1 J D Ch Christendom bedreigd I WRIGLEY Financieele beschouwingen i n a’s r— R.K. BEGRAFENISSEN Berucht inbreker MR. TEULINGS BLIJKT OPTIMIST TE ZIJN EEN ONDERHOUD MET MGR. YUPIN j NAHETROOKEN^ Kerkelijk leven TWEEDE KAMER De overval te Mook Drie jaar geëischt Meer speling Arbeider in de Maas gestort Defensie-uitgaven FIETSER DOODGEREDEN PASTOOR J. H. SCHOLTEN f Door een auto meegesleurd Dr. X. Smits bediend HAAI AANGESPOELD tegen Onze financieele woordvoerder wil verschillende groote volks belangen zooveel mogelyk behartigd zien Huishoudelijke vakken op de lagere school Bij het spelen met een roeiboot te Den Haag ZESTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN Commissie van onderzoek ingesteld Na sensationeele achtervolging gearresteerd HEDELSCHE BRUG EISCHT EEN DOODE VAN VIJF METER HOOGTE GEVALLEN LEENING ST. CANISIUS- ZIEKENHUIS PATER VELDMAN NAAR DE MISSIE Een voorzichtig beleid noodzakelijk De gelddiefstal bij de R.T.M. In hooger beroep een zwaardere straf opgelegd Mr. Teulings aan het wooTi VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 uit fractie hield heer DEN HAAG, 11 Nov. 1937 Voorschoten, 10 November. verschillende gouden en Z. H. Exc. Mor. Paul Yupin zyn De vastgestelde data houden. 1* nu al te I Hier stond de heer Teulings dus pal tegen over den heer Schouten, die alleen voor de defensie een uitzondering makend een slui tend budget eischt k tort et i travers. Volgens den»heer Teulings is de budgetaire toestand In ieder geval minder ongunstig dan de Regeering het voorstelt. PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM De heer SCHOUTEN (AH.) besprak na zijn Ingenomenheid met het optreden van dit dat Colyn hetzelfde wil als de anti-revolution- nalre partij? De verdediger, mr. 8. de Jong, vond het over tuigend bewijs niet geleverd en pleitte vrij spraak. Uitspraak 25 November. Verdachte is een berucht inbreker. Hjj ia al 15 maal veroordeeld, onlangs o.a. tot 3 jaar gevangenisstraf, ook wegens diefstal met braak. Spr. eischte 3 jaar gevangenisstraf. Aan het strand te Vrouwepoider (Walcheren) is een haal ter lengte van twee meter aan gespoeld. Toen het dier werd gevonden was het dood, doch het verkeerde nog in verschen om te Evenals Schouten ook hij is J. Schouten (Anti-Rev. Partij) Donderdagmiddag waren eenlge jongens by de Dunne Bierkade te 's Gravenhage met een roeiboot aan het spelen. Een der jongens wilde van den wal af in het bootje springen, waarin zich reeds een van zijn vriendjes bevond. De Op 22 September jJ. is in een villa aan de Zonnebloemlaan te Aerdenhout ingebro ken. Door een keukenruit te verbreken kwamen de inbrekers binnen. Een revolver, eenlge gouden horloges, sieraden, ringen, een zilveren sigarettenko ker en andere waardevolle voorwerpen wer den gestolen. n hooge mate tragisch is het lot van de Katholieke Missie in dat gedeelte van China, dat op het oogenblik Japan tot oorlogsterrein dient. De kerken worden ver woest, de scholen gesloten, de hospitalen óf in beslag genomen óf vernield, de missio narissen gedood, de priesterstudenten ge wond. En te midden van deze ravage opent zich een onoverzienbaar arbeidsterrein juist voor de missie. Meer dan ooit hebben de menschen hulp noodig; meer dan ooit vra gen zjj om caritas in den rulmsten zin van het woord. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een com missie, aan welke wordt opgedragen te on derzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een spe ciaal karakter te geven. Donderdagmiddag is de 25-jarige timmerman J. v. dV. uit Rosmalen, die aan het brugdek van de Hedelsche brug over de Maas bezig was werkzaamheden te verrichten, door het weg schuiven van een juk, in de Maas gevallen. Na korten tijd dreggen is het Ujk van v.d. V. uit het water opgehaald. Mr. F. G. C. J. M. Teulings Hij herinnerde eraan, dat hjj in 1936 crltiek geoefend heeft op het financieel beleid, omdat de begroeting toen slechts op het papier slui tend was. Minister De Wilde heeft thans een toe te juichen openhartigheid betoond, aldus de heer Teulings. Deze minister legt den juls- ten toestand bloot in nuchtere cijfers, die te kennen geven, dat een gezond financieel be heer alleen te verkrijgen is door gezonde eco nomische politiek in het belang van het alge meen welzijn. Niet alles mag aan een sluitend budget opgeofferd worden. De Regeering doet dat trouwens zelf óók niet, gezien haar plannen ten aanzien van de defensie-uitgaven, wel ke zij zich permitteeren wil. ongeacht het budget. Zoo zal men ook moeten beschou wen de uitgaven, welke noodig zijn voor maatregelen, in het belang van herstel en versterking der volkskracht. Op 53-jarigen leeftijd is overleden de aeer- eerw. heer J. H. Scholten, pastoor te Hattumer- broek (Oidebroek). Pastoor Scholten werd 29 Oct. 18M te Ave- reest geboren en 15 Aug. 1910 priester gewijd. Achtereenvolgens was hy kapelaan te Gaan- deren (16 Dec. 1910). Groningen, H. Hart-paro- chie (2 Aug. 1913), Schalkwijk (14 Aug. 1916) en Vaassen (17 Oct. 1919), terwijl hij op 26 Aug. 1927 benoemd werd tot pastoor te Hattu- merbroek. De weleerw. zeergel. heer dr. X. Smits, pastoor van Reek, is zoo ernstig ziek, dat hl) Woens dagavond van de H.H. Sacramenten der Ster venden moest worden voorzien. Pastoor Smits is Dinsdagnacht ongesteld ge worden. De toestand verergerde gestadig en daar thans hartzwakte ie opgetreden, wordt het ergste gevreesd. De bekende Pater Veldman B V D., die door het houden van zijn lezingen „Tusschen Russen en Chineezen" in Nederland vermaardheid heeft gekregen, heeft thans uit Rome bericht ontvangen, dat hjj benoemd is tot Missionaris in Argentinië. Naar wij vernemen, zal Pater Veldman echter de lezingen, die hjj gedurende dit winterseizoen heeft aangenomen, nog op de Donderdagmiddag om vier uur is de 37-jarige timmerman J. Veth te Papendrecht bjj het schoonmaken van een dakgoot van vijf meter naar beneden gestort, waarbij hy met zijn hoofd op de straat terecht kwam. In hopeloo- zen toestand is de man naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Op de 4 pet. obligatieleening der Stichting R.K. St. Canistus-Zlekenhuis, te Nijmegen, groot f 1.382.500, is voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat op de toewijzing een zeer i_ houdt Niet minder dan vier en veertig maal beeft de heer Smeenk, die ook heden nog op den voorzitterszetel resideerde, met een klop van zjjn hamer zijn voldoening ver tolkt over het feit, dat er alweer een wets ontwerp of een conclusie van een verslag in genade was aangenomen. Over al deze zaken werd geen woord van debat gespro ken en geen enkele stemming bleek noodig. Wel een bewijs, dat het groote aantal hier omgekeerd evenredig was aan de politieke belangrijkheid. De formeele bezigheid vermocht dan ook maar matig belangstelling te wekken. Zoodra was echter heb algemeen debat over de Rljksbegrooting voor 1938 niet meer aan de orde en had de heer Schouten, leider der antl-revolutlonnalre fractie, niet het woord gekregen, of de belangstelling was hoorbaar in de stilte. Ditzelfde blijk van belangstelling viel ook de rijk gedocumen teerde rede van den woordvoerder der ka tholieke fractie, den heer Teulings, ten deel. kabinet betuigd te hebben voor namelijk de finan cieele politiek. De Regeering zal vol gens hem een uiterst voorzichtig financieel beleid moeten voeren. On ze oogenbllkkelijke budgetpoeltie zegt niet alles; we die nen hierbij vol gens den heer Schouten te beden ken, dat de Staats schuld in de jaren van 1931 tot en met 1938 gestegen is met 805 millioen en de gemeentelijke schuld met 353 mlllioen; in de crisisjaren zijn er niet minder dan 811 millioen Ingeteerd. Drie wielrijders, die van een bestuursvergade ring van den Vierambachtspolder te Woubrugge Donderdagavond omstreeks half zeven huis waarts keerden, zagen bjj de kruising Heeren- weg— Alphen a. d. Rjjn. te Woubrugge, van de richting Alphen a. d. Rijn plotseling een auto naderen. Een van het drietal, de heer J. Visser, kon niet tijdig voor den snel rijdenden auto uitwijken, werd gegrepen en vijftig meter met den wagen meegesleurd. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Woubrugge overgebracht. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben wederom eenlge personen terecht gestaan in verband met den diefstal van een kist met geld uit een wagon van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, bevattende ruim f 6000. Eenigen tijd geleden zijn reeds de mannen, die men voor de daders houdt, tot zware straf fen veroordeeld. Donderdag stonden een paar medeplichtigen terecht. Het waren de 23-jarige HJnwerker J. L. V. en de 28-jarige chauffeur P. C. H„ beiden ge detineerd. Het O. M. eischte tegen beiden een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden. Voorts stonden nog terecht de 32-jarige Jo hanna H., huisvrouw van den reeds veroordeel den J. v. d. E. Zij zou een bedrag van ruim 900 hebben aangenomen, hoewel zjj wist, dat dit van diefstal afkomstig was. Gehoord worden o.m. de vader en moeder van deze laatste verdachte. Beiden verklaren, dat hun dochter erg spaarzaam was. Ten bewijze toonden zij een spaarbusje van de Haagsche Spaarbank. De moeder zegt nog. dat dit busje ook de politie is getoond na de inbraak. De poli tieman ontkent dit echter en als de moeder haar verklaring volhoudt, is het gevolg, dat zjj. als verdacht van meineed, in hechtenis geno men wordt. Namens de R.K. TEULINGS uitvoe rige, diepgaande, belangwekkende financieele be schouwingen, de heer noemde een ge zonde en voorzich tige financieele po- lltlek beslist nood zakelijk. Wat de economische politiek betreft: de heer Schouten blijkt vóór een welvoorzien handelspolitiek „tuighuis” te zjjn, maar men zal deze wapenen niet mogen benutten om protectionisme door te drijven, maar alleen tot verweer tegen bemoeilijking van onsen export. Het Hof achtte het gepleegde misdrijf zoo ernstig, dat het de aan dezen ver dachte opgelegde straf verhoogde tot vier jaar gevangenisstraf. Confuciaan ben. Dit kostbare goed kunnen wjj vrjj en onder hooge bescherming van de re geering in onze scholen bewaren. Speciaal onder de Kwo-Min-Tang regee ring? Ja, ja. Tien jaar geleden stonden wij er .veel slechter voor. Toen dreigde inderdaad het communisme. De tegenwoordige regeering onder drukt het communisme stelselmatig. Zjj heeft een nationaal réveil geblazen. Zij keert terug tot de edelste tradities van China. Wy hebben dat in de Missie aanstonds gemerkt Tien jaar geleden hadden wij per jaar 50.000 bekeerlingen, thans het dubbele! Ik schrijf dat uit eigen er varing voor het grootste deel toe aan het feit dat het hedendaagsche China een beteren voe dingsbodem aan het Christendom biedt Merkt u ook eenlge meerdere bereidwillig heid onder de intellectueelen om tot het Chris tendom toe te treden, Monseigneur? Den laatsten tijd wel. Onder de hoogleera- ren aan de Chineesche Universiteiten zjjn er verschillende Christen. De intellectueels Chris tenen hebben zich zelfs aaneengesloten tot een genootschap, dat den naam draagt van Paul Zl, een christelijk minister van China, die zich drie honderd jaar geleden een voorname plaats ver wierf in de Chineesche geschiedenis. Ik zelf word als apostollsch-vicaris van Nanking beschouwd als de officieele -vertegenwoordiger van de Katholieke Kerk in China. By mijn inhuldiging waren vertegenwoordigers van den President en van Maarschalk Tsjang Kal Sjek aanwezig. Dat is op een film vastgelegd, die door alle biosco pen van China draait. De regeering heeft m'j uitgenoodigd om voor den Staatszender een toespraak te houden voor alle Katholieke Chi neezen. WU worden dus terdege ook in de hoo gere regionen van het Chineesche maatschap pelijke leven geaccepteerd. En e houding van Japan bedreigt dit alles? Wanneer Japan zijn plannen zag sla gen, zou naar mijn overtuiging het Chris tendom in China ernstig in gevaar komen. Waar wij thans tegemoetkomendheid vin den, zouden wij dan stellig een nieuwe ver volging moeten verwachten tegen alle Chris tenen. Het Christendom zou de hechte basis, die het in het China van Tsjang Kal Sjek heeft gevonden, volkomen verliezen. horloge op verdachte bevonden, en verdachte’s schoenen, waarvan de afdruk stond op de keukenvensterbank. De buurman vertelde omstandig over de sensationeele achtervolging. Hjj had geprobeerd om verdachte te pakken, toen deze te water was gesprongen. Verdachte had hem gedreigd te zullen doodschieten. Later heeft de buurman diezelfde bedreiging gehoord toen hij verdach te weer op den weg aantrof. Niettemin heeft hij den man met de hulp van zjjn broer gear resteerd en aan de politie overgeleverd. De officier vond het een geluk, dat de villa bewoner op 22 September zoo vroeg thuis kwam. Dat verdachte alleen maar op den uitkijk heeft gestaan, geloofde spr. niet. Verdachte beweert dat hjj de gestolen voorwerpen van rijn kame raad heeft gekregen, maar niemand heeft een tweeden Inbreker gezien. De inbrekers werden op heeterdaad betrapt en vluchtten, achtervolgd door de politie. Een der dieven, een 47-jarige Amsterdamsche koop man, sprong over een heg en kwam toen in de Houtvaart terecht. Hij kroop weer uit het water, nog steeds achtervolgd door de politie, die eenlge schoten in de lucht loste, welke den inbreker tot inkeer brachten, zoodat hy zich Uet arresteeren. De koopman stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht en bekende dat hy met een kameraad per flets uit Amsterdam naar Bloe- mendaal was gereden om ergens in te breken. Hy ontkende dat hy zelf de inbraak gepleegd had. Hy beweerde dat hy slechts op den uitkyk had gestaan. De bewoner van de villa vertelde als getuige, 1 dat hy op 22 September thuis kwam en tot zyn verbazing licht zag in een slaapkamer, hoewel hy niet beter wist of er was niemand thuis - Hy waarschuwde daarom een buurman en de politie en zag toen iemand uit bet huls vluch ten. In de woning was een en ander overhoop gehaald en deuren van kamers en kasten wa ren opengebroken. Getuige vermiste zilveren voorwerpen. Een rechercheur van politie legde allerlei voor verdachte bezwarende voorwerpen over: een handschoen, een revolver en een gestolen ter mis en viel tusschen het bootje en den wal in het water. Wel probeerden twee voorbygangers, die ge kleed in het water waren gesprongen, den jon gen te grijpen, maar hun pogingen werden niet beloond. De jongen verdween in de diepte en verdronk. De politie heeft het iyk eenigen tyd later aan de zhde van het Groenewegje uit het water gedregd en het overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Onze financieele specialiteit gewaagde hier alleen nog maar van een gezonde gezinspoli tiek, maar over de door hem bedoelde belan gen zou zoo kondigde hy aan nog een andere spreker namens de fractie het woord voeren. Had de heer Teulings dus nogal eenlge wen schen, zyn houding jegens de Regeering was, evenals die van den heer Schouten, natuuriyk van zeer vriendschappelyken aard. Het laat zich denken, dat de heeren DE VIS SER (C. P. N.) en VAN HOUTEN (C. D. U), die dezen middag ook aan t woord geweest zyn, een minder vriendschappeiyke houding aannamen. De eerste spreker wilde natuuriyk niets we ten van de beraamde defensie-plannen, wél zou hy zich kunnen vereenlgen met de finan ciering van een volksleger, dat echter alleen zou mogen optreden tegen dictatuur en reactie! De Russische dictatuur natuuriyk uit gezonderd; in alle afzichteiykheid schil derde de communist ons brave kabinet af als een kabinet van louter reactie en schyn-chrls- tendom. En de heer Van Houten maakte het al niet veel fraaier. Voomameiyk spande hy zich echter in om aan te toonen, dat dit kabinet niet klopt op den verkiezingsuitslag. Volgens hem zouden de democratische groepen gezamenlyk vooruit, en de ..aanpasslngsgroepen” achteruitgegaan zyn. Wy vreezen echter voor den heer Van Houten, dat hy zich dit kabinet zal moeten laten wel gevallen voorlooplg. In dit verband drong de spreker krach tig aan op instelling van een commissie, welke tot taak zal hebben, de financiering der sociale verzekeringswetten te bestudee- ren. Met zyn optlmlstischen kyk op den bud- getairen toestand zoude hy verschillende groote volksbelangen zoo veel mogelyk be hartigd willen zien. Hy noemde de raming der middelen (vooral van de Inkomsten- en de Vermogensbelasting) te laag; de saneering in de begrooting kwam hem grooter yoor dan in de Millioenennota wordt aangeduld; naast de 5% millioen sanee ring staat volgens hem nog maar liefst 22'1 millioen aan „wegwerklng van zwakke plek ken”; bovendien ziet de heer Teulings in de begrooting meer speling dan de Regeering; binnen het raam der begrooting zouden de in komsten nog wel wat versterkt en de uitgaven nog wel wat verminderd kunnen worden. Met klem verzocht hy den minister van Fi nanciën voor het jaar 1939 reeds alle uitgaven, die daarop feiteiyk thuis behooren, ook wer kelijk op den gewonen' dienst te brengen; dit zou een beter gezicht geven op de werkeiykheld. £h wat het oogenbllkkelijk aspect betreft: de uitgaven waren volgens hem niet te hoog, noch ook de inkomsten te laag getaxeerd: Maar gesteld eens, dat de inkomsten 10 k 15 Tnll- lloen hooger getaxeerd konden worden, in hoe verre zou de Regeering dan nog kunnen af- wyken van haar beoogde financieele politiek? Het verdroot den heer Schouten biykbaar, dat er in de Kamer in de huidige omstandig heden nog gepleit was voor verhooging der steunnormen, voor 5 pCt. loonsverhooging voor het overheidspersoneel, voor verlaging der leer- lingenschaal, voor een regeling ten gunste der ouden van dagen, die thans buiten de sociale verzekering vallen. De vervulling dezer deside rata zou ongetwyfeld de uitgaven jaariyks met 50 mlllioen verhoogen; indirect zou een en ander ook de provinciën en de gemeenten op hoogere koeten jagen, die in vele gevallen tenslotte toch ook weer door het Ryk zouden moeten worden betaald. Met byzondere 'belangstelling hebben wy natuuriyk kennis genomen van 's heeren Schou ten visie op de voorgestelde defensie-uitgaven. - Zeer terecht betoogde hy, dat deze kosten niet zonder meer met andere uitgaven verge leken mogen worden. De verdediging van het land is een van Godswege primair gestelde plicht en momenteel zyn de internationale ver houdingen heel gevaariyk, maar dit besef be- teekent nog niet, dat de heer Schouten „zonder keur of toetsing" ook de gevraagde kapitalen zou voteeren; alleen datgene, wat „evident nood- zakelyk” is in den meest strikten zin, mag vol- 8®n» hem bekostigd worden; de belastingdruk is nu al te zwaar. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak betreffende den overval met geweldpleging op een 73-jarigen landbouwer te Mook. by wien twee individuen het huis waren binnengedrongen en die na een worsteling met een inmiddels te hulp geschoten zoon op de vlucht waren geslagen. De beide daders, afkomstig uit Ny meien, werden door de rechtbank te Arnhem tot drie Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een van hen. de 26-jarige matroos F. A. van R kwam in hooger beroep. Zeer urgent kwam dezen spreker een krachtige doorvoering van maatregelen tot beperking der kosten van den bestaanden staatsdienst voor. Over het verloop der kabinetsformatie scheen de heer Schouten slechts matigjes ingelicht te alleen de heer Colyn zou bevoegd zyn, daarover te spreken maar over het resultaat kon hy niet anders dan tevreden zyn; dit re sultaat klopt volgens hem ook wel degelyk op oen verkiezingsuitslag, waardoor kwam vast te ~*"n. dat de meerderheid van ons volk Gods *oord wil beschouwd zien als grondslag van staatkundig beleid; in de aankondiging van een kabinet op breede basis hadden velen *n.neer Colyn misverstaan, bewust of onbe- e° heeft de verkiezing Colyn persoon- Wk een victorie bezorgd, een leder wist toch, 4 Het O. M. by de Rotterdamsche rechtbank heeft tegen de vrouw, dië geld zou hebben aan genomen dat afkomstig was van den gelddief stal by de Rott. Tramw. My. een gevangenis straf voor den tyd van acht maanden geëischt. Mr. Schuurmans pleitte vrijspraak. en laatsten tyd duiken by herha ling in de neutrale pers berichten op van ergerlijke en het mensche- iyk gevoel stuitende tafereelen, welke zich vooral in het Zuiden des lands zou den voordoen by Katholieke begrafenis sen. doordat de plaatseiyke geesteiyk- heid aan één bepaalde begrafenisonder neming een soort van monopolie met uitsluiting van alle andere soortgeiyke ondernemingen zou hebben verleend, ’t Gevolg van zulk ’n monopolie zou zyn dat aan begrafenissen, welke niet door den monopolle-houder worden verzorgd, geen toegang wordt verleend tot de kerk of het kerkplein, zoodat op den openba ren weg het stoffeiyk overschot zoowel by kerk als kerkhof moet worden over geladen in de voertuigen van den alleen- recht-bezittende. Dat een en ander zoo wel de treurende families als het .toe kijkend publiek weinig zou stichten, is begrijpelijk. Voor een juiste beoordee- llng van dergeiyke gevallen dient men echter rekening te houden met het feit, dat de geesteiykheid het volste recht heeft te eischen, dat begrafenisonderne mingen, welke in een Katholieke kerk en op een Katholieke begraafplaats hun bedrijf wenschen uit te oefenen, aan bepaalde eischen en voorschriften be treffende het inachtnemen der liturgi sche gebruiken en gewoonten, uiterhjk en gedrag van het begrafenispersoneel enz. hebben te voldoen. ïndien ergens door de geesteiykheid een plaatseiyk be grafenismonopolie zou zyn ingeeteld, zal dit zeker het gevolg zyn van op gedane, weinig bevredigende ervaringen. Het Instellen en met dwangmaatregelen handhaven van een begrafenismonopo- 11e door de geesteiykheid iykt ons in X Algemeen echter niet de juiste methode om in kerk en op kerkhof een behoor lijke Katholieke begrafenlsverzorgfng te waarborgen, al kunnen wy ons inden ken, dat onder bepaalde omstandighe den naar dit uiterste middel wordt ge grepen. De monopolie-positle van een begrafe nisondernemer sluit elke concurrentie- mogeiykheid uit en wat daarvan de hoogst ongewenschte gevolgen vooral in dezen tyd kunnen zyn, wordt onmiddel- iyk duldeiyk, wanneer men slechts be denkt, dat zulk een commercieele on derneming volledige vrijheid bezit naar believen haar tarieven vast stellen. Het verdient daarom oj. sterk aan beveling, dat de geesteiykheid eenvoudig een aantal dwingende algemeene voor schriften vaststelt, waaraan elke on derneming, die Katholieke begrafenis sen in kerk en op kerkhof aanneemt, moet voldoen en aan iedere Katholieke onderneming, welke zich aan die voor schriften stipt onderwerpt, toegang ver leent tot kerk en kerkhof. Indien onder die dwingende voorschriften ook een be paling wordt opgenomen, dat de tarie ven moeten beantwoorden aan de rede lijke en rechtvaardige eischen des tyds, zal ergernis en misbruik kunnen wor den voorkomen. Wanneer de geestelijk heid echter een monopolie aan één be paalden ondernemer verleent, loopt zy het gevaar met de verantwoordeiykheid voor al het doen en laten van dien ee- nen ondernemer belast te worden, iets, dat zy zelve in bepaalde gevallen aller minst zal kunnen wenschen. In ieder geval is de gedachte, dat het begraven van dooden een werk van barmhartig heid is, wel wat veel op den achtergrond geraakt by de huidige begrafenisprac- tijken. f Maakt ook gy een missionaris blij en stuurt hem na lezing Uw oude boeken en vraagt nog heden het adres van S?»»-SJsslonaris blJ de missie- ■OEKEN-ACTIE aan een van de kfoot-semlnaria, te Driebergen, War mond, Hoeven, Haaren, Roérmond. Misschien Is het goed, besluit Monseigneur zyn uiteenzetting, dat de Chineesche Christe nen thans moeten lyden en duldeiyk moeten zien, dat hun de ondergang dreigt wanneer Japan wint. Somberheid ligt er niet meer op dit beheersch- te gezicht. Af en toe glimlacht de prelaat, als hy iets héél markant zegt en dan schitteren zyn donkere oogen haast jongensachtlg- speelsch. Maar hy is ernstig. En in ernst gaat hy weer heen Over het jonge, open gezicht van Mgr. Paul Yupln, apostolisch vicaris van de Chineesche hoofdstad Nanking, ligt de schaduw der be zorgdheid. Hy is naar Nederland gekomen, ver telt hy, om zyn weldoeners te bedanken. Indtertyd immers studeerde hy aan de Propa ganda in Rome op een Nederlandsche beurs. In den persoon van Mgr. Bekkers, den leider van het St. Petrus-Liefdewerk in ons land, in dezen missionaris der missionarissen, huldigt en dankt hij allen, die hem in de gelegenheid stelden te studeeren. Doch, zooals gezegd, de aangename herinne ringen aan de Romeinsche studiejaren en de dankbare stemming Jegens de milddadige ge- loofsgenooten van deze natte gewesten Mgr. treft Holland op zyn nattlgst vandaag! wy- ken in dezen voor China zoo somberen tyd spoedig weer voor zorgvolle overpeinzingen. Wy doen, wat wy kunnen, vervolgt hy verhaal. Wy maken van de mlssie-statles hulp posten. waar wy den menschen zooveel als in ons vermogen is medische verzorging geven. Zoover als het kan maken wy daarby gebruik van de eigen Chineesche kruidkunde. Doch hoevèr reikt die. Wanneer de menschen met groote open wonden of afgeschoten armen en beenen binnenkomen helpen die krulden weinig. Daar zyn alleen goede medicynen en verband middelen tegen bestand. Die ontbreken echter. Wy hebben er ten minste ’n ernstig tekort aan. En dan leven wy daartusschendóór in voort durend bombardementsgevaar. Dagelyks val len er bommen op Nanking. Op één dag heb ik zes lucht-aanvallen geteld. De wegen en spoorwegen worden bestookt. Een trein, waar mee zeven van onze zusters van zes verschil lende nationaliteiten naar de hulpstaties gin gen, werd onder mitrailleurvuur genomen. U vindt daarby voldoende medewerking van de regeering? Stellig. De regeering van China, maarschalk Tsjang Kal Sjek Monseigneur spreekt over Tsjang Kal Sji staat in alle opzichten sym pathiek tegenover het Christendom. De maar schalk zelf is Christen, overtuigd Christen zelfs. Wanneer hy lederen morgen, nadat Ky, als goed militair, zyn lichaamsoefeningen achter den rug heeft, een tydlang het Evangelie leest, dan doet hy dit niet uit een soort liefhebberij of uit intellectueele nieuwsgierigheid, doch in de stellige overtuiging, dat hy daarin lessen zal vinden, die hem ook als staatsman ten goede komen. Van hem is het woord: Door Sün Yat Sen leerde ik China liefhebben, door Christus leerde ik de menschheld beminnen. By de re geering van den „dictator”, die zóó denkt, kan de missie niet anders dan steun vinden. Kunt u in de scholen dan ronduit aan alle Chineezen het Christendom prediken? Dat niet. Het meerendeel van onze leer lingen is niet katholiek en wy kunnen dus in de van overheidswege gesteunde scholen geen Christendom onderwyzen, althans niet tydens de officieele lesuren. Daarna, daarbuiten zyn wy vry om aan de Katholieke kinderen en aan hen, die in onzen godsdienst belang stellen, on derwijs daarin te geven. Intusschen biedt de Chineesche traditie zelf, die wy wél moeten onderwyzen aan alle kinderen, aanknooplngs- punten genoeg voor een infiltratie met Christe- lyke denkbeelden, vooral op moreel gebied. De ideeën van Confucius staan zéér dicht by de onze. Zy spreken over de plichten van den mensch jegens zich zelf, jegens het gezin, je gens het beroep, den Staat, de volkengemeen schap doch zonder God erby te halen. Zy vormen een heel zuivere natuuriyke moraal. Ik de Ryksmuseum voor natuuriyke historie te Lel den zal het dier derwaarts worden verzonden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5