R.K. Bond van en A 4 Harmonie Fanfarekorpsen in N.H HET VERDRONKENOORD JAARVERGADERING H.L IN V(X MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 BIOSCOOP HARMONIE Katholiek Bondsorgaan ALC. V1CTRIX—Z.V.V. 3 f ALTIJD WEER DIE VOORRANG DAT KOSTTE EEN RUIT BURGERLIJKE STAND I 4 Opening smedenwerk plaats Afscheid van pastoor Th. Hagemans VERGADERING VAN DEN RAAD CONTRIBUT1EVERHOOGING BIJ HET WITTE KRUIS Mi P. 8 --- STAD WS 346 leden vragen intrekking A den B B B k B B F k Verdiende nederlaag DE B A.F.C. IGeel Zwart I 51 Hdndelsvorderingen op Hongarije Maar St. Joseph «-Gezellen der aanwezigen werd Rijk «postspaarbank pagandlstlsch is Voor de jeugdige werkloozen in veel in- Elisabeth o 9 ffaetr verbetering van het coacostn- urezen zal een onderzoek worden ingesteld Charlotte Kohier komt in Alkmaar met „Marathondans” Zaterdagmiddag had de officleele opening plaats van de nieuwe werkplaats voor sme den, welke achter de Oude Doelen door en voor de jeugdige werkloozen was gebouwd. het afgeloopen concours waarbij de it werd gevestigd op de moeilijk te ver- maar toch zeer ongewenschte kermls- in bU de concoursen volgde rondvraag kleine Stelma den achterstand tot' 13. Alcma ria was toen sterk in den aanval en eenige mooie kansen deden zich nog voor, aoo kreeg v. d. Pal eenmaal een zeer behoorlijke kans, maar zijn schot was slecht gericht. Kort daar op was ’t einde daar en had Alcmaria met 13 verloren. Vooiw aan h werke baar i 1 *1 I 1 1 1 1 1 van op van grond aan Beetskade. A B D 7 r De werkt vóór prijso van: voos K ct. met d „Roch- gelegen ontvli port Fol EMMA dat gem Belt Uatlt De tej kondlf land, N. KC 1 onder range 1937, bouw Men Mevr, tnasti den oftr aandacht mlideni ultWasMi en sluiting. Het voorstel bet effende de commissie werd stemmen verworpen. Het be stuur zegde toe een* onderzoek naar mogeiyke verbetering van het concourswezen in te stellen en daarbij van deskundigen gebruik te maken De vergadering ging daarmee accoord. De andere voorstellen van St. Cecilia werden nu, na een toelichting van den afgevaardigde de zer vereeniging, in stemming gebracht. Het voorstel tot het afzonderlijk plaatsen der Juryleden werd met groote meerderheid ver- RODe klngal Cuhlz onmld U van dende mat R 90 eenl ook h. RODO en nw huladt baar ii Imp. t Benoeming lid van het college van curatoren van het Murmellius- Gymnaaium EEN MUNT de SLOO gelege Aan va Kersti 1938. Inlich ten k J. W. no. 28 Het is de directie van t Oulden Vlies mogen gelukken Charlotte Köhler, die tg.bJi. Jubi leum zulk een overtuigend succes met .Mara thondans" geoogst heeft bereid te vinden ook een avond naar Alkmaar te komen. Donderdag 25 November a.s. zal zy deze groot- sche voordracht geven en wjj twijfelen er niet aan of de tallooze kunstminnaars van Alkmaar en omgeving zullen deze gelegenheid benutten om dezen uitzonderlijken avond bij te wonen. De gekozen nummers zullen eerst ter beoor- deellng aan de Jury moeten worden voorgelegd. Betreffende de aansluiting bij de federatie werden door den voorzitter verschillende be zwaren naar voren gebracht tegen een federa tie, waarvan hy vreesde, dat de bond z’n zelf standigheid er door zou verliezen. De geestelijke adviseur zag echter, met ,St. Cecilia", tal van voordeelen: hy vond een federatie in het be lang van de Katholieke eenheid noodzakelijk Spr. hoopte, dat men alle krachten zou inspan nen om tot de oprichting van een federatie te komen. Tenslotte werd met bijna algemeene stemmen besloten aan de oprichting van een federatie mee te werken. Nadat men eenige beschouwingen had gehou- Week agenda Maandag 8.15 uur Congregatie. Daarna voort zetting der damescompetitie. Woensdag 8.15 uur: Verplichte avond. Vrijdag 7 uur: Voortzetting der blljartcompe- tltle. Zaterdag gelegenheid tot het betalen der con tributie. gadering. Mededeellngen. 2. Benoeming van burgerlijken stand. Wij komen op een en ander nog meer in het bijzonder terug. Daar artikel 5 van de statuten reeds aan 15 leden het recht verleent bijeenroeping van een ledenvergadering te vragen, aal het be stuur aan dit verzoek wel gevolg moeten geven. In den loop der maand Oct. 1937 werd aan 't kantoor Alkmaar op spaarbankboekjes ingelegd f 159 341 73 en terugbetaald f 167.781 44 Derhalve minder Ingelegd dan terugbetaald f 8.439.71. Het'aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 98. Frederika de Petrus Zonderhuls, Groot, oud 55 jaar. Het adres Is vergezeld van een voorstel (over eenkomstig artikel 14 van het huishoudelijk reglement) het besluit van de ledenvergadering van 2 November JJ. in te trekken en een commissie van vjjf leden uit de te houden ver gadering te benoemen belast met het in samen werking met het bestuur onderzoeken van de maatregelen, noodlg tot sluitend maken van de begrooting 1938. In de hierbij gevoegde toelichting schrijft de indiener o.m. dat ernstige ontstemming heerscht over het genomen besluit en dat de waarschu wing, reeds geuit op de ledenvergadering, dat vermoedelijk velen ten gevolge van de contrl- butieverhooglng als lid zullen bedanken, be waarheid dreigt te worden. Daar dit noch in 't belang van die leden noch in het belang van de vereeniging kan worden geacht en in de getroffen regeling inderdaad veel onbillijkheden schuilen, terwijl het toen mogelijk moet zijn op andere wijze een tekort van ruim f 600 te dekken, acht Indiener de voorgestelde commissie de meest wenschelijke oplossing, daar het voor een nlet-ingewUde moeilijk valt te beooreelen welke gevolgen een bijv, geheel andere, meer progressieve contri- butieverhooging zou hebben. 2>er velen waren by deze plechtigheid tegen woordig. o.m. burgemeester Jhr. Mr. F. H. v. Kin schot. de wethouders H. Klaver. O. v. Slinger land, T. Bonsema; de raadsleden P. Dekker, C. Venneker, G. Grondsma. H. StoutJesdlJk; de se cretaris van den armenraad, Figee, de directeur van Gemeentewerken. Margadant, de Districts commandant VrJjw. I.andstormcorps Motor - dienst. Kapitein C. Hanegraaf. de Officier van Justitie, Mr. Hymans en Mej. Scalé. Centrale Werk, kwaamheid aan College van Curatoren van het Murmellius- Gymnaslum, ontstaan door het aan den heer dr. mr. R. Bromberg verleende eervol ontslag zendt dit College de volgende aanbeveling van twge personen in: 1. B. J. Leeuwenberg, arts. 2. Th. J. A, C. M. van Boek. arts. Bondsorgaan te maken. De voorwaarde was, dat iedere aangesloten vereeniging een abonnement ■ou nemen. I Juryleden werd met groote meerderheid De voorzitter zei, dat de kwestie nog niet in wprpen. Het voorstel betreffende de keuze van Op de kruising VoordamDijk vond Zater dagmorgen een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een motorrijwiel. De bestuur der. van den personenauto verzuimde aan den van rechts komenden motorrijder den voorrang te verleenen. De motor kwam onder den auto terecht en werd tamelijk zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken vonden echter niet plaats. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. Aan het bestuur van het Witte Kruis, af- deellng Alkmaar is heden een door 348 leden van die vereeniging geteekend adres verzonden van den volgenden inhoud: „Ondergeteekenden, allen leden van de af. deellng Alkmaar van de Noord-Hollandsche Vereeniging ..Het Witte Kruis” kennis geno men hebbende van het besluit van de leden vergadering op 2 November Jj. tot verdubbe- ling van de contributie voor de leden met een inkomen van 1.tot f 1500 van oordeel dat een zoo slecht bezochte, onvoldoende geconvo ceerde vergadering niet bevoegd is tot het ne men van dergelijke vergaande beslissingen, welke niet geacht kunnen worden te zijn in het belang van de vereeniging, verzoeken, ten spoe digste bijeenroeping van een ledenvergadering ter bespreking van andere dan de genomen maatregelen tot dekking van het begrootingste- kort." bracht. Op verzoek van een door den voorzitter een brief voorgelezen van het R. K. muziektijdschrift „Muslca et Can tica". waarin werd verzocht dit tijdschrift tot Margaretha Wilhelmina van den Cecilia Afra, d. v. Jacobus Gerardus Karsten en Johanna Imming. Overleden: Harme van Doorn, gehuwd met Boer, oud 55 Jaar; Wilhelmus gehuwd met Elisabeth Geen commissie, maar toch onderzoek •«edert VIERST Prin Niet Uze Gier Gier Deei Kett Nieu lacht Leverini lage Het concours te Lutjebroek werd muzikaal en financieel een groot succes; 27 vereenlgingen namen er aan deel. Tot geestelijk adviseur van den Bond was aangesteld de weleerw. heer A P. Bisschop te Purmerend. Het contact met den K.R.O. bleef bewaard, maar van optreden voor de microfoon kwam niet veel, vanwege het on voldoende peil der gegadigde korpsen. legen grond. 22. Idem tot verkoop Bergerweg hoek Nicolaat 23. Idem inzake salar sregeling administra teur nijverheidsscholen. 24. Idem tot wijziging van het ambtenaren reglement en van het werkliedenreglement. 25. Idem tot goedkeuring van rekeningen over 1936 van verschillende instellingen en ver eenlgingen. 26. Idem om toe te treden tot de spaarrege ling voor den B-steun. 27. Idem tot uitvoering van werken In werk verschaffing in 1938. 28. Voorstel tot vaststelling van het uitbrei dingsplan Overdle en Achtermeer. 29. Idem tot het aangaan van een overeen komst met Oude Niedorp betreffende de leve ring van gas in die gemeente. 30. Idem Inzake een verzoek om verkoop van grond aan den Hoeverweg. 31. Idem inzake het aanvragen van crediet aan het Werkfonds voor den bouw van een nieuw gymnasium. 32. Idem betreffende de uitvoering van het boschplan in den Robonsbospolder dan wel het exploiteeren van een aldaar gelegen stuk grond aks terrein voor villabouw. 33. Idem om voorshands niet over te gaan tot overkluizing of demping van het water tus schen de beide steenen bruggen. loosen zélf de noodzakelijkheid van deze stelling nog beter inzien. Nadat de thee was rondgediend, brachten de genoodigden een bezoek aan de werkplaatsen, waar de arbeid in vollen gang was en men met de grootste aandacht de diverse werkzaamhe den bezichtigde. Na een openingswoord van den voorzitter der Commissie, den heer Kohnert. was het woord aan den wethouder van Sociale Zaken, den heer G. van Slingerland. Het Jeugdwerkleozen-probleem. aldus de wet houder. behoort momenteel tot de belangrijk ste vraagstukken van onzen tijd. Dat deze be langrijkheid zelfs vandaag, na zooveel ja ren werkloozenzorg, voldoende wordt begrepen, zou den wij niet graag onderschrijven. Algemeene blljketj van belangstelling en daad werkelijke steun voor de jeugdige werkloozen zijn soms nog verre te zoeken. -» Jeugdwerkloozen, men moet ze van nabij kennen, hun leven, dat veel ellende meebrengt, in een maatschappij, waarin ze overbodig zijn met hun arbeidskracht, die ze niet gebruiken kunnen-.- WU weten het. ook zij kunnen niet ontkomen aan den terugslag van de huidige wereldver- warring. ook voor hen is de crisis daar, in haar omvang; met haar uiteenspettlng in indivi dualistische isolatie, met haar afbraak van de meest heilige ethische beginselen, met haar i ge .1 op de grondwetten van het leven, I worden. Bjj de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier gevestigd te Alk maar ligt voor belanghebbenden ter inzage de herziene regeling Inzake de afwikkeling oude Nederlandsche handelsvorderingen Hongarije. Gge^jpverkluizing ol demping B. en W. hebben In een heden verschenen bijlage nHeengeset hun meening over 'n even- tneelë overkluizing ot demping van het Ver- dronkenoord. Na tytvoèrig de verschillende ad viezen besproken te hebben komen zij tot de .conclusie, dat de financieele toestand der gemeente vooralsnog zich daartegen verzet. De timmerlieden, de metselaars en electrl- ciens hebben er reeds een mooi werkobject aan gehad. Op 18 Juli 1936 werd de Centrale Werkplaats docr Burgemeester van Kinschot geopend. Thans is voltooid de smederij, waarmede be gonnen werd in het begin van Januari 1937. De werkzaamheden zijn verricht door: 7 met selaars en opperlieden; 8 timmerlieden; 5 bank werkers en electriciens. Er zijn 40.000 steenen verwerkt. De nieuwe smederij heeft een afme ting van 8K x 13K. Ten behoeve van de nieuwe werkplaats voor de metaalbewerkers werden een aantal tweede hands machines, als draaibanken, schaafbank, boormachines, slUpsteenen, zaagbank enz. aan gekocht, waarvan het opknappen en in orde brengen eveneens een belangrijke hoeveelheid arbeid aan de Jeugdige metaalbewerkers ver schafte. Een gebouwtje voor het autogenisch laschtoestel kwam gereed. Alles met alles is het een complete kleine fabriek geworden, waarin de jongelui zich onder goede leiding in hun vak kunnen bekwamen. Dank bracht spr. aan allen die bjj de totstand koming hun krachten hebben gegeven, en niet het minst ook dank aan de Regeering, die het financieel mogelijk maakte, dat men dit werk uitvoerde. Met den wensch, dat onder Gods zegen de nieuwe werkplaats aan haar doel zal beant woorden, en dat de Jongelui zullen beseffen van hoe groot belang het is dezen tijd te benutten om vakbekwame menschen te worden, teneinde eenmaal een plaats te kunnen veroveren in de maatschappij, verklaarde spr. namens het Ge meentebestuur van Alkmaar de nieuwe werk plaats voor geopend. (Applaus). De voorzitter der Commissie dankte hierna allen, die aan de totstandkoming hadden mee gewerkt. Speciaal noemde spr. het Gemeente bestuur, den algemeenen leider Wlese. de werk meesters, de heeren Overtoom en Walewijn, den heer Beekman van Gemeentewerken. Ook de burgerij, die hier zoo algemeen, zoowel moreel als financieel de Commissie steunt, bracht spr. Geboren: Simon Franciscus, z. V Simon Schil der en Apna Bentveld; Abram Cornells, z. V. Dirk Schoonewll en Elisabeth Jonker; Francis- cüsAhïKóéitS. v. AnOiSn®-'FMBBïKt®- Boersen en Margaretha Wilhelmina van den Broek; Voor de laatste maal tijdens zijn pastoraat te Alkmaar heeft Pastoor Hagemans van den kan sel het woord gericht tot zijn parochianen. Het was een kort, maar dlep-ontroerend woord. Zijneerw. sprak ongeveer als volgt: Donderdagmorgen ging het als een loopend vuurtje door de stad, dat de Pastoor en Patel Jansen de parochie gaan verlaten; het is dus bekend waarover Ik het zal hebben, en ge zijt bepieuwd hoe de Pastoor het zeggen zal. Ik ben niet van plan een nabeschouwing te geven over de verplaatsing, nmar het afscheids woord te maken tot een kort dankwoord. In de dagen, die achter me liggen, is er wel iets be reikt. Ik herinner me de woorden, die ik het eerst tot u heb gesproken, dat de overheid mij een zware taak op de schouders heeft gelegd, en dat het niet zou meevallen, na een voorganger, die zoovele Jaren de parochie heeft bestuurd. Ik ben tot u gekomen met eerlijke bedoelingen, voor het zleleheil en uw godsdienstig leven. Ik zal nooit vergeten de woorden, welke de hoog- eerw. heer Deken Donderdag tot mij heeft ge sproken: „Pastoor, men kan van u zeggen wat men wil, maar ge hebt hier gewerkt als een Priester met apostolischen ijver tot grooter bloei van het godsdienstig leven." Ik heb het niet iedereen naar den zin kun nen maken, ik heb me gegeven zooals ik was, en geen blad voor den mond genomen. De Pastoor memoreert dan het feit, dat het aantal H.H. Communiën met 25.000 per Jaar is toe genomen. Op de eerste plaats dank aan den Goeden God. Die het werk heeft gezegend. Dan aan de kapelaans, .die mij. hebben bemoedigd door hun voorbeeld en werklust. Aan het kerkbestuur voor hun prettige samenwerking en zorgzaamheid. Ook dank aan het zangkoor, dat altijd klaar stond om de plechtigheden op te luisteren, en zoo vaak liet merken, dat het feest was. Aan de collectanten, die steeds bereid waren en nooit ontbraken, de Catharina-Vereeniging en verder allen voor de volgzaamheid in de afge- loopen Jaren. Ik ga met nieuw enthousiasme en energie mijn nieuwen werkkring in de grootstad beginnen. Ik kan voldaan zijn en met gerust heid de parochie aan mijn opvolger overdragen. Mag ik u als laatste gunst vragen mij in uw gebed te gedenken; ik van mijn kant zal da gelijks in de H. Mis u gedenken. Hierna gaf de Pastoor voor het laatst allen den zegen. Na de H. Mis van 11 uur kwamen honderden naar de pastorie aan de Nassaulaan om met een hartelifken handdruk nog eens persoonlijk den scheidenden Pastoor en Pater Jansen vaar wel te zeggen. Z— i onderbroken vervolgens door A. F. C. III hervat met 8 spelers en 'n eindresultaat van 70. Jammer dat ons derde geen tegenpuntje kon zetten, maar zoo'n handicap was niet te voor zien. y A I C Zondagmiddag hield de R K. Bond van Har monie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland, in het Gulden Vlies te Alkmaar z'n algemeene jaarvergadering. 23 vereenlgingen waren ver tegenwoordigd De vergadering werd met een hartehjk woord van welkom geopend door den voorzitter, den heer Lansdaal uit Purmerend. Aan het Jaarverslag van den secretaris, den heer Jb. Hario, ontleenen we. dat het ledental ^van 28 op 29 vereenlgingen kwam. Tot den Bond traden toe de korpsen „Tavenu” te De Kwakel en „Ons Genoegen" te Wognum. langrijke kwestie onvoorbereid wilde doen be slissen. De heer van Westen (Zwaagt ondersteunde het betoog van den heer Splecht. (Applaus.) De voorzitter «ei, dat het niet de bedoeling was deze kwestie in eens af te doen Spr stelde voor het advies van het bestuur af te wachten en de volgende vergadering over de zaak te beslissen. De heer Spiecht ging daar niet mee accoord De vereenlgingen waren op de hoogte en wan neer men de kat uit den boom zou gaan kijken, zou het misschien weer te laat «ijn. Met meerderheid van stemmen werd besloten de kwestie in deze vergadering af te doen. Na een korte pauze deed het bestuur het voorstel .Muslca et Cantica" als officieel orgaan te aanvaarden. Dit voorstel werd aanvaard. Wat de vereenlgingen individueel met het neu trale tijdschrift .Musica" willen doen, blijft ter hunner eigen beoordeeling. De heer Spiecht dankte het bestuur voor deze afwikkeling van zaken. HU hoopte, dat ook spoedig de leden der aangesloten vereenlgin- 8«R „Muslca" zouden verruilen voor .Muslca et Cantica". Op voorstel van het bestuur werd onder ap plaus de heer G. Kok benoemd tot eere-lld van den bond. Tot- plaats voor het concours in 1938 werd Spierdijk aangewezen, waar „Accordando" de gastvrouw zal zijn. Het concours zal op 12 en 19 Juni worden gehouden, en wel op dezelfde voor waarden als de concoursen te Purmerend en Lutjebroek. Tot leden van de jury werden na zeer uit voerige discussies over de onverkwikkelijke kwestie Speets-v. d. Roofaart. gekozen de hee ren Speets. Ogier, van Leeuwen (en eventueel Hermans, Waas en de Pauw). Aan de orde was hierna een voorstel van het bestuur, Jeugdkorpsen aan de con oursen te laten deelnemen. Dit voorstel was bedoeld als aansporing tot het oprichten van jeugdkorpsen als onderafdeeling der vereenlgingen. Dit voorstel werd aangenomen. Een voorstel van het bestuur, om bU voldoen de deelname na afloop van den marschwedstrijd een wedstrijd te houden voor de tamboers, werd «onder debat of stemming aangenomen. Aan de orde waren vervolgens verschillende Voorstellen van St. Cecilia, te Haarlem-Noord. J Ten eerste stelde voornoemde vereen, voor. de proef met het afzonderlijk plaatsen der jury met een jaar te verlengen. Haar meening was. dat de proef ten volle heeft voldaan. Ten tweede: de benoodigde muziek niet meer door de jury te laten uitzoeken, doch door I eenige door de vergadering lef het Hoofdbe stuur) aan te wijzen dirigenten. Voornoemde vereeniging hoopte hierdoor te bereiken, dat geen te zware muziek wordt uitgezocht. St. Cecilia. Haarlem, gaf voorts het hoofd- I bestuur nog eens in overweging, over te gaan tot het benoemen van een commissie, die tot taak I krijgt, het ooncourswezen te bestudeeren, en mo- aanslagen gelijke voordeeten aan het hoofdbestuur bekend te maken. Dezelfde vereeniging stelde voor nog eens in behandeling te nemen het punt: aansluiting bij e.v. op te richten R. K. Federatie. Préadvies Hoofdbestuur. Voorstel 1 van St. Cecilia. Haarlem, kon het hoofdbestuur in meerderheid niet steunen, en het gat de vergadering in overweging de gewone regeling te handhaven, aangezien de resultaten ■van 't vorige concours ontmoedigend waren, en ook de belangen van den bond zouden kunnen schaden. In verband met het 2e punt Bt. Cecilia. Haarlem, stelde het hoofdbestuur voor: dat iedere vereeniging drie vrije nummers opgeeft, waarvan er twee op 't concours zullen moeten worden uitgevoerd. De heeren jury-leden zullen deze nummers bekend maken aan de vereenl gingen op den dag van het concours. Het hoofdbestuur zag in een commissie als door Bt. Cecilia bedoeld, geen voordeel; ieder te houden concours zal nooit gelijk aan het vorige zijn Men moet ieder Jaar rekening houden met de plaatselijke toestanden, en aangezien het hoofdbestuur steeds in nauw contact staat met het uitvoerend comité, volgde hieruit, dat de voordeelen en nadeelen van leder concours wor den gebruikt; een commissie zou ook zeer zeker onkosten moeten maken. Het hoofdbestuur stelde verder voor, de op richting Federatie af te wachten. De vrouw die men begeert het bestuur was besproken. muziekstukken werd, naar aanleiding van het De heer Spiecht Hoogkarspelverwonderde préadvies, door St. Cecilia, ingetrokken. Over- «ich over deze mededeeling van den voorzitter; «■enkomstig dit préadvies werd besloten, het bestuur was toch wel by elkaar geweest na de ontvangst van den brief. Spr. meende, dat er alles voor was „Musica et’ Cantica” als bondsorgaan te aanvaarden, het zou een ont- brekenden schakel in het bondsleven aanvullen. De ver. te Haarlem-Noord had ook critlek op het bestuur, dat de vergadering over deze be- Deze hoofdfilm, welke ongetwyteld zéér spannend is. behandelt een wel zeer tragische geschiedenis. De film is toelaatbaar voor per sonen boven 18 Jaar, maar het zal nog de vraag zyn, goed te kunnen onderscheiden. De noodige levenservaring is dus noodlg, om zonder fou tieve conclusie deze film te gaan zien. De Inhoud is als volgt: Belina Warren heeft een oogenblik zichzelf vergeten, en moet de gevolgen van haar fout dragen; ze is radeloos, Juift op het moment dat zy haar vader in vertrouwen wil nemen, sterft deze aan een hartkwaal. Ze vlucht naar Amerika om een nieuw leven te beginnen. Hier komt zy in kennis met een veelbelovend advo caat Jim Baker, waarmede ze trouwt, maar is niet gelukkig, omdat het „verleden” haar biyft kwellen. Ze tracht dus verstrooiing te vinden in een leven vol wereldsche genoegens. Haar man die haar oprecht gelukkig wil zien, haar verleden niet kent, kan de oplossing niet vinden, om zyn vrouw gelukkig te maken. On verwacht komt er een oud vriend van Belinda opdagen, die haar leed kent en begrUpt. langs tactlschen weg weet deze de waarheid aan het licht te brengen, smaakt het genoegen dat door «yn bemiddeling uiteindelUk man en vrouw een gelukkig leven kunnen beginnen. Het voorprogramma is wederom keurig ver zorgd. Behalve een actueel Journaal, een prachr tlge teekenfllm, waarin een geweldige fantasie valt te bewonderen. Verder een komische film, welke den meest nuchteren mensch nog doet schateren van het lachen. Alzoo een boeiend programma, doch voor rUP volwassenen. en doeltreffender toe. Ook spr. leek verbetering in den bestaanden toestand zeer gewenScht toe De concoursen en hun geest zyn te veel een afspiegeling van de neutrale concoursen, met al de minder gewenschte gevolgen daarvan. De afgevaardigde van St Cecilia zei, dat van wantrouwen in het hoofdbestuur geen sprake was. Het hoofdbestuur heeft echter in den loop der jaren weinig wyzlgingen in de concoursen voorgesteld en daarom leek het spr. zuiverder en beter een commissie te benoemen. Uit het Jaarverslag van den penningmeester, den heer A. Stuyt. bleek, dat de ontvangsten 998.44 hadden bedragen en de uitgaven 570.44S. «oodat het batig saldo 427 99K was. Op voorstel van de kascommissie werd den penningmeester décharge verleend. Van den KR.O. was bericht ingekomen over d* P*e*t*ties van verschillende vereenlgingen. die voor de microfoon optraden. In den brief werd geklaagd over het volgens den K.R.O. on voldoende peil van sommige muzikale presta- ttesl ^aangedrongen werd op verbetering, om- gang van zaken geen reclame Wat velen ongetwyteld reeds heimelyk ge vreesd hebben, is waarheid geworden: Alcmaria heeft van Z.V.V. verloten. Immers het is net iets voor het Alcmaria-elftal om, na eenige zeer verdiensteiyke resultaten, van een heusch niet sterke tegenstander als Z.V.V. was. op eigen veld te verliezen. De onbevooroordeelde toeschouwer zal ’t echter met ons eens moeten zyn, dat de nederlaag niet onverdiend was. De Zaandammers bleken op ’t gladde veld beter thuis dan de Alcmarlanen, maar een feit is ook. dat zy zich beter bij de omstandigheden aanpasten. Geen kort spel, maar flinke trap pen. waardoor hun aanvallen, zy ’t dan dat ze niet zoo talrijk waren, een veel gevaariyker ka rakter droegen. Bovendien zat er meer systeem In hun spel en 't plaatsen van den bal was veel beter. Laten we, alvorens iets over ’t Alcmaria-elftal te schryven, verklaren, dat er door allen wel hard gewerkt is. maar *t spel is te onsamen hangend, vooral" dat der voorhoede, om produc tief te zyn. De voorhoede wy wezen hierop reeds eer der is een puzzle. Aanvallen zyn er voldoende geweest, méér dan van Z.V.V., maar deze zyn zoo doorzichtig, dat er geen doelpunten van komen. Achterhoede en middenlinie van ‘t Alcmaria- elftal zyn heusch zoo slecht niet, maar de voor hoede. dat is het probleem. Zu kan geen doel punten maken. De besten waren v. d. Pol en Hamstra. Stelma als rechtsbuiten was wel ac tief. jammer echter dat hy niet wat sneller is en wat meer balcontróle heeft. Als wy ’t voor het zeggen hadden, zien wy hem liever als middenvoor, liever dan v. Wleringen, die, welk .oen goed voetballer hy ook moge zyn, er wei nig of niets van terecht brengt. Schaper speelt de laatste wedstryden beduidend minder dan in den wedstrijd tegen West-Frlsia. In de mid denlinie hebben Helderman en de Grand hard gewerkt, ofschoon laatstgenoemde niet gemak- keiyk speelde op ’t gladde veld. Gerritse speelde als stopper-spil een goeden gredstryd, maar moest in de laatste minuten uitvallen. Voor hem kwam Jo Bos In ’t veld, die rechtsbuiten ging spelen en Stelma midden voor. Eigenaardig was t. dat het juist in deze periode was, dat Stelma het Alcmaria-doelpunt kon scoren. In de achterhoede was Keuris weer goed op dreef en hy heeft menig gevaariyk schot ge keerd. Wellicht had hy by 't derde doelpunt beter niet uit zyn doel kunnen loopen. Burger en Konings hebben goed verdedigd, maar gaan naar onze meening toch niet vry uit by de eerste twee doelpunten. Z.V.V. is een hard werkende ploeg, die er alles op zette om van Alcmaria te winnen. Een goede doelverdediger stond by Z.V.V. onder de lat. De beide backs waren flink trapvast er. namen geen risico, d wz wanneer zy gevaar duchtten, trapten zU den bal over de zyiUn. De middenlinie speelde behooriyk, terwyi in de voorhoede de buitenspelers op den voor- Zaterdagmorgen kwam een door de Boter- straat rydende vrachtauto In aanraking met een aldaar staanden petroleum-handwagen. Da handwagen maakte "n soodanigen zwaai, dat de kruk hiervan tegen de spiegelruit van den win kel van den heer De Boer kwam. De ruit vernield. De eigenaar is tegen schade veraekerd. De afgevaardigde van St. Cecilia drong aan op de benoeming van een commissie tot onderzoek van het concourswezen, hetgeen z.i. om de vele fouten, die aan de concoursen kleven, zeer nood zakelijk' is. De bedoeling is, dat de commissie In de volgende vergadering een uitvoerig rap port zal uitbrengen. Indien dit voorstel zal worden aangenomen, dan wilde St. Cecilia de andere voorstellen, die er nauw verband mee hielden, zoo lang terug nemen. De afgevaardigde van Bovenkerk steunde dit denkbeeld, maar Obdam zag er een wantrouwen in tegenover het hoofdbestuur, waarom het diende te worden afgewezen. De heer Spiecht stelde voor het onderzoek naar het concourswezen door het hoofdbestuur j-1'a*en geschieden; dat leek hem practischer dat deze gang van zaken geen reclame voor den KRO. was en ook niet voor den Bond. Over dit punt werd eenige discussie gevoerd. Waarby door verschillenden werd gezegd, dat de K.R.O. wel wat te hooge eischen stelde en te weinig tyd tot voorbereiding gaf. Nieuwe ge zichtspunten kwamen evenwel niet naar voren en een beslissing werd niet genomen. Verschillende vereenlgingen bleken toch nog wel bereid voor de radio op te treden. Tot nieuw lid van den bond werd met alge meene stemmen aangenomen de vereeniging „Sursum Corda" te Amsterdam. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer O. H Essing In de plaats van den heer O. Kok, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer D. Temme te Grootebroek gekozen. Den heer Kok werd voor zyn vele verdiensten met 11 tegen 9 •an den bond gedurende ruim 12 Jaar bewe zen, door den voorzitter hartelyk dank ge- tot het verrichten van af- en overschrijvingen van en op posten van bedryfsbegrootingen en tot het vaststellen van suppletolre bedrijfsbe- grootlngen over 1936. 19. Idem Inzake verandering van het poort gebouw van de Algemeene Begraafplaats. 20 Idem tot goedkeuring van een suppletolre begrooting voor 1937 van de gemeentelijke in stelling voor maatschappeiyk hulpbetoon en toekenning van een aanvullend subsidie. 21. Idem tot verhuur van aan het Zeglls ge- Hoewel het weer niet erg lokte bleef het voor de rust toch droog en was het terrein, dat nog. al hoog ligt, aanvankeiyk heel goed bespeel- battf. Zooals te verwachten was zouden beide pld^üfc kxtra hun best doen. AF.C. hoopte na tuurlijk op een overwinning, want zy kan de punten best gebruiken; maar ook de G. Zw. waren vol goeden moed komen opdagen en daar ze voor de Alkmaarders niets onder wilden doen besloten ook zy hun huid duur te ver knopen Dat 't hun echter niet lukte de zege te behalen. Ja. daarvoor is voetbal nu eenmaal eert kansspel. De G. Zw. lieten een fraai vlug spel zien. Het tempo was in het begin zeer hoog en by belde clubs was de verdediging pulk in orde. Al direct by het begin laten beide elf tallen zien dat het hun meenens is. Het spel wisselt snel. Toch doet zich nu en dan het overwicht van A.F.C. gelden, maar hun her haalde aanvallen loopen vast op de hechte verdediging der G. Zw. In deze periode komen er van den linksbuiten van A.F.C. meerdere prachtige voorzetten, maar jammer genoeg u worden deze niet goed benut. Als de A.F.C.- voorhoede weer eens een hevlgen druk op het G. Zw.-doel uitoefent, weet een der backs het gevaar te keeren en met *n forschen trap z’n halflinie aan het werk te zetten. De bal wordt flink voorgespeeld, een schot en.... Geel Zw. leidt met 10. De reactie volgt spoedig. G. Zw., aangemoe- digd door het succes, valt voortdurend krachtig aan. Het A.F.C.-doel verkeert in merkbaar ge vaar en haar achterhoede moet alle zeilen bU- zetten om aan een tweede doorboring te ont snappen. G. Zw. kan echter zUn voorsprong niet vergrooten en langzaam zien wy AF.C. zich herstellen. Met dezen stand breekt de rust aan. Als na de rust het spel hervat wordt Is het weer er niet beter op geworden. Langzaam be gin het te regenen. A.F.C. biykt vast van plan om zyn achterstand in te halen en begint een geweldige pressie uit te oefenen op de Geel zwarten. Keer op keer Is hun doel in gevaar; hier moet een goal uit voortkomen. Plotseling een geweldig gejuich als de midvoor den ge- lykmaker scoort. Als een storm komen de A. F. C.-ers nu opzetten Hun r.-buiten weet prachtige voorzetten af te leveren, maar de G. Zwarten zUn nog lang niet uit,het veld ge slagen. zy geven uitstekend party en weten nu en dan mooie aanvallen op te zetten. De druk op hun doel keert echter terug en als de G.- Zw.-verdediger uitloopt om den bal te vangen, valt hy, verliest den bal. die vervolgens voor de tweede maal in het doel belandt. 21 voor A. F. C. Dat het gevaar voor G.-Zw. lang niet geweken is, biykt uit de vele corners, die aan de gastheeren worden toegekend en door hen uitstekend worden voorgezet. Uit een zoo’n corner genomen door den rechts-buiten van A. F. C. ontstaat een prachtig doelpunt, wanneer de bal keurig voer t doel gekomen op 'n zeer fraaie wyze door den r.-blnnen van A.F.C. on houdbaar ingekopt wordt. 31. De beide volgende doelpunten worden ver oorzaakt docr onregelmatigheden binnen het strafgebied van G.-Zw.waardoor AF.C. zich 2 x een penalty zag toegekend, die genomen door den l.-half, beide doel troffen. Nog en kele aanvallen over en weer en dan komt het einde met ’n 51-overwlnning voor A. F. C. Het was een uitnemende wedstryd met talrijke spannende momenten, waarvan de aanwezi gen volop hebben genoten. Het derde elftal verloor tegen S. O. 8. I Heer Hugo Waard met 70. De ruststand was 10 voor 8. O. 8. I. Na de rust werd de wed stryd wegens den regen ’n poos en i waardoor dit meer dan ooit geworden. Doch dit alles ontslaat ons niet van den plicht de smartelykste levenservaringen, waar aan zU zyn blootgesteld, zooveel mogeiyk te temperen. Men vergeet nog teveel, dat het vraagstuk der Jeugdwerkloosheid andere aspec ten heeft dan het werkloosheidsprobleem in het algemeen. Het bestrijkt niet slechts de periode waarin wy leven, maar ook de toekomst van ons volk, en werpt zUn donkere schaduwen niet slechts op den dag van vandaag, maar ook op dien van morgen. Précair mag men deze ontwikkelingsperiode heeten, wanneer funeste invloeden den norma len levensgroei komen storen. Tot ledigheid gedoemd zyn, uit eigen kracht het bestaan niet kunnen verkrijgen, afhanke- lUk zUn van anderen, werken willen,--werken kunnen, en dan beroofd zyn van de gelegen held om eigen Idealen in vervulling te brengen. Kracht en vaardigheid voelen tintelen in de handen en gedoemd zUn niets te doen. Er Is op dit oogenblik zoo ontzagiyk leed onder de jeugd, niet om gebroken speel goed, maar om gebroken illusies, om verloren idealen. De crisis, met als meest ernstige gevolg de werkloosheid, is in onze stad nog niet over haar hoogtepunt heen. Landeiyk worden allerlei plannen tot tewerk stelling der jongeren in het normale bedrijf gemaakt, besproken en.... soms beproefd in uitvoering. Doch zoolang dit middel tot ult- elndelyke leniging van dezen nood niet Is ge slaagd. gaat onze Alkm. Commissie door met de bestrydlng der gevolgen voor de Jongeren. Het plaatselyk werk voor de Jonge werkloo zen werd door onze Commissie, waar mogeiyk. bevorderd. Zeer vele besprekingen werden gevoerd, en by herhaling heeft men getracht de jonge werk loozen te bewegen (in hun eigen belang) in de lts te komen om de vakbe- kweeken of op peil te hou- De Commissie en de leiding zyn paraat en actief. De werkplaats staat wagenwyd open voor de jonge werkloozen uit Alkmaar en omgeving. Waarlyk, de werkplaats kan zonder dat men haar idealiseert tot een paradys voor de Jon- slachtofferz een leerschool In levensmoed De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bUwontng eener vergadering op Donderdag 18 November 19?7. nam. 2 uur, teneinde te beraadslagen en te be sluiten omtrent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling der notulen van de vorige ver- Ingekomen stukken. een ambtenaar van den 3 Idem van een onderwyzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwys. 4. Idem van een secretaris der gemeenteiyke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon. 5. Idem van een lid van het College van cu ratoren van het Murmel lius-gymnasium 6. Voorstel tot voorlooplge vaststelling der gemeenterekening en van de rekeningen der be drijven over 1936, met rapport der raadscom missie van onderzoek. 7. Idem tot wyziging der instructie van den doodgraver. 8. Idem tot vaststelling van het bedrag per leerling (G.L.O. en ULO.) voor 1938 beschik baar te stellen voor de scholen. 9. Idem Inzake verhuur van gemeente-elgen- domrnen. 10. Idem tot verkoop van grond gelegen tus schen den Boezemsingel en den Tienen wal. 11. Idem tot verlenging van den looptyd van een hypothecair bouwvoorschot. 12. Idem tot verlenging van den bewonings- termyn van de woning Lindenlaan no. 56. 13. Idem tot vaststelling eener suppletolre gemeentebegrooting voor 1937. 14. Idem tot afwUzing van een verzoek van de Arbeiders-Wonlngbouwvereeniging dkle" om bouwgrond te reserveeren tusschen de Jan van Scorelkade. de Nlcolaas Beetskade en de Emanuel de Wlttestraat. 15. Idem tot het toekennen eener vergoeding voor de waarneming van het directoraat der Handelsschool. 16. Idem inzake verpachting van het stedelyk Muziekpark. 17. Idem tot verkoop van grond aan de Maclaine Pontstraat hoek burgemeester Paling- straat. 18. Idem tot het verleenen van machtiging voorhoede grond traden. Het verloop van den wedstrijd is spoedig verteld. Voor de rust begon Alcmaria uitstekend en talrijke aanvallen werden op het Z.V.V.- doel ondernomen, maar zy waren niet gevaar- lijk genoeg van opzet en ’t resultaat was dan ook. dat geen doelpunten werden gemaakt. Of schoon Z.V.V. ook wel eenige kansen kreeg, wis ten de Zaandammers daarvan ook niet te pro fiteered zoodat de rust Inging met 00. Na de pauze begon Alcmaria goed, maar hoe men 't probeerde, de Z.V.V.-verdedlglng bleek tegen de Alcmaria-aanvallen opgewassen. Be- trekkeiyk onvèrwacht nam Z.V.V. de leiding toen een voorzet van rechts door den linksbui ten werd ingeschoten, 01. Betrekkelyk kort daarop werd een voorzet van links Alcmaria noodlottig; de Z -middenvoor liet den bal han dig gaan en de rechtsbinnen schoot mooi en onhoudbaar in 02. Weer niet lang daarna brak de Z. rechtsbui ten door, waarby bleek dat hy sneller was dan Konlng en hy passeerde den uitloopenden Keuris 0—3. Toen kwam eigeniyk de ware geestdrift over 't Alcmaria-elftal en met een moolen kopbal ver-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12