H De Vondel-week ingezet MOUSSANA Heerlijk bij een kop chocolade ■s. HET GMT NIET GOED de Residentie ruw Nachtelijke stilte verstoord V AMSTERDAMS BURGER DE BINNENSTAD IN REP EN ROER DE student uw |Oub-fiol(anb$che Kerkelijk leven in 1 VICKS HOESTBONBONS MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 Achterband van motor sprong ~7 aan- k- JONGEN VERONGELUKT PATER JOH. NOOY t Geen Calvinist Leestafel BENOEMINGEN PATER L. DOCUSSEN In het bisdom Haarlem A hl Politie-agent op de treeplank Minister Colijn wezig Visschersboot dreigde te stranden De „Ransdorp” bracht het veilig te IJmuiden binnen Ernstig verkeersongeluk, waarbij één doode en één zwaar gewonde Gewonde machinist naar zieken huis te Vlissipgen Bijziende wielrijder te Gouda het slachtoffer Met zijn carrier tegen een autobus gebotst Op dienstreis in de missie verdronken OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG GEDOOD BOEKHOUDER VERDUISTERT VIJFDUIZEND GULDEN ENGELSCHE SCHEPEN TERUGGEKEERD KOLONEL J. J. VAN SANTEN OVERLEDEN e t MOUSSERENDE APPELWIJN óntaaAl a£i cAampa^te Vreemde capriolen van een dronken automobilist Burger van Amsterdam De Zaterdag in de hoofdstad ge opende tentoonstelling schetst den dichter in het kader van zyn stede a van In terenwoordlgheid I ten WINSCHOTEN Fa. H. J. PHAFF M. oplossing zeer dicht genaderd; SCHOUT 15c» COOPVAERT 10cl i ons or IT- „Al vroeg kwam hij hierheen schrijft de heer David Kouwenaar in de lezenswaardige- inleldlng Jot den catalogus en sterk onder ging hü den invloed van de macht en de groot heid, den bloei en de schoonheid van het 17de- eeuwsche Amsterdam. Amsterdam greep hem en hield hem vast.” Vondel heeft het leven van het Amsterdam zijner dagen sterk meegeleefd. Behalve op tal loos vele personen heeft hjj ook gedichten ge maakt op vele gebouwen en gebeurtenissen. De trotsche Schouwburg heft zijn spitze kap Nu op, en gaat de starren naderen En wellekoomt met dartel handgeklap Al 't Raadhuis en ons wijze Vaderen. Dinsdagavond te half acht worden de Ziele- vespers gehouden en Woensdagmorgen te 9 uur wordt de plechtige H. Uitvaartmis opgedragen in de parochiekerk te Wormer, ANNO 1753 t- 1e Er de e- te or Zaterdagavond is op den onbewaakten over weg aan den Zwartweg te Gouda de 56-jarige reiziger, de heer H. Diehn, door een trein ge grepen en gedood. Het slachtoffer, dat bijziende was, werd vijf tig meter verder zwaar verminkt aangetrof fen. Het stoffelijk overschot is naar het Van Iter- sonzlekenhuls overgebracht. De machinist had van de aanrijding niets gemerkt. BIJ onderzoek in Den Haag bleek de flets nog onder den trein .te zitten. te van ve Js id ea p- sn «4 WU HANDHAVEN KWALITEIT Geheel onverwacht is Zaterdagmiddag in den leeftijd van 54 jaar door een hartverlamming overleden de kolonel bij den generalen staf J. J. van Santen, chef van den staf van het veld leger. da lia V. geslacht moraal. Aemstel, ellende Prenten uit het Rüksprentenkabinet, schilde rijen uit het Rljksmuseum, werken uit het Vondelmuseum, uit het Staatliches Museum van sengracht bij de dam de Vondeltentoonstelling Weimar, Teyler’s Stichting te Haarlem, Mu seum Amstelkring, Albertina te Weenen, Vic toria and Albertmuseum te Londen, Universi teitsbibliotheek te Leiden enz. enz. enz. zijn hier bjjeen gebracht Gysbreght van haar lijden en „Deze tentoonstelling vormt den inzet van de Vondelweek zoo verklaarde wethouder Boekman en heeft een bijzondere bedoeling. Wij willen hier geven een Inleiding tot het le ven van den mensch Vondel, den dichter, en vooral den burger van Amsterdam. Hier po gen we Vondel te doen zien in het kader van zijn tijd, in het bijzonder in het kader van zijn stad. Deze tentoonstelling is daarom ge noemd „Vondel, zjjn leven en werken in Am sterdam”. Vondel heeft vaak uitgesproken tot boe groote dankbaarheid hij zich gestemd ge voelde jegens zijn Amsterdam. Het Amsterdam van dezen tijd voelt nog grootere dankbaarheid jegens den dichter, die door zijn drama en ven de heerlijkheid van zijn stad zal doen voort leven bü verre nageslachten". De ander, de bestuurder van de motorfiets, zekere Trier, werd door den bumper van den auto geschept en dertig meter medegesleurd. Hij werd dood opgenomen. L-' /f Viel» V.poRub Cr ingrediënten verwerkt in de smakelqke De 31-jarige D. van Bazel, uit de Van Weel- straat te Rotterdam, kwam, toen hij komende uft de Röentgenstraat met zijn carrier de Oranjeboomstraat aldaar wilde oversteken, in botsing met een uit de richting Nassaukade komenden autobus, bestuurd door den 41-jarlgen M. K. uit Rjjsoord. De jongen werd van zijn carrier geslingerd en kwam een eind verder op den weg terecht. De carrier werd gedeeltelijk vernield. Met zware verwondingen is Van B. per auto van den geneeskundigen dienst in deerniswek- kenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zjjn overleden. De ernstig beschadigde auto werd naar het hoofdbureau van politie gesleept, nadat de brandweer het vuur met een kleinen straal had gebluscht. De bestuurder, die onder den in vloed van sterken drank was. werd overgebracht naar het bureau in de Prinsestraat, waar hem een verhoor werd afgenomen. Hierbij kwam de politie tot merkwaardige ontdekkingen. In de eerste plaats bleek, dat hü In het poli tieblad stond gesignaleerd, omdat hü nog een boete moest betalen van 36 gulden subs, een hechtenis moest ondergaan van tien dagen we gens overtreding van het motor- en rüwielregle- ment. In de tweede plaats verzocht de ambtenaar van het O. M. in het kantongerecht Amsterdam beteekenlng van het vonnis, gewezen door den kantonrechter te Amsterdam, waarbü deze ver lofganger veroordeeld is tot S dagen hechtenis en hem bovendien de bevoegdheid om motor- rütuigen te besturen is ontzegd voor den tü<F van één jaar wegens overtreding van artikel 33b van het motor- en rüwielreglement (oftder in vloed van sterken drank een motorrütuig of een rüwiel besturen). Zün gedrag van Zaterdagavond zal uiteraard nog twee proces-verbalen tot gevolg hebben, één wegens het onnoodlg signalen geven en één wegens het niet gehoorzamen aan het stopbeve) van den agent. Zoo zal deze avond den verlofganger ook wanneer hü in Singapore is teruggekeerd on getwijfeld nog lang heugen. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur ontmoette het Nederlandsche stoomschip .Ransdorp” dat om kwart over drie de haven van IJrpuiden had verlaten, op de Noordzee op vüf -mül West- Noord-West van Noordwük het Nederlandsche motorvisschejsvaartuig KW 77, „Twee Gezus ters” schipper van Duin. Deze verzocht den ka pitein van de „Ransdorp”, den heer Schuring, assistentie te verleenen, daar de Katwüker mo- torschade had gekregen en dreigde te stranden. De Ransdorp" heeft hierop het visschersvaar- tuig op sleeptouw genomen, en is 's avonds be houden te IJmuiden binnengebracht. Tegen elf uur meerde de KW 76 aan den touristenstelger. De „Ransdorp” heeft hierna zün reis voort gezet. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemdtot kapelaan te Bennebroek den weleerw. heer J Th. van der Beek, thans kape laan te Westerblokker; tot kapelaan te Haar lemmermeer (H. Franc, van Sales) den weleerw. heer J. J. Tuyp; tot kapelaan te De Zilk den weleerw. heer C. M. Schuttelaar. thans assistent te 's Hage (H. Jacobus); tot kapelaan te Am sterdam (Gesticht „de Voorzienigheid") den weleerw. heer H. F. Jansen; tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Jeroen) den weleerw, heer L. J. Bresaer; tot kapelaan te Rotterdam (H. Lambertus) den weleerw. heer W. J. V. Hea- slng; tot kapelaan te Lelden (O. L. Vr. Hem. en H. Joseph) den weleerw. heer F. J. J. Hof stede; tot kapelaan te Noordwükerhout (H. Victor) den weleerw. heer J. A. M. van Adrl- chem. thans assistent te Heerhugowaard (H. Dionysius). Vrüdag ontvingen de Missionarissen van het H Hart te Tilburg telegrafisch bericht uit Me- rauke, dat de weleerw. pater Joh. Nooy, mis sionaris van het H. Hart, die 8 October 1936 naar het Apostolisch VlCartfct-van? Ned. Nleuv- Guinea vertrokken is en werkzaam was op de statie Moetlng (Neder!. Nieuw-Guihea)daar November verdronken.- is. Nadere berichten omtrent zün dood zün nog niet bekend, daar hü minstens 5 dagreizen ver in het binnenland gestatlonneerd was. Hü werd geboren te Wormer J7 Augustus 1909, maakte zün Humaniora aan de apostoli sche school der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg en voltooide haar te Driehuis. 31 September 1930 deed hij zün tüdelüke ge loften in de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart en mocht drie Jaar later de eeuwige geloften afleggen in het Missiehuis te Stein (Limburg). Na het voleinden züner theologische studiën werd hü 10 Augustus 1935 priester gewüd en een jaar later reeds werd hü uitgezonden naar de zwaarste missie in Nederlandsch-Indië. Het is een zware slag voor de missie van Ned. Nleuw-Gulnea. die In een paar jaar tüds twee beste en Overige priesters moest verliezen. Een paar jaar geleden verdronk ook pater J. Jacobs op een dienstreis. Met de Gysbreght zette Vondel die na de Palamedes (1635) geen tooneelstuk meer had gegeven voor goed zün glorieuze, niet weer afgebroken loopbaan als tooneeldlchter In. Helpt elkander, vooral de heldhaf- tigsten onder ons. Dat zijn zij, die leven ver van hun familie en kennis sen, de missionarissen, die heel hun leven in dienst van God stellen. Ver licht hun zware arbeid door het zen den van Uw dagblad, tijdschrift of illustratie, of zendt ons Uw gebruikte boeken. Vraagt het adres van een missionaris en inlichtingen bij 'de MISSIE-BOEKEN-ACTIE van een der groot-semlnaria te Tiaaren, Roermond, Warmond, Driebergen, Hoeven. Boven den ouden Hooft stügt nu Vondel hoog uit. En het contact van den dichter met zün medeburgers werd steeds en opnieuw weer ge legd in den schouwburg. Het was dan ook haast natuurlük, dat de regenten van den schouw burg Vondel ultnoodlgden. het spel te dichten, waarmee in December 1637 de herboren schouw burg zou worden geopend. et is kennelijk de bedoeling van deze tegenstanders der regeerlng en haar sociale voorzieningen aan te sturen op een volledige mislukking van de plannen van Min. Romme om daardoor de regeerlng en haar maat regelen totaal in discrediet te brengen en te forceeren, wat met het oog op an dere even voorname landsbelangen door de regeerlng niet mogelijk wordt geacht- Maar wie -zullen ten slotte de dupe zijn van het politieke drijven van deze zgn. volksvrienden, die zelfs niet schromen verkondigen, dat uit een welslagen Romme's regelingen een argument voor een algemeene steunverlaging zou kunnen worden gesmeed? Niemand an ders dan de noodlijdende werkloozen zelf. Wanneer aan de spaarregeling niet In massale mate wordt deelgenomen, wanneer de nationale collecte niet vol doende opbrengt om den tijd tusschen het Inwerking treden der spaarregeling en haar eerste noemenswaardige ef fect te overbruggen, dan zullen de be hoeftige werkloozen daarvan op de al lereerste plaats In den meest letterlijken en pijnlijken zin des woords het kind van de rekening worden. Het is daarom te hopen, dat de politieke volksmislel- ders zoo weinig mogelijk gehoor vinden, en werkloozen en nlet-werkloozen zoo krachtig en eensgezind mogelijk samen werken „to make the best of it”. In Eindhoven werd 15000 bijeengebracht, een prachtige praestatle van niet slechts voorgewenden, maar waarachtigen ge meenschapszin. Mogen tal van andere steden Eindhoven op den voet volgen en Rotterdam nog dieper beschamen dan het zich zelf beschaamd heeft. Dan zul len de politieke demagogen er geen, maar de werkloozen, dm wier meest di recte levensbelangen het gaat, er wèl en veel zij bij spinnen. Wie nalaat het zijne er toe bij te dragen om Romme's opzet zoo goed mo gelijk te doen slagen, betoont zich een slecht vriend van den werklooze en ver liest het recht van critlek. zün chrlstelüke gevoelens doordrongen klassieke kunst en tegelük de klassieke vormen geadeld door ze te doordringen en te vervul len van Christel üken geest. De duorüder is, nadat dokter Gladaek uit Rüen de eerste hulp had verleend, in zorgwek- kendep toestand naar het ziekenhuis te Til burg vervoerd. Ook het stoffelük overschot van den motorrüder is daarheen gebracht. De koninklüke marechaussee heeft het onder zoek in handen. Vrijdag is te Uden de zeereerw. heer L. po tvissen O.S.C., leeraar aan het College van het H. Kruis van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Reeds eenige weken was hü ongesteld, doch thans is de toestand zoodanig verergerd, dat hem uit voorzorg de H.H Sacramenten werden toegediend. De tentoonstelling die Zaterdagmiddag in Museum Fodor aan de Keizersgracht bü de Vijzelstraat te Amsterdam geopend is wil geven het beeld van Vondel en Amster dam of liever van Vondel in Amsterdam. Vondel is niet denkbaar sonder Amster dam gelük Amsterdam niet meer denk baar is sonder Vondel. Hun „innige” ge meenschap komt uit in de tragedie van waarin de stad uitklaagt, maar waarin de dichter door den aartsengel haar een schoone en heerlijke toekomst durft voorspellen”, zooals pref. dr. H. Brugmans getuigt. stond. Als Hooft nu is het stellig een groot deel der Amsterdammers gegaan, die zelf nieuwe kunst schiepen of die kunst in hun leven brachten. Bü mannen als Samuel Coster was het evénzoo en ook bü een groot aantal regenten en andere aanzienlüke en ook wel minder voorname bur gers. Vondel en Amsterdam! ZIJ behooren zon der twüfel bü elkander, zooals ze altüd hebben samengeleefd. In de komende dagen zal men den dichter van verschillende zü- den belicht zien. Deze tentoonstelling wil hem toonen in zün wereld. Prof. Brugmans eindigde met een woord van een anderen dichter, dat op deze stoffe volkomen toe passelijk is, van Schaepman: ,De ware dichter is voor zün volk de adel van zün adel, de schutsengel van zün vrü- heid, de banierdrager van zün recht, de le vende tolk van geheel zün historie, de he raut van zün roem, bü het verste nage slacht.” Het is nu het eigenaardige van deze expo sitie, dat ze niet alleen in merkwaardige uit gaven en handschriften tentoonstelt wat Von del heeft gedicht, doch ook in afbeeldingen van personen en gebouwen als 't ware heel de om geving van den dichter voor ons opbouwt. Zün eigen beeltenissen van Govert Flinck (uit het RÜksmuseum), van Philip Koninck, Jan Lie vens, de Visscher, W. Valliant e.a. hangen hier naast de portretten van burgemeesters, dich ters, vrienden en familieleden door Vondel be zongen. Het oude en nieuwe stadhuis van Am sterdam o.a. de mooie afbeelding door Saen- redam van het oude Gothische stadhuis de beurs „ten water uitgebouwd”, het burgerwees huis, Walenweeshuis enz enz.ze zün hier vertegenwoordigd. hing dit oude pijpenrek op zijn kamer. Daar hingen altijd drie gouwenaars in: één van hemzelf, de andere van zijn 2 beste vrienden. Die stopten ze s avonds met heerlijke, milde Oud-Hollandsche tabak, en ze hielden zware gesprek, ken, terwijl ze dampten als schoorsteenen. Die tijd komt nooit weer, maar die Oud-Hollandsche kunt U nu weer rooken. Zondagmorgen is het Engelsche s.s. „Quay- slder", dat van Antwerpen komend op weg was naar Grimsby, in de haven van Vllssin- gen binnengekomen wegens lichte machine- schade. Het Engelsche s.s. „Charlwood”, uit gaand van Gent naar Cardiff, is Zaterdagavond teruggekeerd vanuit zee en verlangde dokters assistente. Het bleek dat de machinist van genoemd schip gewond was. Hü is in een zie kenhuis te Vlissingen opgenomen. Het schip heeft daarna de reis naar Cardiff voortgezet. De tentoonstelling blüft tot 3 Januari ge opend. Ze is Ingericht vooral door de zor gen van de heeren prof. Brugmans, H. van der BÜH. conservator van het Vondelmu seum, jhr. D. C. Röell, directeur der Stede- lüke Musea, David Kouwenaar, prof. Mol- kenboer e.a. Het was een zeer sensationeel en opwindend incident, dat zich Zaterdagnacht in de binnen stad van de Residentie afspeelde. Een gratis voorstelling voor de cafébezoekers, die tot het sluitingsuur in de stad waren gebleven en zich nu huiswaarts spoedden. Bü de N.V. Zaadhandel en boomkweekerü Wed. P. de Jongh te Goes is een geval van ern stige fraude aan het licht gekomen, dat zich over verscheidene jaren uitstrekt. De schuldige, de boekhouder Van D„ is ontslagen De Justitie te Mlddelbvrg stelt een onderzoek in naar de toedracht van de zaak. In totaal zou een bedrag van ongeveer 5000 gulden verduisterd zün. reed door zonder zich om het stopteeken van den agent te bekommeren. Was de agent niet vlug op zü gesprongen, het zou er zeker niet best voor hem hebben ultgezien? Kolonel Van Santen had deelgenomen aan den jachtrit der Kon. Ned. Jachtvereenlglng en stortte even vóór de finish op het vliegveld Y pen burg van zün paard. Onmlddellük snelden eenige personen toe, o.w. een reserve-officier van gezondheid, om den kolonel hulp te bieden. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. Het stoffelük overschot is voorlooplg naar het militair hospitaal te 's Gravenhage overge bracht De thans ontslapene werd In Juli 1903 tot tweede-lultenant der artillerie benoemd. Na de subalterne rangen te hebben doorloopen, werd hü in 1937 tot majoor, in *31 tot lultenant- kolonel en 1 November 1934 tot kolonel bevor derd. Kolonel Van Santen was officier in de Oran- je-Nassau-Orde en commandeur in de orden van Leopold n van België, van de Kroon van Roemenië en van het Zwaard van Zweden, als mede drager van het eereteeken van het Ne- derlandsch Olympisch Comité. Betreffende de militaire loopbaan van den overleden kolonel J. van Santen kan nog wor den medegedeeld, dat hü vele jaren comma» dant van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg is geweest. De begrafenis van het stoffelük overschot zal met militaire eer geschieden Woensdag te 13 uur op Oud Elk en Duinen te Den Haag. Merkwaardige drukken naast opmerkelük handschrift, interessante portretten naast af beeldingen van gebouwen en gebeurtenissen zün met zorg geëxposeerd. In een afzonderlüke zaal is een leestafel ingericht waar men de aldaar tentoongestelde Vondelwerken kan raadplegen. Bovendien zullen dagelüks ook des avonds is de expositie toegankelük twee personen aanwezig zün om inlichtingen te verstrekken en zullen rondgangen worden gehouden. De agent sprong onvervaard op de tree- plank «n dwong den bestuurder te stoppen. Dat gebeurde niet midden op de straat, maar op het trottoir. De wagen kwam tegen de pui van een winkel tot stilstand. Met donderend geraas viel een groote spiegel ruit van de étalage in stukken, terwül de auto vrüwel op hetzelfde moment in brand vloog. Agent, bestuurder en zün naast hem zittende echtgenoote werden door de glas scherven gewond. Aleen de dame moest zich laten verbinden. ■w-w U herhaling hebben wij betoogd, dat de door Min. Romme ontworpen spaarregeling en de daarmee ge paard gaande nationale collecte voor kleeding, schoeisel en dekking voor de werkloozen onder de huidige omstan digheden, hoe goed ook bedqpld, onbe vredigend moeten worden geacht Al zijn wij er ook van overtuigd, dat Min. de Wilde de koorden van de Rijksbeurs zoo strak houdt, dat Mln. Romme er niet veel meer dan één vinger in kan krij gen, dit doet niets af aan ons oordeel over de getroffen regeling zelf. Maar hoeveel bezwaren wij ook tegen de voor den tegenwoordigen nood der werkloo zen ontoereikende maatregelen hebben, in het belang der werkloozen en daar gaat het toch om meenen wij. dat het een onafwijsbare plicht van naas tenliefde en burgerzin is, zoo krachtig mogelijk de nationale collecte, waarvoor Min. Romme door de- radio een beroep deed op allen, die nog of weer werk heb ben, te steunen. Immers juist zij, die van oordeel zijn, dat er voor onze werk loozen te weinig gedaan wordt uit een overigens goed hart, moeten in dit oor deel een sterke aansporing vinden par ticulier aan te vullen, wat van regee- ringswege volgens hun inzicht aan de werkloozen te kort wbrdt gedaan. H. M. de Koningin heeft door een royale gift het land een voorbeeld gegeven, maar helaas, blijkt dit schoone voorbeeld niet overal te ’trekken. Uit verschillende plaatsen komen berichten, dat het me: de Rationale collecte voor kleeding, schoeisel en dekking niet vlotten wil en dat de opbrengst vooral in de groote ste den meer dan bedroevend gering is. Zoo wel de sociaal-democraten als de com munisten en de natlonaal-socialisten meenen uit dit betreurenswaardige feit de conclusie te moeten trekken, dat de nieuwe regeerlng wel heel vér van het volk af blijkt te staan en dat de groote massa, vooral onder de groote-stadsbe- volking, niets van den opzet van het mi nisterie van sociale zaken wil weten. Feit is echter, dat de sociale maatrege len ten behoeve van de werkloozen, voor al door sociaal-democraten om zuiver-, of liever onzuiver-politieke redenen worden gesaboteerd. In Rotterdam, waar de eene socialistische wethouder de collecte aanbeval, maar de andere socia listische wethouder de oudere leerlingen van de middelbare scholen en van de academie niet in de gelegenheid wilde stellen zich als collectant verdien stelijk te maken, werd nog geen 4.000 opgehaald, terwijl verschillende collec tanten overlast ondervonden van het politiek geïnfecteerde publiek. Maar elgenlük Is Vondel de eenige, van wlen men dat kan getuigen. Hooft kende het con flict elgenlük niet. Hü had, als zün door Von del diep vereerde vader, een levensbeschouwing die niet onchristelük was, maar in den grond toch meer wüsgeerig dan godsdienstig. Op zulk een plant kon gemakkelük de renaissancekunst worden geënt, die in de zeventiende eeuw meer en meer barok-kunst is geworden. Vandaar dan ook, dat bü dezen dichter kunst en leven, ge voel en moraal één zün. Hier is de eenheid ge groeid, omdat er eigenlük geen tweeheid he- De opening werd o.m. bügewoond door mi nister Colün, burgemeester dr. De Vlugt. den commissaris der Koningin In Noord-Holland, jhr. mr. Röell, de wethouders, van het Nationale Vondelcomité prof. dr. B. H. Molkenboer OJ*., door den Vondelkenner, dr. J. F. M. Sterck en vele andere persoonlükheden. Professor dr. H. Brugmans heeft vervolgens den opzet dezer tentoonstelling in een uitvoe rige rede verklaard, waaraan we het volgende ontleenen Het handschrift van den dichter, het ge drukte boek van den prozaschrüver moge een zekere bekoring voor ons hebben, in den regel spreken zü weinig tot den aanschouwer. De commissie stelde zich dan ook iets anders, iets meer ten doel. Ongetwüfeld zal men hier vin den eenige van Vondels origineele hand- schriften en een groot aantal van de oude drukken van zün drama’s, en van andere po- eemen, in den vorm van plano’s en boeken. Maar hier naderen wü reeds meer en meer het J eigenlijke doel van deze tentoonstelling: den aanschouwer te doen beleven. Vondels, tüd, een indruk te geven van Vondels milieu en slotte te doen inleven in Vondels sfeer. Om dit te bereiken was het natuurlük niet voldoende, iets van Vondels werk te laten zien, waartoe trouwens het Vondel-Museum in de Universiteitsbibliotheek dagelijks de gelegen heid biedt. Om het meerdere te geven, om Vondels tüd te doen herleven, was het noodig den aanschouwer te brengen onder den indruk, liever de bekofing, van het zeventlende-eeuw- sche Amsterdam, Vondels stad bü uitnemend heid. Vondel heeft met vreugdevolle voldoening Amsterdam „door aenwas veler sielen” zien uitgroeien van de half middeleeuwsche stad van Cornelius Anthonisz., tot de wereldstad van de dagen van Jan de Witt. Ook was hü stellig koopman genoeg om den grondslag van dezen schitterenden bloei te onderkennen in den groothandel, den wereldhandel. Vöndel heeft dien handel in alle toonaarden bezongen, niet alleen in zün algemeen karakter voor de stad, maar ook in zün gebouwen, de wisselbank. X de beurs, de korenbeurs, de haven, de wallen enz. Amsterdam was voor hem het middelpunt der wereld, zooals hü het uitdrukt: iLBo schijnt de werelt gans om Amsterdam gAout”. Dit was het Amsterdam van Vondel, dit was Amsterdam voor Vondel. Wat was Vondel voor Amsterdam? Of, anders uitgedrukt, welke plaats nam Vondel in het Amsterdam van zün dagen In? De vraag is niet gemakkelük te be antwoorden. Eén ding staat intusschen stellig vast: Vondel was in zün dagen In ruimen kring bekend. Een breede schare van mannen en vrouwen, met wie Vondel in den loop van zün lange leven betrekkingen heeft onderhouden, bewüst dit. Maatschappelük moet men den dichter rekenen tot die groote klasse der bur- gerü. die In den détailhandel haar werk en brood vond en die op sommige momenten den groothandel naderde. Zoo kan men zich ook 't milieu begrypen, waarin hü zich bewoog. Tot de regeerlng behoorde hü niet en evenmin tot den groothandel, maar hü stond dicht genoeg bÜ hen om ze te kunnen kennen. Vondel zag boog op tegen de aristocratie der stad, zoowel de regenten als de groote köoplieden; zün ge dichten getuigen daarvan op tallooze plaat sen. Maar omgekeerd ontving hü van hen een hoffelüke vriendelükheld. van den Minister- President Z.Exe. dr. Colün en verschillende andere autoriteiten van stad en land is Zaterdag in Museum Fodor aan de Kei- Vüzelstraat te Amster- de Vondeltentoonstelling geopend, welke ter gelegenheid der 350-jarige her denking van *s dichters geboortedag is in gericht. Hiermede namen officieel de Von- delfeesten in de hoofdstad een aanvang. Wethouder Boekman sprak ais voorzitter van het Amsterdamsche Vondelcomité een begroetingstoespraak uit, waarna professor dr. H. Brugmans de inleidende openings rede hield. Voor den uitvoerigen catalogus schreef prof. Brugmans een „voorwoord” en collega D. Kouwenaar van de „N. Rott. Courant” een oriènteerende inleiding „Von del en Amsterdam”. Onder hen bevond zich een verlofganger uit Singapore, die tüdelük in de Hofstad vertoeft en die zich dien avond in een bar in de Hof straat kostelük had geamuseerd. Hü was ver gezeld van zün echtgenoote. Het tweetal stapte ongeveer kwart na één in den auto, de motor werd gestart en er zou niets büzonders zün gebeurd, wanneer er niet een surveilleerende agent was geweest, die voor den automobilist een büzondere belangstelling had, omdat het wegrüden met noodeloos veel lawaai geschiedde Het geluid van den claxon vooral verscheurde de nachtelüke stilte op een wüze, welke op dit tüd- stlp en in deze omstandigheden geheel overbo dig was en bovendien: de automobilist was daarmede in overtreding. De agent van politie wandelde naar den auto toe en gaf den bestuurder een waarschuvAng. Maar dat hielp niets, integendeel, du reactie was juist het tegenovergestelde van wat men zou verwachten. Met veel geraas en steeds maar signalen gevend, draaide de wagen met een zwaai de Poten tn. Toen werd de agent boos. HU posteerde zich midden op de straat, gaf den automobilist een stopteeken, maar deze Zondagavond omstreeks zes uur reed een motorfiets, waarop twee personen uit Eindho ven gezeten waren, op den Tllburgschen weg onder Hulten. gemeente Gilze-Rüen in razen de vaart, toen plotseling de achterband sprong. De berüders werden op den grond geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Achter de motorfiets, die in de richting Tilburg reed, kwam een bestelauto van de firma J. de J. uit Breda. De chauffeur trachtte nog de slacht offers te ontwüken, maar dit gelukte slechts bü een hunner. Maar er is nog iets anders en dat is hier het belangrükste, zoo vervolgde prof. Brugmans, vondel is nooit Calvinist geweest. Dit is na tuurlük van groote beteekenis geweest voor zün Plaats in onze geestelüke cultuur der zeven tiende eeuw. Hij behoorde tot de Doopsgezin den en ging ook wei bü de Remonstranten ter kerk. Mogelük nog wat verder van het Calvi nisme kwam hü te staan na zün overgang tot de Katholieke Kerk. Dat wil dus zeggen, dat vondel wel niet tegenover maar toch wel de gelijk stond naast de geestelüke groepeerlng een zeer groot deel van het Nederland sche volk. OngetwUfeld heeft het Calvinisme in breede kringen van ons volk het godsdienstige leven en net zedelüke besef zeer sterk verhoogd. Ander- *l)ds heeft het ten gevolge gehad, daj in breede “8en kunstgevoel en smaak voor de artistieke *üde des levens zün verdroogd. ■Jler openbaart zich nu de eigenaardige dub- ®**neld, die wel als een gebrokenheid van ons olksbestel moet worden beschouwd. Ons voor was oprecht christelük in geloof en maar het ontleende de kunst bü °?rkeur langs de velerlei wegen aan de klas- oudheid. De scherpe tegenstelling tus- J~n®n Jood en Griek, die elkander nauwelüks in h* kunnen verstaan, openbaarde zich ook den boezem der vaderlandsche samenleving eigenlük ook in het hart van lederen Ne- «rlander, die waarlük geestelük leeft. Zoo ge- is er dus wel degelük een conflict en zelfs ™t alleen in de hoogste geestelüke span- t°t oplossing is te brengen. Vondel is aan oplossing zeer dicht genaderd; hü heeft den voorzitter

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5