van verschillende getuigen tot vrijspraak. Uitspraak 33 November ax. enigen tyd geleden heeft een zekere W. O. Nieuwenkamp te Amster dam aan bepaalde adressen een kennisgeving rondgestuurd over het voorgenomen oprichten van een vereeni- ging „Nationaal Welzyn.” In deze ken nisgeving werd betoogd „dat niet de stembusoverwinning van deze of gene party, niet een met moeite en uit nood geboren partyenmeerderheld, doch alleen en uitsluitend een krachtig bewind, ge dragen door sterke en gezonde beginse len, vrij van eigen-, groeps- of party belang, rustend op het vertrouwen van de overgroote meerderheid van ons volk, ons land en ons volk naar betere tyden zal kunnen leiden.” De vereeniging „Na- tionaal Welzyn” heeft zich tot taak ge steld te stryden voor het welzyn van ons volk in den algemeenen zin van zedeUjk, geestelijk, stoffeiyk en lichameiyk wel zijn. De wijze, waarop zy dit zal doen, zal zyn: In zedeiyken zin door de bevordering van gemeenschapszin, offervaardigheid, eerbied, orde en tucht en de bestrijding van alles, wat de zedeiyke waarden vdh ons volk bedreigt. In geesteiyken zin door het by bren gen van meerdere kennis, onder meer omtrent de zeer belangrijke vraagstuk ken van dezen tyd. In stoffeiy ken zin door de bevordering van maatregelen, op soclaal-economlsch gebied, welke de werkgelegenheid zullep verruimen, de bestaansmogeiykMeden zullen verbeteren en bestaande onrecht vaardigheden zullen bestrijden. In lichameiyken zin’door de bevorde ring van lichamelijke oefening en ont spanning. „Nationaal Welzyn” aril met propa ganda, het organlseeren van byeenkom- sten eg het geven van leiding in geleide- lyk têmpo te werk gaan in contact met de betreffende overheidsinstanties en met daartoe dienstige particuliere orga nisaties. Het wil geen politieke organlsa- tie zyn, doch zich uitsluitend op maat- schappeiyk terrein bewegen om volgens zyn doelstellingen de eenheid van ons 'Volk te bevorderen en zoodoende het nationaal welzyn te verhoogen. zich daar ook eenige rechercheurs, die hem hebben meegenomen naar bet bureau.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5