Financieele beschouwingen Chin a’s Christen d b e d r e i'g d r- R.K. BEGRAFENISSEN Berucht inbreker 1 WRIGLEY 'Wyeatrl MR. TEULINGS BLIJKT OPTIMIST TE ZIJN EEN ONDERHOUD MET MGR. YUPIN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 4 TWEEDE KAMER De overval te Mook Drie jaar geëischt I, JNAHETROOKENt 1 Kerkelijk leoen Arbeider in de Maas gestort Defenaie-uit gaven FIETSER DOODGEREDEN PASTOOR 1. H. SCHOLTEN t 1 Dr. X. Smits bediend HAAI AANGESPOELD Een voorzichtig beleid noodzakelijk Onze financieele woordvoerder wil verachillende groote volka- belangen zooveel mogelyk behartigd zien Huishoudelijke vakken op de lagere school ZESTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN Commiaaie van onderzoek ingeateld Na aenaationeele achtervolging gearreateerd HEDELSCHE BRUG EISCHT EEN DOODE VAN VIJF METER HOOGTE GEVALLEN LEENING ST. CANISIUS- Z1EKENHUIS PATER VELDMAN NAAR DE MISSIE De gelddiefstal bij de R.T.M. Mr. Teulinga aan het woord fractie hield heer In hooger beroep een zwaardere* atraf opgelegd Bij het spelen met een roeiboot te Den Haag Door een auto meegesleurd tegen •6 Nymegen, Het Hof achtte het verschillende gouden en Meer apeling Z. H. Exc. Mgr. Paul Yupin vastgestelde dat* houden. nu al te Hik h •ais var- dat Colyn hetzelfde *11 al* de antl-revolution- nalre partij 7 Hier stond de heer Teulings dus pal tegen over den heer Schouten, die alleen voor de defensie een uitzondering makend een slui tend budget eischt A tort et A travers. De verdediger, mr. S.-de Jong, vond het over tuigend bewijs niet geleverd en pleitte vrij spraak. Uitspraak 25 November. PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM het het Op 53-Jarlgen leeftijd ia overleden de zeer- eerw. heer J. H. Scholten, pastoor te Hattumer- broek (Oidebroek). Pastoor Scholten werd 29 Oct. 1884 te Ave- reest geboren en 15 Aug. 1910 priester gewijd. Achtereenvolgens was hjj kapelaan te Gaan- deren (16 Dec. 1910), Groningen, H. Hart-paro chie (3 Aug. 1913). Schalkwijk (14 Aug. 1916) en Vaassen (17 Oct. 1619), terwijl hij op 36 Aug. 1937 benoemd werd tot pastoor te Hattu- merbroek. J. Schouten (Anti-Rev. PsdiO Evenals Schouten ook hjj Volgens den heer Teulings is de bndgetalre toestand in ieder geval minder ongunstig dan de Regeering het voorstelt. Verdachte is een berucht inbreker. HQ Is al 15 maal veroordeeld, onlangs oju tot 3 jaar gevangenisstraf, ook wegens diefstal met braak. Spr. eischte 3 jaar gevangenisstraf. mis ten- om verdachte te pakken, toer^ was gesprongen. Verdachte had Aan het strand te Vrouwepoider (Walcheren) is een haai ter lengte van twee meter aan gespoeld. Toen het dier werd gevonden waa het dood, doch het verkeerde nog in verschen toestand. Op verzoek van den directeur van t Rjjksmuseum voor natuurlijke historie te Lei den aal het dier derwaarts werden verzonden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een com missie, aan welke wordt opgedragen te on derzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden Ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een spe-, claal karakter te geven. Donderdagmiddag is de 25-jarige timmerman J. v. dV. uit Rosmalen, die aan het brugdek van de Hedelsche brug over de Maas bezig was werkzaamheden te verrichten, door het weg schuiven van een Juk, In de Maas gevallen. Na korten tijd dreggen is het lijk van v. d. V. uit het water opgehaald. Drie wielrijders, die van een bestuursvergade ring van den Vierambachtspolder te Woubrugge Donderdagavond omstreeks half zeven waarts keerden, zagen bij de kruising H< weg—Alphen a. d. Rijn, te Woubrugge, van de richting Alphen a. d. Rijn plotseling een auto naderen. Een van het drietal, de heer J. Visser, kon niet tijdig voor den snel rijdenden auto uitwijken, werd gegrepen en vijftig meter met den wagen meegesleurd. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot Is naar het lijken huisje te Woubrugge overgebracht. I g j/m vier uur is de 37-jarige •jn te Papendrecht bij het Het O. M. by de Rotterdamsche rechtbank heeft tegen de vrouw, die geld zou hebbem aan genomen dat afkomstig was van den gelddief stal bij de Rott. Tramw. Mij. een gevangenis- zoo ernstig, dat het de aan straf voor den tjjd van acht maanden geëischt Mr. Schuurmans pleitte vrijspraak. Confuciaan ben. DAt kostbare goed kunnen wy vrij en onder hooge bescherming van de re geering in onze scholen bewaren. Speciaal onder de Kwo-Mln-Tang regee ring? Ja, Ja. Tien Jaar geleden stonden wjj er veel slechter voor. Toen dreigde Inderdaad het communisme. De tegenwoordige regeering onder drukt het communisme stelselmatig. Zij heeft een nationaal réveil geblazen. Zij keert terug tot de edelste tradities van China. Wy hebben dat In de Missie aanstonds gemerkt. Tien Jaai geleden hadden wjj per jaar 50.000 bekeerlingen, thans het dubbele! Ik schrijf dat uit eigen er varing voor het grootste deel toe aan het feit, dat het hedendaagsche China een beteren voe dingsbodem aan het Christendom biedt. Merkt u ook eenige meerdere bereidwillig heid onder de intellectueelen om tot het Chris- tendbm toe te treden. Monseigneur? Den laatsten tjjd wel. Onder de hobgleera- ren aan de Chineesche Universitelten zijn er verschillende Christen. De intellectueele Chris tenen hebben zich zelfs aaneengesloten tot een Mr. F. G. C. J. M. Teulings HU herinnerde eraan, dat hij In 1936 crltiek geoefend heeft op het financieel beleid, omdat de begrootlng toen slechts op het papier slui tend was. Minister De Wilde heeft thans een toe te juichen openhartigheid betoond, aldus de heer Teulings. Deze minister legt den juis- ten toestand bloot In nuchtere cijfers, die te kennen geven, dat een gëzond financieel be heer alleen te verkrijgen is door gezonde eco nomische politiek in het belang van het alge meen welzijn. Niet idles mag aan een sluitend budget opgeofferd worden. De Regeering doet dat trouwens zelf óók niet, gezien haar plannen ten aanzien van de defensie-uitgaven, wel ke zij zich permitteerën wil. ongeacht het budget. Zoo zal men ook moeten beschou wen de uitgaven, welke noodig zijn voor maatregelen, in het belang van herstel en versterking der volkskracht. De bekende Pater Veldman 8.V.D, die door het houden van zyn lezingen „Tusscben Russen en’ Chlneezen” in Nederland vermaardheid heeft gekregen, heeft thans uit Rome bericht genootschap, dat den naam draagt van Paul Zl. ontvangen, dat hy benoemd is tot Missionaris in Argentinië. Naar wjj vernemen, zal Pater Veldman echter de lezingen, die hij gedurende dit winterseizoen heeft aangenomen, nog op de Donderdagmiddag timmerman J. Vet schoonmaken van een dakgoot van vijf meter naar beneden gestort, waarbij hjj met zijn hoofd op de straat terecht kwam. In hopeloo- zen toestand Is de man naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. van Maarschalk Tsjang Kal Sji is op een film vastgelegd, die pen van China draalt. De regeering'' uitgenoodigd om voor den Staatszei toespraak te houden voor alle Katholle! neezen. Wij worden dus terdege ook In de hoo gere regionen van het Chineesche maatschap pelijke leven geaccepteerd. En de houding van Japan bedreigt dit alles? gepleegde misdrijf dezen ver dachte opgelegde straf verhoogde tot vier Jaar gevangenisstraf. Wanneer Japan zijn plannen zag sla gen. zou naar mijn overtuiging het Chris tendom in China ernstig in gevaar komen. Waar wjj thans tegemoetkomendheid vin den. zouden wij dan stellig een nieuwe ver volging moeten verwachten tegen alle Chris tenen. Het Christendom zou de hechte basis, die het In het China van Tsjang Kal SJek heeft gevonden, volkomen verliezen. Op 22 September JJ. is in een villa aan de Zonnebloemlaan te Aerdenhont ingebro ken. Door een-' keukenruit te verbreken kwamen de inbrekers binnen. Een revolver, een^e gouden horloges, sieraden, ringen, een zilveren sigarettenko ker en andere waardevolle voorwerpen wer den gestolen. Op de 4 pet. obligatieleening der Stichting R.K. St. Canisius-Zlekenhuis, te Nijmegen, groot f 1.382.500, is voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat op de toewijzing een zeer aanzienlijke reductie moet worden toegepast. Voorschoten, 10 November. n hooge mate tragisc^ is het lot van de Katholieke Missie In- dat gedeelte van China, dat op het oogenblik Japan tot oorlogsterrein dient. De kerken worden ver woest, de scholen gesloten, de hospitalen óf in beslag genomen óf vernield, de missio narissen gedood, de priesterstudenten ge wond. En te midden van deze ravage opent zich een onoverzienbaar arbeidsterrein Juist voor de missie. Meer dan ooit hebben de menschen hulp noodig; meer dan ooit vra gen zij om caritas in den ruimsten zin van het woord. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag uitspraak gedaan In de zaak betreffende den overval met geweldpleging op een 73-Jarlgen landbouwer te Mook, by wien twee individuen het huis waren binnengedrongen en die na een worsteling met een inmiddels te hulp geschoten zoon op de vlucht waren geslagen. De beide daders, afkomstig uit werden door de rechtbank te Arnhem tot drie Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een van hen, de 26-jarige matroos F. A. van R., kwam In hooger beroep. De heer SCHOUTEN (AR.) besprak na zijn ingenomenheid met het optreden van dit kabinet betuigd te hebben voor namelijk de finan cieele politiek. De Regeering zal vol gens hem een uiterst voorzichtig financieel beleid moeten voeren. On ze oogenblikkeiyke budgetpositle zegt niet alles; we die nen hierbij vol gens den heer Schouten te beden ken, dat de Staats schuld in de Jaren van 1931 tot en met 1936 gestegen is met 805 millioen en de gemeentelijke schuld met 353 millioen; in de crisisjaren zjjn er niet minder dan 811 millioen Ingeteerd. De weleer w. seergel. heer dr. X Smits, pastoor van Reek, is zoo ernstig ziek, dat hij Woens dagavond van de H.H. Sacramenten der Ster venden moest worden voorzien. Pastoor Smits is Dinsdagnacht ongesteld ge worden. De toestand verergerde gestadig en daar thans hartzwakte is opgetreden, wordt het ergste gevreesd. Donderdagmiddag waren eenige Jongens bij de Dunne Bierkade te Gravenhage met een roeiboot aan het spelen. Een der jongens wilde van den wal af in het bootje springen, waarin zich reeds een van zijn vriendjes bevond. De Jongen, de ongeveer 16-jarige 8. H., sprong ech- ■af ''.54.^ Namens de R.K. TEULINGS uitvoe rige, diepgaande, belangwekkende financieele be schouwingen, de heer noemde een ge zonde en voorzich tige financieele po litiek beslist nood- zakeljjk. Met klem verzocht hjj den minister van Fi nanciën voor het jaar 1939 reeds alle uitgaven, die daarop feitelijk thuis behooren, ook wer- .keljjk op den gewonen dienst te brengen; dit zou een beter gezicht geven op de werkelijkheid. ■En wat het oogenbllkkelijk aspect betreft: de uitgaven waren volgens hem niet te hoog, noch ook de inkomsten te laag getaxeerd: Maar gesteld eens, dat de Inkomsten 10 A 15 mil lioen hooger getaxeerd konden worden, in hoe verre zou de Regeering dan nog kunnen af wijken van haar beoogde financieele politiek? Het verdroot den heer Schouten blijkbaar, dat er in de Kamer in de huidige omstandig heden nog gepleit was voor verhooging der steunnonnen, voor 5 pCt. loonsverhooging voor het overheidspersoneel, voor verlaging der leer- lingenschaal, voor een regeling ten gunste der ouden van dagen, die thans bulten de sociale verzekering vallen. De vervulling dezer deside rata zou ongetwijfeld de uitgaven jaarlijks met 50 millioen verhoogen; indirect zou een en ander ook de provinciën en de gemeenten op hoogere kosten jagen, die in vele gevallen tenslotte toch ook weer door het Rijk zouden moeten worden betaald. Wat de economische politiek betreft: de heer Schouten blijkt vóór een welvoorzien handelspolitiek „tuighuis” te zijn, maar men zal deze wapenen niet mogen benutten om protectionisme door te drijven, maar *Ueen tot verweer tegen bemoeilijking van omen export. ■w en laatsten tijd duiken bij herha- I 1 ling in de neutrale pers berichten op van ergerlijke pn het mensche- -HJk gevoel stuitende tafereelen, welke zich vooral in het Zuiden des lands zou den voordoen bij Katholieke begrafenis sen, doordat de plaatselijke geestelijk heid aan één bepaalde begrafenisonder neming een soort van monopolie met uitsluiting van alle andere soortgelijke ondernemingen zou hebben verleend, ’t Gevblg van zulk 'n monopolie zou zijn dat aan begrafenissen, welke niet door den monopolle-houder worden verzorgd, geen toegang wordt verleend tot de kerk of het kerkplein, zoodat op den openba ren weg het stoffelijk overschot zoowel bij kerk als kerkhof moet worden over geladen in de voertuigen van den alleen- recht-bezittende. Dat een en ander zoo wel de treurende families als het toe kijkend publiek weinig zou stichten, is begrijpelijk. Voor een juiste beoordee- ling van dergelijke gevallen dient men echter rekening te houden met het feit, dat de geestelijkheid het volste recht heeft te eischen, dat begrafenisonderne mingen, welke in een Katholieke kerk en op een Katholieke begraafplaats hun bedrijf wenschen uit te oefenen, aan bepaalde eischen en voorschriften be treffende het inachtnemen der liturgi sche gebruiken en gewoonten, uiterlijk en gedrag van het begrafenispersoneel ,.^- enz. hebben te voldoen- Indien ergens door de geestelijkheid een plaatselijk be- fcrafenlsmonopolle zou zijn ingesteld, zal dit zeker het gevolg zijn van op gedane, weinig bevredigende ervaringen. Het instellen en met dwangmaatregelen handhaven van een begrafenismonopo lie door de geestelijkheid lijkt ons in *t algemeen echter niet de juiste methode, om in kerk en op kerkhof een behoor lijke Katholieke begrafenisverzorging te waarborgen, al kunnen wij ons inden ken, dat onder bepaalde omstandlghe- ,den naar dit uiterste middel wordt ge grepen. De monopolle-positie van een begrafe nisondernemer sluit elke concurrentie mogelijkheid uit en wat daarvan de hoogst ongewenschte gevolgen vooral In dezen tijd kunnen zijn, wordt onmiddel- lijk duidelijk, wanneer men slechts be denkt, dat zulk een commercieele on om te Over het verloop der kabinetsformatie scheen «e heer Schouten slechts matigjes ingelicht te alleen de heer Coljjn zou bevoegd zijn, daarover te spreken maar over het resultaat *°n hy niet anders dan tevreden zyn; dit re sultaat klopt volgens hem ook wel degelijk op °en verkiezingsuitslag, waardoor kwam vast te "•ao, dat de meerderheid van ons volk Gods oord wtl beschouwd zien als grondslag van “*t staatkundig beleid; in de aankondiging T*® ®en kabinet op breede basis hadden velen en heer Colyn misverstaan, bewust of onbe- Wust en heeft de verkiezing Colyn persoon - een victorie bezorgd, een ieder wist toch, een christeiyk minister van China, die zich drie honderd Jaar geleden een voorname plaats ver wierf in de Chineesche geschiedenis. Ik zelf word als apostolisch-vicarls van Nanking beschouwd als de officieele vertegenwoordiger van de Katholieke Kerk in China. By mijn inhuldiging waren vertegenwoordigers van den President en aanwezig. Dat oKplle biosco- leeft m'J S(pr een Chi- Onze financieele specialiteit gewaagde hier alleen nog maar van een gezonde gezinspoli tiek, maar over de door hem bedoelde belan gen zou zoo kondigde hy aan nog een andere spreker namens de fractie bet woord voeren. Had de heer Teulings dus nogal eenige wen schen. zyn houding jegens de Regeering was. evenals die van den heer Schouten, natuuriyk van zeer vriendschappelfjken aard. Het laat zich denken, dat de heeren DE VIS SER (C. P. N.) en VAN HOUTEN (C. D. U.j, die dezen middag ook aan T woord geweest zyn, een minder vrlendschappeiyke houding aannamen. De eerste spreker wilde natuuriyk niets we ten van de beraamde defensie-plannen, wél zou hy zich kunnen vereenigen met de finan ciering van een volksleger, dat echter alleen zou mogen optreden tegen dictatuur en reactie! De Russische dictatuur natuuriyk uit- geaonderd; in alle afzichteiykheid schil derde de communist ons brave kabinet af als een kabinet van louter reactie en schyn-chris- tendom. En de heer Van Houten maakte het al niet veel fraaier. Voornameiyk spande hy zich echter in om aan te toonen, dat dit kabinet niet klopt op den verkiezingsuitslag. Volgens hem zouden de democratische groepen gezameniyk vooruit, en d.e „aanpassingsgroepen" achteruitgegaan zyn. Wy vreezen echter voor den heer Van Houten, dat hy zich dit kabinet zal moeten laten wel gevallen voorloopig. horloge op verdachte bevonden, en verdachte’s schoenen, waarvan de afdruk stond op de keukenvenster bank. De buurman vertelde omstandig over de sensationeele achtervolging. Hij had geprobeerd deze te water hem gedreigd te zullen doodschieten. Later heeft de buurman diezelfde bedreiging gehoord toen hy verdach te weer op den weg aantrof. Niettemin heeft hy den man met de hulp van zyn broer gear resteerd en aan de politie overgeleverd. De officier vond het een geluk, dat de villa bewoner op 22 September zoo vroeg thuis kwam. Dat verdachte alleen maar op den uitkyk heeft gestaan, geloofde spr. niet. Verdachte beweert dat hy de gestolen voorwerpen van zyn kame raad heeft gekregen, maar niemand heeft een tweeden Inbreker gezien. In dit verband drong de spreker krach tig aan op instelling van een commissie, welke tot taak zal hebben, de financiering der sociale verzekeringswetten te bestudee- ren. Met zyn optimlstischen kUk op den bud- getairen toestand zoude hy verschillende groote volksbelangen zoo veel mogelyk be hartigd willen zien. Hy noemde de raming der middelen (vooral van de Inkomsten- en de Vermogensbelasting) te laag; de saneering in de begrootlng kwam hem grooter voor dan in de Millioenennota wordt aangeduid; naast de 5H millioen sanee ring staat volgens hem nog maar liefst 22 tj millioen aan „wegwerking van zwakke plek ken"; bovendien ziet de heer Teulings in de begrootlng meer speling dan de Regeering; binnen het raam der begrootlng zouden de in komsten nog wel wat versterkt en de uitgaven nog wel wat verminderd kunnen wdtden. ter mis en viel tusschen het bootje en den wal in het water. Wel probeerden twee voorbygangen, die ge kleed in het water waren gesprongen, den jon gen te grypen, maar hun pogingen werden niet beloond. De Jongen verdween in dediepte en verdronk. De politie heeft het iyk eenigen tyd later aan de zyde van het Groenewegje uit water gedregd en het overgebracht naar ziekenhuis aan den ZuidwaL Zeer urgent kwam dezen spreker een krachtigé doorvoering van maatregelen tot beperking der kosten van den bestaanden staatsdienst voor. De inbrekers werden op heeterdaad betrapt en- vluchtUmT~at-btervolgd door de politie. Een der dieven, een 4%Jarige Amsterdamsche koop man, sprong over Yen heg en kwam toen in de Houtvaart terecht. Hy kroop weer uit het water, nog steeds achtervolgd door de politie, die eenige schoten in de lucht loste, welke den inbreker tot Inkeer Wfcchten, zoodat hy zich liet arresteeren. De koopman stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht en bekende dat hy met een kameraad per fiets uit Amsterdam naar Bloe- mendaal was gereden om ergens In te breken. Hy ontkende dat hy zelf de inbraak gepleegd had. Hy beweerde dat hy slechts op den uitkyk had gestaan. De bewoner van de villa vertelde als getuige, dat hy op 22 September thuis kwam en tot zyn verbazing licht zag in een slaapkamer, hoewel hy niet beter wist of er was niemand thui^ Hy waarschuwde daarom een buurman en de politie en zag toen iemand uit het huis vluch ten. In de woning was een en ander overhoop gehaald en deuren van kamers en kasten wa ren opengebroken. Getuige vermiste zilveren voorwerpen. Een rechercheur van politie legde allerlei voor verdachte bezwarende voorwerpen over: een handschoen, een revolver en een gestolen Misschien is het goed, besluit Monseigneur zyn uiteenzetting, dat de Chineesche Christe nen thans moeten lyden en duideiyk moeten zien, dat hun de ondergang dreigt wanneer Japan wint. Somberheid ligt er niet meer op dit beheersch- te gezicht Af en toe glimlacht de prelaat als hy iets héél markant zegt en dan schitteren zyn donkere oogen haast jongensachtlg- speelsch. Maar hy is ernstig. En in ernst gaat hy weer heen dememing volledige vrijheid bezit naar believen haar tarieven vast stellen. Het verdient daarom ol. sterk aan beveling, dat de geestelijkheid eenvoudig een aantal dwingende algemeene voor schriften vaststelt, waaraan elke on derneming, die Katholieke begrafenis sen in kerk en op kerkhof aanneemt, moet voldoen en aan iedere Katholieke onderneming, welke zich aan die voor- 'schriften stipt onderwerpt, toegang ver leent tot kerk en kerkhof. Indien onder die dwingende voorschriften ook een be paling wordt opgenomen, dat de tarie ven moeten beantwoorden aan de rede lijke en rechtvaardige eischen des tljds, zal ergernis en misbruik kunnen wor den voorkomen. Wanneer de geestelijk heid echter een monopolie aan één be paalden ondernemer verleent, loopt zij het gevaar met de verantwoordelijkheid voor al het doen en laten van dien ee- nen ondernemer belast te worden, iets, dat zij zelve in bepaalde gevallen aller minst zal kunnen wenschen. In ieder geval is de gedachte, dat het begraven van dooden een werk van barmhartig heid Is, wel wat veel op den achtergrond geraakt bij de huidige begrafenlsprac- tljken. noudt Met byzondere belangstelling hebben wy hstuuriyk kennis genomen van ’s heeren Schou ten visie op de voorgestelde defensie-uitgaven. Zeer terecht betoogde hy, dat deze kasten biet zonder meer met andere uitgaven verge leken mogen worden. De verdediging van het land is een van Godswege primair gestelde plicht en momenteel zyn de internationale ver houdingen heel gevaariyk, maar dit besef be- teeXent nog niet, dat de heer Schouten „zonder keur of toetsing" ook de gevraagde kapitalen zou voteeren; alleen datgene, wat „evident nood- zakeiyk” is in den meest strikten zin, mag vol- Fens hem bekostigd worden; de belastingdruk -1 zwaar. 555®^ °°k Kil een missionaris blij en stuurt hem na lezing Uw oude boeken n vraagt nog heden het adres van »S?r„^sslonarts de MISSIE- “OEKEN-actie aan een van de Kroot-semlnarla, te Driebergen, War mond. Hoeven, Haaren, Roermond. DEN HAAG. 11 Nov. 1937 Niet minder dan vier en veertig maal heeft de heer Srneenk, die ook heden nog op den voorzitterszetel resideerde, met een klop van zyn hamer zyn voldoening ver tolkt over het feit, dat er alweer een wets ontwerp of een conclusie van een verslag in genade was aangenomen. Over al deze zaken werd geen woord van debat gespro ken en geen enkele stemming bleek noodig. Wel een bewys, dat het groote aantal hier omgekeerd evenredig was aan de politieke belangrykheid. De formeele bezigheid vermocht dan ook maar matig belangstelling te wekken. Zoodra was echter het algemeen debat over de Ryksbegrootlng voor 1938 niet meer aan de orde en had de heer Schouten, leider der anti-revolutlonnalre fractie, niet het woord gekregen, of de belangstelling was hoorbaar in de stilte. Ditzelfde biyk van belangstelling viel ook de ryk gedocumen teerde rede van den woordvoerder der ka tholieke fractie, den heer Teulings, ten deel Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben wederom eenige personen terecht gestaan in verband met den diefstal van een kist met geld uit een wagon van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappy. bevattende ruim f 6000. Eenigen tyd geleden zyn reeds de mannen, die men voor de daders houdt, tot zware straf fen veroordeeld. Donderdag stonden een paar medeplichtigen terecht. Het waren de 23-Jarige iynwerker J. L. V. en de 28-Jarlge chauffeur P. C. H„ beiden ge detineerd. Het O. M. eischte tegen beiden een gevan genisstraf van twee Jaar en zes maanden. Voorts stónden nog terecht de 33-jarige Jo hanna H., huisvrouw van den reeds veroordeel den J. v. d. E. zy zou een bedrag van ruim ƒ900 hebben aangenomen, hoewel zy wist, dat dit van diefstal afkomstig was. Gehoord worden o.m. de vader en moeder van deze laatste verdachte. Belden verklaren, dat hun dochter erg spaarzaam was. Ten bewyze toonden zy een spaarbusje van de Haagsche Spaarbank. De moeder zegt nog. dat dit busje ook de politie is getoond na de inbrakk. De poli tieman ontkent dit echter en als de moeder haar verklaring volhoudt, is het gevolg, dat zy. als verdacht van meineed, in hechtenis geno men wordt. Over het Jonge, open gezicht van Mgr. Paul Yupin, apostolisch vicaris van de Chineesche hoofdstad Nanking, ligt de schaduw der be zorgdheid. Hy is naar Nederland gekomen, ver télt hy, om pyn weldoeners te bedanken. Indertyd immers studeerde hy aam de Propa ganda in Rome op een Nederjandsche beurs. In den persoon van Mgr. Bekkers, den leider van het St. Petrus-Llefdewerk in ons land, in dezen missionaris der missionarissen, huldigt en dankt hij allen, die hem in de gelegenheid stelden te studeeren. Doch, zooals gezegd, de aangename herinne ringen aan de Romeinsche studiejaren en de dankbare stemming jefeens de milddadige ge- loofsgenooten van deze natte gewesten Mgr. treft Holland op zyn nattigst vandaag! wy- keii in dezen voor China zoo somberen tyd spoedig weer voor zorgvolle overpeinzingen. Wy doen, wat wy kunnen, vervolgt hy zyn verhaal, wy maken van de mlssie-staties hulp posten, waar wy den menschen zooveel als in ons vermogen is medische verzorging geven. Zoover als het kan maken wy daarby gebruik van de eigen Chineesche kruidkunde. Doch hoevèr reikt die. Wanneer cle menschen met groote open wonden of afgeschoten armen en beenen binnenkomen helpen die kruiden weinig. Daar zyn alleen goede medicynen en verband middelen tegen bestand. Die ontbreken echter. Wy hebben er ten minste *n ernstig tekort aart* En dan leven wy daartusschendóór in voort durend bombardementsgevaar. Dageiyks val len er bommen op Nanking. Op één dag heb ik zes lucht-aanvallen geteld. De wegen en spoorwegen worden bestookt. Een trein, waar mee zeven van onze zusters van zes versoWb- lende nationaliteiten naar de hulpstaties gin gen, werd onder mltrailleurvuur genomen. U vindt daarby voldoende medewerking van de regeering? Stellig. De regeering van China, maarschalk Tsjang Kal Sjek Monseigneur spreekt over Tsjang Kal Sji staat in alle opzichten sym pathiek tegenover het Christendom. De maar schalk zelf is Christen, overtuigd Christen zelfs. Wanneer hy lederen morgen, nadat hy, als goed militair, zyn lichaamsoefeningen achter den rug heeft, een tijdlang het Evangelie leest, dan doet hy dit niet uit een soort llefhebbery of uit intellectueele nieuwsgierigheid, doch tn de stellige overtuiging, dat hy daarin lessen za’. vinden, die hem ook als staatsman ten goede komen. Van hem is het woord: Door Sun Yat Sen leerde ik China liefhebben, door Christus leerde ik de menschheld beminnen. By de re geering van den „dictator", die zóó denkt, kan de missie niet anders dan steun vinden. Kunt u in de scholen dan ronduit aan alle Chlneezen het Christendom prediken? Dat niet. Het meerendeel van onze leer lingen is niet katholiek en wy kunnen dus in de van overheidswege gesteunde scholen geen Christendom onderwyzen, althans niet tydens de officieele lesuren. Daarna, daarbuiten zyn wy vry om aan de Katholieke kinderen en aan hen, die in onzen godsdienst belang stellen, on- derwys daarin te geven. Intusschen biedt de Chineesche traditie zelf, die wy wél moeten onderwyzen aan alle kinderen, aanknoopings- punten genoeg voor een Infiltratie met Christe- lyke denkbeelden, vooral op moreel gebied. De ideeën van Confucius staan zéér dicht by de onze, zy spreken over de plichten van den mensch jegens zich zelf, jegens het gezin, Je gens het beroep, den Staat, de xpikengetneen- schap doch zonder God erby1 te halen. Zy vormen een heel zuivere natuuriyke moraal. Ik kan haast zeggen, dat ik zelf in zekeren zin een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15