Het beleid aan Justitie De Tweede Kamer over het V erkeer sf onds i N 5 COÖRDINATIE VAN HET VERKEER BEPERKING VESTIGING NIJVERHEIDSBEDRIJVEN MINISTER ERKENTELIJK VOOR VERTROUWEN Ij MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 De spoorbrug te Velsen v Criminaliteit Ons luchtverkeer V reemdelingenrecht INVOERRECHT OP ZINKWIT 1 n- - Arbeidsrecht M uziekauteursrecht UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Burgemeesters Mijnwezen R.H.B.S. Kanalen Bescherming van de publieke eerbaarheid Langzame stijging der werkloosheid Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer De meeningen in de Tweede Kamer over dit wetsont werp verdeeld Het incident op het Blauwe Zand LEGERDEMONSTRATIES TE BERGEN OP ZOOM De chantagezaak IE o Vervangende plaatsing in een tuchtschool *n 1 I vii Haagsche zedenzaak Verschillende vraagstukken wer den bjj het afdeelingsonderzoek naar voren gebracht Volledige statistiek in voorbereid ing Overleg wordt gepleegd over een herziening van het arbeidsrecht Spoorhout Spoorwegen Water staats be groo ting Openbare Redelijkheid Handhaving van het gezag Spoorwegvervoer op Zondag Hoeveel vreemdelingen bezoeken on* land? Cyfers over de tweede helft van October BIJ Dl PAARDENRENNEN. heeft Heer (wu«d«u-d): „Ik zal je helpen! Ik heb een tientje op je gezetl" i tt i- k t £8» t kan evenwel nog niet van 9 te il- l reeds Rykswegenplan. beid en de uitvoerbaarheid van een soodanige oplossing denk ha ar mu willen mk— t Dat de minister een wegenplan voor de eerst volgende 15 Jaren heeft ontworpen, had de in stemming van deze leden. Zy meenden ech ter, dat daarmede niet In overeenstemming is het heffen van zware belastingen van het auto verkeer. De klacht, dat aan bestuurders van motor rijtuigen, die door onvoorzichtig rijden de vei ligheid van het yerkeer in gevaar brengen en soms zelfs den dood van andere weggebruikers veroorzaken, te clemente straffen zouden wor den opgelegd, acht de minister zeker in haar algemeenheid ongegrond. der wet tot het verkrijgen statistieken. Maatregelen werden bepleit voor oude schip pers, die niet meer in staat afin in hun levans- ooderhoud te voorzien. Volgens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over de begrooting van het Ver- keersfonds voor 1938 hadden vele leden met instemming uit de Troonrede vernomen, dat de regeering zich voorstelt een regeling tot coördinatie van het goederenverkeer te land en te water tot stand te brengen. BO K B. van 11 November 1937 is tijdeitjk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Heerenveen, mr. dr. J. Hoogland, wonende te Leeuwarden. Hoeseer' ook onder den Indruk van het vergaan van de Specht en begaan met den tegenslag, die de K. L. M. daarmede heeft getroffen, meenden verscheidene leden toch hun bezorgdheid niet te mogen onderdruk ken en vroegen, ot de veiligheid van ons luchtverkeer wel in alle opelchten verzekerd is. Gevraagd werd of de minister een diep gaand onderzoek sou willen instellen. k :n In n n Gezien den sterken socialen en sconoml- schen inslag welken het arbeidsrecht heeft, is over dese zaak, die reeds door den vorl- gen minister ter hand genomen werd, thans overleg aanhangig gemaakt met de depar tementen van Sociale Zaken en van Eco nomische Zaken. fn d, te ie. te 71 n den tan. den ntle loor die die loor op en juli an, Te- oe- jen sen >en Jke 338.5^1 Ie m. i- >V in l- I- n id •n 1- en 51- •n li ft* |n I De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat In de week van 25 t.m. 30 October 1937 by gesubsidieerde vereenigtngen met werk- loozenkas waren aangesloten 469.000 personen (landarbeiders met 73.700 leden zijn hierin niet begrepen). Het onderzoek naar het optreden van politie en justitie in de Haagsche zedenzaak is. mede in verband met den zeer omvangrijken aard der betrokken materie, nog niet geheel beëindigd Wel heeft de procureur-generaal bjj het ge rechtshof te ’s Gravenhage. door ’s ministers ambtsvoorganger met de leiding van het onder soek belast, aan den minister een voorloopig rapport doen toekomen, Verscheidene leden betreurden, dat uit niets la gebleken, dat de regeering zich ernstig bezig houdt met het vraagstuk van de saneering van den kolenhandel. verkeer een tunnel te bouwen en later den spoorweg door een afzonderlijken tunnel onder het Noordzeekanaal door te leiden. Hierbij zal tevens ter sprake komen de vraag, in hoeverre verdere uitbouw op den grondslag van aanvulling van de regelen nopens indlvl- dueele arbeidsovereenkomsten behoort te ge schieden, dan wel, of het niet de voorkeur verdient het arbeidsrecht zich in zekere op zichten te laten ontwikkelen langs den weg der corporatieve rechtsvorming. Het had eenige leden teleurgesteld, dat de minister voornemens schijnt te zijn te Velsen enkel een tunnel te maken voor het rijverkeer, doch de spoorbrug wil behouden. Met het oog op het scheepvaartverkeer achtten zij bet wenschelyk. dat ook deze brug zal verdwijnen. Vroeger of later aal hiertoe toch moeten worden overgegaan, daarom leek het dezen leden goedkooper om thans dadelijk een tunnel te maken voor alle verkeer, dan eerst voor het weg- Het had sommige leden getroffen, dat, hoe wel het reglement autovervoer personen m eenige maanden tijds driemaal is gewijzigd, de exploitatie van autobusdiensten zonder vergun ning nog niet onmogelijk schijnt te zijn. Gaar ne zouden deze leden vernemen, wat de mi nister denkt te doen, om het doe! te bereiken dat door deze coördlnatieregellng wordt be oogd. In tegenstelling met het door verscheide ne leden gegeven oordeel acht de minister het Ir, dezen door het parket gevoerde be leid zakelijk gemotiveerd en pleitend voor de objectiviteit van den vervolgenden amb tenaar. Bi) het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp, houdende regeling betreffende het beperken van de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid wordt uit geoefend en van de uitbreiding van de ca paciteit van zoodanige bedrijven verklaar den verscheidene leden der Tweede Kamer daartegen zeer ernstige bezwaren te hebben. dit nog slechts het geval voor de eigenlijke waterstaatswerken, uitgaande van dit departe ment. Overigens waren deze leden van oordeel, dat ook de loon- en werktijdenregelingen In de i bestekken behooren te worden opgenomen. Er schijnt geen genoegzame reden, thans het afbetalingsvraagstuk aan de orde te stellen, nu de nieuwe wet nog slechts ruim één Jaar heeft gewerkt. Het aantal veroordeelingen wegens zedenmis drijven schijnt op het eerste gezicht verontrus tend hoog. Gelijk bekend, zijn Juist in de basis jaren 19111913 de zedelijkheidswetten-Regout tot stand gekomen. Nieuwe delicten zijn toen toegevpegd. bestaande uitgebreid. In zooverre kunnen onder de cijfers van tegenwoordig reeds veroordeelingen begrepen zijn, welke over een deel van het tijdvak 19111913 nog niet moge lijk waren. Anders ligt het met het aantal veroordeelingen wegens economische misdrijven. Het voortgaan de oploopen van de betrokken cijfers moet zon der twijfel ten minste mede als een stijging van het aantal gepleegde misdrijven worden gezien. De cijfers van het aantal veroordeelin gen op ander crimineel gebied zijn evenwel zeer laag. Het algemeene beeld der criminaliteit is, on danks de bestaande verhoudingen, nog steeds gunstig. De minister is met de leden, te dezen in het verslag aan het woord, geen principieel tegen stander van de doodstraf. Hij staat echter op het standpunt, dat invoering van de doodstraf niet noodzakelijk is te achten. Andere' leden waren eveneens van oordeel, dat de belastingen op het motorwegverkeer te hoog zijn opgevoerd en dat hierdoor dat ver keer in zijn ontwikkeling wordt belemmerd. Weer andere leden zonden zich In het al gemeen met de verkeerspolitlek van de regee ring vereenlgpn. Eenige leden drongen opnieuw aan op afschaffing van de rljwielbelasUng. die, naar hun meenlng, een ongelyken druk legt op de minder kapitaalkrachtigen. leden vroegen evenwel, of dit ietwat verhaast kan worden. L welke bruggen over de groote rivieren, met inbegrip van de toeleidende wegen, achtereenvolgens in de eerstvolgende jaren ge reed zullen komen Sommige leden, achtten het niet juist, dat de kosten van den bouw van den tunnel te Rotterdam grootendeels door de gemeente Rot terdam moeten worden gedragen. deze 460.000 verzekerden was in ge- 5 week de geheele week werkloos 33.1 pCt. (in de vorige verslagweek, 4 t.m. October 1937, was het percentage 23.6). g gezien worden. gevaren, welke het toepas dé thans voorgestelde mee brengt, is. dat de concurrentle-mogeiykheid met het buitenland er door wordt verkleind. Geenszins denkbeeldig achten deze leden ook het gevaar, dat bij toepassing van deze wet on dernemingen, welke anders hier te lande zouden zjjn gevestigd, in het buitenland worden opge richt. 4 Verscheidene andere leden konden dch met het wetsontwerp geheel vereenlgen. Zij merkten op, dat ten gevolge van de diep in ingrijpende veranderingen in de economische structuur de staat op velerlei terrein een ruimere taak heeft verkregen dan in vroe gere perioden densbaar en gerechtvaardigd eras. ndeel, herinneren, functie heeft ge- De volle aandacht is besteed aan door 's mi nisters ambtsvoorganger ontvangen klachten over berichten, omtrent in Dultschland ge voerde processen, die. met name in Limburg, ook ongevraagd blijken te zijn toegezonden. Een uitvoerig onderzoek is ingesteld. werkzoekenden Ingeschreven, onder wie mannen. Van deze werkzoekenden waren er werkloos, onder wie 333.647 mannen. Medewerking tot verruiming der mo- gelfjkheid tot echtscheiding is van den mi nister niet te verwachten. Verscheidene leden vroegen, of de mi nister de indiening zal bevorderen van een voorstel tot opheffing van de korting op de pensioenen. De moeilijkheden, welke sedert enkele Jaren bestaan tusschen BUM. A en de vier groote omroepvereenlglngen, zijn door het departement van Justitie uiteraard met aandacht gevolgd. Aan pogingen om de partijen tot een vergelijk te brengen; heeft het niet ontbroken. De minister is het eens met de leden, die meenen, dat hij het verloop der zaak niet lijde lijk kan aanzien. Voorloopig ziet hij echter geen voldoende reden om te dezen in te grijpen met een dwanglicentie: de moeilijkheid is uitsluitend gelegen in de ulteenloopende zienswijzen van partijen met betrekking tot'de voor de uitzen ding verschuldigde vergoeding. Bij K. B. van November 1937 is aan de vol gende personen verlof verleend tot het aanne men der achter hun namen vermelde vreemde ordeteekenen, te weten: H. W. G ridder Huyseen van Kattendjjke. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Kopenhagen, het grootkruis der Orde van den Witten Leeuw van Tsjecho-Slowakye mr. dr. L. Carsten, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Praag, het grootkruis der Orde van het Herstelde Polen (..Polonia Restitute”) van Polen: F. Gerth van Wyk. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Tanger, het Kruis van verdienste met de ster der Orde van den Duischen Adelaar van Dultschland. mr. E. Star Busmann, gezantschapssecretaris le klasse te Kopenhagen, het Kruis van ver dienste 3e klasse der Orde van den Dultochen Adelaar van Dultschland N. Lorusso Attoma, consul der Nederlanden te Tirana, het grootofficierskruis der Orde van Skanderbeg van Albanië; Jhr. A. P. A. Elias, te Milaan, het officiers kruis der Kroonorde van Italië. Verscheiden leden waren eenlgszlns huiverig voor het verleenen van de wel zeer ver strekken- ’.de bevoegdheden, welke de regeering thans vraagt Zij spraken de hoop uit dat de regeering er in zal slagen, voor de toepassing van de wet criteria te vinden, die minder ruimte laten voor subjectief oordeel dan hetgeen de regeering thans voorstelt. 1 - Op het oogenblik kan reeds In algeiree- nen zin worden medegedeeld, dat de in deze aangevoerde beschuldigingen naar het oor deel van den procureur-generaal door de re sultaten van het onderzoek niet alleen niet gegrond zijn bevonden, maar voor het grootste gedeelte op overtuigende wijze zijn weerlegd. Eenige leden meenden te weten, dat de Ned. Spoorwegen zich hebben teruggetrokken uit de veelbesproken N.V. Spoorhout. zy vroegen, of de minister hieromtrent volledige mededeelingen wil doen. Voorts vroegen deze leden, waarom de N.V. Spoorhout niet is geliquideerd, gelijk toch in de bedoeling van 's ministers ambtsvoorganger lag. Eenige leden vroegen, of de minister bereid is door een commissie van onpartijdige deskundi gen te doen onderzoeken of het niet beter ware dat ook hét baggerbedrijf te Llnne en het Spoorwegbouwbedrljf ophouden te bestaan. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Waterstaat, vroegen sommige leden, of het thans, na de uitspraak van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie van 38 Juni JJ. in zake het geschil met België over de aftapping van Maas water, niet een gunstig tijdstip is. om te trach ten met België tot overeenstemming te komen. Men wenschte te vernemen, of Tiet rapport van de staatscommissie, belast met een onder soek naar de mogelijkheid van den aanleg van een spaarbekken-krachtwerk In Limburg, reeds is uitgebracht. Ook werd 's ministers oordeel omtrent deze aangelegenheid gevraagd. Van verschillende zijden werd aangedrongen op een strenge toepassing van de „Verkeerswet tegen lintbebouwing". De strafbedreiging van de Motor- en Rijwiel- wpt achtte men te laag. Van verschillende zijden werd, met het oog op de veiligheid van het verkeer, aangedrongen op spoedige Inwerkingtreding van de Rijtijden wet 1936. Verscheidene leden herinnering, dat" V i by de behandeling van de begrooting voor 1936 na de aanneming van de motle-Drop heeft toe gezegd. dat hij de sociale bepalingen van de collectieve arbeidscontracten ook voor de rijks werken toepasselijk aou verklaren. Evenwel te Sommige leden betreurden, dat voor dek king van de tekorten bij de Nederlandache Spoorwegen opnieuw een bedrag van meer dan 30 millioen moest worden geraamd. Zij waren van oordeel, dat de scherpe concurrentie, die ten aanzien van het goederenverkeer vanwege de spoorwegen wordt gevoerd, hiervan een der belangrijkste oorzaken is. Deze leden achtten het volkomen verkeerd, dat de N. V. A. T. O„ dochtermaatschappij van de N. V. Ned. Spoor wegen feitelijk zonder risico dezen concurren tiestrijd voert. Andere leden betuigden daarentegen hun In stemming. dat de spoorwegen zich beijveren om het streekvervoer zijn beslag te doen krij gen. Eenige leden waren van meenlng, dat de ta rieven op de lijn Amsterdam—'s-Oravenhage Rotterdam te hoog zijn. geraamd, aou men gaarne worden ingellcht. Sommige leden drongen er op aan, dat plan nen, met welker uitvoering eenmaal begonnen ia, ook met spoed worden afgewerkt. Met voldoening hadden vele leden vernomen, dat aan den aanleg van den weg 's Graven- bageUtrecht met voortvarendheid wordt ge werkt Somi tempo niet Gevraagd Van verschillende zijden werd gevraagd, of er een mijnbouwplan bestaat, en. zoo neen, of het niet gewenscht zou zijn, tot het opmaken van zulk een plan over te gaan, aangeaien de oud ste mijnen over enkele tientallen Jaren uitge put sullen zijn. Andere leden wilden niet verheten, dat hun vertrouwen in Douglas-vliegtuigen ernstig is geschokt. Zij betreurden, dat de K. L. M niét gebruik maakt van in Nederland vervaardigde vliegtuigen, die voor bultenlandsche niet onder doen. Van verschillende zijden werd aangedrongen op de totstandkoming van een vliegveld in Zuld-Llmburg. Gaarne aou men vernemen, welke bemoeiingen de regeering in deze zaak heeft gehad en waarom met de voorbereiding van dit werk nog niet is begonnen. De vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp inzake verlaging van den mi nimum-duur van vervangende plaatsing in een tuchtschool Is gesteld, erkent, dat de sterke toeneming van het aantal gevallen, waarin ver vangende tuchtschoolstraf moet worden ten uitvoer gelegd, aanleiding geeft tot bezwaren. Veel beter sou het echter zijn tndten mogelijk kon worden gemaakt, dat ook minderjarigen de vervangende vrijheidsstraf in ot dicht Mi hun woonplaats konden ondergaan. Denkbaar is, dat in verschillende plaatsen een geschikte gelegenheid wordt gevonden of wordt Ingericht voor het ondergaan van vervangende vrijheids straf door minderjarigen. De commissie zal het op prijs stellen Indien de minister zijn oordeel over de wenschelijk- 1 Qf I Een uitspraak in algemeenen zin. dat de recht- «praak niet in dienst behoort te worden gesteld ten de politiek, zou in Nederland gelijk staan Biet het intrappen van een open deur. De Minister zal. voor zoover dat op zijn ligt, zijn volle medewerking verleenen tot bescherming van de publieke eerbaar- »M4d. Wat de zaak tegen den vroegeren Haagschen hoofdcommissaris van politie betreft bestaat er voor eenig gevoel van ernstige ongerustheid of zelfs maar van onbehaaglijkheid niet de min ste aanleiding. De zaak verkeert nog in het stadium van gerechteiyk vooronderzoek. De autoriteiten, die daartoe het eerst bevoegd zijn, staan dus thans nog niet voor een beslissing over de vraag van al of niet verder vervolgen. 'De eenige gevolgtrekking, die op dit oogenblik gewettigd is, zou deze zjjn: dat in deze zaak eerder zwaardere dan lichtere maatstaven zjjn aangelegd, vergeleken bjj die, welke tegenover verdachte behooren te gelden. Bij den huldigen stand van de behandeling zal het duidelijk zijn, dat de minister geen in lichtingen omtrent de zaak zelf mag en kan verstrekken Blijkens het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp houdende goedkeuring van het K. B. van 24'Februari 1937. tot heffing van een invoerrecht op zinkwit, lithopone en andere met zink bereide witte verfstoffen, verklaarden som mige leden der Tweede Kamer tegen dit wets ontwerp bezwaar te hebben. Deze leden waren van oordeel, dat. al moge wenicht het - steunen van de Nederlandache ztnkwltlndustrle noodig geweest zjjn In een periode, toen de productiekosten hier te lande over het algemeen veel hooger waren dan elders, thans, nu de gouden standaard te losgelaten, zulk een steun in elk geval niet meer nood- zakeiyk is. Andere loden waren van oordeel, dat de Nederlandsche zinkwiUndustrle dezen steun nog niet kan ontberen. Verscheidene leden vroegen, of de minister kan mededeelen, binnen Welken termijn een beslis sing kan worden tegemoet gezien over de rlch- tfhg van het te graven kanaal van Groningen naar het IJselmeer: of Lemmer dan wel Sta voren als eindpunt daarvan aal worden aamge- wezen. Verscheidene leden betreurden, dat nog geen gelden zijn aangevraagd voor de doortrekking van de RijnTwentekanalen tot de haven van Almelo. Omtrent het ontworpen r waarvan de koeten on X M6 millioen worden Het werkloosheidspercentage voor hen,, die de geheele week werkloos waren, was In de tweede verslagweek van de maand October In de laatste Jaren als volgt: 1934 353; 1935 38.6; 1936 28,7; 1937 33,1. Bjj de organen der openbare arbeidsbemidde ling standen op 30 October 1937 in totaal 355.418 334.800 De juiste toedracht van het Incident op het Blauwe Zand staat, zoolang de rechter in de naar aanleiding hiervan aanhangig gemaakte strafzaken niet onherroepelijk heeft beslist, geenszins vast. De Inwerkingtreding van de wet op de weer korpsen Is afhankelijk van de totstandbrenging van een Algemeenen Maatregel van Bestuur, behelzende de noodlge uitvoeringsbepalingen. Een concept, waarover overleg noodzakelijk was tusschen de departementen van Blnnenlandsche Zaken, van Defensie en van Justitie, is gereed Het laat zich aanzien, dat bedoelde voorschrif ten eerlang zullen kunnen worden vastgesteld. De publicaties van den Fichte-Bund hebben de aandacht. Eenlgen tijd geleden zijn bepaalde gegevens ontvangen, welke uitgangspunt zjjn voor een nader onderzoek. Strafrechtelljk in grijpen zal. Indien mogelljk, niet achterwege blijven. Het is onjuist, dat tegen linksgeoriënteer de revolutionnaire elementen met meer ge strengheid zou worden opgetreden dan te gen fascistische of natlonaal-soclallstlsche. De verschillende vormen van reclame voor het Neo-Malthusianlsme hebben, gelijk uit ver schillende vervolgingen, ook van den laatsten rijd, kan blijken, reeds de aandacht der par ketten. De bestrijding van de voor de eerbaarheid aanstootelijke geschriften vindt regelmatig voortgang. Ook de stationsboekhandel hierbij de volle aandacht. De gemeentelijke strafbepalingen der groote steden plegen nadere bepalingen in het belang van de bestrijding van de prostitutie in te hou den, onder meer het z.g. tippelverbod. Voor een algemeene regeling Is dit punt minder geëigend Een en ander neemt niet weg. dat de minister ook zal nagaan, of er op dit punt nog voor eenige rechtstreeksche bemoeiing zijnerzijds aanleiding bestaat. In zjjn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de Justitlebegrooting zegt minister Geseling zeer erkentelijk te zijn voor de betuiging van vertrouwen in zijn persoon en in zijn werkzaamheid, zooals de minister die in den aanhef van het Voor loopig Verslag van vele leden mocht ont vangen. Hij ziet hierin het liefst een prikkel om zijn werk met kracht en opgewektheid aan te vatten en een steun bij de volvoering van zijn taak, waarvan hij zich de beteekenls en de zwaarte, niet het minst in het huidige tijdsgewricht, sterk bewust is. In het algemeen, en tegenover de leden, die aldus by voorbaat hun vertrouwen hebben uit gesproken. in het byzonder, stelt de'minister er prUs op. dat omtrent de verwachtingen ten aanzien van zyn beleid geenerlel misverstane ontstaat. Uitsluitend door die overweging ge leid, veroorlooft hy zich er op te wyzen, dat in de aangehaalde zinsnede In de Troonrede het karakter van het regeeringsbeleld In het algemeen geteekend wordt, wanneer ali uitingen worden genoemd: zorg voor een ge zonde ontplooiing van het huweiyks- en gezins leven, bescherming van de publieke eerbaarheid en krachtige handhaving van het gezag. Do minister is ten volle doordrongen van de be langrijke taak, die hy op elk dezer terreinen te vervullen heeft. HU zou echter niet gaarne ruimte laten voor de opvatting, dat deze ter reinen min of meer zyn gereserveerd voor werk zaamheid zynerzyds. Voor zoover de overheid in dit opzicht met vrucht een taak kan vervullen, behoort die zeker met minder tot het ambtsgebied van de ml nisters van Economische Zaken en van Sociale Zaken. En ook de bescherming van de publieke eerbaarheid en de handhaving van het gezag zullen slechts door een nauwe samenwerking tusschen den minister van Blnnenlandsche Za ken en den minister van Justitie voldoende to' haar recht kunnen komen. Dat verscheidene andere leden by het uit spreken van hun verwachtingen eenig voorbe houd hebben gemaakt, acht de minister alles zins begrypeiyk. Eenige leden, die van meenlng waren, dat al het openbaar vervoer op Zondag moet worden stilgelegd, kantten zich In het byzonder tegen het doen ryden van extra-treinen op dien dag. Sommige andere leden vroegen, of nu ver wacht mag worden, dat op Zondag geen treinen tegen verlaagd tarief meer zullen loopen en de treinenloop op Zondag zooveel mogeiyk zal warden beperkt. Wordt dit ontwerp wet, dan zal al verklaart de minister ook. dat het niet In de bedoeling ligt te geraken tot een meer algemeen stelsel van gesloten bedrijven de vrijheid van bedryfs- vestlging en bedrijfsuitoefening van overheids wege langs directén weg aan banden gelegd kun nen worden. In het garandeeren van een bestaansmoge- '.ijkheid aan reeds gevestigde ondernemingen kan huns inziens moeiiyk anders dan het behartigen van een groepsbelang Een van de greote i sen van een wet als c De minister heeft niet den indruk, dat de rechtspraak betreffende artikel 435a van het Wetboek van Strafrecht (het z.g. unlformver- bod) niet bevredigend zou zyn. Het bezoek door personen, ook van jeugdigen leeftyd, uit het zuiden van ons land, met name Limburg, aan Inrichtingen met minder gunstige reputatie over de Belgische grens, had voo»- eenlgen tyd een onrustbarenden omvang aan genomen. Na een krachtig Ingrijpen van de Belgische overheid is hierop een aanmerkeiyke verbetering van den toestand ingetreden. Aangezien het In het tegenwoordige sta dium van ontwikkeling der verhoudingen op economisch-sociaal gebied van groot gewicht is, dat ten aanzien van de methode van rechtsvorming de best verantwoorde keuze wordt gedaan, staat het thans nog niet vast, in hoeverre het voorbereide wetsontwerp zal kunnen worden gebezigd voor een by de Staten-Generaal in te dienen voorstel van wet. Daarom mogen de verwachtingen om trent een spoedige indiening in den meest strikten zin niet te hoog gespannen zyn. zy zouden het op prijs stellen, indien de mi nister omtrent het vermoedeiyke t yds tip van Invoering eenige mededeeling zou willen doen In verband hiermede spraken eenige leden de meenlng uit, dat de opzet van het Verkeers- fonds In beginsel verkeerd is. Van het denk beeld om het moderne wegverkeer te belaster., ten einde den spoorwegen te hulp te komen. Is men in Midden-Europa reeds teruggekomen Naar de meenlng van de hier aan het woord zynde leden zou het spoorwegverkeer moeten worden beperkt. Terwyi de internationale lynen zouden moe ten worden gehandhaafd, dienden de kleine te worden opgeheven. Daarnaast zou de ontwikkeling van het weg verkeer zoo krachtig mogeiyk moeten worden bevorderd door den aanleg van groote auto wegen. Het had de Instemming van zeer vele leden, dat de uitvoering van de wet Inzake evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart thans in handen is gesteld van het departement van Waterstaat. Verscheidene leden waren van oor deel. dat deze crisismaatregel kan worden ge mist. Vele andere leden bleken van oordeel, dat. zoolang de binnenscheepvaart niet op andere wyze aan den nog altijd dringend noodigen steun wordt geholpen, deze wet niet kan wor den gemist. Vele leden betuigden hun Instemming met den aan de Nederlandsche particuliere R|jn- wert.rr»™ in VBart oentr*1« geboden steun en met de be- optreden van oud-mlnlster Ver- Schuur als contact-commissaris. Opnieuw werd aangedrongen op bewaking der overwegen of op het aanleggen van viadneten. In tegenstelling tot verschillende andere lan den in Europa, bezit ons land tot nu toe geen vreemdelingenstatistiek, welke een onmisbaar element wordt geacht by het voeren van de toeristenpropaganda De commissie inzake Vreemdelingenrecht is gereed gekomen met de voorbereiding van een wetsontwerp. De regeering heeft de definitieve bepaling van haar standpunt ten aanzien daar van nog niet beëindigd. Het is niet Juist, dat de regeering Spaanscbe kinderen in ons land niet wenscht toe te laten. Aan het Nederlandsch R. K. Huisvestingscomité te ’s Hertogenbosch en aan een comité uit het N.V.V. en de S.D.A.P. in Nederland is op hun verzoek toestemming verleend elk een aantal Spaansche kinderen in ons land onder te bren gen, zulks onder bepaalde voorwaarden, in over leg met de comité s opgesteld. Over de vraag, of ter bestrijding van de na- deellge consequenties van zoogenaamde schyn- huweiyken, welke door vrouwen van vreemde nationaliteit met Nederlanders worden gesloten. - - - - maatregelen kunnen worden getroffen, is over- zalt^;ru*,en °P leg gepleegd met de staatscommissie-Llmburg De minister is in overeenstemming met het gevoelen van de staatscommissie, tot de slotsom gekomen, dat het beter is zich buiten deze ma terie te houden. De voorbereiding van de Invoering der Pachtwet wordt met kracht bevorderd. Een definitieve toezegging omtrent het tydstlp der inwerkingtreding worden gedaan. Den leden, die zich het aandi dat de minister in een vorige 1_ ‘had in de samenstelling van het voorloopig ver- ’■’elag nopens het aanhangige wetsontwerp over inning van onbetwiste geldvorderingen, zal het niet al te zeer verwonderen, wanneer hy ver klaart, dat hy van de voorziening, zooals die is voorgesteld, niet in genoegzame mate de be oogde gunstige werking en zelfs mln of meer ernstige bezwaren verwacht. Het zwaartepunt ligt voor hem in het kostenvraagstuk. Hy is bereid een voorziening te dien aanzien in na dere studie te nemen. De door vete leden bepleite herziening van het arbeidsrecht wordt ook dezerzyds ge wenscht geacht. Naar het Handelsblad verneemt, zal aan dit ernstige gemis binnen afzienbaren tyd een ein de komen. De regeering heeft nameiyk besloten over te gaan tot de samenstelling van een lan- deiyke statistiek betreffende het vreemdelin genverkeer. Het OntHal Bureau voor de Sta tistiek te ‘s Gravenhage zal zich daarmede be lasten. zulks in samenwerking met de statis tische bureaux van Amsterdam, Den Haag. Rot terdam en Utrecht, de gemeentebesturen der overige gemeenten en de hotel- en pensionhou ders. De vier hlervoren genoemde gemeenten heb ben reeds besloten tot het invoeren van een gemeenschappelijke vreemdelingenatatistiek. Door het besluit van de regeering zal in de ge- meenteiyke plannen geen verandering komen, doch nu zal in nauwe samenwerking met het Centraal Bureau voor de statistiek worden ge arbeid. De bedoeling van de ryksstatistlek is een beeld te verkrijgen van den omvang van het vreemdelingenverkeer, van het bedrag, dat de vreemdelingen, voor, zoover dit de felteiyke ver- biyfkosten betreft, jn ons land uitgeven en voorts om een overzicht te krijgen van de verspreiding der bultenlandsche toeristen over het geheele tand. De benoodlgde gegevens zullen door de hotel houders en de pensionelgenaren op twee tal kaarten moeten worden verzameld. De ver een artikel economische Naar wij vernemen, «al op j Juni 1938 te Ber gen op Zoom ren legerdag worden gehouden. Dese dag houdt verband met de herdenking van het 660-jarig ontstaan van het markiezaat (vroeger heeriykheid) Bergen op Zoom, welke herdenking gevierd zal worden van 4 tot 15 Juni 1938 In de eeuwen, die achter ons liggen en niet het minst in den 80-Jarigen oorlog was Bergen op Zoom een sterke vesting, die ddor de be roemdste veldheeren zooals Panna en Splno'.a, vergeefs werd belegerd. De lotgevallen der stad op militair gebied hangen ten nauwste samen met de geschiedenis des vaderlands. Hierin heeft het bestuur der stichting ,Mar- klezaatsfeesten 1938" een motief gevonden om aan den minister van Defensie te verzoeken aan de bevolking der oude vesting van West Brabant en Zeeland te laten zien hoe ons leger een orga nisatie en bewapening heeft, die er zyn mogen en hoe. thans wel niet meer als vesting maar als garnizoensplaats. Bergen op Zoom een rol speelt in Nederland. Op die verzoek is thans In principe goedgun stig beschikt. Er zal op 8 Juni een militaire de monstratie worden gehouden, waaraan naast de te Bergen op Zoom in gamlaoen liggende troepen, nog andere onderdeden van 's lands weermacht zullen deelnemen. De toestand van het pensioenfonds der Ne derlandsche Spoorwegen boezemde verschelde- nen leden groote bezorgdheid in. Met het oog op dezen bedroevenden toestand drongen deze leden er met kracht op aan. dat het Ryk wederom zyn verplichting tot storting van de annuïteit van plm. 9 millioen zal na komen. Vele leden hadden met waardeering opge merkt, dat de Nederlandsche Spoorwegen zich de laatste Jaren met uiterste kracht toeleg gen op de moderniseer!ng van het bedryf. By K; B van 13 November 1937 ia met in gang van 23 November 1937 benoemd tot bur gemeester der gemeente Haaren: A. o. M. Pe nis. met toekenning van geiyktydig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Berkel en Enschot.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17